Galerii: kaitseväelased jõudsid Afganistanist kodumaale

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kolmapäeva õhtul jõudsid koju pea seitse kuud Afganistanis NATO operatsioonil teeninud jalaväekompanii Estcoy-14, logistiline toetusüksus NSE-13 ja staabiohvitserid.

Esmakordselt Ämari lennubaasis korraldatud vastuvõtutseremoonial andis kaitseminister Urmas Reinsalu NATO operatsioonilt naasnud kaitseväelastele üle rahvusvahelistes sõjalistes operatsioonides osalenu medali.

Kaitseminister lubas Afganistanist naasnud kaitseväelastele viia veteranipoliitika järgmisel nädalal valitsuse istungile heaks kiitmiseks. „«Vapra ja kohusetundliku teenistusega Afganistanis tagasite te Eesti julgeolekuhuve ning kaitsesite meie rahva vabadust ja Eesti iseseisvust,“» ütles minister Urmas Reinsalu kaitseväelastele. Ämari lennubaasi kogunenud pereliikmetele kinnitas minister: „«Te võite oma meeste, poegade, vendade ja isade üle uhked olla! Meie kaitseväelased teenisid Eestit Afganistanis eeskujulikult.»“ Kaitseminister lubas, et veteranipoliitika esimese meetmena on Afganistanist naasval kontingendil võimalik minna koos peredega spaa-sse.

Kaitseväelased saavad esimese Afganistanist naasva kontingendina valida ühe tervisekeskuse, kus saavad veeta koos perega kolm päeva.

Kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terras andis kaitseväe teenetemärgi lahinguliste teenete eest jalaväekompanii Estcoy-13 rühmaülematele leitnant Tanel Rattistele, leitnant Raido Sarematile ja leitnant Rauno Vahimetsale - kokku kaheteistkümnele kaitseväelasele, Kaitseväe teeneteristi eeskujuliku teenistuse eest viis kaitseväelast, teenetemärgi kaitsealaste teenete eest ja teeneteristi riigikaitseliste teenete eest üks kaitseväelane.

Kaitseväe juhataja kinnitas, et Eesti sõdurid on Afganistanis hinnatud muu hulgas tänu oskusele afgaane mõista. Hea koostöö on muutnud Eesti üksuse tegutsemisalal  julgeolekuolukorra nii turvaliseks, et Afganistani julgeolekujõud saavad järjest vastutust üle võtta. Kaitseväe juhataja kinnitas, et nii Eesti kui meie liitlased vajavad häid ja lahingukogemusega kaitseväelasi ka pärast seda, kui Eesti jalaväekompanii oma missiooni Afganistanis lõpetab. «„Teid, hinnatud sõdureid, asjatundlikke eksperte, lahingukogemustega mehi ja naisi vajab nii Eesti Kaitsevägi kui ka NATO.“»

Afganistanist naasnud kaitseväelasi võtsid vastu veel maaväe ülem kolonel Artur Tiganik ja 1. jalaväebrigaadi ülem kolonelleitnant Aron Kalmus ning liitlasriikide esindajad. Maaväe ülem andis üle maaväe teeneteristid kuuele kaitseväelasele.

Möödunud pühapäeval andis Estcon-13 Camp Bastionis vastutuse üle Estcon-14-le. Estcon-13 ülem kolonelleitnant Margus Koplimägi tõstis vastutuse üleandmisel esile Eesti sõdurite vaprust ja efektiivsust ning ütles, et eestlased  võivad olla väga uhked oma saavutuste üle.

„«See, mida kompanii saavutas kohaliku elanikkonna poolehoiu võitmisel ning koostöös Afganistani armee ja politseiga on muljetavaldav, samuti suutsid nad näidata end võrdväärse partnerina meie liitlastele,»“ ütles kolonelleitnont Koplimägi. «Raskustele vaatamata on meie kontingendil olnud tohutult õnne. Oma siinolekuga suutis kontingent tõestada, et Eesti meeste sõjamehelikkus ei ole müüt.”»

Mai alguses Afganistanis teenistust alustanud jalaväekompanii Estcoy-14 vahetas oma teenistuse jooksul Afganistanis asukohta ja ülesannet, nii kolis kompanii augustis patrullbaasist Wahid patrullbaasi Pimon. Estcoy-14 ülesanne muutus maa-ala hoidvast üksusest Loy Mandeh alal sai manööverüksus kogu lahingugrupi vastutusalal. Estcoy-14 võttis esimese kompaniina kasutusele uued soomukid. Kuue kuu jooksul Afganistanis tegi kompanii ligi 650 patrulli ja 24 ettevalmistatud kompanii operatsiooni. Üksust toetas Camp Bastionist rahvuslik logistiline toetuselement NSE-13.

2013. aasta kevadeni Afganistanis teeniva Eesti kaitseväe kontingendi ülem on kolonelleitnant Toomas Möls. Patrullbaasis Pimon jätkab teenistust major Tõnis Metjeri juhitud Estcoy-15, mida toetab Camp Bastionist rahvuslik logistiline toetuselement NSE-14 kapten Rauno Mäe juhtimisel. Lisaks jalaväekompaniile teenivad Afganistanis Eesti kontingendi koosseisus lähikaitsemeeskond ja staabiohvitserid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles