Mitu korda nädalas siis ikkagi trenni teha tuleks?

Naine
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rühmatreening.
Rühmatreening. Foto: Mati Hiis

Sa võid ju kohe algul öelda, et küsimus, mitu korda nädalas on mõistlik treenida, on arutluse all olnud juba aastakümneid, ning tõenäoliselt ei lõpe see kunagi lähitulevikus. Siiski - hoolimata asjaolust, et trennieksperdid pole jõudnud ühisele arusaamisele, ei tähenda see seda, et poleks olemas targemaid lähenemisi sellele, kuidas oma treeningkava planeerida, kirjutab Daily Health Post.

Maagiline number, mida kõik otsivad

Tõenäoliselt on sul jõusaali 4-5 korda nädalas regulaarselt külastav sõber, kelle tulemused on keskpärased ja mitte liigselt muljetavaldavad. Seal samas võib olla sul veel teinegi trenni tegev tuttav, kes jookseb mõned korrad nädalas ja satub selle aja sees jõusaali vaid näiteks teisipäeviti, kuid on kadestamisväärses vormis. Niisiis - mis on see maagiline number? Kus on loogika? Kuidas see number leida?

Kõige õigem oleks öelda, et sellist numbrit polegi olemas. Trennis käimise korrad on justkui arvud võrrandis, kui rääkida tervisest ja kehakompositsiooni korrastamisest. Teised väga olulised liikmed selles tehtes on korralikult välja puhkamine, õige toitumine ja oma keha taastusaja äratundmine ja selle lubamine (mitte toimida mingisuguste ebamääraste ettekirjutuste järgi).

Ära pinguta üle!

Kui otsid parimat lahendust oma treeningrutiinile, siis on üks peamine reegel, millest tasuks kinni pidada. Ära treeni rohkem kui sinu era- ja tööelu lubab. Ära pinguta üle ja tõmba tagasi, kui tunned, et sinu keha seda vajab.

Juhul kui sul pole nii palju kohustusi ja oled võimeline treenima suisa 6-7 korda nädalas, siis küllap saad isegi aru, et (eriti algajatele) on seda pisut palju. Märgatavalt rohkema vaba aja korral võib treenida neli kuni viis korda nädalas, vahetades kordade arvu ja treeningu olemust iganädalaselt (rühmatreeningute ja jõusaalitreeningutega vaheldades).

Kui sinu töö on aeganõudev, sul on kodus kolm last ja sinu pereelu on ideaalses korras, pole sugugi vähe tulemustandev treenida 2-3 korda nädalas. Just selline treeningsagedus on paljude trenniekspertide hinnangul parim viis lihasmassi kasvatamiseks ja rasvaprotsendi alandamiseks.

Ära unusta, et peamine küsimus ei ole, mitu korda sa trenni teed, vaid tulemused, mida sa efektiivsest treeningu planeerimisest saad. Trennis käimine ei ole sugugi mitte ainuke faktor, mis mõjutab sinu lihasmassi ja tervisliku keha välisilmet (see on lihtsalt üks pisike pusletükk kogu pildis). Sinu enda jaoks on oluline kaardistada teised faktorid, mis takistavad sul soovitud tulemusteni jõuda.

Suitsetamine ja joomine

Jah, tõenäoliselt me kõik teame, et need kaks on ohtlikud pahed. Kuid oluline on teada, et alkohol ja suitsetamine pidurdavad sinu organismi sooritusvõimet ja aeglustavad võimalusi eesmärkideni jõuda. Uuringute kohaselt jõuab suitsetamisest inimese organismi pisikeses (kuid piisavas) koguses vingugaasi, mis pärsib lihaskasvu. Sama uuringu kohaselt muundub alkohol organismis rasvadeks, mis võib nädalavahetuste pidutsemistega sinu raskele tööle keha kallal üsna kiirelt lõpu teha.

Uni

Une kohta pole samuti mingisugust maagilist numbrit, kui et soovitus, et oma keha tuleb selles osas õppida ise tundma. Siiski – enamik inimesi vajab uneks vähemalt seitset tundi, eriti kui tegu on trenni tegeva inimesega.

Tervislik toitumine

Mida aeg edasi, seda rohkem levib erinevaid arusaamu tervislikust toitumisest ja tervislikust dieedist. Kõige efektiivsem oleks muutuseid soovides ise vaeva näha ja otsida ning lugeda ja leida enda kehale kõige parem ja tervislikum mudel toitumiseks. Üldises plaanis - mida rohkem värsket toitu, puuvilju ja juurvilju sa oma taldrikule suudad tuua, seda parem. Vältida tasuks töödeldud tooraineid, suhkruid, suuremates kogustes jahutooteid ja taimeõlisid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles