Postimees TEADE Online-intervjuu: lugejate küsimustele vastas Päästeameti peadirektor Mati Raidma(30)
На русском
< 20.juuni 2006 >
Päevatoimetaja
Erik Henno
Vajuta siia

Eilne loetavuse TOP \"\"
Suri Eesti suursaadik Soomes Priit Kolbre (25)
Suurim maksuvõlglane maksab endale 24 miljonit dividende (24)
Helsingis kadus Eesti neiu (32)
Lada müüja lõpetab tegevuse (56)
Saksa pedofiil jahtis Eesti poisse punase tuletõrjebussiga (39)

 >>
Kuu TOP50

Blogid
Hipbloog
LNR BLG
Tehnokratt
Väsind loom
Vastuse-Vadim
Logi sisse
Nimi
Parool
Registreeru
Unustasid parooli?

 
 Esileht > Kultuur 

Terve artikkel | Trüki | Saada sõbrale

Kuningad otsivad lepitust Vargamäe väljade pääl
20.06.2006 00:01
Madis Kolk


Urmas Lennuki Tammsaare-töötlust oleks ebatäpne nimetada dramatiseeringuks. Oma eneseküllases terviklikkuses mõjub see iseseisva näidendina Tammsaare ainetel. Nii dramaturgiline alusvalik kui ka lavastaja lähenemine sellele, nii kunstnikutöö kui ka koori ja koreograafia kasutus rabavad oma leidlikkusega lihtsuse esiletoomisel.

 
Vargamäe kuningriik: noor Pearu (Sepo Seemann) välgutab väitsa.
Foto: Vahur Puik

Lavastus kummutab sõnarohke poleemika Tammsaare religioossuse või antireligioossuse teemal.

Kui Tammsaare oli millegi suhtes kriitiline, siis oli selleks ilmselt iseväärtuseks irduv institutsionaalsus, Vargamäelt pärit tegelaste ateismi või usu mõõtmiseks sellest ei piisa, ja tegelikult polegi teatrivorm teoloogilise tõe otsinguks kuigi tänuväärne vahend.

Nõnda ei ole ka tegijad lasknud end Tammsaaret kummitaval «sügavusmõõtmel» krampi lüüa, vaid on rahvakirjaniku raskepärase eepika tagant kaevanud julgelt välja elemente, mis tema arutlusi dünaamilises tegevuses hoiaksid.

Olles nagu kuningas

Andrese ja Pearu kujutamine kuningatena, õigemini kuningas-olla-tahtjatena, on hea tõukepinnas nii eestluse religioosse kui ka poliitilise mentaliteedi analüüsiks.

Tegelaste konflikteloovad ideaalid on ju tegelikult siirad, enamasti ilma taotlusliku pahasoovlikkuseta, kuid neile teoreetilist õigustust otsides eksitakse eklektikasse.

Autoriteete ühtaegu tõrjutakse kui ka vajatakse.

Nii keelitab vana Pearu (Peeter Jakobi) poeg Karlat (Tarvo Sõmer) oma naist petma (õilsa eesmärgi, Oru pärijaskonna nimel) Jehoovat ennast mängu tuues, vaidluses Indrekuga (Märt Avandi) ehitab vana Andres (Madis Kalmet) üles aga veenva teooria Jumala kulunud tööriistast, kes kellade saatel puhkama saadetakse.

Vanu peremehi-kuningaid tasakaalustavad aga romaani esimesest osast pärit noor Andres (Üllar Saaremäe) ja noor Pearu (Sepo Seeman).

Lavastuse algupoolel näib see tegelasi lõhestav rollijaotus kandvat meelelahutuslikku funktsiooni, Vargamäe noorte sissepõiked mõjuvad lõbusate sketšidena V osa kohatise resignatsiooni taustal.

Võte, mis aitab ka peategelaste psühholoogilist järjepidevust lõhkuda, võimaldab aga tähelepanu pöörata just nendele Vargamäe tegelastele, kes kõikuvate iidolitega kuningakandidaatide arenguid ja taandarenguid, heitlikku filosoofiat ning hüplikke poliitilisi otsuseid taluma ja teostama on pidanud.

Niisiis, klassikaline turundusprintsiip «lapsed ja loomad laval» (naistest rääkimata) ei ole Lennuki ja Rohumaa versioonis mitte publiku äraostja, vaid, vastupidi, mõtlema ärgitaja. Andres ja Pearu kannavad oma suurt ja traagilist saatust niikuinii, kuid teevad seda oma suletud süsteemides, kangelasemaskis, kuningakostüümis.

Seda, mida tähendab see väikestele, suuri murranguid oma tunnete ja emotsioonidega kinni maksvatele tegelastele, väljendavad lavastuses lapsed, lapselapsed ja kõige enam koer Pollo (Ago Anderson). Teda võib pidada jutustajaks, kuid ka peategelaseks umbes samal viisil nagu Stoppardil Rosencrantzi ja Guildensterni.

Koera vaatepunkt

Ta peegeldab Vargamäe sündmusi oma vaatepunktist, kuid samal ajal seab ka oma õigusi jalule. Nii nagu peremeeste vildakad piiblitõlgendused on Vargamäel sageli naiste, laste ja loomade väärkohtlemise õigustuseks, näib Pollogi oma tõe- ja õigusejanus olevat valmis minema mis tahes instantsini välja, tehes seda ühtaegu nii kirglikult ja lõbusalt.

(Küllap oleks nii kirglikult traagiline kui ka lõbus siis, kui Pollo juhtuks üle Andrese õla lugema: «Ärge andke seda, mis on püha, koertele, ja ärge heitke oma pärleid sigade ette, et nad neid ei tallaks oma jalgadega ega pöörduks tagasi ja teid lõhki ei kisuks» ( Matteuse 7:6).)

Kui selles võtmes jätkata, mõjub võimsalt ka koht, kus Krõõt oma sead Oru viljast koju kutsub ja sellega Pearus vähemalt hetkelise ümbersünni põhjustab (umbes nagu teda vaevanud seestumus tulnuks sigadega Mäe õuele, vrd Matteuse 8:32).

Hirvo Surva ja Teet Kase ohjatud inglikoor on osav ja nauditav leid, ühendamaks teose sakraalsemaid sfääre maisematega ning tegelaste siseilma suveteatri meelelahutuslikuma formaadiga.

Ehk mõjub selle taustal ka finaali kuningate matusesuits lepituse, mitte religioosset vaenu külvava rituaalina.

Suvelavastus

«Vargamäe kuningriik»

Dramaturg Urmas Lennuk,

lavastaja Jaanus Rohumaa, kunstnik Aime Unt

Osades Üllar Saaremäe, Sepo Seeman, Madis Kalmet jt

Endla ja Rakvere teatri ühisprojekti esietendus 15. juunil Vargamäel

Kas soovitad lugu teistele lugejatele?
Hinda Hinda Hinda Hinne: 5  
Michael Parki lühikest elu saadavad ülistussõnad (22)  (VIDEO)
Ässade kardivõistluse võitis Solberg (11)
Fotod: Michael Parki mälestusmärgi avamine  Galerii
Inglismaa ja Rootsi pakkusid põnevusmängu (32)
MM: Owen jääb palliplatsilt eemale viieks kuuks (6)
Owen ei pruugi MMil enam platsile joosta (4)
Paraguay alistas Trinidad ja Tobago (3)
Vaata lisaks samal teemal
Jalgpalli MM 2006
Tallinnas oli kõigi aegade kõige soojem 20. juuni (10)
Ilm
Saksamaa oli Ecuadorist kindlalt parem (15)
Jalgpalli MM 2006
Selgusid riigieksamite tulemused (39)
Eesti uudised
Vene hävitaja läks lennuväljal põlema (8)
Välisuudised
Poola sai Costa Rica vastu raske võidu (1)
Jalgpalli MM 2006
Suri Eesti suursaadik Soomes Priit Kolbre (25)


Täiendatud kell 8.05
Eile suri ootamatult Eesti suursaadik Soomes Priit Kolbre, teatas välisministeerium.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Tudengiühendused toetavad diplomivaidluses Raski (46)
Tartu Ülikooli peahoone


Tartu Ülikooli üliõpilasesindus (TÜÜE) ja Eesti Üliõpilaskondade Liit (EÜL) avaldasid täna toetust Tartu Ülikooli õigusteaduskonna lõpetanud Ramon Raskile, kes eelmisel nädalal esitas cum laude diplomi saamiseks ülikooli vastu halduskohtusse kaebuse.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Arvamusplats
Olev Poolamets:Pedofiiliaga tuleb tegelda (36)
Olev Poolamets räägib pedofiilia kui nähtuse keerukast olemusest ning sellest, et abi vajavad nii ohvrid kui kurjategijad.
Juhtkiri: Lapsepõlve röövijad (9)
Priit Pullerits: Ohtlik suhe (70)
Juhtkiri: Päästeaugud (14)
Suurte metsapõlengute ajal jääb riik kustutajate leidmisel hätta, tõdeb Postimees tänases juhtkirjas.
Pooled Postimees Online’i lugejad soovivad päästekompaniide taastamist (6)
Online intervjuu: esita küsimusi Mati Raidmale (66)
Eesti sisejulgeolek on halvenemas (91)
Fotod: 20. juuni pildis (1)  Galerii
Täna avati Pirita tee ääres monument mullu septembris hukkunud rallimehele Michael Parkile. Üritusel olid kohal mitmed maailma ralliässad, pildil on avamisel osalenud Michael Parki lesk Marie ning lapsed Victoria ja William.


Postimees Online vaatab piltides tagasi teisipäevale, 20. juunile.


> Loe siit | Kommenteeri
Online-intervjuu: lugejate küsimustele vastas Päästeameti peadirektor Mati Raidma (30)
Mati Raidma koos abiväega Postimees Online'i lugejate küsimustele vastamas.


Intervjuu on lõppenud
Päästeameti peadirektor Mati Raidma tunnistas Postimees Online'i lugejate küsimustele vastates, et päästjate olukord on raske, sest päästjate palgad ei jõua piiratud eelarve tõttu järgi kiirelt kasvavale konkurentsivõimelisele keskmisele palgale ning seetõttu on päästesüsteemis täna puudu 400 päästjat-tuletõrjujat.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Ringkonnakohus jättis Toomas H. Liivi vahi alla (15)
Toomas H. Liiv


Tallinna ringkonnakohus jättis pedofiilias kahtlustatava kunagise ajakirjaniku ja reklaamiärimehe Toomas H. Liivi täna vahi alla.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Fotod: Michael Parki mälestusmärgi avamine  Galerii
Michael Parki mälestusmärk.




> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Purjus Eesti veokijuht lõhkus Saksamaal elektrialajaama  (21)

Eestist pärit alkoholijoobes veokijuht sõitis Baierimaa väikelinnas Traunreutis ümber kohalikule rahvapeoplatsile paigaldatud elektrialajaama ning lahkus seejärel õnnetuspaigalt, kirjutab kohalik päevaleht
Traunsteiner Tagblatt.

> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Tüüpiline ametnik on kõrgharidusega naine (29)
Majandusministeeriumi kantsler Marika Priske.


Eesti ametnike seas suureneb aasta-aastalt naiste osakaal, praegu on pisut enam kui 28 000 ametniku seas naisi 62 protsenti, selgub uues avaliku teenistuse aastaraamatus avaldatud statistikaülevaatest.


> Loe siit | Kommenteeri
Leedu parlament ei kinnitanud Balcytist peaministriks 
Sotsiaaldemokraat Zigmantas Balcytis ei saanud Leedu peaministriks.


Leedu parlament ei kinnitanud täna sotsiaaldemokraati Zigmantas Balcytist peaministriks, süvendades sellega poliitilist kriisi veelgi.


> Loe siit | Kommenteeri
Politseijuht Otsalti sandistunud koer viidi varjupaika (110)
Lõuna politseiprefektuuri prefekt Aivar Otsalt.


Lõuna politseiprefektuuri juhi Aivar Otsalti murtud luudega labradorikutsikas osutus ebavajalikuks ja ta anti koos kõigi paberitega Võru koerte varjupaika.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Pärnu menuüritus «Watergate» jääb ära (24)
Fotomeenutus 2004. aasta Pärnu veefestivalilt, kus võisteldi ka kõige jaburama veesõiduki tiitlile.


Juuli teisel nädalal pidanuks Pärnus kümnendat korda toimuma veefestival Watergate, kuid festivali peakorraldaja otsustas selle ära jätta, sest linnavalitsuse napist toetusest jääb juubeliüritusele väheks.


> Loe siit | Kommenteeri
Juustukaupmees Ago Tederit ähvardab vangla (9)

Maksupettuse eest ühiskondliku tööga karistatud juustukaupmeest A. T-d ja tema äripartnerit T. M.-i ähvardab kuni neli aastat vanglat, kui kohus nad Eesti Kuldse Juustu võltsimises süüdi mõistab.


> Loe siit | Kommenteeri
Parki mälestusüritus: kardirada võib kitsaks jääda (9)
Reedel püstitati Pirita tee äärde hukkunud rallimehe Michael Parki monument, mis kujutab ühele nurgale seisma jäänud tahukat. Monumendi autor on skulptor Mati Karmin.


Kui kõik Michael Parki mälestusüritusele tulla lubanud ralliässad täna tõepoolest Tallinna saabuvad, jääb Rocca al Mare suurhalli võidusõiduks ülespandud kardirada neile kitsaks.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Kuusalu metsaomanik kaotas tules miljoneid (29)
Suitsev mets Kuusalus


Möödunud nädala lõpus Kuusalu lähedal Mähustes sai suures põlengus kõige enam kahju Eesti üks suurimaid erametsaomanikke Vahur Eenmaa, kelle kahju võib ulatuda miljonitesse kroonidesse.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Parteid ei loobu riigijuhi valimisest riigikogus (39)


Kuigi Rahvaliit ja Keskerakond on seadmas koos samme selles suunas, et Arnold Rüütel valijameeste kogus tagasi presidendiks valida, ei loobu neli parlamendierakonda eesmärgist riigijuht riigikogus ära valida.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Kalev otsib treenerit Serbiast, Rock Leedust  
Eesti korvpallimeistrivõistluste otsustava finaalmängu BC Kalev/Cramo (valges) ja Tartu Ülikool/Rocki (mustas) vahel võitis Kalev 69:68.


Uueks hooajaks välismaalt peatreenerit otsivatest Eesti korvpalliklubidest on BC Kalev/Cramol esialgu sõelale jäänud kandidaat Serbiast, Tartu Ülikool Rockil Leedust, kirjutas SL Õhtuleht.


> Loe siit | Kommenteeri
Samal teemal:
Pärnumaal purustati rivitantsu maailmarekord (5)
Rivitantsu maailmarekordi püstitamine Pärnumaal Sassi talus.


Pühapäeval püstitati Audru vallas Sassi talus line-tantsu festivalil rivitantsu maailmarekord, Saksamaa kahe aasta tagusele 1150 tantsijaga rivile pani Pärnumaa vähemalt 100 osalenuga ära.


> Loe siit | Kommenteeri
 
Fotogalerii
15:30 04.12
Üleujutus Korva luhal
kõik galeriid
Meelelahutus
 
PostimeesMaailm
Gallup
Kes peaks aitama Päästeametit metsatulekahjude kustutamisel? (2792)
Vabatahtlikud
 7.23%
Kaitsevägi
 25.97%
Kaitseliit
 10.82%
Mitte keegi
 4.05%
Tuleks taastada sõjaväestatud päästekompaniid
 51.93%
Kultuur
00:01 20.06
Augusti tantsufestival avalikustas esinejad
00:01 20.06 (4)
Helena Tulve võitis Monacos maineka preemia
00:01 20.06
Gängstaräpi biitide isa maandus Eestis
00:01 20.06 (2)
Ühe haritlase vaimse vastupanu lugu
00:01 20.06
Kuningad otsivad lepitust Vargamäe väljade pääl
00:01 20.06
Kolm klaasikest kirsiviina – teie enese kõhu huvides
16:37 19.06 (5)
Maailma kalleim maal müüdi 135 miljoni dollariga
00:01 19.06 (7)
«Eesti naiste laulud» – tripp teise reaalsusse
Vanemad uudised.
Postimees.ee
23:54 20.06 (32)
Inglismaa ja Rootsi pakkusid põnevusmängu
23:51 20.06 (3)
Paraguay alistas Trinidad ja Tobago
21:46 20.06 (11)
Ässade kardivõistluse võitis Solberg
21:41 20.06 (22)  (VIDEO)
Michael Parki lühikest elu saadavad ülistussõnad
21:09 20.06  Galerii
Fotod: Michael Parki mälestusmärgi avamine
19:19 20.06 (1)  Galerii
Fotod: 20. juuni pildis
18:52 20.06 (1)
Venelased tahavad energiatootmises gaasi masuudiga asendada
18:50 20.06 (15)
Saksamaa oli Ecuadorist kindlalt parem
18:49 20.06 (1)
Poola sai Costa Rica vastu raske võidu
18:47 20.06 (9)
Kanal 2-s oli eetrikatkestus
18:35 20.06 (11)
Karu eksis kanadalanna kööki
18:27 20.06 (3)
Vandaalid lõhkusid Tallinnas taas liinibussi akna
18:06 20.06 (6)
Pooled Postimees Online’i lugejad soovivad päästekompaniide taastamist
17:46 20.06 (8)
Vene hävitaja läks lennuväljal põlema
17:41 20.06 (10)
Tallinnas oli kõigi aegade kõige soojem 20. juuni
17:17 20.06 (46)
Tudengiühendused toetavad diplomivaidluses Raski
16:50 20.06
Margit Rüütel pääses Wimbledonis teise kvalifikatsiooniringi
16:48 20.06 (1)
Nordea müüb vähemusosaluse International Moscow Bankis
16:36 20.06 (3)
Takistussõitja Jaanus Kallas saavutas üliõpilaste MMil kolmanda koha
16:35 20.06 (15)
Ringkonnakohus jättis Toomas H. Liivi vahi alla
Vanemad uudised .
 
Arhiiv
JUUNI 2006
E T K N R L P
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
  <mai juuli>
   
   
©1995-2010 Postimees Kõik artiklid (paberleht) RSS-feed kood Codewiser