Sotsid: põhikooli ja gümnaasiumi jõuga lahutamisest tuleb loobuda

Sandra Maasalu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Elmo Riig / Sakala

Sotsiaaldemokraadid toetavad uue põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse kinnitamist riigikogus, mis eeldab aga loobumist valitsuse toorest plaanist lüüa põhikool ja gümnaasium jõuga lahku.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon esitas täna vaidlusalusele kooliseaduse eelnõule parandusettepaneku, mis arvab eelnõust välja koolide sunniviisilist lahutamist käsitlevad paragrahvid.

«Haridus ei talu jõuvõtteid. Põhikooli ja gümnaasiumi eraldamise kohal on kümneid vastuseta küsimusi. Näiteks ei ole teada nii olulise reformi maksumus ega ka sotsiaalmajanduslikud tagajärjed,» märkis erakonna aseesimees Peeter Kreitzberg.

«Meie eesmärk pole koolide iga hinna eest lahutamine, vaid hariduse kvaliteedi tõstmine ning hariduse kättesaadavuse tagamine. Põhikoolide ja gümnaasiumide lahku viimine nõuab palju põhjalikumat ja pikemaajalist ettevalmistamist,» lisas ta.

Kultuurikomisjoni esimehe kinnitusel ei tohi koolivõrku korrastada sel moel, et riik pühib käed vastutusest puhtaks ja lükkab kõik kohustused kohalike omavalitsuste õlgadele. Koolivõrgu reform tuleb teha koos omavalitsusreformiga, lausus Kreitzberg.

Muus osa on uus eelnõu Kreitzbergi sõnul igati mõistlik, mistõttu tuleb ta riigikogus peatselt vastu võtta. Kiiret elluviimist vajavad näiteks koolikohustuse täitmist ja erivajadusega lapsi puudutavad sätted.

Kokku esitasid sotsiaaldemokraadid eelnõule 21 muudatusettepanekut. Need kaotavad maakoole laastava omavalitsustevahelise tasaarvelduse, kohustavad riiki eraldama raha õpilastranspordi toetuseks ning sunnivad koole ja omavalitsusi kiiresti reageerima koolikohustuse mittetäitmisele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles