Riigikogus arutati korruptsiooni ennetamist omavalitsustes

Raul Sulbi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Toomas Huik / Postimees

Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise komisjon ja riigieelarve kontrolli komisjon kuulasid oma tänasel ühisistungil ära riigikontrolli ülevaate auditiaruandest «Korruptsiooni ennetamine valdade ja linnade töökorralduses».

Samuti kuulati ära Eesti Linnade Liidu tegevdirektor Jüri Võigemasti ja Eesti Maaomavalitsuste Liidu tegevdirektor Ott Kasuri esitatud seisukohad, vahendss riigikogu pressiesindaja.

Komisjonide hinnangul on riigikontrolli tegevus kohalike omavalitsuste auditeerimisel positiivne, osutades puudustele, millega omavalitsuste tasandil peaks
tähelepanu pöörama.

Riigikogu riigieelarve kontrolli komisjoni esimehe Toomas Vareki sõnul tuleks riigikontrolli ettepanekutega arvestada Riigikogu menetluses olevate korruptsiooniseaduse eelnõu ja kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse eelnõu edasisel menetlemisel. Täpsemalt tuleks Vareki hinnangul reguleerida küsimus, kes on ametiisik ja täpsustada omavalitsusametnike majandusliku huvide deklareerimise korda.

«Kindlasti peaks jõudma ka selleni, et kõik vallad suudaksid läbi viia siseauditi, olgu siis eraldi või mitme vallaga koos. Järgida tuleb põhimõtet, et valitsema peab
läbipaistvalt,» ütles Varek.

Riigikontrolli hinnangul ei tegeletud auditeeritud omavalitsustes korruptsiooni vältiva töökorralduse kujundamisega süsteemselt ja kõiki võimalusi ära kasutades.
Mitmes auditeeritud omavalitsuses on rikutud ametiisikule kehtivaid piiranguid, mille tulemusena on tekkinud korruptsiooniohtlik suhe.

Riigikontroll hindas oma auditis, kas omavalitsused kasutavad korruptsiooni ennetamiseks seadustega ettenähtud vahendeid ning seda, kas omavalitsuse ametiisikud on järginud kohustust hoiduda korruptsiooniohtlikest tegudest ja suhetest.

Auditeeritavateks olid 15 valda ja linna, kus analüüsiti asutuste korruptsioonivastast töökorraldust, ametiisikute teenistusväliseid tegevusi ning ametiisikute tehinguid omavalitsusega ajavahemikul 2007–2008.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles