Piirivalve on hädas järvejääl ekslevate kaluritega

Kadri Ratt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Elmo Riig / Sakala

Et mitu juba inimest on viimastel päevadel jääl hätta sattunud, palub piirivalve kõikidel entusiastlikel harrastuskaluritel nädalavahetusel ees ootavate halbade ilmastikuolude tõttu jääle minekut vältida.

Reede õhtul kell 18.13 teatati politsei- ja piirivalveameti (PPA) Ida prefektuuri piirivalvebüroo juhtimiskeskusele, et Peipsi järvel Lohusuus on järvejääl eksinud üksinda kalale läinud mees, kes ei leia halva nähtavuse ja tuisu tõttu tagasiteed kaldale.

Samal õhtul kell 18.49 sai piirivalvebüroo juhtimiskeskus ka teise teate, milles anti teada, et jäljed kaotas ning tagasitee kaldale ei ole jõukohane kolmeliikmelisele seltskonnale, kes oli 7-8 km kaugusele järvejääle kalale suundunud Vasknarvas Smolnitsa lähistel.

Piirivalvebüroo juhtimispunkti vanema Ivar Edala sõnul alustati koheselt päästetöödega, mis aga tuisust ja pidevast lumesajust tingitud halva nähtavuse tõttu ametnike tööd oluliselt raskendasid.

Õnneks oli mõlemal juhul eksinutel kaasas mobiiltelefon, mille vahendusel suheldes püüti määratleda eksinute orienteeruvad asukohad.

Kaldalt anti märku rakettidega ning jääle eksinud inimesi suundus otsima ka piirivalve mootorkelgutoimkond

Kell 20.05 õnnestus piirivalvel kolmeliikmeline seltskond kaldale toimetada ning need tunnistasid, et olid ilmselgelt oma võimeid üle hinnanud ega suutnud tugeva tuisu ja paksu lume tõttu omal jõul kaldale naasta.

Endiselt oli järvel aga üksik kalastaja, kelle otsingud jätkusid. Tuule suuna järgi tehti kindlaks, et mees liigub kalda poole ning mõne aja pärast teatas ta ka ise, et näeb kaldal valgust ja liigub selle suunas, ent ei saa pikemalt rääkida, kuna telefoni aku on tühjaks saamas.

Mehe sõnul oli tal külm ning liikumine muutuvat üha raskemaks. Kell 21.10 õnnestus mootorkelgutoimkonnal mees Rannapungerja lähedalt leida ja ta kaldale toimetada.

Ükski järvejääl tunde ekselnud inimestest seekord arstiabi ei vajanud ja kõik suundusid kodu poole.

Käesoleva aasta jooksul on Ida prefektuuri piirivalvebürool tulnud järvelt päästa juba ühtekokku kümme inimest, kellest kaks jäid sarnaselt eilsele tuisu kätte ja kaotasid tagasitee kaldale. Kolm inimest päästeti seoses mootorkelgu rikke või lumme kinni jäämise tõttu.

Piirivalve palub enne jääle minekut viia end kurssi ilmaprognoosiga ning sellega ka arvestada. Tugev tuul ja tuisk pühib jäljed lumelt ning raskendab nähtavust ja kaldale tagasi jõudmist.

Soovitused jääle minejale

Kui peaks juhtuma, et olete kaotanud tagasitee kaldale, tuleks piirivalve soovitusel toimida järgnevalt:

1. Helistada hädaabinumbrile 112, kust teid ühendatakse piirivalve juhtimiskeskusega;
2. Jälgida ümbruskonda, teile antakse kaldalt märku rakettidega;
2. Halva nähtavuse korral püüda määrata tuule suund ja teid juhendatakse telefoni teel, kuhu poole liikuda;
3. Kui teil on külm või olete väsinud, tuleb sellest hoolimata jätkata liikumist, et vältida külmumist ja alajahtumist;
4. Kui märkate tulesid, siis anda võimalusel ka ise märku kas taskulambiga või helistada ja teavitada sellest juhtimiskeskust, kes edastab info päästemeeskonnale.

Piirivalve tuletab meelde, et sõltumata jääle mineku kaugusest, tuleb oma väljumine ja saabumine järvele alati lähimas kordonis registreerida, kuna samaaegselt fikseeritakse ka teie asukoht ning vajadusel jõuab abi kiiremini kohale.

Järvele minnes on soovitatav selga panna päästevest, võtta kaasa jäänaelad, mobiiltelefon, taskulamp ning võimalusel navigatsiooniseade (GPS).

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles