EL taunib Moskva survet Ukrainale

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Meeleavaldajad rüselesid märulipoliseinikega Kiievis valitsuse hoone ees ka 25. novembril.
Meeleavaldajad rüselesid märulipoliseinikega Kiievis valitsuse hoone ees ka 25. novembril. Foto: SCANPIX

Euroopa Liit taunis täna Venemaa survet Ukrainale, et see loobuks assotsiatsioonileppe sõlmimisest EL-iga, ning kinnitas, et lepet saab jätkuvalt allkirjastada.

«On Ukraina enda otsustada, millist laadi sidemeid Euroopa Liiduga soovitakse,» märkisid EL-i president Herman Van Rompuy ja Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso ühisavalduses. «Taunime teravalt Venemaa positsiooni ja samme selles suhtes.»

Avalduses rõhutati, et Euroopa Liidu suhete tihendamine Ida-Euroopa endiste liiduvabariikidega «ei tule EL-i suhete arvelt teiste riikidega».

Van Rompuy ja Barroso sõnul on EL-i «positsioon selles küsimuses endiselt selge. Pakkumine assotsiatsioonileppe sõlmimiseks on endiselt laual.»

EL-i juhtide sõnul on EL-i pakkumine Ukrainale «bloki kõige ambitsioonikam» ning pakuks Ukraina moderniseerimiseks «parimat mõeldavat toetust».

«Olles teadlikud välissurvest Ukrainale, leiame siiski, et lühiajalised kaalutlused ei tohiks pikaajalist kasu varjutada,» märkisid euroliidu juhid avalduses. «Ukraina kodanikud on viimastel päevadel näidanud, et nad mõistavad Euroopaga lõimumise ajaloolist tähtsust,» viitasid Van Rompuy ja Barroso leppe pooldajate meeleavaldustele Ukrainas.

Ukraina kavatses sõlmida Euroopa Liiduga assotsiatsioonileppe sel nädalal Vilniuses toimuval idapartnerluse tippkohtumisel, kuid eelmisel nädalal teatas Kiiev ootamatult, et peatab ettevalmistused leppe allkirjastamiseks. Valitsus otsustas leppest loobuda pärast seda, kui Ukraina parlament ei võtnud vastu seadust, mis oleks kaasa toonud vangistatud ekspeaministri Julia Tõmošenko vabastamise, mis on EL-i peamine poliitiline tingimus assotsiatsioonileppe sõlmimiseks.

Valitsus põhjendas leppest loobumist «rahvusliku julgeoleku» ning läänesuunalise lõimumise võimalike mõjudega Ukraina-Vene kaubandusele ja vajadusega «taastada kaotatud kaubanduse maht Venemaaga».

Vene president Vladimir Putin, kes on korduvalt ähvardanud Kiievit leppe sõlmimise korral vastumeetmetega, süüdistas omakorda EL-i Ukraina «šantažeerimises».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles