Eesti kaitsevägi ja NATO ühendväejuhatus avavad turvalise video-infoliini

Raul Sulbi
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kindral Hans-Lothar Domröse kohtus kindralmajor Riho Terrasega viimati Eestis õppuse Steadfast Jazz raames.
Kindral Hans-Lothar Domröse kohtus kindralmajor Riho Terrasega viimati Eestis õppuse Steadfast Jazz raames. Foto: Kaitseväe peastaap

Kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras kohtus täna NATO Brunssumi ühendväejuhatuse ülema kindral Hans-Lothar Domrösega, kellega arutas tulevikuplaane ja analüüsis suurõppuse Steadfast Jazz kogemust, kohtumisel leppisid kindralid  kokku, et Eesti kaitsevägi ja NATO ühendväejuhatus hakkavad operatiivinfo vahetamiseks kasutama turvalist videokonverentsi süsteemi, mis kiirendab infovahetust, võimaldab opetariivsemat tegutsemist ning parandab staapide vahelist koostööd.

Samalaadsed turvalised kommunikatsioonikanalid on sisse seatud enamiku  liitlasriikide ja NATO väejuhatuste vahel. Eesmärgiks on tõhusam infovahetus, staapide harmoniseeritud koostöö, samuti  aitab see kaasa õppuste ja operatsioonide kavandamisele, vahendas kaitseväe peastaabi pressiesindaja.

Kindralmajor Terras ja kindral Domröse tõdesid, et sel aastal korraldatud NATO suurõppus Steadfast Jazz  näitas Eesti ja liitlaste planeerijate tõsist koostööd Balti riikide kaitseplaanide läbi töötamisel õppusele eelnenud aasta jooksul. Kaitseväe juhtaja sõnul on Eesti jaoks oluline, et liitlasvägedel on olemas nii piirkondlikud kaitseplaanid kui viimaseid toetav õppuste kava.

Eesti osaleb 2014. aastal NATO reageerimisjõudude õppustel Trident Jaguar ja Trident Juncture staabiohvitseridega ning 2015. aastal Hispaanias korraldataval õppusel Scoutspataljoniga. 2016. aastal annab Eesti koos Läti ja Leeduga NATO reageerimisjõudude käsutusse Balti pataljoni, mille tuumiku moodustab Scoutspataljon.

Kindral Domröse külastas Eestit viimati novembris, et arutada NATO vägede vasturünnakut ja sõjalist tegevust Eesti pinnal õppuse Steadfast Jazz raames, kus alliansi liikmesriigid harjutasid Eesti kaitsmist kui liikmesriigile tungib kallale vaenulik suurriik. Kui NATO reageerimisjõud 2014. aastal aktiveeritakse, vastutab Brunssumi väejuhatus reageerimisjõudude sõjaliste operatsioonide eest.

Hollandis Brunssumis asuv väejuhatus on üks kahest NATO operatiivtasandi juhtimisorganist, mille peamine ülesanne on Afganistani rahvusvaheliste julgeolekutagamisjõudude ISAF tegevuse pikaajaline planeerimine, samuti vastutab Brunssumi vaejuhatus algava NATO missiooni Resolute Support ettevalmistamise eest. NATO Brunssumi väejuhatus ja Napoli väejuhatus vastutavad reageerimisjõudude eest rotatsiooni korras aastase perioodi kaupa.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles