Kuidas käituda inimestega, kellega suhtlemine väsitab?

Linda Pärn
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Kõikjal meie ümber on inimesi, kes mõjuvad kui energiavampiirid. Nad on pidevalt negatiivsed ja kui nendega veidi pikemalt rääkida, on tagajärjeks väsimus ja halb tuju. 

Sellised üdini õnnetud ja kurnavad inimesed võivad mõjuda lõpuks laastavalt, kui sa ei õpi efektiivseid strateegiaid, kuidas nendega hakkama saada, kirjutab Psychology Today.

Nn energiavampiirid on isiksusehäirega inimesed, kes on enamasti:

  • pealetükkivad, oskamata tajuda piire;
  • liiga dramaatilised, tehes kärbsest elevandi;
  • väga kriitilised, sest kõigel ja kõigil nende elus on midagi viga;
  • kroonilised kaeblejad – nad leiavad harva midagi, mis neile meeldib või millega nad rahul on;
  • vaidlushimulised, suutmata leida üksmeelt ka tühisemate asjade puhul;
  • väga nõudlikud ja järjekindlad, leppimata eitava vastusega;
  • pidevalt negatiivse suhtumisega;
  • vastutusvõimetud, süüdistades kõiki teisi oma vigades.

Pole mingit põhjust, miks peaksid laskma energiavampiiri probleemidel muutuda enda probleemideks. Siin on kolm sammu, kuidas kurnavate inimestega hakkama saada.

  1. Tunne ta ära, kui teda näed. Energiavampiiri negatiivne olemus ei hakka alati esmakohtumisel silma. Esialgu võib ta kummaline iseloom põnevgi tunduda, sest ta klatšijutud on huvitavad, intriigid paeluvad ja kurtmine äratab kaastunnet. Üsna pea hakkad aga märkama, et midagi on valesti. Ära ignoreeri oma sisetunnet. Pane hoolega tähele, kuidas sa temaga kohtudes füüsiliselt reageerid. Kui märkad, et lihased lähevad pingesse, energiast jääb puudu, pea hakkab valutama, sa ärritud või muutud kurvaks ja satud segadusse, siis oled tõenäoliselt kohanud energiavampiiri.
  2. Piira temaga kokkupuudet. Kui oled aru saanud, et su tuttava näol ongi tegemist nn energiavampiiriga, siis tee endast olenev, et puutuda temaga võimalikult vähe kokku. Kui see pole võimalik, sest tegu on näiteks pereliikme või töökaaslasega, siis pane paika kindlad piirid. Näiteks, kui tegu on inimesega, kes hakkab igal võimalusel väga pikalt halama ja nutulaulu laulma, siis võiksid tema poole pöördudes öelda kohe, et sul on väga kiire, aga vajad temalt paari allkirja vms. Nii kui vajalik suhtlus läbi, eemaldu viisakalt.
  3. Ära lase end kaasa kista. Sulle võib ju tunduda, et sul on võimalus teda aidata või ta probleeme lahendada, kuid tõenäoliselt see siiski ei õnnestu. Krooniliselt negatiivsed inimesed ei lasegi end aidata, või siis tekitavad meelega üha uusi kriisisituatsioone, mille parandamiseks on vaja sinu abi. Sinu võimuses ei ole seda inimest muuta, seega tasub end pigem kaitsta, pannes paika kindlad reeglid. Näiteks, kui sinu elus on ebakindel energiavampiir, kes tahab pidevalt sinu nõuandeid ja toetust, siis pane kiusatusele vastu ja ära õpeta teda. Sa võid talle öelda midagi säärast: «Ma olen kindel, et sa leiad ise õige lahenduse,» ja lahku. Sa ei pea olema ebaviisakas, seda saab teha ka kindlalt, kuid sõbralikul moel.

Positiivne energia on tänapäevases kiires maailmas üha suurem haruldus, seda tasub säästa. Ära lase oma elu mõjutada neil, kes nakatavad sind negatiivsusega ja mõjuvad väsitavalt. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles