Õiguskomisjoni otsused kooseluseaduse osas tühistati

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Liis Treimann / Postimees

Kui täna hommikul otsustas parlamendi õiguskomisjon napi häälteenamusega toetada ja saata riigikogu ette 40 saadiku algatatud kooseluseaduse eelnõu, mis lubaks nii vastassoost kui samast soost inimestel oma kooselu ametlikult registreerida, siis pärastlõunal selgus, et komisjoni otsused osutusid tühiseks.

Õiguskomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Neeme Suur ütles Postimehele, et segaduse põhjustas asjaolu, et istungilt puudunud Kalle Laanetit asendas komisjonis reformierakondlane Imre Sooäär. «Kahjuks alles tagantjärele tegime selgeks, et Laanet on küll Reformierakonna liige, kuid kuna ta fraktsiooni ei kuulu, siis ei saanud Sooäär teda tegelikult asendada,» selgitas Suur, kelle sõnul osutusid komisjoni istungil tehtud otsused seega tühiseks.

Suure sõnul kogunes komisjon pärastlõunal erakorraliselt ja tegi ära kiiret menetlust vajavaid eelnõusid ehk karistusseadustiku ja meretöö seaduse muudatusi puudutanud otsused. Kooseluseaduse eelnõu üle jätkab õiguskomisjon tema sõnul arutelu homme.

Hommikul soovis komisjon saata kooseluseaduse eelnõu parlamendi ette tuleva nädala teisipäeval ning teha ettepaneku selle esimene lugemine lõpetada. Õiguskomisjoni aseesimees, opositsioonilisse Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv Marko Pomerants ütles pärast istungit Postimehele, et esimese lugemise lõpetamise poolt oli viis, selle vastu aga neli komisjoni liiget.

Enne esimesele lugemisele jõudmist pidi komisjon arutama eelnõu veel ka sel neljapäeval. Pomerantsi sõnul on eelnõus nii palju juriidilisi küsitavusi, et praeguse arutelu pealt, mis oli väga põgus, oleks imelik sellega täiskogu ette minna.

Ta tõi näiteks, et eelnõus jääb ebaselgeks, milline on see inimeste ring, kes võivad kooselulepingut sõlmida. «Seal on toodud piirang, et see ei saa olla alaneja ja üleneja sugulane või vend, õde, poolvend, poolõde, aga teoreetiliselt peaks olema võimalik olukord, kus mingi naisterahvas oma tädiga seda teha võiks,» märkis Pomerants.

Õiguskomisjoni sotsiaaldemokraadist esimees Neeme Suur ütles eelmise nädala lõpus, et kindlasti ei soovi komisjon eelnõu menetlemisega kiirustada, mida näitab ka eelnõule antav pikk, septembrini kestev muudatusettepanekute esitamise aeg. «Suveperioodi jooksul saaksime korraldada siis ka sisulisi arutelusid selle üle, mida eelnõus muuta,» märkis ta.

Teisele lugemisele võiks eelnõu Suure sõnul jõuda näiteks septembris, misjärel saab parlament otsustada selle vastuvõtmise.

Õiguskomisjonile on eelnõu kohta oma arvamuse esitanud juba üle 40 eraisiku ja organisatsiooni. Suur kinnitas, et soovijatele antakse võimalus ka eelnõu menetlemises osaleda. «Kindlasti korraldatakse avatud arutelusid ja selleks on meil aega nii suve jooksul kui ka veel septembris,» ütles ta reedel.

Eelnõu annaks kõigile Eestis elavatele paaridele võimaluse oma kooselu registreerida. Selleks peaksid elukaaslased sõlmima notari juures kooselulepingu, kus tuleks valida varasuhe ning saaks kokku leppida ka näiteks pärimise küsimustes. Lepingu sõlmimisega kohustuksid elukaaslased üksteist vastastikku ülal pidama ja toetama.

Kooselu õigusliku reguleerimise võimalusi asus justiitsministeerium analüüsima juba 2009. aastal. 2011. aasta mais juhtis ka õiguskantsler tähelepanu, et praegune õigusraamistik ei taga elukaaslaste õiguste kaitset ning olukord, kus on reguleerimata samasooliste inimeste kooselu, pole põhiseadusega kooskõlas.

Veidi pärast praeguse kooseluseaduse eelnõu algatamist andis IRLi fraktsioon kooselu reguleerimiseks parlamendi menetlusse konkureeriva eelnõu, millega tehtaks muudatusi perekonnaseaduses.

Õiguskomisjoni esimees on öelnud, et IRLi eelnõu võetakse komisjonis kõne alla järgmisel nädalal. «Sarnases graafikus nagu kooseluseadus liigub ka IRLi perekonnaseaduse muudatus,» lisas ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles