Libeeriasse on Ebola tõttu tekkinud nüüdisaegsed «katkukülad»

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Libeeria terishoiutöötajad valmistuvad pealinnas Monrovias Ebola ohvri surnukeha minema toimetama.
Libeeria terishoiutöötajad valmistuvad pealinnas Monrovias Ebola ohvri surnukeha minema toimetama. Foto: SCANPIX

Ebola epideemia kiiret levikut kontrollida üritav Libeeria on viirushaiguse epitsentris asuvas külad karantiini pannud. Isoleeritud maa-asulad toovad meelde keskaegse Euroopa «katkukülad».

Karantiini pandud küladesse jõuab vähe toitu ja ravimeid ning iseenda hooleks jäetuks külaelanikel seisab ees karm valik: jääda sinna, kus nad on ja riskida surmaga või lahkuda kodust, riskides sellega, et Ebola levib nendega koos veelgi kaugemale.

 Libeeria põhjaosas Lofa maakonnas Boyas elab Joseph Gbembo – mees, kes nakatus Ebolasse ja elas selle üle. Gbembo sõnul peab ta pärast seda, kui viirushaigusesse suri üheksa tema perekonnaliiget, kasvatama kümmet alla viieaastast last ning ülal pidama viit leske.

30-aastase külaelaniku naabrit keelduvad nakatumise hirmus Gbemboga rääkimast ja süüdistavad teda Ebola toomises külla. «Ma tunnen end üksildasena. Keegi ei taha minuga rääkida ja inimesed pagevad mu eest,» sõnas mees Reutersile.

Tervishoiutöötajate hinnangul kaovad Boya-sarnased külad lihtsalt ära, kui abi varsti ei saabu. «Kui pole piisavalt ravimeid, joogivett ja toitu, siis peavad külaelanikud nende hankimiseks külast välja murdma – see võib aga viiruse edasisele levikule kaasa aidata,» selgitas heategevusorganisatsiooni Plan Internationali töötaja Tarnue Karbbar.

Ebola on neljas Aafrika riigis nõudnud vähemalt 1145 inimese elu, kuid möödunud nädalal oli Lofa maakond paik, kus registreeriti enim uusi nakatumisjuhtumeid, mida oli 124. Lisaks registreeriti 60 surma.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) ja Libeeria ametnikud on hoiatanud, et tegelik nakatunute ja ohvrite arv võib olla suurem, sest arstid ei pääse džunglisse peitunud väikeste kõrvaliste külakesteni.

Lofa peamine tervisekeskus on uutest patsientidest pungil, teatas Libeeria tervishoiuministeerium. Ebola tõttu on surnud ka vähemalt 13 arsti.

Kui ka abijõud lõpuks saabuvad, võivad kohalikud nad lihtsalt minema ajada. Erinevalt riigi teistest piirkondadest, kus Ebola teavituskampaania on aidanud inimesi ärgitada haiglasse pöörduma, on Lofa maakonnas eitusfaas jätkuvalt enimlevinud lähenemine.

Kohapeal levivate kuulujuttude kohaselt on arstiriietusse peitunud tegelikult äritsejad, kes viivad inimesed minema, et lõpuks nende organeid müüa.

Juulis hakkasid külaelanikud Kolahuni piirkonnas kiirabiautot kividega loopima, kui meedikud üritasid üht surnukeha krematooriumi viia.

Sõna «karantiin» on itaalia juurtega ning tähendab 40 päeva – just nii kaua kestis katkualadelt Veneetsiasse saabunud laevadele isolatsiooninõue. Libeeria puhul võib see kesta aga kolm kuud või kauemgi, tuues teravalt kaasa vajaduse pikaajalisema plaani järele.

Lofa asub aladel, kus kasvatatakse maguskartulit ja muid riigis söögiks tarvitatavaid vilju. Libeeria idaosa, kus aga Ebolat pole, sõltub toidu puhul aga just põhjapiirkonnast.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles