Igor Taro Ukraina päevik: 26.08

Igor Taro
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: mediarnbo.org

Peamiseks väljakutseks Ukraina väejuhatusele saab lähipäevil Ilovaiskis ja laiemalt Donetskist kagus piiramisse jäänud üksuste saatus. Pataljoni Donbass ülem Semjon Sementšenko sõnul on hetkel Ilovaiski hoidmiseks küll piisavalt jõudusid, kuid pikem varustusteede blokeerimine võib mõjuda kehvasti üksuste võitlusvõimele.

Ilovaiski ja sellega piirneva sektori blokeerimise lugu on paar päeva vana. Kõigepealt oli pikemalt tule all Uspenka piiripunkt, viimastel päevadel ka Kuteinõkovo asula Amvrosiijvkast läänes. Kuteinõkovo-Starobeševe trassi hõivamisega vene üksuste poolt on kõik sellest teest itta jäävad üksused niiöelda kotti jäänud. Mingis mõttes on see kottijäämine tinglik, sest üksusi on seal palju (peaks olema hea mitu tuhat Ukraina võitlejat), kes ilmselgelt suudavad soovi korral üht-teist korda saata. Seetõttu arvangi, et väljakutse on eelkõige väejuhatusele, kelle ülesanne on nende üksuste tegevust targalt planeerida. Mäletatavasti eelmisel korral, kui Ukraina üksused piiri serval kotis olid, kästi neil lihtsalt hoida positsioone. Avatud maastikul positsioonide hoidmine isegi kaevunult on enesetapp. Vastane lihtsalt külvas neid igapäevaselt üle kõikvõimalikest torudest - väiksematest ja suurematest. Kui igapäevast varustust ka pole, on varsti kütus otsas, liikumatu tehnika hävib, raskemini haavatuid ei saa kuhugi vedada ning nälg koputab uksele. Tõenäoliselt on sellest juhtumist õpitud. Peale Ilovaiski on Ukraina üksusi Amvrosiijvka, Saur-Mogila ja Djakove kandis.

Eilse jutu jätkuks niipalju, et Novoazovski suunda rünnanud Vene armee soomusüksus ei taandunudki piiri taha, vaid kaevus mõne kilomeetri kaugusel Ukraina territooriumi sügavuses. See tähendab, et Novoazovskis on uus kolle, kus jätkub küll staatilisem positsioonisõda, kuid mis nõuab Ukraina armeelt täiendavate reservide paiskamist. Vastasel korral liiguksid need üksused lihtsalt sammhaaval Mariupolisse. Ukraina allikate teatel ei vasta ka tõele paanilised jutud 30 tankiga kolonni läbimurdest sealkandis ning probleeme tekitavad sellesama eilse kolonni jäänukid.

Pisut rohkem rokenrolli oli ukrainlastel Olenivka kandis Donetskist lõunas. Seal oli suudetud pealetungivat vastast kõvasti räsida, hävitada kolonn, kust Ukraina armeele langes ohtralt trofeerelvi. Siseministri nõunik avaldas ka pildiseeria laipadest, et sugulased saaksid neid tuvastada. Õõvastav vaatepilt.

Luhanski oblastis oli ka pilvitum. Debaltseve grupeering tegi eduka manöövri Altševski suunal Adrianopili kanti - sealt võeti väidetavalt sõjavange ja relvastust. Nende ja põhjast peale pressivate Lutugine piirkonna üksuste vahele jääb umbes 20 km - selle vahemaa ületamisel sulguks Altševski-Stahhanovi grupeeringu varustuskoridor. Kuna Luhanskist läänes on Ukraina armee hõivanud Rodakovo olulise transpordisõlme, on Lutugine ja Bile põhjapoolne seljatagune pisut pareminie kaitstud. Seega on Luhanskis istuvad vene okupandid hetkel emamaaga seotud ainult peenikest nabanööri pidi, mis kulgeb piki Siverski Donetsi jõge itta. Ja Novosvitlovkas käivad endiselt ägedad lahingud - venelased pole suutnud ukrainlasi Krasnodoni trassilt minema ajada. Krasnodoni külastas täna Ukraina õhuvägi ning pommid tabasid taas ühte terroristide baasi, kus oli ohtralt tehnikat ja moona. Ilutulestikku olevat tükiks ajaks jagunud.

Üks tõsine vahejuhtum oli Luganskist kirdes Krasnaja Talovka piiriäärse asula juures. Ukraina piirivalvurid peatasid ebasaduslikke piiriületajaid, tekkis tulevahetus. Venemaa poolelt avati Ukraina piirivalvurite pihta soomukist tuli ning samuti ründas neid venelaste lahingukopter MI-24. Neli piirivalvurit sai surma, kuid diversante üle piiri ei lastud. Siin on nüüd oluline erinevus, võrreldes varasema perioodiga. Varem tungisid vene lahingukopterid lihtsalt Ukraina territooriumile, tegid luurelende, kuid tuld ei avanud. Sedapuhku siis rünnati Ukraina piirivalvet.

Kokkuvõttes saab öelda, et olukord aina eskaleerub. Venemaa astub Ukraina suhtes selliseid sõjalisi samme, millest paar nädalat tagasi veel hoidus.

Moskvas ülikooli lõpetanud ja korrespondendina töötanud Igor Taro Ukraina päevik ilmub originaalis tema Facebooki kontol. Postimees avaldab teksti autori nõusolekul. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles