Välisministeerium lihtsustab Ukraina konfliktipiirkondade elanike reisimist Eestisse

Toomas Randlo
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ida-Ukrainast lahkuvad inimesed
Ida-Ukrainast lahkuvad inimesed Foto: SCANPIX

Välisminister Urmas Paeti sõnul on Eesti jaoks oluline Ukraina konfliktipiirkondades elavate inimeste abistamine ning välisministeerium ja saatkond Kiievis tegelevad sealsete elanike olukorra leevendamisele kaasa aitamisega.

Paeti sõnul lihtsustati Ukraina konfliktipiirkondades elavate inimeste reisimist Eestisse. «Konfliktipiirkondades, eriti Donetski ja Luganski oblastis elavatel Ukraina kodanikel, kellel on Eestis sugulasi või lähedasi, on võimalik pikaajalisi tasuta viisasid taotleda lihtsustatud korras,» sõnas välisminister Paet.

Alates 2010. aastast on Ukraina kodanikud vabastatud pikaajalise viisa (D-viisa, maksimaalse kehtivusega kuni 12 kuud) taotlemisel riigilõivu tasumise kohustusest.

Vastavalt Ukraina ja Euroopa Liidu viisalihtsustuslepingule on lühiajaliste ühe ja mitmekordsete viisade (c-viisa, kestusega kuni 90 päeva 180 päeva jooksul) taotlemisel viisalõivu tasumisest vabastatud 14 erinevat kategooriat, sealhulgas lähisugulased - abikaasad, lapsed, vanemad, vanavanemad ja lapselapsed. Möödunud aasta 1. juulist on lähisugulastel võimalik taotleda tasuta ka 5-aastase kehtivusega viisasid.

Eesti saatkonnas taotletud viisadest moodustavad tasuta viisade taotlused ligi 50 protsenti.

Välisminister Paet lisas, et Eesti on andnud Ukraina põgenike aitamiseks ka ÜRO põgenikeorganisatsioonile rahalist abi. Välisministeerium toetas ÜRO pagulaste ülemvoliniku ametit (UNHCR) Ida-Ukrainast pärit pagulaste toetuseks 70 000 euroga.

Ajutised elamisload

Paeti sõnul arutatakse siseministeeriumiga praegu ka Ukraina kodanikele ajutiste elamislubade andmist. «Küsimus on täna selles, et elamisluba ei saa taotleda Eestist väljas. Selle poole lahendab see, et kui ta saab selle pika viisa, siis ta tuleb Eestisse ja kui ta tahab Eestisse jääda pikemaks või olud seal ei parane, siis ta saab Eestis olles tänase korra järgi elamisluba taotleda. Arutame siseministeeriumiga ka muid võimalusi, näiteks kas on võimalik teha mingeid erandeid, et elamisluba taotleda eelnevalt Eestist väljas.»

«Oluline on see, et kui nad tahavad praegu sealt ära tulla ja neil on Eestis sugulased, siis see oleks võimalik. Siis on mitu kuud aega vaadata, kuidas olukord Ukrainas edasi kujuneb. Võib-olla läheb hästi ja ongi mõne kuu pärast võimalik tagasi pöörduda.»

Välisministeerium on toetanud Ida-Ukraina konfliktis viga saanud inimeste ravi Eestis. Eestisse saabus teisipäeval kümme patsienti, kes saavad ravi Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. Ka varasemalt on välisministeerium toetanud Ukrainast pärit patsientide ravi Eestis – tänavu märtsis saabus Eestisse ravile viis tänavarahutustes kannatada saanud inimest. Kokku on välisministeerium eraldanud Ukraina tänavarahutustes ja Ida-Ukraina konfliktis kannatanute ravile toomiseks 170 000 eurot.

Välisministeerium on planeerinud sel aastal Ukraina abistamiseks ühtekokku ligi miljon eurot.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles