Riigikogu võttis vastu uue lastekaitseseaduse

Merike Teder
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Marko Saarm / Sakala

Riigikogu võttis täna häältega 54 poolt-, 24 vastu- ja 1 erapooletu häälega vastu uue lastekaitseseaduse, mis pälvis menetluse käigus väga palju nii lastekaitsjate kui opositsioonipoliitikute kriitikat. 

Menetluse ajal täiendati seaduseelnõu näiteks lausega, mis rõhutab perekonna tähtsust lapse arengus ja kasvamisel. Samuti lisati säte, mis lubab kohaliku omavalitsuse otsuse alusel ohu korral lapsele ajutist lapse perest eemaldamist senise 48 tunni asemel kuni 72 tunniks. Praktikas pöördutakse taolistel juhtudel kolme tööpäeva jooksul avaldusega kohtu poole esialgse õiguskaitse korras lapse eraldamiseks perekonnast.

Sotsiaalkindlustusametis arendatakse välja lastekaitseüksus, kust lastekaitsetöötajad saavad abi paluda, näiteks raskemate juhtumite lahendamisel või juriidilise nõu osas.

Keskerakonna esindajana kõnelnud Mailis Reps tõi välja, et jätkuvalt on hulk probleeme, mida see seadus ei lahenda. Kõige olulisemaks pidas ta teavitust. «Lastekaitsetöötajad on väga mures, et nad ei saa piisavalt kiiresti infot hädas oleva lapse kohta. Teavituskohustust ei ole perearstidel, ei ole näiteks ka koolidel või lasteasutustel – olgu selleks kas või huvikoolid, kes pidevalt selle lapsega kokku puutuvad ning võiksid ja võib-olla ka märkavad lapsega seonduvaid probleeme,» rääkis Reps.

Teiseks tõi ta välja, et isegi kui lastekaitsjad saavad info hädas olevast lapsest, siis reaalselt koostöö perega ja sund teha perel koostööd lastekaitsega sellest seadusest välja ei tule. 

Riigikogu aseesimees Laine Randjärv (Reformierakond) ütles, et seaduseelnõu on saanud märksa paremaks võrreldes sellega, millisena see riigikokku saabus. Tema sõnul on kõik hirmud, et laps võetakse perest lihtsalt ära, alusetud.

Samuti kõneles Heljo Pikhof (SDE), et tegelikult on praeguse seaduse alusel lapse perest eemaldamine palju lihtsam kui uue seaduse rakendumisel.

Uue lastekaitseseadusega soovitakse luua ühiskonnas last väärtustav ning lapse arengut soodustav keskkond. Eelnõu näeb ette tervist ja heaolu ohustavates tingimustes viibivale lapsele õigeaegse ja asjakohase abi ja hoolduse tagamise kooskõlas Euroopa Liidu põhiõiguste harta ja teiste asjakohaste õigusaktidega. Seaduse väljatöötamisel lähtuti  lapse huvide kaitsmisest parimal moel, riikliku lastekaitse korralduse väljaarendamise ja riikliku järelevalve tõhustamise ning kohaliku omavalitsuse üksuste lastekaitsetöö kvaliteedi parandamise vajadusest.

Seadus jõustub 1. jaanuarist 2016. aastal. Seaduse paragrahv 19, mis sätestab nõuded lastekaitsetöötaja haridusele ja ettevalmistusele, jõustub kava kohaselt 1. jaanuaril 2020. aastal.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles