Liisa Pakosta: IRLi kantseleis on sein erakonnajuhtide pilte täis

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Liisa Pakosta.
Liisa Pakosta. Foto: Mihkel Maripuu

Riigikogulase ning Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisuse liikme Liisa Pakosta arvates ei saa demokraatlikus erakonnas juhikultust tekkida ja IRLis ollakse uutele lähenemistele vägagi avatud.

Pühapäevases Raadio 2 saates «Olukorrast riigis» tõstsid saatejuhid esile, et Eesti on Lääne- ja Põhjamaadest selgelt erinev, sest siinsete suurparteide juhid pole umbes 15 aasta jooksul praktiliselt vahetunud.

«IRLis tekivad uued ideed ja uued lähenemised hoogsalt üle terve erakonna ja neid ollakse vägagi avatud ka laiemalt üldsuselt kuulama ja kuulda võtma,» kinnitas Pakosta.

Tema sõnul on erakonnas palju võimekaid inimesi ja neid on juhtinud näiteks Tunne Kelam, Tõnis Lukas, Toivo Jürgenson, Juhan Parts ja Taavi Veskimägi. Häid juhikandidaate on Pakosta sõnul aga veelgi: Margus Tsahkna, Urmas Reinsalu, Ken-Marti Vaher ja paljud teised.

«Muide, Mart Laari tugevus erakonna esimehena on seisnenud just selles, et ta on suutnud olla edukas juht just keerulistel aegadel, kui on vaja erinevaid ideid tasakaalustada ja liita, stabiilsust luua,» rõhutas Pakosta. «Stabiilsus on väärtus omaette nii erakonna jaoks kui ka riigile tervikuna.»

Pakosta toonistas samuti, et kui tõesti muudatusi silmas pidada, tuleb tõdeda, et aeg töötab naiste kasuks.

Tema sõnul on Austraaliast Soomeni näha, et häid muutusi terve ühiskonna jaoks ja uut juhtimiskultuuri suudavad tuua tugevatest naistest erakonnajuhid.

«Eestis on see ainult aja ja ilmselt lähiaja küsimus, millal ühiskond oleks selliseks muudatuseks valmis ja inimesed on ka tõepoolest valmis naiste poolt hääletama,» arvas Pakosta.

Tugevaid kandidaate jagub tema hinnangul küll, nimetades Kadri Simsonit, Keit Pentust ja Katrin Saksa.

Eesti erakondade juhid

Edgar Savisaare algatusel sündis 1991. aastal Eestimaa Rahvarinde aktiivsetest tegelastest, kes polnud astunud teistesse parteidesse, koosnev uus erakond – Eesti Keskerakond. Erakonna esimees on lühiajaliselt olnud ka Andra Veidemann.

Mart Laar oli aastatel 1992–1995 erakonna Isamaa, seejärel 1998–2002 Isamaaliidu esimees. Uuesti tõusis Laar Isamaa ja Res Publica Liidu esimeheks 26. mail 2007.

Andrus Ansip on Eesti Reformierakonna asutajaliige ja 2004. aasta novembris valiti ta Reformierakonna uueks esimeheks, kusjuures senisest pikaajalisest esimehest Siim Kallasest, kes siirdus Euroopa Liidu teenistusse, sai erakonna auesimees.

Eestimaa Rahvaliitu juhtis aastatel 1994-2000 Arnold Rüütel ja seejärel 2007. aastani Villu Reiljan, kellele järgnesid Jaanus Marrandi ja Karel Rüütli (2008 ja 2009) ning siis kohusetäitjatena Mai Treial ja Arvo Sirendi.

Jüri Pihl on 2009. aastast Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees. Ivari Padar oli sotside juht aastatel 2002-2009, kuid ta siirdus Euroopa Parlamenti.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles