Politsei tabas leedulasest libapolitseiniku

Andres Einmann
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ida-Virumaal tegutsevad kelmid, kes kehastuvad libapolitseinikeks ja küsivad probleemide lahendamiseks raha. Fotolavastus.
Ida-Virumaal tegutsevad kelmid, kes kehastuvad libapolitseinikeks ja küsivad probleemide lahendamiseks raha. Fotolavastus. Foto: Ülla Tamm / Valgamaalane

Politsei pidas esmaspäeval kinni Leedu kodanikust mehe, kes üritas politseinikku teeseldes petta eakalt naiselt raha välja, kohus võttis kelmi vahi alla.

90-aastane naine andis esmaspäeval Kohtla-Järvel politseinikuna esinenud leedulasele oma pangakaardi sularaha väljavõtmiseks. Politseil õnnestus 19-aastane noormees kinni pidada, teatas Ida prefektuur.

Viru maakohus võttis noormehe kolmapäeval kohtueelse menetluse ajaks vahi alla.

Viimaste nädalate jooksul on Virumaal sagenenud petturite kõned, kus nõutakse erinevate ettekäänete alusel ohvritelt raha. Kuuel juhul on kannatanud kelmile maksnud suuri summasid.

Kui varasemalt kasutasid petturid skeemi, kus politseinikena esitledes nõuti liiklusõnnetuse vormistamata jätmise eest raha, siis nüüd on lisaks levinud juhtumid, kus telefoni toru otsas on kas mõne õnnetuse põhjustanud nutuse häälega poeg või advokaat. Viimane teeb teatavaks, et kukkumise tagajärjel on kannatada saanud tüdruk, kes vajab haiglaravi. Et asi ei jõuaks kohtuni, tuleb kannatanutel välja käia suuri summasid.

Ida prefektuur on käesoleval aastal alustanud juba kuus kriminaalmenetlust, kus kannatanud on raha maksnud. Kahel juhul on jäänud juhtumid katse staadiumisse, sest kuritegu ei õnnestunud erinevatel põhjustel lõpuni viia.

Jõhvi politseijaoskonna menetlusteenistuse vanem Tarmo Kütt märkis, et jätkuvalt usuvad inimesed pimesi neid lugusid ja annavad raha infot kontrollimata võõrastele üle.

«Kuigi osad kannatanud nendivad, et on kuulnud petturitest, langevad nad siiski manipulatsiooni ohvriks. Telefoni teel pidevas kontaktis olles lisatakse emotsionaalset pinget, mistõttu inimesed ei suuda säilitada rahu ja kontrolli oma tunnete üle. Kriitilises olukorras keskenduvad inimesed oma lähedaste päästmisele ega kaalu võimalust esitatud väidete kontrollimiseks,» ütles Kütt.

Taoliste juhtumite vältimiseks aitab väga palju ennetustöö vanemate inimestega, samuti tuleb viia nendeni sõnum, et petturiga pole mõtet pikki vestlusi pidada, sest siis toimubki psühholoogiline veenmine. Kõne tuleb kähku lõpetada ja teha kontrollkõne lapsele, kui teda kohe kätte ei saa, siis teha järgmine kõne sugulasele või mõnele teisele lähedasele inimesele. Inimestel tasub meeles pidada, et Eestis ei maksta õigusrikkumise eest käest kätte sularaha. Alati saab abi paluda või infot kontrollida politseist, helistades lühinumbrile 110.

Politsei palubki kõigil, kellele kõne on tehtud, sellest ka koheselt teada anda. «Võib leiduda ka neid, kes on raha maksnud, kuid hiljem aru saanud oma teost ning häbenevad seda. Andke ikka juhtumitest teada, sest ühisel jõupingutusel saame petturid tabada ja neile õiglased karistused määrata,» lausus Kütt.

Inimeste teadlikkuse tõstmiseks riputab politsei kaupluste, apteekide, terviseasutuste jne ustele ja ka teistesse avalikesse kohtadesse vastavasisulised hoiatussildid Virumaal tegutsevate kelmide kohta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles