ELF: majandushuvid võitsid keskkonnakaitse

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nord Streami gaasitorustiku detailid
Nord Streami gaasitorustiku detailid Foto: SCANPIX

Vaasa halduskohus otsustas täna mitte rahuldada Eesti ja Soome keskkonnaorganisatsioonide vaiet Nord Streami ehituseks antud lubade kohta.

Eestimaa Looduse Fond (ELF) ja teised kaebuse esitanud keskkonnaorganisatsioonid tutvuvad hetkel kohtu otsusega, misjärel otsustatakse, kas esitada uus kaebus ka Soome ülemkohtule.

Keskkonnaorganisatsioone hämmastas, et Vaasa halduskohus põhjendas oma otsust sellega, et gaasijuhe toob NordStream AG-le aastas majanduslikku tulu 500 miljonit eurot.

«Loodame, et Nord Streami rajamisega seonduvad ohud Läänemere keskkonnale ja inimese tervisele ei realiseeru,» sõnas ELFi juhatuse esimees Jüri-Ott Salm. «Selles annab selgust edasine keskkonnaseire.»

Tema sõnul võib riskide alahindamine valusalt kätte maksta, näiteks hinnati Mehhiko lahe naftareostuse tõenäosust nulliks.

«Kuid see ei ole null,» rõhutas ta.

Soome Looduskaitse Seltsi Uusimaa osakonna esindaja Pertti Sundqvisti hinnangul ei kinnita kohtuotsus, et Nord Streami rajamisega ei kaasne keskkonnariskid.

«Kohtu hinnangul ei ole riskid siiski niivõrd tõsised, et peaks muutma ehituseks välja antud lube,» sõnas ta. «Sarnaseid kohtuotsuseid tehakse tihti  just siis, kui töödega on juba alustatud.»

Puudujääkidele Nord Streami keskkonnamõjude hindamise osas on juhtinud tähelepanu ka Eesti keskkonnaministeerium. Kahjuks jäid mitmed Eesti ettepanekud lisauuringute vajadusest Soome ametkondade poolt arvestamata.

Vaasa halduskohtule vaide esitanud organisatsioonid: Soome Looduskaitse Seltsi Uusimaa osakond, Eestimaa Looduse Fond (ELF), Eesti Looduseuurijate Selts, Eesti Roheline Liikumine, Eesti Üliõpilaste Keskkonnakaitse Ühing «Sorex», Läänerannik, Nõmme Tee Selts, Pärandkoosluste Kaitse Ühing ja Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering.

Samuti esitas ELF koos Eesti Rohelise Liikumisega  6. jaanuaril 2010 Euroopa Komisjonile ametliku palve uurida, kas Läänemere gaasitrassile luba andes täideti korrektselt Euroopa Liidu keskkonnadirektiivide nõudeid. Esitatud kaebust menetletakse.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles