Euroopa Komisjon: Eesti peaks vastu võtma 1064 pagulast

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pagulased.
Pagulased. Foto: SCANPIX

Euroopa Komisjon esitas täna ettepanekud rändekava rakendamiseks, mille järgi paigutatakse kahe aasta jooksul Eestisse ümber 443 varjupaigataotlejat Itaaliast ja 295 Kreekast, sama aja jooksul Eestisse ümberasustavate inimeste arv on 326.

Kokku tuleks Eestisse selle kava järgi 1064 pagulast.

Euroopa Komisjon teeb ettepaneku kasutada Itaalia ja Kreeka abistamiseks esmakordselt hädaolukordadele reageerimise mehhanismi, mida kohaldatakse rahvusvahelist kaitset vajavate Süüria ja Eritrea kodanike suhtes, kes saabusid Itaaliasse või Kreekasse pärast 15. aprilli 2015 või saabuvad pärast mehhanismi käivitamist. Järgmise kahe aasta jooksul tuleks muudesse ELi liikmesriikidesse ümber paigutada kokku 40 000 inimest, kellest Eestisse on praeguse seisuga plaanis saata 443 varjupaigataotlejat Itaaliast ja 295 Kreekast. Liikmesriigid saavad iga nende territooriumile ümberpaigutatud isiku eest 6000 eurot, teatas Euroopa Komisjoni Eesti esindus.

Rahvusvahelist kaitset vajavate inimeste ümberasustamiseks võttis komisjon vastu soovituse, milles palub liikmesriikidel asustada samuti kahe aasta jooksul oma riikidesse ümber 20 000 väljastpoolt Euroopa Liitu pärinevat inimest, kellest Eestisse peaks saabuma 326. Kavas osalevatel liikmesriikidel on õigus saada rahalist toetust, milleks Euroopa Liit eraldab 2015. ja 2016. aastal kokku 50 miljonit eurot.

Rändajate ebaseadusliku üle piiri toimetamise vastane tegevuskava näeb aastateks 2015–2020 ette meetmed, mis hõlmavad kahtlaste laevade nimekirjade koostamist, spetsiaalseid foorumeid koostöö tihendamiseks ja teabe vahetamiseks finantsasutustega ning koostööd internetiteenuse pakkujate ja sotsiaalmeediaga, et saaks kiiresti avastada ja kõrvaldada infot, mida rändajaid ebaseaduslikult üle piiri toimetavad isikud internetti üles panevad.

Komisjoni talitused on liikmesriikidele esitanud ka suunised, milles kirjeldatakse parimaid meetodeid sõrmejälgede võtmiseks äsjasaabunud rahvusvahelist kaitset taotlevatelt inimestelt. Kohapeal töötavad Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti, Frontexi ja Europoli kriisirühmad, et rändajad kiiresti tuvastada, registreerida, võtta neilt sõrmejäljed ja hinnata, kes neist vajab kaitset.

Komisjon soovib täiustada ka olemasolevat ELi sinise kaardi süsteemi, mille eesmärk on lihtsustada kõrge kvalifikatsiooniga inimeste saabumist ELi ja siin töötamist, kuid mida praegu peaaegu ei kasutata. Arutelul kutsutakse huvirühmi ehk rändajaid, tööandjaid, valitsusorganisatsioone, ametiühinguid, valitsusväliseid organisatsioone ja töövahendusagentuure, üles jagama oma vaateid ELi sinise kaardi ja selle täiustamisvõimaluste kohta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles