Loomsete jäätmete üleandmine peab edaspidi toimuma seafarmist eemal

Helen Mihelson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Seakatk
Seakatk Foto: Kristjan Teedema / Postimees

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) sõlmis täna loomsete jäätmete käitlemise ettevõtetega kokkuleppe, mille kohaselt nende transpordivahendid enam katkuvabade seafarmide territooriumile ei sisene.

Loomsete jäätmete üleandmine toimub edaspidi väljaspool farmi territooriumi. «Loomsete jäätmete üleandmine tavaolukorras hakkab toimuma farmi territooriumilt väljas, et igasugune loomsete jäätmete veokite sisenemine territooriumile oleks välistatud,» ütles VTA peadirektor Ago Pärtel.

«Kõik veokid desinfitseeritakse ja taudikolletes käivad eraldi autod, mistõttu oht katku levitamiseks on minimaalne. Seakasvatajate mure leevendamiseks korraldasime jäätmete üleandmise siiski ümber,» lisas ta.

Seakasvatajatel tuleb farmis tekkinud loomsed jäätmed paigutada väljapoole territooriumi lekkekindlas konteineris või alusel loomsete jäätmete käitlejaga kokku lepitud ajaks.

Taudi tõttu hukkunud sigu veavad eraldi autod, mis ka seni ei tohtinud siseneda ühegi terve farmi territooriumile. Hukatud loomi transportivaid autosid desinfitseeritakse nii enne farmist väljasõitu kui ka pärast tühjaks laadimist.

Lisaks tuletab VTA meelde, et kõrvalistel isikutel on seafarmides, taudipunktis ja matmispaigas viibimine keelatud. «Mõtlematud inimesed, kes tulevad taudipunktide või matmispaiga juurde uudishimust olukorda uurima või pildistama võivad sattuda ise taudi edasikandjaks,» ütles Pärtel. 

«Sigade hukkamise ja hävitamisega tegelevad isikud, kes on selleks saanud vastavad juhised ja varustuse, kellele on tagatud masinate ja riiete desinfitseerimine,» lisas ta.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles