Leht: Vene sadama süvendustööde käigus vallandunud mudalaik läheneb Eesti rannikule

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rannik
Rannik Foto: Aldo Luud / Õhtuleht

Venemaa Bronka sadama süvendamistööde käigus vallandunud mudalaik on jõudmas Eesti rannikust 80 kilomeetri kaugusele, kirjutab Helsingin Sanomat.

Soome keskkonnaameti töötaja Seppo Knuuttila ütles ajalehele, et suuremahuliste süvendamistööde käigus on merepõhjast vette sattunud suurel hulgal fosforit. Tema sõnul selgub satelliidipiltidelt, et mudalaik on kaasa toonud ka sinivetikate vohamise ning need hakkavad liikuma Seiskari saare suunas Eesti ranniku poole.

Keskkonnaameti andmetel ei ole mudalaik Soome rannikuvette jõudnud. Samas on häguvesi jõudnud Seiskari saare lähistele ehk Eesti rannikust umbes 80 kilomeetri kaugusele.

«Süvendustööd on vallandanud põhjast fosforit ja ilmselt põhjustanud sinivetikate vohamise, mida imestasime viimases sinivetikakokkuvõttes,» ütles keskkonnaameti juhtiv uurija Harri Kuosa.

«Mitmetel suve satelliitpiltidel on näha, et süvendamise põhjustatud sogasus muutus sinivetikateks, mis levis Eesti ranniku suunas Seiskari saare juurde,» lisas Kuosa.

Toimuvat peaks tõsiselt jälgima hakkama

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) merefüüsika professori Urmas Lipsu sõnul näitavad USA kosmoseagentuuri (NASA) satelliidifotod, et Borka sadama süvendustöödega vallandunud muda võib pikema aja pärast jõuda ka Eesti vetesse.

«Soome lahe idaosast pärit vesi liigub pinnakihis idast läände, tavapäraselt pigem Soome vetes, aga teatud tuulte puhul piki Eesti rannikut,» selgitas TTÜ merefüüsika professor.

«NASA andmetest on näha, et aeg-ajalt on süvendustöödel vette tõstetud setete pilv jõudnud Narva lahe vetele väga lähedale,» ütles Lips eelmisel nädalal BNS-le.

«Kui teatatud tööde maht - 28 miljonit kuupmeetrit - tõele vastab, siis on tegu tõesti väga suure ettevõtmisega, millel ilmselt on ka suur, riigipiire ületav keskkonnamõju,» lisas professor Lips. «Nagu näha, siis on oht olemas ja toimuvat peaks tõsiselt jälgima hakkama,» ütles Lips.

Professor ei soovinud öelda, kas Kroonlinna poolt läände liikuv mudalaik ka ohtlikuks võib osutuda. «Ei saa öelda, et siin üldse ohtu ei ole, aga ei saa ka öelda, et see on ohtlik,» märkis Lips.

Pigem seirata Soome kagupiirkonda

Keskkonnainspektsioonist öeldi eelmisel reedel BNS-le, et üldjuhul sellised mudalaigud ei levi sadu ega tuhandeid kilomeetreid, vaid pigem settivad kümnete kilomeetrite raadiuses. Soome lahes on ka ringhoovus, mis tavapäraselt kannabki Venemaalt lähtuva saaste Soome ranniku poole, seega kui seda kuskil seirata siis just Soome kaguosas, lisati inspektsioonist.

Professor Lips märkis, et sel nädalal toimub Kopenhaagenis Läänemere keskkonnakaitse teemadega tegeleva Helsingi komitee (HELCON) töörühma istung, kus Venemaalt võiks oodata infot mudalaigu kohta. HELCOM on kokku leppinud, et süvendus-, kaevandamis- ja kaadamistööde kohta jagavad riigid üksteisega infot nende tööde mahtude ja keskkonnamõju hindamise kohta, lisas Lips.

Venemaa alustas Bronka sadama ehitamist 2011. aastal ning süvendamistööd algasid mullu. Süvendamistööde käigus tõstetakse merepõhjast välja 28 miljonit kuupmeetrit savi, liiva ja setteid. Soome ajaleht Helsingin Sanomat kirjutas, et kogus on näiteks 165 korda suurem sellest, mis kaevati kogu Soome lahest Venemaa ja Saksamaa vahelise gaasitoru ehitamisel.

Soome keskkonnaameti töötaja Seppo Knuuttila nentis möödunud nädalal ajalehele, et tegemist on piirkonnaga, kus suuremahuline süvendamine võib mõjutada merekeskkonda ka tööde piirkonnast kaugemal. Ta selgitas, et tegemist on piirkonnaga, kus asuvad sadamad ja dokid ning seetõttu on pinnas rohkem saastunud. Süvendamise käigus satub pinnasesse ladestunud saaste aga vette.

Kuna setted on juba põhjast üles tõusnud, siis on ka piirkonna elusloodus juba võimalikust saastest mõjutatud, märkis professor Lips BNS-le.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles