Eesti teadlaste varjuelu: ostetud artiklid prügiajakirjades (1)

Oliver Kund
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
1990ndate stiilis veebileht kuulub Indias asuvale väidetavale teaduskirjastusele, mis lubab teadustöö avaldamist juba kolme päevaga.
1990ndate stiilis veebileht kuulub Indias asuvale väidetavale teaduskirjastusele, mis lubab teadustöö avaldamist juba kolme päevaga. Foto: Ekraanitõmmis

Eestis on kujunenud seltskond teadlasi, kes kasutavad CV pikendamiseks võimalust teadusartikkel mõnda nurgatagusesse «teadusajakirja» sisse osta. Must turg selleks vohab Bangladeshist Nigeeriani. Eesti ülikoolid tunnistavad probleemi, ent lahendust pole kellelgi.

Lugu sai alguse mullu sügisel. Eesti tuntumaid plagiaadikütte, Tallinna Tehnikakõrgkoolis (TKTK) teadusfilosoofia aluseid õpetav Priit Pärnapuu andis tudengitele ülesande: leida teadusinfosüsteemist (ETIS) oma kooliga seotud teadusartiklid, millest võiks kahtlustada ajakirja kehva kvaliteeti. «See, mis tudengid leidsid, oli suhteliselt piinlik,» meenutas Pärnapuu.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles