Eesti tähistab holokaustiohvrite mälestuspäeva

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Haridus- ja teadusministeerium korraldas täna koos Eesti Juudi Kogukonnaga Tallinnas Rahumäe juudi kalmistul rahvusvahelise holokaustiohvrite mälestuspäeva puhul mälestustseremoonia.

Mälestusüritusel kõnelesid valitsuse esindajana kultuuriminister Indrek Saar, juudi kogukonna juht Alla Jakobson ning diplomaatilise korpuse esindajana Taani suursaadik Søren Kelstrup, eestpalve pidas Eesti pearabi Shmuel Kot. Mälestusüritusest võtsid osa diplomaatilise korpuse ja juudi kogukonna liikmed ning mitmete ministeeriumide ja organisatsioonide esindajad.

Saksamaal visiidil viibiv välisminister Marina Kaljurand asetas täna Berliinis holokaustiohvrite memoriaalile pärja.

Osana holokausti mälestusnädalalast algab reedel kell 10 okupatsioonide muuseumis ajaloo- ja ühiskonnaõpetajatele suunatud mälestuskonverents «Kas ajaloost on võimalik õppida?». Konverentsi korraldab Eesti NATO Ühing koostöös Sihtasutusega Unitas, Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Okupatsioonide Muuseumiga.

Konverentsi avab Holokausti Mälestamise Rahvusvahelise Ühenduse Eesti delegatsiooni juht, Eesti suursaadik Iisraelis Malle Talvet-Mustonen. Totalitaarse režiimi kujunemise võimalikkusest räägib kultuuripoliitika uurija ja Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht Egge Kulbok-Lattik. Välisesineja Tal Bruttmann Mémorial de la Shoah'st Prantsusmaalt räägib sellest, mida tähendab inimelule majandusliku väärtuse andmine. Ettekannetele järgnevad arutelud ning ühine filmivaatamine.

Seoses holokausti rahvusvahelise mälestuspäevaga kutsub Eesti Juudi Muuseum kuni 12. veebruarini koolide õppureid ja õpetajaid külla kogukonna majja, et pakkuda võimalust tutvuda holokausti mälestusgalerii ja juudi muuseumiga. Külastusest saab teada anda telefonil 56 262 251.

Eestis tähistatakse rahvusvahelist holokaustiohvrite mälestuspäeva alates 2003. aastast. Ülemaailmseks mälestuspäevaks kuulutati see aastal 2006.

Varem on riiklikku mälestustseremooniat peetud Kloogal, kus 2013. aasta sügisel avati Eesti Ajaloomuuseumi väliekspositsioonina memoriaalkompleks. Haridus- ja teadusministeeriumi esindajad asetavad kolmapäeval Klooga memoriaalile mälestuskimbu ja süütavad küünla holokaustiohvrite mälestuseks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles