Hanso kohtumiselt NATO kaitseministritega: meie suurimate liitlaste hoiakutes toimus pööre

Liis Velsker
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
NATO kaitseministrite kohtumine Brüsseli peahoones 11. veebruaril.
NATO kaitseministrite kohtumine Brüsseli peahoones 11. veebruaril. Foto: Reuters / Scanpix

Brüsselis eile ja täna peetud NATO kaitseministrite kohtumisel andsid liitlastriikide ministrid poliitilise juhise alliansi sõjalisele poolele tulla sellesuvisel Varssavi tippkohtumisel välja konkreetsete sõjaliste heidutusmeetmete ettepanekutega. 

Kaitseminister Hannes Hanso ütles, et liitlasriikide kaitseministrid toetasid vajadust tugevdada NATO kaitse- ja heidutushoiakut, sealhulgas suurendada liitlaste kohalolu alliansi idasuunal.

«On selge, et liitlased mõistavad meie julgeolekualaseid väljakutseid ning Varssavi tippkohtumiseks tullakse välja konkreetsete lahendusettepanekutega,» ütles Hanso.

«Eesti julgeoleku jaoks on oluline, et liitlased suurendaksid oma relvajõudude kohalolu meie regioonis. Ootame siia täiendavaid üksusi kui ka varustuse eelpaigutust. Tänaseks on selge, et meie suurimate liitlaste hoiakutes on toimunud pööre ning meie piirkonna julgeoleku tagamine on muutunud alliansi üheks olulisimaks prioriteediks,» märkis Hanso.

Kaitseministrid vaatasid oma kohtumisel üle eelmisel tippkohtumisel Walesis kokkulepitud NATO valmiduse tegevuskava (Readiness Action Plan, RAP) rakendamise ning leiti, et suur osa toona kokku lepitud julgeoleku tagamise ja liitlaste toetamise meetmetest on edukalt rakendunud.

Nii on NATO kolmekordistanud oma reageerimisväe (NATO Response Force, NRF) suurust, loodud on uus eriti kiire valmidusega sihtüksus (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) ning alliansi idatiivale, sealhulgas Eestisse, on rajatud kaheksa NATO staabielementi (NATO Force Integration Unit, NFIU).

NATO kaitseministrid arutasid kohtumisel läbi NATO otsusprotsesside ja kriisireguleerimise mehhanismide võimalikud parendamist vajavad aspektid, et parandada alliansi valmisolekut. Samuti arutati uusi tegevusplaane ja arenguvõimalusi kübervaldkonnas ja hübriidohtude ohjamisel.

Saadi ka ülevaade Gruusia julgeolekualastest reformidest ning avaldati toetust Gruusia edasistele püüdlustele suuremaks integreerumiseks NATOga. Kaitseministrid arutasid ka ettepanekut rakendada NATO kiirreageerimisjõudude laevastikku põgenikekriisi ohjamiseks Vahemerel.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles