Eesti uudised

:

«Agendiskandaali» võtmetegelane tuleb otse Vene võimutipust

Venemaa Raudteede juht Vladimir Jakunin, kellelt Edgar Savisaar Moskvas raha küsimas käis, oli kolme-nelja aasta eest kaalul isegi kui võimalik järgmine Venemaa president, kirjutab Argo Ideon.
 

Jakunin oli presidendikandidaatide otsingute ajal küllalt tõsiseltvõetav pakkumine. Näiteks New York Times luges 2007. aasta septembris üles neli meest, kellest üks pidi valitama Putini järglaseks. Nimekirjas olid peale Jakunini lõpuks presidenditoolile istunud Dmit­ri Medvedev, asepeaminister Sergei Ivanov ja toonane Vene peaminister Viktor Zubkov.

«Ta võib osutuda kompromissvariandiks Kremli erinevate rühmituste vahel,» kirjutas New York Times Jakunini kohta. Jakuninil on ambitsioone presidendikohale, aga ta pole poliitikas aktiivne olnud, märkis leht.
Jakuninit pakkus Kremlisse ka Vene ajakirjandus. Sealne ajakiri The New Times avaldas 2007. aastal foto Jakuninist kirikus lihavõttejumalateenistusel, kus ta oma küünlaga seisis Vladimir Putini taga.

Jakunin ja KGB

New Timesi mahukas artikkel 2007. aastast toob Jakunini karjäärist esile kokkupuutepunktid Putiniga – mõlemad teenisid KGBs ja läksid seejärel tööle Peterburi. Jakunini tegevusest KGBs on avalikke andmeid mõistetavalt vähe, kuid teada on, et mees õppis aastail 1975–1977 luureinstituudis ning töötas seejärel NSVLi ministrite nõukogu välismajanduse asjade komitees. Selline ametikoht on tüüpiline tehnilise luure kattevari, märgib New Times.

Aastail 1985–1991 töötas Jakunin aga NSVLi esinduses ÜRO juures, kus tema tegelik ülesanne ajakirja andmeil oli tehnoloogiline luure – sõjatehniliste andmete kogumine. «Esimese väliskomandeeringuga New Yorki juhtuda oli sama, mis võita trammipiletiga sada tuhat,» märkis New Times. Milliseid tulemusi Jakunin diplomaadina Nõukogude Liidu kasuks spioneerides saavutas, pole teada, kuid teda on autasustatud medaliga «Lahinguliste teenete eest».

Jakunin puutus Vladimir Putiniga kokku ka Peterburi-lähedases suvilakooperatiivis Ozero, mille asutajaliikmed mõlemad olid. Muide, kõik kooperatiivi asutajad jõudsid tähtsatele kohtadele Vene võimu­struktuurides ja majanduses, näiteks Andrei Fursenko on praegu Vene haridus- ja teadusminister.

Jakuninit on peetud heaks kandidaadiks teistelegi kõrgetele ametikohtadele. Portaali lenta.ru andmeil terendasid talle võimalused kerkida Venemaa presidendi administratsiooni direktoriks, transpordiministriks (kelle asetäitja Jakunin oli) ning isegi peaministriks.

Ühtki nendest kohtadest Vladimir Jakunin siiski ei saanud – 2003. aasta oktoobris läks toonane transpordiminister Gennadi Fadejev Venemaa Raudteede presidendiks ning Jakuninist sai tema asetäitja. Ettevõtte juhiks sai Jakunin 2005. aasta suvel.

Praeguse Vene transpordiministri Igor Levitiniga on Jakuninil olnud küllalt vastuolulised suhted, ehkki mõlemad on olnud Putinile ustavad. Levitin ja Jakunin on vastuollu sattunud näiteks raudteereformi plaanimisel ja ette on tulnud ka võistlemist ametikohtade pärast.

Jakunini elamisest Eesti suvituspealinnas Pärnus 1948–1962 on Postimehes juba juttu olnud, ta õppis Pärnu 3. keskkoolis koos hilisema kohaliku vene poliitikategelase Jevgeni Tombergiga. Hiljem läks praegune Venemaa raudteejuht aga õppima Peterburi, toonasesse Leningradi.

Sage külaline

Kui Jakunin 2006. aastal tõenäoliselt esimest korda uuemal ajal Eestis käis, sarnanes tema külastuse korraldus lausa riikliku visiidiga. Ametlikult oli ta siin SRÜ ja Balti riikide raudteetranspordi nõukogu istungil, kuid mitteametlikku programmi mahtus ka nostalgiahõnguline Pärnu-külastus, kus teda saatis toonane majandusminister Edgar Savisaar.

2007. aasta lõpus saabus Jakunin taas Eestisse, toona oli külastuse väljaöeldud eesmärk Nõukogude Liidu kangelase Endel Puusepa haua külastamine ja mälestuse jäädvustamine. Selle korraldajaks olid üks Jakuniniga seotud Vene fondidest, rahvusliku kuulsuse keskus, ja Tombergi juhitav Russki Dom.

Ehkki Jakunini korduvad Eesti-külastused on siin alati üpris suurt tähelepanu pälvinud, pole temast siiski kunagi nii palju kõneldud kui seoses läinud nädalal Eestis puhkenud nn agendiskandaaliga. Jakuniniga seotud Andrei Pervozvannõi fond, mis novembris sõlmitud lepingu järgi rahastab Tallinnas Lasnamäele ehitatavat vene õigeusu kirikut 1,5 miljoni euroga (23,47 miljonit krooni), astus skandaali tõttu avalikult Edgar Savisaare kaitseks välja.

«Eraldi selgitamist vajab küsimus, mis on seotud järjekordse valimiskampaania künnisel Eesti vastuluure kapo korraldatud jälitustegevusega parteiliidri suhtes, kes ei kuulu võimukoalitsiooni,» teatas Venemaa Andrei Pervozvannõi fond oma avalduses.

Kirjuta toimetajalePrindi
Mail
Märksõnadõigeusu kirikvladimir jakuninVenemaamõjuagentKaitsepolitseiametEdgar Savisaar
Samal teemal
Süüria ja venemaa
Sponsoreeritud artiklid
jalgpallikoondise kogunemine
reporter.ee videod
õpetajate päeva eriprojekt
kirev gloobus
naine24 uudised
Gallup

Kas ostufestival meelitab sind poodi?

Küsitluses on osalenud 2578 inimest
Viimased uudised
TarbijaKõik
TehnikaKõik
MajandusKõik
MaailmKõik
SportKõik
NaineKõik
TervisKõik
TallinnKõik
Tartu PostimeesKõik
48h populaarsemad teemad
Postimees PlussKõik
ArvamusKõik
KultuurKõik
KoduKõik
LemmikKõik
VIIMASED GALERIID
SOOV.EE
Sünnipäevad

Palju õnne!

Raul Talvik

80

Raul Talvik

arstiteadlane

Rein Rannap, 62

pianist ja helilooja

Raul Rebane, 62

ajakirjanik ja meediakonsultant

Ülle Marks, 52

graafik

Tarmo Kink, 30

jalgpallur

Horoskoop
SetomaaKõik
60 PLUSSKõik
Arhiiv
Pärnu
Viljandi
Rakvere
Paide
VALGA
Pilt.postimees.ee viimati lisatud
kasutaja raul1972 galeriist