Ligi Ossinovskist: kui poliitik hakkab kiitlema aususega, on tal sellega probleem (12)

Tiina Kaukvere
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jürgen Ligi
Jürgen Ligi Foto: Eero Vabamägi

Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi leiab, et Jevgeni Ossinovskil on EKRE-t kritiseerides soov «pääseda EKRE alternatiivina domineerima».

«Kui poliitik hakkab kiitlema aususega, mis peaks olema lihtsalt vaikiv eeldus, on tal alati sellega probleem,» kirjutas Ligi sotsiaalmeedias kommentaariks Ossinovski intervjuule, kus viimane ütles, et tema hinnangul on ainsad ausad erakonnad Eesti poliitmaastikul Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja sotsid.

Ossinovski selgitas, et küsimusele, kas Eesti ühiskonna vundamendiks on universaalsed inimõigused ja austus iga inimese suhtes ka tema erinevustes, on võimalik vastata «jah» või «ei». Selles küsimuses on ausalt oma seisukohta väljendanud Ossinovski hinnangul vaid sotsid ja EKRE.

«Selline avaldus ei väljenda aadet, vaid soovi pääseda lihtsakoelise EKRE alternatiivina domineerima. Muidu ei upitataks aina ka teist poolt - eelmine näide oli Jevgeni isiklik vastus seni peaaegu tundmatule rassistihakatisele. EKRE-l aga piisab endiselt ainult paarist jututeemast ja endiselt ei küsita neilt positiivset programmi ühiskonnakorraldusele,» lisas Ligi.

«Teiseks ei ole aus maha vaikida iga mõtleva ja tundva inimese piinlikkust enda eelistuste vihkava vormi suhtes. Enamus ei sõdi nii häälekalt, sest neil on kartus äärmustega sarnaneda – on rahvuslikud tunded, aga ka piinlik, kui rahvus taandatakse geenipuhtuseks ja vastandumiseks. Enamus ei aktsepteeri soolist alavääristamist, aga ei vaimustu ka äärmuslikust feminismist. Enamus on diskreetne, mitte pealetükkiv seksuaalsete sättumuste asjus. Paljudel on kõrini nii sallimatusest kui sallivuse malakast. Aga tõsi, see paraku jätab liialt ruumi polariseerijatele,» lõpetas Ligi.

Herkel: sotsid ja EKRE on ühiskonna lõhestajad

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli arvates keerab Ossinovski tõe pea peale, nimetades oma erakonda ja EKRE-t ainsateks ausateks erakondadeks Eestis. Herkeli hinnangul on kahe erakonna vastandumine tapnud mitu sisulist debatti ja ohustab Eesti tasakaalustatud arengut.

«Vabaerakonnale on põhimõtteliselt vastukarva seisukoht, et see, kes kõvemini kisab, ongi poliitilises elus kõige võimekam tegija. Sõnades Eesti põhiseaduslikke väärtusi kaitsvad sotsid kehutavad hoopis ise äärmusi. Ilmekas näide on see, kuidas nad tahavad teha vihakõne kriminaalparagrahvist ühiskonda rahustav tööriist, eirates sõnavabadusega seotud probleemi. EKRE-l pole selliste pallide etteandmisel muud teha, kui muuta iga väärtusküsimus valikuks verivaenlase ja sõbra vahel,» ütles Andres Herkel.

Tema sõnul on sellise olukorrani viinud vabadust põlgavate parteide veendumus, et nad peavad end vahendeid valimata tugevdama ning kõiki ühiskonnastruktuure endale allutama. «Selline mõtlemine oli omane ühele teisele erakonnale – NLKP-le. Erakonnad, kes valivad lõhestamise tee, ei väärtusta enam vabadust.»

«Olukorra parandamiseks tuleb võtta põhimõtteline suund – avatud demokraatia ja tugev kodanikuühiskond. See on võimalik siis, kui erakondadele ei anta seadusega suuri eriõigusi muude kodanikuühendustega võrreldes, ning nad loobuvad klientelistlikust ettehooldest kohalike kogukondade suhtes. Teiseks on oluline, et valija näeks ohtliku vastandumise kohad läbi ning suudaks Eesti ühiskonna ohtliku lõhestamise oma otsustega ära hoida,» lõpetas Herkel.

Ossinovski teatas Postimehe otsestuudios, et sotsid on ainsad, kes on avalikult julgenud end vastandada EKRE radikaalsele poliitikale. Teised erakonnad on jäänud ebamäärasteks. «Arvan, et asjade kohta tuleb öelda otse. Rassisti tuleb nimetada rassistiks,» ütles Ossinovski, kes tõi välja, et EKRE projekt on ellu kutsutud selleks, et ajada Eesti inimesed omavahel tülli, mis võib olla julgeolekuohuks.

Ossinovski selgitas, et teatud hulk Eesti elanikke pole eluga Eestis rahul. Ebavõrdsus on kasvanud ning kui suur hulk inimesi näeb, et majandus kasvab, keskmine palk kasvab, aga ühiskonna heaolu nendeni ei jõua, siis suureneb pettumus ja endasse sulgumine. Pettutakse peavooluerakondades, kes seni Eestit on valitsenud. 

«Sellest tulenevalt on radikaalsust õhutavad nišiparteid hakanud inimesi üles keerama ja seadma küsimärgi alla põhiseaduslikke alusväärtusi, inimõigusi, kogu alusvundamenti, mille peale ühiskonnad on rajatud. See on uus olukord Eesti ühiskonna jaoks, kus vastustatakse Eesti ühiskonna alustalasid,» viitas Ossinovski EKRE-le. Ta ütles, et EKRE on kutsunud üles humanistlikke väärtusi lammutama, kuid teised erakonnad pole tahtnud levivale radikalismile vastu hakata.

Kommentaarid (12)
Copy
Tagasi üles