Oudekki Loone: Euroopa Ühendriikide loomise projekt on läbi kukkunud (5)

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Oudekki Loone
Oudekki Loone Foto: Jaanus Lensment

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liige ja Keskerakonna peasekretär Oudekki Loone leiab, et brittide otsus lahkuda Euroopa Liidust on selge signaal sellest, et Euroopa Ühendriikide loomise projekt on läbi kukkunud ning liit peab püsima jäämise nimel tõsiselt peeglisse vaatama.

«Tähelepanuväärne on see, et kui tehakse julge otsus ning rahvale antakse võimalus päriselt kõnelda ja otsustada, siis otsuse järgselt eliit nutab, ja soovib rahvast välja vahetada. Tunnustada tuleb aga Suurbritannia demokraatiat, mis rahvale sellise otsustusvõimaluse andis. Ka David Cameroni tagasiastumise otsus on märk Suurbritannia demokraatia tugevusest ja julgusest,» ütles Loone.

«Suurbritannia rahvas on kõnelnud, rahvahääletuse osalusprotsent oli muljetavaldav ning keegi ei tohi seda kahtluse alla seada. Ka kritiseerida või hukka mõista pole põhjust, sest britid on oma demokraatliku otsuse teinud,» rõhutas Loone, «Suurbritannia referendumiga on ametliku lõpu saanud projekt «Euroopa Ühendriikide loomine». Tegemist on selgelt signaaliga sellest, et Euroopas ei õnnestu föderatsiooni loomine. Meil on aga siiski võimalik Euroopa ühtsus päästa – ja me võiksime seda soovida – kuid selleks peame Euroopa Liidu toimimise põhjalikult üle vaatama. Probleem pole mitte Suurbritannias, vaid Euroopa Liidus endas.»

Loone rõhutas, et kõik viimase aja Euroopa kriisid on lõpuks taandatavad ühele aluspõhjusele: eurobürokraatide liigne võim ja ignorantsus. «Kui me soovime Euroopat päästa, tuleb selle struktuuri muuta, tuleb luua «Euroopa à la carte», kus riikidel on võimalus igast poliitikast loobuda, kui see nende huvides ei ole. Euroopat peavad ühendama ühised huvid, mitte raudne rusikas, liikmesriikide suveräänsust tuleb ühiskasutusena tugevdada, mitte seda alla suruda. Praegu on õige aeg panna lauale De Gaulle'i konföderatiivne projekt ja vaadata Maastrichti-eelsete poliitikate positiivsetele külgedele. Meil on täna võimalik teha ajalugu ning muuta eliitide Euroopa rahvaste Euroopaks. Kui Euroopa Liit Suurbritannia otsusest aga õppust ei võta, võime peatselt näha doominoefekti veel paljudes liikmesriikides. Olgu see siis jäikus finantsreeglites, pagulaskvootides või muus, rahulolematuse põhjuseid on võimalik leida palju.»

«Et aga olukorda mitte üle dramatiseerida, siis tuleb aru saada, et Suurbritannia lahkub lihtsalt ühest riikide liidust. Suurbritannia ei haara aere ja ei sõua kuhugi keset Atlandi ookeani, et seal kuidagi üksi ja isolatsioonis toimetada. Suurbritannia jääb ikka Euroopa Liidu naabriks ja kaaslaseks, jäädes kontinendiga kultuuriliselt ja majanduslikult seotuks nii, nagu ta kogu ajaloo jooksul on seotud olnud,» rõhutas Loone.

Kommentaarid (5)
Copy
Tagasi üles