Ametiühingud nõuavad Rõivaselt viivitamatult pensionireformi läbirääkimisi

Piret Lakson
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson.
Ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson. Foto: Mihkel Maripuu

Erinevad ametiühinguorganisatsioonid pöördusid täna peaministri Taavi Rõivase poole ühisavaldusega, milles nõuavad viivitamatult kolmepoolsete läbirääkimiste alustamist pensionireformi küsimuses.

Allakirjutanud leiavad, et oluliste muutuste kohta info hankimine meediast ei aita kaasa konstruktiivsele arutelule ega otsuste kvaliteedile. Kolmepoolsete läbirääkimiste alustamine ühiskondliku leppe sõlmimiseks pensionireformi küsimuses on ametiühingute arvates ainus viis leida Eestile tasakaalustatud ning rahanduslikult, majanduslikult ja sotsiaalselt jätkusuutlik mudel.

Ametiühingujuhid viitavad oma ühisavalduses, et juba täna on inimeste reaalne tööturult väljumise iga neli aastat madalam kui ametlik pensioniiga. «See tähendab tuhandeid ja tuhandeid sissetulekuga kimpus olevaid pensionieelikuid,» rääkis ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.

«Pensionisüsteem lekib kahest otsast – suurenevad väljamaksed ja vähenevad sissetulekud. Lappides ainult väljamaksetega seotud poolt, jätame piisava tähelepanuta suure hulga tööealisi, kelle panusest sotsiaalmaksu näol võiks katta arvestatava osa prognoositud puudujäägist,» seisab ühispöördumises.

Ametiühingud on seisukohal, et pensionireformi, elukestva õppe reformi ja töötervishoiu- ja ohutuse reformi tuleks käsitleda üheskoos, kuna need on üksteist täiendavad ja tasakaalustavad reformid.

Ühisavaldusele kirjutasid alla Eesti Side- ja Teenindustöötajate Ametiühingute Liit, Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing, Eesti Kaubandus- ja Teenindustöötajate Ametiühingute Liit, Eesti Haridustöötajate Liit, Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute Liit, Eesti Ametiühingute Keskliit, riigi- ja omavalitsusasutuste töötajate ametiühingute liit ja teenistujate ametiliitude organisatsioon.

Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna esitab täna valitsuse kabinetiistungil riikliku vanaduspensioni jätkusuutlikkuse analüüsi ja teeb ettepaneku järjekordseks pensionireformiks. 

Sotsiaalkaitseministeeriumi ettepanekud pensionisüsteemi muutmiseks

  • Aastaks 2040 tõsta pensioniga 70 eluaastale ja edaspidi samas tempos oodatava elueaga
  • Võimaldada paindlikku pensioniiga
  • Muuta vanaduspensioni valemit
  • Muuta pensioniindeksit nii, et see sõltub ainult sotsiaalmaksu laekumise muutusest
  • Kaotada soodustingimustel vanaduspension ja väljateenitud aastate pension
  • Kaotada eripensionid
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles