Episood toimikust: Kofkini vorstiputka äri ei läinud käima ka Tallinna meeri nähtamatu abiga

Liis Velsker
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ametist kõrvaldatud Tallinna meeri Edgar Savisaare kriminaalasja süüdistusakti üks episood puudutab ärimees Alexander Kofkini 2007. aastal Tallinnas käima lükatud viineriäri. Tagantjärele võib öelda, et äri luhtus ka hoolimata süüdistuse järgi toimunud rahapesust Šveitsis.

2008. aastal avas Alexander Kofkin Tallinnas Tammsaare pargis Eesti esimese ehtsate Viini viinerite kioski. Esimese putka avamisel käis kohal ka Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar. Kokku oli Kofkini vorstimüügiputkasid Tallinnas 11.

Juba enne avamist räägiti meedias, et Tallinna linna korraldatud nn putkaafäär haises omajagu. Esiteks kuulutas linnavalitsus häid äritsemiskohti pakkuva konkursi välja südasuvel. Paljud tegijad olid siis puhkustel. Teiseks anti ka ette teatamise aega nii vähe, et huvilised poleks ka parima tahtmise juures jõudnudki reageerida. Konkursi võitiski Tallinna linnapea Edgar Savisaare hea sõber hotelliärimees Alexander Kofkin.

Probleeme oli Kofkinil vorstiputkadega omajagu.

Uudistesaade «Reporter» tegi 2009. aasta juunis loo, milles märkis, et kui 2003. aastal lasi Tallinna linnavolikogu Tammsaare pargist eemaldada Lembit Sootsi kohviku – toona peeti ehitist muinsuskaitsealale sobimatuks –, siis täna asub samas «ebasobivas» kohas Savisaare sõbra Alexander Kofkini vorstikiosk.

Keeleinspektsioon saatis sama aasta oktoobris Kofkini firmale Estkompexim OÜ Grill by Meriton kirja, soovitades muuta Tallinnasse üles pandud vorstikioskitel nimetust «Originaal Viinivorstid».

Keeleinspektsiooni järelevalvejuht Leho Klaser ütles, et inspektsioon küsis nimekuju «Originaal Viinivorstid» kohta arvamust Eesti Keele Instituudilt, mis leidis, et praegune nimekuju ei vasta eesti keele normidele. «Instituudi arvamus on, et õige nimekuju oleks «Originaalsed Viini vorstid» või veel parem oleks «Ehtsad Viini vorstid»,» ütles Klaser.

Sildid kioskitel muudetigi ära.

Ka äri ei läinud käima. 2009. aasta sügisel tuli uudis, et Kofkin sulgeb kolm kioskit – firma OÜ Estkompexim vähendas Tallinnas asuvate kiirtoidu kioskite arvu kaheksa kioskini.

OÜ Estkompexim juhatuse liige Aleksandr Burõhh põhjendas kioskite arvu vähendamist meedias enne valimisi kajastust leidnud negatiivsete väljaütlemistega OÜ Estkompeximile kuuluvate kiirtoidu kioskite aadressil, keeleinspektsiooni sagedaste, mõnikord põhjendamatute ettekirjutustega, aga ka katsetega siduda nende äri poliitikaga.

Oktoobris 2010 kirjutati, et Kofkini väljasurnud viineriäri asemele tekkis kebabikiosk. Kofkini Viini vorstide äri ei tasunud Tallinnas end ära ja putkades toimetasid nüüd türklased.

Küsimused tõusid ka kaheksa aastat tagasi

Kaheksa aastat tagasi kirjutas Postimees artiklis pealkirjaga «Linnavalitsuse «läbipaistev» K-konkurss mängib võitjale kätte kioskiketi», kuidas toitlustuskett võitjale ehk Kofkini firmale kätte mängiti.

Postimees kirjutas:

«Sel nädalal ilmusid Postimehes Kristiine, Põhja-Tallinna, Lasnamäe ja Kesklinna linnaosavalitsuse ühesuguse sisuga teated. Nendega anti stardipauk erafirmadele, kes tooks linnapilti 11 uut ühtse disainiga toitlustuskioskit. Asukohad on juba ette antud – viis südalinnas ja teistes linnaosades igaühes kaks.

Ja nüüd tähelepanu! Et üldse kioskiralli starti pääseda, tuleb osalejatel esitada äriplaan, linnaruumiga klappiva kioski projekt koos tehniliste jooniste, värvikoodide, kasutatavate materjalide ja mitmete muude nõuetega.

Projekt valmis, tuleb see koos asendiplaaniga eelnevalt kooskõlastada linnaplaneerimise ameti, transpordiameti ja kultuuriväärtuste ametiga. Kõik tingimused tuleb täita ning kooskõlastused saada 15. juuliks. Ehk siis 11 tööpäeva jooksul.

Tavainimesele ei ütle selline ajalimiit ilmselt midagi. Kioskimajanduse ja projekteerimisega kokku puutunud inimesed lajatasid aga selliseid tingimusi ja tähtaega hinnates kui ühest suust: «Absoluutselt ebareaalne!»

Kamp Arhitektid büroo arhitekt Jan Skolimowski välistas konkursi ajagraafikusse mahtumise juba üheainsa faktiga. Nimelt tuleb projekti aluseks võtta täpne ja värske mõõdistatud kaart, mille tellimiseks maamõõdu büroolt kulub vähemalt kuu aega. Konkursi tähtajaks oli aga antud ju ainult 11 tööpäeva!»

Postimehe käes oli toona ka linnapea Edgar Savisaare allkirjaga protokoll, millega anti linnaosadele ülesanne konkurss läbi viia ja «hiljemalt 30. juuniks välja kuulutada pakkumine tähtajaga 15. juuli 2008».

Veel 2010. aasta augustis tuli Edgar Savisaarel kinnitada linnavolikogu liikme Madis Kübara (IRL) arupärimisele, et sõbrale ja Keskerakonna toetajale Alexander Kofkinile kuuluvatele Tallinnas asuvatele kiirtoidu kioskitele on ehitusload väljastatud ning seega on need paigaldatud täiesti seaduslikult.

IRLi fraktsiooni kuuluva Kübara arupärimine oli tingitud sellest, et kevadel oma ametikohalt koondatud Tallinn ehituskontrolli teenistuse direktor Rain Seier rääkis ajakirjandusele, et mitu Kofkini vorstiputkat on kesklinna magusatesse kohtadesse püstitatud ilma ehitusloata.

Oma vastuses luges Savisaar üles kioskid Mere puiesteel, Hobujaama tänaval, Toompuiesteel Balti Jaama juures, Suur-Karja tänaval ning Tammsaare pargis, millele Tallinna linnaplaneerimise amet oli ehitusload väljastanud. Seda, kas ehitusluba oli olemas ka Lasnamäel, Pae tänaval avatud kioskil, vastusest ei selgunud. 

Süüdistusakti järgi liikusid suured summad Šveitsi

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles