2350-eurost pensioni saab 128 endist riigikogulast

Kadri Ratt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigikogu.
Riigikogu. Foto: Peeter Langovits

Eesti riigilt saab 2350,50-eurost ehk enam kui 36 700-kroonist parlamendiliikme vanaduspensioni 128 inimest.

Suure pensioni saajate hulka kuuluvad teiste hulgas näiteks Juhan Aare, Heido Vitsur, Andres Tarand, Marju Lauristin, Enn Põldroos, Jaak Jõerüüt, Liina Tõnisson, Jaak Allik, Toomas Alatalu, Feliks Undusk, Katrin Linde, Rein Veidemann, Toomas Savi, Arvo Sirendi jpt.

Euroopa Komisjoni volinik Siim Kallas annetab oma pensioni igakuiselt Rahvuskultuurifondile.

Vastavalt seadusele saavad Ülemnõukogu XII koosseisu ning riigikogu VII ja VIII koosseisu liikmed vanaduspensioni 75 protsendi ulatuses riigikogu liikme ametipalgast.

Riigikogu IX koosseisu liikme pension sõltub riigikogus töötatud ajast ja on 30-75 protsenti ametipalgast. Alates riigikogu X koosseisust nimetatud seadus parlamendiliikmetele enam ei laiene ning neil on õigus taotleda pensioni üldistel alustel.

Parlamendiliikme vanaduspensioni ei maksta inimestele, kes töötavad samal ajal riigikogu liikmena, vabariigi presidendina, valitsuse liikmena, riigikohtu esimehena või liikmena, kohtunikuna, kaitseväe juhatajana, õiguskantslerina, riigikontrolörina, Eesti Panga presidendina või Euroopa Parlamendi liikmena.

Statistikaamet esitab riigikogu kantseleile iga aasta 26. veebruariks eelmise aasta neljanda kvartali Eesti keskmise palga suuruse, mille alusel arvutatakse riigikoguliikmete palk ja parlamendi pensionid jooksva aasta 1. märtsist järgnevaks 12 kuuks.

Õigus parlamendiliikme vanaduspensionile on riigikogu liikmel, kes on jõudnud vanaduspensioni saamise ikka, tingimusel, et tal on vähemalt 25-aastane pensionistaaž ja ta on olnud riigikogu liige ühes või enamas koosseisus kokku vähemalt kolm aastat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles