Äriühingute juhtorganite liikmetele tänavu enam elamislube ei väljastata

Hanneli Rudi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elamisloa näidis.
Elamisloa näidis. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Viimastel aastatel on oluliselt tõusnud isikute arv, kes põhjendavad oma vajadust Eestis elamisloa saamiseks sellega, et kavatsevad tööle asuda Eestis registreeritud äriühingu juhtorgani liikmena. Sellise elamisloaliigi väärkasutamise vältimiseks kehtestab siseminister käesoleva aasta juhtorganite liikmete elamislubade piirmääraks 580.

«Kehtestatav piirmäär on mõeldud selleks, et vältida süsteemi väärkasutamist inimeste poolt, kes ei kavatsegi Eestis töötada, vaid soovivad lihtsalt saada võimaluse siseneda Schengeni ruumi,» ütles siseminister Ken-Marti Vaher. Ta lisas, et ausatele ettevõtjatele jääb võimalus äriühingu juhtorganite liikmeid Eestisse tööle võtta muidugi alles.

Tänaseks on politsei- ja piirivalveamet tuvastanud mitmeid seaduse väärkasutamise juhtumeid, kus äriühing on asutatud ilmselt selleks, et saada elamisluba töötamiseks selle juhtorgani liikmena. Tüüpiliselt on selline ettevõte asutatud vahetult enne elamisloa taotluse esitamist ja äritegevust selles tegelikult ei toimu.

2008. aastal väljastati 237 tähtajalist elamisluba ettevõtte juhtorgani liikmena töötamiseks, 2009. aastal 338. Kui mullu anti Eestis juhtorgani liikmena töötamiseks välja kokku 712 tähtajalist elamisluba ettevõtte juhtorgani liikmena töötamiseks, siis on käesoleva aasta 8. juuli seisuga saanud 580 juhtorgani liiget elamisloa töötamiseks sisserände piirarvu alusel.

Kehtestatava piirmäära kohaselt sellel aastal rohkem elamislube töötamiseks äriühingu juhtorgani liikmena ei anta.

Kõnealuse piirmäära kehtestamine ei piira ausate ettevõtjate võimalusi võtta Eesti äriühingu juhtorganisse tööle välismaalasi. Selleks on võimalik taotleda välismaalasele pikaajaline viisa, mis annab äriühingu juhtorgani liikmele õiguse viibida ja töötada Eestis kuni kuus kuud ühe aasta jooksul.

2011. aasta sisserände piirarvuks on kehtestatud 0,075% Eesti alalisest elanikkonnast ehk 1008 inimest. Sisserände piirarvu alla ei loeta muuhulgas Ameerika Ühendriikide ja Jaapani kodanikke. Euroopa Liidu kodanikele laieneb tööjõu vaba liikumise õigus ja nad võivad töökoha leidmisel kohe Eestisse elama ja tööle asuda.

Määrus jõustub 11. juulil 2011.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles