Viljandis käivad viimased vilkad ettevalmistused homme algavaks folgiks

Kadri Ratt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Meenutus eelmise aasta festivalist: rahvas elas laval olnud Zetodele hoogsalt kaasa.
Meenutus eelmise aasta festivalist: rahvas elas laval olnud Zetodele hoogsalt kaasa. Foto: Raigo Pajula

Viljandi pärimusmuusikafestivali programmipealiku Tarmo Noormaa sõnul on kõik vajalikud ettevalmistused suureks peoks tehtud. Täna keskendutakse lavade ja helisüsteemide ettevalmistamisele ja esinejate vastuvõtmisele.

Suurem osa esinejaid saabubki Noormaa kinnitusel Viljandisse juba täna ja enamik neist jääb sinna kuni festivali lõpuni. «Õnneks praegu tuhapilvi ega streike kuskil ei ole, nii et esinejad jõuavad kõik probleemideta kohale,» oli korraldaja rahul.

Noormaa sõnul on nende jaoks alati olnud väga oluline, et bändid ja artistid ei tuleks folgile ainult korraks esinema, vaid et nad viibiksid festivalil võimalikult pikalt. Seetõttu teevad korraldajad enda poolt kõik, et esinejad ennast Viljandis võimalikult hästi tunneksid – neile on tagatud öömaja, söögid-joogid ja isegi ekskursioonid.

«See annab fiilingule tohutult palju juurde, kui esinejad ise ka rahva seas viibivad ja kontsertidel käivad. Tahame, et nad tunneksid ennast superhästi. Siis nad annavad ka superhea kontserdi ja siis on omakorda publik rahul. See on nagu ahelreaktsioon,» selgitas Noormets.

Tema sõnul seatakse festivali raames tänavu üles kaheksa ametlikku lava, kuid tegelikult on terve linn esinemiskohti täis. Nagu juba traditsiooniks kujunenud, on linnavalitsuse hoone ees avatud Roheline vabalava, kus huvilised saavad tasuta kontserte kuulata.

Noormaa sõnul on see mõeldud eeskätt neile, kes ei taha või kellel pole võimalik festivalipiletit osta, aga sooviksid festivalimelust siiski osa saada.

Festivali põhiprogrammis on üle 70 kontserdi, millele lisanduvad kümned esinemised Rohelisel laval ja tantsupõrandal. Samuti on huvilised oodatud õpitubadesse, regilaulupessa, muinasjututuppa, pillilaadale, ööülikooli, filmiseanssidele ning mitmetele teistele lustlikele ja harivatele ettevõtmistele.

Üleilmselt tuntud esinejatest saab tänavu näha ja kuulda näiteks Trilok Gurtut. Tegemist on Kašmiirist pärit löökpillimängija ja heliloojaga, kes ühe esimese India muusikuna suutis 1970. aastatel läänemaailmas läbi lüüa oskusega põimida oma kodumaa muusikat jazzi ja world fusioniga. Trilok Gurtu sooloesinemised on saanud suurt tunnustust ka vaatemängulisuse eest.

Lisaks tervitab suvises Viljandis publikut Rootsi pärimusmuusika pioneeriks ja legendiks nimetatud ansambel Hedningarna, kes segas esimesena maailmas elektrooniliste ja akustiliste vahenditega Skandinaavia pärimust ja rokki. Hedningarna on toonud pärimuse tänapäeva klubidesse ja staadionilavadele ning figureerinud pikalt ka poppmuusika edetabelites. Viimati esines Hedningarna Eestis 1997. aastal ja leidis siit arvukalt veendunud austajaid.

Väljastpoolt Eestist astuvad festivalilavadel üles ka näiteks Snaarmaarwaar Belgiast, Ensemble Sahnbehzadeh Iraanist, Chveneburebi Gruusiast, Oreka Tx Baskimaalt, Cissokho System Senegalist, Auli Lätist ja mitmed teised värvikad muusikud lähedalt ning kaugelt.

Ja loomulikult serveerivad pärimusmuusika sõpradele oma parimaid palu ka paljud andekad Eesti esinejad eesotsas Kukerpillide, Nikns Sunsi, Abrahams Café, Triskele, VEMi, Untsakate, RO:TORO, Nolens Volensi, Zetode, Paabli ja Knihviga.

Lisaks annab festivalil oma viimase kontserdi enam kui kümnendi pärimusmuusika vetel seilanud ansambel Vägilased.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles