USA ja Eesti võimud tabasid suures netipettuses ja rahapesus kahtlustatavad

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Politsei- ja piirivalveameti kriminaalpolitseiosakonna, riigiprokuratuuri, Eesti kohtuekspertiisi instituudi, FBI, NASA ja USA prokuratuuri koostööna peeti teisipäeval kinni kuus meest ja üks naine, keda kahtlustatakse ulatuslikus arvutikelmuses ja rahapesus. Petturite tabamiseks korraldati Harjumaal ja Tartus ulatuslik operatsioon.

Kahtlustused on esitatud ka viiele nende kontrolli all olevale äriühingule, teatas riigiprokuratuur.
Kahtlustuse kohaselt organiseeris Vladimir (31) alates 2007. aastast kuni selle nädalani pahavara väljatöötamist ja levitamist ning selle pahavara kasutamise tulemusel saadud kriminaalse tulu varjamist. Pahavara võimaldas kontrollida nakatatud arvutite seadeid ning suunata arvuti kasutaja ette antud internetilehtedele.

Selle tegevuse tulemusel asendati arvuti kasutaja poolt külastatud veebilehtedel näitamiseks mõeldud reklaam teiste reklaamiandjate reklaamiga. Samuti asendati arvuti kasutaja poolt sooritatud internetiotsingute tulemustes sisalduvaid linke, eesmärgiga suunata arvuti kasutajad nende poolt eelnevalt määratud veebilehtedele.

Kahtlustatavad said raha, kui kasutajad reklaami või internetilehte vaatasid ning sellel klikkisid. Kokku nakatati pahavaraga vähemalt 4 miljonit arvutit ca 100 erinevas riigis. Teiste hulgas nakatati ka USA mitmete riigiasutuste, näiteks NASA arvutid.

Riigiprokurör Piret Paukštyse sõnul tehti kahtlustuse kohaselt pangakontodele laekunud raha ebaseadusliku päritolu varjamiseks toiminguid ligikaudu 21,5 miljoni USA dollari ning rohkem kui 560 000 euro väärtuses.

«Nende kuritegude uurimiseks on alustatud kriminaalmenetlust nii Eestis kui ka Ameerika Ühendriikides ning kahe riigi õiguskaitseasutused on teinud juba pikemat aega tõhusat koostööd,» lisas Paukštys.

Mastaapne politseioperatsioon

Politsei- ja piirivalveameti politseikapten Kalmer Viska sõnul viidi kahtlustatavate kinni pidamiseks läbi üks viimaste aastate mastaapsemaid ning keerulisemaid politseioperatsioone. «Eri riikide jõuametkonnad pidid tegutsema ideaalselt sünkroonis, et kahtlustatavad ei saaks üksteist hoiatada ning asuda tõendeid hävitama. Harjumaal ja Tartus oli politseioperatsiooni kaasatud kokku ligi 70 ametnikku, sealhulgas K-Komando.»

Eesti kriminaalmenetluse raames on kahtlustus esitatud Vladimirile, keda kahtlustatakse kuritegeliku ühenduse loomises ning rahapesus, mis on toime pandud kuritegeliku ühenduse poolt, suures ulatuses ja vähemalt teist korda. Lisaks kahtlustatakse kolme meest ja ühte naist kuritegelikku ühendusse kuulumises ning rahapesus suures ulatuses. Kokku on seega Eesti kriminaalmenetluses kahtlustatavad neli meest, üks naine ning viis juriidilist isikut.

Lisaks on kuuele Eestis kinnipeetud mehele esitatud Ameerika Ühendriikides süüdistus internetipettuses, pahavara levitamises, arvutisüsteemi toimimise takistamises ja vandenõu organiseerimises. Seega on neli Eesti kriminaalmenetluses kahtlustuse saanud meest ning veel kaks Eestis kinnipeetud isikut saanud süüdistuse Ameerika Ühendriikide seaduse alusel.

Ameerika Ühendriigid on esitanud taotluse nende kuue isiku USA-le väljaandmiseks. Sel teisipäeval võttis kohus kõik füüsilisest isikust kahtlustatavad prokuratuuri taotlusel vahi alla.

Uudisteagentuuri AFP teatel olid nimetatud USAs süüdistuse saanud Eesti kodanikud Vladimir Tsastsin, Timur Gerassimenko, Dmitri Jegorov, Valeri Aleksejev, Konstantin Poltev ja Anton Ivanov , lisaks ka Venemaa kodanik Andrei Taame.

USA suursaadik Eestis Michael C. Polt hindab kõrgelt Eesti ja USA õiguskaitse organite vahelist suurepärast koostööd, mille tulemusena peeti 8. novembril Eestis kinni kuus meest ja üks naine, keda kahtlustatakse ulatuslikus arvutikelmuses ja rahapesus.

«See juhtum on järjekordne silmapaistev näide Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahelisest suurepärasest ühistegevusest. Minu poolne tunnustus mõlema riigi õiguskaitseorganitele,» sõnas ta.

Justiitsminister Kristen Michal avaldas omakorda tunnustust prokuratuurile, politseile ja Eesti kohtuekspertiisi instituudile.

Justiitsminister ütles, et Eesti ja Ameerika Ühendriikide õiguskaitseasutused on teinud aastaid edukat koostööd mitmetes valdkondades ja antud juhul lähevad tänusõnad kindlasti ka FBI-le, NASA-le ja USA prokuratuurile.

Justiitsministri sõnul on näiteid edukatest ühisoperatsioonidest Eesti ja USA õiguskaitseasutuste vahel mitmeid ja on tehtud pidevaid pingutusi selle nimel, et aidata avastada ja uurida rahvusvahelisi kuritegusid.

Näiteks korraldas keskkriminaalpolitsei koostöös FBI-ga 2006. aastal Tallinnas ja Ida-Virumaal suuroperatsiooni, mille käigus tabati suureulatuslike internetipettustega tegelev isik ja tema kaasosalised.

2009. aastal aga peeti riigiprokuratuuri, keskkriminaalpolitsei ja USA õiguskaitseasutuste koostöö tulemusel kinni rahvusvahelise arvutikelmuse ning pangakaartide võltsimise ja võltsitud pangakaartide kasutamisega tegelenud grupp.

Lisaks otsesele koostööle kriminaaluurimiste raames on 2010.ja 2011.aastatel toimunud ka Eesti ja USA prokuratuuri ühiskoolitus prokuröridele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles