Ilm| E24| Eesti Kaart| Sport| Tarbija24| Elu24| Naine24| Soov| Reporter| Õhtuleht| Kanal2
Tallinna Postimees| Tartu Postimees| Pärnu Postimees| Sakala| Virumaa Teataja| Järva Teataja| Valgamaalane
Prindi | Saada sõbrale
Reet Aus
1/1

Reet Aus

foto: Scanpix

foto
http://f3.pmo.ee/f/2010/02/04/307006t20ha820.jpg
http://f5.pmo.ee/f/2010/02/04/307006t41h7737.jpg
Reet Aus
Scanpix
http://f3.pmo.ee/f/2010/02/04/307006t40h78fc.jpg

Reet Aus: jäätmetest saab luua terve rõivakollektsiooni

(10)

27.11.2011 00:38

Kommenteeri | Prindi

Moedisainer Reet Aus rääkis TEDxTartu konverentsil, et on vaja ümber mõelda kogu disainimise protsess lähtudes keskkonnasäästlikest disainivõimalustest.

Aus tõi välja, et riiete tootmisahel nõuab hiiglaslikku ressursside hulka ja koosneb ootamatult paljudest erinevatest etappidest. «Lääneinimene ei oska väärtustada rõivaesemete müümisele eelnevat protsessi,» sõnas ta.

«Jätkusuutlik disain maksimaliseerib positiivset ja minimaliseerib negatiivset keskkonnamõju toote eluahelas,» selgitas Aus. Tema enda loomingus on kõige enam rakendust leidnud meetod upcycling - väärtust tõstev korduvkasutus, mille käigus võetakse jäätmematerjalid, tehakse neist uus toode ja lisatakse sellega tootele disainiväärtus.

«Väärtust tõstev taaskasutus peaks toimuma ettevõttesiseselt. Tootmisel tekkiv jäätmete hulk võiks olla võimalikult minimaalne ja kõikidest ülejääkidest peaks disainima midagi muud, et jäätmed saaks endale kohe uue funktsiooni. Tegelikkusest on selline disainimise viis kaugel,» nentis Aus.

Selle probleemi lahendamiseks pani Aus alguse jäätmete kaardistamise veebirakendusele, kus praegu kaardistatakse tekstiili- ja tööstusjäätmeid. Veebirakenduse eesmärk on jagada ettevõtetes müümata jäänud toodete kohta infot disaineritele ja kõikidele keskkonnateadlikele inimeste, kes saaksid ettevõtte jäätmetele uue elu anda need endale sobivateks rõivasteks ümber tehes.

TEDxTartu on maailmakuulsa TED-konverentsisarja formaati järgides korraldatud kohalik üritus, kus jagavad oma olulisi saavutusi, kogemusi ja ideid silmapaistvad esinejad erinevatest eluvaldkondadest.

Toimetas Berit-Helena Lamp

VAATA SIDUSTEEMADE KATALOOGE
REKLAAM

Lisa oma kommentaar

Nimi:

E-post:

NB! Vaata kommenteerimise tingimusi
Soovin moderaatoriks kandideerida

Arhiiv
«    »  «    »
ETKN RLP