Ansipile ja Dombrovskisele anti üle liberaalse majanduspoliitika auhind

Teelemari Loonet
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti peaminister Andrus Ansipile ja Läti peaminister Valdis Dombrovskisele anti Freiburgis toimunud pidulikul tseremoonial üle kuulus rahvusvaheline Friedrich August von Hayeki fondi auhind liberaalse majanduspoliitika elluviimise eest.
Eesti peaminister Andrus Ansipile ja Läti peaminister Valdis Dombrovskisele anti Freiburgis toimunud pidulikul tseremoonial üle kuulus rahvusvaheline Friedrich August von Hayeki fondi auhind liberaalse majanduspoliitika elluviimise eest. Foto: www.valitsus.ee

Eesti peaminister Andrus Ansipile ja Läti peaminister Valdis Dombrovskisele anti Saksamaal Freiburgis toimunud pidulikul tseremoonial üle kuulus rahvusvaheline Friedrich August von Hayeki fondi auhind liberaalse majanduspoliitika elluviimise eest.

Ansip ütles oma tänukõnes, et õigupoolest on see auhind tunnustus Eesti rahvale, kellel on olnud kõige olulisem osa meie riigi eduloos. «Eesti valitsus on saanud olla suhteliselt edukas ka viimaste aastate Euroopa võlakriisiga toimetulemisel ikka ainult koos meie kodanike toetusega,» ütles Ansip, kelle sõnul on vaid see eeltingimus teinud võimalikuks reaalse liberaalse majanduspoliitika ajamise nii viimastel kriisiaastatel kui ka varem, majanduslikult parematel aastatel. Valitsusjuhi mõte pälvis seepeale auditooriumi jõulise aplausi.

Peaministri sõnul tähendas meie liberaalne majanduspoliitika tollide puudumist, märkimisväärsete subsiidiumide olematust ning viimaks ka seda, et meil õnnestus headel aegadel koguda piisavalt reserve ja hoiduda võlgu elamisest. «Seetõttu kuulub osa täna mulle osutatud tunnustusest ka minu eelkäijatele, eelmistele Eesti peaministritele,» ütles Ansip, nimetades kahte endist valitsusjuhti – praegust Euroopa Komisjoni asepresidenti Siim Kallast ja Eesti Vabariigi kahekordset peaministrit ning praeguse valitsuse kaitseministrit Mart Laari.

Ansipi sõnul asus Eesti liberaalse turumajanduse teele koos rahareformiga 1992. aastal, kui Eestis võeti kasutusele Saksa margaga seotud Eesti krooni. «Sümboolset tähendust võib näha selles, et rahareform toimus 20. juunil, seega täpselt samal kuupäeval, mil aastal 1948 võeti teil kasutusele Saksa mark,» ütles Ansip oma tänukõnes ning lisas, et Eesti vääring oli muutumatu püsikursiga kuni tänavu 1. jaanuarini, mil Eestis võeti sellesama kursiga kasutusele euro.

Valitsusjuhi hinnangul tugines ja tugineb Eesti majanduspoliitika põhimõtteliselt sellelesamale maailmavaatele, mille kõige ehedam esindaja on Friedrich August von Hayek. «See on niinimetatud common sense’i ehk terve mõistuse poliitika,» ütles ta.

«Alati tuleb olla valmis tegema ebapopulaarseid otsuseid. Tuleb saada aru, et raha ei lase endaga mängida. Me saame endale lubada ainult seda, mille me tõepoolest loonud oleme. See tähendab tasakaalustatud eelarve põhimõtte järgimist,» sõnas Ansip. Tema hinnangul tähendab võlgu elamine vältimatult tagasimaksmise asetamist meie laste ja lastelaste õlgadele. «Paratamatult oleme võlglased oma vanemate ees, kuid meist ei tohi saada võlglasi oma laste ees. Seda oleme mõistnud,» kinnitas Ansip auhinda kätte saades.

Auhinna andis Eesti ja Läti peaministrile üle Saksamaa Liitvabariigi endine president Roman Herzog.

Friedrich August von Hayeki fond loodi 1999. aastal tähistamaks Hayeki 100. sünniaastapäeva. Fondi eesmärgiks on toetada liberaalset mõtteviisi kooskõlas Hayeki arusaamadega nii riigi siseselt kui rahvusvaheliselt. Iga kahe aasta tagant antakse välja 1-2 rahvusvahelist preemiat ja üks publitsistikapreemia.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles