Eesti Loto soovib veebis keelata mitmed kaardimängud

Martin Smutov
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pokker.
Pokker. Foto: Teet Malsroos / Õhtuleht

Eesti Loto käis hasartmänguseaduse arutelul välja idee, et keelustada tuleks mänguraha peale mängitavate kaardimängude lubamine internetis, mis tähendaks keskkondade nagu Facebookist tuntud Zynga Poker keelustamist.

Eesti Loto soovis teha seaduseparandust, mille kohaselt loetaks «hasartmänguks ka sellised kaughasartmängud, mille kõik tunnused on sarnased hasartmänguga, kuid osalemiseks tehtavad panused või mängu tulemusena saadavad võidud on väljendatud virtuaalse rahana, mida ei ole võimalik vahetada reaalse raha ega rahaliselt hinnatavate esemete vastu».

Selliseid mänge võiks Eesti Loto idee kohaselt korraldada ainult keskkonnad, kellele on hasartmängu korraldamise tegevusluba.

Erinevad reeglid

Eesti Loto juhatuse esimehe Heiki Kranichi sõnul peetakse enesestmõistetavaks, et alkohol ja tubakas ei tohi olla alaealistele kättesaadav.

Samas pole arusaadav, miks peetakse alaealistel lubatavaks mängida mänge, mis oma olemuselt on hasartmängud – eriti, kui mäng käib staatuse peale, sest see on teismelisele tihti rahast tähtsam.

«Tõenäoliselt nõustute minuga, et vaatepilt, kus emadepäeva lastenäidendis lapsed laval mängult jooksid ja suitsetaksid oleks õõvastav, kuigi pudelid oleksid tühjad ja sigaretid ei põleks,» võrdles Kranich. «Sama pöörane oleks ka lasteaeda või tegelikult kuhu iganes paigutatud «lastesõbralik» nn ühekäeline bandiit, mis ei anna võitudena mitte raha, vaid näiteks kommi.»

Kranichi hinnangul on selliste kaardimängude mängimisega sõltuvusrisk selgelt olemas ja mõnegi mängija jaoks ohtlikult suur.

Kranichi sõnul teevad neile kõige rohkem muret hasartmängude korraldajad, kes riigis tegevusluba ei oma, makse ei maksa, aga mänge pakuvad ning raha vastu võtavad.

Eesti Loto juhatuse esimehe sõnul saavad sellised keskkonnad enda tegevust suurepäraselt reklaamida just keskkondadega, kus kasutatakse mänguraha. Samas on Kranichi väitel sellisel lehel tavaliselt viide põhileheküljele, kus saab juba raha peale mängida. Lisaks võidakse seal inimesi õpetada, et kuidas riigi poolt seatud blokeeringutest mööduda.

Keeruline teema

Kranich möönis, et mänge, mis hasarti tekitavad, on muidugi lõpmatult palju ja teatava mööndusega võiks sellesse kategooriasse lugeda kõik populaarsed arvutimängud.

«Põnevus ja hasart teevadki mängu populaarseks ning mitmedki lapsevanemad on hädas, et mänguhimulist last õppima ja õhtul voodisse saada,» sõnas Kranich. «Ja pole vahet, kas tolleks hasardiallikaks on mõni strateegiamäng või ammutuntud tetris.»

Kranichi arvates on seos mängude, ja mitte ainult hasartmängusarnaste mängude, ning sõltuvuse vahel on kindlasti olemas. Seetõttu pole oluline, kas mäng toimub raha, kuulsuse või lihtsalt isikliku saavutusvajaduse rahuldamise peale.

«Oluline on see, et kahjuks viib see kõik sammukese lähemale ka hasartmängusõltuvuse riskile,» väitis Kranich.

Kuigi Eesti Loto juhatuse esimehe väitel tunnistavad kõik asjaosalised probleemi olemasolu, pole praegu hea lahendust leitud.

Nii ei toetatud Kranichi väitel ka nende ettepanekut ja teema jääb tulevikku.

Hasartmänguseaduse muutmise ees vastutav riigikogu liige Toomas Tõniste ütles, et see ettepanek ei põhinenud põhjalikul analüüsil, mistõttu oli võimatu teha õiget otsust.

«Üritasin mitte seaduseks kirjutada neid asju, kus üks ütleb üht ja teine teist, kuid Eestis tehtud analüüse pole,» selgitas Tõniste.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles