Riigiprokuratuur alustas kriminaalmenetlust elamislubade asjus

Merike Teder
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elamisloa näidis.
Elamisloa näidis. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Riigiprokuratuur alustas kriminaalmenetlust tähtajaliste elamislubade taotlemisega seotud asjaolude väljaselgitamiseks.

10. mail edastas riigikogu uurimiskomisjoni esimees Kalle Laanet riigiprokuratuurile materjalid, mis sisaldavad komisjoni hinnangul kuriteole viitavaid andmeid tähtajaliste elamislubade vahendamisel.

Materjalidest nähtub, et aadressile Kooli 1/3-1/14, Tallinn registreeritud äriühingute puhul, mille osanikud olid ettevõtluseks elamisloa saanud välismaalased, enamusel reaalne majandustegevus puudub.

Samuti on materjalides püstitatud kahtlus, et finantsvahendeid ühe elamisloa saamiseks võib olla kasutatud korduvalt, ka teiste elamislubade saamiseks. Seega on olemas kahtlus, et seaduses nõutud investeeringuid ei ole tehtud ning elamislubade taotlemisel on seega esitatud valeandmeid.

Välismaalaste seaduse kohaselt peab elamisloa saamiseks olema tõendatud taotleja kontrolli all oleva vähemalt 63 900 euro investeerimine Eesti äritegevusse ning see, et ettevõtlus peab olema vajalik lähtudes riiklikust huvist Eesti majanduse arendamisel.

Riigiprokuratuur alustas menetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis puudutab ametiasutusele valeandmete esitamist, kui see on toime pandud ametliku dokumendi või muu hüve või tulu saamiseks.

Riigiprokuratuuri hinnangul on võimaliku kuriteo tuvastamiseks vajalik alustada kriminaalmenetlust. Riigiprokuratuur määras uurimisasutuseks kaitsepolitsei, kuna materjalidest nähtuvalt võib olla tegemist ühtselt organiseeritud tegevusega, mitte isoleeritud üksikjuhtumitega, ning kaitsepolitseiameti menetluses on kuriteod, millega võib kaasneda oht riigi julgeolekule.

Kalle Laanet ütles möödunud nädalal Postimehele, et erikomisjonil tekkisid firma Advisory Partnersi tegevuse suhtes kahtlused, mille selgeks tegemine on nende hinnangul võimalik ainult kriminaalmenetluse käigus. «Täpsemalt selle firma pakutud teenuse kohta ettevõtete loomisel ja elamislubade taotlemisel,» ütles Laanet. OÜ Advisory Partners ainuomanik ja ainus juhatuse liige on Nikolai Stelmach.

Riigiprokuratuuri pressiesindaja Katrin Lunt ütles täna, et teiste hulgas käib saadud materjalidest läbi tõesti selle firma nimi ning menetluse käigus kontrollitakse sellega seotud asjaolusid.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles