Kohus Rae valla eksjuhtide üle algab oktoobri lõpus

Karin Kangro
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Veigo Gutmann
Veigo Gutmann Foto: Teet Malsroos / Õhtuleht

Harju maakohus otsustas täna toimunud eelistungil, et kohtuprotsess toimingupiirangu teadlikus ja ulatuslikus rikkumises süüdistatavate Rae valla endiste juhtide Veigo Gutmanni ja Meelis Kasemaa üle algab oktoobri lõpus.

Põhja ringkonnaprokurör Vallo Kariler ütles Postimehele, et kohtuistungid algavad 22. oktoobril ning kohtulikud vaidlused on planeeritud 7. detsembrile.

Süüdistuse kohaselt osalesid Rae volikogu toonane esimees Veigo Gutmann ja abivallavanem Kasemaa 2007. aasta jaanuarist kuni detsembrini Tallinna-Tartu maantee ääres asuva maa-ala detailplaneeringu menetlemisel, varjates samal ajal oma varalisi huve seoses sealsete kinnistustega.

Süüdistuse järgi soetasid Gutmann ja Kasemaa koos oma äripartneritega Lehmja külas kaks kokku 14,1 hektari suurust kinnistut, et teenida pärast detailplaneeringu kehtestamist nende edasimüügist kasu. Detailplaneeringu eesmärk oli muuta kinnistute sihtotstarvet maatulundusmaast valdavalt äri- ja tootmismaaks ning osaliselt elamumaaks ja seada kinnistutele ehitusõiguse ja hoonestustingimused.

Eeluurimisel kogutud andmetel ostis Gutmanni, Kasemaa ja nende äripartneritega seotud firma 2007. aasta jaanuaris kinnistud 7,5 miljonit krooni eest ning müüs need sama aasta mais edasi. Prokuratuuri teatel oli Gutmannil ja Kasemaal kinnistutes oluline osalus ja nad oleksid kinnistute müügi pealt teeninud suurt kasu, kuid kinnistute ostja ei suutnud lepingut täita ja tehing jäi lõpuni viimata.

Korruptsioonivastase seaduse kohaselt peab ametisik end huvide konflikti puhul otsuse tegemisest taandama, kuid Gutmann ja Kasemaa seda detailplaneeringu menetlemisel ei teinud.

Karistusseadustiku järgi on toimingupiirangu teadlik rikkumine kuritegu, kui see on toime pandud suures ulatuses ehk 2007. aastal kehtinud määra kohaselt üle 360 000 krooni ehk 23 000 euro ulatuvas summas.

Prokuratuur esitas Gutmannile ja Kasemaale süüdistuse toimingupiirangu rikkumise paragrahvi lõike kaks järgi, sest tehingu summa ületab 320 000 euro piiri ning tehingus on kasutatud äriühingut, mille juhtorgani liige tegutses süüdistatavate arvel ja huvides. Kohus võib sellises kuriteos süüdimõistmise korral määrata kas rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles