Suri väliseestlasest ärimees Harry Männil

Martti Kass
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Väliseesti ärimees Harry Männil Kumu avamisel.
Väliseesti ärimees Harry Männil Kumu avamisel. Foto: Liis Treimann.

Esmaspäeval suri Costa Rica pealinnas San Josés Venezuela suurettevõtja ja väliseestlastest koosneva majandussõprade klubi president Harry Männil, kirjutas Maaleht.

89-aastaselt surnud Männil kuulus oma elu jooksul mitme Venezuela suurfirma juhtkonda ning elas seal alates 1946. aastast. Eestist lahkus Gustav Adolfi Gümnaasiumi ja Tartu Ülikooli vilistlane Männil 1943. aastal.

Männil kuulus Edgar Savisaare peaministriks olemise ajal kokku pandud mõjukate väliseestlaste nõukokku, mida nimetati ka peaministri majandussõprade klubiks. Männil oli klubi president aastatel 1990 – 1992.

Kunstikogujana asutas Männil Eesti estampgraafika väärtustamiseks loodud Eduard Wiiralti graafikaauhinna. Samuti oli ta üks suurima Kolumbuse-eelse kunsti erakogu omanik Venezuelas.

1998. aastal ajakirjas Luup avaldatud artiklis «Kuidas saada edukaks» kirjutas Männil: «Minu filosoofiline idee, kuidas saavutada edu või endaga rahulolu, on lihtne: «Ärgata hommikul täis tahtmist asuda täide viima seda, mida iganes oled algavaks päevaks planeerinud ning tunda sellest mõttest puhast rahuldust.» See on minu jaoks kordaminek.»

Wiesentali keskus süüdistas Saksa okupatsiooni ajal Saksa julgeolekuasutuses töötanud Männilit juudivastastes sõjakuritegudes, kuid pikk uurimine tõestas, et väliseestlasel ei lasu veresüüd.

Männili kaitseks astusid toona välja ka mitmed Eesti arvamusliidrid eesotsas Jüri Pihli ja Mart Laariga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles