Maailma ajalehtede liit pöördus allikakaitse eelnõu pärast Ilvese poole

Martti Kass
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ajalehtede protest allikakaitseseaduse vastu.
Ajalehtede protest allikakaitseseaduse vastu. Foto: Peeter Langovits

Kümneid tuhandeid väljaandeid koondav

Ülemaailmne Ajalehtede Liit

(WAN) saatis president Toomas Hendrik Ilvesele kirja, milles avaldab oma sügavat muret seoses riigikokku jõudnud allikakaitse seadusega.


Kirja ajendas organisatsiooni mure justiitsministeeriumis valminud niinimetatud allikakaitse eelnõu mõju pärast ajakirjandusvabadusele Eestis. Kirjaga on ühinenud ka Ülemaailmne Toimetajate Foorum, Euroopa Ajalehtede Liit (ENPA) ja Euroopa Ajakirjanike Liit (EFJ).

«Eesti justiitsminister Rein Lang esitas parlamendile eelnõu, mille eesmärgiks on oluliselt kahandada ajakirjanike allikate kaitset. Jõustumisel annaks see seadus võimaluse karistada ajakirjanikke vangistusega, kui nad keelduvad oma allikaid avaldamast ning määrata ajalehtedele trahve pelgalt kahtluse korral, et need kavatsevad avaldada «potentsiaalselt kahjustavat informatsiooni»,» seisis kirjas.

«Oleme sügavalt mures, et nimetatud seadus ohustab tõsiselt pressivabadust. Eriti suur negatiivne mõju oleks seadusel uurivale ajakirjandusele ja artiklitele, mis põhinevad infoallikate antud teabel. Sellele lisaks on seaduseelnõu selgelt vastuolus Eesti lepinguliste kohustustega, rahvusvaheliste professionaalsete tavade ning ajakirjanduse eetikareeglitega, sealhulgas Eesti ajakirjanduseetika koodeksiga.»

«Suurima lugupidamisega pöördume Teie poole palvega teha kõik võimalik kindlustamaks, et see kavandatav ennekuulmatu seaduseelnõu praegusel kujul tagasi lükataks ning et viidaks sisse muudatusi ajakirjanike allikate täieliku kaitse tagamiseks. Palume Teil tungivalt rakendada kõiki vajalikke meetmeid kindlustamaks, et Teie riik täidab täielikult oma rahvusvahelisi kohustusi ja järgib pressivabaduse põhimõtteid.»

Koopia kirjast saadeti ka justiitsminister Langile, riigikogu spiikrile Ene Ergmale ning Euroopa Komisjoni asepresidendile Viviane Redingule.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles