Frontexi juht mõistab, miks Eesti keeldub ühisõppusest Venemaaga

Tiina Kaukvere
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Riigipiir. Illustreeriv foto.
Riigipiir. Illustreeriv foto. Foto: Priit Pullerits

Euroopa piirivalveagentuuri Frontex juht Fabrice Leggeri vastas Urmas Paeti märgukirjale seoses ELi Läänemere-äärsete riikide kutsumisega osalema koos Vene piirivalvega ühisõppustel Zapad 2015, et mõistab põhjuseid, miks Eesti otsustas õppusel mitte osaleda ning on teadlik, et ka Läti ja Leedu loobuvad osalemisest.

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet saatis Euroopa Liidu välisasjade kõrgele esindajale Federica Mogherinile, Euroopa Komisjoni migratsiooni ja siseasjade volinikule Dimitris Avramopoulosele ja Euroopa piirivalveagentuuri Frontex juhile Fabrice Leggerile märgukirja, et Läänemerega piirnevate Euroopa Liidu riikide ja Venemaa piirivalveteenistuste ning Frontexi planeeritav juuni lõpuni kestev ühisõppus Zapad 2015 ei ole praeguses rahvusvahelises olukorras sobilik. Seda ka Eston Kohveri röövimise tõttu, milles osales vähemalt kaudselt ka Vene piirivalveteenistus.

Samuti polnuks Paeti sõnul Vene piirivalve osaluseta võimalik sissetung ning võitlejate ja relvade vedu Venemaalt Ukrainasse. Paet soovitas märgukirja adressaatidel ümber hinnata nende õppuste sobilikkus ELi riikidele ja institutsioonidele ning reageerida vastavalt sellele.

Leggeri lisas, et Frontexil pole nende õppuste osas suurt koordineerivat rolli. Samas teatas ta, et Soome, Norra ja Poola kinnitasid hiljuti valmidust osalemist piirivalveühisõppustel koos Venemaaga jätkama.

Eesti keeldus osalemast Venemaa eestvedamisel peetavatel piirivalve ühisõppustel Zapad 2015.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul koordineerivad ja korraldavad Venemaa Föderatsiooni läbiviidavat piirivalve ühisõppust teiste hulgas organisatsioonid, mis on vahetult seotud Eston Kohvri röövimisega Eesti territooriumilt, vahendas ERR Uudised.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Martin Luige ütles, et piirivalve ühisõppus pidanuks toimuma ajavahemikul märts-juuni ning õppuse kirjelduse kohaselt seisnenuks see eeskätt informatsiooni vahetamises.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles