Eestil on käes juba 18 pääset Rio de Janeiro olümpiale

Täna kindlustas endale olümpiapääsme purjetaja Deniss Karpak, kes tagas endale olümpiapileti Uus-Meremaal peetaval Finni maailmameistrivõistlustel. Kokku on Karpak kolmas Eesti purjetaja, kes tagas endale olümpiapääsme ning kõikide alade peale kokku 18. sportlane.

Purjetajatest on endale varasemalt olümpiapääsme taganud juba Karl-Martni Rammo (Laser) ning Ingrid Puusta (RS:X).

Kõige rohkem pääsmeid (10) on eestlastel praegu kergejõustikus, kus OM-normi on täitnud 400 m tõkkejooksjad Ramus Mägi ja Jaak-Heinrich Jagor, maratonijooksjad Roman Fosti, Liina Luik ja Lily Luik, odaviskajad Magnus Kirt ja Tanel Laanmäe, kettaheitja Gerd Kanter, kümnevõistleja Maicel Uibo ja seitsmevõistleja Grit Šadeiko.

Lisaks saavad Rios starti asuda 4 sõudjat, kuna olümpiapääsme on taganud paarisaeruline neljapaat (olümpiapileti tagas koosseis Andrei Jämsä, Allar Raja, Tõnu Endrekson, Kaspar Taimsoo). OM-pilet on käes ka kuni 75 kg kaaluvate naiste seas maadlev Epp Mäe.

Täna õhtul tagab endale OM-pääsme ka tõstja Mart Seim. Tõstmises on OM-pääsme püüdmise seisukohast kõige olulisemateks võistlusteks eelmise aasta ja tänavune MM. Seim sai OMile pääsemiseks vajalikud punktid kokku juba eelmise aasta neljanda kohaga, kuid OM-pääsme vormistamiseks on vaja osaleda kahel OM-kvalifikatsioonivõistlusel ja täna MMil võistlustulle asuva Seimi jaoks ongi see teine võistlus.           

Hoogsalt kasvav trend: advendikalendrid absoluutselt igale maitsele

Üsna tavapäraseks muutunud šokolaadist advendikalendrite kõrval kasvab hoogsalt terves maailmas märksa teistsugusemate advendikalendrite hulk, kus on mõeldud nii lastele kui täiskasvanutele.

Kosmeetika, tee, alkohol, erootikakaubad ja isegi koerte mänguasjad – kõigi nende toodete tootjad otsivad jõulude eel järjest enam võimalusi, kuidas ka advendikalendrite turust oma osa saada, vahendab Bild. Kui kümme aastat tagasi võis leida veel ainult üksikuid näiteid teistsugustest advendikalendritest, siis nüüd on praktiliselt iga suurem kaubamärk võtnud endale kohustuse jõulude eel ka oma advendikalender välja lasta.

Playmobilil oma advendikalendrid juba 20 aastat

Sellest, et advendikalendrite turg kasvab hoogsalt, annab näiteks tunnistust ka see, et möödunud aastal müüdi Bildi andmetel Saksamaal tervelt 22 miljonit erinevat advendikalendrit. Saksamaa maiustuste tootajate ühenduse esindaja Solveig Schneideri sõnul liigub ka maiustuste tootajate seas trend järjest enam täiskasvanute advendikalendrite suunas. Kui varasematel aastatel on müügil olnud nii valge, tumeda kui alkoholi sisaldavaid šokolaadikalendreid, siis selle aasta fookuseks on seatud õiglase kaubanduse šokolaadiga advendikalendrid.

Teistsuguste advendikalendrite tootmisest on suurt kasu lõiganud ka mänguasjatootajad. Näiteks 2013. aastal müüdi Saksamaal 2 miljonit mänguasjade advendikalendrit, mille eest käisid tarbijad välja 30 miljonit eurot. Selle aasta novembrikuus on viis protsenti mänguasjatootjate käibest Saksamaal moodustanud advendikalendrid.

Esimene mänguasjatootja, kes advendikalendrite turu enda jaoks avastas, oli 20 aastat tagasi Playmobil, 2004. aastal liitus ka Lego. Sellel aastal on Playmobilil näiteks kuus erinevat versiooni advendikalendreid müügil.

Eestis leiab ilutoodetest lemmiklooma maiusteni

Näiteid teistsugustest advendikalenditest leiab viimastel aastatel järjest enam ka Eestist müügilt. Oma advendikalendri on alates 2013. aastast saanud endale soetada ilutoodetekaupluse Body Shop fännid.

«The Body Shopi advendikalender koosneb 24 väikesest kingipakist, millest igaüks peidab endas väikest ilu- või kosmeetikatoodet,» rääkis Viru keskuse kaupluse juhataja Madli Aluve, kelle kinnitusel on huvi nende advendikalendri vastu Eestis aasta-aastalt kasvanud. Ta märkis, et lisaks kingitustele leiab advendikalendrisse pakitud toodete karpidelt ka mõtteteri, mis võiks kingisaajat rõõmustada. Kalendri hind on võrdlemisi krõbe – 70 eurot.

Body Shopi selleaastane advendikalender. Foto: Sander Ilvest

Oma ilutoodete advendikalendrit müüb Eestis ka Lancome, selle hind küündib 113,99 euroni. Tallinna kaubamaja Lancome’i esinduse müüjate sõnul oli neil kolmapäeva õhtuks alles kauplusse tellitud 20 kalendrist alles veel viimased. Nende advendikalendrit oli võimalik osta ka iluketi veebipoe vahendusel, kuid lõppeva nädala keskpaigaks oli nad seal juba otsa saanud.

Lancome'i selleaastane advendikalender Tallinna Kaubamajas. Foto: Siiri Liiva

Märksa soodsama andvendikalendri saavad endale soetada aga H&Mi fännid. Nimelt maksab nende ehetest koosnev advendikalender eelmistega võrreldes märksa vähem – 29,99 eurot. Kuigi kolmapäeva õhtul Tallinna Postimaja H&Mi kaupluses leti taga olnud müüja ise ei olnud veel näinud, et keegi seda ostnud oleks, tõdes ta kalendrite riiulit üle vaadates, et toodete hulk seal oli küll oluliselt vähenenud. «Ju siis on huvi olnud,» sõnas ta.

H&Mi selleaastane advendikalender Tallinna Postimaja kaupluses. Foto: Siiri Liiva

Nendele Eesti lapsevanematele, kes ei taha oma lastele tavapärast šokolaadikalendrit osta, on alternatiiviks erinevad Lego kalendrid. Näiteks Selveri kauplustest leiab Lego advendikalendreid nii poistele kui tüdrukutele, hindki on neil võrdlemisi mõõdukas – 16,9 eurot.

Lego City selleaastane advendikalender Järve Selveris. Foto: Hanneli Rudi

Lego Friends selleaastane advendikalender Järve Selveris. Foto: Hanneli Rudi

Ka Eestis leiab müügilt lemmikloomadele mõeldud advendikalendreid. Näiteks Viimsi Konsumist jäi silma PrimaCat kasside advendikalender, mis on täidetud lihamaiustega ning maksab 10,99 eurot. Sarnane on ka Hau-Hau Championi advendikalender koertele, mis maksab sama palju. Mõlemate kaal on 48 grammi.

Kasside advendikalender, mis on müügil kõigis Coop Eesti kauplustes. Foto: Mihkel Maripuu

Ülevaatlik info eelpool mainitud advendikalendritest, mida Eesti kauplustest leida võib.

Kalendri nimi

Mida sisaldab

Hind

Müügikohad

Body Shopi advendikalender

Erinevad ilutooted

70 eurot

Body Shopi kauplused üle Eesti

H&Mi ehete advendikalender

Erinevad ehted

29,99 eurot

H&Mi kauplused üle Eesti

Lancome’i advendikalender

Erinevad ilutooted

113,99 eurot

Lancome’i kauplus Tallinna kaubamajas ja veebipood

Lego City advendikalender poistele

Lego mänguasjad

16,9 eurot

Selveri kauplused üle Eesti

Lego Friends advendikalender tüdrukutele

Lego mänguasjad

16,9 eurot

Selveri kauplused üle Eesti

Lemmikloomade jõulukalender Lihamaiused 10,99 eurot Kõik Coop Eesti kauplused üle Eesti (Maksimarket, Konsum, A&O, Ehitusmarket)

Allikas: Postimees

Rosberg võitis kvalifikatsiooni, Räikkönen esikolmikus

Abu Dhabi vormel-1 etappi alustab homme parimalt positsioonilt Nico Rosberg Mercedesel, kes näitas tänases kvalifikatsioonis parimat minekut.

Teise tulemuse sõitis välja kolmekordne maailmameister Lewis Hamilton Mercedesel. Esikolmikusse jõudis veel Kimi Räikkönen Ferraril, kes on seni suutnud sel nädalavahetusel probleeme vältida.

Esikolmikule järgnesid Sergio Perez, Daniel Ricciardo ja Valtteri Bottas. Kvalifikatsioon ebaõnnestus neljakordsel maailmameisteril Sebastian Vettelil, kes sai kirja alles 16. koha.

Rosberg on nüüd karjääri jooksul kvalifikatsiooni võitnud 22 korda ja kõigi aegade edetabelis jagab ta selle näitajaga Fernando Alonsoga 12. kohta. Tegevsõitjatest on rohkem suutnud vaid Lewis Hamilton (49 esikohta kvalifikatsioonis) ja Lewis Hamilton (46 esikohta kvalifikatsioonis).

Vaata kõiki tulemusi Postimehe interaktiivsest graafikust.

Galerii: pagulastevastane meeleavaldus Tartus

Tartus toimub täna kaks vastandlikku meeleavaldust: kell 15.30 kogunesid kaubamaja ja Vanemuise teatri vahelisel alal meeleavaldusele kodanikud, kes protesteerisid pagulaste Eestisse toomise vastu, tund aega hiljem toimub kesklinnas üritus «Say no to racism». Postimees hoiab Taaralinnas toimuval silma peal.

Pagulastevastase meeleavalduse peakorraldajaks on SA Euroopa Rahvusrinne, kuid oma panuse annavad ka Eesti Iseseisvuspartei, Rahva Ühtsuse Erakond ja mitmed EKRE liikmed.

Meeleavalduse raames peetakse maha ka kõnekoosolek, kuhu on lubanud teiste seas esinema tulla Sven Kivisildnik, Malle Pärn ja Kristiina Ojuland.

Galerii ja video: jõuluvanad kohtusid Ida-Virumaal Pannjärvel

Täna ja homme peetakse Ida-Virumaal 15. üle-eestilist jõuluvanade konverentsi. Nii viis jõuluvanade teekond nad täna kella 13 paiku Pannjärvele. 

Täna õhtul jõuavad jõuluvanad veel Kohtla kaevanduspark-muuseumisse, homme ootab ees Voka ning Jõhvi keskväljak. Tegemist ja uudistamist lubatakse nii noortele kui vanadele. Lapsed saavad oma jõulusoovid näärivanadele isiklikult üle anda. 

Tõstmise MM: Hiina teeb puhta tööd, Lätile medal, Leedu lootus põrus

Houstonis peetaval tõstmise MMil on täna kavas viimane võistluspäev, kui välja jagatakse veel medalid meeste ja naiste raskekaaludes. Enne viimast võistluspäeva on medalitabelis kindlaks liidriks Hiina, kellel on ette näidata 6 kuldset ja 3 hõbedast medalit.

Tabelis on teisel kohal Kasahstan, kes on seni võitnud 2 kuldmedalit, 2 hõbemedalit ning 1 pronksmedali.

Kui lugeda kokku ka väikesed medalid (mõlema tõsteviisi kolmele paremale jagatakse välja ka väikesed medalid), siis on hiinlastel kokku 29 medalit, millest 18 on kuldsed, 9 hõbedased ning 2 pronksised. Selles arvestuses on teine Venemaa 5 kulla, 6 hõbeda ja 7 pronksiga.

Eile tõusis medaliriikide sekka ka Läti, kui kuni 105 kg kaaluvate meeste seas võitis pronksmedali 23-aastane Arturs Plesnieks. Plesnieks oli rebimises 179 kg kümnes ja tõukamises 226 kg neljas, kuid kogusmmas (405 kg) piisas sellest pronksmedali võitmiseks.

Kuldmedali viis 421 kg Kasahstani Aleksandr Zaitšikov ja 411 kg võitis hõbemedali venelane David Bedžanjan. Napilt jäi medalita venelane Timur Naniev, kes sai kahe tõsteviisi kogusummana üles 404 kg.

Kuni 94 kg kaaluvate meeste seas jahtis kogusummas medalit leedulane Aurimas Didžbalis, kes pidi lõpus tõukamises leppima nulliga. Rebimises sai leedulane 180 kg väikese hõbemedali, kuid tõukamises ei suutnud ta kolmel korral üles saada 215 kg kaaluvat kangi.

Kuni 94 kg kaaluvate meeste seas võitis lõpuks kuldmedali valgevenelane Vadzim Straltsou 405 kg, hõbeda sai kaela kasahh Almas Utešov 402ga ja pronksi kasahh Žassulan Kõdõrbajev 399ga. 

Vaata Rahvusvahelise Tõsteliidu lehelt kõikide võistluste tulemusi.

Eesti laskesuusatajad näitasid tagasihoidlikke tulemusi

Rootsis Idres toimuval laskesuusatamise IBU karikaetapil eestlased sprindis kõige paremat minekut eu näidanud, kui parimaks jäi Regina Oja 66. koht.

Naiste võistluse võitis poolatar Magdalena Gwizdon (21.48,8; 0), kellele järgnesid venelanna Uliana Kaiševa (+26,1; 1) ja prantslanna Celia Aymonier (+31,0; 2).

Eestlannadest oli Oja 66. (+3.12,1; 0), Kristel Viigipuu 74. (+3.41,1; 2) ja Grete Gaim 80. (+4.27,3; 3).

Meeste sprindis võidutses venelane Petr Paštšenko (26.55,0; 0), kellele järgnesid norralane Erlend Bjöntegaard (+5,0; 0) ja sakslane Matthias Bischl (+33,3; 1).

Eestlastest oli Johan Talihärm 79. (+4.09,7; 0), Jan Treier 87 (+4.44,9; 3), Eno Vahtra 101. (+6.03,3; 4) ja Jaan Koolmeister 118 (+8.25,0; 6). 

Foto: luksusauto rammis Tallinna kesklinnas laternaposti

Lugeja saatis pildi Tallinnast Mere puiesteelt, kus luksusauto Lamborghini oli tänavavalgustusposti maha sõitnud. Põhja prefektuuri pressiesindaja sõnul tegeleb juhtumiga edasi kindlustus. 

 

Ujumise maailmarekordi püstitanud austraallanna lõpetas võistluse viimasena

23-aastane austraallanna Cate Campbell püstitas Austraalia lühirajaujumise meistrivõistlustel 100 m vabaujumises maailmarekordi. 200 m distantsil startinud Campbell ujus võistluse esimesed 100 m maailmarekordit tähistava 50,91ga, kuid distantsi teise poolega langes ta võistlejaterivis viimaseks.

Campbellist sai sellege esimene naine, kes suutnud lühirajaujumises 100 m alla 51 sekundi läbida. Eelmine tippmark kuulus 51,38ga Libby Trickettile.

«See on üsna unikaalne, kui püstitad võistluses maailmarekordi, kuid finišisse jõuad viimasena. Neid inimesi on vähe,  kes saavad öelda, et nad on midagi säärast korda saatnud, kuid ma olen alati olnud teerajaja,» rääkis Campbell AAP-le. «See on minu esimene maailmarekord. Ma ei suuda uskuda, et sain sellega hakkama. See ei tundu eriti reaalne, kuna jäin teistest maha umbes 25 meetriga.»

Parimat minekut näitas 200 m distantsil Emma McKeon, kes sai ajaks 1.51,66. 

Video: maailma vanim naiskulturist on imelises vormis

1936. aastal sündinud ameeriklanna Ernestine Shepherd sai sel suvel 79-aastaseks, kuid jätkuvalt hoiab ta end füüsiliselt heas vormis. Shepherd ei ole kulturismiga tegelenud küll terve elu, kuid ta soovibki levitada sõnumit, et spordiga ei ole kunagi hilja alustada.

 

Interaktiivne graafik: vormel-1 sarjas peetakse hooaja viimane etapp

Vormel-1 sarjas peetakse sel nädalavahetusel hooaja viimane etapp, kui punkte jagatakse Abu Dhabis Yas Marina ringrajal. MM-sarjas on endale üldvõidu juba taganud Mercedese piloot Lewis Hamilton (363 punkti). Teise koha on endale taganud Nico Rosberg (297 punkti) Mercedesel ja kolmanda Sebastian Vettel (266 punkti) Ferraril. Põnev heitlus käib veel neljanda ja viienda koha nimel soomlaste Valtteri Bottase ja Kimi Räikköneni vahel - Bottasel on koos 136 ja Räikkönenil 135 silma. 

 

Miljonid ootavad: Klitško teenib hoolimata tulemusest Fury’st kolm korda rohkem

Tänases suures poksiduellis lähevad jagamisele ka suured rahasummad. Tegelikult pole jagada enam suurt midagi ja mõlema mehe teenistus on teada. Mõlemad mehed pistavad duelli järel taskutesse miljoneid eurosid, Vladimir Klitško teenistus on seejuures Tyson Fury’st kolm korda suurem.

The Telegraph kirjutab, et Fury teenib tulemusest hoolimata 7 miljonit eurot. Klitško teenistuseks on ajalehe teatel vähemalt 21 miljonit eurot.

Düsseldorfis peetaval matšil paneb Klitško mängu enda WBA, WBO, IBO ja IBFi meistrivööd.

Klitško ja Fury vaheline duell peaks algama Eesti aja järgi pärast südaööd. Vastavalt ajagraafikule peaks väljakutsuja Fury ringi sammuma Eesti aja järgi umbes 23.55. Matši alguseni peaks sellest hetkest jääma veel 15-20 minutit ehk mehed peaksid rusikad kõigi eelduste kohaselt käiku laskma 00.10-00.15. Kihlveokontorites on selgeks favoriidiks matši eel Klitško.

Genialistide klubis esineb Vene postpunk-bändide lipulaev

Tartu muusikanädal pannakse täna rokkiv punkt Genialistide klubis, kus spetsiaalselt festivali tarbeks on sisse seatud kaks lava. Teiste seas astub muusikasõprade ette Euroopaski laineid lööv Vene postpunk-bänd Motorama, 

Venemaa hip-hop’i pealinnast Doni äärsest Rostovist pärit Motorama rahvusvaheline karjäär sai alguse 2012. aasta Tallinn Music Week’il, kus neil õnnestus sõlmida leping Prantsusmaa plaadifirmaga Talitres.

Nüüdseks on Talitres üllitanud kaks Motorama täispikka albumit, sealhulgas tänavuse üleilma muusikapressis kiidetud «Poverty». Motorama vastandub oma sünnipärasele aegruumile 1980ndate aastate Manchesteri Factory leibli, hüpnootilise coldwave’i ja Nõukogude Venemaa uue laine pärandist mõjutatud kõlapildi ja esteetikaga.

«Meeldivalt kalk, poolunes ja hüpnootiline coldwave-rokk, mis on siiski piisavalt meloodiline ja värvirikas, et ei kukuta sind lausmasendusse,» kirjeldas muusikakriitik Siim Nestor Eesti Ekspressis Motorama muusikalist DNA-d. 

Lisaks Motoramale astuvad ülemises saalis üles massiivseid helimüüre laduv Eesti müraroki kuningas Shelton San ning psühhedeelse kõlaga shoegaze bänd Holy Motors. Alumises saalis saab kuulda elektro-akustilist ühendust Tronden ning Badass Yuki kitarristi Paul Silla ühemehe-müra projekti Tahm. Bändide etteastete vahelise aja täidavad eklektilise heliribaga Vikerruumi DJ-d Kaisa Karu ja asda123a. 

Ajakava

Ülemises saalis
:

21.00–21.45 – Holy Motors

22.30–23.15 – Shelton San

00.00–01.00 – Motorama (RU)

All
:

20.00–21.45 – DJ Kaisa Karu (Vikerruum)

21.45–22.30 – Tahm

22.30–23.15 – DJ Kaisa Karu (Vikerruum)

23.15–00.00 – Tronden

00.00–02.00 – DJ asda123a (Vikerruum)

 

 

Müncheni Bayern teenis möödunud hooajal rekordkasumi

Müncheni Bayern kinnitas oma tänavusel üldkoosolekul, et klubi eelmise hooaja käive oli teist aastat järjest üle 500 miljoni euro ning kasum enneolematu.

Nimelt vahendab ESPN, et Bayern teenis oma viimase hooajaga 111 miljonit eurot, mis märgib ka nende läbi aegade parimat tulemust. Tõsi, Saksamaa suurklubi käive oli veidi väiksem kui üle-eelmisel hooajal, aga seegi küündis suisa 555 miljoni euroni, vahendab Soccernet.ee.

Kõige enam teeniti mängude pealt, sest sealt tulnud raha moodustas 146 miljonit eurot. Samas kulus kõige rohkem palkadele, see summa oli ligi 240 miljonit eurot.

Eesti inimesed jõuludest ja ootusest

«Eesti inimesed jõuludest ja ootusest» on maailmakuulsast blogist «Humans of New York» inspireeritud ja täieneb igapäevaselt. Tallinna Ülikooli kommunikatsiooni ja ajakirjanduse ning Balti Filmi- ja Meediakooli üliõpilased kajastavad siin Eesti inimeste – nii eestlaste kui välismaalaste – jõulude eelseid mõtteid ja lugusid otse tänavalt, argitoimetuste keskelt. 

Iga aastaga nihkub jõuluootus üha varasemale ajale – juba novembris võib poodides märgata teemakohaseid maiustusi ja kaunistusi, kuid mitte ei taha tunne vägisi tekkida. Või tasahilju siiski? Käime ringi ja vahendame järgneva kuu aja jooksul igapäevaselt Eesti inimeste mõtteid, aga ka mälestusi jõuludest ja ootusest. 

28. november 2015

Ferdinand

«Ausalt öeldes ei ole veel jõulutunne peale tulnud. Tuleb siis, kui pimedaks ja lumiseks läheb, vot siis on kohe õige meeleolu! Jõuluväljapanekud toovad novembris kaasa pigem negatiivse efekti – kui jõule pole, siis mis nad müüvad neid asju!»

Kuidas keskajal jõule tähistati?

«Keskajal oli selline tore pühak nagu Püha Nikolaus, kelle auks on meil Tallinnasse Niguliste kirik ehitatud. Ta oli kaupmeeste ja meremeeste pühak ning tõi kaugetelt maadelt inimestele kinke. See oli ilus komme.»

28. november 2015

Ele

«Kõige tähtsam on, et jõulude ajal oleks lumi maas, muidu ei ole õiget tunnet. Aga ka mustad jõulud on ikkagi jõulud! Kui pühade ajal laste juurde lähen, võtan omatehtud sealiha ja hapukapsad kaasa. Ja see, et poes on juba erinevad jõuluväljapanekud, -šokolaadid ja -maiustused müügil, on ikka pigem tervitatav, sest tekib väike ootusärevus.»

«Praegu on mul esimest korda ostukorvis verivorstid: selline jõulueelne tunne on, et võiks juba teha ja ära proovida, sest siis tean, millised jõululauda võtta.»

27. november 2015

Lea

«Kui linn on ehteis, tekitab vaateakende visuaalne pool sooja tunde. Mul on meeles, kuidas vanasti tehti vanemate töökohtades lastele nääripidusid ja minagi olin isa tööjuures peol, kui ta järsku ära kadus. Kõndisin ringi, aga isal oli selline eriline hääl… Läksin siis muidugi seda häält kuuldes uksest sisse ja nägin, kuidas talle jõuluvanariideid selga pandi... No siis oligi see suur saladus teada ja ma ei tohtinud sellest oma neli aastat nooremale vennale rääkida.»

27. november 2015

Liisi

«Minu arvates tuleks perekonda iga päev väärtustada, mitte ainult jõulude ajal. Pere on mulle  väga tähtis ning ema minu parim sõber: helistame ja räägime, hoiame kontakti. Aga jõulud on viimaste aastatega oma tähtsuse kaotanud, nad on väga materiaalseks muutunud. Kõik on raha peale välja läinud ja kaubanduskeskused panevad juba augustis jõuluasju välja.»

Päris kargeks on läinud, aga sõidad endiselt velotaksoga. Millal teil tööhooaeg lõppeb?

«Sõidame nii kaua, kui tahame. Võib-olla siis lõpetame, kui lumi maha tuleb. See töö meeldib mulle väga, sest olen iseenda boss – see on minu äri, teenin kogu raha endale ja maksan vaid velotakso eest renti. Olen alati tahtnud sellist tööd, kus saan ise kõige eest vastutada. Ka kliendid on väga toredad ja neid jätkub isegi külmal ajal, iseäranis nädalavahetuseti ja öösiti. Oleme sadamate juures, sest vanalinnas ei tohi enam sõita, aga aeg-ajalt lähen sinna ikkagi. Arvan, et velotaksode sõidukeeld vanalinnas on tegelikult kõigi jaoks negatiivne.»

26. november 2015

Neesi

«Jõuludega meenub esimesena mahe küünlavalgus, mis tekitab sooja tunde. Vanasti olid ikka päris küünlad, mitte elektriküünlad nagu praegu. Kui ümbruskonnas oli pime ja need põlesid, siis oli see ikka väga ilus...»

«Mulle ei meeldi sugugi, et jõuluasju on hakatud müüma liiga vara – see on sobimatu ja lõhub jõuluatmosfääri.»

26. november 2015

Kadri

«Jõulutunnet on mitut laadi. Poes töötades tekib algul negatiivne jõulutunne: meil on vaja väga palju lisakaupu välja panna, enamjaolt on nendeks maiustused ja suured jõuluaja väljapanekud. Aga positiivne jõulutunne tekib siis, kui inimesed lähevad natuke lahkemaks, ega ole enam nii kurjad nagu tavaliselt... Kui suurem paanika on mööda läinud, siis soovitakse häid jõule.»

«Novembri alguses inimesed pigem jõuluväljapanekuid ei tervita. Huvi tunnevad, aga paanilist ostmist veel pole. Ostma hakatakse novembri teises pooles ja kindlasti esimese advendi ajal.»

25. november 2015

Anneli

«Minul jõuluootust ei olegi, olen värske lillepoe omanik ja pühade-eelsel ajal on käed-jalad tööd täis, sest tulevad erinevad jõulukaunistuste tellimused. Inimesed üritavad viimasel hetkel koju mingeid huvitavaid sisekaunistusi leida – ei tahetagi enam traditsioonilist jõulupuud, vaid hoopis pohlaokstest kuuske või mõnd muud ägedat kompositsiooni. Siis, kui pühad läbi, saan aja maha võtta ja rahulikult olla.»

«Jõulud on ikka rohkem laste teema. Elasin aastaid USA-s ja harjusin nii ära, et jõulud ei seostugi enam kodu ja perega, vaid kommertsiga, aasta suurima läbimüügiga. Teemakohaseid kaunistusi ja vitriine näen läbi professionaalse prisma – kes midagi ägedat ja uut jõuluteemalist teinud on.»

«Kirikusse mina oma jalga ei tõsta, kuigi kunagi hästi ammu kord jõulude ajal käisin... Aga surnuaeda läheme igal juhul, paneme küünlad põlema, sest seal on ju omad.»

25. november 2015

Martin ja Meril

Meril: «Meil olid möödunud jõulud hoopis teistsugused. Olime äsja kolinud ning põhimõtteliselt olid toas vaid diivan ja valge jänes. Sel aastal on juba rahulikum.»

Martin: «Arvan, et parim jõulukink on koosviibimine.»

Meril: «Küll Sa oled romantiline... Tegelikult on parim hoopis toit – hapukapsas ja jõulupraad!»

24. november 2015

Raivo

«Minul tulevad selles majas juba seitsmekümnendad jõulud! Olen terve elu siin elanud, kuigi eks see jõulupidamine on ajaga tunduvalt vaiksemaks muutunud... Poes hakkab juba suvel kaubandustrall pihta, sealt saab kõike. Vanasti oli nii, et kui ema õmbles jõuludeks papud jalga, siis oli äge. Ja meil oli kogu aeg kuusk laeni. Aga enam ei viitsi, eks kuusk ajab okkaid ka, mistõttu on meil viimastel aastatel ainult väikesed jõulupuud olnud. Toon kuuse tuppa laste ja lastelaste pärast. Noh, tegelikult natuke ikka enda pärast ka...»

«Nõukogude ajal ei tohtinud jõule pidada, aga nii palju, kui mina mäletan, oli meil igal aastal jõulupuu – me polnud pabistajad või mingid punased parteilased. Isevärk oli asjade hankimisega: enne jõule ei olnud näiteks küünlaid saada, lihtsalt ei lastud müüki, pidid ise «organiseerima». Tegime mitu head aastat ka kodus verivorsti, siis oli jälle jamamine, et kuskohast verd ja soolikaid saada. Õnneks olid lihakombinaadis tutvused.»

24. november 2015

Anje

«Arvan, et eestlastel ja lätlastel on sarnased jõulutraditsioonid. Mida meie perega eelmisel aastal tegema hakkasime, on isetehtud kingitused. Mulle tundub, et see tava muutub üha populaarsemaks, sest inimesed ei taha enam jõulude ajal palju raha kulutada. Sel aastal teeme peigmehega pestokastet ja paneme selle väikestesse purkidesse. See on midagi uut!»

23. november 2015

Rein

«Jõuludega seotud mälestusi on palju just lapsepõlvest. Tavaliselt hakkas põhitegevus peale nii 20. detsembri paiku: kappidest toodi välja kaua aega tagasi ostetud kuuseehted, mida igal aastal sai traditsiooniliselt jõulupuule riputada. Meenub toitude ettevalmistamine, piparkoogilõhn ja väike diivanilaud, mille taha kogu pere kogunes, laual sink, kali ja küünlajalg ning kõrvus vanaaegsed kirikulaulud... Jõulud olid seesmine tunne, sest nõukogude ajal ei lubatud sellist kombestikku väliselt näidata.»

23. november 2015

Ljudmilla

«Eestis elades hakkasin jõulupühi tähistama pärast 20. detsembrit, seejärel tuleb uus aasta ja rahvuslikud pühad. Jõulutunne tekib päeval, mil Raekoja platsi jõulukuusk tuuakse, vahel vaatan pealt, kui see juhtub. Mulle meeldib, kui poes on jõuluasjad varakult müügil, sest kuigi näib, et jõuludeni on palju aega, käivad inimesed ju tegelikult tööl ning kinkide ostmine võtab aega. Sellega läheb ikka ja alati kiireks.»

22. november 2015

Katri ja Olavi

Katri: «Mulle meenub, kuidas tahtsin oma perele kingitusi teha, aga polnud piisavalt raha. Nii ma siis mõtlesin, et ei saagi jõule pidada... Aga minu tarkus sellest kõigile: ärge pidage vajalikuks teha kalleid kingitusi, vaid tehke neid ise, oma kätega. Ja armastage oma lähedasi, võtke nende jaoks aega.»

Olavi: «Mina tegin kord jõulude ajal pahandust. Nimelt olid emal nõukogude ajal suured ja haruldased kuuseehted, hästi kõrgel puu otsas. Ja ma suutsin selle kuuse ümber ajada – ehted muidugi purunesid. Mäletan seda siiani.»

22. november 2015

Valli

«Kui  linn on juba tuledesäras, siis see loob küll jõulutunde. Eriti ilus on siis, kui lund sajab. Meie oleme peres üldse ära jätnud need suured kingid – naudime seda, et saame kodus olla. Tuba on soe ja teeme ühiselt jõulutoite: sülti, verivorsti. Nii hea! Mina külas ei käi, olen ikka kodus.»

«Väiksena olid jõulud kuidagi erilisemad: mäletan isa toodud maast laeni kuuske, präänikuid ja kuuse ümber tantsimist. Praegu on teisiti – võtad kunstkuuse. Ja siis muidugi kõik kaup, mis liiga vara müüki tuleb, jõulutoodete reklaamid novembrikuu alguses... Arusaamatu, puhas äri. Tunnen, et olin nooremast peast ikkagi jõulude üle rõõmsam...»

21. november 2015

Kadi ja Kaido

Kaido: «Päev enne jõule tekib õige tunne. Praegu küll veel midagi ei ole.»

Kadi: «See on vaieldav. Kui esimesed jõuluvidinad poodi müügile tulevad, siis on juba kerge tunne, et okei, nüüd peaks hakkama kingituste peale mõtlema... Aga minul tuleb õige jõulutunne ikka siis, kui lumi maas, verivorsti lõhn ninas ja saab mandariine pugida. Mida me tegelikult juba ka tegime!»

Kaido: «Jah, täna sõime ühe mandariini ära. Jõulud tulid kohe meelde!»

21. november 2015

Ingram

«Me saame nendeks jõuludeks koera – nüüd, kui esimene laps on saanud 12- aastaseks. Oleme sellest kaua unistanud.»

«Tegelikult tahaks väga, et üldist jõulumeeleolu suudetaks eraldi hoida selle materiaalsest küljest. Kas või oma lapse peale mõeldes: kui talv tuleb, ütleb ta, et nii ootab jõule, kuna tahaks juba asju saada... Ja see on ju kurb! Oleks vahva, kui neid külgi saaks kuidagi eristada. Aga jõulud on justkui rahaga seotud tähtpäev, muud väärtust nagu polekski... Leian, et hetkel on selline perekondliku koosolemise väärtusega püha Eestist täiesti puudu. Minu vanavanemad on näiteks väga toredate traditsioonidega, aga nemadki annavad ühiskondlikule survele alla ja ostavad asju...»

«Tavaliselt kaasnevad jõuludega ka erinevate suurkorporatsioonide reklaamikampaaniad uutest turule tulnud asjadest. Laste pealt on seda eriti hästi näha: mida iganes, kas või legosid ja sinna juurde kuuluvad vidinad reklaamitakse nii, nagu oleks need eluks vajalikud. Firmad kasutavad jõule oma kaupade müümiseks ja lapsed on ju kõige vastuvõtlikum grupp...»

20. november 2015

Anna ja Olga

Anna: «Olin 10 aastat välismaal ja viibisin seega kaua aega perest eemal, ka jõulude ajal. Leian, et peaks ikka perega koos olema, kui vähegi saab.»

Olga: «Alati võib olla põhjuseid, miks ei saa perega koos olla. Ka mina ei olnud eelmistel jõuludel perega koos, kuid ma ei saa öelda, et nad seetõttu väga kurvastasid – läksid hoopis reisile. Parim asi, mida jõuludest mäletada, ongi lapsepõlv, mil sai jõuluvana oodatud, just see tunne ja ootus... Venemaal tähistame kõigepealt uut aastat ja alles siis jõule.»

Anna: «Arvan, et jõulud on aeg, mil saad teha asju, mis sulle meeldivad: olla koos perega, minna reisile.  Neil jõuludel tahaks minna puhkusele Soome või laevaga Stockholmi. Kõige hullem, mis jõulude ajal juhtuda võib, on avastada, et hoopis sinu isa on jõuluvana...»

Olga: «Mulle meenub naljakas lugu. Ema valmistas jõuluõhtul köögis süüa ning oli meeleolu loomiseks laual küünlad süüdanud. Järsku aga süttis lauakate põlema ja jooksime kõik seda kustutama, viskasime vett lauale, et leek kustuks. Nii meie jõululaud põlema süttiski, aga kuna olime eelnevalt kõhud täis söönud, siis polnud suurt muret.  Nüüdseks on sellest saanud nali terves perekonnaringis.»

20. november 2015

Erkki

«Arvan, et jõulutunne tekib siis, kui märkad, et inimesed hakkavad kuidagi sõbralikumaks muutuma... Kõik algab sellest, kui jõule hakatakse turunduslikult näitama. Ühest küljest see mulle ei meeldi, aga... Arvan, et see õige aeg, kui tõeline jõulutunne tuleb, on kuskil detsembri alguses, kui läheb pimedaks ja inimeste vajadus läheduse ja soojuse järele suureneb. Kui kõik läheb külmemaks ja väljas pimedamaks, muutuvad ka inimesed üksteise suhtes soojemaks.»

20. november 2015

Paul

«Inglismaaga võrreldes on siin jõulude kaubanduslik pool isegi hästi tasakaalus. Ent kui mõtlen Inglismaa jõulude tähenduslikkusele, siis on see lihtsalt väsitav... Oktoobri alguses on poed juba jõuluasjadest pungil – nii juhtubki, et inimesed unustavad, et jõulud pole vaid kingitused ja ostlemine. Kunagi oli kõik palju lihtsam, nüüd on lapsed justkui ära hellitatud selles jõulutuhinas ja kingitustemeres... Ometi pole nad õnnelikud, kasvades liialt kiiresti välja väikestest jõulusaladustest nagu päkapikud ja jõuluvana. Meil oli lapsepõlves kombeks panna sokid voodi alla, et saada õunu, apelsine ja komme ning jõuludega kaasnesid alati ka kindlad filmid nagu  «Üksinda kodus» ja «Imeline elu».» 

«On arusaamatu, miks ei olda aastaringselt üksteise vastu lahked. Tundub nagu avastataks alles jõulude ajal omadus olla hea nii kodutute kui lähedaste vastu. Inimesed on muutunud kõige suhtes kahtlevaks ja kartlikuks, nad ei usu võõra headusesse. Näiteks meenub, kuidas pakkusime jõulude ajal restorani tulijatele esimese asjana tasuta sooja teed ja kohvi ning saime reageeringuks: «Miks te tasuta pakute, kindlasti maksame hiljem selle eest topelt!».  Ma ei mõista seda mõtlemist. Inimesed ei tea enam, mida uskuda, sest ümberringi on nii palju infot. Kohati näib, et elu kõige lihtsamad ja olulisemad asjad unustatakse ära, näiteks see, kuidas elada reaalses maailmas ja armastada oma elu.»

«Muidugi  ei seostu jõulud kõigile ilusate mälestustega. Mõnede jaoks on see nagu kurb plaat, mis meenutab oma viisiga igal aastal midagi, mida ei tahaks mäletada...  Sageli ei istuta Inglismaal enam jõulude ajal  kodus hubases pereringis – et vältida toidutegemist ja kõiki muid kohustusi, minnakse restorani, kus kõik tuleb iseenesest lauale. Jõulud on justkui kohustus teha kingitusi, teha süüa... Kohustus! Aga otsitakse lihtsamaid lahendusi. Inimesed tahavad jõuludest teha midagi väga erilist ja püüavad liiga palju, aga kui üle pingutada, ei olegi tulemus parim – lihtsus on võti.»

20. november 2015

Poiss

«Jõuluajal kirjutan kirju sellest, mida soovin ja panen need kirjad kuuse alla. Sel aastal tahaksin saada mängukonsooli või uut telefoni. Uue aasta võtame vastu vanaema juures, läheme vanaisaga metsa ja võtame kuuse maha, mida pärast koos kaunistame. Jõulude ajal esinen ka koos ema rahvalauluseltsiga, käime jõulu­- ja uusaastaetendustel. Mulle meeldib et sel ajal saab süüa palju komme ja mandariine, vahel küpsetame emaga koos pirukaid. Jõuluvana olen näinud ainult kaubanduskeskuses, lugesin talle luuletusi. Loodetavasti ma ikka saan selle mängukonsooli...» 

20. november 2015

Mihkel

«Nii kaua kuni lund ei ole, ei ole ka õiget jõulutunnet. Me seisame praegu keset kivi ja halli, nii et pole veel midagi.»

Aga kui tulevad mustad jõulud, kas siis ei tekigi jõulutunnet?

«Ei, nii hull ei ole. See on kõik kinni inimestes, kes sind ümbritsevad.  Jumala eest, kui on ikkagi perekond koos, õiged toidud ja õige meeleolu, siis võib ka musti jõule pidada! Jõuluootus on täiesti realistlik asi. Kombinatsioon sellest, et tead, et asi on tulemas. Sellest, et toimuvad jõulukontserdid või kokkusaamised sõpradega ja see annab õige tunde. Loomulikult ka klassika – piparkoogilõhn, mandariinid ja glögi. Isegi glögi hooaeg pole veel alanud!»

20. november 2015

Marten ja Siret

Marten: «Tahaksin jõuluvanalt Xbox-i... Jõululuuletust veel pole, aga küll ma õpin.»

Siret (Marteni ema): «Meil kunstkuuske ei ole, ikka päris. Oleme jõululaupäeval perega, katame laua ja mõne teise päeva veedame sugulastega. Ühel aastal sain endale jõuludeks hambad! Mul oli üks vanatädi, kes kinkis karbikese, kus sees igasugused katkised ehted ja üksikud kõrvarõngad. Seal olid ka hambad, kelle omad – ei tea. Ta mõtles, et minul kui tütarlapsel võiks ikka olla vanu ehteid, et saaksin oma nukke kaunistada. Pärast viskas ema need hambad lihtsalt minema...»

Kaks eestlast jõudsid Ruka MK-etapil poolesaja parema hulka

Rukas peeti täna hooaja esimene murdmaasuusatamise tavadistantsi MK-etapp. 10 km eraldistardist vabatehnikasõidu võitis norralane Martin Johnsrud Sundby. Parima eestlasena sai Raido Ränkel 48. koha. Kaotust võitjale kogunes tal 1.28,4.

Aivar Rehemaa lõpetas 50. (+1.29,9), Peeter Kümmel 94. (+2.38,9) ja Marko Kilp 106. (+3.35,4) kohaga. Kokku jõudis täna finišisse 112 sportlast.

Sundby järel kerkisid poodiumile kanadalane Alex Harvey (+11,2) ja šveitslane Dario Cologna (+11,6). Esikuuikusse mahtusid Anders Glöersen, Martin Johansson ja Finn Haagen Krogh. Parima soomlasena sai Anssi Pentsinen 29. koha.

Abu Dhabi viimase treeningu võitis Rosberg

Vormel-1 hooaja viimasel Abu Dhabi etapil peeti täna kolmas ehk viimane vabatreening, kus parimat kiirust näitasid Mercedese mehed.

Kiireim oli Nico Rosberg, kes edestas meeskonnakaaslast Lewis Hamiltoni 0,281 sekundiga. Kolmas oli Ferrari piloot Sebastian Vettel (+0,329) ja neljas Sergio Perez Force Indial (+0,592). Esikaheksasse mahtusid veel Kimi Räikkönen, Daniel Ricciardo, Nico Hülkenberg ja Felipe Massa.  

Siim Kallas toetab Partsi saatmist kontrollikotta

Eesti kunagine peaminister ja Euroopa Komisjoni endine asepresident Siim Kallas toetab Juhan Partsi saatmist Eesti esindajana Euroopa Kontrollikotta. 

«Mina toetan Juhan Partsi saatmist kontrollikotta kindlasti,» sõnas Kallas, kelle vastutusalasse aastatel 2004-2010 kuulus ka koostöö Euroopa Kontrollikojaga. Tema sõnul on oluline, et kontrollikojas oleksid inimesed, kes mõistaksid suurt pilti ning otsuste kõiki aspekte. 

Partsil on need pädevused tema sõnul olemas. «Juhan Parts on olnud peaminister ja majandusminister, ta mõistab kõikide medalite mõlemaid pooli. Kui tema on seal, siis on see kindlasti kasulik nii kontrollikojale kui ka mõistagi Eesti mainele,» arvas Kallas. 

Partsi karjääris on olnud küll vaieldavaid otsuseid, ent kui inimene on olnud peaminister ja majandusminister, siis on sealt alati võimalik leida igasuguseid vaieldavaid otsuseid, leidis Kallas. «Me võime sinna saata kellegi, kes on mitte keegi, aga siis ta jääb seal ka selleks mitte keegiks.» 

«Ta kindlasti koloriitne figuur, kellel on asjade suhtes oma arvamused, millega ei tarvitse küll nõustuda, aga tal on oma arvamus ja mina isiklikult eelistan inimesi, kellel on oma arvamus,» kiitis Kallas, kuid lisas, et Parts peab end kõvasti tõestama ja seisukohti kaitsma hakkama. 

«Kindlasti on meil Eestis inimesi, kes sokutavad hästi palju Partsi-vastast materjali parlamendiliikmete kätte, et nad küsiksid igasuguseid küsimusi..» mõtiskles Kallas, et lisaks Eestile saab Partsil raske olema ka Euroopa Parlamendi eelarvekontrolli komitee ees, kus hinnatakse kandidaadi sobivust. 

Euroopa Kontrollikoda on üks viiest Euroopa Liidu institutsioonist Euroopa komisjoni, ELi nõukogu, Euroopa parlamendi ja Euroopa kohtu kõrval. Kontrollikoja ülesanne on auditeerida ELi institutsioonide arvepidamist ja tagada seeläbi liidu finantsjuhtimise usaldusväärsus.

Kontrollikojas on 28 liiget ehk üks liige igast liikmesriigist. Praegu töötab Euroopa Kontrollikoja liikmena Kersti Kaljulaid, kelle teine kuueaastane ametiaeg lõpeb järgmise aasta mais.

Andre Pärna lahkumismänguks tuleb kokku tõeline legendide paraad

Tänavuse aasta lõpus peetakse endise Eesti koondise korvpalluri Andre Pärna lahkumismäng. 27. detsembril tulevad Rapla Sadolini spordihoones kell 16 platsile Pärna hüüdnimest inspireeritud N-Team ja Rapla Avise meeskond.

Viimased neli hooaega Raplas mänginud Pärn paneb välja meeskonna mängijatest, kellega ta ühesuguseid meeskonnasärke on kandnud. Raplas astuvad väljakule legendide staatuses Aivar Kuusmaa, Gert Kullamäe, Martin Müürsepp ja Rauno Pehka.

Neid toetavad Meistriliiga tegevmängijad Gert Dorbek, Tanel Sokk, Rait-Riivo Laane ja Valmo Kriisa ning lähedased sõbrad Raido Ringmets, Ando Tagamets, Gregor Ilves ja Heigo Erm.

Pealtvaatajatele pakuvad peale praeguste ja endiste korvpallurite meelelahutust Getter Jaani ja korvpalliga sina peal olev Genka. Mängu kommenteerib Kalev Kruus. Õhtut juhivad Summer ja Priit Allas.

Uksed Sadolin Spordihoones avatakse kell 15, pääse maksab kaks eurot. Alla 15-aastased ja pensionärid pääsevad saali tasuta.

Homme süüdatakse Tartus esimene advendiküünal

Homme kell 16 süütavad linnapea Urmas Klaas ja EELK Tartu praostkonna praost Ants Tooming raekoja platsil esimese advendiküünla ja kuulutavad sellega Tartus jõuluaja avatuks.

 

Pärast küünla süütamist süttib jõuluvalgus linna jõulupuul ja raekoja platsil. Seejärel suundutakse rongkäigus jõulutöötubadesse, mis sel pühapäeval toimuvad linnaraamatukogus, jõekohvikus Sisevete Saatkond, ERMi Postimuuseumis, 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumis ja Teatri Kodu lastestuudios. Tegevust kogu tänavuseks jõuluajaks jagub ka raekoja platsile kerkinud kiigemetsas.

Advendiküünla süütamisel esinevad Elleri kontsertkoor ja Eller Brass. Advendipüha tseremoonia lavastab Ain Mäeots.

 

Epp Mäe jõudis aasta viimasel suurturniiril finaali

Azerbaidžaani pealinnas Bakuus toimuval aasta viimasel maadluse suurturniiril Golden Grand Prix`il on Epp Mäe naistemaadluses jõudnud finaali.

Kvalifikatsiooniringis seljatas Mäe (-75 kg) Las Vegase MMi pronksimatši vastase Andrea Olaya (Kolumbia), veerandfinaalis võitis eestlanna 5:0 Maider Conzales de Audicanat (Hispaania) ja poolfinaalis oli ta tasavägises kohtumises 5:2 üle Guzel Manyurovast (Kasahstan).

Finaalis kohtub Epp Mäe hiinlanna Zhou Qianiga, kes tänavusel MMil tuli hõbedale. Finaalid algavad Eesti aja järgi kell 15.

Deniss Karpak kindlustas MMil pääsme Rio olümpiamängudele

Olümpiaklassi Finn maailmameistrivõistlustel Uus-Meremaal on Deniss Karpak eelviimase võistluspäeva järel 11. ning Lauri Väinsalu 37. kohal. Karpak kindlustas ühtlasi endale koha Rio olümpial.

 

Takapunas puhus täna kena purjetuul 6-8 m/s ning seega oli nädala seni tuuliseim päev maailmameistrivõislustel. Deniss Karpak (Karpak Sailing Team) purjetas kahes viimases fliidiseeria sõidus 23. ja 11. kohale ning asetseb enne viimast sõitu kokkuvõttes 11. kohal.

Esialgsete tulemuste põhjal on Karpak MMi punktiseis kindlustanud Eestile Rio olümpiaregati pääsme kuivõrd esimene olümpiakohtadelt väljas olev riik Itaalia asub piisava vahega 64 punkti kaugusel. Deniss Karpaki sõitudeseeria halvim mahavisatud sõidukoht on 42. ja selle sõidu sissearvamine jätaks punktivaheks itaallasega üle 20 punkti.

Deniss Karpak: «Minu tee Rio olümpiapiletini on olnud väga raske kuna 2014. aasta MMi eelviimases sõidus purunenud puri jättis mu ilma kindlana tundunud olümpiapiletist. Teadsin siis, et pean aasta aega väga kõvasti tööd tegema ja üliheas vormis olema, et 2015. aasta MMil nelja riigikoha peale heideldes edukas olla. Nüüd olen Uus-Meremaal üliõnnelik, sest olen tugevas konkurentsis tõestanud endale, et ma olen olümpiaregatile pääsu kindlalt väärt. Homme annan endast parima regati viimases sõidus. Olen väga tänulik oma toetajatele ja tänan väga oma treenereid Igorit ja Marinat.»

Lauri Väinsalu (Rein Ottosoni Purjespordikool/TREV2) on enne viimast sõitu 37. kohal, tema tänasteks sõidutulemusteks olid 33. ja 42.

Maailmameistritiitli on juba enne medalisõitu võitnud britt Giles Scott. Teisel kohal on enne medalisõitu prantslane Jonathan Lobert ja kolmas uus-meremaalane Andrew Murdoch.

Johaug võitis rootslaste ees, Alba eelviimane

Murdmaasuusatamise Ruka etapil võitis naiste 5 km vabatehnikasõidu norralanna Therese Johaug, kes alistas 17,6 sekundiga rootslanna Charlotte Kalla. Kolmanda koha sai Ida Ingemarsdotter samuti Rootsist (+25,4).

Neljanda ja viienda koha said norralannad Heidi Weng ja Ingvild Glugstad Östberg ning esikuuiku lõpetas kodupubliku rõõmuks soomlanna Kerttu Niskanen.

Ainsa eestlannana stardis olnud Laura Alba kaotas Johaugile 2 minuti ja 11 sekundiga ning sai 84. ehk eelviimase koha.

Täna: eelmise MMi neljas Mart Seim asub hirmtugevate konkurentidega rinda pistma

Houstonis peetaval tõstmise MMil asuvad täna võistlustulle raskekaallased (+105 kg), teiste seas tuleb tõstepõrandale ka eelmise MMi neljas mees Mart Seim.

Eelmisel MMil Almatõs kogusummaga 431 kg (rebimises 185 kg, tõukamises 246 kg) neljanda koha saavutanud Seim teeb täna esimese võistluse pärast toonast jõuproovi. Eelmise tiitlivõistluse järel õlaoperatsioonil käinud eestlane soovib Houstonis eelkõige parandada enda isiklikku rekordit.

Eesti Tõsteliidu presidendi Jaan Talts juuniori sõnul on tänasel võistlusel favoriitideks venelane Aleksei Lovtšev ning grusiin Laša Talakhadze. 26-aastane Lovtšev on 2013. aasta MMi pronks, kuid eelmisel MMil sai ta rebimises nulli (tõukamises tegi ta 257 kg võistluspäeva parima tulemuse). Talakhadze asub aga Houstonis esmakordselt võistlustulle pärast kaheaastast karistust dopingu tarvitamise eest.

Armeenlane Ruben Aleksanyan sihib samuti medalit. Foto: SCANPIX

Eelmisel MMil Almatõs kogusummaga 431 kg (rebimises 185 kg, tõukamises 246 kg) neljanda koha saavutanud Seim teeb täna esimese võistluse pärast toonast jõuproovi.

Pronksmedalile peab Talts suurimaks pretendendiks egiptlast Mohamed Massoudi, kes võitis eelmise aasta MMil 436 kg samuti pronksise autasu. Egiptlase peamisteks kimbutajateks peaksid Taltsi arvates olema Seim ning armeenlased Gor Minasyan ja Ruben Aleksanyan. Neist esimene eelmisel MMil ei osalenud ning teine sai Almatõs rebimises nulli.

Tõstmises jagatakse teatavasti mõlemas tõsteviisis välja ka väikesed medalid. Seim on tugevam tõukamises, kus ta eelmisel MMil näitas 246 kg head minekut.

«Arvan, et ta võib tõugata 250 kg. Usun, et ta on ise ka midagi säärast planeerinud. Minus on olemas väike optimism, et mõned kilod võivad sinna isegi juurde tulla,» rääkis Talts. «Tundub, et temas on praegu hirmus jõud sees. Kui keegi tõukab seal suuri tulemusi, siis see annab kindlasti lisamotivatsiooni.»

Veel paar kuud tagasi peeti peamisteks soosikuteks venelasi Ruslan Albegovit ja Lovtševit ning iraanlasi Behdad Salimit ning Bahador Moulaei’d. Lovtšev on endiselt soosik, kuid Salimi jääb MMilt kõrvale raske põlvetrauma tõttu, Albegov loobus ootamatult tiitlivõistlusest (spekulatsioonide kohaselt võis ta põruda dopingukontrollis) ning Moulaei alustab tõstmist B-grupis. «Mõni tahabki tõsta B-grupis, kuid arvan, et Moulaei ei ole praegu eriti kõva. Ta võistles hiljuti kodumaal ning seal ei jätnud ta head muljet,» sõnas Talts kaks aastat tagasi MMil hõbemedali võitnud iraanlase kohta.

Üle 105 kg kaaluvate meeste A-grupi võistlus algab Houstonis Eesti aja järgi kell 22.55.

A-grupi sportlaste algraskused:

1. Mart Seim (Eesti) 440 kg

2. Fernando Reis (Brasiilia) 440 kg

3. Gor Minasyan (Armeenia) 440 kg

4. Ruben Aleksanyan (Armeenia) 440 kg

5. Laša Talakhadze (Gruusia) 440 kg

6. Aleksei Lovtšev (Venemaa) 437 kg

7. Mohamed Massoud (Egiptus) 437 kg

8. Jauheni Žarnasek (Valgevene) 432 kg

9. Hojamuhammet Toychyyev (Türkmenistan) 431 kg

10. Amir Velagic (Saksamaa) 431 kg

11. Ahmed Mohamed (Egiptus) 430 kg

12. Shih-Chieh Chen (Taipei) 430 kg

Võistlusel võib algraskus olla maksimaalselt 20 kg väiksem stardiprotokolli kantud summast.

Kahekordne maailmameister ja Londoni OM-hõbe Ruslan Albegov jääb eelseisvast MMist kõrvale. Foto: SCANPIX

 

Šveitsi pank hakkab klientide hoiustelt intressi maha arvestama

Väike Šveitsi pank, mis on spetsialiseerunud sotsiaal- ja keskkonnaprojektide rahastamisele, hakkab 1. jaanuarist tegema midagi, mida veel ükski jaepankur teinud pole – kehtestab klientidele negatiivse intressimäära.

Alternative Bank Schweiz (ABS) tekitas oktoobri keskel klientidele saadetud kirjaga, kus informeeris, et hoiustelt hakatakse intressi maha arvestama, viimastes tõelise šoki, kirjutab AFP.

Jooksvatelt kontodelt võetakse intressi -0,125 protsenti ja alates 100 000 šveitsi frangi (92 420 euro) suurusest hoiusest suisa -0,75 protsenti.

Siiani on individuaalsed pangakliendid keskpankade negatiivsetest intressimääradest pääsenud. ABS aga põhjendab otsust sellega, et see annab manööverdamisruumi tähenduslike projektide rahastamiseks.

«Negatiivsed intressimäärad lähevad meile kalliks maksma – eelmisel aastal sisuliselt kogu meie aastase kasumi,» ütles ABSi juht Martin Rohner. Tema hinnangul on klientidele negatiivsete intressimäärade kehtestamine läbipaistvam samm kui teenustasude tõstmine.

Lumi maas! Tehvandi suusarada on avatud

Tehvandi Spordikeskuses  avati reedel ühe km pikkune eelmise talve kunstlumest valmistatud suusarada, kus saab suusatada nii klassika- kui vabatehnikas.

Rada algab Tehvandi peahoone kõrvalt tõusuga Kunimäe poole. Kunstlumest rada on valgustatud igal õhtul kuni kell 21. Autode parkimine on lubatud Tehvandi peahoone asfalteeritud parklates ja juurdepääs rajale toimub kas Tehvandi peahoone kõrvalt (staadioni poolt) või Neljakasemäe poolt.

Tehvandi staadion ja lasketiiru staadion on jätkuvalt suletud. Üle suve hoitud kunstlumi on otsas ning sõltuvalt ilmaoludest algab uue lume tootmine Hobuseraua ja staadioni piirkonnas.

Kuidas sai Klitškost võitja?

POKS. Alates 2004. aastast vaid võite tunnistav 39-aastane raskekaalupoksi valitseja Vladimir Klitško asub täna hilisõhtul 19. korda enda tiitleid kaitsma, kui läheb Düsseldorfis vastamisi briti Tyson Furyga. Duelli eel meenutas Klitško ka hetke, mis sai tema karjääris pöördeliseks ja tõstis ta maailma parimaks.

1996. aastal Atlanta olümpiamängudel raskekaalus kuldmedali võitnud Klitško teekond profina algas igati edukalt, kuid 2003. aasta märtsist kuni 2004. aasta aprillini pidi ta nelja matši jooksul vastu võtma kaks kaotust, jäädes nokaudiga alla nii Corrie Sandersile kui ka Lamon Brewsterile, lisaks oli ta ebalev veel mõnes teiseski matšis.

2005. aasta 24. septembril sai Klitško aga uue suure võimaluse, kui läks ringis vastamisi Samuel Peteriga. «Tegemist oli väga raske matšiga. Peter oli teel tippu, paljude arvates olin mina juba langev täht,» meenutas Klitško tema karjääri muutnud duelli Yahoo Sportsile. «Minu peas keerles palju küsimusi ning olin ebakindel. Paljud väiksed detailid ei lasknud mul olla piisavalt efektiivne.»

Peale poksiässa enda oli mures ka tema legendaarne treener Emanuel Steward, kuid lõpuks suutis ukrainlane kohtunike häältega oma paremuse maksma panna ja edaspidi hakkas Klitško matšidele lähenema teisiti.

«Umbes viimase kümme aasta jooksul olen ma läinud ringi mõttega, et see on minu viimane matš. Ärge saage minust valesti aru: ma ei kavatse karjääri lõpetada, kuid ma pigem suren, kui kaotan. See oli suur muutus,» meenutas ukrainlane.

«Mul on piisavalt kogemusi ja ma teen kõvasti tööd. Olen teinud kõik võimaliku, kuna vihkan kaotamist kogu hingest. Ma ei suutnud seda enam taluda,» lisas ta veel.

Täna õhtul üritab Klitško trooni kõigutada Fury, kes on senise profikarjääri jooksul kogunud 24 matšist 24 võitu, neist 18 nokaudiga. Vähemalt sõnades on lubanud iiri mustlaste järeltulija teha WBA, WBO, IBO ja IBFi meistrivöösid enda käes hoidva ukrainlase elu põrguks. Kui sõnasõjas on Fury olnud ilmselgelt aktiivsem pool, siis enne duelli räägivad tema kasuks ka füüsilised parameetrid: kasvu on britil 8 cm rohkem ja ka käte siruulatus on 10 cm tema kasuks.

Rassistid tekitavad Ukraina jalgpallis suurt meelehärmi

Olukord Ukraina jalgpallitribüünidel on nii käest ära, et ilma publikuta peavad mängima nii riigi tippklubi Kiievi Dinamo kui ka rahvuskoondis.

Mõni päev tagasi karistati Dinamot sellega, et meeskond peab pidama kaks järgmist eurosarja kodumängu suletud uste taga, kuna Meistrite liiga kohtumises Chelseaga peksti tribüünidel tumedanahalisi pealtvaatajaid, vahendab ERR Sport.

Reedel määras UEFA aga karistuse Ukraina jalgpalliliidule: nii tuleb rahvuskoondisel pidada järgmine kodumäng publikuta ja lisaks peab alaliit tasuma 97 000 eurot trahvi.

Aluse selleks andis pealtvaatajate käitumine 12. oktoobril peetud EM-valikmängus Hispaaniaga, kus kostitati platsil olijaid rassistlike hõigetega, kasutati laserkiiri ja määrustevastaseid plakateid.

Mick Schumacher võtab mõõtu Häikkineni, Hamiltoni ja Rosbergiga

Seitsmekordse vormel-1 maailmameistri Michael Schumacheri 16-aastane poeg Mick osaleb 12. detsembril Stuttgartis toimuval Mercedese sõuüritusel, mis leiab aset sarnases formaadis nagu iga-aastane Meistrite võidusõit.

Teiste hulgas osalevad võistlusel ka Mercedese vormeliässad Lewis Hamilton ja Nico Rosberg, kohal on kõik kaheksa Mercedese DTMi meeskonna pilooti. Lisaks nn oma meestele valiti välja 18 automargiga mingil moel seotud inimest, kelle hulgast valisid omakorda fännid välja kuus lemmikut, kes pääsesid ka võistlusele.

Fänni hääletuse võitis Schumacher, kes tegi eelmisel hooajal kaasa Saksamaa vormel-4 sarjas ning lõpetas kümnendana, kohe eestlase Ralf Aroni järel. Lisaks said fännide toel kutse võistlusele vormel-1 maailmameister Mika Häkkinen, David Coulthard, Jean Alesi, viiekordne DTMi võitja Bernd Schneider ja vormel-1 ohutusauto juht Bernd Maylander.

Schumacher on senise lühikese karjääri jooksul hoidnud tagasihoidlikku profiili ning intervjuusid pole ta eriti jaganud. Mercedese sõuüritusest saab  tema esimene suurem esinemine laia avalikkuse ees.

 

 

 

 

Tasub teada: talvise autopesu eripära

Kuna õigesti valitud autopesu mängib talvistes tingimustes olulist rolli nii autokere ja värvipinna kaitses kui ka liiklusohutuses, siis jagab Statoili autopesu tootejuht soovitusi talviseks autopesuks.

«Talvisel ajal on auto puhtana hoidmine kindlasti keeruline, kuid väga oluline, kuna teedele puistatav sool, mis on mõeldud lume ja jää eemaldamiseks, ning pigi on auto värvkatet kahjustavad,» räägib Statoili autopesu tootejuht Liina Koit, lisades, et talvel tekib pigi rohkem kui soojal ajal.

«Pigi on autole kahjulik, kuna see seob endaga lakikihile ka naastrehvidest tulnud metallipuru, teedele puistatud liiva ja soola,» märgib Koit. Kui auto on olnud pikka aega pesemata, hakkab see värvipinda kahjustama ning roostet tekitama. Sellest, kas auto on pigine, saab aru kohe pärast pesu autokere katsudes – pigine auto tundub käe all kare. «Pigi koguneb kõige rohkem auto külgedele, tagaosale, ustevahedesse ja rattakoobaste ümbrusesse,» sõnab Statoili autopesu tootejuht.

Nii peaks talvel auto pesemise eesmärk olema mitte niivõrd auto võimalikult kaua ilusa ja puhtana hoidmine, vaid võimalike värvikihi kahjustuste vältimine ning sõiduki kaitsmine korrosiooni eest. «Talvel soovitame lisaks tavalisele pesule valida ka altpesu, kus kõrgsurvega pestakse korralikult puhtaks ka auto põhi, et eemaldada lumi, jää ning eriti oluline – sool, mis on peamine korrosiooni tekitaja,» tähendab Koit.

Kuna pikka aega autolt maha pesemata pigi kahjustab värvkatet ning lõpuks soodustab ka metalli oksüdeerumist ehk roostetamist, siis tuleks tema sõnul talve kindlasti regulaarselt kasutada pigieemaldust. «Kui enne autopesu pigi lahti ei leotata, siis nühitakse pesulas osaliselt lahti ka pigi ning selles sisalduv liiva-soola-metallipuru segu,» sõnab autopesu asjatundja. Selleks, et pigist võimalikult efektiivselt ja autot kahjustamata lahti saada, peaks kasutama spetsiaalset pigieemaldamise kemikaali, mis on saadaval kõikides autopoodidesning tanklakettides, samuti suuremates supermarketites. Vastavalt konkreetse vahendi kasutusjuhendile peaks seda enne pesulasse minekut autole pritsima.

Oluline samm on Statoili autopesu tootejuhi sõnul ka auto vahatamine. «Siin soovitan eelistada püsivahapesu, mis aitab parandada ja säilitada värvi-, kummi-, plast- ja kroomitud pindade seisukorda ja kaitseb õhusaaste, pori ja pigi eest,» märgib ta. Püsivahakiht peab ka kauem vastu ehk selle kaitsetoime kestab pikemat aega. Pärast korralikku pesu ning lakikihi kaitsmist kleepub pinnale ka vähem mustust ning auto edaspidine hooldamine on lihtsam.

Interaktiivne graafik: jälgi Premier League'i kõige põnevamaid sündmuseid

Maailma populaarseimas jalgpalliliigas on taas pall mängu pandud, kui 8. augustil toimus Premier League'i esimene voor. Tiitlikaitsja alustas tänavust hooaega Londoni Chelsea, kes on nüüd Inglismaa meistriks kroonitud viiel korral. Chelsea peamisteks konkurentideks loetakse sel hooajal Manchester City't, Londoni Arsenali, Manchester Unitedit ja Liverpooli. Hoia interaktiivse graafiku abil end Inglismaa kõrgliigas toimuvaga kursis.

Fotod: lõunaeestlasele jagati kodanikupäeval 2500 helkurit

Kodanikupäeval ehk 26. novembril korraldas politsei Lõuna-Eestis aktsiooni «Helkuriga sõbraks,» mille käigus kutsuti üles aktiivseid inimesi andma oma panus kodukoha elanike nähtavaks tegemisel.

 

Lõuna prefektuuri politseileitnant Rainer Rahasepp ütles, et öelda abilistele aitäh on õigupoolest liiga vähe, andmaks edasi seda siirast ja suurt tänutunnet politsei poolt kõigi nende ees, kes tulid üle Lõuna-Eesti appi jalakäijaid nähtavaks tegema. Kokku osales helkurite jagamise aktsioonis eile üle Lõuna-Eesti 1039 inimest, nendest 57 abipolitseinikku ja 46 politseinikku.

«Koos jagasime tänavusel helkurkõnnil 2501 helkurit, millest väikese osa sättisime piirkonda helkuripuule, et ka hilisemad liiklejad või varasemad ärkajad end ise nähtavamaks saaks teha,» kirjeldas ta.

«Südantsoojendav oli näha, kuidas helkurite jagamise aktsioonil osalesid inimesed kogu perega, kuidas Lõuna-Eesti eri paigus tulid kodudest välja nooremad ja vanemad, mehed ja naised, tublid ja tegusad. Ja kõike täiesti isetult selleks, et teisi inimesi abistada. See on tugeva kogukonna tunnus, puhas rõõm,» rääkis politseileitnant.

Igal aastal sagenevad pimeda aja saabumisega õnnetused, kus ohtu satuvad kergliiklejad, eeskätt just jalakäijad. Kuigi tänaseks on paljud mõistnud helkuri kasutegurit ning on selle oma riietele kinnitanud, jagub endiselt ka neid, kes helkiva elupäästja taskupõhja jätnud või seda üldse ei kasuta.

Pimedal ajal jääb jalakäija autojuhile aga sageli märkamatuks ning näha on vaid inimese küljes rippuv helkur. See on ka jalakäija parim kaitse enda nähtavaks tegemisel ja ohu vältimisel.


Üheksaväravane triller lõppes Eesti võiduga

Reedel algas Kiili spordihoones saalijalgpallikoondiste Balti turniir. Turniiri avamängus kohtusid Läti ja Soome, Läti võitis küll poolaja 2:1, kuid lõppseisuks fikseeriti siiski viik 3:3. 

Teises mängus kohtus Eesti Leeduga. Teise poolaja alguses asus Eesti 2:0 juhtima, kuid lasi siis ühe minutiga Leedu järele. Uuesti asus Eesti kaheväravalisse eduseisu, kuid taaskord tuli kiirelt 4:4 viik, aga 13 sekundit enne lõppu viis Vladislav Tšurilkin Eesti jällegi ja seekord juba lõplikult juhtima 5:4! 

Mängude ajakava:

Reede, 27. november kell 17:45 Läti - Soome 3:3 (2:1)

Reede, 27. november kell 20:00 Eesti - Leedu 5:4 (1:0)

Laupäev, 28. november kell 15:30 Soome - Leedu

Laupäev, 28. november kell 18:00 Eesti - Läti

Pühapäev, 29. november kell 15:30 Läti - Leedu

Pühapäev, 29. november kell 18:00 Eesti – Soome

 

Eesti - Leedu 5:4 (1:0)

Väravad: 19:35 Robert Veskimäe, 24:06 ov. Ramūnas Radavičius, 29:35 Jevgeni Merkurjev, 30:04 Rasmus Munskind, 39:47 Vladislav Tšurilkin - 27:29 Arsenij Buinickij, 28:06. ov. Maksim Aleksejev, 32:37 Justinas Zagurskas, 33.40 Ramūnas Radavičius

Hoiatus: 36:38 Jurij Jeremejev

Eesti algkoosseis: 1-Mark Boskin, 4-Sergei Kostin, 8-Jevgeni Merkurjev, 9-Vladislav Tšurilkin, 10-Maksim Aleksejev.

Jooksvalt sekkuvad: 12-Madis Rajando, 2-Igor Ivanov, 3-Aleksandr Starodub, 5-Martin Taska, 6-Kristjan Paapsi, 7-Robert Veskimäe, 11-Rasmus Munskind, 13-Stanislav Bõstrov, 16-Edwin Stüf.

Leedu algkoosseis: 16-Mindaugas Labuckas, 9-Justinas Zagurskas, 7-Pavelas Smolkovas, 10-Jurij Jeremejev, 11-Arsenij Buinickij.

Jooksvalt sekkuvad: 1-Armandas Indrašius, 2-Rolandas Leščius, 3-Ramūnas Radavičius, 13-Deividas Stradalovas, 14-Evaldas Kugys, 8-Paulius Sakalis, 4-Mindaugas Zlatkus, 6-Mantas Babušis, 5-Martin Moroz.

Pealtvaatajaid: 187

Kohtunikud: Olli Niemelä (Soome), Kirill Naishouler (Soome), Ingus Purinš (Läti), Kaspars Kivilišs (Läti)

Suur tiitlimatš: sõnakas Fury üritab kõigutada Klitško trooni

Eesti aja järgi täna hilisõhtul toimub Düsseldorfis raskekaalupoksi tiitlimatš, kus lähevad vastamisi WBA, WBO, IBO ja IBFi meistrivööde omanik Vladimir Klitško ning britt Tyson Fury. Duell peetakse Düsseldorfis jalgpallistaadionil, kuhu on oodata üle 50 000 pealtvaataja, televisiooni vahendusel jälgib matši eeldatavalt umbes 150 miljonit inimest.

Kui sõnasõjas on Fury olnud ilmselgelt aktiivsemaks osapooleks, siis enne duelli räägivad tema kasuks ka füüsilised parameetrid: kasvu on britil 8 cm rohkem ja ka käte siruulatus on 10 cm tema kasuks.

Väljakutsuja Tyson Fury eilsel kaalumisel. Foto: SCANPIX

«Kõik näevad, et ma olen teinud kõvasti tööd. Olen heas vormis. Tema on heas vormis. See tähendab, et vastamisi lähevad kaks kiiret poksijad. Kiirus tähendab aga jõudu. Kiirus võrdub jõuga ja see võrdub plahvatusohtliku matšiga,» teatas Fury eilsel pressikonverentsil.

Esialgu pidi meeste omavaheline duell toimuma oktoobris, kuid Klitško oli sunnitud jalavigastuse tõttu matši edasi lükkama.

«Arvan, et ta on eelseisva matši tõttu pinges. Ta teab, et ta kaotab,» lisas Fury. «Loodetavasti tuleb laupäeva õhtuks minusse ka veidike närvilisust, kuna praegu ei närveeri ma üldse. Mul on tunne nagu läheksin poodi kommi ostma.»

Fury lennukate sõnavõttude kohta on Klitško loomulikult ka ise arvamust avaldanud. «Tema käitumine on meelelahutuslik. Selles osas teeb ta tööd hästi. Ta ongi Tyson Fury ja ta erineb teistest. Ma ei arva, et see on lõpuni halb. Tal on muidugi vaimseid ja psühholoogilisi probleeme. See oli veidike šokeeriv, kui ta lubas ka kohtuniku nokauteerida,» rääkis Kliyško intervjuus Boxing Newsile.

Kokkuvõttes usub Klitško, et tänasest duellist tuleb võimas üritus. «Areenile on tulemas 55 000 inimest. Enne matši esineb Rod Stewart. Seega on tulemas suurepärane õhtu,» teatas ukrainlane.

Vladimir Klitško eilsel kaalumisel. Foto: SCANPIX

Klitško on senise profikarjääri jooksul pidanud 67 matši, millest ta on võitnud 64 (53 võitu on tulnud nokaudiga) ja kaotanud 3. Viimati pidi Klitško kaotuse vastu võtma 2004. aastal, kui ta jäi nokaudiga alla ameeriklasele Lamon Brewsterile. Fury on võitnud kõik enda senised 24 matši, millest 18 on tulnud nokaudiga.

Klitško käis viimati ringis tänavu 25. aprillil, kui ta alistas New Yorgis Madison Square Gardenis kohtunike häältega ameeriklase Bryant Jenningsi. Fury alistas 28. veebruaril Londonis rumeenlase Christian Hammeri.

Klitško ja Fury vaheline duell peaks algama Eesti aja järgi pärast südaööd. Vastavalt ajagraafikule peaks väljakutsuja Fury ringi sammuma Eesti aja järgi umbes 23.55. Matši alguseni peaks sellest hetkest jääma veel 15-20 minutit ehk mehed peaksid rusikad kõigi eelduste kohaselt käiku laskma 00.10-00.15. Kihlveokontorites on selgeks favoriidiks matši eel Klitško. Esialgu pidi meeste omavaheline duell toimuma oktoobris, kuid Klitško oli sunnitud jalavigastuse tõttu matši edasi lükkama.

Tyson Fury loodab tänases tiitlimatšis Vladimir Klitškole tõsise lahingu anda. Foto: SCANPIX

 

Nike rõhub tulevikus Ronaldo asemel hoopis Neymarile?

Hispaania meedia vahendab, et USA suurfirma Nike hakkab edaspidi keskenduma koostööle Barcelona jalgpallistaari Neymariga, mitte Madridi Reali tähe Cristiano Ronaldoga, kes on nende praegune tähtsaim partner.

Nimelt kirjutab Marketing Deportivo, et neile usaldusväärsetel allikatel soovib Nike 2016. aasta Rio olümpiamängude ajaks oma suurimaks koostööpartneriks teha Neymari, kes mõistagi kodusel suurturniiril oma koondist aitab, vahendab Soccernet.ee.

Väljaande kohaselt ei soovita ka säilitada sama suurt mastaapi Ronaldoga koostööd tehes, sest portugallase esitused ei ole firma jaoks enam piisavalt stabiilsed.

Lõuna-Eesti jäi suuremast tormist puutumata

Kuigi läinud ööks ennustati kõva tuult, siis vähemalt Lõuna-Eestis õnneks midagi väga hullu ei juhtunud.

 

Üle Eesti pidid päästjad tugevast tuulest tingitud väljakutsetele sõitma 14 korral, kusjuures peamiselt oli tegemist teele langenud puudega.

Lõuna-Eesti päästekeskusest täpsustati Tartu Postimehele, et nemad pidid välja sõitma kahel korral: ühel puhul oli teele langenud murdunud puu ning teisel puhul oli tänavale kukkunud maja katuseplekk. Mõlemad väljakutsed tehti Tartust.

 

Viimase 10 aasta kõige kõvema võistluse suures mängus ka eesti mees

TÕSTMINE. Houstonis peetaval tõstmise MMil on jõutud viimase võistluspäevani ning välja selgitatakse medalistid ka kõige raskemate ehk üle 105 kg kaaluvate meeste seas. Kuigi eelmisel MMil poodiumi kahele kõige kõrgemale astmele tõusnud sportlased jäävad võistlusest kõrvale, on juba mitmelt poolt kõlanud, et ees ootab viimase kümnendi kõige konkurentsitihedam jõuproov. Suures mängus on ka eesti mees Mart Seim.

Eelmisel MMil neljanda koha saavutanud Seim teebki nüüd Houstonis alles esimese võistluse pärast eelmise aasta tiitlivõistlust. Vahepeal rasket õlatraumat ravinud eestlase peamine siht on parandada eelmise tiitlivõistluse tulemust, kus ta sai kahe tõsteviisi summana üles 431 kg (rebimises 185 kg, tõukamises 246 kg).

«Eelmisel nädalal tegime veel viimased tugevad treeningud. See nädal on põhimõtteliselt häälestamine. Kolmapäeval oli veel veidi tugevam trenn, kus tegime 320 kg kükki, et toonus kehas püsiks,» rääkis viimastest ettevalmistustest sportlase treenerist isa Alar Seim.

Kui tiitlikaitsjast venelane Ruslan Albegov (põrus kuulujuttude järgi dopingukontrollis) ja Londoni olümpiavõitja Behdad Salimi (vigastas trennis 262 kg tõugates rängalt põlve) jäävad MMilt kõrvale, siis võistluse suurimaks favoriidiks võib praegu pidada venelast Aleksei Lovtševit. 26-aastane Lovtšev sihtis kuldset autasu juba eelmisel MMil Almatõs. Toona oli tema tulemus tõukamises – 257 kg – võistluspäeva parim, kuid rebimises ei suutnud ta algraskuseks seatud 205 kg üles saada. Tema kõrval peetakse teiseks soosikuks 22-aastast grusiini Laša Talakhadzet, kes põrus 2013. aastal Tallinnas U23 EMil dopingukontrollis ja naaseb nüüd kaheaastaselt võistluspausilt.

«Venelane ja grusiin on soosikud. Tavaliselt teevad tõstjad pärast võistluskeelu alt vabanemist kohe kõva tulemuse. Lisaks sellele on Talakhadze perfektse tehnikaga tõstja,» hindas ka Eesti Tõsteliidu president Jaan Talts juunior. «Pronksi eest asuvad heitlema eelmise MMi pronks Egiptusest (Mohamed Massoud), Mart ning kaks armeenlast (Gor Minasyan ja Ruben Aleksanyan). Arvan, et nimetatutest on suurimad võimalused egiptlasel. Armeenlased on tõukamises kõvad, kuid rebimises ebakindlad (eelmisel MMil sai Aleksanyan rebimises nulli, Minasyan eelmisel MMil ei osalenud).»

«Siin lammutavad kõik, kindlaid soosikuid on isegi raske välja tuua. Tuleb kõva andmine. Arvan, et tase on viimase kümne aasta kõige kõvem. Isegi B-grupis on tugevaid mehi,» lisas Alar Seim.

Kõrgest tasemest annabki tõenäoliselt kõige paremini aimu fakt, et tänavu Euroopa meistriks kroonitud grusiin Irakli Turmanidze ei mahtunud oma algraskusega A-gruppi (A-gruppi pääsesid 12 kõige suurema algraskusega sportlast). EMil oli Turmanidze võidutulemuseks 435 kg, MMi algraskuseks seadis ta 425 kg. B-grupist leiab ka kaks aastat tagasi MMilt hõbemedali võitnud iraanlase Bahador Moulaei, kes seadis samuti algraskuseks 425 kg.

Üle 105 kg kaaluvate meeste A-grupi võistlus algab Houstonis Eesti aja järgi kell 22.55.

 

TÕSTMISE MM

A-grupi sportlaste algraskused: 1. Mart Seim (Eesti) 440 kg, 2. Fernando Reis (Brasiilia) 440 kg, 3. Gor Minasyan (Armeenia) 440 kg, 4. Ruben Aleksanyan (Armeenia) 440 kg, 5. Laša Talakhadze (Gruusia) 440 kg, 6. Aleksei Lovtšev (Venemaa) 437 kg, 7. Mohamed Massoud (Egiptus) 437 kg, 8. Jauheni Žarnasek (Valgevene) 432 kg, 9. Hojamuhammet Toychyyev (Türkmenistan) 431 kg, 10. Amir Velagic (Saksamaa) 431 kg, 11. Ahmed Mohamed (Egiptus) 430 kg, 12. Shih-Chieh Chen (Taipei) 430 kg

Võistlusel võib algraskus olla maksimaalselt 20 kg väiksem stardiprotokolli kantud summast.

Pettunud Erika Salumäe luges ajakirjandusest enda kohta fantaasiat

Hispaanias ühiselt äri ajanud olümpiavõitja Erika Salumäe ja Ene Veiksaare koostöö on lõppenud. Veiksaar väitis Kroonika veergudel, et põhjuseks on vägivald ja alkohol. Salumäe teatas omakorda Facebooki vahendusel, et «sai enda kohta lugeda fantaasiat».

«Tänases ajakirjanduses sain enda kohta sellist fantaasiat lugeda, et ega endisele ajakirjanikule konkurentsi oska pakkudagi. Minust võidetakse kirjutada ja rääkida mida iganes, aga üks asi on kindel, et ajalugu muuta ja ära võtta ei saa... Ma arvan et väike huumor sobib siia: inimest ja kärbest saab maha lüüa ajalehega. Mind maha ei löö, ka kärbse lasen, ikka lahtisest aknast välja. Ma tänan, kes te mulle imeliste heade soovidega sõnumeid saadate. AITÄH! Positiivsust, eneseusku, tarkust ja tervist!» kirjutas spordilegend sotsiaalmeedias.

 

Golden State jätkab ideaalset, Philadelphia masendavat seeriat

NBA korvpalliliigas jätkub Golden State Warriori võimas ja Philadelphia 76ersi masendav seeria.

Valitsev meister Golden State oli viimati üle 135:116 Phoenix Sunsist. Stephen Curry viskas võitjate kasuks 41 punkti. See oli Golden State’i jaoks tänavuse hooaja 17. järjestikune võit, kaotust pole valitsev meister veel tunda saanud.

Philadelphia liigub aga vastupidises suunas. Läinud ööl teeniti 17. järjestikune kaotus, kui võõrsil jäädi 114:116 alla Hoston Rocketsile. James Harden viskas võitjate kasuks 50 punkti.

Tulemused:

Orlando – Milwaukee 114:90

Charlotte – Cleveland 90:95

New York – Miami 78:97

Indiana – Chicago 104:92

Boston – Washington 111:78

Houston – Philadelphia 116:114

Memphis – Atlanta 101:116

LA Clippers – New Orleans 111:90

Sacramento – Minnesota 91:101

Phoenix – Golden State 116:135

Denver – San Antonio 80:91

Oklahoma City – Detroit 103:87  

Madridi Reali masendav hooaeg jätkub

Korvpalli Euroliigas sai järjekordse kaotuse Madridi Real. Seekord jäädi 88:94 alla Belgradi Crvena Zvezdale ja A-alagrupis langeti koguni viimaseks.

Belgradi kasuks viskasid Maik Zirbes 26 ja Quincy Miller 24 punkti. Realile tõi Sergio Rodriguez 16 silma. A-alagruppi juhib kuus võitu ja ühe kaotuse kogunud Fenerbahce. Edasipääsus on hetkel kinni ka Himki, Müncheni Bayern ja Belgrad. Viiendal kohal on Strasbourg ja Real on kahe võidu ja viie kaotusega viies.

C-alagrupis võitis Lokomotiv Kuban 80:50 Siim-Sander Vene koduklubi Kaunase Žalgirist. Eestlane viibis väljakul 12 minutit ning viskas kolm punkti ja andis sama palju korvisööte. Samas grupis oli Panathinaikos 69:66 üle Karsiyakast. Lokomotiv Kubas jagab alagrupis koos Bercelonaga esikohta, Žalgiris on neljas.

Eilsetes D-alagrupi mängudes alistas Moskva CSKA 93:87 Sassari ja Brose Baskets oli 65:54 le Darussafakast. Nii CSKA kui Malaga meeskonnad on kogunud kuue võidu kõrvale vaid ühe kaotuse.

Kullamäe: võidu üle on hea meel, aga sisse tuli nii mõnigi lihtne viga

Tartu Ülikool/Rock pidas nädala teise kodumängu kui korvpalli Eesti meistriliigas võõrustati tabeli kaheksandal real asuvat TTÜd. Rock võitis kohtumise 77:66 ning võitjate parimana tõi Tanel Kurbas 19 punkti ja andis kolm korvisöötu.

Tartu Ülikooli spordihoonesse oli reedeõhtust kohtumist vaatama kogunenud pisut üle 400 inimese. Teisipäevase eurovõidu ning eriti kolmapäevase, Ukrainas Khimiku ja Juventuse mängu tulemusel, edasipääsu kindlustanud Rocki mängus oli tunda pingelangust ja kohatist kaitses hajevil olekut. Avaveerandi keskel oli seis 10:10 kui heasse hoogu sai Tanel Kurbas ning tema vedamisel võitis Rock veerandi 21:16.

Teisel veerandajal vähendasid TTÜ mängijad vahet kahe punkti võrra ning seda peamiselt tänu Rait-Riivo Laane ja Kristjan Kitsingu korvidele. Poolaja lõpetas Toomas Raadiku kaugvise, mis vähendas TÜ/Rocki eduseisu 38:35 peale.

Suurem murrang tuli mängu kolmandal veerandil, mida Rock alustas 10:0 spurdiga. Veerandaja lõpuks oli Evaldas Žabase viske järel vahe juba 15 punkti ja seis 61:46.

Viimasel neljandikul hoidis Rock kindlat eduseisu ning neli minutit enne kohtumise lõppu juhiti 73:54. Viimaste minutitega mängisid tudengid vahet küll soliidsemaks, aga Tartu kirjutas tabelisse kindla 77:66 topeltvõidu.

Tartlaste peatreeneri Gert Kullamäe sõnul lasti küll sisse eksimusi kaitses, aga lõppkokkuvõttes saadi vajalik topeltvõit kirja. «Hea meel on võidu üle, aga täna tuli kaitses sisse nii mõnigi lihtne aps, mida ei tohi endale lubada. Hea, et saime tabelisse topetlvõidu ja nädala lõpetasime võidukalt. Mäng võimaldas anda teenitud puhkepäeva Karolis Petrukonisele – ta on viimastes mängudes hästi mänginud ja tublit tööd teinud. TTÜl oli lühike koosseis ka ja seega sai talle vaba päeva anda,» sõnas Kullamäe pärast mängu.

Rocki resultatiivseim oli teisipäevase euromängu seljavalu tõttu vahele jätnud Tanel Kurbas 19 punkti ja kolme lauapalliga. Kurbase sõnul aitas paaripäevane puhkus selja korda «Sain paar päeva puhkust, selg sai korda ja päris hea tunne on. Lasime täna neil kiiresse liigselt joosta ja nad leidsid vabad kohad üles. Aga kui selle saime ära hoida, siis oli mäng lõpuks meie,» ütles Kurbas.

Rockile tõi Marek Doronin 13 punkti ja kaks lauapalli. Evaldas Žabas ning Gert Dorbek lisasid võrdselt 10 punkti. Brian Harper oli seitsme punkti ja 10 lauapalliga lähedal kaksikduublile.

TTÜ ridades sai kaksikduubli kirja Kristjan Kitsing 16 punkti ja 11 lauapalliga. Rait-Riivo Laane kogus samuti 16 punkti ja andis viis korvisöötu. Toomas Raadiku arvele jäi 14 punkti ja seitse lauapalli.

TÜ/Rock lõpetab järgmisel nädalal FIBA Europe Cup alagrupiturniiri Ukrainas kui kolmapäeval, 2. detsembril mängitakse alagrupi võitja Južnõi Himikuga. 

Kolm Põlva meeskonda pääses karikavõistlustel poolfinaali

Eesti meeste käsipallikarikavõistlustel kaotas Põlva Tarbijate Ühistu veerandfinaali korduskohtumises kodus Aruküla SKle 31:32 (17:13), kuid kuna oli avamängu vastase väljakul võitnud 36:35, siis pääses tänu võõrsil visatud enamväravatele edasi. Poolfinaalis lööb kaasa koguni kolm Põlva meeskonda, kuna lisaks Tarbjate Ühistule pääsesid nelja hulka ka sealne Serviti ja TunMan.

Esimest poolaega domineerinud põlvalased andsid initsiatiivi käest pärast vaheaega. Kohtumise viimasele minutile mindi Aruküla 32:29 eduseisus, kuid siis viskas värava Tarmo Salundi. Pärast külaliste ebaõnnestunud rünnakut avanes võõrustajatel edasipääsušanss, mis ka ära kasutati. Kümmekond sekundit enne lõpuvilet viskas väravavaht Risto Salla palli rünnakul olnud Sander Sarapuule, kelle vastu määruseid rikuti. Sarapuu realiseeris ise seitsmemeetri viske ning viis Põlva TÜ poolfinaali.

Põlva resultatiivseimad olid Serhi Ljubtšenko 9 ning Sarapuu, Salundi ja Ülljo Pihus 5 tabamusega. Aruküla suurimateks skooritegijateks osutusid Roman Glinkin 8 ning Olev Eensalu ja Mihkel Vaher 6 väravaga.

Aruküla peatreener Tovio Järv:  «Mängu lõpus said otsustavaks erinevate meeste otsused. Ise olime süüdi, et suuremas eduseisus edasipääsu ära ei kindlustanud. Avapoolajal olime kehvad, kuid seejärel tegime head tööd ja müts maha poiste ees. Lõpp oli juba loterii, aga Põlva TÜ on ka meistriliiga tasemel meeskond.»

Põlva TÜ juhendaja Kalmer Musting: «Saime lõpus võimaluse, mille ära kasutasime. Kui avapoolaja võitsime, siis pärast vaheaega tundus, et Aruküla kindlustab edasipääsu tänu kogemustele. Nad said oma rütmi kätte, meie aga hakkasime rabistama. Lõpus oli meil ka õnne, neil mitte. Igatahes suutsime üllatuse sepistada.»

 

1. ring:​

Viljandi HC (ML)* – Valga Käval (Käval loobus)

HC Tallas/Tallinna SK (EL) – SK Tapa (ML)* 42:53 (21:28, 21:25)

 

2. ring:

Audentes SK (ML) – SK Tapa (ML)* 63:64 (32:31, 31:33)

HC Tallinn (EL) – Põlva/TunMan (EL)* 51:63 (23:32, 28:31)

Põlva Serviti (ML)* – HC Viimsi/Tööriistamarket (ML) 62:42 (30:21, 32:21)

Aruküla SK (ML)* – SK Tapa 2 (EL) 97:50 (47:22, 50:28)

Viljandi SK (EL) – HC Kehra/Horizon Pulp&Paper (ML)* 44:82 (26:36, 18:46)

Oskar (EL) – Viljandi HC (ML) 45:69* (25:34, 20:35)

Põlva TÜ (EL)* – HC Kehra/Primend (EL) 78:54 (45:23, 33:31)

HC Viimsi (EL) – Tartu Ülikool/Glassdrive (EL)* 51:84 (20:39, 31:45)

 

Veerandfinaalid:​

Tartu Ülikool/Glassdrive (EL) – Põlva Serviti (ML) 48:89* (24:54, 24:35)

Aruküla SK (ML) – Põlva TÜ (EL)* 67:67 (35:36, 32:31)

SK Tapa (ML) – Põlva/TunMan (EL)* 50:57 (28:28, 22:29)

Viljandi HC (ML) – HC Kehra/Horizon Pulp&Paper (ML) xx:xx (23:28, 29.11.)

Seitse ööpäeva lakkamatut võitlust iseendaga

Lõpuni jäi umbes 80 kilomeetrit, kui olukord kiskus kriitiliseks. Selja taga rohkem kui 600 kilomeetri pikkune, seitse ööpäeva kestnud rännak ligi 40-kraadises kuumuses mööda Brasiilia metsikuimat loodust, tundis Timmo Tammemäe, et on päikese käes üle kuumenenud. Ta püüdis kolme võistkonnakaaslasega küll sammu pidada, üritas endast välja pigistada 110 protsenti, ent jaksu edasi liikuda lihtsalt polnud. Ümbritsev elu hakkas silme ees kahtlaselt ringi käima. Kaaslased märkasid tema silmes lootusetuse tunnet.

Seal, kruusasel rattateel, ähvardas lõppeda Eesti esinduse imeedukalt kulgenud teekond seiklusspordi MM-võistlustel Pantanali märgalal. Selle ajani oli Estonian ACE Adventure Team püsinud maailma 32 parima ultraspordi neliku konkurentsis pidevalt esikuuikus. Ehk kõrgemal, kui eestlased algul oskasid loota. Tammemäe, vennad Silver ja Rain Eensaar ning Mariann Sulg, võistkonna kohustuslik naisliige, olid seadnud eesmärgiks ületada maailma ühel kurnavaimal jõuproovil eestlaste senine parim tulemus, 13. koht.

Aga kui üks liige päikesepiste tõttu jätkata ei suuda, osutuvad kogu nähtud vaev ja läbi elatud kannatused tulutuks. Taastumiseks pikali heita ei saanud, sest kuue tunni kaugusele jääv kontrollaeg pressis tagant. Teeolud olid aga sellised, et üle 20 km/h vändata ei lubanud.

Nõnda siis võttiski Silver Eensaar sadulasse sätitud Tammemäe jämeda kummi abil enda ratta taha sleppi. See on reeglite järgi lubatud. Kaks ülejäänud kaaslast turgutasid Tammemäed sõidu ajal söögi ja joogiga.

Rootsi võistkonna liige kaotas tol rattaetapil päikesepistest lausa teadvuse. Kaaslased lohistasid ta puu alla, valasid jaheda veega üle, ja kui mehel pilt ette tuli, sõtkusid kõik edasi. «Karmid vennad,» tõdeb Silver Eensaar, «eriti ei hellitata.»

Paari tunni järel tuli ka Tammemäe palgeile roosa jume tagasi. Rattaetapi lõpuosa suutis ta vändata juba omal jõul. Eesti võistkond saavutas seitsme ööpäeva ja 19 tunniga viienda koha. Esimeseks tulnud Uus-Meremaa esindusele Seagate kogunes kaotust üle 26 tunni. Võitjatega sama raja suutsidki läbida ainult viis võistkonda. Kõigile ülejäänuile käis katsumus mingil etapil üle jõu ning neile läks kirja lühendatud raja tulemus. Üheksa võistkonda katkestasid.

Teravalt valusad torked

Tõele au andes sattus Eesti võistkonna osalemine kahtluse alla juba enne starti. Sulg, kes töötab maanteeametis, tundis end Brasiilias kaks päeva enne ekspeditsiooni algust nii sandisti, et ei suutnud muud kui hotellis konditsioneeri all lamada. Peas kumises, silme ees virvendas. Öösel oksendas. Tuli kutsuda arst. Vedelikukaotus, nagu selgus. Ega muud kui kanüül veeni. See aitas.

Ent võistluse ajal ei tuletanud läbielatud nõrkusehoog end kummalisel kombel kordagi meelde.

Mis ei tähenda, et valusaid hetki poleks ette tulnud. Juba esimesel, kümnetunnisel kajakietapil läksid käed villi, kuigi Sulg oli sõrmed hoolsasti teipinud. «Kuidas ma niimoodi finišisse jõuan?» painas teda küsimus.

Aga algul, kahel esimesel ööpäeval tundubki valu teravam, sest meeled on veel erksad. Tuimastav väsimus ei jõua nii kiiresti veel võimust võtta.

Ettevõtjana tegutsev Rain Eensaar sai ekspeditsiooni teise päeva koidikul piki kuivanud ojasängi laskudes ning metsikust taimestikust läbi murdes ühtäkki teravalt nõelata või hammustada. Korraga nii lõuga, õlga kui kaela. «Mis see oli?» jooksis tal ehmatusega peast läbi.

Kõik osalejad teadsid, et peavad liikuma ohtlikul territooriumil. Korraldajad manitsesid, et öisel ajal kulgedes paneks võistkonnad oma viimasele liikmele jaaguaride peletamiseks pealambi tahapoole vilkuma. Veekogude ääres passisid kuni kahe ja poole meetri pikkused krokodillkaimanid, kes käituvad siiski pigem uimaselt kui ründavalt. Silver Eensaar pidi korra üht sellist rattaga raja pealt koguni kaugemale togima. Mõnda võistkonda ründasid metsikud mesilased. Nende eest kaitsmiseks tuli kaasa võtta pähe tõmmatavad kilekotid. Kõige ohtlikumad olid aga Pantanali märgala hiiglaslikes lompides ujuvad raid, kelle peletamiseks pidi enne lompi astumist kepiga selle põhja toksima. Ühe tippvõistkonna liiga saigi railt salvata. Ta võttis ruttu antihistamiini ja talus põrgulikku valu. Seetõttu kaotas tema võistkond kuus tundi.

Ka Rain Eensaar teadis, et igasugu torkeid ei saa tähelepanuta jätta. Ta hüüdis venda, et too annaks talle samuti antihistamiini. Ometi püsis valu nii terav, et oleks tahtnud kogu aeg karjuda. Samal ajal piinas teda kartus, kas võistlus jääbki nüüd pooleli.

Poole tunniga siiski valu hajus, nii et teekond sai jätkuda. Kui Eensaar mõni päev hiljem teist korda samasuguse torke sai, tuvastas ta ka süüdlase: suur must sipelgas.

Suur eksimine sohu

Tammemäele, kes tegeleb spordivõistluste korraldamisega, kujunes füüsiliselt raskeimaks pikim, 68-kilomeetrine jooksuetapp. See kulges mägises piirkonnas, kus kuiva heina all lebavad rohkem kui rusikasuurused kivikamakad, mis tähendas, et kindlat pinda polnud kusagil. Eestlased alustasid etappi kell kolm öösel. Liikusid tunni kaupa, siis puhkasid viis minutit mõne põõsa varjus, sest päeval lõõskav päike kergitas temperatuuri 40 kraadini. Pikaks veninud teekonna tõttu hakkas vesi lõppema. Alles oli vaid pooleliitrine pudel. Oja, mille ääres oli lootust veepudeleid täita, osutus kuivanuks. Ees terendas trööstitu perspektiiv, et veevarude täiendamiseks tuleb laskuda mägedest alla madalamale allikaid otsima.

Õnneks leidsid eestlased mägedes veidi eemal koha, kust said joogivett. «See oli paljudele tiimidele raske etapp, tekkisid suured vahed,» meenutab Tammemäe.

Eesti võistkond võinuks ilmselt saada ka 4. koha, kui poleks võistluse teises pooles eksinud sohu. «Olime segaduses,» tunnistab Silver Eensaar, erialalt jurist, «otsisime väljapääsu.» Ent ei leidnud seda ega leidnud. Pimeduses oli raske silmata objekte, mille järgi orienteeruda. Viimaks hakkas toitki otsa saama. Lõpuks venis etapp, mille eestlased olid lootnud läbida 15 tunniga, kahe ööpäeva pikkuseks.

Lisaks füüsilisele kurnatusele hakkab nii pikal võistlusel oma jälge jätma ka üha suurenev unevõlg. Eestlased magasid kolmel esimesel ööpäeval kokku neli tundi. See ei anna algul eriti tunda, kinnitab Silver Eensaar, sest adrenaliin on kogu aeg üleval. Aga võistluse teises pooles lubasid eestlased endale kahel ööl neljatunnist uinakut. Siis ei ole Eensaare sõnul mõtet end öise liikumisega viimse piirini kurnata, sest magamatusest teed orienteerudes liiga suuri vigu.

Ja mitte ainult vigu. Viimasel ööl ratta seljas vändates võitles Sulg lakkamatult unega. Ta proovis seda esiotsa peletada omaette ümisedes, aga varsti ei jõudnud enam sedagi teha. Silmad vajusid mitut puhku iseenesest kinni. Järgmisena avastas ta end külili maas. Niiviisi mitu korda. Õnneks oli pinnas mullane.

Hoolimata pikast ja kurnavast katsumusest, mis lõppes nädal tagasi, kuid millest Eesti võistkonna liikmed veel siiamaani taastuvad, ei teki neil küsimust, milleks end niiviisi piinata.

Nad on näinud maailmas unikaalset paika, kuhu enamik teisi eales ei satu. Nad on tundnud võidurõõmu, koguni eufooriat, et pöörase seiklusega hakkama said. Nad on ületanud kõige suurema vaenlase, kes seesugustel hullupöörastel üritustel sulle vastu seisab – iseenda.

«Raskused ununevad, meelde jääb võrratu kogemus,» kinnitab Silver Eensaar.

 

Fotod ja video: Kadriorus harjutati presidendi kantselei kaitsmist

Eile hilisõhtul panid politsei ja Kaitseliit oma teadmised ja oskused proovile, et harjutada läbi olukord, kus presidendi kantselei hoonet rünnatakse.

Õppuse eesmärk oli harjutada Põhja prefektuuri valvebüroo, politsei- ja piirivalveameti isikukaitsebüroo ja Kaitseliidu Tallinna maleva omavahelist koostööd ning infovahetust riiklikult olulise objekti kaitsmisel.

«Õppuse legendi järgi on siseriiklik ohutase Eestis tõusnud ja politsei on otsustanud tugevdada riigile oluliste objektide kaitsetaset ja kaasab selleks abijõuna Kaitseliidu. Me matkime võimalikult tõepärast olukorda, esiteks selle, mis moodi me selle objekti tugevdatult kaitse alla võtame ja mis võivad olla võimalikud ohud, mis seda objekti võivad ohustada. Selleks on meil olevas vastutegevus ja me saame mängida need ohuolukorrad reaalselt läbi,» kirjeldas Põhja prefektuuri valvebüroo juhi Aivar Ridamäe läbimängitavat situatsiooni.  

Õppuse ettevalmistamisega alustati juba suvel ning see ei ole kuidagi seotud lähinädalate ärevate sündmustega.

Ridamäe sõnul härra president õppusel ei osalenud: «Täna ta seda läbi ei mängi, aga ta on õppusega kursis ja igatpidi positiivselt meelestatud, et sellist õppust siin korraldatakse.»

Inimene, kes usub

Kodanikupäeva puhul valitakse traditsiooniliselt ka aasta kodanik. Tänavu pälvis auhinna Helen Sildna muusikaelu ja sõbralikuma Eesti elu korraldamise eest.

Ma ei ole alati ei esteetiliselt ega ideoloogiliselt nõus sellega, mida Sildna muusikaväljal teeb, ja ei oska öelda, kas sellest on kasu, aga fakt on, et tema tegemistel on tulemusi ja need muudavad midagi. Samuti ei oska ma öelda, kui palju on kasu Sõbraliku Eesti projektist, aga erinevalt Sildna muusikasuunamisest selles osas mul kahtlused puuduvad – Eesti peab olema sõbralikum koht.

Natuke paatost lisades võiks parafraseerida filosoof Theodor Adornot, et kui kasvõi üks inimene usub talve lõppemisse, siis see kunagi ka lõpeb. Helen Sildnale tundub sedalaadi usk olevat omane ja see on suur asi. Aasta kodaniku tunnustus läks väga õigele inimesele.

Saadiku vabadus

IRLi saadik Maire Aunaste on, erinevalt partei pealiinist, olnud kooseluseaduse pooldaja. Eravestluses on ta oma hoiaku põhjenduseks öelnud, et kui peab valima perekonna ja partei toetuse vahel, siis ta valib perekonna toetuse.

Põhiseadusega ette nähtud saadiku vabadus hääletada oma südametunnistuse järgi tõi aga Aunastele siiski kaela pahanduse. IRLi fraktsiooni juht Priit Sibul leidis, et riigikogu liikme vabadus on tore küll, kuid hääletama peab parteisõdur siiski nii, nagu rivikord ette näeb. Sibul avaldas kahtlust, kas säärase allumatuse korral on Aunaste jätkamine IRLis üldse võimalik. Hiljem palus Sibul Aunastelt vabandust.

Ent partei distsipliini ülemaks pidamine südametunnistuse ees peaks olema omane teistsugustele režiimidele, kui Eestis praegu on, või kui Eestis, siis hoopis teistsugusele erakonnale kui see, millisena IRL end kujutada on püüdnud. 

Telekomi raudvara

Aasta lõpus Eesti Telkomi juhi tooli loovutav Valdo Kalm ja Eesti telekomisektor on justkui sünonüümid: ütled «telekom», mõtled «Kalm», ütled «Kalm», mõtled «telekom».

On Valdo Kalm ju Eesti Telekomis töötanud pea kolm aastakümmet ning juhatuse liikmena sellest ligi paarkümmend aastat. Ta on juhtinud nii Elioni kui ka mobiilioperaatorit EMTd, mis on mõlemad oma valdkonna turuliidrid. Tema on ka see mees, kes on viimase aasta jooksul ühendanud kaks ettevõtet ühiseks Eesti Telekomiks. Eesti tosina suurima ettevõtte hulka kuuluva firma juht on üks prominentsemaid ja tunnustatumaid ärijuhte riigis.

Samas tunnistas Kalm ka ise, et on ehk oma ametikohale liiga kauaks püsima jäänud, mistõttu ei saagi väga hästi aru, kas TeliaSonera Balti üksuse nõuniku kohale asumine on tema karjääris tõus, langus või hoopistükkis varajane pensionile minek.

Lühikese sütikuga liitlasel oli õigus

Lõppev nädal on toonud mitmeid uudiseid, mille pärast võiks Türgi president Recep Tayyip Erdoğan tõesti tunda sügavat kahetsust ja ehk ka vabandust paluda.

Näiteks see, et ligi 80 miljoni elanikuga riigis ei leidunud kedagi teist energeetika- ja loodusvarade ministriks kui tema väimeespoeg. Või värske ülevaade, mille järgi on viimase viie aasta jooksul Türgis tapetud 1134 naist, tihti põhjustel nagu «värvis oma pea punaseks», «ostis uue kleidi», «ei teinud kartulikroketeid». Sel nädalal võeti ka vahi alla ajalehe Cumhuriyet peatoimetaja Can Dündar ja Ankara büroo juht Erdem Gül – need kaks nime lähevad praeguseks juba lõputuna tunduvasse Türgis represseeritud ajakirjanike nimekirja.

Aga on keegi, kelle ees Erdoğan praeguseks kinnitatud info järgi tõesti ei peaks vabandama. Vladimir Putin ja tema Venemaa. Teisipäeva hommikuks, kui venelaste Su-24, tulejutt sabas, Türgi F-16 hävitajate «abil» oma viimase sööstu maa poole tegi, oli Moskva korduvate Türgi õhupiiri rikkumistega Erdoğani karika tõesti nii täis lasknud, et pidanuks isegi mõistma, et kerge näokrimpsutusega selle sisu ärajoomist Türgilt oodata ei maksa.

Kurja häält nende õhuruumis ringi rallivate Vene sõjalennukite pärast tegi Ankara juba ligi kaks kuud tagasi, lastes käiku koguni NATO artikkel nelja konsultatsioonid. Selle järel on tõsistel hoiatusvestlustel Ankara võimukabinettides käinud nii Moskva suursaadik kui ka kaitseatašee.

Samuti tulistasid türklased oma territooriumi kohal alla ühe mehitamata lennumasina, mida venelased küll omaks ei tunnistanud, aga mis tõenäoliselt pärines siiski nende angaarist. Viimati tõstatas küsimuse venelaste hooletust lennustiilist president Erdoğan kolleeg Putiniga isiklikult paar päeva enne Su-24 allatulistamist G20 riikide tippkohtumise ajal Antalyas.

Putini ja Erdoğani juhtimisstiilide vahel paralleelide tõmbamine on läbi käinud juba nii paljudest kohtadest, et seda mõttekäiku saab nimetada klišeeks. Seda enam võinuks arvata et Vene riigipea on suuteline prognoosima, et kui vastu türklaste tahet nende kodutanumal piisavalt kaua kepsutada, teeb selle rahva n-ö vana Euroopa omast märksa libedam päästikusõrm ka saatusliku liigutuse.

Tundub, et Putin seda siiski välja ei nuputanud. Või siis pole Kremli vürstil oma õhuväelaste üle nii tugevat kontrolli, et ta suudaks neid veenda räpakat sõidustiili korrigeerima. Igatahes on kulunud mitu päeva, enne kui Moskva pahane jahmatus konkreetsema kättemaksu vormi võtma hakkab.

Türgi seevastu on talitanud üpris korrektselt – teavitanud ÜROd ja NATOt, andnud välja oma asitõendid ja viidanud nende poolel seisvale rahvusvahelisele õigusele.

Üsna kohe pärast seda intsidenti soovitas endine NATO Euroopa vägede ülemjuhataja ja praegune Fletcheri diplomaatiakooli dekaan James Stavridis alliansil kindlalt Türgi selja taha koguneda. Ilmselgelt on selleks mitmeid häid põhjuseid. Ühelt poolt võib just laiema alliansi jõud heidutada Kremlit tegemast midagi rumalamat kui juurviljasanktsioonid ja türgi ärimeeste Krasnodari põllumajandusmessilt minema kupatamine. Teisalt aga on ka meie huvides, et pidevalt artikkel viie kehtivust küsimuse alla seadval Moskval ei õnnestuks Eestitki kaitsvat solidaarsust õõnestada NATO kaguservalt.

Sellegipoolest on mõistetav ka NATO üleskutse, et ehk püüaks nüüd võtta rahulikumalt. Kahtlemata pole kogu alliansi peale kedagi teist, kes valdaks Putini-keelt nii hästi kui Erdoğan. Teisalt ei pruugi aga «samakeelsus» ilmtingimata viia harmoonilise teineteisemõistmise nobeda taastumiseni ning Putin – esimese ehmatuse vihaga asendumisel – ei pruugi pidada järjekordset oma rahva puuviljalettide tühjendamist piisavaks kättemaksuks.

 

Savisaar kahtles infoandja siiruses

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar pidas sotsiaaldemokraadid reetnud Tallinna linnavolikogu nõunikku Ivor Onksioni topeltagendiks, selgub eile avalikuks saanud endiste riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi kohtutoimikust.

«Ma ikka endiselt arvan, et Onksioni sokutab keegi meile,» teatas Savisaar 2011. aasta 13. oktoobri telefonikõnes Keskerakonna peasekretärile Priit Toobalile.

Savisaar on harjunud kõiki ja kõike kahtlustama. Seetõttu oli ta ettevaatlik ka Onksioni suhtes. Tallinna linnavolikogu tollase sotsiaaldemokraadist aseesimehe Jaak Juske nõunik, mainitud telefonikõne ajal 21-aastane Onksion reetis oma algse leivaisa, sest pettus erakonnas. Teda häiris, et sotsid võtsid erakonna juhi kohalt maha Jüri Pihli ning kavatsesid Tallinnas senise koostöö asemel Keskerakonnaga minna nendega avalikku vastasseisu.

Ülim püüdlikkus

Verinoorele poliitikahuvilisele meeldisid tugevad liidrid. Kui Pihli enam erakonna eesotsas polnud, suunas Onksion oma imetluse Savisaarele. Toobalile saadetud salamemod sotside tegemistest adresseeris ta alati pühendusega «Erakonna esimehele».

Neist ühes, kolm päeva pärast Savisaare sünnipäeva (mis on 31. mail – toim), läks Onksion linnapea ülistamisega eriti hoogu: «Ettekande autor kasutab võimalust ning soovib tagantjärele Palju Õnne sünnipäevaks ning tal on siiralt kahju, et tal puudus võimalus seda õigel päeval isiklikult teha. Ettekande autor loodab, et Te figureerite oma unikaalsuses EV poliitikas veel kaua!»

Onksioni ülim püüdlikkus tekitas linnapeas paraku veelgi rohkem kahtlusi. Ehkki reetur soovis oma imetlusobjektiga korduvalt isiklikult kohtuda, osutus see ületamatuks raskuseks. Ei aidanud seegi, et Onksioniga iga päev suhelnud Toobal ja Laasi üritasid seda kõigiti korraldada.

«Ivor on nõus edasi olema [sotside nõunik], aga sellisel juhul tahab kohtuda esimehega. Kas korraldad ära?» See on Laasi SMS Toobalile 31. augustil.

Üheksa päeva hiljem kordas Laasi soovi Toobalile uues SMSis: «Ole hea, püüa Ivorile pealiku juurde aeg saada.»

Riigikogu liikmete mõte oli organiseerida Onksionile tasuv amet pealinnas – «Mis sa arvad, pakuks Etsile, et Ivor asuks [Priit] Kutseri asemel [abilinnapea Taavi] Aasa nõunikuks,» pakkus Laasi kuu hiljem Toobalile.

Ent midagi ei juhtunud. Savisaar oli Onksioni suhtes umbusklik. Ta soovis, et noormees leiaks endale koha mitte Tallinna linnavalitsuses, vaid tema jaoks vähem tähtsa riigikogu Keskerakonna fraktsiooni nõunikuna.

Toompea asemel arhiivi

19. oktoobril 2011 teatas saadikurühma juhtiv Kadri Simson peasekretär Toobalile, et eelistaks tööl hoida siiski alles oma poliitilist karjääri kõrgemal tasemel alustavat Haapsalu volikogu esimeest Jaanus Karilaidu.

«… et tegelikult on ikkagi Karilaid igas astmes erakonnale sada korda väärtuslikum kui Ivor. /… / Ma ei saa nagu Karilaiule kuidagi näkku öelda, et mine ära.»

Toobal nõustus sellega. Lõpuks leiti Onksionile tagasihoidlik töö Tallinna linnarhiivis Küllo Arjakase alluvuses. Et töötasu oli tagasihoidlik – alla 500 euro kuus –, lubas Toobal talle sotside nõunikuna teenitud palgavahe – alla 500 euro – isiklikult kompenseerida.

«Mul on jumala kõriauguni sellest,» teatas Toobal Savisaarele. Nad ei teadnud, et kaitsepolitsei salvestab mõjuvõimuga kauplemise kriminaaluurimise käigus nende telefonikõnet. Sel hetkel ei teadnud kaitsepolitseigi, et kolm kuud hiljem areneb see Onksioni juhtum palju olulisemaks kriminaalasjaks.

Telefonikõne 13. oktoobril 2011

Edgar Savisaar: Kuule, mm, ma lihtsalt panin ühte väikest asja tähele: nimelt, ee tänases Ekspressis on, ee, üks pisike sahin, ee, sahin, kus on öeldud niimoodi, et… mm, Jaak Juske endine nõunik Ivor Onksion vahetas parteid, 21-aastane Onksion kuulus seni sotside ridadesse, kuid astus sel teisipäeval keskerakonda. Mm, jõle kiiresti jõudis uudis üles. Ee…

Priit Toobal: Mulle Lauri [Laasi] näitas seda ka, jah…

S: Jah…

T: … fraktsioonis

S: Ma ikka endiselt arvan, et Onksioni sokutab keegi meile.

T: Meile?

S: Jah. Ee… samal ajal, et asi oleks usaldusväärne, siis tema üle antud infis on piisavalt, ma ka, tõepärast, aga samal ajal, vaata, selle infi juures mina olen pöörand tähelepanu sellele, et ta esitab neid asju umbes nagu, noh, à la ettekanded…

T: Mh-mh.

S: … minule või, ee…

T: Hehe! Lausa tiitellehti trükib, eks ole, et…

S: Jah.

T: … et ettekanne ja nii edasi, jah. Jah.

S: Vaata, see tekitab ka niisuguse mõtte, et ee, vend võib olla, ee, niimoodi…

T: Mh-mh, mh-mh.

S: Kurat teab…

T: Mh-mh.

S: … kust aga… noh, jääb kuidagi nagu arusaamatuks see tema trügimine.

T. Ja-ja hästi, hästi nagu sihukene jõuline pealekäimine. Saadab sõnumeid, helistab…

S: Jah. Mina ei tea… Laasi on nende asjade suhtes mõnikord selline lihtsameelne. M, kuhu ta ta siis lõpuks panete?

T: Kuskil ei ole praegu.

S: No, ega ma ei taha teda siia juhtkonna juurde küll võtta, linnas.

T: Nii-nii lähedale ei tohi ka lasta. Just!

S: Jah. Vähemalt mitte enne, kui on selge, kes ta niisugune on.

T: Mh-mh, mh-mh.

S. Mm…  ma ei oska asja kohta midagi muud arvata, kui et peaks nagu ikkagi, peaks nagu ikkagi, ee, noh, ta sinna kuskile Toompeale ära panema.

T: Või noh… v-või, või ootab uue aastani, paneb uuel aastal Toompeale. Ka see variant.

/…/

S: Vat. No igatahes pea silmas ja üldiselt, e, räägi, Kadriga (Simson – toim) või Laasi Lauriga seda asja. Noh, mm, vaata, uue aastani on kolm kuud. Mh, midagi nagu peaks välja mõtlema, aga no, vaata, eks???

Telefonikõne 20. oktoobril 2011

Priit Toobal: Ja meil on tegelikult mure selle Ivoriga ikkagi. Töökoha mõttes.

Edgar Savisaar: No, ma tegelikult saan aru, et erakonnas mõnedel on pigem mure sellepärast, et Jarmo Ka… või Kaimo Järvik (äsja vanglast vabanenud endine Tallinna munitsipaalpolitsei juht – toim) tööd saaks. Nii et las nad siis klaarivad oma Kaimikuid, kurat, minule piisab nendest pullidest.

/…/

S: Kuule, miks te nüüd iga päev selle asjaga tegelete? Ee…

T: Minu juurde tuleb ükspäev tuleb Lauri, teinepäev tuleb Kadri. Mul on jumala kõriauguni sellest…

S: Kes seal peale Laasi veel tuleb selle asjaga?

T: No, sest et varem Kadri… Varem lubas ka Kadri sellega tegeleda, Kadri ei suuda teda fraktsiooni kuskile panna, nüüd nad on… käivad, käivad minu juures. No mina ei oska ka midagi teha.

S: No ütlegi, et sa ei oska midagi teha ja las tulevad minu juurde ja siis ma saadan nad sinna kohta.

Neli lihtsat soovitust nohuraviks

Enne kui nohuga perearsti juurde joosta, tasub vanarahvatarkusi meelde tuletada. Kui see ei aita, vaata ringi käsimüügiravimite hulgas, ja kui ka siis leevendust ei saabu, tuleb muidugi arstile minna.

«Nohu on teatavasti kõige sagedasem külmetushaigus, mis hakkab kimbutama sügise saabudes, kui ilmad jahenevad ja lapsed kooli ja lasteaeda lähevad,» räägib Põlva perearst dr Kersti Pelisaar. «Nii nagu muud külmetushaigused, tabab nohugi alati ootamatult.» Veidi paneb muigama see, et inimesele, kes ise nohu põeb, tundub haigus alati väga tõsine, aga kui sellega on hädas mõni tuttav, siis üldjuhul ei arvata, et tegemist oleks väga raske haigusega.

1. Vanarahva tarkus appi

Perearst ütleb, et esimeste nohuilmingute korral ei peaks küll kohe perearsti juurde jooksma. Esialgu võib abi otsida lihtsatest kodustest vahenditest, nagu kuum sinepiga jalavann. «Olen saanud sellest abi lapsepõlves ja soovitanud sama ka oma lähedastele,» mainib dr Pelisaar. Ka tass sooja taimeteed on nohu puhul omal kohal. «Minu pere koduste ravivõtete hulka kuulub sooja auru sissehingamine, kuhu on lisatud mõned tilgad Carmolise tinktuuri. Veel soovitan nina loputamist meresoolalahusega.»

2. Ettevaatust äärmustega

Meie esiemad tilgutasid nohu leevendamiseks ninna küüslaugu- ja sibulamahla. Paraku võivad need puhtalt manustatuna limaskesta ärritada. «Kardan, et väikesed lapsed sel juhul järgmine kord enam nohu ravida ei lase,» nendib perearst ja soovitab segada kange mahla hulka paar tilka päevalille- või oliiviõli.

Tänapäevalgi on kombeks panna kahele poole nina sooje soolakotte või keedetud sooje mune, kuid nende ravivõtete puhul manitseb perearst ettevaatlikkusele. «Ninakäikudes ja nina kõrvalkoobastes tekib koos põletikuga turse, soe võib seda veel suurendada ja juba tekkinud ninakinnisust süvendada,» nendib Pelisaar.

3. Abi apteegist

Kes aga eriline kodutohter ei ole ja ise mökerdada-mängida ei viitsi, võib küsida apteegist ninaloputuslahuseid, mis leevendavad nii külmetushaigust kui ka näiteks allergilist nohu. Enamasti meresoola sisaldavad tooted – eraldi lastele ja täiskasvanutele – puhastavad ja niisutavad nina limaskesta.

Kellel nohu ikka järele ei anna, leiab apteegist ninakinnisust vähendavaid ksülometasoliini sisaldavaid tilku või aerosoole. Viimane peaks aitama alandada ninaturset just väikelastel. «Need sobivad vähemalt kaheaastastele ainult ägeda nohu korral ja mitte üle viie-kuue  päeva,» ütleb dr Pelisaar. Kui nina on kinni, võib võtta ka pseudo-efedriini sisaldavat Sudafedi või Actifedi siirupit või tablette, mis aga ei sobi alla kuueaastastele.

Samuti on apteekidesse ilmunud hulganisti eri aurumasinaid, millel osal on kaasas otsakud, mis vaid suhu käivad (kurguhaiguste korral), osal ka spetsiaalsed maskid (auru sissehingamiseks nina ja kurgu külmetushaiguste puhul). Sealt tulev aur ei lähe õhku rändama, vaid satub sinna, kuhu peab.

4. Kui enam ise hakkama ei saa

Arsti juurde soovitab dr Pelisaar pöörduda alles siis, kui nohuga kaasneb tugev peavalu või palavik, mis ei leevene mõne päeva jooksul võetud valuvaigistite või palavikualandajatega, nohu on kestnud pikemat aega, kui sellega kaasneb kõrvavalu või kui nohu kipub korduma. «Ükski vahend nohu ei ravi, võimalik on vähendada ainult limaskesta turset,» toonitab dr Pelisaar.

Arstide liit teeb ettepaneku alkoholireklaam täielikult keelata

Arstide liit teeb ettepaneku keelata alkoholireklaam sarnaselt tubakareklaamiga täielikult.

Arstide liit andis teada, et toetab tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski algatatud seadusemuudatusi alkoholi reklaami ja müügi piiramiseks, kuna see parandaks rahva tervist.

Liit mainis oma pressiteates, et valitsus astus õigele teele alkoholiaktsiisi tõstes, mis on efektiivne abinõu alkoholitarbimise vähendamiseks, kuid ainult sellest ei piisa. «Terviseministri julge plaan kehtestada alkoholi reklaamile ja müümisele senisest rangemad reeglid viib sellel teel suure sammu edasi,» teatas Arstide liit.

«Eesti riigis, mis alkoholi tarbimise ja sellest põhjustatud tervise- ja majanduskahju poolest kuulub Euroopa tippu, ei peaks peaminister kartma ohtu piirangutega üle pingutada. Majandusministril, kes seaduseelnõu tagasi lükates kordas pea sõna-sõnalt alkoholitootjate argumente puuduvast analüüsist, põhjendustest ja tõenditest, soovitame ettevõtjate selja tagant välja tulla ja kuulata pigem terviseasjatundjaid,» leidis Arstide liidu üldkogu.

«Ei pea leiutama oma jalgratast – piirangute tõhusus on paljude uuringutega ja eri riikide praktikaga tõendatud. Arstide liit teeb ettepaneku alkoholireklaam täielikult keelata – tubakareklaami kaotamisega on positiivne kogemus olemas.»

Arstide liit paneb valitsuse ja riigikogu liikmetele südamele: «eelistage oma ja kõigi Eesti laste ja noorte tervist mõnede ettevõtjate ärihuvidele ning kehtestage tervise- ja tööministri alkoholi reklaami- ja müügipiirangute ettepanekud seadusena.»

Soodsad hinnad ärgitavad Lätist kärakat ostma

Samal ajal, kui meil käib tuline arutelu alkoholipoliitika karmistamise üle, avas Eesti-Läti piirist mõnikümmend meetrit teisel pool uksed pood, mis eestimaalasi oma hindadega peibutab.

Palju on räägitud, kuidas soomlastest turistid Eestile eelarvelisa toovad, kuna võrreldes sealsete hindadega antakse meie maal vägijooke ära poolmuidu. Nüüd näib, et midagi sarnast on toimumas meie lõunapiiril, kusjuures erinevalt põhjanaabritest ei pea meie alkoholituristid selleks tundide viisi Läänemere lainetel loksuma.

Kuus aastat tagasi otsustati rahandusministeeriumi ettepanekul Valkale üle anda endise rahvusvahelise Eesti-Läti piiriütletuspunkti kompleks, mis pärast Schengeni lepingut otstarbe kaotas. Omal ajal 80 miljonit krooni maksma läinud ehitised seisid sellest ajast praktiliselt tühjana.

Piiripunktist viinapoeks

Oktoobris avati aga sõna otseses mõttes kiviviske kaugusel teisel pool Läti piiri asuvate terashallide hoonete südames Alko1000 kaubamärki kandev pood, mis lubab reklaamis «parimaid hindu Baltikumis». Lisaks eestlastest poeketiomanikele, kes pindu täies mahus Valka linnalt üürivad, alustas avarates ruumides tegevust lõunanaabritele kuuluv bistroo Rosmarins.

Viimaste nädalate jooksul on poe ees märgatud üha enam Eesti numbrimärgiga autosid. Ühe allika väitel olevat eelmisel laupäeval sealses parkas seisnud koguni 78 eestimaise päritoluga sõidukit korraga, mille juhid vaevalt kõik maitsvaid Läti bistrooroogi nautima olid tulnud.

«Ega ausalt öeldes kedagi peale eestlaste pole me siin näinudki,» ütles nimetuks jääda sooviv alkoholipoe juhataja napisõnaliselt. Aeg-ajalt kostus poenurgast nähtavasti esimest korda hinnasilte näinud kaasamaalaste naeruturtsatusi ja sõrmega osutamisi. Peagi sai selgeks, miks.

Kuigi Läti päritolu jookide kõrval võis poeriiulitelt leida hulgaliselt Eesti toodangut, olid nende müügihinnad võrreldes meie poodidega tunduvalt madalamad. Näiteks sealne keskmine õllehind moodustas kohati pool kodumaisest ning kangema alkoholi puhul võis tähele panna neljandiku kuni kolmandiku võrra odavamaid numbreid. Eesti suuremate poekettide riiulitelt leitavate hindadeni ei küündinud ükski joogisort.

Lisaks tuli ilmsiks, et kavalad tarbjad saaksid mõnel juhul veelgi suuremat «allahindlust». Nimelt puudub Lätis pandisüsteem, mistõttu pole sealsetele hindadele lisatud vägijooke sisaldava taara maksumust.

Ometigi seisis mitmete pudelite ja purkide peal tuttav pandimärk ning seetõttu saaks ostja Eesti poolel ära antud taara igalt ühikult tagasi 10 senti lisaks. Seda arvestades moodustas ühe konkreetse lahjema alkoholi ühikuhind pea neljandiku sellest, millega Eesti poolel harjunud ollakse.

Lisaks saab Lätis alkoholi ostma hakata varem kui Eestis, mistõttu avab pood uksed juba kaheksa ajal hommikul. Juhataja sõnul käivadki kliendid neil justkui lainetena, millest kindla esimese moodustavad varajased «peaparandajad». Kauem kui kella kümneni siiski poodi lahti ei hoita.

Juba teine omalaadne

Tegelikult pole vastavatud pood oma hindadega Valga kandi inimestele uudis. Juba mõnda aega on Valkas kaubanduskeskuses Walk tegutsenud alkoholipood Dzērieni Bez Uzcenojuma (tõlkes: joogid lisatasudeta). Sellest ajast on paljude seas vaat et rutiiniks saanud suuremate pidustuste saabudes Läti poolel nii-öelda varusid täiendamas käia.

«Käime sealt kusagil kaks-kolm korda kuus läbi,» tunnistasid Tõrvast pärit abielupaar Maila ja Kaljo (perekonnanimi toimetusele teada – T. N.). Näiteks hiljuti koos tähistatud juubelil säästsid nad enda sõnul 40 eurot ainuüksi kange alkoholi pealt ning nende arvates on teisel pool piiri praktiliselt kõik tavakaubad soodsama hinnaga.

«Toitu, riideid, sigarette,» loetles Kaljo kõike seda, mida nad regulaarselt Läti poolelt odavama hinna tõttu ostmas käivad. Lisaks tunneb Maila kümmekonda Tõrva inimest, kes täpselt samamoodi harjunud käima naaberriigis suuremaid sisseoste tegemas. «Tean isegi Tartust inimesi, kes selleks Valka sõidavad,» ütles Kaljo.

Nagu arvata võib, ei jäta Läti odavad hinnad puutumata ka Valga suuremate poekettide müüginumbreid, kuigi Rimi esindaja Katrin Batsi arvates pole värskelt avatud Alko1000 veel nende müüke mõjutanud. «Suurimaks konkurendiks peame hoopis Läti Mego kauplust, mis avati möödunud aastal. Toona nägime tõesti alkoholimüükides väikest langust,» tõdes Bats.

Seda, et müüginumbrid on muutumas, tunnistas ka Selveri kommunikatsioonijuht Erkki Erilaid. «Alkoholi müük Valga Selveris on olnud tänavu mõnevõrra väiksem juba alates suvest,» ütles Erilaid, kes küsis seepeale, et ega uut poodi juhtumisi juba suvel ei avatud. «Võib prognoosida, et aktsiiside märkimisväärne tõus järgmise aasta veebruaris paneb paljud Valga ja maakonna tarbijad ostma alkoholi pigem Lätist.»

Aktsiis üha tõuseb

Kogu olukord tekitab tahtmatult soovi ümber mõelda üks vana värsirida: «Nii on lood siin pool sood, teisel pool sood on viinapood», kus sümboolset sood asendaks Eesti-Läti riigipiir ning «loo» määraks ära riikide erinev aktsiisipoliitika. Kuigi Läti tõstis viimati alkoholiaktsiisi alles 1. augustil, erinevad kahe riigi maksumäärad oluliselt.

Kui Eestis on õllele kehtestatud aktsiis 100 liitri kohta 7,22 eurot, siis Lätis on sama number pea kaks korda madalam: 3,80 eurot. Väiksemat, kuid siiski olulist erinevust võib tähele panna ka muude kääritatud jookide  nagu veinide, siidri ja long-drink-tüüpi alkoholi puhul, kus maksumäärad on riikide vahel vastavalt 97,37 ja 70 eurot.

Kangemate jookide võrdluses maksustatakse Eestis sadat liitrit puhast alkoholi 1889 ning Lätis 1360 euroga.

Uue aasta 1. veebruarist kavatseb Eesti tõsta alkoholiaktsiisi 15 protsendi võrra, samal ajal kui Läti järgmine aktsiisitõus on kavandatud kergitama sealset aktsiisi kõigest viis protsenti. Kuigi esialgne kava nägi maksutõusu ette 1. märtsil, on Läti maksu- ja tolliameti vanemspetsialisti Juris Lukssi sõnul Seimil plaanis see juba tuleval esmaspäeval ellu viia.

Keskerakond ei kavatse piirileppe asjus muudatusettepanekuid teha

Keskerakond ei kavatse piirileppe teise lugemise eel eelnõusse muudatusettepanekuid teha.

Keskfraktsiooni pressiesindaja Jaan Männiku sõnul on piirileppe puhul riigikogus küsimus, kas see ratifitseerida või mitte. «Mingisuguseid muudatusi keskfraktsioon sinna teha ei kavatse ja me oleme leppe sõlmimise poolt. Toetame piirilepingut nagu ka 2005. aastal,» ütles Männik BNS-ile.

Tema sõnul toetab seda otsust ka Keskerakonna juhatuse ja volikogu vastav seisukoht.

Eesti-Vene piirileppe ratifitseerimisseaduse eelnõu teise lugemise aeg riigikogus selgub detsembris, muudatusettepanekuid ootab väliskomisjon 9. detsembrini.

«Muudatusettepanekute tähtaeg on töö- ja kodukorraseaduse kohaselt kümme tööpäeva, siis kindlasti vaatame muudatusettepanekud läbi, kui neid laekub,» ütles riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser BNS-ile. «Muudatusettepanekuid loomulikult saab esitada ainult seaduseelnõule, mitte lepingule endale. Leping on kahepoolselt allkirjastatud välisministrite tasemel,» toonitas Mikser.

Pärast muudatusettepanekute läbiarutamist teeb väliskomisjon Mikseri kinnitusel otsuse, kas enne teist lugemist on vaja veel komisjoni tasemel teha mingeid kuulamisi või arutelusid. Samuti määrab komisjon eelnõu teise lugemise aja. «Loomulikult jälgime silmanurgast ka seda, kuidas Vene pool omapoolse protsessiga edasi läheb,» kinnitas Mikser.

Riigikogu lõpetas 25. novembril Eesti ja Venemaa vahelise riigipiiri ning Narva ja Soome lahe merealade piiritlemise lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu esimese lugemise. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Häältega 13 poolt, 63 vastu ja üks erapooletu ei leidnud EKRE ettepanek toetust ning eelnõu esimene lugemine lõpetati.

Ossinovski: vaja on uue kandidaadi otsinguid, sest Parts kontrollikotta ei saa

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski ütles Postimehele, et koalitsioonierakonnad peavad hakkama otsima Euroopa kontrollikoja liikme kohale uut kandidaati, sest eile kandidaadiks esitatud Juhan Parts seda ametikohta ei saa.

Kas olete saanud peaministrilt praeguseks kutse lubatud lepituskohtumisele?

Minu poole pole keegi pöördunud, aga mingit lepitust ei ole ka vaja, sest ei ole mingisugust tüli. Inimestele on jäänud vale mulje, justkui on suur tüli, mida peaminister peab hakkama tähtsalt lepitama.

Koalitsioonikõnelustel Juhan Partsi kandidatuuris kokku ei lepitud, IRL ja Reformierakond esitasid meile oma ühiskandidaadina Juhan Partsi, küsisid, kas me võime teda toetada. Meie ütlesime pärast arutelu, et meie arvates Juhan Parts ei ole sobilik kandidaat. Nüüd tuleks rahandusministril, peaministril ja tegelikult meil kõigil ühiselt leida uus kandidaat ja minna asjaga edasi.

See, et sotsid astuksid sammu tagasi ja nõustuksid Partsi teatud tingimustel toetama, on välistatud?

Loomulikult, Parts on absoluutselt välistatud.

Kuidas uue kandidaadi leidmine peaks toimuma? Kas vaatate nüüd poliitikaringkondadest väljapoole?

Seda ei tuleks kindlasti välistada, aga ma arvan, et oleks korrektne, kui me pärast selle nädala sündmusi kolmekesi enne maha istuksime ja räägiksime, kuidas me selle protsessiga edasi läheme. Juhan Partsi afäär oli algusest peale valest otsast alustatud, kus kaks erakonda omavahel tegid diili ja tulid koos meie juurde. Üldiselt võiks seda protsessi alustada nii, et me püüaks kolmekesi algusest peale sellega kaasas olla.

Küsimus ei ole seega mitte ainult Partsi isikus, vaid koalitsioonierakondade koostöös laiemalt?

Ei ole. Seda oleks võinud lahendada nii üht- kui teistpidi. Mingitel asjaoludel Taavi Rõivas ja Margus Tsahkna arvasid, et neil on mõistlik kahepeale kokku leppida ja tulla meie juurde, vist siis eeldusel, et me Partsiga nõustume, ehkki on hästi teada, et meie erakonnas on Partsi suhtes kõige kriitilisemad meeleolud. Reformierakond on olnud Partsi majandusministriks oleku ajal peaministri erakond, nii et eks nad ka osaliselt on seotud nende asjadega, mis tol ajal tehtud said. Sotsiaaldemokraadid teiselt poolt on olnud erakordselt kriitilised ja omal ajal ka umbusaldanud Partsi selle eest.

Mina oleks pigem lähenenud küsimusele teisiti ja püüdnud kõik kolm korraga laua taha tuua. Nii nagu nendel oli õigus oma kandidaat välja pakkuda, nii on meil ka õigus öelda, et meile see kandidaat ei sobi. Ongi kogu moos. Selle asemel, et arutleda selle üle, mis ja kuidas ja kui suured on Juhani patud, tõmbame selle nime maha ja läheme edasi.

Tallinnas Harju tänaval saab taas uisutada

Laupäeva keskpäeval avati Tallinna vanalinnas Harju tänava haljasalal taas uisuplats. Esimesena läksid jääle uisutajad ühest showtrupist.

Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf nentis, et üheksa aastaga on vanalinna jääväljak muutunud väga populaarseks -  varasemate talvedega on seal uisutanud üle veerand miljoni inimese.  

Klandorf lisas, et viimastel lumevaestel ning soojadel talvedel on Harju tänava uisuplats koht, kus ka kesklinna koolide õpilased talverõõme nautida saavad. Koolidel on sel aastal võimalus tulla uisutama esmaspäevast reedeni juba alates kella üheksast hommikul kuni kella viieni pärastlõunal.

«Avame liuvälja ainult koolidele tund aega varem, sest nõudlus on suur ja muidu ei suuda kõiki soovijaid vastu võtta,» ütles HK Hall OÜ esindaja Silver Uustalu ning lisas, et paljud koolid on juba praegu uisutundide ajad jaanuariks ja veebruariks kinni pannud.

Jõks esitas küsimuse enda sobivuse kohta kontrollikoja liikmeks

Endine õiguskantsler Allar Jõks kirjutas sotsiaalmeedias, et teda huvitab vastus küsimusele, kas ta võiks sobida Euroopa Kontrollikoja liikmeks.

«Juhan (Parts) oli tugev riigikontrolör ja tema toetuse eest õiguskantslerile olen siiani tänulik,» kirjutas Jõks Facebookis. «Eelnev ei tähenda, et mind ei huvitaks vastus küsimusele, kas kunagise õiguskantsleri CV võiks ka olla sobilik kontrollikoja jaoks.»

«2001. aasta märtsikuu nädalavahetusel kogunes riigikontrolör Partsi eestvedamisel üks seltskond Sakus,» kirjutas Jõks Facebookis tagasivaatavalt enda ja Partsi koostööle. «Nende eesmärk oli aidata just ametisse astunud õiguskantsleril üles ehitada maailma parim õiguskantsleri institutsioon. Õhtuks sai kokku kirjutatud kümme suurt lehte. Strateegia koostamise kogenematust kompenseeris ambitsioonikus ja julgus sõnastada hullumeelseid ideid. Seitse aastat hiljem olid üllatuslikult enamik kavandatust saavutatud. See võis olla ka üks põhjustest, miks riigikogu õiguskantslerit teiseks ametiajaks ei nimetanud.»

Jõks oli õiguskantsler aastatel 2001-2008. President Toomas Hendrik Ilves esitas 2007. aasta detsembris Jõksi õiguskantsleri kandidaadiks ka järgmiseks seitsmeaastaseks ametiajaks. Salajasel hääletusel anti Jõksi vastu 56 häält ning tema poolt 36 häält. Erapooletuid ei olnud. Seega ei valinud riigikogu Jõksi õiguskantsleriks tagasi. Jõksi ametiaeg õiguskantslerina lõppes 7. märtsil 2008. Tema ametijärglaseks sai Indrek Teder.

Euroopa Kontrollikojas praegu Eestit esindava Kersti Kaljulaidi hinnangul on tema ametijärglasena välja pakutud Parts sellele ametikohale pädev kandidaat. Kaljulaidi sõnul on Euroopa Liidu aluslepingus muuhulgas sätestatud, et kontrollikoja liikmed valitakse isikute hulgast, kes on kuulunud oma koduriigis sõltumatusse auditeerimisasutusse.

Tallinnas jätkub suur Kaitseliidu õppus

Laupäeval jätkub Tallinnas Koplis Kaitseliidu õppus «Põhjatäht», kus osaleb ligi 400 vabatahtlikku, teatas kaitseliidu Tallinna malev. Täna kasutatakse õppusel ka paukpadruneid.

Õppuse peamiseks eesmärgiks on harjutada objektikaitset, samuti üksuse valmiduse kontroll ja soov lihvida linnalahingu oskuseid Vahipataljoni instruktorite juhendamisel.

Õppuse juht leitnant Tanel Järvet märkis, et õppusel osalevad vastase rollis Tallinna maleva allüksused Nõmme malevkonnast, Kalevi malevkonnast ja Meredivisjonist.

Tallinna maleva pealik, kolonelleitnant Lauri Abel märkis, et Kaitseliit on teinud viimaste aastate jooksul kvalitatiivse hüppe nii varustatuses, komplekteerituses kui ka väljaõppes. «Sisuliselt on tegemist kompanii õppusega pataljoni raamistikus linnalahingu tingimustes. See tähendab väga suurt tähelepanu pööramist ka tsiviil-elanikkonna turvalisuse tagamisele nii rahu-, kui kriisiolukorras»

Peamine õppuse ala on kogu Põhja-Tallinn, kus Põhja Üksik-kompanii viis läbi samasuguse õppuse 2011.aastal. Tänavusel õppusel planeeritakse aktiivsemat tegevust (sh paukpadrunite kasutamist) Kopli Transpordikooli, PPA Piirivalve sadamas Paljassaare sadama ning endise Balti manufaktuurile kuulunud hoonete kompleksis.

Samuti liiguvad Kopli poolsaarel relvastatud kaitseliidu patrullid. Paukpadruneid kasutatakse 28.11.2015 kell 08.00 - 18.00.

Õppuse lõpufaasis viiakse läbi relvastatud patrulle ka Haabersti, Mustamäe ja Nõmme linnaosades. Õppus ei kujuta ohtu osavõtjatele ega elanikele ning on kooskõlastatud nii Põhja-Tallinna, Haabersti, Nõmme kui Mustamäe linnaosavalitsuste, Tallinna linnavalitsuse, Politsei- ja Piirivalve ameti kui häirekeskusega.

Kõik õppusel osalevad kaitseliitlased on vormis ja eraldusmärkidega.  Kaitseliit püüab liiklust mitte takistada, kuid palub elanikel piirkonnas liikudes olla tähelepanelikud.

Norra kohus vahistas eestlase tapmises kahtlustatavad leedulased

Norra kohus saatis eeluurimisvanglasse kaks leedulast, keda kahtlustatakse keskealise eesti mehe tapmises Oslost sadakond kilomeetrit põhja jäävas Hanskollenis, kirjutab TV2 uudisteportaal.

Øvre Romerike kohus võttis neljaks nädalaks vahi alla kaks kolmest leedulasest, keda kahtlustatakse 40-ndates eluaastates eesti mehe surnukspeksmises Hanskollenis. Kolmas leedulane lasti esialgu vabadusse. Vahi alla viibivad 20-ndates ja 30-ndatest aastates leedulased ei tohi pidada kirjavahetust omastega ja neid ei ole lubatud ka külastada, vahendas TV2 uudisteportaal.

«Me uurime surmaga lõppenud raskete kehavigastuste tekitamist, aga arvestame sellega, et asjas võib ette tulla muutusi,» ütles Romerike politseiadvokaat Guro Holm Hansen.

Politsei sai eelmise pühapäeva õhtul väljakutse Hurdali kommuunis asuvas Hanskollenis toimunud löömingule, milles osalesid leedulased ja eestlane. Viimane suri esmaspäeva esimestel tundidel.

Ühte leedulast esindav advokaat Dag Svensson ütles ajalehele Romerikes Blad, et mees ei tunnista kuriteo toimepanemist.

Kalle Muuli peab hüvitama Üllar Talvistele kohtukuludena üle 15 000 euro

Riigikogu liige Kalle Muuli peab hüvitama advokaat Üllar Talvistele oma raamatus ilmunud väidete üle peetud kohtuvaidluses tekkinud kohtukuludena üle 15 000 euro, kuna riigikohus otsustas sellel nädalal Muuli määruskaebust mitte menetleda.

Koos kohtu otsusega väljamõistetud 5000-eurose hüvitisega peab Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv Muuli tasuma Talvistele üle 20 000 euro.

Harju maakohus rahuldas tänavu mais osaliselt Talviste esitatud menetluskulude kindlaksmääramise avalduse ja mõistis Muulilt tema kasuks menetluskuludena välja 15 418 eurot ja 67 senti.

Talviste soovis saada kohtukulude hüvitamiseks veelgi suuremat summat – 17 412 eurot, kuid kohus leidis, et nii suur summa ei ole põhjendatud. Talviste märkis oma avalduses, et kohtuasja raames osutati talle õigusabi 85 tunni ja 48 minuti ulatuses tunnihinnaga 180 eurot.

Maakohus märkis oma otsuses, et õigusabi tunnihind 180 eurot on keskmisest oluliselt kõrgem, kuna tavapärane keskmine õigusabi tunnihind on 147 eurot ja 49 senti. Maakohus möönis, et kohtuvaidlus oli tavapärasest keerukam, kuna see nõudis aastatetaguste sündmuste taastamist ning mõistis sellest lähtudes Muulilt Talviste kasuks välja kohtukulude hüvitise, mille õigusabi tunnihinnaks on arvestatud 160 eurot.

Kalle Muuli leidis, et Üllar Talviste kasuks kohtukulude hüvitiseks välja mõistetud õigusabi maht ei ole põhjendatud. Muuli leidis kohtule esitatud vastuväites, et põhjendatud menetluskuludeks ei saa lugeda rohkem kui 11 117 eurot ja 30 senti.

Maakohus jättis Muuli vastuväited arvestamata ja mõistis talt Talvisele kohtukulude hüvitamiseks välja 15 418 eurot ja 67 senti.

Muuli kaebas otsuse edasi Tallinna ringkonnakohtusse, kes jättis tema määruskaebuse 7. septembril täielikult rahuldamata. Muuli kaebas otsuse edasi riigikohtusse, kes otsustas 24. novembril tema määruskaebust mitte menetleda. Sellega jäi lõplikult jõusse Harju maakohtu määrus Talvistele kohtukulude hüvitamiseks.

Kohtukulude hüvitamise vaidlus puudutas Talviste esitatud hagi Muuli raamatus «Isamaa tagatuba» ilmunud väite peale, millest võis Talviste hinnangul välja lugeda, nagu üritanuks ta pettust. See kohtuvaidlus sai lõpliku lahenduse riigikohtu otsusega tänavu 13. aprillil. Kohus otsustas, et Muuli peab tasuma Talvistele raamatus ilmunud väite ees mittevaralise kahju hüvitamiseks 5000 eurot, avaldama Eesti Ekspressis oma väited ümber lükkava teate ning kandma menetluskulud.

2002. aastal käisid Eesti Vabariigi ja Iisraeli relvatehase IMI vahel läbirääkimised selle üle, mis summas peab tehas maksma Eestile tagasi intresse, mida Eesti 1990. aastate alguses sõlmitud relvatellimuse eest üleliia tasunud oli. Muuli kirjutas oma raamatus «Isamaa tagatuba», et Talviste kohtus 2002. aasta suvel kaitseministeeriumi advokaadina Radissoni hotellis IMI esindajatega.

Vaidlus käis selle ümber, kas Kalle Muuli raamatust võib aru saada nagu Talviste üritanuks läbi viia pettust ja saada sellest tulu. Talviste luges selle välja järgmisest lõigust:

2002. aasta juuni lõpus istusid Tallinnas Radissoni SAS hotellis nõupidamise laua taha neli IMI esindajat. Nende vastas võtsid koha sisse advokaadid Beevor ja Talviste. Ootamatult soovitas Talviste pärast seda kohtumist oma kliendil Sven Mikseril sõlmida IMIga kokkulepe summas 600 000 dollarit pluss 50 000 seni kantud kulusid. Kokku 650 000 dollarit. IMI finantsdirektor Michael Biran oli kokkuleppe juba alla kirjutanud. Oleks piisanud Sven Mikseri allkirjast ja Eesti riik oleks kaotanud 1,1 miljonit sellest 1,75 miljonist dollarist, mis Londoni arbitraaž 2003 lõpus Eesti kasuks välja mõistis. Mikser ei läinud liimile. Ta ei kirjutanud kokkuleppele alla. Noore ministrina ei näinud Mikser pettust ise läbi, kuid kaitseministeeriumis leidus inimesi, kes jõudsid teda viimasel hetkel hoiatada. Kelle vahel oleksid pettuse õnnestumise korral jagunenud need 1,1 miljonit dollarit, pole vist raske oletada.

Teksti hinnanud eksperdid jõudsid erinevatele seisukohtadele. Üks neist ekspertidest oli Tartu ülikoolis ajakirjanduse õppejõuna tegutsev Priit Pullerits, kes leidis, et tekst on mõtteline tervik ning lauseid tuleb vaadata kogu peatüki kontekstis.

Kogu peatüki põhjal tuleb Pulleritsu hinnangul välja, et kaitseministeeriumi alttõmbajaks ja raha väljapetjaks oli IMI, siis ei ole võimalik Muuli kirjutatust nii aru saada, nagu oleks pettuses osalejaks Talviste, kes oli ju kaitseministeeriumi palgatud advokaat.

Tallinna ülikooli rakenduslingvistika professor, tekstianalüüsi ainete lektor ja õiguskeele- ja tõlgenduse ainete lektor Krista Kerge seda seisukohta ei jaganud. Tema hinnangul võis tekstist aru saada justkui oleks Talviste üks neist, kes pettusest kasu saaks.

Baaridaamid on saanud öösel nii peksa kui mehele

Pärnu öösel avatud söögikohtades tuleb alatasa ette nii purjutajate vahelist ärplemist, sõrmedega söömist kui baaritöötajatega kurameerimist.

Pärnu kesklinnas asuva Nikolai Lehtla juhataja Helena Tammela kinnitusel saabub neil sügistalvel kiireim tööaeg kella kahe ja nelja vahel öösel, kui inimesed hakkavad klubidest lahkuma.

Lehtla on nädalavahetusel avatud kella kuueni hommikul ja köök lõpetab töö pool tundi enne sulgemist ehk selle ajani saab tellida kõike menüüs leiduvat.

“Söömas käiakse öösel nii palju, et ooteaeg võib ulatuda isegi 30 minutini,” ütles Tammela. “Muidugi juhtub, et purjus inimesed ei saa aru, miks nad peavad nii kaua ootama. Mõni tuleb viis minutit pärast tellimist leti juurde toitu nõudma ja mõni tahab isegi raha tagasi saada. Lihtsam on siis raha tagasi anda kui joobes kliendiga vaielda.”

100 burgerit ööga on tavaline

Teiseks öiseks hittkohaks on pärnakatel kujunenud Riia maantee äärde linnapiirile jääv Piiri kiosk, kuhu sõidetakse kohale kas oma auto või taksoga.

“Öösel käimine sõltub palgapäevadest ja sellest, mis Pärnus toimub,” tõdes Piiri kioski juhataja Anne Talv. “Noored tahavad ikka ju kuhugi edasi minna, kas istuda või teha 100 grammi. Samuti tahavad nad peolt tulles süüa. Kui tuleb korraga mitu autotäit inimesi, ulatub järjekord uksest välja. Aga meie kaubamärk on kiirus ja toidu saab kätte ruttu.”

Piiris on minevamad road hamburgerid ja kartulisalat šnitsliga.

“100 burgerit on suvel ööpäevas normaalne, talvel nii palju ei lähe. Suuremate ürituste ajal läks meil päevas isegi 300 burgerit,” avaldas Talv.

Et hamburgerid on öiste pidutsejate seas popid, kinnitas Tammelagi. Lehtla teine öine hitt on lastepraad. “Eks inimesed tea, et meil on suured praed, ja võtavad lasteprae sellepärast, et see on väiksem,” selgitas juhataja. “Samal ajal on mõni öelnud, et tal tuleb öösel lihtsalt friikate ja viineri isu.”

Piiri kioskil on püsikunde, kes sageli käib hommikul kell viis söömas heeringat hapukoorega ja tellib kõrvale õlle.

“Ikka juhtub, et ta kustub ära ja magab siin, nina hapukoores,” naeris aastaid Piiri kioskis baaridaamina töötanud Maie Vesselov. “Ta ei tülita kedagi ja kohe ei hakka välja ajama. Kui jäi vähesest täis, ju ka taastub kiiresti. Pealegi, kuhu sa talvel teda ikka ajad?”

Ärakukkumisi tuleb ette Lehtlaski. Tammela märkis samuti, et unist kundet ei kihutata tänavale, vaid lubatakse tal edasi istuda, kui ta ärkvel püsib. Kui aga inimene on tõesti väsinud, peab ta otsima magamiseks sobivama koha.

Noormehele anti vitsa

Tammela ei mäleta, et keegi oleks öösel võõrasse lauda tellitud söögi pintslisse pannud, küll lähevad road mõnikord samas seltskonnas vahetusse. “Kolm meest tellivad ühte lauda kolm eri praadi, aga kui teenindaja neid viima läheb, ei mäleta nad, mida nad tellisid,” kõneles Lehtla juhataja. “Üsna tavaline on, et üks sööb teise prae ära ja too tõstab kisa, et talle toodi vale toit.”

Öösiti tuleb ette nii üksjagu lagastamist kui sõrmedega söömist. “Noorte seas levib omapärane trend, millest me ei ole veel aru saanud,” rääkis Tammela. “Nad tellivad toidu karbiga kaasa ja maanduvad sellega siis laua taga või õues terrassil ja hakkavad näppudega sööma. See meile kindlasti ei meeldi. Võiks ju vähemasti noa-kahvli küsida. Tavaline on, et suur osa pelmeene maandub taldrikult laua alla.”

Samalaadset fenomeni on täheldanud Talv. “Kõige rohkem ajabki naerma, kui inimene ostab söögi karbiga ühes ja siis sööb ukse kõrval väljas või autos,” lausus ta.

Kui Lehtlas on öösel administraator, kes üritab konflikte ennetada, siis Piiri kioskis tulevat ikka ette kaklusigi. “Mõni kohe tahab kakelda,” märkis Vesselov.

Markantne lugu juhtus söögikohas möödunud suvel. “Tuli täisealine, 19aastane noormees ja ülbitses siin, näitas mulle keskmist sõrme ja ütles halvasti,” meenutas Vesselov. “Veidi hiljem tulid veel kaks meest ja noormees hakkas nendega ärplema.”

See aga külalistele ei meeldinud, nood viisid ärpleja õue, murdsid võsast vitsa, võtsid tülinorijal püksid jalast ja andsid korralikult kere peale. “Pärast helistas vitsa saanu politseisse, aga usun, et politseilegi oli see juhtum paras naljanumber,” muigas baaridaam.

Baaridaame saadab menu

Nii Tammela kui Talve kinnitusel on nende baaridaamid alati olnud vastassoo seas kõrges hinnas.

“Ma ei tea, et keegi oleks omale töölt peika leidnud, aga lilli ja šampanjat tuuakse baaridaamidele küll,” muheles Tammela.

“Šokolaadid ostetakse siit sageli ära meie baaridaamidele. Tuleb ette, et mõni mees kurdab siin oma rasket elu. Hiljuti sattus meile keset esmaspäeva napsine noormees, kes hakkas teenindajatele kirju kirjutama. Kirjutas valmis ja tõi letile,” lisas Lehtla juhataja.

Talve kinnitusel on nende töötajatel läinud paremini. Väidetavalt leidsid kaks Piiri kioski baaridaami omale kundede seast kaasa.

Aastaid tagasi juhtus Vesselovil, vastupidi, ebameeldiv lugu, kui suusamaskidega mehed öösel Piiri kioskit röövisid.

“Üks mees tuli sisse, hüppas üle leti ja sain viis–kuus pauku jalaga,” meenutas naine. “Mind viidi EMOsse, sõrmeluu oli katki.” Röövlid haarasid kaasa kassaaparaadi, kus oli 2400 krooni ehk umbes 153 eurot.

Hiljem said kioski töötajad teada, et röövlid tahtsid saadud raha eest osta metallidetektori, millega maa seest varandust otsida.

“Pärast oli röövel veel mõnda aega vabaduses ja käis siin mitu korda küsimas, kas enam ei saagi raha,” lisas Vesselov.

Juhtunu järel soovitas politsei Piiri kioskil müüa öösel toitu luugist, kuid Talve kinnitusel ei kavatse söögikoht seda teed minna, sest niiviisi kauplemine oleks kundele tülikas. “Kui on ebamugav, läheb klient ju mujale,” põhjendas ta.

Piiri kioskit tuntakse kohana, kust pidutsejad üritavad öösel alkoholi kaasa osta. Juhataja teatel peavad nad rangelt seadustest kinni ja keelatud ajal kinnist pudelit ei müü.

“Võtame alati pudelil korgi ära, aga ostjad on muutunud nii teadlikuks, et neil on oma korgid kaasas,” avaldas Vesselov. “On isegi juhtunud, et inimene tuleb purgi või ämbriga ja kallab siis avatud pudelist alkoholi ukse taga sinna.”

Torm jätab majad uputamata

Ilmateenistus prognoosib esmaspäevaks tormi, kuid merevee tase tõenäoliselt kriitilist piiri ei ületa. Päästeteenistus soovitab siiski hoolega ilmaprognoosi jälgida.

Sünoptik Taimi Paljaku sõnade järgi lubab kõige pessimistlikum ilmaprognoos esmaspäevaks tuulepuhanguid 30 meetrit sekundis. Sellisel juhul on reaalne, et merevee tase tõuseb veelgi, kuid tõenäoliselt kriitilise piirini ei ulatu. Samas on võimalus, et tsükloni teekond muutub ja ilm kujuneb oodatust leebemaks.

Tallinna tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi teadur Tarmo Kõuts selgitas, et mudeleid tehakse 48 tundi ette. Mida pikemaajalisem prognoos, seda väiksem on selle täitumise tõenäosus. Riigi ilmateenistuse info merevee taseme võimaliku tõusu ja tormi kohta on eelhoiatus ja tema sõnul tasub seda igal juhul tõsiselt võtta.

Päästeteenistus soovitab tugeva tuule korral korjata õuest kokku kerged esemed ja lahtine mööbel, parkida sõidukid lagedale või garaaži. Arvestada tuleks elektrikatkestustega ja laadida täis mobiiltelefonide akud. Väga halva ilmaga on targem siseruumides püsida, sest maru murrab puid.

Pärnu linnas on merevee taseme kriitiline piir 160 sentimeetrit üle keskmise. Sellisel juhul tungib vesi rannaäärsetele tänavatele, kuid ei kujuta endast inimestele otsest ohtu. Kõige madalamad kohad Pärnu linnas on Mere puiestee, A. H. Tammsaare puiestee ja Kanali tänava ristumiskoht.

Tervis spaa ja Tervise Paradiisi juht Jaan Ratnik ütles, et muret tunda on põhjust isegi siis, kui veetõus sajanditormi kõrgtasemeni ei küüni. Tervisel on paari autokoormatäie mahus liivakotivaru ja kui vaja, tuuakse neid juurdegi. “Toitlustuskompleks on Tervise hoonetest kõige madalamal ja kui vesi küünib 1,70 meetrini üle keskmise, hakkab see vaikselt söögisaali imbuma,” seletas Ratnik. Ta lisas, et vesi ei tungi hoonesse mööda maapinda, vaid hoopis sademevee- ja kanalisatsioonitorudest.

Eile õhtupoolikul ulatus merevee tase 82 sentimeetrini üle keskmise. Veetase püsib Taimi Paljaku hinnangul kõrge homme lõunani ja langeb siis tasapisi. Esmaspäeval tugevnev tuul võib taas meretaset tõsta.

Merevee taseme prognoosi saab jälgida riigi ilmateenistuse veebilehelt mereprognooside alt.

Politsei tabas häirekeskusi pommiga ähvardanud mehed

Politsei pidas kinni kaks meest, kellest üks tegi üleeile õhtul pommiähvarduse Lääne ja teine Lõuna häirekeskuse hoonele, mõlema puhul oli tegu valeväljakutsega ja ohtu kellelegi ei olnud.

Politsei- ja piirivalveameti teatel sai häirekeskuse hädaabiteadete liin neljapäeva õhtul lühisõnumi, kus ähvardati Lõuna häirekeskuse hoonet lõhkeseadeldisega. Politsei piiras ohuala ning demineerijad asusid otsima ehitise ruumidest ja selle ümbrusest võimalikku lõhkekeha. Midagi ohtlikku ei leitud.

Politsei selgitas, et ähvarduse tegi 27-aastane Tartu valla elanik Rauno, kes peeti samal õhtul oma kodus kuriteos kahtlustatavana kinni. Kaine mees põhjendas rasket korrarikkumist igavusega. Öö vastu reedet saatis ta mööda arestikambris, et astuda järgmisel päeval kohtu ette.

Samal õhtul helistas häirekeskuse numbrile mitmel korral teine mees, kes ähvardas Lääne häirekeskuse hoone õhku lasta. Politsei asus helistaja asukohta selgitama, samas kui demineerijad kontrollisid üle maja ja selle ümbruse. Ka sel korral ei tuvastatud midagi ohtlikku.

Politsei pidas kõne teinud 54-aastase Aivari tema Pärnus paiknevas elukohas kinni. Alkoholijoobes mees paigutati kainenema, kust ta järgmisel päeval kohtu ette läks. Oma teguviisi põhjendas ta suuresti tarbitud alkoholiga, teatas Lõuna prefektuur.

Prefektuuri kriminaalteabeteenistuse vanema Heiki Roodi sõnul on politseil kindlad töömeetodid, millega selliseid raskeid korrarikkumisi toime pannud inimesed enamasti kiirelt välja raalitakse. «Vähetõenäoline on jääda anonüümseks ka nendel juhtudel, kus ähvarduste tegemiseks kasutatakse tuttavate või võõraste inimeste telefone, kõnekaarte ja teisi enda meelest kurikavalaid võtteid,» kinnitas ta.

Tartu maakohus tunnistas eile varem kriminaalkorras karistamata Rauno süüdi avaliku korra raskes rikkumises ja mõistis talle kuuekuulise tingimisi vangistuse ühe aasta ja nelja kuu pikkuse katseajaga. Karistusaja hulka arvatakse eelvangistuses viibitud kaks päeva.

Samal päeval tunnistati süüdi ka varem kriminaalkorras karistatud Aivar, kellele Pärnu maakohus määras karistuseks 446 tundi üldkasulikku tööd, mis tuleb aasta jooksul ära teha. Kui mees seda tingimust ei täida, ootab teda ees aasta ja kahe kuu pikkune vangistus.

«Mõtlematu teo läbi sai üks meestest märke karistusregistrisse, mis võib olla tulevikus takistuseks töökoha valikul, ka reisimisel. Teine teenis jällegi rumala telefonikõnega välja pea pool tuhat üldkasulikku töötundi ning ühtlasi riputas juuksekarva otsa oma vabaduse,» ütles Rood.

Politsei on alustanud sel aastal kriminaalmenetlust 21 pommiähvardusteate kohta, millest 20 juhul on teo toimepanija kindlaks tehtud. Ühel juhul selgus, et pommiähvardust ei tehtudki, vaid konarlikus kõnes sooviti üle anda leitud mürsku.

See ei ole porno!

Meedia kihab kui sipelgapesa. Tundub uskumatu, et ajal, kui iga kogemata või siis teadlikult tehtud hiireklikk võib sind hoobilt viia sadadele pornosaitidele, räägitakse ikka veel paljast ihust suurel ekraanil kui millestki ennenägematust. Seks loeb ja rahvas tahab seda näha. Mida suuremalt ekraanilt, seda parem. Mida kõrgema vanusepiiranguga, seda erutavam.

Selle artikli trükkimineku ajaks on Gaspar Noé uue, peagi ka kinolevisse jõudva filmi «Armastus (3D)» mõlemad PÖFFi seansid juba ammu välja müüdud ja tundub, et huvi selle vastu pole raugenud. Ometi pani filmi kohta hangitud eelinfo õlgu kehitama ja oli ühehäälselt negatiivne: vihjati tüütuseni pikaks venitatud seksistseenidele ja linateose kliinilisusele (mida iganes see siis ka ei tähenda), mõni väitis, et on seansi ajal magama jäänud… ja seda kõige kuumemate armumängude ajal?

No juhtub ka seda, aga miks siis ikkagi? Kas probleem peitub filmis või vaatajates? Mis meil viga on, et isegi seks kinolinal ei eruta piisavalt? Milles peitub väikese kunstilise filmikese vägi, et see rahvamasse kinno meelitab?

Läksin, vaatasin seda minagi, ega kahetse.

Mida seninägemata uut saab kujutada üks film, kui kinosid on aastate jooksul raputanud sellised vägivaldse porno ja erootika piirialadel uidelnud teosed nagu Catherine Breillat’ «Romanss» (1999) või Virginie Despentes’i ja Coralie Trinh Thi «Kepi mind», millest viimane sattus 2001. aastal isegi meie pornokomisjoni lauale ja pani publiku kannatamatult väljakuulutatud esilinastust ootama?

Muuseas, kui varajaste 2000ndateni olid taolised hardcore-mõjutustega seksuaalfantaasiad kinodes siiski rohkem tabuteema ja neid peeti exploitation-žanri jäänukiteks, siis pärast Lars von Trieri «Idiootide» (1998) väljatulekut ning Patrice Chéreau «Intiimsuse» (2001) võitu Berliini filmifestivalil hakkasid simuleeritud seksistseenidega filmid, mida varem seostati rohkem nn pornokinode klientuurist kilekotisahistajatega, üha rohkem figureerima ka suurte kinokomplekside repertuaaris.

Kunagi viljelesid selle žanri filme taanlased, 21. sajandil on selle rolli üle võtnud prantslased. Tõesti, elame ajastul, kui millegagi üllatamine tundub kaheksanda maailmaimena, ja ka Gaspar Noé viiendat filmi «Armastus» ei saa pidada ju enam mingiks šokiteraapiaks. Ometigi räägivad sellest kõik ja üsna valjuhäälselt.

Ent millest räägitakse? Räägitakse väheolulisest: pornost ja intiimkehaosadest. Mina ei näinud filmis pornograafiat, selleks oli see liiga puhas ja ilus. Ei olnud tunda higi ega sperma lõhna, kuigi viimast lendab ühes stseenis vaatajatele läbi 3D-prillide lausa näkku.

Porno ei tohi olla ilus, see peab olema kole, vägivaldne ja inimkeha rüvetav. Noé näitab meile aga pikkade kaadrite kaudu noori inimkehasid väänlemas ja seksimas, mõnikord kahekesi, mõnikord kolmekesi. Nad teevad seda esteetiliselt ja täie naudinguga. Ilma igasuguse vägivallata. Siin ei välguta mõni Hollywoodi kuulsus sekunditeks oma noksi või tussi, vaid kõik on ehe nagu päriselus ikka.

Poleks midagi hullemat, kui «Armastus» sarnaneks Larry Clarki filmidega, kus asjatavad teismelised, nii et higi tilgub ja kogu asja taga terendab vaid «kiire lõpp». «Armastus» on vastupidi impulsiivne ja rahulik, pikk ja kulmineeruv, muutuv ja transtsendentaalne. Mõnikord ka hulluksajav. See ongi see, mille poolest Noé kuulus on. Ta ajab oma rida. Ta on seda alati nii teinud.

Kohe kindlasti on see Noé kõige romantilisem film, mis eemaldub tema ekstreemsusteni minevate teoste «Üksinda kõige vastu» (1998) ja «Ümberpöördumatu» (2002) lihasse ja luusse tungivast vägivaldsusest. Ometigi räägivad kõik Noé filmid ikkagi ühest ja samast armastusest. Armastusest, mis, nagu filmi sisututvustusestki selgub, olevat teadvuse muudetud seisund ja antud meile selleks, et end ületada.

Filmi probleemid saavad alguse sealt, kus lõpeb seks ja algab mitteseks. Ultramoodsa kunstnikuna suudab Noé meid küll korraks viia talle ainuomasesse poolteadvusele sarnanevasse seisundisse, kuid ta ei pane mõistma küllaltki troppi meespeategelast Murphyt, kes põeb parajat armukadedushullust, olles samal ajal intiimsuhtes teiste naistega ja tehes ühe neist ka rasedaks. Iga teise filmi puhul tundunuks armastuse, petmise ja süütunde teemaline jutt orgaanilisena, aga mitte selles filmis.

Arvestades linateose ülimoodsat stiili, tundub see samas ka väga vanamoodne. Lühidalt räägib see õnnetust armastusest, piiride kompamisest, üksindusest ja ääretust kurbusest. Kogu filmist õhkub pruudi mahajäetud noormehe traagikat, mis on omane rohkem sajanditagustele armastusfilmidele.

Siinses kontekstis see ei toimi aga ja muudab süžeeliini groteskseks. Nagu vaataks telelavastuse «Rudolf ja Irma» 21. sajandi versiooni koos seksiga. Samas meeldib mulle, kui mind õrritatakse, ja Noé oskab seda paganama hästi.

Ka teadmine, et kogu selle keskpärasuse sees, mida tänapäeval kutsutakse filmikunstiks, tuleb üks mees ja teeb täpselt seda, mida tahab ja oskab, on innustav. Igal juhul jääb «Armastust» saatma kui mitte aasta skandaalseima filmi, siis 2015. aasta parima reklaamitriki kuulsus kindlasti.

 

UUS FILM KINOLEVIS

«Armastus (3D)»

Režissöör Gaspar Noé

Prantsusmaa 2015

Alates 4. detsembrist Eesti kinolevis

 

 

 

Tugev tuul võib häirida parvlaevaliiklust

Kuna ilmaprognooside kohaselt on oodata nädalavahetuseks ja uue nädala alguseks tormini tõusvat tuult, võib see häirida parvlaevaliiklust nii Saaremaa ja Hiiumaa vahelisel liinil kui ka suursaarte ja mandri vahelistel liinidel.

Väinamere Liinid soovitab reisijatel enne sadamasse sõitmist kindlasti vaadata operatiivinfot veebilehelt www.tuulelaevad.ee või nutirakendusest Tuulelaevad, kuhu on koondatud kõige värskem info otse sadamakassadest nii parvlaevagraafikute kui ka väljumiste osas.

Riikliku imateenistuse prognoosi kohaselt puhub ööl vastu laupäeva edelatuul 8-13, puhanguti kuni 18 m/s. Laine kõrgus on 1-1,7 meetrit. Laupäeval puhub edela- ja lõunatuul 8-13, puhanguti 18, saartel ja rannikul 14-17, puhanguti 23-28 m/s. Õhtu poole tuul veidi nõrgeneb.

Väinamere Liinide teatel ei sõitnud tugeva tuule tõttu reedel parvlaev Kõrgelaid Triigi-Sõru liinil.

Päästeameti kuus soovitust tormise ilma korral

Kuna riiklik ilmateenistus prognoosib eelolevaks ööks ja homme päevaks tugevaid tuuleiile, jagab päästeamet soovitusi, kuidas tormise ilma korral ohutult tegutseda. Kindlasti tuleb ameti teatel arvestada puude murdumisega ning halveneda võivad liiklusolud.

Päästeamet soovitab:

 • Õuest võiks kokku korjata kerged ja lahtised esemed, parkida sõidukid lagedale või garaaži.
 • Arvestada tuleks elektrikatkestustega ning soovitatav on täis laadida oma mobiiltelefonide akud.
 • Tasub kontrollida, kas kodus on olemas taskulamp ja varupatareid.
 • Samuti tuleks põhjalikult läbi mõelda oma väljasõidud ja võimalusel lükata need edasi ilma paranemiseni.
 • Kui sõit on vältimatu, võiks tankida auto ning võtta kaasa laetud mobiiltelefon.
 • Väljas liikudes ja autoga sõites peab olema ettevaatlik, kuna väga tugeva tuulega võib murduda puid.

Täiendavate käitumisjuhiste saamiseks saab helistada päästeala infotelefonil 1524 ja vaadata päästeameti kodulehte.

Hädaabi saamiseks tuleb helistada hädaabinumbril 112. Elektrikatkestustest saab teatada Elektrilevi rikketelefonil 1343. Infot teeolude kohta saab maanteeinfo numbrilt 1510.

Ilmateenistuse andmetel puhub ööl vastu homset edelatuul 8-13, puhanguti kuni 18 m/s. Laine kõrgus on 1-1,7 meetrit. Homme päeval puhub edela- ja lõunatuul 8-13, puhanguti 18, saartel ja rannikul 14-17, puhanguti 23-28 m/s. Õhtu poole tuul veidi nõrgeneb.

Ilma kohta saab jooksvalt infot riikliku ilmateenistuse koduleheküljelt.

Mida arvab Postimehe žürii filmist «Must alpinist»?

«Must alpinist»

Müstiline noortedraama eesti matkajatest, kes satuvad Siberis hirmujudinaid tekitavate sündmuste keskele

Stsenarist ja režissöör Urmas Eero Liiv, operaator Ants Martin Vahur, kunstnik Katrin Sipelgas, helilooja Tiit Kikas, produtsent Anneli Ahven

Tootja Kopli Kinokompanii, kaastootja Decima Rosa (Itaalia)

Alates 27. novembrist Eesti kinolevis

 

 

SVEN GRÜNBERG

3

Siiani räägiti vaid ühest «Alpinisti» filmist, nüüdsest tuleb aga täpsustada, millisest jutt. Ootasin seda järgmist «Alpinisti» põnevusega, sest olen kummaliselt mitutpidi just nende teemade, aga ka kohtadega läbi aegade seotud olnud. «Hukkunud Alpinisti hotell», «Milarepa laulude» tegemine sealsamas Burjaatias, kus võtete aegu olin ise reaalselt surmaga silmitsi. Selle maaga seovad mind aga juba pikka aega ka budistlikku laadi sidemed.

Jah, ootasin palju, kuid… imet ei juhtunud. Muidugi, mägede kaadrid on pildiliselt võimsad ja palju kvaliteetsemad kui meil omal ajal, kuid midagi pole teha, loo tõmbab käima (või siis ei tõmba) ikka stsenaarium, mis on pahatihti meie filmide peamiseks puuduseks. Nii ka seekord. Jääb mulje, et verbaalne külg on läbi mõtlemata ja näitlejad täidavad peataolekut improviseerides ja ropendades, sealjuures vahel siiski ka õnnestudes.

Tõestisündinud lugu on aga müstilis-dramaatiline ja hullult põnev ning võiks olla lausa isemängivaks, unistuste võimaluseks paljudele filmitegijatele. Mitmed justkui vormiuuenduslikud taotlused, ebamäärased kõõlumised dokumentalistika ja mängufilmi vahel ei lase aga lool kulgeda, tekitavad ebavajalikke küsimärke ning lõhuvad tervikut. Samas mõistan, et esimest (?) filmi tehes pannakse haruharva kümnesse ja et vaid üks bioloogi haridusega mees (Priit Pärn) on suutnud seda teha. Kuid soovin ikkagi edu ja ehk järgmine kord...

 

ARTUR TALVIK

4

Päris põnev lugu. Üllatav, et kodumaises filmis suudetakse nii hästi pinget hoida. Head peaosalised, aga venekeelsete näitlejate isetegevuslik tase annab aeg-ajalt tunda. Maalilised kaadrid. Lugu jookseb, aga draamale on kaasa aidatud kaadritaguste meenutustega, millest oleks piisanud n-ö raamjutustusena alguses ja lõpus. Urmas E. Liivile on see film ilmselt suureks psühhoteraapiliseks puhastuseks. Ühtlasi aitab see ka mõista tema pöörast vaimustust «Selgeltnägijate tuleproovi» vastu.

 

MARIA AVDJUŠKO

4

Meil puuduvad žanrifilmid ja see on tore erand. Lugu ongi väga põnev. Muljetavaldav kaameratöö. Ometi on tegijatel jäänud puudu eneseusaldusest. Kui hakkas rääkima režissööri kaadritagune hääl, arvasin, et linastusel on kasutusel DVD, kus režissöör kommenteerib sündmusi, mis samal ajal ekraanil aset leiavad. Öeldakse seda, mis kaadris niigi näha. Näitlejate mäng kohati isetegevuslik. Thriller’i- ja komöödiaelementide segamine mõjub maitsetult.

 

OLLE MIRME

3

Autorile on see film palju enamat, aga vaatajana tajusin seda puhta õudukana. Toimiva, haarava ja eksootiliselt isevärki õudukana.  See on saavutus, sest õõvalugusid kummitab ju kohutav oht muutuda iseenda paroodiaks. Burjaadid ja vene miilits on võrratud, eestlastest peategelased jäävad aga kahetsusväärselt õhukesteks. Kuna karakterid on tasapinnalised, siis kipuvad lamestuma ka nendevahelised suhted ja sündmused. Lõputule huilgamisele, irvitamisele ja ropendamisele kuluva ekraaniaja arvelt võinuks parem dialooge lihvida.

 

Vaata ka Erki Orase arvustust 25. novembri Postimehest või portaalist kultuur.postimees.ee

 

 

 

Erki Savisaar ei usu, et uue esimehe puhul Keskerakond lagunema hakkab

Juhul kui Edgar Savisaar valitakse ülehomme toimuval Keskerakonna kongressil erakonna esimeheks tagasi, poleks tema tervislik seisund sellel ametikohal jätkamisel takistuseks, ütles tema poeg, Keskerakonna fraktsiooni liige Erki Savisaar. Ta lisas, et kui Edgar Savisaart ka ei valita, siis vaevalt et Keskerakond lagunema hakkab.

Erki Savisaar ütles «Ringvaatele» antud intervjuus, et tema isa teeb iga päev trenni ning viimasel kümnel aastal pole ta nii heas vormis olnud kui täna, vahendas ERRi uudisteportaal.

Küsimusele, mis juhtub, kui Edgar Savisaar ei osutu tagasi valituks, vastas saatekülaline, et Keskerakond jätkab ühtsena. «Kindlasti muudab natuke poliitilist maastikku, aga midagi drastilist vaevalt et juhtub,» märkis ta.

Erinevalt Edgar Savisaare tulisest poolehoidjast Heimar Lengist, ei usu Erki Savisaar, et Keskerakond hakkaks uue juhi korral lagunema.

PÖFFi trumbiks on atmosfäär

Põhivõistlusprogrammi žürii esimees Sergei Rahlin tõstab PÖFFi puhul esile selle hubasust. «Kui väljas on teil päris külm, siis PÖFFil on alati soe,» ütles Los Angeleses elav ja Hollywoodi välisajakirjanike ühingusse kuuluv Rahlin.

Te ütlesite, et võidufilm «Troon» on moodne film. Mis vahenditega on see saavutatud?

 

Ma ei ole küll teemaga väga tuttav, aga ma arvan, et on olemas selline asi nagu klassikaline korea stiilis näitlemine. Samamoodi nagu Jaapanis on kabukiteater. Aga «Troonis» sellist näitlemist ei ole. Me võime küll näitlejate mängus kohati mingite traditsioonide olemasolu aimata, aga filmis ei esine kordagi midagi sellist, millest arusaamine eeldaks eelnevaid teadmisi.

Karaktereid on lihtne jälgida ning isa ja poja vaheline konflikt on ju tegelikult universaalne teema, mitte midagi vaid Lõuna-Koreale omast. Ma ütleksin, et selles draamas või isegi tragöödias on palju šeikspiirlikke elemente ja lugu tõuseb ka sellistesse kõrgustesse. Ning kuna me Shakespeare´i tunneme hästi, on see ka meile arusaadav.

 

Nii et see on Lõuna-Korea film, millest saab aru ka Euroopa publik?

 

Jah, võib nii öelda küll. Sest kui me nüüd idamaade näite juurde tagasi tuleme, siis ma küll väga austan Jaapani kabukiteatrit või siis Hiina Pekingi ooperit, aga sinna minnes tean juba ette, et see ei ole realistlik. Kuid «Troon» ei ole ebaloomulikult ülestiliseeritud, siin teenivad kogu kujundus ja dekoratsioonid vaid loo jutustamise eesmärki.

 

Parima režissööri auhind läks Vitali Manskile filmi «Päikese all» eest. Kas otsustasite režissööri esile tõsta selle tõttu, et ta jäi enda juurde kindlaks ka kohalike võimudega võideldes?

 

Tegelikult olime žüriis natuke segaduses, kuna see näeb välja nagu dokumentaalfilm, aga samas siiski ei ole seda. Filmida tuli ju sisuliselt Põhja-Korea propagandafilmi, aga viis, kuidas Manski sellega hakkama saab, on muljetavaldav. Ta ei ole kasutanud mingit voice-overit, vaid suutnud selle materjali piires, mis tal olemas oli, öelda seda, mida ta tahtis. Asetades kaamera veidi kõrvale, pannes selle varem käima või siis kinni. Samuti on kaameratöö siin väga ilus.

Kuulsin muide ka, et tema kaameral oli kaks mälupulka ning et ühe mälupulkadest andis ta lõunakorealastele, et nad saaksid teha oma filmi. Aga ma ei tea, kas nad on seda teinud.

 

PÖFF on nüüd A-klassi festival. Kuidas hindate võistlusprogrammi taset? On see võrreldav teiste samasuguste festivalidega?

 

Programmi tase on täiesti rahuldav ning ma arvan, et kuna nüüd on see A-klassi festival, tõmbab see tulevikus kindlasti ka paremaid filme ligi.

Igas seekordseski filmis oli tegelikult midagi, mis kutsus selle üle arutlema. Näiteks parima operaatoritöö preemia võitnud film «Koidik» oli täiesti originaalne, kogu film ongi üks suur nõukoguliku hullumeelsuse metafoor. Silma paistis ka Hispaania film «Pruut», mis ei ole küll arthouse-film, aga siiski linateos, mis on täis kunsti. See põhines Lorca kuulsal poeemil ning on leitud väga sobiv pildikeel, mis just Lorca poeesiaga kokku kõlab.

Muidugi ei saa teie festivali võrrelda Berliini või Cannes´iga, kuid ma arvan, et PÖFFi suureks trumbiks on just atmosfäär. Tallinn on väga hubane linn ja inimesed on väga sõbralikud. Kuna linn on nii väike, siis kohtuvad ka festivali külalised pidevalt ja vestlevad omavahel. Nii et kuigi teil väljas on päris külm, siis PÖFFil on alati soe.

 

Fotod ja video: Tallinna-Tartu maanteel sõitis maastur otsa tee ääres seisvale autole

Täna õhtul kella 18 paiku toimus Harjumaal Tallinna-Tartu maanteel Vaidasoos liiklusõnnetus, milles keegi õnneks viga ei saanud.

Esialgsetel andmetel seisis Volkswagen tee ääres ja talle sõitis tagant otsa Fordi maastur.

Politsei tegeleb liiklusõnnetuse täpsemate asjaolude väljaselgitamisega.

PÖFFi võitis šeikspiirlik tragöödia

Pimedate Ööde filmifestival nimetas äsja 10 000 euro suuruse grand prix` võitjaks Lõuna-Korea režissööri Lee Joon-iki linateose «Troon» – eepilise suurfilmi 18. sajandil Koread valitsenud kuningast Yeongjost, kes võtab oma pojalt vabaduse ja laseb tal surnuks nälgida.

«See on täiuslik näide sellest, kuidas ühe riigi kaugetest ajaloolistest sündmustest saab teha mitte ainult jõulise ja ilusa ajaloolise draama, vaid ka väga nüüdisaegse filmi, mis suudab võita tänapäeva vaataja südame,» resümeeris žürii, nimetades «Trooni» tõeliselt šeikspiirlikuks tragöödiaks.

Teise auhinna sai film muusika eest, mille autoriks on Bang Jun-seok. «Helilooja on loonud lummava heliriba, mis järgib suurepäraselt filmi tõuse ja langusi ning on tugevalt seotud karakterite tegevuse ja keskkonnaga. Ekraanil nähtav ja kõlaritest kuuldav on omavahel sümbioosis. Bang Jun-seok on jäänud ajaloolise filmi muusikaliste meetodite juurde, kuid kasutab sealjuures vaid filmi päritolumaa instrumente,» kõlas põhjendus.

Film põhineb Korea ajaloos siiani erinevaid arvamusi tekitaval ajaloolisel seigal aastast 1762, kui kuningas Yeongjo sulges oma poja, kroonprints Sado, pisikesse riisikasti, kus too pärast kaheksapäevast piinlemist ilma toidu ja veeta hinge heitis.

Lõuna-Koreas menukas film on esitatud ka mitteingliskeelse filmi Osarile.

Parima režissööri auhind läks ukrainlasele Vitali Manskile filmi «Päikese all» eest, mis jutustab elust ühes maailma suletumas riigis Põhja-Koreas. «See on intiimne uurimus nii sellest, kuidas propaganda indiviide mõjutab, kui ka sellest, kuidas reaalsuse tajumisega on perspektiivi valimisega võimalik manipuleerida,» resümeeris žürii, lisades, et autor suudab peale selle oma lugu rääkida ilma pamfletlikku antipropagandasse laskumata, hoides distantsi ja säilitades inimlikkuse.

Filmile sai osaks ka žürii eriauhind järgmise põhjendusega: «See film demonstreerib, kuidas kunstnikul on lihtsate vahenditega võimalik muuta näiline propagandafilm kunstiteoseks, mis paljastab ideoloogilise mõjutustöö hirmuäratavaid mehhanisme. Ainult filmiga on võimalik seda saavutada ja «Päikese all» tegi seda väga veenvalt.»

 

Parimaks meesnäitlejaks nimetas žürii Isaka Sawadogo rolli eest Hollandi filmis «Paradiisi süit» (režissöör Joost van Ginkel) ja parimaks naisnäitlejaks Martha Canga Antonio rolli eest Belgia filmis «Must» (režissöörid Adil El Arbi ja Bilall Fallah).

 

Parima operaatori preemia läks poolakale Wojciech Starońile, kes võttis üles lätlanna Laila Pakalnina filmi «Koidik». «Laureaat suutis erinevate objektiivide kasutamise kaudu kujutada veenvalt seda hullumeelsust, mida kujutas nõukogude elulaadi pealesurumine okupeeritud Läti talupoegadele. Tal õnnestus oma operaatoritööga režissööri loodud psühhootilist mustvalget maailma kujutada perversse iluga,» resümeeris žürii.

Kokku oli Postimehe esitletud põhivõistlusprogrammis 18 filmi. Žüriisse kuulusid Jonas Bjørn Olsen (Taani), Fabrizio Maltese (Itaalia), Giorgi Ovašvili (Gruusia), Jerzy Stuhr (Poola) ja esimehena Sergei Rahlin (USA).

Kuigi võitjad on selgunud, kestab PÖFF veel pühapäevani. Kui piletimüük jätkub endise hooga, peaks festival koguma 80 000 vaatajat, mis oleks rekord.

 

VEEL AUHINDU

 

Tridensi debüütfilmi võistlusprogramm:

Parim film: «Sünnitus» (Kolumbia, režissöör Martin Meija Rugeles)

Parim operaator: Peyman Shadmanfar, «Kaks» (Iraan 2015, režissöör Soheila Golestani)

Parim muusika: Paul Ireland ja Damian Hill, «Pandimaja» (Austraalia, režissöör Paul Ireland)

 

Eesti filmi auhind: «Vehkleja» (Soome-Eesti-Saksamaa, režissöör Klaus Häro)

 

Oikumeenilise žürii auhind: «Paradiisi süit» (Holland-Rootsi-Bulgaaria, režissöör Joost van Ginkel)

Eriline äramärkimine: «Tsinniaõis» (Taiwan, režissöör Tom Shu-yu Lin)

 

NETPACI (Aasia filmikunsti edendamise võrgustik) auhind: «Võõras» (Kasahstan, Jermek Tursunov)

 

FIPRESCI (rahvusvaheline filmiajakirjanike ühing) auhind parima debüütfilmi eest: «Sünnitus» (Kolumbia, režissöör Martin Meija Rugeles)

Eriline äramärkimine: «Prokurör, kaitsja, isa ja poeg» (Bulgaaria-Rootsi-Holland, režissöör Iglika Triffonova)

 

Publiku lemmikfilm: «Leid» (Venemaa, režissöör Victor Dement)

 

Animafilmide festivali «Animated Dreams» grand prix: «Suurem pilt» (Suurbritannia, režissöör Daisy Jacobs)

Laste- ja noortefilmide festivali «Just Film» grand prix: «14+» (Venemaa, režissöör Andrei Zaitsev)

Lühifilmide festivali «Sleepwalkers» grand prix: «Valguseks / Valguseni / Valgusena» (Eesti, režissöör Nora Särak)

 

Rõivas: kavatsen Tsahkna ja Ossinovskiga silmast silma rääkida ja tüli mõistlikult ära lahendada

Täna Hiinast visiidilt saabunud peaminister Taavi Rõivas ütles õhtul Nordea kontserdimajas, et kavatseb lähipäevil silmast silma rääkida nii sotsiaaldemokraatide esimehe Jevgeni Ossinovski kui ka Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Margus Tsahknaga ja nende vahel puhkenud tüli ära lahendada. Seda, et koalitsioonipartnerite jagelemine valitsuse lõhki ajab, Rõivas aga ei usu.

«Ega see mulle head meelt ei tee, et koalitsioonipartnerid omavahel kisklema on läinud,» ütles Rõivas ajakirjanikele, kommenteerides eile Tsahkna ja Ossinovski vahel lahvatanud tüli, mille põhjuseks on sotside vastuhakk Juhan Partsile kui Eesti esindajale Euroopa Kontrollkojas. «Selge on see, et peame leidma (kontrollikoja liikme kohale – toim) sellise kandidaadi, keda saavad kõik koalitsiooni osapooled toetada. Selge on ka see, et kõigepealt tuleb mõlema koalitsioonipartneriga rääkida.»

Rõivas märkis, et on sel teemal rääkinud juba rahandusminister Sven Sesteriga ja saab aru Sesteri käigust esitada sotside vastuhakust hoolimata Juhan Parts kontrollikoja liikmeks. «Tema huvi on see, et oleks ametlik kandidaat, kellest saaks üldse rääkida.»

Rõivase sõnul on väga kahetsusväärne, et praegusel juhul, kui on räägitud võimalike kandidaatide sobivusest ja mitte midagi pole veel otsustatud, on mindud Juhan Partsi suhtes niivõrd isiklikuks selle sõna halvemas tähenduses.

«Üldiselt peetakse heaks tooniks, et räägitakse ikkagi sisust, kandidaadi omadustest, kuid praegu on see kiskunud inetuks. Seetõttu pean vajalikuks hiljemalt järgmise nädala alguses võtta kõik osapooled kokku, arutada teema läbi ja vaadata, kuidas saame ühiselt edasi minna,» rääkis Rõivas.

Ta lisas, et Parts võib meeldida või mitte meeldida, aga et endine peaminister, pikaajaline valitsusliige ja riigikontrolör ei oleks kvalifikatsioonilt sobiv kandidaat, seda tema hinnangul öelda ei saa.

Kas põhjus on Partsi isikus või milleski muus, on Rõivase jaoks jäänud ebaselgeks. «Mulle tundub, et siin on siiski ka muid põhjuseid, miks sotsiaaldemokraadid ei saa IRLi kandidaati toetada,» märkis ta.

Kõigepealt tahabki Rõivas rääkida sotside juhi Jevgeni Ossinovskiga. Küsida otse, miks ta ikkagi Partsi ei toeta. «Alles hiljuti otsiti ühiselt võimalust, kuidas toetada ühiselt kandidaati. Minu jaoks on need sündmused läinud väga kiiresti rööpast välja. Seetõttu tahaksin kuulata otse allikast, vestelda silmast silma. Nüüd esimesel võimalusel kavatsen sellega tegeleda,» lisas ta.

Vestelda tahab ta ka Margus Tsahknaga. «Kavatsen mõlema osapoolega rääkida, vaadata otse silma sisse ja öelda, et kuulge, lepiks nüüd kokku ja lahendaks selle asja mõistlikult ära, me ei taha, et see piinlikuks kisub.»

Küsimusele, kuidas mõjutab koalitsioonipartnerite tüli valitsuse tööd ja kas see võib valitsuse lõpuks lõhki ajada, vastas Rõivas, et valitsuse töökliima sõltub siiski muudest asjadest.

Ta toonitas, et põhiline eesmärk on leida Euroopa Kontrollikoja Eesti esindaja kohale kandidaat, keda  kõik koalitsiooni osalised on valmis toetama. Ta on kindel, et tüli saab lahendatud ja lõpuks sobiv kandidaat ka leitakse.

Loe lisaks:

Kas rohkem muskleid teeb targemaks?

Terves kehas terve vaim – kõik aktiivsemalt liikuvad inimesed teadsid seda juba niigi, nüüd teavad seda ka teadlased.

Nimelt on Londoni King’s College’i teadurid uurinud lihasjõu seoseid ajutegevusega ning leidnud tõendatud seoseid, teatab portaal marathon100.com.  Lihaste konditsiooni mõõdeti jalalihaste tugevusega ning spordivälistest tegevustest hinnati mõtlemis- ja õppimisvõimet ning mälu. 

Uuringusse oli kaasatud 324 naissoost kaksikut, mistõttu kõiksugu geneetilised erinevused olid välistatud.  Uuring vältas kümme aastat ning selle aja jooksul uuriti katsealuste käitumist ja tegevusi. 

Selgus, et see kaksik, kelle jalalihased olid uuringu alguses tugevamad, suutis kümneaastase ajavahemiku jooksul teise kaksikuga võrreldes märksa paremini säilitada mõtlemis- ja õppimisvõimet.  Lihasjõud oli uuritud faktoritest ajutegevuse (mitte)vananemisega kõige enam seotud. 

Dr. Claire Steves uuringut juhtinud teadlaste rühmast sõnas Briti meediale, et igaüks soovib säilitada vananedes oma mõttetegevuse võimalikult värskena ja heas vormis.  Uuring näitas, et lihtsad muutused meie kehalises aktiivsuses ei tule kasuks mitte ainult meie füüsilisele, vaid ka vaimsele vormile.

Loomulikult tuleb mainida, et käesolevasse uuringusse olid kaasatud ainult naissoost kaksikud, mistõttu pole siiani selge, kas ka meestel on mõtet vaimse vormi säilitamiseks trenni teha.

Fotod: ilmus esimene köide võimsast raamatusarjast eesti keele kohta

Paljude aastate jooksul kavandatud akadeemiliste monograafiate sarjast «Eesti keele varamu», mis on suur nii sisult kui ka vormilt, tuli täna Tartu Ülikooli Philosophicumis avalikkuse ette esimene köide. Selleks on Tartu Ülikooli eesti keele vanemteaduri Reet Kasiku «Sõnamoodustus». Et aga autor pidi olema haiglas uuringutel, ei saanud ta esitlusel osaleda. Tema lühikokkuvõtte raamatu sisu kohta esitas eesti ja üldkeeleteaduse instituudi juhataja, tänapäeva eesti keele professor Helle Metslang.

Tartu Ülikooli kirjastuse üllitatav sari «Eesti keele varamu» koosneb kaheksast köitest, mis avavad eesti keele eri tahke, võtavad kokku eesti keele läbiuurituse praeguse seisu ja teevad esimest korda ühtse väljaandena kättesaadavaks kogu peamise info eesti keele ehituse ja kasutuse kohta.

Sarja esimene köide on 424-leheküljeline «Sõnamoodustus», mis kirjeldab, kuidas ja missuguseid tähendusi saab väljendada keele sõnamoodustussüsteemi vahenditega. Sõnastikusõnade kõrval on raamatus rikkalikult näiteid spontaanselt loodud tekstisõnadest.

Galerii: tuules mäslev meri

Täna tõusnud tugev tuul meelitas Pärnus randa nii mõnegi inimese, kes laintevahus merd uudistas ja looduse vägitükkidest piltigi tegi.

Tugev tuul oli meelepärane ka lohesurfaritele, kes said tugeva tuulega teha lahel tunnise kestvussõidu.

Et rannas on kõrgem liivavall, suurt veetõusu rannaliival näha ei olnud.

Kaljulaid: CV põhjal sobib Parts kontrollikoja liikmeks väga hästi

Alates 2004. aastast Euroopa Kontrollikojas Eesti esindajana töötanud endine Isamaaliidu liige Kersti Kaljulaid selgitas intervjuus Postimehele, mida kontrollikoja liikme ametikoht endast ikkagi kujutab ning kas Juhan Parts oleks sobiv tema tööd jätkama.

Mida Euroopa Kontrollikoja Eesti esindajaliikme ametikoht hästi lihtsalt öeldes endast kujutab?

Eestis eksisteerivatest ametikohtadest on see ametikoht kõige sarnasem riigikontrolöri ametiga. Erinevus on ainult selles, et Euroopa Liidul, nii nagu ka paljudel ELi liikmesriikidel ei ole mitte üks riigikontrolör, üks isik, vaid on terve kogu otsustajaid. Ehk see on selline kontrollikoda, nagu seda eesti keeles nimetatakse. Sinna kuulub ELi puhul igast liikmesriigist üks inimene, kokku on neid 28.

Rahandusminister Sven Sester tegi täna valitsusele ettepaneku esitada kontrollikoja liikmeks Juhan Parts. Teda toetavad nii IRL kui Reformierakond. Kas Parts on teie hinnangul sellele ametikohale sobiv inimene?

Kui võtame ette Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 286, siis siin on kirjutatud, et kontrollikoja liikmed valitakse isikute hulgast, kes oma riigis kuuluvad või on kuulunud organisatsioonivälistesse auditeerimisasutustesse või kes on eriti pädevad selle ametikoha jaoks. Nende sõltumatus peab olema väljaspool kahtlust. Punkt.

Lihtsamalt öeldes on organisatsiooniväliste auditeerimisasutuste puhul tegu välise auditiasutusega ja selleks ongi Eestis riigikontroll. Juhan Parts ei ole mitte ainult töötanud riigikontrolli asutuses, vaid on ka seda juhtinud. Seega CV (elulookirjeldus - toim) põhjal vastab ta kriteeriumidele väga hästi.

Kes teie hinnangul võiks Eestist peale Juhan Partsi veel kontrollikoja liikmeks sobida?

ELi leping jätab valitsusele kontrollikoja kandidaadi osas piisavalt valikuruumi. Teisi kandidaate ei ole hetkel valitsusele esitatud. Alternatiive saab vastavalt Eesti protseduurile valitsusele välja pakkuda rahandusminister. Mulle tundub, et otsustamisahelasse mitte kuidagi puutuva isikuna oleks mul väga kohatu sellele küsimusele vastata.

Kui Juhan Partsi kandidatuur leiab valitsuse heakskiidu, siis peab liikme kinnitama veel Euroopa Liidu nõukogu, kes peab enne nõu Euroopa Parlamendiga. Kui tõenäoline see on, et nõukogu heakskiitu ei anna ja kuidas see protsess üldse välja näeb?

Selline variant on kahtlemata olemas. Iga riigi poolt esitatud kandidaat peab läbima kuulamised Euroopa Parlamendi eelarvekontrolli komitees ja nemad hindavad täiendavalt kandidaadi sobivust, olles läbi lugenud tema CV ja esitanud talle küsimused. Komisjon teeb oma otsuse hääletamise teel. Seejärel hääletab kandidaatide üle ka parlamendi täiskoosseis. Kõik kandidaadid kinnitab ühe nimekirjana ametisse ELi nõukogu.

Euroopa Parlamendis on kõige sagedasem komistuskivi see, kui parlament küsib kandidaadilt, et kui me ei peaks teie kandidatuuri toetama, siis kas te loobute kandideerimast. Kui sellele küsimusele eitavalt vastata, siis on üsna keeruline seda kuulamist läbida. Ühtegi teist sellist üldist tunnust, mille alusel võiks öelda, et ühel või teisel kandidaadil on parlamendis lihtne või keeruline, ei ole. Küsimusi võib tulla aga igasuguseid, neid ei ole võimalik ette ennustada.

Kas varem on juhtunud, et liikmesriigi poolt esitatud kandidaat ei saa ELi tasandil heakskiitu?

Selliseid asju on juhtunud, see ei ole üldse mitte haruldane. Mulle meenub kohe viis sellist juhtumit viimase 10 aasta jooksul, kus inimesed on parlamendis läbi põrunud. Seejärel on üldiselt nimetatud uus kandidaat. On olnud ka juhus, kus parlament kandidaati heaks ei kiitnud, aga kuna nõukogu ei vaata kandidaate ükshaaval, vaid käsitleb neid koos, siis nemad kiitsid nimekirja siiski heaks ja see inimene töötas kuus aastat Euroopa Kontrollikoja liikmena.

Variante on mitmeid, ennustada ei maksa. Võin vaid nii palju öelda, et ükski eestlane ei ole siiamaani läbi kukkunud.

Kuidas te oma pikad tööaastad kontrollikojas kokku võtate ja mida te edasi plaanite teha?

Eestisse naastes olen valmis minema tööle poliitikauuringute keskusesse Praxis. Need aastad siin on olnud kindlasti selles mõttes väga huvitavad, et ELi toimimine saab väga selgeks.

Lühidalt Kersti Kaljulaiu tööst ELis

 • 7. mail 2004 sai Kersti Kaljulaid Euroopa Kontrollikoja liikmeks ning ta määrati II auditigruppi (struktuuripoliitika, transport, teadusuuringud ja energeetika).
 • Kersti Kaljulaid oli ühtlasi Europoli ühise auditikomitee liige.
 • Alates märtsist 2006 kuni märtsini 2008 oli Kaljulaid kontrollikoja halduskomitee esimees.
 • Alates veebruarist 2008 kuni 31. maini 2010 oli Kaljulaid CEAD-auditigrupi (kooskõlastus, teabevahetus, hindamine, kinnitamine ja arendustöö) liige, esindades II auditikoda.
 • Pärast kontrollikoja ümberkorraldamist oli Kaljulaid alates 1. juunist 2010 kuni detsembrini 2013 kinnitava avalduse eest vastutav liige CEAD auditikojas (kooskõlastus, hindamine, kinnitamine ja arendustöö).
 • Alates jaanuarist 2014 on ta I auditikoja (loodusressursside säilitamine ja haldamine) liige.

1977. aastal loodud kontrollikoda toimib kolleegiumina. Liikmete ametiaeg kestab kuus aastat ja neid saab ametisse tagasi nimetada. Senise Eesti esindaja volitused Euroopa Kontrollikojas kestavad 2016. aasta maikuuni.

Ametühingute keskliit valis Peep Petersoni uueks ametiajaks esimeheks

Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) valis täna Tallinna ülikoolis toimunud kongressil järgmiseks neljaks aastaks esimeheks tagasi Peep Petersoni.

Peep Petersoni poolt hääletas kongressi kohal olnud 129 delegaadist 107. Rikutud valimissedeleid ei olnud. Esimees valiti salajasel hääletusel, teatas ametiühingute keskliit.

Peep Peterson oli ainus kandidaat EAKLi esimehe kohale.

Petersoni hinnangul on ametiühingud viimastel aastatel tõestanud, et eestimaalased oskavad tugevaid ametiühinguid hinnata.

«Nüüd tuleb toimetada ja muutuda nii, et tugevate ametiühingute nimekiri pikeneks ja kataks ka sellised strateegilisi valdkondi nagu tööstus, ehitus, pangandus ja IT. Selleks võttis kongress vastu ka väga konkreetse tegevuskava,» rääkis Peterson.

Ametiühingute keskliidu juht lubas, et kindlasti hakkab edaspidi tulema rohkem ettepanekuid analoogsete probleemide lahendamiseks, nagu seda oli esimeste haiguspäevade hüvitamine.

«Samuti tahame olla majanduskasvu eestvedajateks, kuna tulevaste aastate palgatõusuvõimalus on majanduskasvuga otseselt seotud,» lisas tagasi valitud keskliidu esimees.

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar õnnitles Petersoni tagasivalimise puhul. Tamsari sõnul on EAKL kujunenud Petersoni juhtimisel konstruktiivseks sotsiaalpartneriks, kes oskab ja tahab laiapõhjaliselt diskuteerida ning näha suuremat pilti ning oskab ka teisi keeli peale streikimise.

Tamsare sõnul on Ametiühingute keskliidul ja Tööandjate keskliidul sotsiaalpartneritena täita ainulaadne ja oluline roll: ühiselt seista selle eest, et poliitilise kursi seadmisel ei kaldutaks äärmustesse ja et Eesti elu arendamisel valitaks just need lahendused, mis on tõhusad nii töötajate kui ka tööandjate hinnangul.  Tamsar märkis, et see on kuldne kesktee, mis samas ei osutuks hambutuks.

Fotod: kas Viru tänav kaetakse asfaldiga?

Tallinna vanalinnas Viru tänaval on munakivisillutise kõrval näha suuri asfaldilaike. Kas nüüd saabki nii olema?

Linnavalitsuse pressiteenistuse teatel on asfalteerimise  näol tegu ajutise lahendusega ja poolelioleva tänavaremondi konserveerimisega talveperioodiks. Selleks, et talveks Viru tänavale lahtisi kraave ei jääks, kaetakse lahti kaevatud kohad asfaldiga.

Viru tänava rekonstrueerimine peaks lõppema järgmisel sügisel ning selle tulemusena muudetakse tänav jalakäijate alaks, kõnnitee ja sõidutee viiakse ühele tasapinnale ning tänava Viru väljaku poolne ots suletakse postidega, nii et sealt pole enam võimalik autoga sisse sõita.

10 uudist, mida võiksid teada: reede, 27. november

 1. Sester teeb sotside vastuhakust hoolimata ettepaneku nimetada Parts kontrollikoja liikmeks

  Sester ja Parts IRLi volikogul. Foto: Mihkel Maripuu

  Ehkki sotsiaaldemokraadid on teada andnud, et nemad ei taha Juhan Partsi Euroopa Kontrollikoja Eesti esindajaks, teeb rahandusminister Sven Sester valitsusele sellegipoolest ettepaneku esitada kontrollikoja liikmeks just Parts.

  OLULIST

  • «Kujutage ette olukorda, kus IRL oleks sotside kandidatuuri blokeerinud seetõttu, et ta hääletas kooselu seaduse poolt.»

  • Sester ei usu, et Partsi esitamine kutsub esile valitsuskriisi

  Võimuvõitlusest Partsi ümber loe postimees.ee-st

 2. Võimuparteide taotlus jõuluvanale: 6 miljonit eurot ja pisut peale omadele katuserahaks

  Jõuluvana 2014. aastal riigikogus. Foto: Tairo Lutter

  Tänavu soovivad riigikogu fraktsioonid jagada 6 480 000 eurot poliitilist katuseraha peaasjalikult koolidele, lasteadadele, spordiväljakute rajamiseks ja korrastamiseks, aga ka olümpiakomiteele ja ERRile.

  OLULIST

  • Suurima summa ehk 620 000 eurot annaks Reformierakond Eesti Olümpiakomiteele, et toetada olümpiamängudel osalemiseks valmistumist.

  • Keskerakond soovib tuleva aasta riigieelarves katuserahaga toetada mitmeid koole ja lasteaedu, kellest suur osa paikneb Tallinnas.

  Katuserahade jagunemisest loe postimees.ee-st

 3. Otseülekanne: Savisaare ja Simsoni vastasseis jõuab haripunkti

  Kadri Simson ja Edgar Savisaar. Foto: Postimees / Õhtuleht / Scanpix / Photoshop

  Postimees vahendab pühapäeval otsepildis terve päeva kestvat Keskerakonna kongressi, kus selgub, kas partei juhiks valitakse tagasi kauaaegne esimees Edgar Savisaar või võtab erakonna juhtimise üle senine aseesimees ja riigikogu fraktsiooni juht Kadri Simson.

  OLULIST

  • Kuigi Keskerakonna esimehe kohale on kuus kandidaati, toimub põhiline võitlus Savisaare ja Simsoni vahel.

  • Viimase kümmekonna aasta jooksul on Savisaarele Keskerakonna kongressil arvestatavat konkurentsi pakkunud vaid riigikokku kuuluv Jüri Ratas.

  Titaanide heitlus Keskerakonnas juba pühapäeval otse Postimehe vahendusel

 4. Putin kisub tüli suuremaks: USA oli teadlik allatulistatud lennuki teekonnast

  Venemaa president Vladimir Putin. Foto: Scanpix

  President Vladimir Putin ütles neljapäeval, et Venemaa oli USA-d eelnevalt teavitanud Türgi poolt Süüria piiril alla tulistatud lennuki teekonnast.

  OLULIST

  • «Me informeerisime oma ameerika partnereid sellest, kus, millal ja millistes ešelonides meie lendurid tööle hakkavad,» lausus Putin.

  • «Milleks me seda infot ameeriklastele andsime,» küsis Putin. «Või ei kontrolli nad, mida nende liitlased teevad, või jagavad nad seda infot vasemale ja paremale tagajärgi mõistmata.»

  Venemaa ja USA kemplusest loe postimees.ee-st 

 5. Esmaspäeval jõuab Eestisse torm, tuuleiilid võivad ulatuda üle 30 m/s

  Tormine ilm. Foto: Küllike Rooväli

  November on olnud valgusküllane. Küll on meid rõõmustanud madal päike ja ajutiselt ka värske lumi. Suhteliselt rahulikku ilma on häirinud vaid üksikud tormihood. Nüüd on saabumas hilissügise tormide aeg ka meie vetesse, põldudele ja  metsadesse.

  OLULIST

  • Hooaja juhatab meie jaoks sisse reedel Nordkapist mööduv tormitsüklon nimega Michel.

  • Meile muutub ilm ohtlikuks esmaspäeva varahommikust alates, mil tsüklon jätkab süvenemist ja edelatuul paisub Läänemere põhjaosas ja lääneranniku lahtedes tugevaks tormiks.

  Novembrilõputormist loe postimees.ee-st

 6. 9-aastasele lapsele kukkus koolitunnis tükk vaheseinast pähe

  Rahumäe põhikooli renoveerimistööd 2006. aastal. Vaade võimlale. Foto: Peeter Langovits

  Tallinna Rahumäe põhikoolis juhtus üleeile õnnetus, kus 3. klassi õpilasele kukkus tunni ajal peale lükandvaheseina detail, mis tekitas talle 4-sentimeetrise peahaava. Hoone haldaja Riigi Kinnisvara AS tunnistas, et detail oli ilmselt renoveerimistööde käigus valesti kinnitatud.

  OLULIST

  • Hoone haldaja RKASi selgitusel tuli 3. korruse auditooriumis seina küljest lahti ruumi poolitava lükandvaheseina vastusosa, mis kukkus alla.

  • Tallinna haridusameti juhataja Andres Pajula sõnul käitus Rahumäe põhikool antud olukorras igati korrektselt. «Kool käitus õigesti, et kutsus kiirabi välja ja laps viidi kohe läbivaatusele,» ütles ta.

  Õnnetusest Rahumäe põhikoolis loe postimees.ee-st

 7. Enamik venemaalasi arvab, et riigis on majanduskriis

  Lihamüüja Smolenskis. Foto: Scanpix

  Majanduskriisist rääkivate venemaalaste hulk on kasvanud augusti 68 protsendilt 72-ni, selgus reedel avaliku arvamuse fondi küsitlustulemustest.

  OLULIST

  • Seejuures arvab 15 protsenti, et Venemaal praegu kriisi ei ole (augustis oli neid 17 protsenti). Vastusega jäi kimpu 12 protsenti.

  • 17 protsendil venemaalastel on raha olmetehnikaks, kuid ei jätku auto tarvis. Neid, kes võivad omale lubada auto ostmist, on viis protsenti.

  Venemaa majanduse olukorrast loe postimees.ee-st

 8. God'swill Ayobamidele Nkwusi: minu elu Eestis

  God'swill Ayobamidele Nkwusi. Foto: Jaanus Lensment

  «Mine koju neeger!» «Me ei taha sind siia. Ma vihkan sind neeger! Ära varasta meie töökohti!» Need on hüüded, mis viitavad ühele kindlale sõnale  – rassism. See sõna tekitab minus ärritust, viha ja kõigutab enesehinnangut. Mu esimesed kolm neljast Tallinnas veedetud aastast ei olnud küll täiesti muretud, ent sedasorti nahavärvil põhinevaid rünnakuid ma ei kogenud, kirjutab Eestis õppiv Nigeeriast pärit doktorant God'swill Ayobamidele Nkwusi.

  OLULIST

  • Eestlased on väga kenad ja viisakad, ent kauni kontrastina ka väga omaettehoidvad.

  • Põhjus võib aga peituda hoopis selles, et paljud eestlased üritavad alles mõista ja kohaneda teiste kultuuridega ning praegu on seega kohanemisperiood nii uutele immigrantidele kui ka neid vastuvõtvale ühiskonnale.

  Rassismiprobleemidest Eestis loe postimees.ee-st

 9. Pommuudis: Ene Veiksaare ja Erika Salumäe ühine äri sai inetu lõpu!

  Sõbrannad: Ene Veiksaar ja Erika Salumäe. Foto: Teet Malsroos / Õhtuleht

  Hispaanias ühiselt äri ajava Erika Salumäe ja Ene Veiksaare koostöö on lõppenud. Salumäe väidab, et Veiksaar jättis tema kanda «kosmilised» võlad.

  OLULIST

  • Veiksaar ise väidab aga, et ärilise koostöö lõpu põhjuseks oli alkohol ja vägivald ning see on ka faktiliselt tõestatav, vahendas Kroonika.

  • Veel rääkis naine, et oli Salumäega ühes asjas kokku leppinud - äritegevuse lõppedes ei hakka nad omavahel meediasõda pidama. Lõpuks läks aga teisiti.

  Ootamatust pöördest Salumäe ja Veiksaare koostöös loe postimees.ee-st

 10. Ametlik: Ott Tänak hakkab uuel hooajal sõitma DMACK tiimi eest

  Ott Tänak.

  Tänavu autoralli MM-sarjas M-Spordi meeskonda esindanud Ott Tänak istub uuel hooajal DMACKi tiimi masina rooli - nii teatas DMACK täna oma ametlikus pressiteates.

  OLULIST

  • «Olen DMACKiga taasühinemise üle väga eleveil ja olen vägagi motiveeritud, et jätkata tõsise töö tegemist ning jõuda tippudele lähemale,» rääkis pressiteate vahendusel Tänak.

  • «Usun siiralt, et M-Spordi ja Oti kombinatsioon on parim platvorm, mille abil arendada meie WRC tooteid ja võidelda parimate katseaegade eest, kui selleks võimalus tekib.»

  Ott Tänaku tulevikust ralliteedel loe postimees.ee-st

Puusepa tänava ajaloolises haiglahoones valmis õendusabimaja

Saja-aastase meditsiiniajalooga Puusepa 6 hoone tegi täna oma uksed pärast renoveerimist lahti, kutsudes kolleege ja koostööpartnereid vaatama kohta, kuhu juba lähemal ajal koondub Tartu Ülikooli Kliinikumi ambulatoorne ja statsionaarne õendusabi, sealhulgas hospiits ja dementsete patsientide õendusabi.

Lühemalt öeldes on see uus õendusabimaja, mis kuulub spordimeditsiini- ja taastusravikliinikule. Seni on õendusabi osakonnad on asunud Tartus Riia maantee 167 hoones ja tegelikult asuvad need seal veel praegugi, kuna patsientide ja töötajate uude majja kolimine seisab 15. ja 16. detsembril ees.

Ainukesena on end sisse seadnud koduõendusosakonna juhataja Kadi Tarassova ja tema koduõed, kes samuti tööruume vajavad, mis sest, et lõviosa oma ajast käivad nad meditsiiniprotseduure tegemas patsientide pool kodus.

Uus õendusabimaja mahutab kokku kuni 115 voodikohta, millest 15 on mõeldud dementsetele patsientidele, 15 on hospiitskohta ja 5 kohta on mõeldud neile, kes vajavad eriti intensiivset õdede jälgimist.

Lisaks ambulatoorsele ja statsionaarsele õendusabile on majja loodud tingimused päevase õendusabiteenuse andmiseks – see on teenus, mille puhul patsient tuuakse õdede jälgimisele majja hommikul ja viiakse koju õhtul. See teenus ei kuulu aga veel haigekassa hinnakirja.

Ringkäik mööda maja

Pärast avamise ja õnnesoovimise kõnesid, kingituste üleandmist ja lindi läbilõikamist näitas spordi- ja taastusravikliiniku ülemõde Külli Uibo maja iga nurka ning pole kahtlust, et patsientide ravi- ja olmetingimused saavad seal olema paremad kui Riia tänava hoones ning võib-olla paremadki, kui kuskil mujal Eestis.

Kahel korrusel on viis õeposti ja eriti raskes seisundis patsientide palatid asuvad neile kõige lähemal. Erilised on ravimikapid, kümnete riiulite ja spetsiaalsete sahtlitega. Kõikides palateis on geriaatrilised voodid, mida on võimalik regulaarida kõrgemasse asendisse, et õel oma protseduure kergem teha oleks. Samuti madalasse asendisse, et vältida patsientide kukkumisi.

Voodikohad on varustatud vahekardinatega ning öökapid on lihtsalt lahti tõmmatavate sahtlite ja vahelaudadega. Palatites on televiisori vaatamise võimalus, tualett- ja pesuruumid.

Patsientide kasutada on õe kutsunginupp ning niisugunegi pult, millega saab valgust reguleerida.

Esimesena Eestis on selles majas kasutusel aku peal töötavad tõstuk-pesutoolid, mida saab kasutada nii vannitoas kui patsienti ühest kohast teise transportimisel. Vajadusel on tool ka potitool ning üks neist toolidest on konstrueeritud eriti kogukale patsiendile, kes tavalisse ratastooli ei mahuks.

Majas on olemas reguleeritava kõrguse ja tõstukiga varustatud vann, mis muudab kõige raskema patsiendi pesemise kergemaks.

Tähtsa patsiendi tuba

On ka üks avar tuba ühele väga auväärsele või teenekale inimesele ehk VIP-isikule, kellele saab osutada õendushooldusteenust sisustuse poolest otsekui elutoas. Sellesse privaatsesse palatisse on võimalik paigutada teine voodi, kus temaga koos saab viibida pereliige.

Ühekohalistes surmaeelse hoolduse palateis saab samuti lähedane patsiendi juures viibida ükskõik kui suure osa ööpäevast.

Õendusabimaja ei ole suurele osale patsientidele aga kaugeltki mitte see viimane maapealne paik. Sealt saavad paljud juurde jõudu ja tervist ning naasevad koju. Õenduabimajas on füsioteraapia ja tegevusteraapiakabinetid, liikumiseks saab valida lifti või trepi, sest treppidele on paigutatud lisakäsipuud.

Patsientidele on sisse seatud mõnusad puhkenurgad, kööginurk ja söögituba, kuhu kutsuda juttu ajama lähedasi või kus pidada tähtpäevi.

Ka on majast pääs värskesse õhku ja aeda. Majast õue viivad nii trepp, kaldtee kui tõstuk.

Hoones on veel imeilus 70-kohaline saal, kus on võimalik korraldada kontserte, luuleõhtuid, loenguid või väikesi etendusi nii töötajaile kui patsientidele. Selle saali seinu kaunistab Peeter Krossmanni loodud sgrafiitotehnikas teos «Aed», mis on inspireeritud Eedeni aiast.

Puusepa 6 maja võtab enda alla ligi 4000 ruutmeetrit, natuke vähem kui kaks aastat kestnud ehituse peatöövõtja oli As Eviko. Ehituse maksumus oli 4 911 210 eurot, millelel lisandub käibemaks. Projekti kaasrahastas 1 843 991 euroga Euroopa Regionaalarengu Fond.

Eestis on 590 000 Facebooki kasutajat

Eestis on 590 000 Facebooki kasutajat, mis teeb ligi poole rahvastikust. Selle numbri sisse on arvestatud ka inimeste lisakontod, mida on 20 000. Kõige populaarsem on Facebook 25-30 aastaste noorte hulgas.

Kommunikatsioonibüroo Dalton ja sotsiaalmeediagentuur Vurr uurisid Eesti brände Facebookis ning leidsid, et kõige populaarsem bränd on seal Postimees, millel on üle 125 000 fänni. Postimehele järgnesid Sky Plus ja Lux Express ligi saja tuhande jälgijaga.

Pikemas perspektiivis Facebooki kasutajaskond uuringu koostajate hinnangul pigem vananeb ja noored siirduvad rohkem keskkondadesse nagu Instagram, Twitter, Youtube ja Snapchat.

Sotsiaalmeedia ja -veebiagentuuri Vurr loovjuhi Rauno Kutti sõnul muudab sotsiaalmeedia võidukäik reklaamimaailma tundmatuseni: „Kindlasti on kõikidel kanalitel oma oluline roll täita, kuid tänu sotsiaalmeediale on ettevõtetel lõpptarbijani pääseda lihtsam. See raha, mis varem pumbati telereklaami, on võimalik lisaks sotsiaalmeedias oskuslikult turundades märksa efektiivsemalt ära kasutada.“

Uuringust selgusid lisaks Eesti populaarseimale brändile ka suurima fännibaasiga mehed ja naised. Vaadeldi ka globaalsete brändide menu. Kuulsaim mees globaalsel skaalal on C. Ronaldo 93,8 miljoni jälgijaga, naine Shakira 102,7 miljoni jälgijaga. Eestlastest on enim fänne Toomas H. Ilvesel ja naistest Kerlil, kes on 595 tuhande jälgijaga Eesti kuulustest esimesel kohal. Globaalsetest brändidest on edukaim Coca-Cola. Coca-Colale järgnevad kaks jalgpalliklubi FC Barcelona ja Real Madrid.

Fotod ja video: päästjad said kuus uut redelautot

Reede lõuna ajal tutvustati Vabaduse väljakul Päästeameti uusi redelautosid, ühtlasi õnnistas neid Tallinna praost Jaan Tammsalu.

Siseminister Hanno Pevkur ütles auto üleandmisel, et ühest küljest on hea meel selle üle, et päästjad said endale uued ja head töövahendid. Teisest küljest aga tuleb loota, et neid autosid läheb võimalikult harva vaja. Pevkur lõi autode ristimisel vastu ühe auto tugijalga puruks šampusepudeli, mis oli kõigi reeglite kohaselt vastavasse turvakotti pakitud. Uued autod said enale nimeks Laurits, mis on tuletatud tuleõnnetuste eest kaitsva pühaku Laurentsiuse nimest.

«Viimati jõudis uus redelauto Eestisse 2008. aastal ja enne seda 2003. aastal. Ja iga kord on tulnud üks auto. Mina pole oma 20 aasta pikkuse karjääri jooksul varem sellist pilti näinud, et korraga tuuakse Eestisse kuus uut redelautot,» lausus päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

«Päästeameti strateegia näeb ette, et aastaks 2025 oleks Eesti sama turvaline kui Põhjamaad. Siin mängib väga tähtsat rolli ka varustus ja tehnika, millega saab inimesi päästa ja neid kõrgustest alla tuua,» lisas ta.

Uued redelautod Iveco Magrius on kaasaegsed päästesõidukid, mis võimaldavad päästa inimesi hoonetest kuni 32 meetri kõrguselt. Uuendusena kuuluvad autode varustusse veel pääste hüppepadi, mis pehmendab kõrgelt kukkumist, redelikorvile sisseehitatud termokaamera süsteem ja suure võimsusega veepump.

Uue redelauto said endale Jõhvi, Narva, Pärnu, Tartu ning Tallinnas kesklinna ja Lilleküla komandod.

Keskerakond loobus ERJKga anonüümsete annetuste üle vaidlemast

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutuse halduskohtus vaidlustanud Keskerakond teatas pärast riigikohtu süüdimõistvat otsust, et loobub komisjoniga vaidlemast ning peab seega riigieelarvesse kandma 4000 eurot aastate eest anonüümselt saadud annetusi.

Komisjoni augustis tehtud ettekirjutus puudutab 2010. ja 2011. aasta annetuste registris kajastatud sularahaannetusi, mille Keskerakond deklareeris tagantjärele 2012. aasta kevadel ning mis viisid Keskerakonna peasekretäri Priit Toobali dokumendi võltsimises süüdistatuna kohtu alla.

Nädala eest jäi Toobal nii võltsimises kui lisaks ka eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises riigikohtu otsusega lõplikult süüdi. Otsuse kohaselt võltsis Toobal viit erakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad kokku 11 030,28 euro ulatuses sularahaannetusi, et erakond saaks kasutada teadmata päritoluga sularaha. Võltsitud orderid pidid näitama, et sularaha, mille Toobal Keskerakonna kassasse maksis, on inimestelt saadud annetus, mida erakond tohib vastu võtta.

Kuna Toobal pani võltsimise toime erakonna peasekretärina, jäi riigikohtu otsusega kuriteos juriidilise isikuna süüdi ka Keskerakond.

Järelevalvekomisjoni esimees Ardo Ojasalu ütles augustis Postimehele, et riigikohtu süüdimõistva otsuse korral tehakse erakonnale hiljem ettekirjutus ka ülejäänud summa kandmiseks riigieelarvesse.

Sester teeb sotside vastuhakust hoolimata ettepaneku nimetada Parts kontrollikoja liikmeks

Ehkki sotsiaaldemokraadid on teada andnud, et nemad ei taha Juhan Partsi Euroopa Kontrollikoja Eesti esindajaks, teeb rahandusminister Sven Sester valitsusele sellegipoolest ettepaneku esitada kontrollikoja liikmeks just Parts. 

«Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingule valitakse kontrollikoja liikmeks isikud, kes oma riigis kuuluvad või on kuulunud kontrolliasutustesse või kes on eriti pädevad selle ametikoha jaoks. Nende sõltumatus peab olema väljaspool kahtlust. Leian, et Juhan Parts täidab nimetatud tingimused. Endise riigikontrolörina tunneb ta avalikku sektori auditeerimist ning on palju panustanud sellesse, kuidas see täna Eestis toimib,» selgitas Sester oma otsust pressiteate vahendusel.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ütles Postimehele, et sotsid on endiselt seisukohal, et Parts kõrgele eurokohale ei sobi. «Meie Juhan Partsi kandidatuuri ei toeta ja see tähendab seda, et Juhan Parts Eesti esindajana kontrollikotta ei saa,» oli Ossinovski konkreetne.

«IRLi poliitiline käitumine ei ole alati allunud ratsionaalsele analüüsile. Ma muud ei oskagi öelda,» kommenteeris Ossinovski seda, miks esitas IRL ühe valitsuspoole vastuhakust hoolimata Partsi jälle kontrollikoja liikme kandidaadiks.

Riigikontrolör kohtub Partsiga teisipäeval

Riigikontrolör Alar Karis kutsus riigikogu liikme Juhan Partsi järgmise nädala teisipäeval, 1. detsembril Riigikontrolli kohtumisele seoses rahandusministri palvega kujundada arvamus Partsi kui Euroopa Kontrollikoja liikme võimaliku kandidaadi suhtes.

Riigikontrolör soovib saada kohtumisel Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluva Juhan Partsiga teada, mida Parts arvab võimalikust tööst Euroopa Kontrollikojas, milline on tema hinnang kontrollikoja praeguse töö kohta, mida ja kuidas oleks tema arvates kontrollikoja töös vaja muuta, et tagada väljundite maksimaalne kasutegur nii Euroopa Liidu üldisel kui ka liikmesriikide tasandil.

Samuti on riigikontrolör huvitatud Juhan Partsi arusaamast, kuidas oleks sobilik kujundada Euroopa Kontrollikoja ja liikmesriikide kõrgeimate auditiasutuste omavahelisi suhteid ning parandada koostööd, teatas riigikontrolli pressiesindaja.

Kujutage ette olukorda, kus IRL oleks sotside kandidatuuri blokeerinud seetõttu, et ta hääletas kooselu seaduse poolt.

Sester küsis riigikontrolörilt Partsi kandatuuri kohta arvamust

Rahandusminister Sven Sester saatis täna lõuna ajal riigikontrolör Alar Karisele kirja arvamuse saamiseks Euroopa Kontrollikoja liikmekandidaadi Juhan Partsi kohta.

«Ma palusin kirjas, et Karis esitaks oma arvamuse esimesel võimalusel, mina ei dikteeri seda riigikontrolörile ette, kuidas ta vastama peaks. Eks ta siis ühel hetkel annab tagasisidet. Ma ei oska tõesti öelda, kas ta kutsub kandidaadi välja ja kohtub temaga isiklikult, seda tuleks Alar Kariselt küsida,» ütles Sester täna lõuna ajal.

Sester ei usu, et Partsi esitamine kutsub esile valitsuskriisi

Sestri sõnul ta ei usu, et tema otsus esitada valitsusele kontrollikoja liikmekandidaadiks Juhan Parts võiks esile kutsuda valitsuskriisi.

«Kontrollikoja liige peab omama pädevust täita oma ülesandeid ja tema tööülesanded ei ole seotud sellega, kas ta toetab kooseluseadust või mitte. Ma usun, et ka sotsid saavad sellest aru. Kui nad soovivad küsida kandidaadilt küsimusi, on neil see võimalus olemas. Diskussioon peaks käima siiski selle üle, kas kandidaadi kompetents on tasemel, mis võimaldab tal täita kontrollikoja liikme ülesandeid,» ütles Sester.

Tsahkna: miks meedia sotsidega nii leebe on?

«Rahandusminister tegi seda, mis on tema seaduse järgne ülesanne - esitas kandidaadi, keda tuleb riigikontrollil ja valitsusel hakata arutama. Seni on olnud tegu spekulatsioonidega, kes võiks millisele parteile sobida,» kommenteeris Margus Tsahkna suhtlusportaalis Facebook.

«Kujutage ette olukorda, kui sotsid oleksid esitanud Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks mõne oma väärika poliitiku ning IRL oleks tema kandidatuuri blokeerinud seetõttu, et ta hääletas kooselu seaduse poolt. Mina seda IRLi esimehena ette ei kujuta, see ei saa olla Eesti, ega ole Euroopa poliitilise kultuuri osaks,» jätkas Tsahkna.

«Kui selline asi oleks juhtunud, oleks IRL meedia poolt maatasa tehtud. Miks sotside puhul sellist maailmavaatelist ning riigikogu liikme südametunnistuse vabadust ahistavat käitumist soositakse, on mulle arusaamatu,» kurtsi ta.

Vastavalt vabariigi valitsuse seadusele esitab Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadi valitsus rahandusministri ettepanekul, tutvudes eelnevalt riigikontrolöri arvamusega. Pärast valitsuse heakskiitu esitatakse Euroopa kontrollikoja Eesti-poolse esindaja kandidatuur Euroopa Liidu nõukogule. Kontrollikoja liikme kinnitab nõukogu pärast konsulteerimist Euroopa Parlamendiga.

Euroopa Kontrollikoda on üks viiest Euroopa Liidu institutsioonist Euroopa komisjoni, ELi nõukogu, Euroopa parlamendi ja Euroopa kohtu kõrval. Kontrollikoja ülesanne on auditeerida ELi institutsioonide arvepidamist ja tagada seeläbi liidu finantsjuhtimise usaldusväärsus.

Hipodroomilt plehku pannud hobune sai kergelt viga

Täna kella 14.15 paiku pääses Tallinna Hipodroomilt jooksu treeninghobune, kes püüti umbes kümne minuti pärast kinni Hipodroomi läheduses asuvast trollipargist. Hobune sai kergelt viga, kuid üldiselt lõppes kõik õnnelikult.

«Nägin, kuidas hobune Hipodroomilt välja pääses ja kõigepealt vastu elektriposti jooksis. Seejärel jooksis ta väga suure kiirusega kesklinna poole,» rääkis Postimehele sealsamas kiirtoidukoha lähedal seisnud Triin. «Tundub väga ohtlik, mõelda vaid, kui ta jookseb vastu autot või otsa mõnele naisele, kes lapsevankriga tänaval jalutab. Väga ohtlik,» lisas pealtnägija.

«Täna kella veerand kolme paiku juhtus selline lugu, et treeningsõitu teinud hobune viskas ilmselt ehmatuse peale treeneri maha ning pääses jooksu,» ütles Hipodroomi esindaja Mihkel Gull, kelle kinnitusel treener vigastada ei saanud.

Ta ütles, et hobune püüti kinni trollipargis ja on praeguseks õnnelikult oma talli tagasi toimetatud. «Hobune pääses ilma suuremate vigastusteta. Tal on mõned kriimustused, aga mitte midagi hullu,» lisas ta.

Gulli kinnitusel juhtub selliseid asju harva ning tavaliselt saadakse hobune kätte ikkagi Hipodroomi territooriumil.

Küsimusele, kuidas hobune maha rahustati, vastas ta, et kui loom kätte saadakse, siis on ta küllalt maha rahunenud, vastasel juhul oleks teda raske kätte saada. «Rahulik rääkimine aitab kindlasti kaasa,» märkis ta.

Põhja päästekeskuse pressiesindaja ei olnud juhtumist teadlik. Politsei kinnitas, et hobune on tagasi Hipodroomil ning kõik on korras.

Tugev tuul annab laupäeva õhtul järele

Atlandi ookeanilt üle Norra mere Skandinaavia põhjatipu poole kiirustavad madalrõhkkonnad ja Moskva taha koondunud kõrgrõhkkond veavad vägikaigast ning hoiavad meil siin Läänemere kaldal tuult tugevana.

Homme õhtuks kaugeneb kõrgrõhkkond ida poole ja tuul hakkab vaikselt ka Eestis mandrilt alates nõrgenema, vaibudes lühiajaks merel alles hommikuks.

Laupäeval tuleb pilves selgimistega ilm, kohati võib sadada. Puhub edela- ja lõunatuul 8–13, puhanguti 18, saartel ja rannikul 14–17, puhanguti 23–28 m/s. Õhutemperatuur jääb ühe külma- ja viie soojakraadi vahele.

Endine TTÜ professor anti ebaseaduslikult kohtu alla

Pärast riigikohtu otsust lõpetas Harju maakohus kelmuses süüdistatud endise Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) professori Madis Metsise kriminaalmenetluse. Riigikohus leidis, et Harju maakohus võttis kiirkorras asja menetlusse rikkudes mitmeid norme.

Harju maakohus otsustas eile lõpetada Madis Metsise ja Ain Langeli kriminaalasja aegumise tõttu. Lisaks tuleb hüvitada riigieelarvest Metsisele tema poolt kaitsjale tasutud 2945 eurot. Langelile tuleb kaitsjatasu hüvitada summas 6934 eurot.

Kohtunik Leo Kunman tõi välja, et tänaseks on süüdistatavatele ette heidetud kuriteod aegunud ja menetlus tuleb lõpetada.

Asja soovitas maakohtul 6. novembril üle vaadata riigikohus, kes saatis Langeli ja Metsise kohtu alla andmise otsuse tagasi Harju maakohtusse.

Aegumise vältimiseks rikkus maakohus erinevaid menetlusõiguse nõudeid, leidis riigikohus.

Riigikohtu märkused kohtule olid karmid. Nimelt leidis riigikohus, et Langel ja Metsis olid kohtu alla antud menetluspõhimõtteid rikkudes ehk sisuliselt ebaseaduslikult.

Kohtusse mõned päevad enne aegumist

Nimelt selgub riigikohtu otsuselt, et Põhja ringkonnaprokuratuur saatis tänavu 15. aprillil süüdistuse Harju maakohtusse. Samal ajal oli teada, et kriminaalasi aegub 21. aprillil.

Samal päeval teavitas kohus kaitsjaid süüdistuse saamisest ja uuriti, kas eelistung võiks toimuda juba 20. aprillil. Kaitsjad sellega ei nõustunud ja palusid, et neile antaks mõistlik aeg kaitseakti koostamiseks.

Sellest hoolimata teatas kohus 16. aprillil, et asi aegub 21. aprillil ja 20. aprillil tuleb eelistung ära pidada. See päev kaitsjatele varem plaanitud tööülesannete pärast ei sobinud. Nad taotlesid eelistungi määramist menetlusseadustiku nõudeid järgides, mis võimaldaks kaitseaktide koostamist ja esitamist seaduses ettenähtud korras.

Siis otsustas kohus, et eelistung toimub 6. mail. Samal ajal otsustas kohus ilma eelistungita kriminaalasja ikkagi menetlusse võtta. Langel ja Metsis anti Harju maakohtu määrusega kohtu alla.

Langeli kaitsja Aivar Pilv ja Metsise kaitsja Jaak Siim esitasid selle otsuse peale kaebuse, mis jõudis riigikohtuni.

Metsis: Eestis juhtub imelikke asju

Riigikohus leidis 6. novembril, et otsuse mehed kohtu alla anda tegi ebaseaduslik kohtukoosseis ilma eelistungita. Riigikohus pidas seda kriminaalmenetlusõiguse massiivseks rikkumiseks. Aegumise vältimiseks rikkus maakohus erinevaid menetlusõiguse nõudeid, leidis riigikohus. See, et eelistung määrati hilisemaks, ei muuda kohtu alla andmisel toime pandud menetlusõiguse rikkumisi olematuks, lisas riigikohus. Nii saatiski riigikohus menetluse alustamise otsuse tagasi maakohtusse, kes nentis eile, et asi on aegunud.

«Täna siis sai lõpuks läbi see närvesööv saaga, millega mõned endised kolleegid TTÜst üritasid mind aastaid kestnud kriminaalasja veeretades kohtu alla anda,» ütles Postimehele eile Madis Metsis.

«Kommentaariks oskan öelda, et eks Eestis juhtub imelikke asju. Ju mõnigi TTÜ tegelane üritas mõõta minu tegevust teadusprojekti juhtimisel oma «rikutuse» mõõdupuuga,» lisas Metsis.

Tema hinnangul tõendab süüdistuse põhjendamatust ka asjaolu, et teda ega kaassüüdistatavat ei suudetud aastaid kestnud menetlusperioodi jooksul seaduse nõuetele vastavalt kohtu alla anda, kuigi koostöö uurimisorganitega oli olnud täielik ja mingit venitamist üheski uurimise faasis ei esinenud.

Majanduskuritegude avastamine võtab aega

«Lisaks on kogu loos veel üks moment, mis võib-olla on isegi keskne. Kelmuse puhul, milles meid üritati süüdistada, peab keegi saama kasu ja keegi kannatama kahju. Mina olen sellest loost saanud üsna suures mahus kahju ja ka TTÜ esindaja on ülekuulamisel tunnistanud, et TTÜle pole kahju tekkinud. Mis kelmusest siis sellises kontekstis üldse rääkida saab?» lisas Metsis.

«Süüdistuses kirjeldatud tehingud toimusid peamiselt 2010. aasta alguses, aga kuna tegevus oli varjatud, siis tekkis kannatul kelmuse kahtlus oluliselt hiljem. Seetõttu alustati kriminaalmenetlust alles kolme aasta pärast ehk 2013. aasta mais,» väitis aga Põhja ringkonnaprokurör Andrei Voronin, kelle sõnul tuleb majanduskuritegude puhul arvestada sellega, et need on keerulised ja mahukad. Nende uurimine võtab aega aastaid.

«Antud juhul õnnestus küll suhteliselt lühikese aja jooksul koguda piisavalt tõendeid, et esitada süüdistus, aga paraku jõudis enne kohtupidamist kätte kuriteo aegumistähtaeg,» lisas Voronin.

Teise astme kuritegude aegumistähtaeg on reeglina viis aastat alates kuriteo toimepanemise hetkest, aga seda katkestavad mitmed menetlustoimingud, millest üks on süüdistatavate kohtu alla andmine, ütles prokurör.

«Harju maakohus andis küll süüdistatavad tänavu kevadel kiirkorras kohtu alla, kuid paraku ei olnud nii kiiresti võimalik täita kõiki vajalikke menetlusnorme. Seetõttu riigikohus tühistas kohtu alla andmise määruse ja maakohus lõpetas kriminaalasja menetluse aegumise tõttu,» nentis prokurör, kelle sõnul on süüdistatavad kogu varalise kahju praeguseks kannatanule hüvitanud.

Süüdistati ülikoolilt raha välja petmises

Prokuratuur andis Metsise ja Langeli tänavu kohtu alla väidetavalt 2010. aasta algul aset leidnud kelmuse pärast.

Metsis töötas aastail 2005 kuni 2013 TTÜ bioinformaatika professorina ja alates 2010. aastast ka TTÜ integreeritud süsteemide bioloogia keskuse juhatajana. Ühtlasi oli Metsis ajavahemikul 2010 kuni 2012 BiotaP OÜ nõukogu liige ning kaasosanik läbi OÜ Riistakast.

Põhja ringkonnaprokuratuuri teatel kuulutas 2010. aasta jaanuaris TTÜ Metsise ettepanekul välja riigihanke, et soetada robootiline seade proovide puhastamiseks orienteeruva maksumusega 35 000 eurot. Samal ajal tegi Metsis prokuratuuri uurimisandmeil oma tuttavale, Lanlab OÜ ainuosanikule ja juhatuse ainuliikmele Ain Langelile suulise ettepaneku, et tema firma osaleks hankes.

Seejuures lubas Metsis süüdistuse kohaselt Langelile, et tema vormistab kõik riigihankes osalemiseks vajalikud dokumendid ning rääkis, et tal on riigihanke tingimustele vastav seade olemas.

Samuti ütles Metsis süüdistuse järgi Langelile hinna, millega võiks seadet pakkuda. Kirjeldatud viisil riigihankes osalemise eest pakkus Metsis Langelile osa seadme müügihinnast. Lanlab OÜ osaleski hankel ja firma pakkumus tunnistati nõuetele vastavaks ja edukaks.

2010. aasta aprillis esitas Langel Lanlab OÜ nimel TTÜle arve summas 558 000 krooni ehk ligi 35 700 eurot, mille TTÜ tasus. Seadme üleandmise kohta vormistati TTÜ ja Lanlab OÜ vahel üleandmise-vastuvõtmise akt.

Süüdistuse kohaselt ei olnud aga Langelil kooskõlas Metsisega paika pandud plaanile algusest peale kavatsust hankelepingu tingimusi täita. Langeli juhitav Lanlab OÜ ei ole tegelikkuses kõnealust seadet kelleltki ostnud, ei ole seda TTÜle müünud ega TTÜ esindajale üle andnud, teatas prokuratuur.

Nimelt näitas Metsis süüdistuse kohaselt TTÜ esindajale riigihanke korras tarnituna ette hoopis BiotaP OÜle kuuluva sama marki robootilise seadme, mille osaühing soetas 2010. aasta jaanuaris 549 600 krooni ehk 35 000 euro eest Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt saadud toetuse abil.

Süüdistuse kohaselt jagasid Langel ja Metsis TTÜlt kelmusega saadud 558 000 krooni ehk 35 700 eurot nii, et Langeli juhitavale Lanlab OÜle jäi 55 800 krooni ehk 10 protsenti rahast ja 90 protsenti rahast kandis ta 2010. aasta mais Metsise juhitava OÜ Riistakast pangakontole.

Langel ja Metsis kinnitavad, et ei ole kelmuses osalenud.

Tuntud köhatabletid kaovad müügilt

Kihisevate ACC kurgutablettide turustamine Eestis lõpetatakse.

Müügiloa hoidja Sandoz d.d. teatas ACC 100 mg kihisevate tablettide ja ACC Hot 200 mg suukaudse lahuse pulbri (toimeaine atsetüültsüsteiin) turustamise lõpetamisest Eestis, vahendab ravimiamet.

Müügile jäävad teised atsetüültsüsteiini sisaldavad preparaadid.

ACC tabletid Foto: Ove Maidla / Postimees

Tervise ravispaahotell jälgib ilmateadet ja valmistub liivakotte välja tooma

Kuna Eesti suurim ravispaahotell Tervis sai 2005. aasta jaanuaritormis palju kannatada, võetakse siin majas iga tormihoiatust ääretult tõsiselt.

Muret tunda on põhjust isegi siis, kui veetõus sajanditormi kõrgtasemeni ei küüni: veerindel on Tervis Pärnus igal juhul esimene, mis tagasihoidlikumale üleujutusele ette jääb.

Arvestades ravispaahotelli asukohta ja tõika, et jaanuaritorm uputas kompleksi korralikult, on Tervisel oma liivakotivaru paari autokoormatäie mahus olemas.

Tervise ja Tervise Paradiisi juht Jaan Ratnik ei usu siiski, et seekordsed tormituuled endaga märkimisväärse suurvee kaasa toovad. Ta meenutas, et jaanuaritormi ajal oli merevesi Pärnu lahes juba enne maru vähemalt meetri jagu kerkinud ja vesi Taani väinadest Eesti rannikule lükatud.

"Praegu lubab ilmajaam pühapäevaõhtuks veetõusu vaid 18 sentimeetrit üle merepinna. Tõsi, praegu on veetase küll kõrgem, aga prognoosi järgi peaks ikkagi langema. Esmaspäevast prognoosi ilmateenistus veel näita, aga me oleme valvel ja jälgime. Vaatame iga tunni tagant uudiseid," sõnas Ratnik.

Kui prognoos seda eeldab ja ilmajaam annab hoiatuse, laseb Tervis liivakotte juurde tuua.

Esimesena satub ohtu ravispaahotelli toitlustuskompleks, mis asetseb enam-vähem Tervise majade keskel.

"Toitlustuskompleks on Tervise hoonetest kõige madalamal ja kui vesi küünib 1,70 meetrini üle Kroonlinna nulli, hakkab vaikselt söögisaali imbuma," seletas Ratnik ja lisas, et vesi ei tungi hoonesse mööda maapinda, vaid hoopis sademevee- ja kanalisatsioonitorudest.

2005. aastast tänini ei ole ükski teine torm toonud Pärnusse jaanuaritormiga võrreldavat uputust ja Terviseski on pärast seda vaid korra ümber toitlustuskompleksi perimeetri liivakotiring laotud.

"Siis tuli ka liivakottide taha paar sentimeetrit vett, mis juba paari tunni pärast taandus," meenutas Ratnik.

Galerii: USA liikursuurtükkide lahinglaskmised kaitseväe keskpolügoonil

Ameerika Ühendriikide suurtükiväelased korraldasid täna kaitseväe keskplügoonil liikursuurtükkide M109A6 Paladin lahinglaskmised.

Liikursuurtükid on Eestis esmakordselt ning varasemalt taoliste relvadega keskpolügoonil laskeharjutusi korraldatud ei ole. Lahinglaskmistel osalesid kaks liikursuurtükki koos toetustehnikaga.

Ühendriikide liikursuurtükkide patarei ülem kapten Peter Beamer hindas relvade võimekust Eesti maastikul tegutseda heaks.

«Kuna Paladinide kere asetseb roomikutel, on raske leida maastikku, kus nad hätta jääks. Tänase laskeharjutuse edukas sooritus näitas, et Eesti tingimustes saavad nad väga hästi hakkama,» ütles kapten Beamer.

Tänased laskeharjutused on osa laiemast kursusest, mille eesmärk on tutvustada Eesti kaitseväelastele liikursuurtükkide võimekust ning nende kasutamise taktikalisi iseärasusi. Ühtlasi andsid laskmised Ameerika Ühendriikide suurtükiväelastele võimaluse tutvuda kohaliku maastiku eripäradega.

Vastavalt riigikaitse arengukavale on liikursuurtükkide soetamine plaanis ka Eesti kaitseväel. 1. jalaväebrigaadi ülema kolonelleitnant Veiko-Vello Palmi sõnul andis liikursuurtükkide laskeharjutuse jälgimine Eesti kaitseväelastele palju kasulikke kogemusi.

«Liikursuurtükid kujutavad endast võimsa tulejõuga mobiilseid relvi, mille soetamine on ka Eesti kaitseväe pikaajalistes plaanides kirjas,» ütles kolonelleitnant Palm.

Liikursuurtükid M109A6 Paladin võeti USA armee relvastusse 1994. aastal. Relva maksimaalne laskekaugus ulatub 30 kilomeetrini ja selle meeskonda kuulub neli inimest - meeskonnaülem, juht, sihtur ja laadur. 29 tonni kaaluv masin suudab arendada tippkiirust 60 km/h ning läbida ühe tankimisega üle 300 kilomeetri.

Tapal paiknevad liikursuurtükid kuuluvad Ühendriikide 41. suurtükirügemendi 1. pataljoni A-patarei koosseisu. Liikursuurtükid jõudsid Eestisse 15. novembrin ning need liiguvad detsembris edasi Leetu.

Parts loodab, et valitsus püsib tema kandideerimisele vaatamata

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaat Juhan Parts avaldas lootust, et tema esitamine ei aja sotsiaaldemokraatide vastuseisust hoolimata valitsust lõhki ning ta on valmis vastama kõigile küsimustele.

Parts avaldas reedel BNSile arvamust, et senine terav diskussioon Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadi üle on olnud konkreetse kandidaadi puudumise tõttu. «Omalt poolt teen kõik, et seda ei juhtuks, Eesti vajab ikka heas meeleolus töötavat valitsust,» lisas ta.

Partsi parteikaaslasest rahandusminister Sven Sester esitas reedel Partsi ametlikult Euroopa Kontrollikoja kandidaadiks, koolimata sellest, et valitsuspartner Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) on kinnitanud, et Partsi kandidatuur ei leia mingil juhul valitsuses konsensust.

«Nüüd on otsus ja konkreetne kandidaat. On olemas ka konkreetsed nõuded sellele ametikohale kandideerivale inimesele ja nüüd on võimalik neid hinnata. Seda esiteks. Ja teiseks olen valmis vastama kõigile mulle esitatud ja esitatavatele küsimustele, mis tulevad nii sotsiaaldemokraatidelt kui avalikkuselt,» sõnas Parts.

Endine riigikontrolör, peaminister ja minister Parts kinnitas BNSile, et pole enda varasemates ametites teinud ühtegi riigile kahjulikku otsust.

«Üldises joones võin kinnitada, et kogu minu 20-aastne töömehekarjäär on olnud Eesti riigi heaks ja ma olen teinud sadu otsuseid ja ei tea ühtegi otsust, mis poleks olnud Eesti riigi huvides. Ja kui on selleteemalisi küsimusi, siis ma teen kõik, et neile saaks vastatud ja loodan, et valitsus leiab selles osas konsensuse,» ütles Parts.

SDE vastuseisu kommenteerides avaldas Parts kahetsust tekkinud sõnasõja üle, märkides, et pole tahtnud varem ega soovi ka nüüd sellesse sekkuda. «Kutsun sotse, kes on alati kirega enda asja ajanud, saama kõikidele enda kahtlustele vastuseid ja eks selle eeldus on ju rahulik jutuajamine minuga ja arvan, et saan kahtlused hajutatud,» lisas ta.

Parts nentis vastuseks BNSi sellekohasele küsimusele, et vaatamata tema pidevale kohalolekule riigikogu hoones pole ükski kolleeg seni küsimustega tema poole pöördunud ja ta pole saanud tema suhtes tõstatatud kahtlusi ka mitteametlikult hajutada.

«Alles neljapäeval andsin rahandusministri ettepanekule oma nõusoleku, siiani on minu nimega ainult spekuleeritud. Ja ma pole ka kõigile avalikkuses kõlanud väljaütlemistele kohe reageerinud. Nüüd, kus ma olen andnud nõusoleku ja rahandusminister on ettepaneku teinud, tahaks ma ka ise kõikvõimalikke süüdisusi ümber lükata,» ütles Parts. «Siiani olin vaikselt kõrvaltvaatav objekt. Nüüd, kus ma olen ametlik kandidaat, loomulikult olen ma valmis absoluutselt kõigile küsimustele vastama.»

Vastates BNSi küsimusele, kas on riigimehelik kandideerida ametikohale ette teades väga tõsist vastuseisu ja seda, et tema kandidatuur mingil juhul valitsuses konsensust ei saavuta, vastas Parts, et «mis puudutab kontrollikoja tööd, siis arvan, et tunnen seda üsna põhjalikult ja olen saanud sellega suurepäraselt hakkama».

«Kriitika mu arvates pole absoluutselt õiglane,» lisas ta. «Nüüd peaks valitsus kaaluma kandidaate sisu järgi, nii nagu ühte personaliotsust tehakse. Personaliotsus ei saa olla kindlasti lõpuni subjektiivne. Ja ma olen igati valmis, et valitsus saaks teha hea otsuse.»

Läti rikaste edetabelit troonivad pankurid

Läti rikaste edetabeli esimesel kahel koral on juba neljandat aastat järjest panga ABLV kaasomanikud Olegs Fils ja Ernests Bernis, kellest esimese vara hinnati 314 miljonile ja teise 310 miljonile eurole.

Ka kolmandal kohal on pankur, Rietumu banka omanik Leonīds Esterkins, kelle varandus hinnati 266 miljonile eurole, vahendab Äripäev.

Neljandal kohal on Rietumu banka kaasomanik Arkādijs Suharenko, kelle varanduse väärtus on 136 miljonit eurot.

Alles viiendal kohal on pangandusväline ettevõtja Arnis Riekstinš (85 miljonit eurot), kes on suuromanik ettevõttes Mikrotīkls, mis toodab võrguühenduste riistvara MikroTik kaubamärgi all.

Läti rikaste edetabelit koostavad ettevõtete Laika stars ja Lursoft toel ajakirjanikud Lato Lapsa ja Kristīne Jančevska.

Lõviosa võrgutasust läheb riigifirmade kasumiks

Põhivõrguoperaatori Eleringi põhjendatud tulukus moodustab võrgutasudest 46,1 protsenti, samas kui näiteks suurima jaotusvõrguettevõtja Elektrilevi tulukuse osakaal võrgutasust on 18,9 protsenti, selgub konkurentsiameti koostatud Eleringi investeeringute mõjude aruandest.

Arvestades, et Eleringi võrgutasu moodustab Elektrilevi küsitavast võrgutasust 34,6 protsenti, ulatub kahe võrguhalduri summaarne tulukus 35 protsendini, ehk teisisõnu: iga tarbija makstavast võrgutasu eurost läheb 35 senti kahe riigifirma kasumlikkuse tagamiseks.

Kapitalikulu, mille seas on elektrivõrku tehtavad investeeringud, moodustab Eleringi küsitavast võrgutasust pisut üle kolmandiku: 34,7 protsenti. Tavatarbijale, kes maksab Eleringile võrgutasu jaotusettevõtete kaudu, läheb igast võrgutasuks makstud eurost 28 senti põhivõrku tehtavateks investeeringuteks ning 18 senti jaotusvõrgu investeeringuteks.

Elektrituruseaduse kohaselt peab võrgutasu suurus tagama investeeritud kapitalile põhjendatud tulukuse. Kapitalikulu (põhivara kulum) ja põhjendatud tulukus on seotud ettevõtte elektripõhivõrguteenuse osutamiseks vajaliku põhivaraga ning elektripõhivõrku teostatavate investeeringutega, seisab aruandes. Konkurentsiamet tõdeb, et neil komponentidel on kõige suurem osakaal võrgutasude kujunemisel.

Konkurentsiameti hinnangul kasvaks võrgutasud üle kümne protsendi aastaks 2025, kui kapitali hind jääb tänasele madalale ltasemele ja Elering investeerib keskeltläbi 20 miljonit eurot aastas. 33 miljonit eurot aastas investeerides tõuseks võrgutasud kümne aastaga ligi veerandi (23,8 protsenti).

Samas märgib amet, et tegelik hinnatõus jääb märkimisväärselt väiksemaks, sest aastaks 2019 amortiseerub suur osa Eleringi enne 2003. aastat soetatud põhivara.

Vaata ka konkurentsiameti aruannet.

Lõuna-Eestis liiguvad ringi petised

Neljapäeval sai Valgamaalane vihje, et Võrumaal Sõmerpalu vallas on ringi liikumas kaks meest, kes esitlevad end päästeteenistuse töötajatena ja sooviksid elamus olevaid suitsuandureid kontrollida. Päästeameti kinnitusel hetkel aga nad suitsuandureid kontrollimas ei käi.

Vihje edastanud endine Valgamaa elanik kirjeldas, kes nüüdseks Võrumaal kodu leidnud, kuidas kaks meesterahvast soovisid pääseda majja, kuna päästeametil käivat hetkel suitsuandurite kontrollimise kampaania. 

«Mehed küsisid esmalt, kas olen üksi kodus – juba see oli kahtlane. Seda võimendas omakorda see, et nad sõitsid autoga, mis meenutas operatiivkorrapidajate autosid: punased, kuid iseloomulike embleemideta.»  

Naine tõdes, et olukord oli väga kahtlane: seega ta mehi väravast sisse ei lubanud ja küsis töötõendit. «Selle peale pöörasid nad sõnagi lausumata otsa ümber, istusid autosse ja sõitsid minema,» sõnas naine. 

Väidetavalt oli sama auto käinud naabrite juures eelmisel päeval, kuid seal ei olnud meestel kellegagi rääkida. Sellised vahejuhtumid aga panevad tõsiselt muretsema inimeste turvalisuse pärast, sest paraku liigub selliseid petiseid ringi ja kui liigutakse Võrumaal, siis peaks silmad lahti hoidma ka mujal, kaasa arvatud Valgamaal.

Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik kinnitas täna, et lähiminevikus ei ole päästeametile laekunud infot petistest kodukülastajate kohta. Kiik lisas samas, et Võrumaal elav naine väärib kiitust, sest kahtluse korral tuleb alati küsida töötõendit. «Tõendi õigsust saab kontrollida päästeala infotelefonilt 1524.» 

Lisaks kinnitas Kiik, et suitsuandureid suvalistes kohtades kontrollimas praegu ei käida. 

«Küll on aga päästjad teinud käesoleva aasta jooksul Eestis kokku ligi 15 000 kodukülastust, mille eesmärk on tuleohutusalaste nõuannete jagamine. Enamasti lepitakse kodukülastus eelnevalt kokku või on päästjad ära tuntavad päästeameti embleemidega sõiduki ja riietuse või mundri järgi. Ka vabatahtlikel päästjatel on tõendid, mida nad kahtluse korral näidata saavad,» rõhutas Kiik.

Kohus karistas kanepit kasvatanud tartlast tingimisi vangistusega

Tartu maakohus karistas möödunud nädalal tingimisi vangistusega noort tartlast, kes tegeles kanepi kasvatamisega ja andis narkoainet edasi ka alaealisele.

Süüdistuse kohaselt paigaldas 23-aastane Karlis oma koju magamistoa kappi seadmeid, mille abil kasvatas kanepitaimi. Süüdistatava elukohas toimunud läbiotsimise käigus leidsid korrakaitsjad ka plastkarpe, kus ta kasvatas psilotsübiini/psilotsiini sisaldavaid seeni.

Lisaks sellele süüdistatakse teda marihuaana ebaseaduslikus käitlemises. Kriminaalasja raames kogutud tõendid kinnitasid, et süüdistatav andis marihuaanat mitmel korral erinevatele isikutele edasi. Samuti on kinnitust leidnud alaealisele narkootilise aine edasiandmise fakt. Kriminaalasja materjalidest selgub, et kuritegusid pandi toime eelmise aasta algusest kuni sama aasta maikuuni.

Tartu maakohus tunnistas möödunud nädalal Karlise kokkuleppemenetluses süüdi kanepi korduvas ebaseaduslikus kasvatamises, suure koguse narkootilise aine käitlemises, väikeses koguses narkootilise aine edasiandmises alaealisele ning narkootilise aine käitlemiseks vajalike vahendite ja seadmete valmistamises ja valdamises.

Kohus mõistis varem karistamata noormehele kolmeaastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Eelvangistuses on Karlis talle mõistetud karistusest ära kandnud kaks päeva. Katseajal peab Karlis alluma kriminaalhoolduse kontrollnõuetele. Kohtuotsuse järgi ei tohi ta käitumiskontrolli ajal omada ega tarvitada narkootilisi või psühhotroopseid aineid.

Menetluskuludena tuleb Karlisel tasuda kokku 1515 eurot.

Tapmissüüdistusest pääsenud mees tappis uuesti

Eelmise aasta 19. detsembril Rakveres Uue tänava eramus 93aastase naise mõrvanud 25aastane Sergei Gudrjašov ja 31aastane Jarmo Kuivkaev astusid kohtu ette. Kuivkaevule on see juba teine tapmissüüdistus.

Mehed tapsid naise julmal moel omakasu eesmärgil.

Naise vägivallatunnustega surnukeha leidis sugulane 19. detsembri hommikul. "Sellist surma ei taha kellelegi,» ütles tädi vereloigus laiba leidnud mees toona Virumaa Teatajale.

Viru ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Sirje Merilo ütles, et vastuseks kohtus esitatud küsimusele, kas nad oma süüd tunnistavad, vastasid mehed, et neil ei olnud kavatsust memme tappa.

Süüdistuse kohaselt tungisid Jarmo Kuivkaev ja 25aastane Sergei Gudrjašov eelmise aasta ööl vastu 19. detsembrit ukseluku lahtimurdmise teel sisse Rakveres Uue tänava eramusse, kus nõudsid eakalt naiselt raha ja peksid teda. Kuivkaev lõi ohvrit korduvalt noaga. Saadud vigastuste tagajärjel naine suri sündmuskohal. Mehed võtsid lahkudes kaasa erinevaid esemeid koguväärtusega 2030 eurot.

Kohtuprotsess kahe julma mõrvari üle jätkub 14. detsembril.

Jarmo Kuivkaevule on see juba teine tapmissüüdistus. Viru maakohus mõistis 2011. aastal Jarmo Kuivkaevu süüdi teise inimese tapmises ja määras talle kaheksa aastat vangistust.

Süüdistuse järgi peksid Jüri Avakovi ja Jarmo Kuivkaev 2010. aasta 29. ja 30. augustil Rakveres elumaja korteris kannatanut käte, jalgade ja kiviga pea- ning kehapiirkonda, mis põhjustasid inimese surma.

Kohtueelse uurimise lõppedes said Avakov ja Kuivkaev süüdistuse teise inimese tapmises. Kohus mõistis nad süüdi ja karistas mõlemat 8 aasta pikkuse vangistusega. Otsus aga kaevati edasi.

28. augustil 2013. aastal muudeti Narva kohtumajas peetud istungil tapmissüüdistus kehaliseks väärkohtlemiseks. Mõlemat meest karistati kokkuleppemenetluse korras kolme aasta pikkuse vangistusega.

Prokurör nõuab terroristi toetajatele 7 ja 8 aasta pikkust vangistust

Riigiprokurör Laura Vaik nõudis täna Harju maakohtus terrorikuriteo rahastamises ja toetamises süüdistatud Tallinna meestele, Ramil Khalilovile (25) ja Roman Mankole (30) karistuseks 8- ja 7-aastast vangistust.

Prokurör märkis oma süüdistuskõnes, et Süüria territooriumil relvastatud terroristlikus ühenduses tegutsev Ivan Sazanakov (uue nimega Abdurrahman Azan – toim) on Harju maakohtu poolt kuulutatud rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Sazanakov sõitis kaitsepolitsei andmetel Süüriasse 2013. aastal, kus liitus väidetavalt nn Islamiriigiga. Kahtluste järgi pettus Saznakov Islamiriigis ja ühines Süürias hiljem Al-Qaeda haruga Al-Nusra.

Vaik tõi välja, et Al-Nusra on mässulistest kõige sõjakam, ühenduse eesmärk on islamistliku kalifaadi kehtestamine ja president Bashar al-Assadi kukutamine. Kuigi terroristlikud organisatsioonid ei pea oma liikmete kohta registreid, pole kahtlustki, et Sazanakov läks Süüriasse, et ühineda ühendusega, mida ÜRO peab terroristlikuks, märkis Vaik.

Prokuröri hinnangul leidis tõendamist, et Ramil Khalilov ja Roman Manko olid teadlikud sellest, kuhu ja mis eesmärgil Sazanakov sõitis. Süüdistatavate teadlikkust Sazanakovi asukohast ja tegevusest tõestavad tema hinnangul ka Sazanakovi saadetud kirjad, kus muu hulgas seisis: «Vend, ma lahkusin ja läksin … (Süüria kohanimi – toim). Ei maksa unustada, vend, milleks ma siia tulin.»

«Me sõitsime siia ühe eesmärgi nimel, et ülistada Allahit ja võidelda kalifaadi nimel ja elada šariaadi järgi,» kirjutas Sazanakov. Lisaks saatis ta fotosid endast ja oma tütrest, kes poseerisid automaatrelvadega.

Süüdistuse järgi oli Khalilovi eesmärk koguda algselt 1000 eurot Sazanakovi toetamiseks, kuid ta sai lõpuks kokku 550 eurot. Selle andis ta Sazanakovile üle 2013. aasta oktoobris, kui reisis Sazanakovi naise Lolita ja nende kahe lapsega Türki Hatay lennujaama, kust liikusid edasi üle piiri Süüriasse.

Pärast Süüriast naasmist saadi kokku veel 200 eurot, millest suurema osa kogus Roman Manko. Khalilov üritas raha Sazanakovile saata Western Unioni rahaülekande kaudu, kuid ülekanne jäi tema tahtest sõltumata lõpule viimata. Manko oli varem 2013. aasta sügisel andnud Khalilovi kätte Sazanakovile edastamiseks sularaha 400 eurot.

2014. aastal esitas Khalilov Mankole palve minna Lätti ning küsida Sazanakovile «püha sõja» toetuseks raha. Eeluurimisel tuvastatud andmete järgi käis Manko 2014. aasta veebruaris Riias ning küsis seal kohtumisel raha Sazanakovi tegevuse toetamiseks. Prokuröri sõnul ta ilmselt sealt raha siiski ei saanud.

Vaigu hinnangul panid Khalilov ja Manko teod toime kavatsetult, seades eesmärgiks Sazanakovi toetamise, teades samal ajal tema tegudest. See tõestab, et Khalilov ja Manko toetasid tahtlikult terrorikuriteo toimepanemist.

Mehed varjasid teadlikult omavahelist suhtlust, näiteks ei usaldatud suhtluskanalina Facebooki, märkis prokurör. Khalilov suhtles Sazanakoviga nn surnud postkasti vahendusel veebilehel mail.ru, kus kirju saadeti samale meiliaadressile.

Kohtuliku uurimise käigus väitis Manko, et tema teadis, et Sazanakov läks Egiptusesse või Türki araabia keelt õppima. Prokuröri arvates üritas Manko Sazanakovilt omavahelises vestluses Egiptuse kohta küsides uurijaid teadlikult eksitada. «Vestlejad on arvestanud õiguskaitseorganite võimaliku huviga ja püüavad neid eksiteele viia,» järeldas Vaik.

Khalilovit süüdistatakse veel lisaks terroristlikkusse ühendusse kuulumisele kaasaaitamises. Süüdistuse järgi osutas ta Sazanakovile vaimset kaasabi, tugevdades tema teotahet ja väljendades pidevat heakskiitu ja poolehoidu Sazanakovi tegevusele terroristliku ühenduse liikmena. Prokuröri hinnangul väljendab see, et Khalilov oli nii enne kui ka pärast Süürias käiku tihedas kontaktis Sazanakoviga, pidevat sotsiaalset toetust. 

Varem Eestis elanud Ivan Sazanakovi saadetud videot kommenteerides ütles Vaik, et neid videoläkitusi, mida terroristid erinevate suhtluskanalite kaudu saadavad, on nähtud enne ja neid on liigagi palju. «Kellelgi ei olnud võimalust Sazanakovit küsitleda,» ütles Vaik ja seadis kahtluse alla kaitsjate esitatud tõendi kasutamise. «Ma arvan, et see tõendab seda, et Sazanakov on terroristliku ühenduse liige,» hindas ta videot.

 

Prokurör rõhutas, et tegemist on väga raskete esimese astme kuritegudega. Vaik sõnas süüdistuskõnes, et olukord nii Euroopas kui ka maailmas kõnelevad väga valusalt terrorismi ohtlikkusest. «Prokuratuuri jaoks on oluline, et Eesti õiguskaitseorganid ei suhtu terrorismi ja selle toetamisse kergekäeliselt,» lausus ta.

Kaitsja seadis kahtluse alla Sazanakovi kuulumise ISISe ridadesse

Roman Manko kaitsja Olavi-Jüri Luik leidis kaitsekõnes, et Mankole esitatud süüdistused on alusetud, tema sõnul puuduvad nii objektiivsed kui ka subjektiivsed kuriteokoosseisu tunnused. «Manko ei teadnud, et Sazanakov viibib Süürias ja tegutseb seal relvastatud terroristlikus organisatsioonis,» rõhutas ta.

«Roman Manko ei ole käinud Lätis eesmärgiga saada rahalisi vahendeid Sazanakovi toetamiseks. Suhtlemine enda tuttavaga, kelle kriminaalsest tegevusest sa ei ole teadlik, ei kuulu kriminaalkoodeksi alla,» lisas Luik ja täpsustas, et Manko ei olnud teadlik ka nn surnud postkastist. Luik palus kohtul Roman Manko õigeks mõista.

Luik seadis kahtluse alla, et Sazanakov üldse Islamiriigi ridadesse kuulub. Advokaadi sõnul puudub kriminaalasjas mis tahes informatsioon, et Sazanakov oleks tahtnud või ühinenud sel ajal terroristliku organisatsiooniga.

Luik võttis kaitsekõne ajal slaididel lahti Süüria kaardi ja näitas, kus asub riigi territooriumil Vaba Süüria Armee, kurdid ja ISIS. Kaitsja selgitas, et Hataya lennujaam asub seal lähedal, kus tulistati hiljuti alla Venemaa sõjalennuk. «Hataya lennujaam ei ole ISISe läheduseski, Hataya lennujaam on ISISest ikka vägav-väga kaugel.»

Luik tõi esile, et kui Sazanakov omavahelistes kirjades Vaba Süüria Armeed paneb pahaks, siis kurdidest ta ei räägi. Kurdid on aga lääneriikide toetatud mässulised. Kaitsja möönis, et kuigi on viiteid, et Sazanakov tõepoolest Süürias võitles, siis pigem kurdide või Vaba Süüria Armee võitlejana, kes on aga läbi USA Eesti liitlased.

Ramil Khalilovi kaitsja, vandeadvokaat Kristi Rande tõi esile, et tema kaitsealune on ligi kaheksa kuud pidanud alusetu süüdistuse eest veetma vangistuses.

Khalilov ei teadnud ega pidanudki Rande sõnul teadma Sazanakovi plaanist minna Süüriasse. Ümber on lükatud kaitsja sõnul ka väide, et ta ostis Sazanakovile lennupiletid. Sazanakov ostis 2013. aasta juulis lennupiletid Türki, 15. juulil palus ta lihtsalt Khalilovi abi nende piletite ümbermuutmiseks.

Rande sõnul ei ole Khalilov kunagi kogunud raha Ivan Sazanakovile eesmärgiga toetada tema kuulumist terroristlikku ühendusse. Khalilov kogus raha kaitsja väitel Lolita Sazanakovi palvel, kes palus tal seda infot mitte levitada. «Khalilov on perekonda ka varem toetanud, andes neile võimaluse elada tema korteris,» tõi ta välja.

Sazanakovid, Ivan ja tema abikaasa Lolita, töötasid Lasnamäel asuvas plasttaarat tootvas Norfolier Balticu tehases, mis aga pankrotistus, mistõttu kaotasid nad mõlemad 2013. aasta kevadel töö.

Rande selgitusel ei ole Khalilov mitte üheski kirjas kiitnud heaks või avaldanud poolehoidu Sazanakovi kirjeldatud tegevusele. Ka ühelegi pildile pole Khalilov reageerinud rõõmuhõiskega. Khalilov ei ole kaitsja sõnul tunnustanud Sazanakovit tema kirjades kirjeldatud sõjategevuse eest.

Khalilov ja Manko end lõppsõnas süüdi ei tunnistanud. Ka kinnitasid mõlemad mehed veelkord, et ei toeta ühtegi terroristlikku organisatsiooni.

«Ma pole kunagi pooldanud terroristlikke ühendusi. Minu tegevus oli suunatud inimeste abistamisele. Kogu mu tegevus polnud kuidagi seotud mingi ühenduse pooldamisega,» kinnitas Khalilov kohtule lõppsõnas.

Khalilov väljendas imestust, miks uurimisasutused pole proovinud ühendust võtta isikuga, keda kahtlustatakse terroristlikus ühenduses olemisega. «Siiamaani ma arvan, et ta on kättesaadav internetikeskkonnas. Ma ei tunnista ennast süüdi ja ma arvan, et pole asjaolusid, mis võimaldaksid mind süüdi mõista,» lausus mees.

Kohus teeb otsuse 29. detsembril.

Kohus mõistis karistused kaheksale Tartus marihuaanaga äritsenud mehele

Tartu maakohus tunnistas sel kolmapäeval kaheksa meest süüdi marihuaanaga äritsemises ning mõistis neile erineva suurusega karistused alates vangistusest, lõpetades rahatrahviga.

Bardo Simanis (39), Edgar Simanis (43), Marcus Arak (22), Tarmo Liigus (28), Mihhail Romanov (19), Tanel Kuusemaa (21), Karl Johannes Silbaum (18) ja Karlis Poljakov (23) tunnistati süüdi marihuaana käitlemises, Edgar Simanis lisaks ka kokaiini käitlemises. Arak ja Liigus tunnistati süüdi ka kanepi ebaseaduslikus kasvatamises ning Bardo Simanis ja Romanov marihuaana alaealistele edasiandmises, teatas Tartu kohtute pressiesindaja.

Bardo Simanisele mõisteti koos talle varem mõistetud ärakandmata karistusega kokku nelja aasta, 11 päeva ja 18 kuu pikkune vangistus ja Edgar Simanisele nelja-aastane vangistus, millest kohe tuleb ära kanda üks aasta. Ülejäänud karistus mõisteti talle tingimisi.

Romanovile mõisteti kolme aasta ja kuue kuu pikkune, Arakule kolme kuu võrra väiksem ning Liigusele, Kuusemaale ja Silbaumile kolmeaastane tingimisi vangistus. Eelvangistuses on karistusest reaalselt Liigus ära kandnud kolm päeva, Arak ja Silbaum kaks päeva ja Kuusemaa ühe päeva. Poljakovile mõisteti 500-eurone rahaline karistus. Kuna eelvangistuses on karistusest juba kantud kaks päeva, tuleb tal tasuda 440 eurot.

Kõikide tingimisi karistuste katseajad on kolmeaastased ning peale Kuusemaa peavad teised süüdistatavad katseajal alluma ka kriminaalhoolduse kontrollnõuetele ja ei tohi muuhulgas tarvitada narkootilisi ja psühhotroopseid aineid.

Kuritegudega saadud vara konfiskeerimise asendamiseks mõisteti Bardo Simaniselt välja 13 984 eurot, Edgar Simaniselt 190 eurot, Arakult 600 eurot, Romanovilt 270 eurot ja Silbaumilt 1350 eurot. Menetluskuludena tuleb süüdistatavatel tasuda 571 kuni 4104 eurot.

Eelmise aasta suvel laekus politseile info, et Tartus käideldakse suures koguses marihuaanat. Politsei alustas kriminaalmenetlust, mille raames peeti kinni ja saadeti kohtu ette kaheksa meest vanuses 18–43 eluaastat.

«Narkokuritegevus on reeglina mitmeastmeline. Ka seekord õnnestus politseiametnikel välja selgitada ahela juhtfiguurid, vahendajad ja ostjad,» kommenteeris kriminaalasja kohtueelset menetlust juhtinud Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Tatjana Tamm.

Lõuna prefektuuri narkokuritegude talituse juht Kristjan Tommingas selgitas, et uimastiäri halvamiseks on oluline jõuda kuritegevuse juurteni. «Umbrohi ka ei hävine, kui vaid maapealne nähtav osa ära kitkuda. Samamoodi on narkoäris, et tarbijate kõrval on esmane siiski pidurit tõmmata varustajate tegevusele ning selle läbi teha tarbijale ja diilerile omakorda narkootikumide kättesaamine võimalikult keeruliseks,» põhjendas ta.

Kriminaalasja materjalidest selgub, et väljaselgitatud ahela tipus olid vennad Bardo ja Edgar Simanis.  «Mehed peeti kinni selle aasta 30. aprillil, kui nad tõid Lätist Tartusse ligi 700 grammi marihuaanat. Mõlemad mehed viibivad kohtu loal vahi all alates 1. maist,» sõnas ringkonnaprokurör Tatjana Tamm.

Süüdistuse järgi käideldi Tartus kokku ligi 1,5 kilo marihuaanat alates eelmise aasta juunist kuni selle aasta maikuuni.

Samuti selgitas politsei välja isikud, kes ostsid marihuaanat Bardo Simanise käest. Nende hulgas on näiteks kaks noormeest, kes olid kuritegude toimepanemise ajal alaealised.  Kogutud tõendid kinnitavad, et marihuaanat osteti peamiselt avalikus kohas: poe parklas, mõne juhusliku maja või garaažide juures. Mõned müüsid ostetud narkootikumi edasi, mõned tarvitasid seda osaliselt ise.

Narkokuritegude talituse juht Kristjan Tommingas juhtis tähelepanu asjaolule, et need narkootikumid jõudsid korduvalt alaealisteni. «Suur osa narkokurjategijaid õigustavad oma tegevust tihti sellega, et müüdav uimasti on lahja ning alaealistele seda ei anta. Tegelikult pole uimastikaubitsejatel mitte ühtegi teist põhimõtet peale omakasu saamise,» rõhutas Tommingas. Ta lisas, et uimastiäriga end sidudes satuvad paljud nõiaringi, millest välja pääseda on väga keeruline. «Tänavamüüja, kes mõtles, et teenib ainult natuke taskuraha, avastab end peagi igapäevaselt uimastitega kauplemas, riskib vangistusega, tarbib ka ise sageli meelemürki aina enam ja enam ning kulutab kogu tänavamüügist saadud raha iseendale uimastite soetamiseks. Mis on selle mõte?» küsib Tommingas.

Sama kriminaalasja raames tegi politsei läbiotsimise ka Liiguse elukohas, kust leiti ja võeti ära kokku 39 kanepitaime.

Kriminaalasja materjalidest selgub, et marihuaana käitlemisega teeniti kriminaalset tulu kokku vähemalt 16 000 eurot. Selles kriminaalasjas on arestitud nii sularaha kui ka sõiduk BMW X5.

Lõuna prefektuuri narkokuritegude talituse huviorbiidis ongi  peamiselt  piirkonda narkootikume sissetoovad kurjategijad. «Politsei sihiks on saada neile jälile ning koguda kuritegelikust tegevusest tõendeid, mis võimaldaks tuvastatud kriminaaltulu ka konfiskeerida. Narkokuritegevust saab halvata vaid juhul, kui kuritegevus ühel või teisel põhjusel ära ei tasu. Olgu selleks näiteks ootamatu südametunnistuse teke, hirm kaotada vabadus, vara või isegi perekond,» selgitas Tommingas.

Arak, Kuusemaa ja Silbaum on varem kriminaalkorras karistamata, teised süüdistatavad on varem karistatud.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viis läbi Lõuna prefektuuri narkokuritegude talitus ja juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Kokkuleppemenetluses tehtud kohtuotsus on vaidlustatav 15 päeva jooksul.

Naine aitas läbi tiigijää vajunud lapse kaldale

Eile õhtul vajus Võrus läbi õhukese tiigijää poiss, kelle aitas vees välja juhtunut pealt näinud naine. Väljakutse tehti ka päästjaile, kuid abi saabudes oli oht lapse elule õnneks möödas.

Päästeamet juhib tähelepanu, et külmemate ilmadega tekkiv õhuke jääkiht ei ole veel kindlasti nii tugev, et kanda inimesi. Vesi jää all on väga külm - umbes + 4 kraadi või veelgi vähem. Kui tegu ei ole just treenitud talisuplejaga, kaotab täiskasvanud inimene nii jahedas vees teadvuse kuni 10 minuti jooksul. Lapsed ja vanurid veelgi kiiremini.

Jääst läbi vajumisel ei olegi ujumisoskus niivõrd oluline, rõhutab päästeamet. Määravaks saab külm vesi, mis halvab tegutsemisvõime mõne minutiga.

Ohutu on minna jääle alles pärast pikemat paarinädalast külma kui jää paksus on vähemalt 10 cm. Jää on alati õhem sildade juures, kõrkjate ümbruses ning allika- ja suubumiskohtades. Samuti on voolava veega veekogus. Ka pragude ja lõhedega jää on ohtlik, sest ilmastikutingimuste muutumisel võivad praod ja lõhed ületamatuteks muutuda.

Esimene jää on lastele alati huvi ja põnevust pakkunud, kuid paraku ei oska lapsed hinnata sellega kaasnevaid ohtusid. Õpetajad ja lapsevanemad peavad selgitama jääle mineku riske ja tagajärgi ning mitte jätma lapsi veekogude läheduses järelevalveta.

Koeraomanikud ei tohi lasta oma lemmikloomi õrna jääga kaetud veekogude äärde rihmata jooksma, sest läbi õrna jää vajunud loomad ei suuda sageli iseseisvalt veest välja tulla ning ka omanik ei ole suuteline neid päästma.

Fotod: Joobes juht tegi avarii ja üritas põgeneda

Neljapäeva õhtul kella 22 ringis põhjustas joobes juht Tallinnas Pirital avarii, kui sõitis oma Subaruga teisele autole tagant otsa.

Fotograafi sõnul üritas purjus mees seejärel sündmuspaigalt minema sõita, kuid teda hakkas oma sõidukiga jälitama juhtunut pealt näinud isik. Pealtnägija andis politseile jooksvat infot põgeneva Subaru asukohast, kuni politseipatrull joobes juhi kinni pidas.

 

Mehel tuvastati alkoholijoove ja ta toimetati esialgu Wismari haiglasse.

Lapsele otsa sõitnud veokijuht oli kaine

Põhja rongkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas kinnitas, et kolmapäeva hommikul Tallinnas Vabaduse puiesteel 13-aastasele poisile otsa sõitnud veokijuht oli kaine.

Kallas märkis, et 53-aastane mees on varem paaril korral väärteo korras kergemate rikkumiste eest karistatud, kriminaalkorras aga mitte. «Kindlasti ei ole ta mingi liiklushuligaan,» märkis prokuratuuri pressiesindaja mehe tausta kohta.

Seda, mida on veokijuht politseile selgitusi andes öelnud, politsei ega prokuratuur ei avalda, kuna ütluste meedias kajastamine võib mõjutada tunnistajaid.

Kolmapäeva hommikul juhtus liiklusõnnetus Tallinnas Vabaduse puiestee ja Valdeku tänava ristmikul, kus 53-aastane mees sõitis ülekäigurajal otsa jalakäijale, 13-aasasele poisile, kes hukkus sündmuskohal. Esialgsetel andmetel põles mõlemale fooris roheline tuli, veok sooritas parempööret.

Uuelt tänavalt ärandati Chrysler

Politsei- ja piirivalveameti lõuna prefektuur teatab ärandatud sõiduautost.

Nimelt laekus politseile teade, et kolmapäeval varastati Tartus Uuel tänaval maja ette pargitud sõiduauto Chrysler.

Kahju suuruseks on 10 000 eurot.

Juuru topeltmõrvas kahtlustatav jäeti vahi alla

Pärnu maakohus rahuldas täna prokuröri taotluse Juurus kahe mehe tapmises kahtlustatava vahistamiseks.

24. novembril kell 18.02 sai politsei teate Raplamaal Juuru alevikus Tallinna maanteel asuva maja korteris olevast võimalikust vägivalla ohvrist. Sündmuskohale siirdunud politseipatrull leidis korterist 57-aastase ja 58-aastase mehe lõike- ja torkehaavadega surnukehad.

Politsei pidas sündmuskoha vahetus läheduses mõrvas kahtlustatavana kinni 51-aastase varem korduvalt varguste ja liikluseeskirjade rikkumise eest kriminaalkorras karistatud mehe.

Esialgse info kohaselt olid kahtlustatav ja hukkunud omavahel tuttavad ning neil oli olnud varasem konflikt. Praegustel andmetel tarvitas kahtlustatav samal päeval vähemalt ühe kannatanuga koos alkoholi.

Juhtunu asjaolude väljaselgitamiseks käib kriminaalmenetlus mõrva käsitleva paragrahvi alusel, uurimist viib läbi Lääne prefektuur ja juhib Lääne ringkonnaprokuratuur.

Kohtus süüdimõistmisel on mõrva eest karistuseks ette nähtud kaheksa- kuni kahekümneaastane või eluaegne vangistus.

Foto: ERMi juurest tuli kaevetööde käigus välja lennukipomm

Lõuna päästekeskuse Lõuna-Eesti pommirühm kutsuti eile ERMi uue hoone juurde, kus kaevetööde käigus tuli päevavalgele lennukipomm FAB-100.

Demineerijad viisid pommi lõhkamiskohta ja tegid kahjutuks.

Päästekeskus tuletab meelde, et kõik lõhkekehad on ohtlikud. Vale käitumine plahvatusohtliku esemega võib tuua kaasa traagilisi tagajärgi. Kui leiate lõhkekeha, tuleb kohe helistada numbril 112

Kasulapseks võetud tüdruk sattus kasuvendade vägistamisohvriks

Riigikohtu teisipäevase otsusega jäi lõplikult süüdi naine, kelle poolt kasulapseks võetud tüdruk sattus sama pere poegade vägistamisohvriks, kuid kes ei reageerinud toimunule vajalikul määral.

Süüdistuse järgi võttis Lõuna-Eestis elav naine 2005. aasta lõpus hooldamislepinguga endale kohustuse hoolitseda alaealise tüdruku eest ja seda kuni 2014. aasta veebruarini. Naine kohustus tegema hooldatava üle järelevalvet, tagama tema turvalisuse ja kohe teavitama olukorrast, kus ta ise või tema täiskasvanud perekonnaliikmed ei vasta enam teenuse osutamise nõuetele sotsiaalhoolekande seaduses sätestatu kohaselt.

Süüdistuse järgi teatas tüdruk naisele, et viimase kaks poega on alates 2010. aastast nende ühises kodus teda pika aja jooksul seksuaalselt väärkohelnud. Väidetavalt oli naine ka ise vahetult tunnistajaks sellisele kuritööle, kuid ei teinud muud, kui vaid võttis ühelt poegadelt karistuseks ära taskuraha, seisab süüdistuses. Seega said poisid tüdruku vägistamist jätkata ja tegid seda kuni mullu 1. veebruarini, kui õiguskaitseorganid lõpuks sekkusid, seisab süüdistuses.

Tänavu jaanuaris mõistis Tartu maakohus naise süüdi selles, et isikuna, kelle kohustus oli hoolitseda kannatanu eest,võimaldas olukorra, kus alaealist hoolealust saadi korduvalt seksuaalselt rünnata. See tähendab, et sooritas kuriteo tegevusetusega. Vägistamisele kaasaaitamises mõistis aga kohus ta õigeks, kuna puudusid tõendid, et ta vahetult oleks kuritöö tunnistajaks olnud. Kohus karistas naist kaheaastase tingimisi vangistusega kahe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega. Ühtlasi mõistis kohus süüdi ohvrit vägistanud noorukid.

Naise kaitsja viis vaidluse ringkonnakohtusse, leides, et tegemist on eeskujuliku ja kohusetundliku lapsevanemaga, kes tuleks õigeks mõista. «Esitatud süüdistus on ebakonkreetne, selle tekstist ei nähtu, millal ja mil viisil sai süüdistatav teada, et kannatanut on tema elukohas seksuaalselt ära kasutatud, ja millal kannatanu sellest talle rääkis. Kannatanu ütlused on vastuolulised ja neist ei selgu, et ta rääkis vägistamisest,» märkis kaitsja.

Tartu ringkonnakohus küll veidi kohendas naise süüdistust, kuid jättis üldjoontes süüdimõistmise muutmata ning ka karistuse suuruse samaks, samuti lisas, et naine peab katseajal alluma kriminaalhoolduse kontrollnõudeid.

Teisipäeval jättis naise süüdimõistmise üldjoontes muutmata ka riigikohus, vabastades vaid naise kontrollnõuete täitmisest katseajal.

Juuru topeltmõrvas kahtlustataval mehel on paturegistris 13 kriminaalkaristust

Eile tapeti Raplamaal Juuru alevikus kaks meest, politsei pidas kahtlustatavana kinni 51-aastase mehe, kel on paturegistris juba 13 kriminaalkaristust. Prokurör taotleb kahtlusaluse vahistamist.

Politsei sai eile õhtul kella 18 paiku teate Raplamaal Juuru alevikus Tallinna maanteel asuva maja korteris olevast võimalikust vägivalla ohvrist. Kohale sõitnud politseinikele avanes võigas vaatepilt - eest leiti 57-aastase ja 58-aastase mehe surnukehad.

Politsei pidas sama maja hoovis mõrvas kahtlustatavana kinni 51-aastase mehe, kes esialgsetel andmetel pussitas mehed surnuks.

Juuru vallavanem Margus Jaanson ütles ERRi raadiouudistele, et talle olid mehed ja nende viinalembus teada, vahendas ERRi uudisteportaal. «Nad olid alkoholilembesed kodanikud aga mitte agressiivsed, vaid vaiksed ja nad said enda asjadega hakkama,» ütles ta.

Vallajuhi sõnul oli üks meestest hooldatav, kellel hoidis silma peal ka kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja. «Mis juhtus ütleb politsei, kuid teada olevalt ei olnud juhtumi põhjuseks kohalike kokkupõrge,» kinnitas vallavanem.

Prokurör Aarne Pruus ei osanud täna veel öelda, mis tapmisteni viis, ent ta märkis, et kahtlusalust on varasemalt 13 korral karistatud, kuid mitte raskete kuritegude eest.

Prokurör taotleb kahtlustatava vahistamist

Lääne ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Annely Ermi sõnul on kahtlustatavat varem korduvalt kriminaalkorras karistatud nii varguste, joobes autojuhtimise kui ka juhtimisõiguseta roolikeeramise eest.

«Prokuröril on kavas taotleda kahtlusaluse vahistamist, kuid see juhtub ilmselt alles neljapäeval. Praegu on mees 48 tunniks kinni peetud,» ütles Erm BNSile.

Kahtlustatavana kinni peetud mees viibis Juurus ohvrite läheduses elaval isikul külas. Esialgse info kohaselt olid kahtlustatav ja hukkunud omavahel tuttavad.

Juhtunu asjaolude väljaselgitamiseks alustas politsei kriminaalmenetlust mõrva käsitleva paragrahvi alusel. Eeluurimist juhib Lääne ringkonnaprokuratuur.

Kohtus süüdimõistmise korral karistatakse teo toimepanijat kaheksa- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistusega.

Rapla politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juhi Jaan Aasa sõnul on tegemist väikese kogukonna turvatunnet tugevalt häiriva teoga. «Õnneks on teo toimepanemises kahtlustatav kinni peetud ja ümbruskonna inimesed võivad end rahulikult tunda,» lausus Aas.

Sel kuul on hukkunud juba kaheksa jalakäijat

Käesoleva aasta novembris on hukkunud juba kaheksa jalakäijat, kokku on sel aastal üle Eesti hukkunud 19 jalgsi liiklejat.

Politsei- ja piirivalveameti teatel juhtub suurem osa (ligi 90 protsenti) jalakäijaõnnetustest linnades ning neist neljandik lõppeb paraku jalakäija surmaga. Maanteedel saavad surmavaid vigastusi umbes pooled liiklusõnnetusse sattunud jalakäijatest.

Tänavu on üle Eesti hukkunud juba 19 jalakäijat, neist kaheksa novembrikuus. Mullu samal ajal oli hukkunute arvuks 24.

Jalakäijaõnnetuste arv üleüldiselt on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga tõusnud seitse protsenti ning seda suuresti just Ida-Virumaal toimunud liiklusõnnetuste arvelt.

«Hoolimata sellest, kellel on eesõigus, saab liiklusõnnetuses alati rohkem viga kergliikleja

Tallinnas on jällegi jalakäijaõnnetuste arv vähenenud kümne, Tartus 60 ja Pärnus 20 protsendi võrra. Seitsmest käesoleval aastal Tallinnas hukkunud jalakäijast viis olid üle 72-aastased.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juht Hannes Kullamäe tõdes, et turvaline liiklus saab võimalikuks vaid kõigi osapoolte koostöös. «Liiklus on keskkond, kus üksteist arvestamata ei ole võimalik tegutseda,» märkis ta.

Kullamäe toonitas, et täna hommikul traagilisse õnnetusse sattunud 13-aastase lapse surmale ei ole mingit õigustust.

Sellegipoolest tuleb tema sõnul olla ettevaatlik ja tähelepanelik mõlemal osapoolel. «Autojuhid, eriti suurte veokite juhid, peavad endale teadvustama, et liikluses on nemad suuremad ohuallikad ning kokkupõrkel jalakäija haavatavam osapool,» nentis liiklusjärelevalvekeskuse juht.

Enim õnnetusi juhtub tipptundidel

Sõidukijuhid peavad manöövri sooritamisel veenduma selle ohutuses. Kas neil on ülevaade ümbritsevast, kas nad on märganud kaasliiklejaid ning kas neid on märgatud. Selleks tuleb võtta hoog maha ning varuda iga liigutuse jaoks aega. Eriti oluline on see just hommikuste ja õhtuste tipptundide ajal, mil on palju liiklejaid, inimestel on kiire ja võidakse käituda närviliselt ning kiirustades, rõhutas Kullamäe.

Ka statistika näitab, et enim liiklusõnnetusi, seal hulgas inimkannatanutega õnnetusi, juhtub just hommikustel ja õhtustel tipptundidel.

«Hoolimata sellest, kellel on eesõigus, saab liiklusõnnetuses alati rohkem viga kergliikleja. Seetõttu ei ole kunagi liiast vaadata vasakule ja paremale, kasvõi kaks korda, veendumaks, et tee ületamine on ohutu,» pani Kullamäe jalgsi liiklejatele südamele.

«Läheneva sõiduki kiirus võib olla petlik ja seda on keeruline alati adekvaatselt hinnata. Seega ei tasu võtta riske ning pigem tuleks lasta auto läbi enne, kui asutakse teed ületama,» lisas ta.

Täna hommikul kella 8.20 ajal sai politsei teate liiklusõnnetusest Tallinnas Vabaduse puiesteel, kus veoauto Volvo oli otsa sõitnud 13-aastasele poisile.

Esialgsetel andmetel tegi veok parempööret Valdeku tänavalt Vabaduse puiesteele ning mingil põhjusel ei märganud juht samal ajal ülekäigurajal teed ületanud poissi. Nii veokijuhile kui teed ületanud lapsele põles roheline foorituli. Kooliteel hukkunud poisi kodu asub õnnetuspaigast mitte rohkem kui paarisaja meetri kaugusel.

Kurikaga röövel ründas Lasnamäel naist

Eile kella 19 ajal üritas kurjategija Tallinnas Lasnamäel Liikuri tänaval röövida naisterahvast, keda ta lõi korduvalt kurikalaadse esemega ning võttis seejärel tema koti. Politsei palub abi kurjategija tabamisel.

Eesti venekeelsetes foorumites levib kulutulena uudis sellest, kuidas eile õhtul rünnati Lasnamäel üht naist kurikaga, ohver olevat haiglas. Facebookis manitsetakse naisi ettevaatusele: «Olge ettevaatlikud. Krasnaja Derevnjas ründas üks mees minu ema pesapallikurikaga. Ema on haiglas!»

Rünnak toimus teisipäeva õhtul Lasnamäe osas, mida rahvasuu kutsub Krasnaja Derevnjaks ehk Punaseks Külaks, Liikuri 32 maja juures. Ründaja eesmärgiks olevat olnud ohvri röövimine, sündmuskohale kutsuti ka politsei.

Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Kaarel Kallas kinnitas rus.postimees.ee’le, et niisugune juhtum leidis tõepoolest aset. Ta täpsustas, et ründaja relvaks oli ese, mis võis meenutada pesapallikurikat, kuid ei olnud ilmselt siiski kurikas.

«Esialgsetel andmetel püüti eile õhtul kella seitsme paiku Lasnamäel Liikuri tänaval röövida naisterahvast. Kurjategija lõi naist mitu korda kurikat meenutava esemega, jätkates löömist ka siis, kui ohver oli juba maha kukkunud, seejärel aga võttis ära tema käekoti. Sündmust nägi pealt juhuslikult sealt möödunud noormees, kes läks naisele appi. Seda nähes tungis kurjategija ka talle kallale. Tekkinud rüseluse käigus õnnestus noormehel kurjategijalt löögiriist ära võtta. Pärast seda viskas kurjategija naise käekoti maha ja jooksis ära,» rääkis Kallas.

Ta lisas, et mõlemad kannatanud viidi haiglasse. Noormees oli saanud kergemaid vigastusi ning ta lubati pärast esmaabi andmist koju. Juhtumi asjaolude välja selgitamiseks algatati kriminaalasi.

Kahtlustatav on umbes 30-40 aastane

Põhja prefektuur tänas sotsiaalmeedias julget noormeest, kes eile õhtul sekkus. «Õnn oli, et aitaja pääses kergemate vigastustega. Esmajoones tuleb alati helistada hädaabinumbril 112, sest enda elu ja tervist ei tasu ohtu seada,» toonitas prefektuur.

«Teeme kõik endast oleneva, et kurjategija kiiresti tabada. Palume siinkohal kõigi inimeste abi,» lisas politsei abipalves.

Kallaletunginud meesterahvas on umbes 30-40 aastane, 175-180 cm pikk, sportliku kehaehitusega ning räägib ilmselt vene keeles. Tal on lühikesed tumedad juuksed ning rünnaku ajal oli tal seljas tumesinist värvi jope.

Kõigil, kel on informatsiooni nimetatud isiku kohta või kes juhtusid rünnakut pealt nägema, palub politsei sellest teada anda telefoninumbril 56904272.

Sotsiaalministeerium finantseeris punkbändi projekti 22 000 euroga

Muusik ja ETV ajakirjanik Kaidor Kahar nägi Soome dokumentaalfilmi («Kovasikajuttu» ehk «Punk Syndrome» 2012) erivajadustega inimeste punkbändist Pertti Kurikkan Nimipäivat (PKN). Järgmisena nägi ta Soo tänava Rimi parklas Metsatöllu meest Markus Teeäärt, võttis tal nööbis kinni ja küsis: kui me Eestis ka midagi sellist teeme, kas tulete appi?

Nii sündis sel kevadel Eesti erivajadustega inimeste ansambel Bandemoonium, mille mentor on Eesti kõige võimsam folk metal bänd Metsatöll. Bänditegemisest salvestas Kahar neljaosalise telesaate «Punk teraapia», mille esimene osa on eetris 28. novembril kell 19.35.

Saate tegemist toetas sotsiaalministeerium 22 000 euroga, lisaks raha ERRi eelarvest ning sponsorite toetus. Ministeerium põhjendas toetust nii: juhtkond nägi selles potentsiaali aidata lõimida puuetega inimesi tavaellu. Teema on aktuaalne eesootava töövõimereformi kontekstis, aidates pöörata tähelepanu vähenenud töövõimega inimestele. Saade aitab tõsta avalikkuse teadlikkust vähenenud töövõimega inimestest ning näidata, et nad on inimesed nagu kõik teisedki oma rõõmude, murede, soovide ja ettevõtmistega.

Bändiliikmete leidmisel kerkis Kahari ette probleem. «Sa ei saa välja kuulutada castingut ja siis hakata teatama erilistele inimestele, kelle tausta sa ei tunne, et vaat sina, sina bändi ei saa. Mul oli raha, mul oli kontseptsioon, ootused ja koostööpartnerid, aga mul ei olnud bändi. Mul polnud õrna aimugi, kas sellest üldse midagi välja tuleb ja kas see kamp hakkab tööle,» ütles Kahar.

Sellest on tingitud ka Bandemooniumi punkansambli kohta ebatavaliselt suur koosseis, üheksa inimest. Kui oleks välja valinud näiteks viis inimest, aga neist kolm lähevad mingil hetkel omavahel tülli ja teatavad kuu aega enne lõpukontserti, et ei suuda enam omavahel koostööd teha, oleks Kahar oma projektiga käpuli olnud. Elu näitas, et asi õnnestus suurepäraselt ja vaid üks otsustas loobuda.

Bandemooniumi loominguline juht on Uku (rütmikitarr). Tema kirjutatud on ka bändi (hetkel kaks) oma lood. «Žanri valik tuli sellest, et Kaidor organiseeris koostöö maailmakuulsa Eesti metalbändiga Metsatöll ja meie pidime nende lugusid klaverdama. Teiselt poolt olid mul endal varem juba mingid lood ja suund olemas. Praegu on meil kaks oma lugu. Püüdsin alguses [lugude kirjutamisel] bändiga koostööd teha, aga sellest ei tulnud mitte midagi välja. Lõpuks tegin asja ise ära. Keegi ei tulnud lihtsalt kaasa,» kommenteeris Uku loomingulist protsessi.

Seda, millest lood räägivad, ei taha Uku lahti seletada. Siis poleks ju neid mõtet esitada ja lauljatel poleks mingit otstarvet. Küll on ta valmis hea meelega valgustama, mis on sõnum selle bändi tegemise taga: «Igaüks saab muusika tegemisega hakkama. Kui inimene püüab, siis inimene saab. Mingis ulatuses on ikkagi võimalik muusika loomise ja mängimisega tegeleda. Ei määra see, milline see inimene on. Kui ta püüab ja pingutab, siis ka saab.»

Suure kollektiivi ühes rütmis hingama panemine on kunst omaette. «Tuleb vaadata, millega keegi toime tuleb ja millised on nende muusikalise oskused. Vastavalt sellel tuleb inimesed ära paigutada. Kui nad õige instrumendi peal õiget asja teevad, siis on asi ohjas,» rääkis Uku.

Oluline jõud Bandemooniumi taga on juhendaja Vello Saaremägi, uhke põskhabemega noor mees, kes kirjeldab oma põhiülesannet bändiproovide läbi viimises ja nende koordineerimises, et asi väga kaoseks kätte ära ei läheks.

«Võti on selles, et tuleb julgelt erilisi inimesi kaasata ja olla järjepidev, sest tihtipeale jäävad nad oma komforttsooni kinni,» ütles Saaremägi. Neil on oma soovid ja unistused, aga nad ei julge nende poole liikuda. Inimesi vahel hirmutab töötamine erivajadustega inimestega, aga sellest tuleb üle olla. See on väga äge ja hea kogemus. Sa annad palju, aga see nõuab ka palju energiat. See, mis ma Bandemooniumi näol tulemusena olen tagasi saanud, on väga kihvt.»

Paratamatult on bänditegemise aja jooksul mitmeid konflikte tekkinud, aga kordagi pole tekkinud olukorda, kus tekib kiusatus kõik lõpetada. Aja jooksul on omavahelistes suhetes nii mõndagi juhtunud. On olnud armumisi, on olnud armukadedust, ka muid konflikte, mis puudutavad proovis käimist ja oma panuse andmist. Neid lahendab ansambel vestlusringis. Iga bändiliige saab ükshaaval sõna see on tõesti aidanud. Mõningad lahkhelid muidugi jäävad. Projekti lõppedes selgub, kuidas jäävad kestma edasised suhted.

«Ma loodan, et vähemalt mingi osa neist jätkab bändi tegemist,» usub Kahar. «Siin on potentsiaali iseseisvalt muusika tegemisega edasi liikuda. Loodan, et Bandemooniumi eeskujul tekib bände juurde. Äkki on kevadel võimalik isegi väike festival korraldada. Tekib traditsioon: meil ongi kord aastas very special bändide kontsert.»

Läinud pühapäeval pildistas fotograaf Kristjan Lepp Bandemooniumi liikmeid oma stuudios. Kommenteerib stilist Ženja Fokin: «Bänd andis mulle raamistiku ette, milles liikuda. Uku tegi äärmiselt vinge ja põhjaliku eeltöö, kirjutades mulle ette, mida võib kasutada ja mida mitte mingil juhul mitte. Ma olen moetööstuse üle kümne aasta töötanud ja esmakordselt saan ma kliendi poolt sellise skripti ette. Väga hea on töötada nii, kui artist teab mida ta tahab.»

Pärast fotosessiooni kommenteeris Uku, et koostöö Fokiniga ei olnud edukas. « Kas ka edasi koostööd teeme, on juba Ženja enda teha. Kui õpib oma vigadest ja teeb teine kord paremini, siis on see mõeldav.»

Mis saab siis, kui telesaade on tehtud ja 22. detsembri suur kontsert  Vabal Laval ära olnud? «Huu, siis peamegi vaatama, kas me jätkame ja kuidas,» arvas Uku. «Esialgu on tühi maa. Paljud tahavad bändiga jätkata, aga praegu on see nagu paar kaktust üksikus kõrbes.»

Projekti eestvedaja Kahar on samuti järgmise hooaja poolt. Kui on huvi, tellimus ja raha, siis miks mitte. Kui uus projekt valib oma põhisuunaks samuti pungi, ei välista Kahar päris-punkide kaasamist: las tulevad Villu, Freddy ja räägivad, miks ja mismoodi nad punki panevad.

Ehkki nii idee andja Pertti Kurikka Nimipäivat kui Bandemoonium viljelevad punki, pole see taotluslik. Kahari eesmärk oli, et erilised inimesed saaksid kätte elektrilised instrumendid ja korralikud võimud. «Tahtsin teha inimestega lahedat rockmuusikat – mitte mingit kandle,- triangli- või rütmibändi,» ütles Kahar, kes nüüd julgeks ette võtta muudki. Kui inimesed ütlevad, et soovivad teha folki, olgu siis folkbänd.

Aga saagu mis saab, PKNi moodi Eurovisioonile ei kavatse Bandemoonium iialgi kandideerida. Selles on Uku surmkindel.

Bandemoonium
Inge - laul
Jaan - laul
Raimond - laul/plokkflööt
Uku - rütmkitarr
Kauri Robin - soolokitarr
Ott - basskitarr
Mihkel Johannes - klahvpillid
Andri - digitaalsed efektid
Richard – trummid (elab hetkel Brüsselis, aga Soelas salavestustel, stuudiotöös ja astub üles ka lõppkontserdil 

Esimene «Punk Teraapia» saade ETV eetris laupäeval, 28. novembril kell 19.35
Kontsert Vabal Laval 22. detsembril

Nõuandjad, toetajad ja õpetajad: Metsatöll, Kosmikud (Raivo «Kõmmari» Rätte, basskitarr), Kaire Vilgats. Tolaram Foundation ja figuurnootide õpetaja Ene Järvik. Figuurnootide abil saab muusika tegemist õppida ka inimene, kes pole tavalise noodikirjaga varem kokku puutunud. Nende kohta loe lähemalt siit.

Maa on ümbritsetud tumeaine «karvadega»?

USA kosmoseagentuuri NASA Jet Propulsion Laboratory teadlaste uuringu kohaselt võib Maa olla ümbritsetud tumeaine «karvadega».

Astronoomid arvates leidub müstilise ja nähtamatu tumeaine, mis ei peegelda ega neela valgust ja mida leidub tavaainest kuus korda rohkem,  pikki «karvu» kogu universumis, edastab Live Science.

 «Need «karvad» on arvatavalt märgatavalt pikemad kui meie päikesesüsteem ning meie galaktika tumeaine «karvad» ulatuvad sellest väljapoole, kohtudes teiste galaktikate «karvadega»,» teatas kosmoseteadlane Gary Prézeau.

Prézeau  tegi arvutisimulatsiooni, milles uuris, kuidas need tumeainejoad võivad meie süsteemi planeetide, kaasa arvatud Maa juures paikneda.

Sellised tumeainekogumikud tekivad, kui osakestevood jõuavad Maa või teiste planeetide lähedusse või liiguvad läbi nende. 

Maa puhul asuvad «karvade» alguspunktid meie planeedist ühe miljoni kilomeetri kaugusel, kuid lõpp-punkt on kaks korda kaugemal ehk kahe miljoni kilomeetri kaugusel.

Võrdluseks: Kuu liigub Maast keskmiselt 385 000 kilomeetri kaugusel.

«Kui me suudaksime teha kindlaks nende «karvade» alguspunkti, siis saaksime saata neid uurima sondi ja saada kummalise tumeaine kohta rohkem informatsiooni,» teatas Prézeau.

Ta lisas, et jaheda tumeaine uurimine annaks ka planeetide ja teiste kosmiliste kehade liikumise ja käitumise kohta uut infot.

Kuigi tumeaine kohta on vähe infot, arvatakse et seda on märgatavalt rohkem kui nähtavat ainet, mida olevat universumis vaid umbes 15 protsenti.

Universumis on ülekaalus tumeaine, mida seostatakse universumi alguse Suure Paugu ja seni toimuva universumi laienemisega.

Wikipedia: tumeaine ehk varjatud aine on aineliik füüsikas, mida ei ole näha, kuid mida on tunda tema raskusjõu tõttu. See tähendab, et ta osaleb gravitatsioonilises vastasmõjus tavaainega, kuid ei kiirga valgust ega muud elektromagnetkiirgust ning on seetõttu nähtamatu optilistele, infrapuna- ja raadioteleskoopidele.

Astronoomiliste vaatluste põhjal oletatakse, et tumeaine moodustab umbes 83 protsenti universumis leiduvast ainest.

 

Indiaanlased kasvatasid kalkuneid, kuid mitte liha pärast

USA ja Kanada teadlaste poolt tehtud hiljutine uuring näitas, et Põhja- ja Lõuna-Ameerika põliselanikud indiaanlased kasvatasid juba väga ammusel ajal kalkuneid, kuid mitte nende liha, vaid sulgede pärast.

Briti Columbia ülikooli uuringus tõdetakse, et näiteks Anasazi hõimu liikmete põhitoidus oli mais ning kalkuniliha söödi vaid äärmise nälja korral, edastab Discovery News.

Teadlased uurisid indiaanlaste juukseid, milles olevad aminohapped viitavad toitumisele.

Ilmnes, et indiaanlaste menüüs olid mais ja juurviljad, kuid ka metsulukite liha.

«Leidsime juusteuuringus, et nad sõid näiteks loomi nagu kitsed, mägilambad ja jänesed,» selgitas Southern Metodist University teadlane Karen Lupo.

Lisaks leiti, et Anasazi indiaanlaste menüüs olid ka pudelkõrvitsad, männiseemned, amarant ehk rebashein ja muud.

Uuriti ka kodulindude, sealhulgas kalkunite kasvatamist ja nende liha söömist.

Washingtoni ülikooli teadlase William Lipe teatel kasvatasid indiaanlased kalkuneid ning kasutasid lindude nahka ja sulgi tekkide, rõivaste ja peakatete valmistamiseks.

Lipe sõnul valmistasid indiaanlased selliseid tekke viimasel sajandil eKr kuni esimeste sajanditeni pKr.

«Kalkunid sulgivad mitu korda aastas ning selle tõttu ei ole neid linde vaja sulgede pärast tappa. Indiaanlased pidasid kalkuneid suures koguses, et pidevalt oleks vajalikud suled olemas,» teatas teadlane.

Arheoloogid on leidnud USA edelaosast mitmeid iidseid matmispaiku, kuhu on maetud kalkunid. See viitab, et indiaanlaste kultuuris mängisid kalkunid tähtsat rolli ning need linnud võisid pühad olla.

See seletab, miks indiaanlaste menüüs kalkuniliha praktiliselt puudus.

Indiaanlased kasutasid ja kasutavad seni kalunisulgi riietuses, peaehetes ja –katetes ning neil sulgedel on ka religioosne-vaimne tähtsus. Lisaks ilustasid indiaanlased nooli sulgedega.

Teadlaste sõnul on seni mõistatus, miks põliselanikud  ei söönud kalkuniliha ka siis kui oli valgupuudus.

USA tänupüha laual on traditsiooniliselt kalkun, kuid see on sisserännanud valgenahalise elanikkonna püha, mitte põliselanike oma, kellest osa ei ole seni seda omaks võtnud.

Video: Marsist saab tulevikus rõngasplaneet

USA California ülikooli astronoomide sõnul võib Marsist saada tulevikus rõngasplaneet, meenutades siis mõnevõrra Saturni.

Arvatakse, et järgneva kümne miljoni aasta jooksul millalgi võib Punane planeet põrgata kokku oma kuu Phobosega, mille tagajärjel tekib kuu jäänustest planeedi ümber ring, edastab foxnews.com.

Uurimine näitas, et iga aastaga liigub Phobos Marsile lähemale, mis tähendab seda, et Marss tõmbab  oma gravitatsiooniga kuud aina tugevamalt ligi.

Osa teadlaste sõnul tekib Marsi ja Phobose kokkupõrge, kuid nüüdse uuringu kohaselt võib kuu juba varem Marsi gravitatsiooni tõttu õhku lennata.

«Marsi gravitatsioon mõjutab Phobost ning kui see kuu on liiga nõrk, siis ta lihtsalt murdub osadeks,» teatas California ülikooli teadlane Tushar Mittal.

Marsi kuud Phobos ja Deimos said nime Vana-Kreeka jumala Arese (Vana-Rooma sõjajumal Marss) laste järgi.

Phobos asub Marsile lähemal kui Deimos ja ta liigub kiiresti, olles ööpäeva jooksul nähtaval kahel korral.

Iga sajandiga liigub Phobos Marsile lähemale kaks meetrit, mille tõttu saab oletada, et 30–50 aasta pärast tekib sel kuul Marsiga kokkupõrge.

Mittal ja ta kolleeg Benjamin Black tegid arvutisimulatsiooni, näidates et kuud võib ees oodata ka teistsugune saatus.

Ei pruugi tekkida võimast Marsi ja Phobose kokkupõrget, vaid Marss lõhub Phobose oma gravitatsiooniga.

Mittal ja Black uurisid ka seda, kui suurele gravitatsioonile Phobos vastu peaks ning kuidas see mõjutaks tema struktuuri.

Leiti, et Phobos on oma koostiselt üsna poorne ning mingite kosmiliste jõudude ja objektide tõttu kannatada saanud.

«Võib oletada, et see kuu ei ole täiesti tugevast materjalist ega ka täiesti «prügihunnik». Phobose poorsus võis aidata tal kunagi ellu jääda, kuid tulevikus enam mitte,» teatas Mittal.

Arvutisimulatsioon näitas, et poorne Phobos võib Marsi gravitatsiooni tõttu lennata laiali millalgi 20–40 miljoni aasta pärast, moodustades Punase planeedi ümber kivimirõnga.

Kivimirõngas liigub pärast teket Marsile lähemale ja jätkab aeglaselt ringjat liikumist. Millalgi  1–100 miljoni aasta pärast aga võivad Phobose osakesed kukkuda Marsi ekvaatori alale.  

Teadlaste kinnitusel on Phobos ainus seni teadaolev kuu, mis liigub oma planeedi suunas. Nad jätkasid, et Phobos annab uut infot meie päikesesüsteemi algusaja kohta ning ka nende seniteadmata kuude kohta, mis võisid ammu aega tagasi hävineda.

Phobos koosneb tumedast materjalist, mis ei peegelda  kuigi hästi valgust ning seega on Maalt ilma eriteleskoobita seda raske märgata. Kui Phobos lendab tükkideks ja Marsi ümber tekib ring, siis on seda ringi paremini näha kui praegust tervet Phobost. Seda muidugi juhul, kui nii pika aja järel Maal ikka veel elu ja inimesi on.

Mittal lisas, et Marsile lendamine võib kauges tulevikus kivimiringi tõttu raskeks osutuda ning Marsi ekvaatorialale kukkuvad osakesed kahjustada seal olevaid inimasulaid.

Video: kas Tutanhamoni hauakambrist leitakse Nofretete matmispaik?

Egiptuse antiigiasjade ministeeriumi teatel alustatakse täna Vana-Egiptuse vaarao Tutanhamoni hauakambris uusi uuringuid, mis kestavad laupäevani.

Kolme päeva jooksul loodetakse jõuda jälile saladusele, kas kambris võib olla veel üks matmispaik, edastab Discovery News.

Antiigiasjade ministri Mamdouh al-Damaty sõnul näitavad varasemad kivimiteuuringud ja iidsed ürikud, et sinna võib olla maetud ka kuulus kuninganna Nofretete.

«Võimalik, et oleme sajandi avastuse jälil. Uurimises kasutatakse radarit ja infrapuna termograafiat,» selgitas minister.

Egiptuse ja Briti arheoloogid käivitasid Tutanhamoni matmispaigas uue uuringu pärast inglasest egüptoloogi Nicholas Reevesi väidet, et hauakambris võib olla veel üks seni avastamata matmispaik, kus on alles nii muumia kui hauapanused.

See paik asub matmiskoha lääne ja põhjapoolses osas.  

Reeves on veendunud, et tegelikult ehitati matmiskamber esmalt hoopis Nofretetele, mitte Tutanhamonile, kes suri väga noorena ja ootamatult.

Tutanhamon oli Vana-Egiptuse vaarao 18. dünastiast ja ta valitses umbes 1332– 1323 eKr. Ta oli ligi kümme aastat valitseja ning suri 19-aastasena.

Arheoloogid arvasid juba varem, et Tutanhamon maeti kiirustades ja kohta, mis ei oldud ehitatud temale. Sellele viitavad näiteks hauakaunistused ja kirjutised.

Reeves ja ta kolleegid uurisid septembris hauakambrit visuaalselt ning selle kuu alguses tegid seal uuringuid ka Prantsusmaa arheoloogiliste uuringute keskuse ja Kairo ülikooli teadlased.

Uuringud näitasid matmispaiga kivimite struktuuris ja soojuses erinevusi ehk seega võib olla seinte taga suuri ruume, kus toimub õhuringlus.

Nüüdse uurimise tulemused avalikustatakse Luxoris 28. novembril.

Tutanhamoni hauakambri avastas Kuningate orust 1922. aastal inglasest arheoloog Howard Carter ning tegemist oli sensatsioonilise leiuga, sest säilinud olid nii vaarao muumia kui hauapanused.

Vana-Egiptuse kuninganna Nofretete (umbes 1370 – 1330 eKr) oli Tutanhamoni kasuema ja vaarao Amenhotep IV abikaasa.

Tema nimi tähendas, et «ilus (täiuslik) naine on sündinud».

 

Roolijoodik saadeti kolmeks kuuks vanglasse

Harju maakohus mõistis Aleksandr Pavlovile avarii, joobes juhtimise ja naise peksmise eest kolm kuud reaalset vangistust ning võttis talt kolmeks aastaks juhtimisõiguse.

Pavlov mõisteti süüdi kolmes kuriteos. Esiteks selles, et ta sõitis möödunud aasta juulis VW Passatiga Smuuli teel ülekäigurajal otsa meesterahvale, kes sai raskeid tervisekahjustusi.

Teiseks lõi ta tänavu juunis peretüli käigus oma abikaasat. Kuu aega hiljem peeti ta Maardus kinni Kia Sorento roolis ja tuvastati tal kriminaalne joove.

Pavlovile mõisteti üldmenetluses kolm kuud reaalset vangistust ja võeti talt kolmeks aastaks juhtimisõigus. Otsuse järgi peab Pavlov liiklusõnnetuses kannatada saanud meesterahvale maksma 6000 eurot.

Pavlov on ka varem liiklusõnnetuse põhjustamise eest kohtu ees seisnud. 17. märtsil 2011 mõistis Harju maakohus ta süüdi raske tervisekahjustusega lõppenud liiklusõnnetuse põhjustamise eest, mis juhtus Tallinnas 2007 aasta mais.

Tookord sõitis ta Škodaga mööda Narva maanteed Lasnamäe suunas ning alustas ohtlikus kohas, kurvilisel teel ja vastu mäge enda ees liikuvast sõidukist möödasõitu. Ta ületas seejuures lubatud sõidukiirust (78 km/h 30 km/h-alas). Möödasõidul põrkas ta kokku vastu tulnud Ford Scorpioga, millele omakorda sõitis tagant sisse Audi 80. Fordi roolis olnud naine sai raskeid tervisekahjustusi. Selle eest karistati Pavlovit tingimisi.

Sotsid avaldasid linnavolikogu ees meelt

Sotsiaaldemokraadid avaldasid täna Tallinna linnavolikogu hoone ees keskerakondliku linnavalitsuse tegevuse ja 2016.  aasta linnaeelarve vastu.

«Linna juhitakse eelarve kaudu ja eelarve prioriteedid on võimulolijate tahte väljendus. Täna linnavolikogule esitatavast 2016. aasta eelarvest on näha, et sisuliselt Edgar Savisaare juhitaval linnavalitsusel on võimu kinnistamine saanud omaette eemärgiks,» selgitas Tallinna linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Anto Liivat.

Liivati sõnul on Tallinn Narva langemise järel Keskerakonna viimane kants, mille nimel võideldakse häbitundeta ja vahendeid valimata. Kahjuks läheb Savisaare püüd iga hinna eest pealinnas võimul püsida tallinlastele üha rohkem maksma. «Markantsemateks näideteks on aastas 1,5 miljonit eurot maksev enam kui 30-liikmeline linnavalitsuse liikmete büroo, läbipaistmatud rahaeraldised sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, 3,5 miljonit maksev Tallinna TV ning 2,2 miljonit maksvad avalikud suhted ja propagandalehe Pealinn väljaandmine,» ütles Liivat.

2016. aasta linnaeelarve eelnõu alusel küsib linnavalitsus endale õiguse võtta 50 miljonit eurot laenu. «Lisaks sellele soovib linnavalitsus eelarveaukude lappimiseks tõsta lasteaia kohatasu ning niigi juba Euroopa kallimaid parkimistasusid,» lisas Liivat.

«Sotsiaaldemokraatide poolt mitmeid kordi esitatud algatuste nagu õpetajate palgatõus, tänavavalgustuse taastamine, teede ja tänavate remonttööd ning suuremad heakorrainvesteeringud arvestamine linnaeelarves on sammud õiges suunas. Aga need sammud võiksid olla oluliselt pikemad, kui linnajuhtide väärtusruumis asetuks distsipliini asemele õiglus ja arukus, autoriteedi asemele vabadus ning sõnakuulmise asemele südametunnistus,» lausus Liivat.

«Sotsiaaldemokraadid ei saa praegusel kujul linna 2016. aasta eelarvet toetada ning esitame kindlasti oma parandusettepanekud. Kutsume ülesse ka teisi opositsioonierakondi meeleavaldusega ühinema,» lisas ta.

Postimehe ristsõna: 28. november 2015

 

Postimehe ristsõna: 27. november 2015

 

Postimehe ristsõna: 26. november 2015