Eesti saalijalgpallurid alustavad EMile pürgimist Lätist

Täna loositi saalijalgpalli 2018. aasta EM-i valikturniiri eelvõistluse alagrupid. Eesti alustab oma teekonda Lätis.

Nimelt loositi Eesti täna UEFA peakontoris Nyonis C-alagruppi, mida võõrustab Läti. Lisaks kuuluvad antud gruppi Armeenia ja Saksamaa. Mängud peetakse jaanuari lõpus ning valikturniirile pääseb ainult grupi võitja, kirjutas Soccernet.ee.

Kokku osalevad valikturniiri eelvõistlustel koguni 26 riiki, kelles valikturniirile jõuab vaid seitse. Koha valikturniiril on endale taganud juba 21 jalgpallimaad.

Mehed räägivad ausalt, miks nad ei taha abielluda

Miks mõned mehed otsustavad jääda vallaliseks selle asemel, et abielluda?

Whisper jagas üheteistkümne mehe mõtteid, miks nad otsustasid vallaliseks jääda.

 1. «Ma ei taha abiellud. See tundub olevat üks suur peavalu. Pulmapäev keerleb ainult pruudi ümber, kas see on aus?»
 2. «Mu vanemad lahutasid ja nad sundisid mind pooli valima. Sellepärast ma ei abiellu mitte kunagi isegi, kui ma olen hullupööra oma tüdruksõpra armunud.»
 3. «Ma tunnen ennast oma kasvu, kehakaalu ja juuste tõttu ebakindlalt ning just sellepärast ma ei abiellu mitte kunagi.»
 4. «Abielus olemine tundub nii kallis. Mitte ainult pulmapäev, vaid elu pärast seda ka. Ma elan liiga lihtsat elu selleks ja ma ei taha asja keeruliseks ajada.»
 5. «Põhjus, miks ma ei taha abielluda on see, et ma ei taha, et naine tuleks ja ütleks, mille peale ma tohin oma vaba raha kulutada. Mulle meeldivad näiteks hasartmängud.»
 6. «Ma olen mees ja ma vihkan ehteid, seetõttu ma ei abiellu mitte kunagi.»
 7. «Abielu nõuab suurt pühendumist. Ma tean iseennast ja ma ei suuda ainult ühele naisele pühenduda.»
 8. «Ma olen 38-aastane mees. Ma ei taha abielluda või lapsi saada. Ma isegi käi kohtamas, sest mulle meeldib mu iseseisvus ja ma keskendun oma karjäärile
 9. «Ma ei taha abielluda, sest kõik mu sõbrad, kes on abielus, ei maga enam oma naistega. See ei ole seda väärt.»
 10. «Ma ei taha abielluda. Ma näen ennast tulevikus lapsi kasvatamas ja isaks olemas, aga ma tahan perekonda ilma paberimajanduseta.»
 11. «Ma ei taha abielluda, sest ma kardan, et mu tulevane naine võib tahta kunagi lahutust, aga minu jaoks on abielu igavene.»

Atletico treener tahab minna Inglismaale teiste suurte juhendajatega jõudu katsuma

Eurospordi teatel tahab Hispaania jalgpallimeeskonna Madridi Atletico peatreener Diego Simeone siirduda paari aasta pärast Inglismaa kõrgliigasse.

2011. aastast Atletico etteotsa saanud Simeone on viimastel aastatel teinud suuri tegusid: hooajal 2013-2014 tuldi põhikonkurentide Barcelona ja Madridi Reali ees Hispaania liiga võitjateks ning lisaks jõuti samal hooajal ja ka eelmisel hooajal Meistrite liiga finaali. Eurospordi väitel tahab aga Simeone pärast 2018. aastat, mil tal Atleticoga leping lõppeb, siirduda Hispaaniast Inglismaale, et seal jõudu katsuda teiste suurte peatreeneritega.

Peamiselt toob Eurosport välja, et Simeone tahaks vastamisi minna selliste treeneritega nagu Jose Mourino (Manchester United), Pep Guardiola (Manchester City) ja Jürgen Klopp (Liverpool).

Eesti võõrustab veebruaris Fed Cupi

Eesti sai järgmiseks aastaks Fed Cupi turniiri korraldusõiguse ja veebruari teisel nädalal toimuvad vastvalmivas Tallinki tennisekeskuses Euro-Aafrika tsooni I grupi kohtumised.

Naistennisistide suurimat võistkonnavõistlust Fed Cup peetakse 1963. aastast. Fed Cup on jagatud taseme järgi viieks: kaheks maailmaliigaks ja kolmeks madalamaks divisjoniks. Eesti osaleb Fed Cupil alates 1992. aastast ja mängib Euro-Aafrika tsooni I grupis.

„Küll on hea, et saame kodus mängida, sest kodusaali eelis ja publiku toetus on alati väga tähtsad,“ kommenteeris Eesti Fed Cup koondise kapten Märten Tamla uudist kuuldes. „Kõik võistkonnad on ühtlaselt tugevad ja pole eriti vahet kellega samasse alagruppi satume,“ lisas ta.

Samas grupis kõige tugevam koondis on välja panna Suurbritannial, kellel on koguni viis naist maailma edetabelis 200 seas. Lisaks esikümnesse kuuluvale Johanna Kontale ka Heather Watson, Naomi Broady, Tara Moore, Laura Robson.

Ühtlaselt tugevad koondised on ka Horvaatial (esinumber Ana Konjuh, WTA 58) ja Bulgaarial (esinumber Tsvetana Pironkova, WTA 65). Maailma esisaja naistennisistidest võib veebruari teisel nädalal Eestis mängimas näha lõunanaabreid Anastasija Sevastovat (WTA 31) ja Jelena Ostapenkot (WTA 44), Timea Babost (WTA 26) Ungarist ja Cagla Buyukakcayd (WTA 67) Türgist. Lisaks nimetatud riikidele osalevad ka Austria, Bosnia ja Hertsogoviina, Gruusia, Iisrael ja Portugal.

Eesti koondises mängisid tänavu Anett Kontaveit, Valeria Gorlats ja Maileen Nuudi. Järgmiseks aastaks pole koondis veel selgunud. «Tähtis on, et meie parimad mängijad oleksid terved ja saaksid mängida. Veebruariks on vast ka Kaia Kanepi vigastusest paranenud ja tennisevormi taastanud ning saab koondise ridu tugevdada,» loodab Tamla. 

Skandaal Tallinna Mõõgal: kopajuht lõikas kaabli läbi, spordisaal mattus pimedusse

Täna alanud Tallinna Mõõga vehklemisturniir tuli poole päeva pealt katkestada, sest Tallinna Spordihall jäi hooletu kopajuhi tõttu ilma elektrita. Kuigi esialgu lubati, et võistlused jätkuvad kell 17, siis seda ei juhtunud.

Tallinna Mõõgal algasid täna individuaalturniiride eelringid, ent ühel hetkel tuli kõigil 12 rajal matšid pooleli jtäta, sest Tallinna Spordihallis läks elekter ära. Põhjuseks asjaolu, et Kalevi spordihalli renoveerimistöödel olnud kopajuht lõikas läbi ühe elektrikaabli.

«Peakaabel ei olnud väidetavalt seal, kus ta oleks pidanud olema. Aga samas see on vaid jutt, mis meile räägiti, eks sellistes olukordades hakatakse ikka üksteist süüdistama ja erinevaid asju ütlema,» selgitas kohapealset olukorda Meelis Loit.

Katkestatud matšid ja ülejäänud turniir pidid jätkuma täna õhtupoolikul. «Järgmine käsk anti sportlastele kell 17 tagasi olla; meile anti lootust, et siis peaks kõik terve olema,» lisas Loit täna lõunal.

Paraku selgus õhtuks, et elektrit siiski tagasi ei saadud. «Ei antud elektrit tagasi. Öeldi, et hommikul kell 8 peaks võistlused jätkuma, aga samamoodi lubati ka täna, et kella 17ks on elekter tagasi,» rääkis Loit Postimehele.

TFW otseülekanne: Tallinn Fashion Weeki kolmanda päeva moekollektsioonid

Kolmapäeval algas Kultuurikatlas kümnes Tallinn Fashion Week. Elu24 teeb igast päevast otseülekande.

Reedel saab Elu24 vahendusel nautida veebis Marimo Fashioni, Mammu Couture, Liivia Leškini, Vilve Undi, Kirill Safonovi ja Raivo Holmi kollektsioone.

Marimo uus kollektsioon «Dash of Daydreams» / Riina Varol

Reede 21.10

18.00 Marimo Fashion, Mammu Couture

19.30 Liivia Leškin, Vilve Unt

21.00 Kirill Safonov, Year by Raivo Holm

VAATA OTSE: Tallinn Fashion Weeki erinäoline kolmas päev

Tallinn Fashion Weeki kolmas moepäev on peagi algamas ning täna astuvad lavale Marimo Fashion, Mammu Couture, Liivia Leškin, Vilve Unt, Kirill Safonov ning Year by Raivo Holm. Kolmanda päeva lõpus leiab aset ka TFW ametlik järelpidu, mille seekordseks toimumiskohaks on Manna la Roosa. Vaata meie otseülekannet siit!

TÄNANE PROGRAMM:

18.00 Marimo Fashion, Mammu Couture

19.30 Liivia Leškin, Vilve Unt

21.00 Kirill Safonov, Year by Raivo Holm

Tallinna moenädala kolmandal päeval jõuavad lavale erinäolised ja põnevad kollektsioonid: täna õhtul astuvad üles Marimo Fashion, Mammu Couture, Liivia Leškin, Vilve Unt, Kirill Safonov ja Year by Raivo Holm. Moeõhtu lõpetab aga ametlik afterparty, mis toimub Manna la Roosas - ürituse raames näitab oma kollektsiooni Samsung Galaxy Dream kampaania võitnud disainer.

Marimo Fashion ja Mammu Couture

Esimestena jõuavad publiku ette Marimo Fashioni ja Mammu Couture'i uued kollektsioonid. Marimo Fashion suunab pilgu kevadesse ning toob esitlusele kleidid ja mantlid, mille disain on õhuline ja kerge. Marimo rõivad on minimalistlikud ja detailid luksuslikud, materjalidest kasutatakse peamiselt kõrgkvaliteetset siidi, villakreppi ning kerget villa ja kašmiiri segu. Marimo järel astub lavale Mammu Couture, kelle pidulikud kleidid on kaunistatud pärlite, käsitööpitsi, tülli ning muinasjutuliste lilledetailidega. Kollektsioon, mis on mõeldud elegantsi armastavale naisele, sisaldab ka luksuslikku sametit ning tõelisi printsessiseelikuid.

Liivia Leškin ja Vilve Unt

Kolmanda moepäeva teisel etendusel jõuab lavale Liivia Leškini ja Vilve Undi uus looming. Liivia Leškin peab end pigem moedisaineriks kui -kunstnikuks ning toob lavale hallid toonid, lakoonilised mudelid ja minimalistliku show. Oma disainis püüdleb ta ideaalse kombinatsiooni poole, mis sisaldaks ühtaegu nii kandmismugavust ja head stiili kui ka maksimaalselt lihtsat tehnoloogiat. Vilve Unt aga täidab lava hooajaüleste kudumitega - tema kollektsioon "Promenade" koosneb rõivastest, mille teostuses on kasutatud uudseid tehnoloogialahendusi ning mille kvaliteetsed materjalid garanteerivad esemetele pikema eluea.

Kirill Safonov ja Year by Raivo Holm

Tänastele etendustele panevad punkti Kirill Safonovi lõbus temperament ning möödunud aasta Kuldnõela nominent Year by Raivo Holm. Kirill Safonovi uus kollektsioon on ainulaadne sümbioos kunstist ja moest ning on disaineri tõlgendus ekstravagantsest camp'i esteetikast. Oma loomingus kasutab Kirill autorilõikeid ning põnevaid aplikatsioone ja tikandeid. Year by Raivo Holm toob aga lavale avangardse tänavamoe, mis väljendub parima viimistluse ja kaasaegse moelõikega pealisriietes. Brändi põhjamaiselt jahedatele ja tumedatele värvidele lisandub hallides ning oliivi- ja kaamelikarva toonides rõivaid ning kollektsiooni põhirõhk on asetatud nii kangastruktuuridele kui ka erinevatele mustritele. Year by Raivo Holm toob lavale ka meestele mõeldud mantlid, mille lõiked on modernsed ja kehasse töödeldud.

Uhke järelpidu

Kolmandat moeõhtut jääb lõpetama Tallinn Fashion Weeki ametlik afterparty Manna la Roosas, mis kosutab moepublikut mõnusat rütmide, värskendavate jookide ja lõbusa peoseltskonnaga. Hilisõhtuse peomeeleolu eest hoolitseb DJ Janek Künnapuu ning silmailu eest Samsung Galaxy Dream kampaaniamängu võitnud moekollektsioon. Afterparty ametlik algusaeg on kell 23.00.

Elu24 video! Mammu Couture räägib, kuidas on eesti naine tema printsessi-moe vastu võtnud

Vaata Elu24 videost, mida põnevat rääkis disainer Maria Tammeorg enne tähtsat TFW moeetendust!

Mammu Couture'i 2016 sügistalvine kollektsioon on keskendunud peamiselt pidulikele kleitidele, ent leidub ka rõivaid «kontorist-teatrisse».

Kleitide materjalivalikus on palju pärlitega eksklusiivset käsitööpitsi, õhulist tülli ning muinasjutulisi kolmemõõtmelisi lillelisi kangaid. Kollektsioon on mõelnud naisele, kes armastab õrna ja elegantset stiili.  

TFW/ Mammu Couture sügis-talv 2016 / Mammu Couture

Mammu Couture alustas rõivadisainiga 2014 aastal, disainid on inspireeritud klassikalisest ilust ajaloolises võtmes. Mammu Couture armastab tülli, sametit, pärleid ning pitsi. Signatuuriks on saanud puhvis varrukad, kohevad seelikud, luksuslikud detailid ning pilkupüüdvad kaunistused.

Tänak Suurbritannia ralli eel: eesmärk on püsida kõrges konkurentsis

Järgmisel nädalavahetusel sõidetava autoralli MM-sarja Suurbritannia etapi eel rääkis Ott Tänak, et ootab huvitavaid katseid suure põnevusega.

«Suurbritannia ralli katseid on alati lõbus sõita ja selle aasta etapil peame oma legendi mitmeid muutusi tegema, sest mitmed katsed on kas uued või teistpidi pööratud ning see on alati väljakutseks,» rääkis Tänak järgmisel neljapäeval algava ralli eel. «Oleme tagasi kruusa peal, seega eesmärk on nagu seal alati: sõita võimalikult kiiresti ja püsida sarnaselt teiste kruusarallidega kõrges konkurentsis,» lisas Eesti ralliäss.

Elu24 video! Mantlite moelooja Raivo Holm tutvustab, millist ülerõivast sel hooajal soetada

Mantlidisainer Raivo Holm rääkis Elu24-le antud intervjuus, millised ülerõivad on moes sel sügisel ja talvel. Vaata lähemalt Elu24 videost!

Raivo Holm toob Tallinn Fashion Week-i lavale YEAR sügistalviste kollektsioonidena nagu tavaliselt - tänavamoe - selle kallimas, luksuslikumast ja avangardsemas sektoris. Lavale tuuakse perfektne pealisriie oma parimas viimistluses ja kaasaegseimas moelõikes.

Põhjamaiselt armastatud jahedate ja tumedate värvide seas leidub lisaks erinevaid heledaid halle-, oliivi- kui ka kaamelitoone. Rõhutatud on kanga struktuurid ja mustrid, eriti ruudud. Lõikelise poole pealt on tooted liikumas enam isikupärase stiili poole, kus klassikalist traditsiooni on hakataud muutma kas funktsionnalsete või stiliseeritud elementidega.

TFW/ Year by Raivo Holm / Kalle Veesaar

Meeste mantlite siluetid on läinud pikemaks ja lõiked  modernsemaks ning on varasemaga võrreldes märksa enam kehasse töödeldud. Pikkadel naiste mantlitel on kergelt maskuliinsed ja isegi grungelikud lõiked. Kollektsiooni fookuses on kvaliteetsed materjalid, mahulisemad kangad ja loomulikult karusnahk. 

Raivo Holm on rõivatööstuse omanik, tegevjuht, brändijuht ja disainer ühes isikus. Praegu on Raivo brändid esindatud Baltikumis, Soomes (mis on ka kõige suurem turg) ja Rootsi. Suurimatest Kaubamajdest  on Raivo Holm-i loodu müügil Stockmannis ja Tallinna Kaubamajas.

Iidseid inimesi kimbutasid ulatuslikud vulkaanipursked

Ligikaudu 320—170 tuhande aasta eest Ida-Aafrika riftivööndit armistanud tulemäed võisid mõjutada inimevolutsiooni kulgu, järeldavad briti teadlased.

Nii vahendas ERR-i teadusportaal Novaator ajakirjas Nature Communications ilmunud uuringust, mis uuris sadade tuhandete aastate eest toimunud vulkaanipurskeid. 

«Vulkaaniliste kivimite alusel saame öelda, et vähemalt 30 kilomeetri raadiuses hävines absoluutselt kõik. Veekogud oleksid sulfaatide mõjul hapestunud. Samal ajal teame, et piirkonnas asuvate järvede kallastel elasid toona inimesed ning samurti kujutas piirkond endast koridori, mida meie esivanemad riftivööndi ühest osast teise liikumiseks läbima pidid. Pursked oleksid vähemalt ajutiselt rändele piiri pannud. Ma olen geoloog, aga see paneb lihtsalt mõtlema, kuidas see meie evolutsiooni mõjutas,» vahendas Novaator Oxfordi ülikooli geoloog William Hutchisoni sõnu.

Loe täpsemalt Novaatorist.

Eesti duo jätkas LAVis raskustest hoolimata täna teise kohaga

Peeter Pruus ja Peeter Tarvis (KOMO/RMW) hoiavad Lõuna-Aafrika Vabariigis toimuval maastikuratta velotuuril Cape Pioneer Trek duode arvestuses enne viimast etappi endiselt 7. kohta.

Täna sõidetud eelviimasel etapil said eestlased teise koha, vaatamata sellele, et pidid kaks korda rehvi paikama. Eilsel etapil oli meie poistel taas ebaõnne: lisaks tavapärasele rehvipurunemisele purunes korra ka kett, kirjutas rattauudised.ee.

Kokkuvõttes jätkab liidritena NAD Pro MTB duo. Pruus ja Tarvis kaotavad neile 23.29, kuues koht on samas vaid kahe sekundi kaugusel.

Kas valged täpid küüntel räägivad tõesti rahaõnnest?

Kui valged täpid küüntel tähendavad rahvasuus rahaõnne ja neid võiks ju palju olla, siis tegelikult annavad need märku, et kehas on puudu vitamiinidest ja mineraalidest, kirjutavad TrendNails küüneeksperdid.

Valged «õied» küüntel ehk leukonychia punctata on väga levinud, kuid õnneks kaugeltki mitte raske «haigus». Arstid seda tõveks ei peagi ja see ei vaja isegi ravi, küll aga tähelepanu.

Nimelt annavad «õitsevad» küüned märku sellest, et organismil on puudus vitamiinidest ja/või mineraalainetest. Küüned võivad «õitsema» hakata peale ühekülgseid dieete, näljutamisi ja kaalukõikumisi. Kui me esmastest valgetest täppidest küüntel mööda vaatame ja jätkame valitud enesehävituslikku tegevust, tekivad küüntele lisaks üksikutele täppidele lausa mustrid, vaod, valged laigud või hakkavad küüned kihistuma ja kergesti murduma.

Arstide meelest on küünte «õitsemine» tingitud tsingi ja A-vitamiini vaegusest ning sel puhul tasub algul kiirelt turgutada end vitamiinide või toidulisanditega. Ent ehkki need aitavad nii-öelda järje peale, pole peotäite viisi tablette sisse vohmida mõistlik, sest ükski pill ei asenda tervislikku toitumist. Kõige tähtsam on üle vaadata oma igapäevane toidumenüü.

Kuigi vale toitumine on valgete küünelaikude levinuim põhjus, võivad neid põhjustada ka välised tegurid. Nii küüsi kui käenahka kuivatab ja kahjustab ka kodukeemia, näiteks ühe ohuna küüntele on pidev kokkupuude nõudepesuvahenditega. Samuti võivad plekke tekitada traumad küünenaha piirkonnas.

Mida teha, et küüned ei «puhkeks õide»?

 • Õlita ja kreemita küüsi ja käsi iga päev.
 • Küünenahku ei tohi lõigata. Pehmenda need õli ja kreemiga ning lükka tagasi.
 • Viili küüsi pärast kätevanni, viil olgu küünetüübile vastav.
 • Kaitse küüsi küünelakiga.
 • Küünelakieemaldi peab olema atsetoonivaba.
 • Kodutöid tehes kanna kindlasti kummikindaid.

Mida ennustab vanarahva suus tuntud küünte «õitsemine»?

Täpid küüntel on nagu kohvipaks tassipõhjas – nendegi järgi saavat ennustada!

 • Kui avastad valge täpikese pöidlaküünelt, siis on lähiajal oodata raha: kas tõstetakse sul palka, saad päranduse või võidad lotoga.
 • Koolitüdrukud loevad täppide järgi, mitu peikat kellelgi on.
 • Valged täpid küüntel olevat märk sellest, et inimesel on ussid või et ta ei joo piisavalt piima.
 • Valge täpp pidi küünele ilmuma ka siis, kui juhtud kellelegi valetama.
 • Vanasõna ütleb: rikka hambad õitsevad, kehva küüned õitsevad.

Miljardäridest ettevõtjad on nüüdisaja kolumbused ja marcopolod

Üha enam tuleb teateid, et miljardäridest ettevõtjad tahavad panustada ja investeerida kosmose uurimisse ja kosmosereisidesse.

Kosmiline pakub huvi näiteks Elon Muskile, Juri  Milnerile, Mark Zuckerbergile, Richard Bransonile, Jeff Bezosele, Ross Perot`le, Larry Page`ile ja veel paljudele teistele, edastab Yle.

Maailma kõige rikkamate hulka kuulujatel on viimastel kümnel aastal üks ühine hobi- kosmos.

Lõuna-Aafrika Vabariigist pärit Elon Musk on leiutajast ettevõtja, kes juhib elektriautosid valmistavat firmat Tesla, lisaks oli ta firma PayPal kaasasutaja ja ta arendab hyperloop kiirsõidukit, kuid tal jääb aega tegeleda ka kosmosega.

Musk asutas näiteks kosmosefirma SpaceX, mis arendab ja katsetab kanderakette ning paar nädalat tagasi esitles ta Marsi koloniseerimise plaani. Tema firma kavatseb olla esimene, mis teeb mehitatud lennu Marsile ja seda enne USA kosmoseagentuuri NASA lendu.

Vene ärimees Juri Milner ja Facebooki asutaja, ameeriklane Mark Zuckreberg ühendasid jõud, tehes koostööd briti tuntud füüsiku ja kosmoloogi Stephen Hawkingiga, et saata kosmosesondid uurima kolmest tähest koosnevat süsteemi Alpha Centauri.

Britist ärimees ja seikleja Richard Branson, kellel kuuluvad firmad Virgin Records ja Virgin Atlantic Airways, asutas kosmoseturismifirma Virgin Galactic, mis hakkab jõukaid kosmoseturiste lennutama.

Kosmoseturismist on huvitatud ka Amazoni asutaja Jeff Bezos ja turismiärimees Robert Bigolow. Veel on kosmosereisdest ja uurimisest huvitunud Microsofti üks asutajatest Paul Allen ja režissör James Cameron.

Äritegevusega rikastunuid huvitab kindlasti ka kosmosega seotud äritegemise ja rikastumise võimalused. Ainuüksi satelliidiäri on sadade miljonite dollarite väärtuses bisnes.

Teadlased koos ärimeestega on käinud välja plaani hakata asteroididel maaki kaevandama, kuid esmalt tuleb asteroid tõmmata «kosmilise lasso» abil Kuu orbiidile. Mitmed uuringud on kinnitanud, et asteroididel võib leiduda väärismetalle nagu kuld ja plaatina.

Lisaks eraettevõtjatele tegelevad kosmose uurimise ja uute vallutamisplaanidega USA NASA, Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) ja veel mitmete riikide kosmoseagentuurid. NASA teeb näiteks koostööd lennukifirmaga Boeing, andes talle neli miljardit dollarit, et luua Starliner kosmosekapsel.

Kuid jõukate ärimeeste ja kosmosefirmade plaanid on silma jäänud kriitikutele ja küünikutele, kes peavad paljusid plaane utoopiliseks ning neid on võrreldud iroonilises võtmes kuulsate maadeavastajate ja seiklejatega.  

Mitmel korral on meedias küsitud, et kas miljardäridest ärihaid on nüüdisaja kolumbused, marcopolod ja vascodagamad, sest neid huvitavad kaardistamata alad, kuid mitte meie planeedil, vaid sellest väljapool.

Meeste plaanides on seiklushõngu, kuid nad näevad selles ka rahateenimise võimalust. Suured investeeringud võivad veel rohkem tagasi tuua.

Kosmiliste avaruste vallutamise konkurents on üsna tihe ja projektidesse investeeritakse sadu miljoneid dolalreid.

Miljardäridest ettevõtjad unistasid juba lapsepõlves millestki suurest ja äritegevuses on nad juba selle saavutanud, seega tuli pilk kuhugi kaugemale suunata. Jeff Bezos sõnas ühes intervjuus, et talle meeldis lapsena vaadata televiisorist rakettide starti, kuid kõige suurema mulje jättis Apollo 11 missiooni maandumine Kuul.

Paul Alleni teatel oli tal lapsepõlves periood, mil ta tahtis saada astronaudiks ja ta teadis peast paljude astronautide nimesid.

Samasugused unistused on veel paljudel teistel, kes ei ole veel kuulsaks ja rikkaks saanud.

Paide Linnameeskond rajab uute Klavanite kasvatamiseks akadeemia ja uue staadioni

Paide Linnameeskond plaanib lähiaastatel rajada uue jalgpallistaadioni, avada jalgpalliakadeemia, vahetada kunstmurustaadioni senise katte ning soetada talvisteks treeninguteks teisaldatava sisehalli.

Pikematest plaanidest rääkisid Järvamaa Teatajale Paide linnameeskonna president Veiko Veskimäe ja tegevjuht Jaanus Pruuli, artikkel avaldati täismahus Paide Linnameeskonna kodulehel.

Kodulehe andmetel on uhketel projektidel üks eesmärk: pakkuda noortele parimaid võimalikke tingimusi ja kasvatada endale tipptasemel väärt järelkasvu. Kui tingimused on kehvad, pole ka lootust siit uute Ragnar Klavanite (Viljandist pärit Eesti jalgpallikoondise kapten, kes mängib Inglismaa kõrgliigas FC Liverpooli ridades) sirgumiseks.

Kuivõrd tõenäoline on, et Paide praegustest noortest sirguks mõni Ragnar Klavan?

Uut Ronaldot või Messit ei pruugi Eestist sirguda väga pika aja jooksul. Uus Ragnar Klavan võib ilmselt tulla ka Paidest, Koerust, Järva-Jaanist või mõnest teisest Eesti nurgast. Klavani edu taga on väga suur töö, pühendumine ja teadlik enesearendus ning karjääri planeerimine.

Kui mõelda tagasi lõppenud jalgpalli EMi peale, siis mis riik seal ilma tegi? Island! Riik, kus on 300 000 elanikku ning lisaks jalgpallile kõrgel tasemel esindatud ka teised pallimängualad. Vaadakem kasvõi statistikat, palju neil on kõrgliiga mängijaid üle Euroopa erinevates suurtes jalgpalliriikides või kuidas nad rahvuskoondisega mängivad. See pole niivõrd valimi küsimus, sellise saavutuse taga on sihipärane töö. Ühtegi last ei lasta üldisemas mõttes riigi spordisüsteemis kaotsi, kõik püütakse tuua treeningute juurde ja spordi juures hoida. Teatakse, et sportlik laps on terve laps, sportlik laps saab koolis ja elus, sh hilisemas pereelus, hästi hakkama.

Seega vastus küsimusele on laiem – üks asi on rääkida «tõenäosusest» ja hoopis midagi muud on tegeleda tingimustega tõenäosuse parandamiseks. Spordiklubina näeme, kui oluline on, et lastega tegeleks õppinud ja haritud treener juba hilisemas lasteaia tasemes. Meie klubi suund on tuua laste ette üha enam pedagoogilise hariduse saanud treenerid. Sealt tuleb tohutu vahe – enam ei piisa sellest, et juhendajal oleksid vaid head jalgpallitehnilised teadmised või ta oleks tore kaaslane.

Samuti on oluline, et lapsed liiguksid eri vanuses eri treenerite käe alla. Ei ole võimalik, et üks treener võtab enda hoole alla lasteaialapsed ning kasvatab neid 18. aastaseks saamiseni. Ei ole reaalne, et üks inimene on kõigis vanuseastmetes piisavalt pädev ja me näeme, et tuleb spetsialiseeruda mingile vanusegrupile.

Kuhu tahate järgmiste aastatega siinse treeningbaasi osas jõuda?

Meie sooviks on luua Paidesse üks Eesti jalgpalli tippkeskus. Vaadates tänast pilti, siis Paides on olemas 2008. aastal ehitatud kunstmurustaadion. Puuduvad aga katusega tribüünid ja valgustus. Kunstmuru valgustus on projekt, mis on kõige lähemal – valgustid on tellitud ja tööd on planeeritud selle aasta oktoobri lõppu. Tööde maksumus oleneb detailselt lõpplahendusest ja jääb 100 000 euro suurusjärku. Põhikulu kannavad Eesti Jalgpalli Liit ja Paide Linnameeskond. Oma osa on siin ka loomulikult Paide linnal.

Järgmise sammuna on kiiresti vajalik olemasolevate staadionite juurde rajada ajutised katusealused. Tuule ja vihma käes jalgpalli vaadata on sedavõrd ebamugav, et inimesed ei tule tihti väljagi mängudele. Katusealuste ehitamine peaks plaani kohaselt jääma 2017. aastasse.

Tänase Linnastaadioni osas on seis selline, et mängime juba aastaid seal tegelikult nö eriloaga.

Esiteks on staadion oma mõõtmetelt liiga väike, teiseks pole seal nõutavat arvu pealtvaatajakohti ega statsionaarseid katusealuseid tribüüne ja kolmandaks puudub staadionil pesemisvõimalustega staadionimaja. See, et mängijad jooksevad veerandtunnise vaheaja jooksul ühisgümnaasiumisse pesema, ei ole Premium liiga reeglite kohaselt lubatud.

Meie nägemuses peaks tulevikus tänane murustaadion jääma treeningstaadioniks ning kunstmurustaadioni kõrvale peaks kerkima uus, algusest peale jalgpallistaadioniks mõeldud staadion (eeldatav maksumus projektile on 500 000-600 000 eurot). Kahe staadioni vahel peaks olema ühtne tribüünimaja, kus on olemas ka olmeruumid. Väga olulise sammuna näeme ka seda, et talviseid treeninguid silmas pidades tuleb kunstmurustaadioni peale rajada teisaldatav kilehall (maksumus ca 500 000-700 000 eurot).

Klubi tulevikku silmas pidades on vahest kõige olulisemgi teema, millega tööd teeme Paidesse 2018. aastaks rajatava riigigümnaasiumi juurde jalgpalliakadeemia loomine. Mängijad tuleksid siia kooli ja treenima üle Järvamaa ja Kesk-Eesti ning mängima Paide Linnameeskonna U17 ja U19 võistkondades. Täpne kontseptsioon on linna ja haridusministeeriumiga juba praegu täpsustamisel, kuid õppekava peaks olema selline, et noored jalgpallurid saaksid mõnel nädalapäeval ka kaks korda päevas trenni teha.

Uus murustaadion peaks valmima 3-5 aasta perspektiivis, sisehalli on akadeemia poistele vaja hooaja pikendamiseks esimesel võimalusel. Kunstmuru kasutusajaks peetakse kümmekond aastat. Hea hooldusega saab seda aega pikendada, kuid kolme-nelja aasta jooksul tuleks olemasolev kate välja vahetada.

Kokkuvõtvalt – me soovime, et Paidest saab Kesk-Eesti jalgpallikeskus.

Loe täismahus artiklit Paide Linnameeskonna kodulehelt.

Viis nippi, kuidas kiirel tööpäeval natukene trenni teha

Meie kehad on tegelikult loodud liikuma, aga enamik kontoriinimesi istub terve päev paigal. Istumine pidi olema sama kahjulik kui suitsetamine. Kui me terve päev istumine, siis meie lihased lähevad pingesse ja me ei suuda oma selga õigesti sirgelt hoida. Sea endale eesmärgiks ka sellistel päevadel, kus sul ei ole aega jõusaali minna, natukene liigutada. 

Kõige lihtsam – tõuse iga tund kümneks minutiks püsti ja liiguta ennast, vahendab mnn.com. Lisaks võid proovida veel nippe.

 1. Seadista endele äratus. Kui sul ei ole meeles, et iga tund kümme minutit liigutada, siis pane endale äratuskell selleks ajaks helisema. Iga kord, kui äratuskell märku annab, tõuse püsti ja venita ennast.
 2. Ühenda oma arvuti printeriga, mis asub kaugemal. Kui printer asub teises toa otsas, siis sa oled sunnitud püsti tõusma.
 3. Kõnni oma kolleegi juurde selle asemel, et talle meil saata. See on lihtne viis, kuidas samme juurde teha.
 4. Mine treppidest. Võimalusel loobu üldse lifti kasutamisest ja mine alati treppidest.
 5. Venita ennast. Sa tead, kuidas su kael ja selg valutavad, kui sa oled terve päev arvuti ees küürutanud. Vähemalt kolm korda päevas võiks julgelt ennast venitada.   

Kiirtoidu kalorite näitamisel tegelikku mõju ei ole

Kaloreid nähes teeb tervislikumaid otsuseid vaid kaheksa protsenti inimestest, näitas New Yorgi Ülikooli uuring.

Iroonilisel kombel avaldati uuringu tulemused kaks kuud enne seda, kui USAs kaloriinfo esitamine restoranides üleriigiliselt kohustuslikuks muutub.

«Kaloriinfo esitamisest on kasu siis, kui seda tehakse koos teiste meedetega,» ütles uuringu autor, New Yorgi ülikoolis töötav Andrew Breck.

2006. aastal sai New Yorgist esimene linn, kus kaloriinfo esitamine kiirtoidurestoranides kohustuslikuks muudeti. Kiiresti võtsid reegli üle ka Seattle ja Philadelphia ning detsembrist tuleb seda teha kõikjal ühendriikides.

Samal ajal ei ole suurem osa uuringuid kaloriinfot väga mõjusana näidanud. Siiski on need välja toonud, et mõju tekib siis, kui on kindel, et inimesed on kaloriinfost teadlikud ja nad on juba varem huvitatud tervislikumalt söömisest. Ka peavad nad teadma kui suur on päevane soovituslik kalorinorm. Huvitaval kombel on vajalik seegi, et kaloriinfo erineks sellest, mida inimene ise usub õige olevat.

New Yorgi Ülikooli uuringus analüüsiti Philadelphia küsitlusandmeid, mis koguti veidi aega pärast seda, kui 2008. aastal sealsetes restoranides kaloriinfo esitamine kohustuslikuks muudeti. Uuring sisaldas 1400 inimese andmeid. Eesmärk oli aru saada, kuivõrd varasematest uuringutest välja toodud mustrid paika peavad ning kui suure osa inimeste puhul kõigi tingimuste täitmine üldsegi reaalne on.

Andmed näitasid et teoreetiliselt peakski kaloriinfo mõjuma kaheksale protsendile kiirtoidurestoranides küsitletud inimestest ning 16 protsendile telefoni teel küsitletud inimestest. Kolmandik uuritud inimestest kaloriinfot ei näinud ja kaks kolmandikku ei pannud seda ka tähele. Nii soovitavad uuringuautorid restoranidele kaloriinfo suuremaks ja silmapaistvamaks muutmist.

Lisaks sellele viitas uuring eksperimentide tulemustele, mis näitasid,  et inimestele mõjub toidu kaloriinfo paremini siis kui see on esitatud ka päevase soovitava kalorinormiga või siis kõrvutatud numbritega kui palju sporti peaks tegema, et valitud toidukorra kalorid tasa teha.

Põnev ringkäik Baltika tehases: kuidas ja milliste masinate abil valmib ülikond? Mitu inimest seda valmistab?

Baltikumis juba veerandsada aastat maailma tipptasemel ärirõivaid tootnud Baltman tähistab laupäeval Tallinn Fashion Week 2016 raames 25ndat sünnipäeva uue sügistalvise kollektsiooniga, mis kannab nime «Kartmatuks sündinud».

Sel puhul käisime Baltika grupi tehases uurimas, kuidas valmib ülikond, mitu masinat ja inimest on sellega seotud ning mis on Baltmani edu saladus, et olla 25 aastat turul ja endiselt edukas.

Vaata Elu24 galeriist ja videost!

Juncker loodab EL-Kanada vabakaubandusleppe heakskiitu lähipäevil

Euroopa Komisjoni esimees Jean-Claude Juncker ütles reedel, et loodab Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubandusleppe heakskiitu lähipäevil.

«Ma loodan, et saavutame lahenduse lähipäevil,» ütles Juncker reedel pressikonverentsil, kui Valloonia valitsus ei ole seni olnud nõus vabakaubanduslepet Kanadaga heaks kiitma. Selle tõttu ei saa Belgia seda kinnitada.

Eesti noortekoondistel seisab nädalavahetusel ees Balti matš

Tänasest pühapäevani osalevad neli Eesti võrkpalli järelkasvukoondist Vilniuses toimuval Balti matšil. Võistlustulle astuvad nii kaks noormeeste kui kaks neidude võistkonda.

Urmas Tali juhendatav noormeeste (sündinud 1999 ja nooremad) koondis läheb vastamisi lõunanaabrite ja kahe Leedu võistkonnaga. Täna õhtul kell on avamatšis ootamas ees vastasseis lätlastega, kirjutas volley.ee.

Toomas Jasmini käe all mängivad 2001/2002 sündinud noormehed kohtuvad Balti eakaaslaste kõrval ka Valgevene noortega, kellega mängitaksegi täna. Homme on vastaseks Läti, ülehomme Leedu.

Neidude 2000 ja hiljem sündinud koondis, kes saavutas hiljuti Lätis toimunud Aurora karikaturniiril teise koha, läheb Balti naabrite kõrval vastamisi poolataridega. Riina Ernitsa juhendatav koondis kohtub täna Leeduga, homme Poolaga ning pühapäeval Lätiga.

Ka noorematel neidude koondisel (sündinud 2002/2003) on samad vastased ning mängujärjekordki kattub. U14 neidude koondist juhendab Margit Keerutaja. 

Kust osta lennupiletit – otse lennufirmalt, traditsioonilisest või online-reisibüroost?

Kuigi maailmas kasvab online piletimüügikanalite osatähtsus nii eraklientide kui äriklientide seas, moodustavad Eesti lennupiletite turust üle poole ärireisijad, kes on vähem altid iseteeninduskanaleid kasutama ning eelistavad aega säästvat professionaalset reisiteenindust. 

Estraveli lennupiletite ja reisikindlustuse müügidirektori Mauri Saarendi sõnul on lennupileti ostmise koha valimine tarbija vaba valik, kuna igal müügikanalil on nii plusse kui miinuseid. «Lihtsamate marsruutide puhul võib eelistada iseteeninduskanaleid, keerulisemate puhul aga tasub kasutada professionaalse reisikonsultandi abi,» lausus Saarend.

WRIS Reisibüroo tootejuhi Mari-Liis Nõlvaku sõnul on piletite ostmise kanali valimisel kõige olulisem, et kliendid veenduksid, kas tegu on usaldusväärse vahendajaga. «Olgu tegemist lennufirma, online- või traditsioonilise reisibürooga tuleb alati veenduda, et vahendajal oleks ka Rahvusvahelise Lennutranspordi Ühenduse IATA poolt antud õigus lennupileteid väljastada,» selgitas Nõlvak.

Pilet otse lennufirmalt

Otse lennufirmast pileti ostmine võib anda konkreetse lennufirma lendudele parima hinna ning sobib neile, kes vajavad ainult lennupiletit või soovivad ise reisipaketi kokku panna. Nordica tulude juhtimise osakonna juhataja Kristel Penu sõnul on lennufirmalt pileti ostmise eeliseks ka piletiga seonduvate hinnareeglite ja teenuste detailsem kuvamine ehk klient näeb koheselt, mida hind sisaldab ning kas piletit saab muuta või hoopiski tagastada.

«Lisaks võib olla kindel, et reisija kontaktandmed on jõudnud lennufirmani ning vajadusel saab lennufirma reisijat lennuplaani muudatustest operatiivselt teavitada,» selgitas Penu ning lisas, et vahendaja kaudu piletit ostes võtab muudatuste korral lennufirma kõigepealt ühendust vahendajaga, kes omakorda peab ühendust võtma lõppkliendiga. Kodumaise lennufirma eeliseks on ka emakeelne teenindus.

Pilet traditsioonilisest reisibüroost

Traditsioonilise reisibüroo kasutamine võib olla lihtsamatel marsruutidel veidi kallim, aga samas annab mugavuse saada kõik reisiteenused ühest kohast, sealhulgas erinevate teenusepakkujate võrdluse ning adekvaatse info kaasnevate tingimuste kohta. «Keerulisematel marsruutidel suudab reisikonsultant tõenäoliselt leida ka soodsama hinna kui väheste reisikogemustega reisija ise otsides,» on Saarend veendunud. Lisaks on usaldusväärse reisibüroo puhul ostu sooritades kogu vastutus kliendi eest hoolitsemisel täielikult bürool. «Kui nii võib öelda, siis koos ollakse nii heas kui halvas,» lausus Nõlvak. Selleks pakutakse klientidele abi ootamatutes olukordades, et reisikonsultandiga kiirelt ühendust saada ning mured lahendada.

Pilet online-reisibüroost

Online-reisibüroo võib olla taaskord lihtsamatel marsruutidel veidi soodsam ning annab valiku erinevate lennufirmade ja nende kombinatsioonide vahel. «Siiski tuleb arvestada, et online-reisibüroodes kehtib printsiip «ise teen, ise vastutan» ning on ka ohtralt kohti, mille puhul broneerija võib eksida või mitte kõige optimaalsema valikut teha,» selgitas Saarend. Näiteks võib eksimus tuua ebamõistlikult pikad või lühikesed lendude vahed transiitlinnas, lennujaamavahetused, kuupäevade või nimedega eksimise.

Välismaiste online-reisibüroode puhul tuleb olla ettevaatlik ka kõrgete kaardimakse tasude ning ebakvaliteetse teeninduse osas. Näiteks võib lennugraafiku muutus kaasa tuua suure mure ja asjaajamise piletite ümbertegemisel. Nõlvak toob välja, et reisibüroo igapäevatöös on sagedased juhtumid, kus klient on ostnud pileti mõne nimetu vahendaja lehelt olematu hinnaga pikaks ajaks ette.

«Probleemid tekivad siis, kui lennufirmad oma lennugraafikuid muutma hakkavad ja võimalus, et lennufirmad seda teevad, on 99 protsenti,» kirjeldas Nõlval ning lisas, et neis olukordades on nimetu vahendaja tabamine täiesti võimatu ettevõtmine ehk klient on jäetud ula peale. Saarend soovitab Eesti reisijatel eelistada kodumaised reisiettevõtteid ja vahendajaid, sest sel juhul kaitseb reisijat Eesti tarbijakaitseseadus ning küsimuste või probleemide korral saab neid lahendada emakeeles. 

Tiibvarjuga 7000-kilomeetrisel lennuretkel olev inglanna maandus Raadi lennuväljal

Täna hommikul maandus Tartus Raadi lennuväljal tiibvarjuga inglanna Sacha Dench, kes alustas septembri alguses teekonda Põhja-Venemaalt, Petšora jõe deltast ning loodab detsembri esimesel nädalal jõuda Inglismaale.

7000 kilomeetri pikkuse reisi eesmärk on lennata väikeluikede rännuteel ning näha, milliste takistustega linnud sel ajal rinda peavad pistma.

Pikemalt saab Sacha Denchi lennust lugeda esmaspäeval ilmuvast Tartu Postimehest.

Venemaa keelustab veidrad nimed

Venemaa riigiduuma laste- ja perekonnakomitee kogunes teisipäeval ning andis oma heakskiidu eelnõule, mis keelab edaspidi lapsevanematel panemast oma lastele veidraid nimesid. Venemaal on küllalt näiteid, kus värsked mammad-papad on lasknud oma fantaasial lennata, nii näiteks liiguvad teiselpool piiri ringi Princess Daniela, Sophia the Little Sun ja BOChrVF260602.

Ära keelatakse nimed, mis sisaldavad lühendeid, numbreid ja kohatuid sõnu, vahendab uudisteagentuur TASS. Venemaa praegune seadusandlus ei sea piiranguid laste nimedele selles osas, mis puudutab laste huvisid ja õigusi.

Komitee esinaine Tamara Pletneva ütles, et toetas eelnõu ühel lihtsal põhjusel: «Vastsündinu ei saa endale ise nime ju valida.»

Veidratest nimedest, mis on moskvalased alates aastast 1998 oma lastele pannud, võib veel välja tuua Dolphin, Nikolai-Nikita-Nil ja Summerset Ocean. Kõige kummalisema nimega laps BOChrVF260602 on juba 14-aastane ja tal pole siiani dokumente, kuna riigiasutus keeldub neid väljastamast. Tulekul on peagi kohus.

BOChrVF260602 tähendab tõlkes «bioloogiline inimobjekt, kes sündis Voronin-Frolovi perekonda 26. juunil 2002».

Pildid ja video: Clinton ja Trump oskavad enda ja üksteise üle naerda

New Yorgis toimus eile katoliku organisatsiooni Alfred E. Smith Memorial Foundation heategevuslik lõunasöök, millel osalesid ka USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump ja demokraatide kandidaat Hillary Clinton.

USA meedia teatel olid külalised istuma pandud nii, et Trumpi ja Clintoni vahel oli kardinal Timothy Dolan, kelle sõnul õhkus ta lauakaaslastest ükteise vastast vaenu.

Nii Trump kui Clinton esinesid kõnega, milles nad naerutasid kohal olnud üksteist tögades, kuid naersid ka iseenda üle.

Tavaliselt jätavad kandidaadid sellisel sündmusel poliitilised erimeelsused kõrvale ja üksteist ei rünnata otse ja nii see üldjoontes oligi, sest Clinton kui Trump naerutasid rahvast eneseirooniaga.

«Tegemist on nii erakordse sündmusega, et ma jätsin seekord oma lõunauinaku selle tõttu ära,» lausus Clinton.

«Olen siin küll esinemas, kuid tegelikult võtan selliste kõnede eest üsna suure tasu, seega saate nüüd erikohtlemise osaliseks, kuna ma ei võta tasu,» jätkas Clinton viitega vabariiklaste kriitikale, et ta võtab oma esinemiste eest suurfirmade sündmustel krõbedat tasu.

Trump omakorda naerutas rahvast oma naise Melania kõnega, mille ta kandis ette vabariiklaste parteikongressil, kuid hiljem paljastus, et osa sellest oli esileedi Michelle Obama 2008. aasta kõnest.

«Meedia on sel aastal olnud väga poliitiline. Tahate selle kohta tõendeid? Michelle Obama pidas kõne ja see meeldis kõigile, kõik pidasid nii teda kui kõne suurepäraseks. Minu naine Melania pidas peaaegu samasuguse kõne, kuid kõik kargasid talle kaela, ma tõesti ei saa aru, miks,» teatas Trump.

Trump käsutas oma naise Melania püsti, et kõik ikka näeksid, kellest jutt käib.

Kandidaatide esimemiste teine pool muutus üksteise ründamiseks. Kohal olnud vilistasid Trumpi välja, kui ta süüdistas Clintonit korruptsioonis ja rahva petmises, kuid ka selles, et Clinton tegelikult ei salli katoliiklasi.  

Trumpi ja Clintoni vahel istunud kardinal Timothy Dolan sõnas hiljem meediale, et kahe kandidaadi vahel istumisel tekkist tal selline tunne, nagu ta oleks kas külmikus või põhjapoolusel, sest kandidaadid olid naeratustest ja huumorist hoolimata emotsionaalselt jääkülmad.

Tegemist oli Clintoni ja Trumpi viimase silmast silma kohtumisega enne 8. novembri valimisi.

Hetagevuslikul lõunasöögil koguti vähekindlustatud laste heaks kuus miljonit dollarit.

Liivik ja Örebro said Rootsi kõrgliigas teise järjestikuse kaotuse

Rootsi jäähoki kõrgliigas pidi Siim Liiviku kodumeeskond Örebro neljapäeval võõrsil tunnistama Skelleftea 4:1 (0:1, 3:0, 1:0) paremust.

Örebro ainsa värava viskas esimesel perioodil Greg Squires, kirjutas ERR Sport.

Laupäeval mängib Örebro kodujääl liigatabelis kolmandal kohal oleva Karlskronaga.

Örebro on tabelisse kümne mänguga suutnud kirjutada 12 punkti ning sellega hoitakse hetkel 10. kohta. Skellefteal on 16 silma ja hetkel seitsmes positsioon.

Margit Peura loob moodi südametunnistust kuulates

Margit Peura kavandab oma moodi veidi teisest otsast alustades kui enamik tema kolleege. Algselt on puhas materjal, puhtad mõtted ja hoolimine ning alles siis tulevad ideed. Oma põhimõtetega ei lähe ta ulja fantaasia sunnil ilmaski vastuollu.

Tallinn Fashion Weekil näitas ta Whitetaili märgi all asjalikku asümmeetriat, skandinaavialikku rahu, värvilaikude ja mustrisiiludega elavdatud tumedaid rõivaid ja sooje alpaka-kudumeid.
 

VAATA VIDEOT! Milline võiks olla mood, et mõjuda hästi nii kandja hingele kui keskkonnale? Kuula Whitetaili disaineri Margit Peura mõtteid ja vaata parimat moelavalt.

 

Külmal hooajal unustavad meist paljud ennekõike millestki mõnusast ja soojast, mis kandja kaissu võtab, muremõtted, köhad-nohud ja ka liialt puurivad pilgud tervislikus kauguses hoiab.

 Hõbenõela nominent Margit Peura, kaubamärk Whitetail / Erlend Štaub

Vahel tuleb moevimka välja alles lihtsa mudeli tagantvaates.

Hõbenõela nominent Margit Peura, kaubamärk Whitetail / Erlend Štaub

Esmapilgul tumedas ja rahulikus gammas võib samuti mängida ootamatute kontrastidega. Sutsuke suitsust rohelist või energiat lisavat punast - kellele, palun?

Hõbenõela nominent Margit Peura, kaubamärk Whitetail / Erlend Štaub

Margit Peura tulleb, et tema elu ülesanne on muuta kogu moemaailma ökoloogilisemaks. Postimehega vestlemiseks valis ta Palace hotelli Tallinnas.

Kätlin Kikkas žongleerib sügisvärvidega

Kes armastab sügist? Nii mõnigi leiab, et langevates lehtedes ja soojakraadides on hoopis enam stiili kui suves. Sügisel sündinud moelooja Kätlin Kikkas armastab üle kõige just sügiskolletksioone disainida. Tema oskus žongleerida peente murtud toonidega on imetlusväärne - vaata ja vaimustu.

VAATA VIDEOT - parim moelavalt koos disaineri tähelepanekutega aitab sul moodi mõista.

 

Mida kanda sel sügisel? Proovi avaraid traksipükse - kogu garderoob saab hetkega uue hingamise.

Tallinn Fashion Week - Hõbenõela nominent Kätlin Kikkas, kaubamärk KÄT / Erlend Štaub

Või avasta poolpikad püksid, KÄT kollektsioonis tuleb see trendihitt eriti isuärataval kujul.

Tallinn Fashion Week - Hõbenõela nominent Kätlin Kikkas, kaubamärk KÄT / Erlend Štaub

Või arvas keegi, et sügistuultes on võimalik ellu jääda ilma sooja ja stiilse sügislehe karva mantlita?

Tallinn Fashion Week - Hõbenõela nominent Kätlin Kikkas, kaubamärk KÄT / Erlend Štaub

Afekti esimese kontserdi taustaks ERMis kohises vaikselt ventilatsioon

Nüüdismuusika festivali Afekt esimesel Tartu-kontserdil kõlas esmaettekandes Toivo Tulevi teos «Six Last Words of Henry David Thoreau» ning Austria linnast Grazist pärit ja praegu suurema osa aastast New Yorgis elava ja töötava Georg Friedrich Haasi teos «Atthis».

Teosed kõlasid Tallinna Uue Muusika Ansambli esituses, sopran Kädy Plaas-Kala soleerimisel ja Arash Yazdani dirigeerimisel. Haasi teosele oli videotausta teinud Rainer Kohlberger.

Kontsert toimus Eesti Rahva Muuseumi uues hoones, üsna peasissepääsu juures. Akustiliselt sobib hiiglaslik ruum ka kammerliku heliloomingu esitamiseks, kuid veidi oli kuulda muusika sekka ventilatsiooni vaikset kohinat ja paar korda ukse sulgumist.

Täna kell 19 esinevad Jaani kirikus Eesti filharmoonia kammerkoor ja Elblągi kammerorkester (Poola) Marek Mośi (Poola) dirigeerimisel, solist Agata Zubel (sopran, Poola), klaveril Kadri-Ann Sumera. Kavas on Liisa Hirschi (esiettekanne), Pawel Lukaszewski, Aleksander Nowaki, Enno Poppe ja Agata Zubeli loomingut.

Järgmistel õhtutel on Tartus festivali Afekt kontserdipaigad Genialistide klubi ja linnamuuseum ning lõpuks, 26. oktoobril, Nooruse galerii.

Seekordne rahvusvaheline nüüdismuusika festival Afekt on Tartus enne seda 14 aastat toimunud Eesti heliloojate festivali jätk. Viimastel aastatel Tallinna laienenud ja rahvusvahelisi kollektiive kaasanud muusikapidu sai muutustest tulenevalt uue nime.

Tallinna Lennujaam: Pärnu lennujaama rekonstrueerimine maksaks väidetust seitse miljonit eurot enam

AS-i Tallinna Lennujaam teatel maksaks Pärnu lennujaama rekonstrueerimine 20 miljonit eurot, mitte 13 miljonit, nagu näitab Rootsi lennuliiklusteenistuse uuring.

«Oleme tutvunud Pärnu ettevõtjate poolt tellitud uuringu tulemustega ning peame neid veidi liiga optimistlikeks,» ütles Tallinna Lennujaama juht Piret Mürk-Dubout BNS-ile.

«Tallinna Lennujaam ise hindab oluliselt konservatiivsemalt potentsiaalsete otselendajate arvu Pärnusse ning märkimisväärselt suuremaks lennujaama rekonstrueerimiseks vajamineva investeeringu summat, mis pole mitte 13,5, vaid pigem 20 miljoni euro suurusjärgus, ning iga-aastaseid ülalpidamiskulutusi, mida on meie hinnangul pigem rohkem, kui 1,25 miljonit eurot aastas - ainuüksi lennujaamadele esitatavad nõudmised karmistuvad aasta-aastalt,» märkis lennujaama juht.

«Regionaalsete lennujaamade käitamine on aga selgelt riigipoolne tellimus Tallinna Lennujaamale, seega on otsus nende infrastruktuuride arendamise osas riigi käes. Otsus peab sündima riigi ja kohaliku omavalitsuse ning ettevõtjate dialoogis - lennujaama esmane soov on, et otsuseni jõutaks lähimas tulevikus, sest teadmatus tekitab segadust ning ebakindlust kõigi osapoolte jaoks,» lisas Dubout.

Rootsi lennuliiklusteenistuse läbi viidud uuringu kohaselt maksaks Pärnu lennujaama renoveerimine kaasaegselt töötavaks transiidisõlmeks 13 miljonit eurot. Raporti järgi oleks Pärnu lennujaamal potentsiaal teenindada viie aasta pärast 48 000 reisijat, kellest tulev sotsiaalmajanduslik mõju ulatuks 3,8 miljoni euroni aastas.

Riik kaalub Pärnu lennujaama renoveerimise rahastamist algselt Lelle-Pärnu raudteelõigu renoveerimiseks plaanitud vahenditest, mida on majandusministri nõuniku Hannes Virkuse BNS-ile öeldu kohaselt samuti umbes 13 miljonit eurot.

«See kataks kindlasti lennujaama renoveerimise kulud. On räägitud sellest, et kui Rail Baltic kindlalt tuleb, pole mõtet raudteelõiku rekonstrueerida,» ütles Pärnu linnapea Romek Kosenkranius BNS-ile oktoobri keskpaigas. Tema sõnul on riigi ootus endiselt see, et Pärnu omavalitsused kataks omalt poolt lennujaama käivitamisega seotud jooksvate kulude tõusu.

Kui varem võeti Pärnu lennujaamas suviti vastu rahvusvahelisi tšarterlende Soomest ja Rootsist, siis 2014. aastal see enam lennuraja seisukorra tõttu võimalik ei olnud.

Benedict Cumberbatchi naine ootab teist last

Seriaalist «Sherlock» ja lavastusest «Hamlet» tuntud briti näitleja Benedict Cumberbatchi abikaasa Sophie Hunter ootab teist last.

Mitmete meelelahutusväljaannete teatel oli 38-aastasel Hunteril ta mehe uue filmi «Doctor Strange» esilinastusel Los Angeleses beebikõhtu näha.

Paar abiellus 2015. aasta 14. veebruaril ning nende esimene laps, poeg Christopher sündis sama aasta juunis.

40-aastane Cumberbatch on mitmes intervjuus rõhutanud, et ta tahab suurt perekonda, kasutades väljendit «batch of boys» (poistekamp). Meedia tegi selle ümber sõnaks «cumberboys».

Benedict Cumberbatch kehastab filmis «Doctor Strange» geeniusest kirurgi Stephen Strange`i, kes saab õnnetuses vigastada, kuid teda asub kurjaga võitlemiseks välja õpetama Tilda Swintoni tegelane Ancient One. Kurikaelaks on Kaecilius, keda kehastab seriaali «Hannibal» staar Mads Mikkelsen.

Roberta Einer - särav fantaasiapomm!

Roberta Eineri kollektsioon vallutas Tallinn Fashion Weeki moelava nagu soe troopiline tuul täis sära, elurõõmu ja erakordset originaalsust.

On üks uskumatu vedamine, kui ühes noores inimeses saavad kokku võimas talent, hulljulge ettevõtlikkus ja väga kõrged ambitsioonid. Eredaim sähvatus moetaevas kõige puhtamal kujul sai pärjatud HÕBENÕELAGA.

Kõik need, kes Tallinn moenädala saalis Roberta Eineri etendusel vaimustusest jalgu trampisid - te olete näinud vaid kümnendiku selle kollektsiooni tegelikust ilust! Swarovski kristallide, pärlite ja siidniitidega käsitsi üle tikitud asjad näitavad oma tõelist palet lähedalt uurides.

VAATA VIDEOT. Sul on võimalus seda kõike näha ja Robertaga lähemalt tuttavaks saada!

 
soe troopiline tuul täis sära, elurõõmu ja erakordset originaalsust

Video: Bermuda kolmnurga saladus võib peituda võimsat tormi tekitavates kuusnurksetes pilvedes

Bermuda kolmnurk on mereala, kus on müstilistel asjaoludel kadunud palju laevu ja lennukeid ning aastakümnete jooksul on välja pakutud mitmeid teooriaid nende kadumise kohta.

Bermuda saare, Puerto Rico loodetipu ja Florida poolsaare lõunatipu vahele jääval mereala suurus on umbes 500 000 kilomeetrit ning seal on kadunud vähemalt 75 lennukit, sadu laevu ja umbes 1000 inimest, edastab mirror.co.uk.

Aastas keskmiselt kaob seal piirkonnas neli lennukit ja 20 laeva.

Teadlased käisid välja uue teooria selle mõistatuse kohta selgitades, et kadumist võivad põhjustada kuusnukrsed pilved, mis tekitavad tormi ja tugevaid tuuleiile, milles ulatub kiirus ligi 300 kilomeetrini tunnis.

Ameeriklasest meteoroloogi Randy Cerveny teatel tekivad ookeani kohal olevate kuusnurksete pilvede tõttu niinimetatud õhupommid.

«Need «pommid» tekivad pilvede alumises osa ja on oma olemuselt õhuvood, mis liiguvad ookeani pinnale  ja tekitavad ebatavaliselt tugeva lainetuse. Kui mitu sellist korraga tekivad, on torm veelgi võimsam,» selgitas meteoroloog.

Colorado ülikooli ilmateadlase Steve Milleri teatel tekivad heksagonaalpilved Bermuda saare läänetipu piirkonnas ja liiguvad sealt edasi.

Meteoroloogide arvates on pilved ja torm kõige loogilisem selgitus Bermuda kolmnurga saladusele.

Varem on fenomeni selgitustena pakutud välja merepõhja looduslikku gaasi metaanhüdraati, Maa magnetvälja häireid, õhukeeriseid, vesipükse, vee hõrenemist, teise dimensiooni sekkumist ja palju muud.

Kunstnik tegi maalinäituse Emajõelinna sildade teemal

Tartu kunstimaja väikeses saalis on avatud näitus «Jõelinlase rajad üle jõe».

Väljapaneku maalide autor Lea Liblik on õppinud maalikunsti Tartu kõrgemas kunstikoolis ning on selle lõpetamisest saati, nüüdseks juba üle kümne aasta, olnud vabakutseline kunstnik. Kunstimajas avatud näitus koosneb suuresti tänavustest maalidest, mis kõik käsitlevad Emajõelinna sildu.

Kuus harjumust, mis võivad su suhte hävitada

Teinekord ei pruugi me tähelegi panna, et mõni meie rutiinne harjumus on kahjulik mitte ainult meile endile, vaid ka meie lähisuhtele.

Lifescript loetleb harjumusi, mis võivad suhtele saatuslikuks saada.

1. Sõltuvus. Ükskõik, milline sõltuvus, olgu selleks siis liiga sõbralikud suhted alkoholi, droogide, šoppamise või hasartmänguga, ajavad peagi suhte kraavi. Ohumärgiks on tunne, et oma armastatud tegevusega sa justkui petaks oma kallimat ning sa varjad seda tema eest.

2. Seksi vältimine. Kui sa avastad, et leiad aina rohkem vabandusi, miks mitte partneriga seksida, on su suhe tõenäoliselt halval teel. Küsi endalt, miks sa enam ei tunne tõmmet oma kallimaga intiimne olla.

3. Te ei suhtle. Kas iga teie püüd suhelda lõppeb tüliga? Siis on aeg mõelda, mida te valesti teete. Katsuge suheldes vältida süüdistusi, väljendage oma tundeid enda seisukohast. Vajadusel otsige abi väljaspoolt. Kommunikatsioon on iga suhte alus!

4. Sa kohtled oma kallimat kui vaenlast. Kui sul on halb päev, ei ole see ettekäändeks tüli norida. Kui sa vajad natuke ruumi, küsi seda. Ära unusta, et suhtes olete te teineteise suurimad toetajad – pidev kritiseerimine ei ole kindlasti toetuse näitaja.

5. Te ei aruta rahaasju. Kehvad finantsplaanid tekitavad suhetes palju pingeid. Kui te ei ole omavahel rahaasju arutanud, siis on viimane aeg see ette võtta!

6. Te unustate pisiasjad. Igapäevase rahulolu alustalaks on teineteise hindamine ja väärtustamine. Leidke aega teha üksteisele komplimente, ärge laske partneril unustada, et ta on teile oluline.

Tõotatud valgus paistab nüüd ka kunstimajas

Eile avati Tartu kunstimajas (Vanemuise 26) Tanel Randeri kureeritud näituse «Tõotatud valgus» teine osa, milles osaleb mitmeid kunstnikke mitmest riigist.

Oma töödega on esindatud Anna Salmane ja Krišs Salmanis (Läti), Bence György Pálinkás (Ungari), Berat Işık (Türgi), David Kellner (Austria), Diana Tamane (Eesti/Läti), Jevgeni Zolotko (Eesti), Matija Plevnik (Sloveenia), Rapolas Valiukevičius ja Aukštasis Moxlas (Leedu) ning Terje Toomistu (Eesti).

Väljapanek kuulub praegu Tartus toimuva festivali Tartu Valgus programmi. Näituse esimest osa, Jevgeni Zolotko installatsiooni «Alus (I)», saab vaadata Nooruse galeriis (Riia 11), kus see avati eelmisel nädalal.

Krediidipank valis juhatusse kaks uut liiget

Krediidipanga juhatuse liige ja juhatuse esimehe asetäitja Uku Tammaru astus ametist tagasi, et taotleda magistrikraadi Riias asuvas Stockholmi Kõrgemas Majanduskoolis. Juhatuse uuteks liikmeteks said Karin Ossipova ja Helo Koskinen.

Ossipova kureerib jaepanganduse ja laenuhalduse valdkondi, Koskinen aga äripanganduse ning müügi ja turunduse valdkondi, teatas ettevõte.

Kokku on Krediidipanga juhatuses viis liiget.

Tammaru asemel valiti uueks juhatuse esimehe asetäitjaks Marina Laaneväli.

Krediidipank on Eesti üks vanematest kommertspankadest, mis pakub kõiki enamlevinud pangatooteid ja –teenuseid. Krediidipangal on oma esindused 10 Eesti linnas ja Riias.

Maanteeamet loobus Alatskivi silla taastamisest

Alatskivil kolm kuud pärast valmimist 2014. aasta veebruaris kevadise suurveega purunenud silda Omedu-Kallaste-Aovere maantee ääres taastama ei hakata, otsustas maanteeamet. Kõnnitee on kavas suunata maantee serva ning lahendada jõeületus truubiga.

Maanteeameti lõuna regiooni ehitusvaldkonna juht Janar Taal märkis, et uut silda pole enam plaanis rajada ning praegu puuduolev jalgtee osa valmib järgmise aasta kevadel. Juba sel aastal loodetakse rajada turvalisem ülepääs üle järvest väljuva jõe.

Taal lisas, et Alatskivi vald soovib tammiga tõsta järve veetaset, see eeldab aga põhjalikumat projekteerimist ja ehitamist. Hetkel on plaanis lahendada jalakäijate üle jõe saamise küsimus nii, et nad ei peaks maanteel kõndima.

Maanteele ei pea aga kergliiklejad ka praegu astuma, sest silla taastasid kohalikud elanikud käepärastest materjalidest möödunud nädalavahetusel.

Bombardier koondab 7500 töötajat

Kanada lennuki- ja rongitootja Bombardier teatas, et plaanib koondada järgneva kahe aasta jooksul kümme protsenti oma töötajatest, kirjutab Reuters.

Kärbetega loodab ettevõte säästa 2018. aasta lõpuks 300 miljonit dollarit.

Tegu on viimase poole aasta jooksul juba teise teatega suurkoondamisest. Aasta alguses teatas Bombardier, et koondab samuti 10 protsenti toona palgal olnud töötajatest, pooled neist rongidega tegelevates üksustes.

Rahanduskomisjon: IMF soovitab Eestil tööjõumakse veelgi langetada

Riigikogu rahanduskomisjoni ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF-i) delegatsiooni tänasel kohtumisel Toompeal arutati, kuidas parandada Eesti riigi ning majanduse konkurentsivõimet. IMF soovitab tööjõumakse veelgi langetada.

«Majanduskasvu soodustavate sammudena on oluline osa riigi poolsetele investeeringutel ja tööjõumaksude alandamisel,» ütles rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer pressiteate vahendusel.

«Sotsiaalmaksu langetamise ning maksuvabatulu tõusuga on järgmise aasta eelarves arvestatud.»

«IMFi delegatsiooni juhi Christoph Klingeni hinnangul peaks tööjõumakse aga veelgi rohkem langetama. See suurendaks ettevõtete konkurentsivõimet ning leevendaks töötajate poolset palgasurvet,» lisas Holsmer.

«IMF näeb ühe väljakutsena kvalifitseeritud tööjõu puudumisega tegelemist ning toetab riigisektori efektiivsemaks muutmist nii haldusterritoriaalse kui ka avaliku sektori reformiga laiemalt.»

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) delegatsioon arutab oma iga aastase külaskäigu ajal riigi ja erasektori esindajatega Eesti majanduspoliitikat ning majanduse olukorda. Kohtumisel Riigikogus andis Holsmer ülevaate järgmise aasta riigieelarve koostamise alustest ja maksupoliitilistest valikutest. Ta tõi esile eelarve kolm prioriteeti - majanduskasvu suurendamine, riigikaitse kulude kasv ja lastega perede toetamine.

«Lisaks tööjõumaksude langetamise vajadusele on IMFi esindajate tähelepanu keskmes Eesti ettevõtete konkurentsivõime kasvatamine,» lisas Holsmer. „Eesti vaade paljuski kattub IMFi nägemusega nii majanduse hetkeolukorrast kui ka väljakutsetest tulevikus. Võti on meie ettevõtete tootlikkuse tõstmine ning ekspordivõimekuse kasvatamine.»

Kanapimeduse vastu võitlevad maguskartulid

Lõuna-Aafrika uurijad aretasid hiljuti välja uue sordi toitainerikkaid maguskartuleid ehk pataate, mille eesmärk on aidata kõige vaesemate piirkondade elanikel A-vitamiini puudusest tingitud kanapimedust vältida. Kanapimedus ja A-vitamiini puudus on eelkõige Aafrika mandril väga tõsine tervishoiu probleem. Drastilise A-vitamiini puuduse tõttu tekkiv silmahaigus nimega trahhoom on sealsete väikelaste pimedaks jäämise põhjus number üks.

Pretoria põllumajandusnõukogu uurijad tõstsid kartulites selektiivse sordiaretuse ja molekulaartehnika abil beetakaroteeni sisaldust – see on aine, mis annab juurviljadele nende iseloomuliku oranži värvuse ja mis muundatakse kehas A-vitamiiniks. A-vitamiini puudus on ülemaailmne probleem, mis võib kaasa tuua mitmesuguseid tervisehädasid, sealhulgas pöördumatut kanapimedust ehk nüktaloopiat (võimetust näha hästi hämaras või öösel). Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel kujutab see kõige suuremat ohtu noortele ja rasedatele, riskirühma kuulub lausa 250 miljonit kooliealist last, kirjutab KSA Silmakeskus.

«Soovisime aretada maguskartuli sordi, mis annaks suurt saaki, omaks suurt kuivmassi ja maitseks hästi,» selgitab uurimise juht dr Sunette Laurie. Tuleb tunnistada, et see neil ka õnnestus – uued aretatud maguskartuli sordid on tõelised A-vitamiini pommid, mida sageli süües ei pea ükski laps kanapimedust kartma.

Nimelt õnnestus uurijatel aretada kaks maguskartuli sorti, mis on hea maitsega, küllaltki suure saagikuse ja rahuldava kuivmassiga. Kummagi kartuli 125grammine portsjon katab vastavalt 113  protsenti ja 261 protsenti lapse päevasest A-vitamiini vajadusest. Nüüd jääb üle ainult oodata ja loota, et bataat jõuab iganädalaselt meie igaühe ja Eesti laste koolimenüüsse.

Tavalist bataati on saadaval juba ammu Eesti toidu kaubandusvõrgus ja maguskartul on NASA poolt nimetatud maailma üheks tõhusamaks ja odavamaks «supertoiduks»!

Video: vaata, kuidas innovaatiline vaht üliraskeid kivikamakaid üles tõstab

Tegu on ülitiheda, Polyleveli nimelise materjaliga. See paisuv vaht suudab üles tõsta lausa sadu kilogramme kaaluvaid kivikamakaid.

Kivisse puuritakse umbes 172 cm auk ning selle kaudu piserdatakse vaht kiviplaadi alla, tutvustas USA väljaanne Tech Insider. Keemilise reaktsiooni järel hakkavad aga vahus olevad ühendid paisuma, vaht täidab kõiksugused praod ja augud ning nii hakkab betoon või kivi kõrgemale tõusma. Asja eesmärk on vajunud betooni või muid ehitusmaterjale jälle õigesse asendisse saada.

1000 ruutsentimeetrisel vahul on ligi kolme tonnine ülestõstmise jõud. Materjal on valmistatud nii, et maapinda keemilisi ühendeid ei leki. Ka on Polylevel kergem kui teised samal eesmärgil kasutatavad materjalid, samas on see piisavalt tugev, et suudaks rongirööpaid või lennuki maandumisradu «üleval hoida». Vahu kasutamine on palju odavam kui betooni või kivi asendamine.

Enamiku tugevusest saavutab vaht esimese 15 – 30 minuti jooksul.

Vaata, kuidas vaht toimib siit: 

Kosilasteta jäänud Twitterit ootavad hiigelkärped

Börsil veedetud 11 kvartali jooksul miljardeid dollareid kahjumit kogunud mikroblogivõrgustiku Twitter ostmisest on loobunud mitu suurfirmat. Ellu jäämiseks on ettevõte sunnitud viima läbi suuri kulukärpeid, kirjutab Reuters.

Oktoobri alguses selgus, et Twitteri ostmise vastu olid huvi kaotanud mitu nimekat ettevõtet, teiste seas Google, Apple, Microsoft ning Disney. Reedel viis sotsiaalmeediaettevõtte aktsia kuueprotsendilisse langusesse teade, et ka pikka aega ostu kaalunud Salesforce otsustas siiski sellest loobuda. Kui spekulatsioon, et 12 miljardi dollari suuruse turuväärtusega sotsiaalmeediahiiglase ostmisest on huvitatud Jaapani telekomifirma Softbank, ei vasta tõele, seisavad Twitteril iseseisva ettevõttena ees väga keerulised ajad.

SunTrusti analüütiku Robert Pecki sõnul tuleks mikroblogivõrgustikul koondada 10 protsenti oma 4000 töötajast, et säästa aastas 100 miljonit dollarit. Ilmselt tuleks kõigepealt pöörata pilgud müügi- ja turundusüksuste poole, kuna neile kulutab Twitter teenitud tuluga võrreldes rohkem kui kaks korda enam kui konkurendid

«Twitteri kulustruktuur oli ehitatud lootuses, et selle kasutajabaas kasvab palju suuremaks,» selgitas Peck. «Kuna kasutajate juurdekasv on peatunud, tuleb ettevõttel suure tõenäosusega liigseid kulutusi kärpida.»

Kui 2015. aasta esimeses kvartalis oli Twitteril 302 miljonit igakuist kasutajat, siis tänavuse aasta juuliks oli see arv kasvanud vaid 11 miljoni võrra.

Esimesel poolaastal kulutas Twitter müügile ja turundusele 473 miljonit dollarit, mis on 40 protsenti samal ajal teenitud käibest. Sama näitaja on Facebookis 15 protsendi peal, Google´i emafirmas Alphabetis aga 12 protsendi peal.

Ka teadus- ja arendustegevusele kulutab Twitter palju rohkem kui rivaalid. Esimesel poolaastal oli kuluks 334 miljonit dollarit ehk 28 protsenti käibest,  Facebooki näitaja oli 24 protsenti, Alphabeti oma 16 protsenti.

Samuti tuleb ettevõttel kärpida uute töötajate boonuseid.  Eelmisel aastal määras Twitter töötajatele lausa 682 miljoni dollari väärtuses aktsiapõhiseid kompensatsioone.

Twitteri lähituleviku plaanid selguvad ilmselt 27. oktoobril, mil ettevõte tutvustab oma kolmanda kvartali tulemusi.

Ilutreener soovitab: nipid, kuidas kaitsta nahka külma eest

Kargemad ilmad on uksele koputamas ning kohal on esimesed miinuskraadid. Meie nahk vajab selle tõttu oluliselt rohkem tähelepanu ja kaitset.

Suvel saame endale päikese abiga säravad juuksed ja tugevad küüned ning mis kõige olulisem, päevitunud naha. Ka sügis on sel aastal olnud seni pigem soe, kuid nüüd on kargus kohale jõudnud ja esimesed miinuskraadid annavad endast tunda ka meie nahal. Kare, kuiv ja väsinud nahk on vaid mõned tundemärgid, mida tuleb jahedate sügisilmade saabudes hoolikalt turgutada. Artistry kosmeetika ja naha ekspert Andrzej Sawicki soovitab ilmaolude muutumisel lisaks garderoobile vahetada välja ka oma nahahooldustooted ning annab nõu, kuidas seda kõige paremini teha.

1. Kaitse oma nahka päikese eest

Kui suvepäike on läinud, unustavad inimesed oma nahka päikese eest kaitsta.

«Kuigi paljudele tundub, et nahka tuleb päikese eest kaitsta vaid suvel, on soovitatav ka sügisel kasutada vähemalt SPF15 kaitsega näokreemi. Nii hoiad oma nahka kahjulike päikesekiirte eest terve aasta vältel. Suvise jume võimalikult pikaks säilitamiseks kasuta näokreeme, mis sisaldavad endas porgandiõli ning A-, B- ja F-vitamiine. Samuti soovitan ma lisada oma toidulauale rohkem tomateid ja spinatit sisaldavaid toite,» räägib Sawicki.

2. Uuenda tooteid kosmeetikakotis

Lisaks riidekapile tuleb sügisel põhjalikult üle vaadata ka oma meigikott ning asendada vanad tooted selliste vastu, mis sobiksid kasutamiseks sügisel.

«Jahedate ilmade saabudes tuleb senised naha- ja näokreemid asendada toodetega, mis kaitsevad nahka külmade õhutemperatuuride ja tuule eest. Näiteks tuleks kergelt niisutavad kreemid asendada külluslikemate vastu, mis toidavad hästi nahka. Ära unusta kontrollida ka nahahooldustoodete aegumistähtaegu – suvel kipub kosmeetikakott jääma pikalt päikese kätte, mis võib kahjustada toodete kvaliteeti ja nende toimet nahale. Seetõttu tuleks nahahooldustooteid hoida alati kuivas ja jahedas kohas. Kui sa avastad, et kreemi tekstuur või lõhn on muutunud, peaksid sa selle kindlasti uuega asendama,» soovitab Sawicki.

3. Vabane suvepäikese tekitatud kahjudest

Sügiseste ilmade hakul on väga oluline saada lahti naha pealmisest, karedast kihist ja päikese poolt tekitatud pigmentatsioonist.

«Regulaarne naha koorimine aitab eemaldada selle pinnale tekkinud surnud naharakkude hulka. Kosmeetikatooted imenduvad naha sisse palju paremini, kui seda koorida vähemalt korra nädalas. Samuti jääb nahk pärast koorimist säravam ja pehmem. Pigmendilaikudest või tedretäppidest lahtisaamiseks proovi nahka helendavaid kosmeetikatooteid, mis sisaldavad melaniini tootmist takistava toimega koostisosi,» ütleb Sawicki.

4. Hoolitse tundliku naha eest

Silma- ja suuümbruspiirkonnad on kõva tuule ja külmade temperatuuride suhtes eriti tundlikud, mistõttu tuleb nende eest sügisel lisahoolt kanda.

«Silmade ja suu ümber olev nahk on väga õhuke ja õrn – just nendes piirkondades avalduvad esimesed kuivusest tingitud kortsud. Nende vältimiseks on soovituslik kasutada eriti pehmendavaid ja niisutavaid kreeme. Kofeiini sisaldavad tooted aitavad stimuleerida vereringlust ja kollageeni tootmist. Samuti aitavad selliste kortsude vastu kodus tehtud medikamendid nagu näiteks kummeliõitest koosnevad jääkuubikud, mida on väga lihtne teha,» soovitab Sawicki. «Võta kuivatatud kummeliõied, pane need potti keema ning saadud vedelik külmuta jääkuubiku vormis. Kui kuubikud on valmis, võta sealt üks välja ja masseeri silma- või suuümbruspiirkonda külmunud kummeliõie kuubikutega. Järelejäänud kuubikuid saad tulevikus veel kasutada.»

Unustada ei tohi ka huuli, mis vajavad külma ilma korral erilist tähelepanu. «Huulte lõhenemise ja kuivuse vastu kasuta huultel palsameid, mis sisaldavad sheavõid ja E-vitamiini,» lisab Sawicki.

5. Valmista oma nahk talveks ette

Kindlasti ei soovi veel keegi mõelda talve ja pakase peale, kuid just praegu on see aeg, mil tuleb oma nahk krõbedate külmade jaoks ette valmistada. Tugevamate miinuskraadidega võib nahk saada nii suure šoki ja ärrituse osaliseks, et muutub temperatuuri kõikumiste ja kõva tuule suhtes veelgi tundlikumaks.

«Pidev külmade välis- ja soojade toatemperatuuride vaheldumine on nahale äärmiselt kahjulik. Suvel ja varasügisel populaarsete näogeelide ja kehapiimade asemel kasuta nüüd õlibaasil valmistatud paksema koostisega kreeme. Need annavad nahale vajalikud komponendid külmade ilmadega võitlemiseks, aitavad paksendada epidermist ja loovad nahale kaitsekihi. Mina soovitan proovida Artistry Hydra-V Replenishing niisutavat kreemi, mida võib kasutada ka seerumina külmal aastaajal. Kanna kreemi nahale umbes tund aega enne värske õhuga kokkupuutumist,» soovitab Sawicki.

Külmade õhutemperatuuride eest ei pääse ka juuksed. Sügisel ja talvel soovitab Sawicki kasutada Artistry SATINIQUE juukseseerumit, kuhu on lisatud argaania-, avokaado ja kukuiõli, mis aitavad niisutada kuivi ja kahuseid juukseid.

Vaata, milliseid Eesti restorane Põhjamaa gurmaanid soovitavad külastada

Juba kolmandat aastat koostatakse Põhjamaade parimate restoranide nimekirja Nordic White Guide. Kui eelmisel aastal oli Balti riikidest esindatud vaid Eesti, siis tänavu on seal ka Läti ja Leedu.

Muide, Põhjamaade gurmaanid on üles leidnud ka mitmed gastronoomiatalud Tallinnast kaugemal.

Uute kohtadena on kogumikus ka soovitused Gröönimaale, Fääri saartele ja Svalbardi sattuvatele gurmaanidele.

 

Postimehe tarbijaportala avaldab nimekirja Eesti söögikohtadest, mida Skandinaavia gurmaanidele soovitatakse.

Alexander Muhu

Art Priori Tallinn

Bocca Tallinn

Bordoo Tallinn

Chedi Tallinn

Cru Tallinn

Fabrik Tallinn

Hõlm Tartu

Horisont Tallinn

Kaks Kokka Tallinn

Fellin Viljandi

Kolm Sibulat Tallinn

Konrad Tallinn

Korsten, Armastus Ja Hea Toit Tallinn

Leib Resto & Aed Tallinn

MEKK Tallinn

Moon Tallinn

NOA Peakoka saal  Tallinn

NOA Restoran Tallinn

Põhjaka Mõis Järvamaa

Rannahotelli Restoran Pärnu

Ribe Tallinn

Salt Tallinn

Tammuri Talu Mäha

Tchaikovsky Tallinn

TOA Taste Of Asia Tallinn

Tuljak Restoran Tallinn

Umami Resto Tallinn

Restoran Ö Tallinn

Ööbiku Gastronoomiatalu Rapla maakond

10 olulist uudist, mida võiksid teada

Aktsionär ei nõustu Ekspress Grupi nõukogu liikmete vahetamisega

Ekspress Grupi aktsionär, kellele kuulub 13,4 protsenti ettevõttest ja keda esindab Luksemburgi pank ING Luxembourg, ei nõustu muudatustega ettevõtte nõukogus ja soovib senise nõukogu jätkamist.

ING Luxembourg on teinud Ekspress Grupi 26. oktoobriks kokku kutsutud aktsionäride erakorralisele üldkoosolekule, mille päevakavas oli vahetused nõukogus, ettepaneku mitte teha muudatusi nõukogus, teatas Ekspress Grupp börsile.

Oktoobri alguses teatas Ekspress Grupp, et ettevõte kutsub 26. oktoobriks kokku aktsionäride erakorralise üldkoosoleku nõukogu liikmete vahetamiseks. Seejuures kinnitati üldkoosolekul osalema õigustatud aktsionäride ring 18. oktoobril.

Ettepaneku kohaselt tuleks tagasi kutsuda nõukogu esimees Viktor Mahhov ning nõukogu liikmed Indrek Kasela, Jaak Ennuste ja Kari Sakari Salonen ja valida nõukogu liikmeteks Marek Kiisa, Peeter Saks, Aleksandras Česnavičius ja Gunnar Kobin. Seejuures hakkaksid Kobina volitused kehtima 2017. aasta 1. jaanuarist, ehk ajast millal ta lahkub kontserni tegevjuhi ametikohalt.

Kui muudatused jõustuksid kava kohaselt, siis olemasolevatest nõukogu liikmetest jätkaksid ettevõtte nõukogus Hans Luik ja Harri Helmer Roschier.

Presidendivalimiste korra muutmist hakkab arutama koalitsiooni töögrupp

Järgmisel nädalal kohtub esmakordselt koalitsioonierakondade töögrupp, mis hakkab äsjastest presidendivalimistest ajendatult arutama nii põhiseaduse kui valimisseaduse muutmist.

Parlamendi põhiseaduskomisjoni esimees, reformierakondlane Kalle Laanet ütles Postimehele, et presidendivalimisi puudutavate seadusemuudatuste arutamiseks moodustati koalitsiooni töörühm, kuhu kuulub igast koalitsioonierakonnast kaks inimest.

Reformierakonnast kuuluvad töögruppi Rait Maruste ja Lauri Luik, Isamaa ja Res Publica Liidust Urmas Reinsalu ja Mart Nutt ning Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast Indrek Saar ja Andres Anvelt. Esimest korda kohtub töörühm kolmapäeva õhtul.

Anvelt ütles Postimehele, et tema hinnangul ei ole päris õige, et töögruppi kuuluvad üksnes võimuerakondade esindajad. «Minu ettepanek on, et see töögrupp võiks olla laiem. Kindlasti peab sinna olema kaasatud ka eksperte väljastpoolt, sealhulgas inimesi, kes kuulusid Põhiseaduse Assambleesse,» lausus ta ja lisas, et taolisi töökorralduslikke küsimusi hakataksegi esimesel kohtumisel arutama.

Anvelti sõnul on töögrupi arutada lai teemadering – kaaluma peaks nii põhiseaduse kui presidendi valimise seaduse muutmist, sealhulgas otsevalimiste kehtestamist, aga ka presidendikandidaatide ülesseadmist ja valimiskogu koosseisu puudutavaid muudatusi. «Teemade valik on praegu täielikult lahti, läheme esimesele kohtumisele kõige laiema ampluaaga, mis üldse võimalik on,» ütles ta.

Ettevõtja alustab täna õhtul Hiiumaa laevatee sügavamaks lihvimist

TS Laevad tellis seoses madala veetasemega Väinamerel Meremõõdukeskus OÜlt Rukkirahu kanali süvendamistööd, mis algavad täna õhtul ja kestavad teisipäevani.

TS Laevad juhatuse esimehe  Kaido Padari sõnul on eesmärk puhastada Rukkirahu kanali umbes 60-65 meetri laiune laevatee kividest ja kanali keskele kogunenud pinnase vallist, mille tagajärjel muutub kanal 20-30 sentimeetrit sügavamaks kuni 5,3 meetrini.

Tööde tulemusena tekib võimalus suurematel laevadel sõita ka madalama veega Hiiumaa ja mandri vahel.

Tööde maksumus on kokku koos käibemaksuga 42 000 eurot ja neid teostab Meremõõdukeskus OÜ. Orienteeruv tööde lõpp teisipäeval, 25.oktoobril ja parvlaevaliiklust see ei takista.

Rukkirahu kanali süvendamine toimub koostöös Tallinna Sadama, Saarte Liinide, Hiiu maavalitsuse, Meremõõdukeskus OÜ, veeteede ameti ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga.

Praegu on Hiiumaa laevatee ehk Rukki kanali sügavus 5,1 meetrit, ettevõtja lubab lihvida laevatee paari päevaga vähemalt 5,3 meetri sügavuseks. Võimaluse korral üritab ta taastada sügavuse 5,4 meetrile. Tööde tegemise järel suudaksid laevad sõita mandri ja Hiiumaa vahelisel Rohuküla-Heltermaa liinil ka siis, kui veetase on langenud keskmiselt 80 sentimeetrit allapoole. Praegu jäävad laevad seisma, kui veetase on 60 sentimeetrit alanenud.

Meremõõdukeskus OÜ juhataja Peeter Ude ütles Postimehele, et laevatee on võimalik puhastada teehöövli sarnase metoodikaga. Praegu on parvlaevade sõukruvid kuhjanud laevatee keskele moreenivalli. Sisuliselt on tarvis lihvida vall paarkümmend sentimeetrit madalamaks ja tõsta paar suuremat kivi teelt eest.

Ettevõtja on valmis töödega alustama täna öösel, juhul kui riigiasutused selleks oma heakskiidu annavad. Merendusteemalistes internetifoorumites on sellise töö hinnana nimetatud 50 000 eurot, ettevõtja enda sõnul saab selle töö ära teha odavamalt, kuna laevatee olukord on arvatust parem.

Veeteede ameti andmetel süvendati Rohuküla-Heltermaa vahelist laevateed ehk Rukki kanalit viimati 2014. aastal. Tööd olid küll väikeses mahus, kuid need hõlmasid kogu kanalit ja siis süvendati kanali sügavus 5,4 meetri peale.

Enne seda toimusid laevateel süvendustööd 1998. aastal, kui kanali vähim sügavus kaevati 5 meetri peale.

Juba teist nädalat püsiv madal veetase on muutnud olukorra Rohuküla-Heltermaa liinil keeruliseks ning mitmed reisid on tulnud ära jätta. Prognoos lähipäeviks veetaseme olulist tõusu ei luba.

Kaitsevägi kavatseb 8,6 miljoni eest osta kuivtoidupakke

Kaitsevägi on välja kuulutanud riigihanke neljaks aastaks kuivtoidupakkide ostmiseks; hanke maksumus on eeldatavalt 8,6 miljonit eurot.

Täpsemalt soovib kaitsevägi sõlmida raamlepingu kuni viie pakkujaga, kelle käest siis vastavalt vajadusele kuivtoidupakke lepingust lähtuvalt välja osta.

Hangitavad toidupakid peavad sisaldama hommikusööki, teraviljatooteid, võileivakatteid, maitseaineid, vahepalasid, põhiroogasid ja jooke.

Pakkuma ootab kaitsevägi varasemalt toiduainete hulgimüügikogemusega ettevõtteid 1. detsembri keskpäevani.

Tuukri tänav on nädalavahetusel suletud

AS Utilitas Tallinn tellimusel teostatakse soojustorustiku ehitustöid Tuukri ja Lootsi tänavatel ca 350 meetrilisel lõigul.

Ehitustööde läbiviimisega kaasnevad liikluspiirangud Tuukri ja Lootsi tänavatel. Alates tänasest, 21. oktoobrist kella 20st õhtul kuni esmaspäeva, 31. oktoobrini kella 6ni hommikul suletakse liiklusele Tuukri tänav lõigul Tuukri põik kuni Lootsi tänav. Samuti kaasnevad töödega liikluspiirangud Lootsi tänaval, kus tagatakse sõidukite läbipääs kahel sõidurajal ajutiste sildade abil.

AS Utilitas Tallinn vabandab võimalike ebameeldivuste pärast ning soovitab operatiivse liiklusinfo saamiseks jälgida ajutist liikluskorraldust.

Alates 22. septembrist 2016 kannab AS Tallinna Küte uut ärinime AS Utilitas Tallinn.

Michal: kui laevatee süvendamine aitab, leian mina selleks raha

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal kinnitab, et kui Hiiumaa ja mandri vahelise laevatee süvendamine aitaks rasket olukorda lahendada, siis tema aitab selle jaoks raha leida. 

Täna õhtupoolikul teatas TS Laevad, et sai Meremõõdukeskusega kokkuleppele ning juba täna õhtul hakatakse Rukkirahu kanalit süvendama meetodil, mis võimaldab «lihvida» kanalit 20-30 sentimeetri võrra sügavamaks. Uurisime majandusministrilt veel enne seda otsust, kas ta näeb mõtet täiendaval põhjalikumal süvendamisel.

- Hiidlaste sõnul on see, mis praegu toimub, ikka täielik kriis kogu saare jaoks. Kuidas on riik neile appi tulnud?

Mind teeb veetaseme alanemine kindlasti murelikuks. See on täielik anomaalia – kui tavaliselt on see aastas mõne päeva olnud, siis nüüd juba mitmeid päevi või isegi nädalaid. Ja see teeb kahtlemata muret.

Ministeeriumis peame me praktiliselt iga päev pikki telefonikõnesid nii Tallinna Sadama kui hiidlastega ja tagasiside on olnud pidev. Näiteks eile suhtlesime Hiiu maavanemaga. Ta oli kokku kutsunud kriisikomisjoni ja sealt tuli hulk ettepanekuid, millest osa olid juba töös ja osa panime töösse.

Esimene ettepanek oligi Kõrgelaiu kasutuselevõtmine. Algul proovis TS Laevad vedu korraldada küll Harilaiu ja võimalusel ka Regulaga, kuid veetase on ikka väga madal. Selles mõttes on väga hea, et Tallinna Sadam sai SLKga kokkuleppele ja operatiivselt saadi Kõrgelaid töösse. Hea, et SLK tuli kohe panustama oma abiga. Miinus on kindlasti see, et need laevad, mis madala veega sõita saavad, on väiksed.

- Kas teie hinnangul tehti Kõrgelaiu otsus piisavalt operatiivselt?

Ma eeldan, et TS Laevad pidas neid arutelusid ka varem. Päris nii see ei käi, et minister nüüd helistab ja ütleb, et nii tehke. Tegemist on siiski iseseisva ettevõttega.

Pigem ma kiidaksin kõiki asjaosalisi, kes pingutavad, sest ma näen, et nad töötavad ööd läbi. Loomulikult, alati saab öelda, et on detaile, kus saaks olla parem, kuid ma näen, et nad on näost hallid ja pingutavad. Ühtegi laitvat sõna ei ütle ma kellegi suhtes.

Täna küsisin ma veelkord selle mõtte kohta, et parvlaev Hiiumaa hoopis Hiiumaa liinile viia. Kaido Padar ütles, et on vestelnud Hiiumaa kapteniga, kes omakorda ütles, et selle veetaseme juures on oht laeva vigastada. Seetõttu ei pea ta seda reaalseks. Seega on ka see võimalik variant läbi käidud.

Järgmisena pakkus Hiiu maavanem välja reiside suurendamise Sõru-Triigi liinil ja nädala lõpuni ongi seal rohkem reise. Kui madal veetase püsib, siis kindlasti tellime me reise juurde.

Eile ütlesin ma maavanemale, et kui tal on laevatee süvendamiseks ideid, siis meie otsime need vahendid. Sama on öeldud ka TS Laevadele ja minu teada Kaido Padar tegeleb sellega.

- Ehk siis teie hinnangul oleks süvendamine vajalik?

See ei ole minu otsustada. Mina ütlen, et me leiame selleks raha. Kui tavaliselt öeldakse, et raha ei ole, siis mina ütlen, et leian selle raha. Ehk siis, kui see vähegi aitab, tuleb seda minu meelest tehakse.

Meremõõdukeskus OÜ pakkus Postimehes välja, et nemad saaksid teehöövli -sarnasel meetodil laevatee esmaspäevaks 20 sentimeetri võrra madalamaks lihvida.

Väga hea, väga hea. Neile tuleks kohe anda Kaido Padari number. Maavanemale ütlesin ma eile samuti, et kui neil on olemas keegi, palun andku kohe teada. Me otsime raha.

Ma ka ise aeg-ajalt helistan ja küsin, kas ideid on piisavalt. Minu meelest on kogu Eestimaa Euroopa mõistes natuke Hiiumaa, nii et ma elan sellele väga kaasa. Kui ka mereveetasemega on seis halb, ja seda ei saa me keegi ju kontrollida, siis sellegipoolest tuleks teha maksimum, et inimestel võimalikult vähe ebamugav oleks.

- Hiiumaal tegutsevad ettevõtjad on ikka päris hädas, et kuidas saab nii olla, et riigi suutmatus suretab ühes maakonnas majandustegevuse.

Paraku ei suuda keegi meist mereveetaset muuta. Mida me saame teha, seda me ka teeme ja kõik hiidlaste ettepanekud oleme me läbi töötanud.

- Aga kas te tunnistate, et Hiiumaa jaoks on see praegu tõsine kriis?

Minu jaoks on see kahtlemata murettegev. Kuid mereveetase on ikkagi anomaalselt madal.

- Kas selliste anomaaliate jaoks ei peaks olema mingisugune kriisikava?

Me teeme juba kõiki neid asju, mida Hiiu maavalitsuse kriisikomisjonis eile arutati. Kui kellelgi on veel ideid, siis palun andke teada ja küll saab tehtud.

Viru tänava remont sai lõpuks valmis

Viru tänava rekonstrueerimistööd on lõpetatud ja esmaspäeva keskpäeval toimub jalakäijate alaks muudetud tänava pidulik avamine.

Tallinna linn alustas eelmise aasta septembrikuu lõpus laiaulatuslikku sõidutee ja kõnniteede rekonstrueerimise projekti vanalinnas, millega jätkati põhimõtteliselt Harju ja Kullassepa tänavatel alguse saanud jalakäijate tänava kontseptsiooni. Viru tänav, Kuninga tänav ja Vana turg rekonstrueeriti jalakäijate liikumise alaks, sõidutee ja kõnnitee viidi ühele tasandile ning osa tänavast suleti autoliiklusele, teatas linnavalitsuse pressiteenistus.

Tööde käigus rekonstrueeriti tänava alla jäävad kommunikatsioonid, parendati sademevee ärajuhtimist ja uuendati tänavavalgustust. Rekonstrueerimistööde käigus markeeriti erinevaid  tänavakatte sillutiskive kasutades 19. sajandi teisel poolel lammutatud Viru värava väravatornide ning linnamüüri kontuurid.

Rekonstrueerimistööde projektdokumentatsiooni koostas T-Model OÜ, tööde teostaja oli Tallinna Teede AS ning tööde lepinguline maksumus oli 3,4 miljonit eurot.

Hiiumaa laevateel langeb veetase nädalavahetusel veelgi

Nädalavahetusel on oodata meretaseme langust kuni 74 sentimeetrit alla keskmise, mille tõttu on parvlaevaliiklus Hiiumaa liinil häiritud.

Parvlaevad Regula ja St.Ola on seisnud terve päeva reedel ja suure tõenäosusega ei saa väljuda kogu nädalavahetuse, teatas Tallinna Sadam.

Parvlaevad Harilaid ja Kõrgelaid  väljuvad  täna Rohuküla sadamast orienteeruvalt kell 16.15, 17.05, 19.55, 20.35 ja 23.35 ning Heltermaa sadamast kell 18.05, 18.50, 21.45 ja 22.30. Kellaajad võivad muutuda tulenevalt ilmastikust ja konkreetsetest oludest sadamates. 

Rohuküla-Heltermaa suunal on broneeritud juba niipalju autokohti, et  oluliselt rohkem sõidukitega reisijaid laevad ei suuda üle vedada. Palume Hiiumaale sõita soovijatel võimalusel muuta oma reisiplaane või jätta sõiduk sadamasse.

Ilmastikutingimustest tulenevalt kasutamata jäänud pileteid saab tagastada TS Laevad OÜle tasuta.

Lennujaama parkimismaja Eesti ELi eesistumiseks valmis ei saa

Tallinna Lennujaama uus parkimismaja Eesti Euroopa Liidu (EL) eesistumiseks 2017. aasta teises pooles valmis ei saa.

«Lennujaamal tuleb mõningaid muudatusi teha ehitusplaanides – parkimismaja ehitamine täies mahus lükkub edasi eesistumise järgsesse aega,» ütles lennujaama juht Piret Mürk-Dubout. Tema sõnul saavad eesistumise ajaks valmis lennuterminali esine liiklusala ning ka terminali lõunapoolne laiendus.

«Samuti jätkame ka järgmisel suvel ehitustöid lennurajal. Samas hoidume sellest, et eesistumise ajal tervitaks külalisi ehitustanner, seega tuleb mõningaid tegevusi veel ajatada vastavalt valmimise graafikule – seda täpsustame jooksvalt koostöös ehitajatega,» sõnas Mürk-Dubout.   

Novembri keskpaigas valmivad lennujaama juhi kinnitusel lennuliiklusala laiendustööd. «Siis on Tallinnas Baltimaade pikim tsiviillennunduses kasutusel olev lennurada, kogupikkusega 3480 meetrit,» sõnas Mürk-Dubout.

2017. aastal jätkuvad tema sõnul lennuliiklusalal laiendustööd, lõplikult valmib uus lõunapoolne perroon ning täiendavad seisuplatsid. «Vahetame välja ka lennuraja pealiskatte, mis on oodanud oma järge pea 20 aastat,» ütles Mürk-Dubout.  

Septembri alguses, vahetult pärast juhikohale asumist tõi Mürk-Dubout lennujaama kolme tähtsaima arendusprojektina enne ELi eesistumist välja lennuraja laiendamise, reisiterminali lõunatiiva rekonstrueerimise ja parkimismaja ehitamise. «Need asjad peavad valmis olema. Lisaks on oluline tagada infra ja logistika valmisolek, sealhulgas lennujaama trammitee, mille eest hoolitseb Tallinna linn,» ütles ta toona.

Aastatel 2016–2022 on Tallinna Lennujaamal kavas teha kokku investeeringuid 127,4 miljoni euro ulatuses, millest 2016. aastal investeeritakse 40,8 miljonit eurot.

Tänavu mais algasid suuremahulised lennuliiklusala laiendus- ning rekonstrueerimistööd. Töödega kaasnevad piirangud eelkõige öisele lennutegevusele, 2016. ja 2017. aastate kevad-suvi-sügis perioodidel on lennuväli lennuliiklusele ajavahemikul kell 00.30 kuni 6.00 teatud öödel suletud. Vähenenud läbilaskevõime liialt suurt mõju eesistumisele samas osutada ei tohiks.

«Ehituse peatöövõtja Lemminkäinen Eesti on teinud väga head tööd, püsides töödega graafikus ning tagades samal ajal ka ohutuse. Öised lennupiirangud tekitasid reisitõrkeid vaid mõnel korral, üldjoontes suudeti ka hilinevatele lendudele vastu tulla ning lubati neil maanduda, kui ehitustegevus seda võimaldas,» märkis Mürk-Dubout.

Lisaks on suurimateks projektideks 1200-kohalise parkimismaja rajamine ning reisiterminali laiendamine julgestusala läbilaskevõime suurendamiseks.

Tallinna Lennujaam käitab L. Meri Tallinna, Kärdla, Kuressaare, Tartu ja Pärnu lennujaamu ning Ruhnu ja Kihnu lennuvälju.

Nädalavahetus tuleb tuuline, uuel nädalal on oodata lörtsisadu

Nädalavahetusel survestab Venemaa võimsat kõrgrõhkkonda Kesk-Euroopast lähenev madalrõhkkond ja selle vastasseisu tõttu puhub Eestis tugev tuul, uuel nädalal on oodata nii vihma- kui lörtsisadu.

Nädalavahetusel puhub tugev ida- ja kagutuul sisemaal puhanguti kuni 12, rannikul 15, saartel kuni 20 m/s. Kõrge õhurõhk ja tugev idakaare tuul lükkab veemasse meie rannikumerest veel eemale ning merevee tase jääb 60–65, laupäeva päeval kuni 75 sentimeetrit keskmisest tasemest madalamale.

Suuremad sajud meile ei ulatu ning vaid saartel ja pühapäeval ka Eesti edela- ja lõunaservas võib tibada nõrka vihma. Sooja tuleb 1–5, saarte rannikul kuni 7 kraadi, ööl vastu pühapäeva jääb temperatuur ühe külma- ja nelja soojakraadi ning päeval 4–7 plusskraadi vahele.

Esmaspäeval kahe rõhuala jõuline vastasseis tasapisi leeveneb ning kagu- ja idatuul nõrgeneb. Nõrga vihma võimalus on Eesti lääneservas. Sooja on öösel 0–4 ja päeval 3–7 kraadi.

Teisipäeval laieneb madalrõhkkonna serv Kesk-Euroopa poolt Eesti kohale. Öösel võib sadada saartel, päeva peale muutub sadu laialdasemaks ja õhtul tihedaks ning sajab nii lörtsi kui vihma. Ida- ja kagutuul on puhanguline. Õhutemperatuur jääb öösel ühe külma- ja nelja soojakraadi vahele, päeval on sooja 1–3, saarte rannikul kuni 6 kraadi.

Kolmapäeval tuleb madalrõhkkond ühes sadudega Eesti kohale. Öösel sajab lörtsi, Lääne-Eestis ka vihma ning sadu võib olla tihe. Puhub tugev kagutuul. Päeval sadu hõreneb ja nõrgeneb ning lörts asendub enamasti vihmaga. Tuul pöördub järk-järgult läänekaarde. Õhutemperatuur jääb öösel ühe külma- ja kahe soojakraadi vahele, saarte rannikul on sooja kuni 5, päeval 0–3, saartel ja läänerannikul kuni 6 kraadi. Veetaseme tõusutrend muutub püsivamaks.

Neljapäeval madalrõhkkond eemaldub ja hääbub. Sajuhooge on kohati. Läänekaare tuul on mõõdukas, sisemaal võib vaibuda. Õhutemperatuur jääb öösel ühe külma- ja kolme soojakraadi vahele, saarte rannikul on sooja kuni 5 ja päeval 2–7 kraadi.

Reedene tõotab tulla tavapärane Läänemere ümbruse sügisilm. Skandinaaviasse jõuab madalrõhkkond ning selle serv laieneb üle Läänemere ümbruse, tõstab lõuna- ja edelatuule tugevaks ja toob päevaks vihma. Õhutemperatuur on öösel nulli ümber, päeval tuleb 3–8 kraadi sooja.

Harku vangla leidis uue omaniku

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) sai lõpuks Harku vangla maha müüdud.

RKAS-i kommunikatsioonijuht Madis Idnurm kinnitas, et endise Harku vangla notariaalne ostu-müügitehing toimus eile. Tehingu summa oli 972 001 eurot ja ostjaks Astlanda Kinnisvara OÜ.

«Meil on arendusalased plaanid. Ma ei oska veel täpselt öelda, aga eks me sellel kinnistul mingi kinnisvaraprojekti ellu viime,» ütles ettevõtte juht Kaupo Kolsar. Ettevõtet paelub mõistagi maa-ala, mitte vanad vanglahooned. «Sinna on praegugi juba tehtud peale uus detailplaneering korterelamutele.»

Seda, kas vanale vanglaterritooriumile pannaksegi püsti uued korterelamud, ei saanud Kolsar veel kinnitada. «Selliseid suuri alasid ostetakse selle jaoks, et välja mõelda kontseptsioon, luua täiuslik keskkond esmalt paberil,» lisas Kolsar.

RKAS kuulutas juuli lõpus välja Harku naistevangla enampakkumise alghinnaga 800 000 eurot. Pakkumisi sai teha 9. septembrini.

Kogu krundi suurus on 102 825 ruutmeetrit. Sellel paiknevad muuhulgas katlamaja, administratiivhooned, garaaž, varikatusega jalutushoov, mehaanikatöökoda, õmblustsehhid, pääsla, kaks ühiselamut, söökla, remonditöökoda kaarhalliga, kartser, elektrialajaam, meditsiiniosakond, pesumaja-saun.

Viimased vangid lahkusid Harku vanglast 13. mail. Justiitsministeeriumi kinnitusel on vange väheks jäänud ning Harku vanglat pole enam vaja. Vanglas oli kohti 192 vangile, mis olid ka suurema osa ajast täidetud. Naisvangid viidi Tallinna vanglasse, vanemad meesvangid, keda samuti Harkus hoiti, Tallinna, Tartu ja Viru vanglasse.

Uuring: Võrumaal kardetakse loodusõnnetusi, Hiiumaal uppumist

Kui Eesti elanikud peavad kokkuvõttes suurimaks ohuks liiklusõnnetusse sattumist, siis maakonniti hirmud erinevad ja nii kardetakse näiteks Võrumaal kõige rohkem loodusõnnetusi, Hiiumaal uppumist ja Saaremaal vargusi, selgus täna siseministeeriumis tutvustatud uuringust.

Liiklusega seotud ohte pidas suureks või märgatavaks 31 protsenti küsitlusele vastanutest. Järgnesid hirm tulekahjude ees, vargused kodus ja autos ning narkokuritegevus. Seejuures kardavad narkokuritegude ohvriks langeda ennekõike linnaelanikud ja Ida-Virumaa elanikud.

Ohutunne ja selle tase aga erinevad maakonniti. Kui 11 maakonna elanikud nimetasid suurimaks probleemiks liiklusega seotud ohtusid, siis Hiiumaal peeti suurimaks ohuks uppumist, Lääne-Virumaal tulekahjusid, Saaremaal vargusi ja Võrumaal loodusõnnetusi.

Kõige vähem peeti enda jaoks ohuks inimkaubandust ja salakaubandust.

Harjumaa

Liiklusega seotud ohud (31%)

Tulekahjud (29%)

Narkokuritegevus (28%)

Hiiumaa

Uppumine (23%)

Tulekahjud (19%)

Merereostus (15%); liiklusega seotud ohud (15%)

Ida-Virumaa

Liiklusega seotud ohud (38%)

Narkokuritegevus (34%)

Vargused (33%)

Jõgevamaa

Liiklusega seotud ohud (34%)

Tulekahjud, põlengud (31%)

Vargused (19%)

Järvamaa

Liiklusega seotud ohud (30%); tulekahjud (30%)

Narkokuritegevus (15%); uppumine (15%)

Loodusõnnetused (14%); vargused (14%)

Läänemaa

Liiklusega seotud ohud (27%)

Vargused (24%); tulekahjud (24%)

Uppumine (19%)

Lääne-Virumaa

Tulekahjud (28%)

Loodusõnnetused (25%)

Liiklusega seotud ohud (23%); vargused (23%)

Põlvamaa

Liiklusega seotud ohud (30%)

Tulekahjud (28%); loodusõnnetused (28%)

Vargused (24%)

Pärnumaa

Liiklusega seotud ohud (33%)

Tulekahjud (24%)

Vargused (23%)

Raplamaa

Liiklusega seotud ohud (39%)

Vargused (26%)

Tulekahjud (23%)

Saaremaa

Vargused (39%)

Tulekahjud (26%)

Liiklusega seotud ohud (25%)

Tartumaa

Liiklusega seotud ohud (26%)

Tulekahjud (21%)

Loodusõnnetused (20%)

Valgamaa

Liiklusega seotud ohud (40%)

Loodusõnnetused (35%)

Tulekahjud (33%)

Viljandimaa

Liiklusega seotud ohud (35%)

Vargused (28%)

Tulekahjud (22%)

Võrumaa

Loodusõnnetused (35%)

Liiklusega seotud ohud (31%)

Tulekahjud (28%)

Uuringus osalenutelt küsiti ka seda, milliseid turvameetmeid nad kodus kasutavad. Kõige levinuma turvameetmena on vastanud paigaldanud koju suitsuanduri (92 protsenti). Üle poole vastanuist on käinud ka esmaabikursustel, sõlminud kodukindlustuslepingu või palunud naabril oma kodul silm peal hoida. Järgmise aasta jooksul plaanitakse enim tegeleda tuleohutusega ehk kas osta koju tulekustuti ja tulekustutustekk või paigaldada vinguandur. 

Kõige madalam on aga valmisolek osta endale tulirelv - 87 protsenti vastanuist ei ole relva soetanud ega plaani seda teha ka järgmise 12 kuu jooksul. Samuti pole enamikul plaanis ühegi turvafirmaga lepingut sõlmida.

Uuringust selgus, et täiesti ebaturvaliseks või ebaturvaliseks hindab oma elukohta neli protsenti vastanutest, seevastu väga turvaliseks 30 ja turvaliseks 48 protsenti. 

Väga turvaliseks peavad oma elukohta pigem maa-asulate eakamad elanikud Järva-, Põlva-, Saare- ja Hiiumaal, keskmisest vähem turvaliseks peavad oma kodukohta pigem 30-39-aastased mitte-eestlastest linnaelanikud.

Siseministeeriumi tellimusel viis avaliku arvamuse uuringu «Eesti elanikud siseturvalisuse vabatahtlikus tegevuses – igaühe panus turvalise elukeskkonna loomisel ja tagamisel» läbi sotsiaal- ja turu-uuringute firma Saar Poll.

Küsitluses uuriti 1603 vanema kui 15-aastase inimese arvamust, kusjuures igast maakonnast küsitleti vähemalt 80 inimest. Uuringu läbiviimist rahastati 50 protsendi ulatuses Euroopa Regionaalarengu Fondist ja pooles mahus siseministeeriumi eelarvest.

Baltic Workboats näeb uut kasvu laevade tootmises tuuleparkidele

Kuigi Saaremaa laevatootja Baltic Workboats on siiani keskendunud eelkõige patrull- ja tollilaevade ehitusele, näeb firma uue kasvukohana eelkõige tuuleparkide teenindamiseks vajalike aluste tootmist.

Baltic Workboatsi müügidirektor Tõnu Kirs rääkis ajakirjale Offshore Wind, et tuuleparkide ehitamiseks ja hooldamiseks mõeldud laevade tootmine on väga konkurentsitihe ja keeruline ärivaldkond, näeb ettevõtte selles siiski suurt potentsiaali.

Kirsi sõnul on ettevõtte laevade eeliseks on aluste läbimõeldud disain ja ehituslik kvaliteet. Hiljuti lõpetas Baltic Workboats 30 meetrise katamaraani ehitamise, mis on mõeldud spetsiaalselt tuuleparkide teenindamiseks ja hooldamiseks.

Kuna ettevõte on pidevalt arenev, rajavad nad lähiajal juurde ka kuni 3000 ruutmeetrit uut tootmispinda.

Baltic Workboatsi viimane suur tehing tuli Saksamaal, kui ettevõtte sõlmis lepingu Saksamaa tolliametile kolme 24-meetrise patrull-laeva ehitamiseks. Lepingu maksumus on umbes 11 miljonit eurot.

Ettevõtte peamiseks tegevusalaks on alumiiniumist töölaevade valmistamine ja turustamine. Ettevõte on suurim alumiiniumist laevade tootja Läänemere regioonis.

Baltic Workboatsi käive oli möödunud aastal 24,2 miljonit eurot, mis on 8 protsenti enam kui 2014. aastal; ettevõtte puhaskasum langes veidi ja oli 3,2 miljonit eurot.

Rahvusvaheline uuring: Eesti noorte digioskuste tase on üllatavalt madal

Kõige viletsamini läks PIAAC uuringu tulemuste järgi eestlastel probleemilahendusoskusega tehnoloogiarikkas keskkonnas, selgus täna toimunud konverentsil «Paremad oskused = kindel investeering».

Haridusminister Maris Lauri toonitas konevrentsi alguses, et «on väga tähtis, et me kogu aeg õpiksime.» Ta tundis muret, et tänasel päeval tundub paljudele sõnapaar «elukestev õpe» lihtsalt sõnakõlksuna, kuid avaldas lootust, et aina enam hakatakse selle väärtust tähtsustama.

«Maailm muutub niivõrd palju ja niivõrd kiiresti. Selleks, et elus hakkama saada, tuleb paratamatult õppida,» jätkas ta.

Lauri arvates on inimesed, kes kogu elu õpivad, nii formaalses kui mitteformaalses koolis, tervislikumad ja rõõmsamad – nad vaatavad maailma avatud silmadega ja on valmis muutusteks.

«Kui me ei hakka tehnoloogiat rohkem kasutama, on meil siin suur arengupidur.»

Lauri nentis, et palju on inimesi, kes ei julge õppida, kuid julgustas inimesi leidma valmisolekut ka hilisemas elueas õppima. Ta tõi eeskujuna välja oma ema, kes 47-aastaselt ametit vahetas. «Ta õppis ja oli hiljem väga edukas oma uues ametis.»

Lisaks toonitas Lauri, et hirmude mahavõtmisel õppimise ees on suur roll mängida. «Täiskasvanutel on vaja ergustust pereliikmete või sõprade näol.» Loomulikult ei saa mööda ka riigi ja tööandja toest, lisas ta.

Janno Järve, Eesti rakendusuuringute keskuse Centar vanemanalüütik tutvustas konevrentsil ülemaailmse uuringu PIAAC tulemusi, mis mõõtis funktsionaalset lugemisoskust, matemaatilist kirjaoskust ja probleemilahendusoskust tehnoloogiarikkas keskkonnas erinevates riikides.

«Lugemisoskuse ja matemaatilise kirjaoskusega on meil hästi ja oleme üle keskmise taseme,“ tutvustas Järve tulemusi. «Kuid tipud on meist väga palju ees,» toonitas ta.  Tabeli tipus olid Jaapan ja Soome.

Kõige viletsamini läks eestlastel probleemilahendusoskusega tehnoloogiarikkas keskkonnas. Eesti tulemus oli alla keskmise, tabeli tipus olid Rootsi, Holland ja Taani. Järve selgitusel kiskus tulemust alla tõsiasi, et paljud lihtsalt keeldusid arvutit kasutamast.

Tulemustest järeldas Järv, et arenemisruumi jagub, eriti probleemilahendamise vallas.

Oskustest särasid pigem värskelt kooli lõpetanud noored, vanuse kasvades tase alaneb, tõdes ta.

Järvele oli aga üllatavaks teguriks, et vanusegrupp 25-34 oli probleemilahendamise ülesannetes pinegreas allpool, kuid ta ei osanud sellele seletust otseselt anda.

«Võiks ju küsida, et milleks see kõik...,» arutles Järve, «kuid mida paremad oskused, seda kõrgem hõivemäär.“

Oskuste ja hariduse tase on väga tugevalt seotud, rääkis Järve. «See, mis koolis toimub, on meil suhteliselt hästi lihvitud ning rahvusvahelised uuringud tõestavad seda. Aga seda, et võtta 54-aastane keevitaja ja proovida ta panna Shakespeare’t lugema, see on juba keerulisem.»

Ott Pärna, Estonian Investment Corporation OÜ juhatuse esimees toonitas konevrentsil, et tööhõives tuleb seeniorite vanusegrupile suurt tähelepanu pöörata – tänane 60-aastane on kunagine 40-aastane.

Samas peavad tööandjad tänapäeval arvestama sellega, et ta peab ise talentide juurde minema.  «Vanasti oli nii, et kui Fordi tööstus oli Detroidis, siis kõik läksidki sinna tööle,» kirjeldas ta, siis enam nii ei saa.

Konverentsil esines ka Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu IKT klastri juht Doris Põld, kes murdis infotehnoloogia valdkonnaga seonduvaid müüte.

Esiteks lükkas ta ümber väited nagu töötaksid IT valdkonnas ainult mehed, kes tegelevad programmeerimisega.

Samuti rõhutas Põld, et IT valdkond ei võta inimestelt tööd ära, vaid lihtsalt muudab seda, mida on vaja teha.  

Ta tõi välja ka valdkonna probleemi. «Täna on 22 protsenti valdkonna töötajatest Euroopas naised, Eestis on see protsent umbes sama. On vaja tõsta teadlikkust, et see töö ei ole ainult naistele.»

Põld rõhutas, et stereotüüpidele rõhumine saab alguse juba kodust ja koolist. Neile tuleb selgitada, et soost ei tulene oskused.

Lõpetuseks selgitas ta, et ettevõte, mis kasutab tehnoloogiat, on tegelikult kümme korda efektiivsem, kuid nentis, et Eestis on endiselt vähe teadlikkust, kuidas tehnoloogiat kasutada. «Kui me ei hakka tehnoloogiat rohkem kasutama, on meil siin suur arengupidur,» tõi ta välja. 

I Wear Experiment sai EAS-ilt 50 000 eurot toetust

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) toetas ansambli I Wear Experiment eksporditegevust 50 000 euroga, mis kollektiivi teatel kulub nii välismaistel esinemistel käimiseks kui turunduskampaaniate korraldamiseks.

«Antud toetuse üheks eesmärgiks on bändi mitmete showcase esinemiste kulude katmine riikides, mille oma koostööpartnerite ja mänedžmendiga oleme valinud sihtriikideks, seehulgas Saksamaa, Korea ja Jaapan,» ütles vokaal-instrumentaalansambli liige Hando Jaksi.

«Heaks näiteks võib tuua meie esinemised Lõuna-Koreas toimunud Zandari Festal, mis on Tallinn Music Weeki laadne uue muusika festival. Antud festival avas meile palju uusi uksi mitte ainult Koreas või Aasias tervikuna vaid ka Euroopas ja Ameerikas, sest muusikatööstuse autoriteetseid isikuid, festivalikorraldajaid, plaadifirmade esindajaid ja agente oli seal üle kogu maailma,» sõnas Jaksi.

«Tänu Korea esinemistele saime mitmeid kutseid festivalidele nii Aasias kui ka Euroopas, näiteks Pentaporti festivalile Lõuna-Koreas, kus see aasta käis üle 89 000 külastaja. Selle aasta novembris toimub meil Euroopa tuur, kus anname üle 9 kontserdi Taanis, Saksamaal, Tšehhis, Ungaris ja Hollandis ning uue aasta alguses toimub meil ülimalt oluline kontsert Tokyos,» märkis Jaksi.

«Teisalt on toetuse eesmärgiks luua just nendes valitud riikides turunduskampaaniad, mis tutvustaks bändi ja muusikat. Muusika tutvustamine läbi nende kampaaniate on oluline kindlasti esmalt sellepärast, et me ei mängiks tühjadele saalidele, kuid ka sellepärast, et äratada huvi antud riikide muusikatööstuses,» lisas Jaksi.

«Toetus nõuab ka meilt ligi 20 000 euro suurust investeeringut, kuid näeme, et see on vajalik oma tegevuste elluviimiseks. Oleme esimesest tegevuspäevast alates võtnud eesmärgiks, et kõik, mis me teeme, on võimalikult kvaliteetne ja kõrgetasemeline, see aga omakorda toob kaasa just eriti tuuritamise ja reisimise osas suured kulud - et pakkuda konkurentsiväärset kontserti, käivad meiega alati kaasas oma helitehnik ja valgustaja ning kogu meie produktsioon on mahukas, samuti reisib meiega kaasa nii mänedžeri kui ka tuurimänedžer,» ütles Jaksi.

Toetuse sai bänd läbi ettevõtte Vaikust Filmin OÜ, mille osanikud on Hando Jaksi ja Olev Jaksi. 2015. aastal oli ettevõtte müügitulu 11 348 eurot ja kahjum 264 eurot.

Vanalinna elanikud nõuavad avaliku korra parandamist

Vanalinna Seltsi edastatud ettepanekud Tallinna Kesklinna valitsusele avaliku korra tagamiseks puudutavad velotaksosid, tänavamuusikuid ja baaride lahtiolekuaega.

Vanalinna Seltsi esindajad leidsid traditsioonilisel kohtumisel Kesklinna vanemaga, et avaliku korra rikkumised on seotud peamiselt öise alkoholitarbimisega vanalinnas. Muude probleemide allikatena nimetati velotaksosid ja tänavamuusikat. Seltsi arvates on õige praegune liikluskorraldus, mille järgi jalgrattataksod ei tohi siseneda jalakäijate alale. Paraku rikutakse nii seda piirangut kui liigeldakse jalakäijaid ohustades, mistõttu väärib olukord tõhusamat politsei sekkumist.

Kesklinna vanema Alar Nääme sõnul on nii linnaosa valitsus kui linna transpordiamet otsinud võimalusi jalgrattataksode tegevuse reguleerimiseks ja taotlenud selle nimel koostööd riigiasutustega.

«Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium valmistab meie andmetel ette seadusemuudatust, mis kehtestab velotaksistidele teatud nõuded ja võimaldab nende rikkumise korral ka karistada,» selgitas Nääme. «Praeguse regulatsiooniga sõltub kõik politsei tegutsemisest ja kohaliku omavalitsuse käed jäävad siin hoopis lühikeseks – saime vaid liiklusmärkidega piirata vanalinna jalakäijate alal liiklemist.»

Vanalinna elanikud tegid ettepanekuid ka tänavamuusikute tegevuse reguleerimiseks, pakkudes muuhulgas abi sobivate musitseerimiskohtade valikul ja vastavate lubade väljaandmise otsustamisel. Linnaosa vanem märkis, et ka praegu on vanalinn tsoneeritud ja tänavamuusik kõikjale tegevusluba ei saa. Kohtumisel lepiti kokku, et tänavamuusikute tegevuslubade register muutub avalikuks.

«Kindlasti peaks kohalikul omavalitsusel olema õigus kehtestada oma haldusterritooriumil avalikes huvides olevaid piiranguid ka ettevõtlusega seotud tegevustele ja kohtadele,» lisas Nääme.

Siseministeerium: inimesed on üha enam valmis ka ise kodukoha turvalisusse panustama

Elanike valmisolek panustada oma kodukoha turvalisusesse on kolme aastaga mõnevõrra kasvanud, selgus täna siseministeeriumis tutvustatud uuringust.

«Mulle valmistab rõõmu, et kui me küsisime kolm aastat tagasi elanikelt, kes vastutab Eestis turvalisuse eest, siis laias laastus vastas toona kaks kolmandikku küsitletutest, et turvalisus on jõuametkondade küsimus, kuid täna on oluliselt rohkem inimesi seisukohal, et ka nende panus on väga oluline selleks, et meil turvaline oleks,» rääkis Postimehele siseministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler Raivo Küüt.

Nimelt selgus Saar Polli värskest uuringust, et kasvanud on nende hulk, kes pooldab kodukoha turvalisuse tagamisel igaühe enda panust (44 protsenti). 2013. aastal arvas nii vaid üks kolmandik vastanutest.

Veidi enam kui pool vastanutest pooldas seisukohta, et elanikkonna turvalisuse eest hoolitsemine peaks kindlasti või pigem jääma politsei ja kutseliste päästjate ülesandeks. Samas on nende inimeste hulk kolme aastaga vähenenud - 2013. aasta uuringus arvas nii kaks kolmandikku vastanuist.

Kui Jõgeva, Valga ja Võru maakonna elanikud näevad keskmisest enam riigiasutuste rolli turvalisuse tagamisel, siis Saare, Järva, Lääne-Viru ja Rapla maakonna elanikud näevad pigem igaühe enda panust turvalisuses.

67 protsenti vastanutest lööks vabatahtlikuna kaasa just soovist muuta oma kodukoht turvalisemaks, näiteks osaledes naabrivalves.

Siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna nõunik Eimar Veldre pidas samuti positiivseks, et inimeste hoiakud on muutumas ning üha enam mõistetakse oma rolli turvalisuse tagamisel kogukonnas. 

Mittekodanikud tahavad abipolitseinikuks

Tema sõnul on jätkuvalt vähe kaasatud sihtrühmaks Harjumaa ja Ida-Viru muukeelsed elanikud, kellel on keskmisest kõrgem huvi vabatahtliku pääste ja abipolitseinike tegevuse vastu. «Tulevikus peame oma teavituse sihistama muukeelsetele elanikele, sest vabatahtlik tegevus võib kujuneda parimaks viisiks siduda venekeelne kogukond Eesti ühiskonna ja riigiga,» ütles ta.

Raivo Küüt lisas, et näiteks Ida-Virumaal on huvi abipolitseinikuks saamise vastu kõrge, kuid peamiselt neil, kes ei ole Eesti Vabariigi kodanikud. Abipolitseinikuks saavad aga ainult Eesti kodakondsusega inimesed. «Me ei pea seetõttu aga hakkama seadust muutma, vaid on ka teisi võimalusi,» märkis Küüt. «Mõtleme läbi, kuidas saaks ka mittekodanikke kaasata ja et neil tekiks seoses sellega ka motivatsioon kodakondsust omada.»

Küüt nentis, et ministeeriumi eesmärk on, et inimesed Eestis siiralt tunneksid, et nad elavad vabas ja turvalises ühiskonnas, et meil oleks rohkem märkamist ja hoolimist. «Ja et nad selle käigus ise panustaksid - see on see, kuhu me tahame jõuda.»

Veldre sõnul on eesmärk, et veelgi rohkem inimesi mõistaks oma rolli kodukoha turvalisuse tagamisel. Näiteks viie aasta pärast võiks tema hinnangul seda mõista üle poole Eesti inimestest (praegu 44 protsenti - toim). «Tähtis on, et inimesed mõtleksid, et just minu teod on need, mis saavad turvalisust tagada.»

Teadlikkus endiselt madal

Veldre lisas, et kuigi usaldus vabatahtliku pääste, abipolitseinike ja naabrivalve suhtes on aja jooksul tõusnud, siis teadlikkus nendest on jätkuvalt madal.

«Peame avalikkust senisest enam teavitama siseturvalisuse vabatahtlikke tegevusvormidest. Olulisel kohal peaksid olema tunnustusüritused, värbamiskampaaniad ja teavitusüritused kindlatele sihtrühmadele. Vabatahtlike värbamisel ja tegevuse tutvustamisel peame senisest enam saama kontakti kogukondades aktiivsete tegijate ja eestvedajatega,» sõnas Veldre.

Erinevate vabatahtlike tegevuste kohta on kõige suurem osa elanikest infot saanud raadiost ja televisioonist, aga ka trükiajakirjandusest. Vabatahtlikest tegevustest on kuuldud ka sõprade-tuttavate käest ja loetud internetist. Ligi veerand küsitletuist ei ole siseturvalisuse vabatahtliku tegevuse kohta üldse infot saanud.

Vabatahtlike päästjate tegevusest on enda arvates küllalt või väga hästi informeeritud 26 protsenti elanikest, keskmisest vähem on informeeritud linlased, mitte-eestlased, Harju ja Ida-Viru maakonnad. Abipolitseinike tegevusest peab end informeerituks 22 protsenti elanikest. 27 protsenti elanikest hindas end olevat hästi kursis naabrivalve tegevusega. Vabatahtliku merepääste tegevusest on enda arvates küllalt või väga hästi informeeritud 17 protsenti küsitletuist.

Vabatahtlikuks ei minda ajapuuduse tõttu

Küsitletud, kes löövad kaasa siseturvalisuse vabatahtlikena, tõid põhjusteks soovi tagada turvalisust kodukohas, olla kasulikud oma kogukonnale või kogu ühiskonnale, samuti hea seltskonna, toredad kaaslased ning võimaluse ennast arendada ja saada uusi teadmisi.

Nimetati ka soovi hoida end heas füüsilises vormis ja panna end proovile. Vähem hinnati tegevuse eest saadavat materiaalset hüvitist ja lähedaste turvalisuse tagamist.

Need, kes vabatahtlikus tegevuses ei osale või teevad seda minimaalselt, tõid piiravateks põhjusteks vaba aja vähesuse ja muud kohustused, samuti teadmatuse ja info puuduse. Paljud naised pidasid aga piiravaks asjaoluks füüsilise võime nõuded, korraliku varustuse puudumise ja väljaõppe läbimise vajaduse.

Lisaks nimetati huvipuudust ja ebapiisavat rahalist kompensatsiooni.

Enim usaldatakse vabatahtlikke päästjaid

Vabatahtlikest organisatsioonidest usaldatakse uuringu järgi kõige enam vabatahtlikke päästjaid (84 protsenti) ja vabatahtlikke merepäästjaid (80 protsenti), järgnesid abipolitseinikud (77 protsenti), naabrivalve (74 protsenti) ja kaitseliit (73 protsenti).

Just mitte-eestlaste seas oli palju neid, kes ei osanud üldse hinnangut anda.

Uuringust selgus veel, et oma elukoha hindab viie palli skaalal väga turvaliseks kolmandik ja turvaliseks 48 protsenti küsitletuist. Täiesti ebaturvaliseks või ebaturvaliseks hindas oma elukoha neli protsenti vastanuist.

Siseministeeriumi tellimusel viis avaliku arvamuse uuringu «Eesti elanikud siseturvalisuse vabatahtlikus tegevuses – igaühe panus turvalise elukeskkonna loomisel ja tagamisel» läbi sotsiaal- ja turu-uuringute firma Saar Poll.

Küsitluses uuriti 1603 vanema kui 15-aastase inimese arvamust, kusjuures igast maakonnast küsitleti vähemalt 80 inimest. Uuringu läbiviimist rahastati 50 protsendi ulatuses Euroopa Regionaalarengu Fondist ja pooles mahus siseministeeriumi eelarvest.

Eesti sai juurde uue kultuurimälestise

Kultuuriminister Indrek Saar allkirjastas käskkirja, millega Kuressaare bussijaam tunnistati kultuurimälestiseks. Ainus 1980. aastate arhitektuurile iseloomulik bussijaama hoone Eestis täidab praeguseni oma algset funktsiooni.

 

Kuressaare linnale kuuluv bussijaama hoone on silmapaistev autoriarhitektuuri näide. Valdavalt ühekorruselisel hoonel on säilinud algne maht, plaanilahendus, ehitusmaterjalid ning välis- ja sisekujundusdetailid. Kuressaare bussijaama projekteeris arhitekt Maie Penjam ning hoone ehitati 1984. aastal. Sisearhitektid on Tiiu Pai ning Tiia Savi.

„Kuna nii suurt bussijaama kui 1980. aastatel ei ole täna enam vaja, planeerib linn sinna lisaks rajada noortekeskuse ,“ selgitas muinsuskaitsenõunik.

Kultuuriministeeriumi muinsuskaitsenõuniku Liina Jänese sõnul on oluline ja igati põhjendatud mälestiste nimekirja tasakaalustamine ja kaasajastamine selliselt, et see hõlmaks paremaid näiteid ka Eesti uuemast arhitektuurist. „Kuressaare bussijaam kõneleb väga hästi sellest, kuidas 1980. aastatel sobitati moodsa monumentaalse vormiga ehitist vanalinna vahetusse lähedusse. Selleks kasutati punast telliskivi ja s-kiviga kaetud kaldkatuseid. Ka hoonet ennast on liigendatud,“ kirjeldas Jänes.

Muinsuskaitsenõunik lisas, et kultuurimälestiseks tunnistamine ei takista kuidagi hoone edaspidist kasutamist. „Kuna nii suurt bussijaama kui 1980. aastatel ei ole täna enam vaja, planeerib linn sinna lisaks rajada noortekeskuse ,“ selgitas muinsuskaitsenõunik.

1980. aastate arhitektuurist on seni kaitse alla võetud neli hoonet, need on Tallinna Linnahall, Paide kultuurimaja, Ugala teatrimaja  ja nüüd ka Kuressaare bussijaam.

Ettepanek Kuressaare bussijaama mälestiseks tunnistamiseks tehti Kultuuriministeeriumi uurimisprojekti „Eesti 20. sajandi (1870–1991) väärtusliku arhitektuuri kaardistamine ja analüüs“ tulemusena. Kultuuriministeeriumi tellimusel viidi aastatel 2007–2012 läbi üle-eestiline uuema arhitektuuripärandi inventeerimine, mille käigus kaardistati maakondade kaupa üle 3000 arhitektuurse objekti ning koostati neli temaatilist alusuuringut. Ekspertide nõukogu valis välja kõige väärtuslikumad ja 20. sajandi ehituspärandit kõige paremini iseloomustavad objektid. Nende kohta koostati eksperdihinnangud mälestise tunnustele vastavuse kohta, mida leiti olevat 114 objekti puhul, nende seas Kuressaare bussijaamal. Kuressaare linn toetab bussijaama hoone kaitse alla võtmist.

Kes on eestlased täna ja kes olid 25 aastat tagasi?

24.-28. oktoober on Rahvusraamatukogus Kultuurinädal, kus Eesti kultuuriinimesed ja ühiskonnategelased räägivad eestlastest täna ja 25 aastat tagasi. Viiepäevane kava on täis arutelusid, töötubasid ja muusikat. Kavas on nii intellektuaalseid kui ka meelelahutuslikke kohtumisi.

Pildi meist täna ja 25 aastat tagasi loovad oma elukogemustest lähtudes: Hannaliisa Uusma, Mihkel Raud, Mari-Liis Lill, Johanna Ross, Helen Tammemäe, Indrek Ibrus, Katrin Aava, Jarek Kasar, Juko-Mart Kõlar, Erik Moora, Mihhail Lotman, Tiina Lokk, Peeter Päll, Agu Uudelepp jt.

“Eesti Rahvusraamatukogu varasalved peidavad endas infot igaühest meist. Raamatukogu intellektuaalne ja füüsiline ruum kuulub meile kõigile ja paradoksaalselt räägib meist ka erinevaid lugusid. Kultuurinädal on seda fenomeni hästi tabanud, sest RRi kogudele ülesehitatud kava on tõepoolest krehvtine ja tabav,” kirjeldab Kultuurinädalat rahvusraamatukogu juht Janne Andresoo.

Kultuurinädal on pühendatud eestlastele 25 aasta tagusest taasiseseisvumisest kuni tänase päevani ja tutvustab erinevate sündmuste kaudu Rahvusraamatukogu külluslikke kogusid. Kogu programm vastab otseselt või kaudselt küsimusele: “Kes me olime 90ndatel ja kes me oleme täna?”

 • Kultuurinädala esimene päev, 24. oktoober on pühendatud väärtustele ja identiteedile ning mõtestab muutusi meie iseolemises. Kultuurinädala avapäeval tutvustame eestlaste kohta tehtud erinevaid uuringuid. Katrin Aava räägib, miks Eesti hariduse sidusrühmad usuvad muutunud õpikäsitusse, kuid praktikas nähakse koostöö kontekstis üksteist takistuse, mitte ressursina. Tanja Kriger tutvustab EMORi uuringut “Eestlane on pigem looja kui lammutaja ja mässaja”, mis iseloomustab meid kõige rohkem sotsiaalse ja ekstravertse minapildi kaudu, mida iseloomustab inimeste suurem avatus maailma asjadele – meelelahutus, kultuur, keeled, reisimine ja kogemuste otsimine.
 • Teisipäeval, 26. oktoobril läheme tagasi 90ndatesse, ansamblite Vennaskond ja Mr Lawrence ning ETV saatesarja “7 vaprat” aega. Tiina Lokk kõneleb filmikultuurist ja viib meid Pimedate Ööde filmifestivali hämaratesse algusaegadesse.
 • Kolmapäev, 26. oktoober on ühiskonna ja poliitika teemade päralt. Ühe laua taha tulevad erakondade noortekogud, kes kommunikatsioonieksperdi Agu Uudelepa juhtimisel arutlevad, kuidas noored saaksid poliitikas kaasa lüüa, et Eesti tulevikku paremaks muuta. Miks noor inimene tahab täna tegeleda nii ebapopulaarse valdkonnaga nagu poliitika? Õhtul viivad Ivar Raig ja Tiit Made meid rändama 1990ndate alguse murrangulistesse sündmustesse – miks ja kuidas suutis Eesti taastada iseseisvuse.
 • Neljapäeval, 27. oktoobril võtab Kultuurinädala juhtimise üle väljaanne Müürilehelt ja korraldab konverentsipäeva. Müürileht lubab “kitkuda kultuuripõllult sinna kogunenud umbrohu”. Meie tänase kultuurimaailma tipptegijad võtavad luubi alla kultuuriajakirjandusega seotud probleemid. Väidetavalt on täna kultuur igav ja tõsine. Sellele keskendub arutelu “Kultuur on boring as shit”, milles osalevad Helen Tammemäe, Indrek Ibrus, Johanna Rossija Johannes Saar. Säravad esinejad arutlevad, kuhu on kadunud huumor kultuuriajakirjandusest või miks peaksid noored lugema Sirpi. Kultuurinädala lõpetab kirjandusseminar teemal “Vaprus ja hirm”.

Lisaks loengutele ja aruteludele toimuvad ka rahvusraamatukogu unikaalset maja tutvustavad ekskursioonid, mil külastame maa-aluseid varakambreid, ning praktilised töötoad, kuhu ootame ennekõike lapsi ja noori. Kohtade arv töötubadesse ja ekskursioonidele on piiratud , seetõttu on vajalik eelregistreerumine.

Nädala lõpetab Jarek Kasari soolokontsert Rahvusraamatukogu fuajees.

Tutvu kavaga siin.

Uude vanglasse viiv tee ehitati lammutusjäätmetest

Muu hulgas ka rahandusministeeriumi lammutanud firma lasi vedada mitu autokoormatäit lammutusjäätmeid uue vangla juurde viiva tee ehituseks, kuigi nii toimivat lihtinimest ootaks kopsakas trahv.

Eesti üks praeguse aja suurimaid ehitusi on Tallinna vangla, mida on kutsutud ka sajandi ehituseks. Uut, moodsat ja mugavat asupaika ühiskonna heidikutele rajavad Fund Ehitus ja TREF Nord. Need ehitusfirmad leidsid suurele kogusele, vähemalt sadadele autokoormatele ehitusjäätmetele eriti «innovatiivse» kasutuse. Jäätmetest rajati nimelt tänavu kevadsuvel ajutine tee tulevase uue vangla ehitusplatsile, kirjutas linnavalitsuse ajaleht Pealinn.

Kuigi ehitaja väitel olevat tegu olnud vaid ajutise tee-ehitusega, ja praeguseks on jäätmetest tee asendatud uue ja korralikuga, on tegemist taas juhusega, et mis lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale. Kui mõni tavainimene oma eramaal laotaks raudbetoonitükid ja tellised tee aukude täiteks, saaks ta omavalitsuselt või keskkonnainspektsioonilt kraesse keskkonnarikkumise menetluse. 

Esmalt võiks saada väärteomenetluse korras kuni 1200-eurose trahvi. Juriidilist isikut karistatakse rahatrahviga kuni 3200 eurot. Kuid karistamisega asi ei piirduks. Paralleelselt väärteomenetlusega algatataks haldusmenetlus, mis päädiks ettekirjutusega jäätmete koristamiseks. Ettekirjutus on tänapäeval tõhusamgi kui karistamine. Kui kokkulepitud ajaks ei ole jäätmed koristatud, võib korrakaitseorgan määrata sunniraha või jäätmed patustanud kulul ise koristada. Sunniraha suuruseks võib olla kuni 32 000 eurot. Ja kui kodanik ei kuuletu, siis kordub kogu protsess uuesti.

Tallinna külje alla, Rae valda Soodevahe külla kerkivale vanglale saab ligi, kui Tallinna ringteelt Lagedile suunduvalt ristmikult keerata vastassuunas. Tänavu suve alguses avanes ühele Pealinna lugejale seal järgmine pilt. «Puud on buldooseriga maha lükatud. Kümned ja kümned koormad ehitusprahti on sinna maha kallatud, kohati ehitustehnikaga siledaks tambitud, aga kallurid veavad järjest uut sodi juurde. Nõnda siis kujundatakse vangla ehitusplatsile juurdepääsuteed. Betoonitükkidest turritavad siiliokastena kohati välja raudarmatuuri tükid. Kohe näha, et kusagil on mõni maja maha lammutatud ja nüüd veetakse jäätmeid kokku. Niinimetatud tee-ehitusmaterjaliks on seega betoonitükid, tellised, keraamikatükid, kusagilt üles kooritud asfaldi tükid. Sealhulgas veel pinnas, kivid ja süvenduspinnas. Kokku on siin jutt umbes ühest kilomeetrist selliselt ehitatud teest,» kirjeldas ajaleht.

Näiteks jäätmekäitlusfirma ATI Grupp  võtaks sellist, eelnevalt sorteerimata ehk paljude materjalidega segiläbi prahti, olenevalt koostisest vastu hinnaga 10,5-28 eurot tonn.

Keskkonnainspektsiooni avalike suhete esindaja Leili Tuule sõnul pole inspektsioon selle RKAS-i objekti suhtes ühtegi menetlust avanud. Keegi pole selle murega pöördunud. Ja järelevalve on ennekõike kohaliku omavalitsuse, antud juhul Rae valla asi.

Rae vallal ei ole ehitajale pretensioone, teatas RKAS-i kõneisik Madis Idnurm. Tema sõnul olla tänaseks kogu see nn ajutine prahiladestusest tee üles kooritud ja asemele korralik ehitatud.

«Ehitaja TREF Nord AS kinnitusel ehitati uue Tallinna vangla ligipääsutee vastavalt nõuetele ja kooskõlastatud projektile. Teie poolt saadetud pildimaterjal pärineb varasemast ajast. Ehitaja kasutas siis ühes teelõigus olemasoleva pinnasetee rasketehnikaga sõidetavaks muutmiseks ajutiselt täitematerjalina purustatud ehitusmaterjali, milleks oli peamiselt purustatud tellised ja betoon,» teatas Idnurm Pealinnale.

 Idnurme sõnul kaevati asfaltkattega sõidutee rajamiseks teealune materjal välja, teisaldati ning ehitati projektikohane ja nõuetele vastav sõidutee, sealhulgas paigaldati nõuetekohane täide, dreenkiht, killustikalus ja asfaltbetoonkate. Kogu tegevus oli Idnurme sõnul kooskõlas projektiga, järelevalvega, Rae vallavalitsusega jt osapooltega. Ligipääsutee ei ole tänaseks lõpuni välja ehitatud. Sõidutee kaetakse teise kihi asfaltiga ning kergliiklustee ehitatakse välja hiljemalt vangla valmimise ajaks.

Venemaa tahab 2017. aastal toota rekordkoguse naftat

Venemaa tahab järgmisel aastal toota 548 miljonit tonni naftat, mis oleks suurim toodang pärast NSV Liidu lagunemist 1991. aastal, ütles energeetikaminister Aleksandr Novak, kirjutab uudisteagentuur TT.

Kuid ta tunnistab, et Venemaa on endiselt valmis ka rahvusvaheliseks naftatootmise vähendamise kokkuleppeks, mis aitaks naftahinnal tõusta.

Naftakartell OPEC korraldab 30. novembril Viinis kohtumise, kus peamiseks arutlusteemaks toodangu piiramine. Enne kohtumist külastab Novak OPEC-i peamist riiki Saudi Araabiat ja OPEC-i peasektretäri Mohammed Barkindot.

Karl Saks tegeleb uues lavastuses keha ja mälu koreograafiaga

Kahe eelmise soololavastusega palju tähelepanu võitnud tantsija ja koreograaf Karl Saks toob täna lavale oma kauaoodatud kolmanda soolo «Seisund ja disain».

Tegemist on lavastusega, mida esitatakse kohturuumi hierarhia kaudu. Täidesaatvat võimu ja kahtlusaluseid esitavad arhetüübid, asitõenditeks on elemendid ja artefaktid ning tunnistajapingis istub ehmunud kunstnik. Lahenduse leidmiseks võetakse kasutusele paragrahvid rituaalidest ja arhiiv surnute ülestunnistustest. Väiteid ja vastuväiteid vahendavad seaduslik füüsiline hierarhia ja häbitu formaalne koreograafia. 

«Minu lavastus tegeleb keha ja mälu koreograafiaga,» ütles Saks pressiteate vahendusel.

Saksa eelmised soololavastused kandsid pealkirju «Tšuud» (2010) ja «The Drone of Monk Nestor» (2011). Esimese eest võitis ta ka Eesti teatriauhinna parima tantsulavastuse kategoorias, samuti on ta pingestatud lavalise kohalolu eest pälvinud Eesti sõltumatu tantsu auhinna.

«Seisund ja disain» esietendub 21. oktoobril kell 19.30 Kanuti Gildi saalis. Järgmised etendused on 22. ja 24. oktoobril ning 10. ja 11. novembril.

Postimehe video: president Kaljulaidi lõbus apsakas esimese välisvisiidi lõpus

Täna Lätis oma esimest välisvisiiti lõpetav president Kersti Kaljulaid andis hommikul Postimehele intervjuu, kuhu lipsas sisse ka väike apsakas, kui president väitis end Läti asemel Leedus olevat. 

Esimesena Postimehelt oma kõrgest toetusnumbrist kuulnud Kaljulaid sõnas, et see on talle uudis, kuna ta polnud hommikul ajalehti veel lugenud, sest kohtus Läti presidendi Raimonds Vējonisega ja seejärel veetis aega «Leedu parlamendis».

«Ma olen selle üle väga õnnelik ja tänan Eesti inimesi,» avaldas Kaljulaid kõrge reitingu üle heameelt, tõdedes samas, et tegemist on alles ametiaja algusega ning nüüd tuleb usalduskrediiti õigustada. 

Samas lisas ta, et toetuse tõstmine pole talle eesmärk omaette, vaid ta jätkab sellega, mida ametisse saades Eesti inimestele lubas ehk olla kohal seal, kus on keeruline, kus ohus on meie julgeolek ja vabadused ning kui nõrgematele liiga tehakse. 

Esimese välisvisiidi sihtkohtade Soome ja Läti kohta ütles Kaljulaid, et tegemist on heade naabritega, kellega meid liidab sarnane nägemus olukorrast nii meie piirkonnas kui maailmas ja samasugused ootused-lootused. «Väga palju on sarnast, mille peale ehitada head koostööd.» 

Järgmine nädal viib Kaljulaidi esimesele Eesti-sisesele visiidile Lääne- ja Ida-Virumaale. «See on kirev kant. Seal on palju erinevaid sotsiaalseid gruppe, palju toredaid inimesi, palju erinevaid arvamusi. See on väga ilus osa Eestimaast, kuhu alustuseks minna,» põhjendas Kaljulaid sihtkohavalikut.

President Kersti Kaljulaid sõitis eile presidendina oma esimesele välisvisiidile Soome ja sealt edasi Riiga. Leetu läheb Kaljulaid järgmisel nädalal.  

Droonifotod: 17 sügishetke maalilisest Karula kandist

Maal, kuhu linnakära ei ulatu ja loodus koputab piltlikult öeldes uksele, on hea elada. Nii meeldib vähemasti paljudele mõelda. Ühed inimesed unistavad looduse rüpes elamisest ja privaatsusest, teistele on see igapäev.    

Milline näeb välja üks sügisene hommik Karula vallas Karula küla ümbruses? Aerofotod viivad lühikese fotorännakuga paikadesse, mille väärtust oskasid omal ajal hinnata juba mõisapreilidki. Uhket Karula mõisa enam pole, kuid looduse võlu oli, on ja jääb.

Ekraanile jõuavad Ungari revolutsioonile pühendatud filmid

26.-29. oktoobrini näitab Tallinna kino Artis filmiprogrammi «Ungari oktoober», mis on pühendatud 60 aastat tagasi Ungaris aset leidnud revolutsioonile.

Kavas on neli filmi: Attila Szászi «Berni saadik», Péter Gárdosi «Läkaköha», László Nemesi «Sauli poeg» ja Béla Tarri «Torino hobune», millest kaks esimest on otseselt 1956. aasta revolutsiooniga seotud.

«Läkaköha» (1987) käsitleb toonaseid sündmusi ühe Budapesti kommunistliku juudi perekonna vaatenurgast. 10-aastase Tomi ümber on maailm pea peale pöördunud: täiskasvanud on hulluks läinud, koolitunde ei toimu ja veel on vaja kuidagi toime tulla oma vähehaaval ärkava seksuaalsusega.

«Berni saadik» (2014) jutustab kaks aastat pärast ülestõusu mahasurumist Bernis aset leidnud sündmustest, kus kaks Ungarist emigreerunud revolutsionääri tungisid sealsesse Ungari saatkonda ja võtsid saadiku pantvangiks.

Lisaks on kavas viimati mitteingliskeelse filmi Oscari võitnud koonduslaagridraama «Sauli poeg» ja ungari filmi elava klassiku Béla Tarri väidetavalt viimaseks jääv film «Torino hobune».

Programmi on kokku pannud Ungari Instituut ja kino Artis.

Leedu vahetas välja Rail Balticu ühisettevõtte nõukogu liikme

Kuna Leedu otsustas kutsuda tagasi ühe Rail Balticu ühisettevõtte RB Rail nõukogu liikme, tuli vastavalt aktsionäride varem sõlmitud kokkuleppele kõik nõukogu liikmed tagasi kutsuda ja uuesti ametisse nimetada.

Täpsemalt kutsus Leedu Raudtee tagasi oma esindaja Vaidotas Balynase, ülejäänud senise nõukogu liikmed nimetati uuesti ametisse.

Just Leedu Raudtee venitamistaktika oli kuid pidurdanud Rail Balticu töösse minekut, kuna Rail Balticuga seotud hangetest eemale jäänud ettevõte ei soovinud anda Rail Balticu hankelepingule oma allkirja.

Kaheksandal oktoobril, pärast Euroopa Liidu ähvardusi Leedu Rail Balticuga seotud toetustest ilma jätta, otsustas Leedu Raudtee siiski lepingu allkirjastada.

RB Raili nõukogu liikmeteks on nüüdsest Rail Baltic Eesti nõukogu liige Anti Moppel, Rail Baltic Eesti tegevjuht Indrek Orav, Latvijas Dzelzceļši nõukogu esimees Edvīns Bērziņš, Latvijas Dzelzceļši asedirektor administratiivalal Vineta Rudzīte, Rail Baltica Statyba direktor Dainius Budry ning Rail Baltica Statyba nõukogu liige Danielius Dolgich.

RB Raili nõukogu koosneb kuuest liikmest, kõiki kolme osapoolt esindavad kaks kolmeks aastaks ametisse nimetatud liiget.

Lätis registreeritud RB Rail AS on 2014. aasta oktoobris loodud kolme Balti riigi ühisfirma. Selle aktsiad kuuluvad võrdsetes osades Eesti RB Rail AS-ile, Läti SIA-le Eiropas Dzelzceļa Līnijas ja Leedu UAB-ile Rail Baltica Statyba.

RB Rail on loodud Rail Balticu projekti keskseks koordineerimiseks. Rail Balticu projekt näeb ette Euroopa rööpmelaiusega elektrifitseeritud raudtee ehitamise Tallinnast Poola-Leedu piirini.

Lapsed lugesid raamatukogupäevade hakatuseks võidu raamatuid

Üleriigilised raamatukogupäevad algasid eile keskpäeval Tartu linnaraamatukogu laste- ja noorteosakonnas neljandate klasside õpilaste ettelugemisvõistlusega. Igal osavõtjal oli käes raamat, mille üks tegelastest on meri.

Auväärne žürii tunnistas võitjaks tumedate patsidega Grete Magerramovi, kes õpib Kivilinna kooli 4.c klassis. Ta luges teistele ette kolm minutit üht juttu raamatust «Kaka ja kevad», mille on kirjutanud Andrus Kivirähk. Kuidas läheb väikesel tartlannal üleriigilises finaalis, selgub juba sel laupäeval Eesti lastekirjanduse keskuses Tallinnas.

30. oktoobrini kestvate raamatukogupäevade ajal leiab aset mitmeid erialapäevi ja võistlusi raamatukoguhoidjatele endile, aga ennekõike püüab iga Eesti raamatukogu pakkuda midagi põnevat oma lugejatele. Tartu linnaraamatukogu kutsub lugejaid teatrisse, raamatuesitlustele, kirjanduskohvikutesse, reisijutte kuulama ja kirjanikuga kohtuma. Lisaks saavad lugejad osaleda loosimises «Hea raamatu kõrvale hea kohv!».

Tartu kunstniku teos kaunistab maailmakuulsat teadusajakirja

Markus Kasemaa viis eile Tartu kaubamaja kolmandale korrusele oma ajutisse ateljeegaleriisse näitusele «Figuraalmaastikud» teose, mis on saanud äsja kuulsaks maailma teadusringkondades. Nimelt avaldas selle teose ajakiri Nature eelmise nädala numbri esikaanel.

Markus Kasemaa teos kujutab endast maailmakaardi geneetilist improvisatsiooni ning võtab kokku samas ajakirjanumbris ilmunud teadusartiklite põhilised teemad.

Kasemaa ja tema teose valimine kuulsa ajakirja palet kaunistama ei ole juhtunud kogemata kombel. Selle rahvusvahelise levikuga teadusliku nädalakirja artiklitesse on andnud oma panuse mitu Tartus tegutseva Eesti biokeskuse teadlast, kes tõestasid koos oma rajataguste kolleegidega, et tänapäeva inimkond on pärit Aafrika kahest erinevast väljarändest.

Kasemaa on loometegevuses otsinud ikka uusi võimalusi. Tema sõnul näitab pildi jõudmine Nature’i esikaanele, et kunstil on mõnikord ülesandeks olla liim või õli, mis teisi valdkondi liidab, sujuvamalt koos töötama paneb, parandab.

«Praegusel juhul toimus vastastikune sünergia: pilt Nature’i esikaanel aitas suurt tähelepanu tõmmata sellele teadustööle, mis muidu oleks võibolla veidike tagaplaanile jäänud,» lisas ta. «Mu pildi pakkusid välja selle uurimistöö esindajad. See pidi tõmbama piisavalt tähelepanu ja olema professionaalselt tehtud, et ta esikaanele valitaks.»

Markus Kasemaa ajutine ateljeegalerii ja selle näitus «Figuraalmaastikud» on avatud esmaspäevast laupäevani kell 9–21 ja pühapäeviti kell 9–19. Kunstnik ei ole pidevalt kohal, küll aga tuleb kindlasti, kui on meilitsi aadressil m@art.ee kokku lepitud. Näitust saab vaadata 30. oktoobrini.

Haldusreformis ellujäämine Raasiku moodi: valda meelitatakse registreerima lasteaia kohatasuga manipuleerides

Raasiku vald Harjumaal on otsustanud 5000 elaniku kokkusaamiseks võtta ette lasteaia kohatasu – kui valda registreeritud lapsevanemad maksavad 47 eurot, siis mujale registreeritud lapsevanem maksab seadusega sätestatud maksimaalse tasu ehk 94 eurot.

Postimehega võttis hiljuti ühendust lapsevanem, kes oli äsja saanud haldusreformiga seonduva teate Raasiku vallavanemalt.

«Ilmselt on vaja oma töökohtade hoidmiseks hakata raha välja pressima neilt lapsevanematelt, kes mingil põhjusel ei saa end sellesse valda registreerida. Mina pean seoses tööga olema registreeritud välismaale, teine lapsevanem on registreeritud Raasiku valda,» kirjutas lugeja. «Lapsed ei ole ilmselgelt Raasiku valla prioriteet.»

Jutt käib kirjast, mille Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi nädalapäevad tagasi vallaelanikele saatis. Kirjas andis vallajuht mõista, et vald ei kavatsegi sunniviisiliselt kõrvalvallaga liituda. 

«Loodame väga, et teete oma otsuse registritoimingute läbi viimise osas ja seeläbi mitte ainult ei taga lapsele soodsamast kohatasu lasteaias, aga aitate kaasa ka Raasiku valla iseseisvale jätkamisele.»

Selleks aga on haldusreformi alusel vaja, et vallas oleks vähemalt 5000 inimest. Raasiku vallal jääb sellest ümmargusest numbrist puudu 219 inimest. Vallavanemal on nõutud elanike arvu kokkusaamiseks plaan olemas, ja selle plaani osaks on lasteaiad. Nimelt muutis volikogu oma 11. oktoobril toimunud istungil õigusakti, millega reguleeritakse lasteaia kohatasu vanemapoolset osa.

Inimeste meelitamiseks lasteaia kohatasu kallale 

«See tõuseb alates septembrist 2017 maksimaalsele seadusega võimaldatud tasemele, mis on 20 protsenti valitsuse  kehtestatud miinimumpalgast. Järgmisel aastal on miinimumpalk 470 eurot ja seega vanema osalus hakkab olema 94 eurot,» seisis vallaelanikele saadetud kirjas. Muide, varem oli kohatasu kaks korda väiksem, 43 eurot.

Kuid asjal on üks konks – last lasteaeda pannes saavad suure soodustuse need vanemad, kes Raasiku valda sisse on kirjutatud. «Soodustus rakendub, kui mõlemad vanemad on 2016. aasta lõpu seisuga rahvastikuregistris Raasiku valla kodanikud,» kirjutas vallavanem.

Vallakodanikest lapsevanematele on sellisel juhul soodustus koguni 50 protsenti, kui neil käib lasteaias üks laps. Kui ühest perest on lasteaias kaks last, suureneb soodustus teisele lapsele 75 protsendile. Kui pere saadab lastaeda kolm last, on kõigi kolme puhul omaosalus 0 eurot.

«Loodame väga, et teete oma otsuse registritoimingute läbi viimise osas ja seeläbi mitte ainult ei taga lapsele soodsamast kohatasu lasteaias, aga aitate kaasa ka Raasiku valla iseseisvale jätkamisele,» seisis kirjas.

Vallavanem: me ei peagi mujale registreeritud inimesi toetama

Vallavanem Uukkivi ütles Postimehele, et kohatasu ei tõsteta vaid haldusreformi tõttu, ka lasteaedade halduskulud on tema sõnul vaja kontrolli alla saada. Küll aga leiab ta, et sellise vahe tegemine lasteaedade kohatasude osas on igati õigustatud. «Me ei pea ju toetama neid inimesi, kes meie vallas ei ole,» ütles ta.

Vallavanema sõnul ei ole plaanile veel konkreetset tagasisidet saadud. Ka ei tea ta, kas ja kui paljud inimesed on end seetõttu juba valda ümber registreerinud. Tema sõnul on Raasiku kogu aasta vältel uusi kodanikke registrisse saanud.

Mis aga puudutab Postimehe lugeja muret, kus üks lapsevanem peab olema välismaale registreeritud, siis sellistel puhkudel saab inimene valla poole pöörduda. Uukkivi sõnul on määruses sätestatud ka erisused.

«Kõikidele ikka ühe puuga ei panda. Kui on ikka põhjendatud, siis saab alati rääkida,» ütles ta. Ka ei pea ta seda väljapressimiseks, sest seadusega on sätestatud kohatasu maksimaalseks määraks 20 protsenti miinimumpalgast ja omavalitsusel on õigus seda rakendada.

Velman: Ühtse Venemaaga sõlmitud koostööprotokoll ei kohusta meid millekski

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Vladimir Velmani sõnul ei kohusta Kremli võimupartei Ühtse Venemaaga sõlmitud koostööprotokoll Keskerakonda millekski ning tegemist on vaid tehnilise dokumendiga, milles ei ole mingeid salaprotokolle.

Velman ei usu, et Keskerakond koostööprotokolli tühistab, kuna tema hinnangul on kasulik hoida uks Venemaaga suhtlemiseks lahti.

Millisel kujul kehtib täna Keskerakonna ja Ühtse Venemaa vahel sõlmitud koostööleping?

See leping on olnud kogu aeg puhtalt tehniline protokoll ja pärast selle allkirjastamist pole sellega mingeid arenguid toimunud. Lepe mõjutab Keskerakonda vaid nii, et me ei välista võimalust pärast võimalikke poliitilisi muudatusi selle saamist dokumendiks, mille võib välja võtta ja millega edasi töötada. Praegu ei kohusta see lepe meid millekski, kuid avab võimalusi tulevikuks.

Millised poliitilised muudatused peaksid aset leidma, et Keskerakond selle leppe uuesti sahtlist välja võtaks?

Me ei välista, et suhted Venemaaga võivad normaliseeruda. Me näitame, et hoiame ukse avatuna uuteks läbirääkimisteks.

Mis on Ühtse Venemaaga sõlmitud koostööleppe mõte?

Seal ei ole mingeid täpsemaid punkte. Me lihtsalt deklareerime, et kaks erakonda on valmis koostööks, ei enam. Seal pole mingeid salajasi lisaprotokolle või asju, mis võiksid ohustada Eesti julgeolekut. See on lihtsalt tehniline dokument.

Te olite leppe sünni juures. Kuidas selle lepe sündis ja kes olid selle eestvedajad?

Sellest on juba üle kümne aasta möödunud. Me olime Moskvas ajal, mil Venemaa oli taas tõusmas maailma poliitilisele kaardile ja me otsisime sealt potentsiaalseid poliitilisi partnereid. Otsime koostöövõimalusi kogu maailmast ning Ühtse Venemaaga sõlmitud protokoll on vaid üks paljudest omataolistest. Ühtse Venemaa kongressil osalesid külalised kümnetest riikidest, mille parteide esindajad sõlmisid samasuguse leppe. Sel ajal ei olnud meil kontakte ühegi Venemaa erakonnaga, kelle abil me oleks saanud arendada majandus- ja kultuurisuhteid. Me käisime ka teiste erakondade kongressidel, mina isiklikult külastasin näiteks Jabloko ja Paremjõudude Liidu kongressi, et tutvuda Venemaa poliitilise maastikuga, kuid me jõudsime peagi arusaamisele, et koostöölepete sõlmimisel marginaalsete erakondadega ei ole mingit mõtet. Kui kerkis esile Ühtne Venemaa, jõudsime järeldusele, et see on poliitiline jõud, kellega saab luua parteidevahelisi kontakte.

Kas leppel on ka mingi tähtaeg?

Ei, sellel ei ole mingit tähtaega. Seda ei saa isegi nimetada lepinguks – tegemist on koostööprotokolliga, täpsemalt ühiste kavatsuste protokolliga.

Kui te ütlete, et tegemist ei ole lepingu, vaid tehnilise protokolliga, miks Keskerakond pole seda siis tühistanud? Sellega oleks te saanud endale kindlasti juurde hulga eestlastest valijaid.

Eesti ühiskonnas nähakse Venemaad mingi kurjuse jõuna. Ei ole tarvis ette kujutada, et tegemist on mingi Venemaale kasuliku lepinguga. Demonstratiivne leppest tagamine mõjuks lihtsalt poliitilise mänguna ja näitaks, et Keskerakond on asunud Venemaa-vastasesse leeri.

Kuid kas leping jääb lähiajal jõusse ja Keskerakond ei kavatse sellega midagi ette võtta?

Ma kordan veelkord, see ei ole leping, vaid ühiste kavatsuste protokoll. Nii palju, kui mille teada, ei ole parteil kavas lähiajal seda lepet muuta. Eesti ühiskond mõistab kindlasti, et perspektiivis oleme nii või teisiti huvitatud kontaktidest Venemaaga, kuna ilma nende kontaktideta on me poliitika liiga ühekülgne.

Ringkonnakohus jättis Autorollo hagi tervikuna rahuldamata

Tallinna ringkonnakohus jättis täna OÜ Autorollo pankrotiga kaasnenud tsiviilvaidluses pankrotihaldurite hagi Rain Rosimannuse, Keit Pentus-Rosimannuse, Autorollot nõustanud advokaadi Siim Roode ja NJORD Advokaadibüroo OÜ ning Siim Roode kontrolli all olnud Osaühingu Roode & Partnerid vastu tervikuna rahuldamata.

Pentus-Rosimannus ütles Postimehele, et sai hetk tagasi teate, et neli aastat tagasi alanud ebaõiglane nõiajaht on saanud kohtus lahenduse. «Võitsin. Kohus jättis ka viimase minu vastu esitatud alusetu rahanõudmise rahuldamata. Tõde oli minu poolt kogu aeg, nüüd on ka õigus,» ütles ta.

Kohtu pressiesindaja sõnul tühistas ringkonnakohus tänase otsusega osaliselt Harju maakohtu 2014. aasta suvel tehtud otsuse ning tegi tühistatud osas uue otsuse, millega jättis OÜ Autorollo pankrotihaldurite Martin Krupi ja Katrin Prüki nõuded Siim Roode, Keit Pentus-Rosimannuse, Siim Roode ja NJORD Advokaadibüroo OÜ vastu rahuldamata.

Ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse osas, millega maakohus mõistis Rain Rosimannuselt, Siim Roodelt ja NJORD Advokaadibüroo OÜ-lt pankrotihaldurite esimese, tütarfirma asutamisega tekitatud kahjudega seotud nõude katteks välja 120 052,41 eurot ja viivise. Samuti tühistas ringkonnakohus otsuse osas, millega mõisteti Roodelt ja NJORD Advokaadibüroo OÜ-lt Autorollo võlgnike nõude katteks 17 954,75 eurot ning Autorollo vara kõrvaldamisest tuleneva kahju hüvitamiseks 6135,52 eurot koos viivistega. Kohus tühistas otsuse ka osas, millega maakohus jaotas menetluskulud.

Kokkuvõttes jättis ringkonnakohus Autorollo pankrotihaldurite hagi kostjate Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse, Siim Roode ja Njord Advokaadibüroo OÜ vastu tervikuna rahuldamata, tühistas otsuse OÜ Roode & Partnerite osas ja otsustas lõpetada menetluse, kuna ettevõte on mullu 17. septembril äriregistrist kustutatud ja õigusjärglust ei nähtu. Menetluskulud jäid otsusega tervikuna Autorollo pankrotihaldurite kanda.

Otsusele võib riigikohtusse kassatsioonkaebuse esitada 30 päeva jooksul.

Tsiviilasjas kaotuse osaliseks saanud pankrotihaldur Martin Krupp ütles BNSile, et otsustab kaasuse edasikaebamise või sellest loobumise lähinädalatel. Praegu on ta enda sõnul tutvunud vaid kohtulahendi resolutiivosaga ning ees seisab lahendi põhjalik analüüs.

OÜ Port One omanik ja Autorollo suurim võlausaldaja Teet Järvekülg ütles ringkonnakohtu tänast otsust kommenteerides, et otsus tundub halva unenäona. «Kuid vaatamata sellest otsusest järelduvale (hagejad on ebaadekvaatsed), kinnitan – Autorollo pankrotipesas on tegutsenud täie mõistuse juures olevad isikud. Meil puudub vajadus oma aega ja ressursse väljamõeldiste peale kulutada, meil puudub soov poliitikas osaleda,» teatas ta Postimehele.

Tema sõnul on hagi esitatud kümnetele ja kümnetele väga kaalukatele faktidele ja nendevahelistele seostele tuginedes. «Need tõendid andsid meile veendumuse, et Autorollo pankrot viidi läbi Rosimannuste taktikepi all ja Väino Pentus on lihtsalt tankist, patuoinas. Kinnitan uuesti – mulle ja minu abikaasale tehti pankroti alguses läbi advokaat Roode ettepanek asuda kokkuleppele Autorollo tühjendajatega ning saada varade väljaviimisettevõtte Autohills kaasosanikuks. See on fakt,» ütles ta.

«Kui oma arust asusime algselt võitlema nahaalse ettevõtte tühjaksvarastamise vastu, mida meie oma silme all karistamatust tunnetades läbi viidi, siis asjasse süvenedes ilmnesid viited korruptsioonile, ringkaitsele ja valitud isikute huvides teostatavale toimingutele eri ametkondades,» kirjutas Järvekülg.

Ta tõi näiteks Kredexi mittemõistliku tegevuse 2008. aastal Autorollole garantii andmisel ja hiljem väljamaksmisel, kriminaalasja venitamise ja tõendite eiramise, valikulise uurimise, kadunud 3,5 miljoni krooni saatuse mitteväljaselgitamise uurimisorganite pooltm rahapesubüroo uurimise imiteerimise, Rosimannuste sisuliste ütluste andmise vältimise nii kriminaal- kui ka tsiviilasjas, samuti maksuameti ebatavaliselt jõuetu protsedeerimise Autorollost teistesse ettevõtetesse välja viidud varade osas. Samuti nimetas ta riigikantselei varjamatut soovi pankrotipesale tõendeid mitte edastada ning Väino Pentuse erakordselt kiiret pankrotistamist ja võlgadest vabastamise menetluse läbiviimist.

«Omame tõendeid, milles kostjad on otseselt oma osalust ja positsiooni Autorollo loos kinnitanud, samuti ka kaudseid tõendeid erinevatelt tunnistajatelt. Väga raske on neid fakte kuidagi teisiti näha, kui me seda teinud oleme. Me ei saa iseendale valetada,» märkis Järvekülg.

See, et nüüdse kohtuotsusega on mustana tundunud asjad valgeks saanud, on tema hinnangul erakordne. «Aga jah – prokuratuuri uurimine antud asjas oli samuti erakordne. Seega – ei midagi uut. Kui me keeldume oma alasti kuningaid märkamast, siis häda meile,» ütles ta.

Ringkonnakohus arutas Autorollo pankrotiga kaasnenud tsiviilvaidlust juba teist korda, sest tänavu kevadel jättis riigikohus osa hageja nõudeid kostjate vastu rahuldamata, leides, et nõude aluseks esitatud asjaolud jäid maa- ja ringkonnakohtus osaliselt tõendamata. Ülejäänud nõuete osas tühistas riigikohus ringkonnakohtu otsuse materiaalõiguse vale tõlgendamise ja menetlusõiguse normi olulise rikkumise tõttu ning saatis asja Tallinna ringkonnakohtule uueks arutamiseks.

Vaidlus algas juba 2012. aasta lõpus, kui Autorollo pankrotihaldur esitas Harju maakohtule hagi Rain Rosimannuse, Siim Roode, OÜ Roode & Partnerid, NJORD Advokaadibüroo OÜ, Keit Pentus-Rosimannuse ja Väino Pentuse vastu ning palus mõista neilt solidaarselt välja kahjuhüvitise ja viivise. Hageja esitas kõigi kostjate vastu viis eri asjaoludest tulenevat kahju hüvitamise nõuet kokku pea 456 000 euro ulatuses.

Ka töötavad inimesed hakkavad järgmisest aastast saama täiendkoolitusi

Töötukassa hakkab rohkem panustama töötavate inimeste koolitamisse, et ka nappide või vananenud oskustega töötajatel oleks tööturul kindlam olla.

Lähiaastail suureneb töötukassa roll töötuse ennetamisel ja tööjõupuuduse leevendamisel, kirjutab töötukassa juhatuse liige Reelika Leetmaa sotsiaalministeeriumi blogis. Töötukassa on koostöös sotsiaalministeeriumi ja partneritega ette valmistanud tööhõiveprogrammi, mis võimaldab järgmise aasta kevadest pakkuda koolitusi ka töötavatele inimestele.

Viimastel aastatel on tööpuudus jõudsalt vähenenud ja tööandjad kurdavad üha enam, et sobivate oskustega töötajaid on keeruline leida. Mitmed uuringud kinnitavad, et äritegevuse laiendamist ja töötajate palkamist takistab sobivate oskustega töötajate põud. Tööealise rahvastiku vähenemine ja vananemine pingestab olukorda veelgi.

Oskuste põud puudutab ka tänaseid töötajaid. Mullu ei olnud rohkem kui veerandil töötajatest eri- või kutsealast haridust ning üle kolmandiku oli selle omandanud enam kui kaks aastakümmet tagasi, mil lõputööd trükiti veel kirjutusmasinaga. Oma eesti keele oskust pidas väheseks ligi viiendik töötajatest.

Tehnoloogia kiire areng on muutnud kasutuks nii mõnedki varem omandatud oskused. Kehvema hariduse, nappide või vananenud oskustega töötajatel on suurem risk töö kaotada. Läbi aastate on Eestis olnud töötuse määrad kõrgemad erialase hariduseta, ebapiisava eesti keele oskusega, vähese töökogemusega, aga ka terviseprobleemidega inimestel. Uue tööhõiveprogrammi keskmes ongi töötajate oskuste arendamine, arvestades muutuva vajadusega.

Oskuste arendamiseks saavad toetust taotleda nii töökaotuse ohus töötajad kui ka tööandjad tööjõu leidmiseks või ettevõttes ümberkorralduste tegemiseks. Uute meetmete toel võiks prognoosi kohaselt alustada oskuste täiendamisega ligi 3500 inimest 2017. aastal ning 13 000 inimest 2018. aastal.

Töötajatele täienduskoolitus või tasemeharidus

Töötajatele lisandub oskuste arendamiseks ja kvalifikatsiooni tõstmiseks kaks uut võimalust: täiendusõpe koolituskaardiga ja tasemeõppes osalemise toetus. Need on mõeldud eelkõige neile, kel on puuduvate või vananenud oskuste tõttu suurem risk töö kaotuseks - näiteks inimesed, kellel pole eri- või kutsealast haridust või kelle oskused on aegunud või kes on terviseseisundi tõttu sunnitud ametit vahetama.

Tööelus jätkamist toetava koolituse vajadust hindab ja aitab sobivat koolitust leida töötukassa karjäärinõustaja. Töötaja saab kokkuleppel töötukassaga valida sobiva kursuse töötukassa koolituskaardi partnerite pakutavate täienduskoolituste seast. Töötukassa tasub töötaja koolitus(t)e eest  kuni 2500 eurot kolme aasta jooksul. Toetatakse siiski vaid sellistel koolitustel osalemist, millel omandatavate oskuste järele on tööturul nõudlus.

Karjäärinõustamisel võib ka selguda, et tööturul hakkamasaamiseks on vaja uusi oskusi tasemehariduses. Sel juhul toetab töötukassa töötaja õppimist riigieelarvelisel õppekohal kutse- või rakenduskõrghariduses, makstes talle igakuiselt 130 euro suurust toetust. Sarnaselt täiendusõppele toetatakse ka tasemehariduse omandamist vaid juhul, kui vastava kutseala töötajate järele on tööturul nõudlus.

Tööandjale koolitustoetus

Tööandja saab järgmisel aastal taotleda töötukassalt koolitustoetust nii töötajate värbamiseks tööjõupuuduses valdkondadesse kui nende oskuste täiendamiseks seoses ettevõtte tegevuse ümberkorraldamise või kvalifikatsiooninõuete muutumisega.

Kuna töötaja koolitamine on esmajoones tööandja vastutus, antakse toetust juhul, kui see nõuab tööandjalt lisakulusid võrreldes mõistlike kuludega ehk tegemist on vähemalt kümnepäevase koolitusega. Tööandja saab valida juba olemasoleva täienduskoolituse või kui sobivat ei pakuta, siis luua koostöös täienduskoolitusasutusega sobiva õppekava ja sellele vastava koolituse.

Töötaja koolituskulude katmisel on tööandjal ka omavastutus. Üldjuhul hüvitab töötukassa tööandjale koolituskulust poole, kuid mitte rohkem kui 1250 eurot töötaja kohta. Soodustamaks tööturul keerulisemas olukorras inimeste, näiteks üle 50-aastaste värbamist või töötamise jätkamist, võib töötukassa hüvitada ka kuni 80 protsenti, kuid mitte rohkem kui 2000 eurot töötaja kohta.

Märkimisväärne investeering töötajate oskustesse

Arvestades uute meetmete avanemisega järgmise aasta mais, investeeritakse prognoosi kohaselt töötajate oskuste arendamisse 2017. aastal ligi kolm miljonit eurot ja 2018. aastal kuni 15 miljonit eurot. Tulemusena tõuseks tööturuteenuste kogukulu 2018. aastal samale tasemele kui kümneprotsendilise töötuse määra juures 2012. aastal.

Uuringud kinnitavad, et investeeringud töötajate oskuste arendamisse aitavad kaasa majanduse struktuurimuutustele ning parandavad konkurentsivõimet üldiselt. Samuti jääb oskajam töötaja väiksema tõenäosusega töötuks ja kogeb harvem vaesust. Seega võiks oodata, et need investeeringud on tulusad ja toovad kasu nii töötajatele kui ka majanduse konkurentsivõimele laiemalt. Jääb veel soovida, et töötajatel jätkub õpihuvi ja tööandjad neid selles toetavad.

Fotod Riiast: Kaljulaid rääkis Vējonisega Rail Balticu projektist

Eilne visiit Soome selja taga, kohtus president Kersti Kaljulaid täna hommikul Läti riigipea Raimonds Vējonisega.

Riigipea kohtus Riias Läti presidendi Raimonds Vējonise ja parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega, et arutada Eesti-Läti majandus- ja kultuurialast koostööd, sealhulgas Rail Balticu projekti hetkeseisu ning Eesti ja Läti vabariikide sajanda juubeli tähistamist, teatas presidendi kantselei.

«Mul on hea meel tõdeda, et meil on Lätiga sarnane arusaam Balti riikide koostööst, seda nii julgeolekut, energiasõltumatust kui ka transpordiühendust puudutavate algatuste osas. Pikaajaliste eesmärkide elluviimise aluseks on heanaaberlikud suhted. Eestil ja Lätil on ühine nägemus regiooni tulevikust,» tõdes Kaljulaid tutvumisvisiidil Lätis.

Eesti riigipea nentis kohtumisel Läti presidendiga, et kaitsealane koostöö on muutunud julgeolekukeskkonnas olulisem kui kunagi varem. «NATO Varssavi tippkohtumise olulisim otsus meie jaoks oli NATO lahingüksuste paigutamine Eestisse, Lätti, Leetu ja Poola,» ütles Kaljulaid, kelle sõnul on julgeoleku aspektist sama tähtis Balti riikide energiaalane sõltumatus Venemaast.

Presidendid Kaljulaid ja Vējonis leidsid ühiselt, et kindlasti tuleb panustada kahe riigi vahelistesse IT-algatustesse. «Andmevahetus saaks toimuda ka kolmepoolsena Soome-Eesti-Läti vahel, sest Eestil on juba piiriülene IT-koostöö Soomega,» märkis president.

Riigipea jõuab Eestisse tagasi täna lõunal. Järgmise välisvisiidi teeb president 26. oktoobril Leetu.

Veerand miljardit eurot maksva Soome-Eesti gaasijuhtme rahastamine sai allkirjad

Täna allkirjastati Brüsselis rahastamisleping, millega eraldatakse Euroopa Liidu eelarvest 187 miljonit eurot Soome ja Eesti gaasivõrke ühendava gaasijuhtme Balticconnector ehitamiseks.

Kokkuleppe allkirjastamisel osalesid ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, Eesti peaminister Taavi Rõivas ja Soome peaminister Juha Sipilä.

Balticconnectori ehitamisega lõpetatakse Soome gaasituru eraldatus ja suurendatakse gaasivarustuse kindlust kogu Läänemere idapiirkonnas.

«Balticconnector tähendab olulist arengut Põhjamaade ja Balti riikide energiaturu integreerimise seisukohast. See suurendab piirkonna turvalisust, mitmekesistab tarneallikaid ning tuleb kasuks tarbijatele. Tänu piirkondlikule koostööle ja ELi toetusele on võimalik muutuda täiesti eraldatud turust liidu üheks mitmekesisemaks ja avatud energiaturuks, millel on head väljavaated edasiseks arenguks,» märkis peaminister Rõivas.

Balticconnector koosneb kolmest osast: 22 km Soome maismaal, 80 km mere põhjas ja 50 km Eesti mandriosas. Tänu sellele on võimalik mõlemas suunas transportida üle 7,2 miljoni kuupmeetri gaasi päevas. Koos Poola-Leedu gaasijuhtmega saavad Soome ja Baltimaad nii valida mitme gaasitarneallika ja tarnetee vahel. See kaitseb tulevikus võimalike tarnekatkestuste eest.

2020. aastaks valmiva gaasijuhtme ehitamisele kulub kokku 250 miljonit eurot, millest 187 miljonit eurot ehk 75% saadakse Euroopa ühendamise rahastust.

Euroopa Komisjon on võtnud endale kohustuse parandada energiaühendusi Läänemere piirkonnas. Piirkonna gaasi- ja elektritaristud ei ole omavahel piisavalt ühendatud, piirkonna energiasüsteemide eraldatus peab lõppema ja kogu piirkond tuleb integreerida ülejäänud ELi energiasüsteemi. Balticconnector on esimene gaasijuhe, mis ühendab Soome gaasivõrgu Eesti ja Euroopa mandriosa võrguga.

Tartu teadlaste vereproovileiutis pälvis Rootsi innovatsioonipreemia

Vereproove 30 korda odavamalt ja kiiremini analüüsida võimaldav geenitehnoloogia meetod GlobinLock pälvis tänavusel Rootsi äriauhindade ettevõtluskonkursil tehnoloogilise innovatsiooni auhinna.

«Globiinilukk võimaldab analüüsida vereproove, mis on juba kogutud paljudesse geenipankadesse ja mida iga päev patsientidelt võetakse. Nii võib see meetod mõjutada miljonite inimeste heaolu,» selgitas TerviseTAK-i juhtivteadur ja globiiniluku üks arendaja Kaarel Krjutškov.

Vereproovide analüüsi raskendavad peamiselt punased verelibled ning globiini RNA. Praegused lahendused keskenduvad globiini RNA püüdmisele enne analüüse. Globiinilukk aga «vaigistab» punavereliblede globiini RNA vahetult enne analüüsi tegemist. Selleks kasutatakse kahte sünteetilist DNA ahelat, mis avab uue võimaluse globiinist tuleneva probleemi lahendamiseks laboratooriumis.

Ericsson Eesti juht Seth Lackman tõstis auhinda üle andes esile suurepärast teaduse ja ettevõtluse koostööd, kus valdkonna jaoks erakordselt lühikese aja ehk kahe aasta jooksul on jõutud valmis mitte ainult tehnilise lahenduse, vaid ka patendi ja kaubamärgi registreerimisega.

Konkureeriv globiini püüdmise meetod võtab aega 90 minutit, globiiniluku meetodiga aga vaid kümme minutit. Seniste meetoditega on ühe analüüsi hind 30 eurot, kuid globiinilukuga alla ühe euro.

GlobinLock-meetodi arendasid välja TerviseTAK-ist Kaarel Krjutškov ja TÜ reproduktiivmeditsiini professor Andres Salumets. Rootsi Karolinska Instituudist tehti koostööd professor Juha Kerega.

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS on teadusuuringutele ja tootearendusele keskendunud biotehnoloogiafirma, mille peamine tegevusvald on personaalmeditsiin, ravimiarendus ja reproduktiivmeditsiin nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiini alal.

Kaljulaid alustas presidendiaega suure toetusega

Kersti Kaljulaidi toetab presidendina täielikult või toetab pigem 73 protsenti küsitletuist, selgub uuringufirma Kantar Emor BNSi tellimusel läbi viidud uuringust.

Suurem on president Kaljulaidi toetus naiste seas, ulatudes 75,9 protsendini. Meestest toetab Kaljulaidi 69,9 protsenti.

Eestlaste seas on Kaljulaidi toetus 80,7 ja muust rahvusest Eesti elanike seas 56,5 protsenti.

Noorte, kuni 35-aastaste Eesti elanike seas toetab Kaljulaidi 67,2 protsenti, 35–50-aastaste seas 74,6 ja vanemate kui 50-aastaste seas 76,7 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 14.–19. oktoobrini vastajate kodudes ja veebiintervjuude teel 1180 Eesti elanikku vanuses 15–74 aastat.

Riigikogu valis Kersti Kaljulaidi presidendiks 3. oktoobril. Kaljulaidi poolt hääletas 81 riigikogu saadikut.

Ilves alustas 71 protsendilt

Toomas Hendrik Ilvest toetas 2006. aastal uue presidendina 71 protsenti eestimaalastest. Postimees kirjutas pärast Ilvese ametisse astumist, et uuringute järgi on Ilvese suurimad toetajad kõrgharitud naised.

Suurimad Ilvese toetajad olid toona Lääne-Eesti maapiirkonnas elavad kõrgharidusega eestlannad, kel oli vanust alla 34 või üle 51 ning netosissetulek üle 3000 krooni kuus.

Ilvese toetus jäi napilt alla 60 protsendi ainult kahes rühmas: need olid tol ajal alla 3000-kroonise sissetulekuga ja Virumaa elanikest vastajad, kelle seas toetas Ilvese saamist presidendiks vastavalt 59 ja 59 protsenti, kirjutas Emor kümme aastat tagasi.

Tervelt viies rühmas oli üle 20 protsendi vastanuid, kes pigem ei toeta või ei toeta üldse Ilvest kui presidenti. Miinusedetabeli tipus olid muulased, kellest Ilvese vastu oli 26 protsenti, samal ajal kui 49 neist tema valimist pooldas.

Teisele kohale platseerusid tallinlased, kellest ütles uuele presidendile «ei» 24 protsenti, ehkki pealinna elanikest 62 protsenti oli vastupidisel arvamusel. Kolmas suurim Ilvese opositsionääride rühm oli aga alla 3000 krooni teenivad inimesed, kellest uut riigipead ei toetanud 23 protsenti vastanuist.

Rüütel alustas 74 protsendilt

Rüütel alustas oma ametiaega veel tugevamalt positsioonilt – tema valimist presidendiks toetas vahetult valimiste järel 2001. aastal kolm neljandikku elanikest (74 protsenti), maksimaalset toetust väljendas neist 37. Uut presidenti ei toetanud vaid 18 protsenti elanikest.

Rüütli presidendiks saamine mõjutas oluliselt suhtumist tema üldisesse avalikku tegevusse: kui 2000. aasta sügisel toetas Rüütli avalikku tegevust vaid 22 protsenti elanikest, siis aasta pärast sügisel 2001 juba 43 protsenti.

Suur toetus Rüütli ametiaja alguses, kui veel polnud võimalik hinnata tema reaalseid tegusid, tähendas, et rahva ootused presidendile olid suured: pooled eestimaalased lootsid ennekõike, et president pöörab enam tähelepanu sotsiaalprobleemidele. 13 protsenti eestimaalastest lootis suuremat toetust maarahvale ning 12 protsenti koalitsiooni ja opositsiooni lepitamist, mille puhul võib tõmmata paralleele uuele presidendile Toomas-Hendrik Ilvesele pandavate ootustega ühiskonnas valitseva lõhe kaotamisest. Vaid 5 protsenti inimestest pidasid Rüütli tegevuses oluliseks Eesti tutvustamist maailmas.

2006. aasta alguses püsis toetus Rüütlile endiselt tugevana, kuigi võrreldes ametiaja algusega oli see pisut langenud. Rüütli jätkamist presidendina toetasid 61 protsenti elanikest. Tuleb silmas pidada, et sel hetkel ei olnud konkurendid veel pildile ilmunud. Toetus jätkamisele oli mõnevõrra tugevam just eestlaste seas (64 protsenti võrreldes mitte-eestlaste 57 protsendiga).

Juba maikuuks muutus olukord täiesti –vaid 36 protsenti elanikest arvas, et Rüütel peaks presidendivalimistel kandideerima. Sellel ajal olid juba avalikustatud alternatiivsed presidendikandidaadid, mis tähendab, et inimesed kujundasid oma arvamuse, võrreldes Rüütli eeliseid ja puudusi teiste konkreetsete isikutega.

Postimees kirjutas kaks nädalat tagasi, et viimase viieteistkümne aasta jooksul on presidendiinstitutsiooni usaldusväärseks pidavate inimeste hulk kukkunud järjepidevalt. President Arnold Rüütli tippaegadel 2003. aasta juunis usaldas presidendiinstitutsiooni 86 protsenti inimestest, tänavu oktoobri alguseks oli sellest järgi jäänud vaid 50 protsenti.

Rüütli presidentuuri madalaim hetk oli ametiaja lõpus 2006. aastal. Toona valimised võitnud Toomas Hendrik Ilves tõi kohe kaasa presidendiinstitutsiooni usaldusreitingu kasvu ja umbusaldusreitingu languse. Tagantjärgi targana saab ütelda, et tollal saigi president Ilves nautida oma mõlema ametiaja peale kokku suurimat usaldust: reiting oli 75 protsenti ja ka mitteusaldajaid oli rekordiliselt vähe, ligi 20 protsenti.

Juba mõned aastad hiljem algas majandussurutis ehk masu, mis on meelde jäänud eelkõige suurte eelarve- ja palgakärbete ning kinnisvarakrahhiga. Juba 2009. aastal heideti president Ilvesele ette keskendumist välispoliitikale, samal ajal kui siseriiklikult on Eestis suured majandusprobleemid. Sinna aega jääb ka palju vastukaja tekitanud riigikogulaste palka tõstnud seaduse välja kuulutamine.

2010. aasta alguses sai presidendiinstitutsioon nautida veel suhteliselt kõrget usaldusreitingut, sealt edasi algas aga umbusaldajate kasv. Hävitavalt mõjus usaldusreitingule 2015. aastal välja öeldud presidendipaari abielulahutus. 

Septembris kaotas enim mobiilinumbreid taas Elisa

Tehnilise järelevalve ameti (TJA) statistika kohaselt kaotas tänavu septembris Eesti mobiilioperaatoritest enim numbreid Elisa Eesti AS, mille võrgust lahkus 839 mobiilinumbrit.

Tele2 Eesti AS kaotas septembris 413 mobiilinumbrit ja Telia Eesti AS sai juurde 1252 numbrit. Augustis kaotas Elisa 245 numbrit, Telia sai juurde 165 numbrit ja Tele2 82 numbrit.

Üheksa kuu kokkuvõttes on Tele2 kaotanud 2928 numbrit, Telia saanud juurde 2588 ja Elisa 347 numbrit.

Tavatelefoninumbreid kaotas septembris samuti enim Elisa, mis kaotas 1606 numbrit. Telia sai samal ajal juurde 1432 numbrit. Üheksa kuu kokkuvõttes on enim numbreid ehk 1267 kaotanud Elisa Eesti, Tele2 on samal ajal juurde saanud 1213 numbrit.

Tehnilise järelevalve ameti statistika kohaselt liikus septembris kokku 10237 numbrit, millest 8332 olid mobiiltelefoni- ja 1905 tavatelefoninumbrid. Septembris tühistati kokku 6259 numbri teisaldamise avaldust, millest 6167 olid mobiiltelefoni- ja 92 tavatelefoninumbri teisaldamise avaldused.

Liikunud numbrite arv kajastab reaalsete tava- ja mobiiltelefoninumbrite üleminekut ühe sideettevõtte juurest teise juurde. Liikunud numbrite arvul puudub otsene seos sideettevõttega liitunud või sealt lahkunud klientide üldarvuga, sest ühel kliendil võib olla mitu numbrit, kuid samas üks liitumisleping.

Samuti ei kajasta numbriliikuvuse statistika kõnekaartide kasutusest ega uute liitumislepingute sõlmimisest ning vanade lõpetamisest tulenevaid muudatusi sideettevõtete klientide üldarvus.

Kaljurand asub välisministeeriumis tööle poole kohaga

Presidendivalimistel osalemiseks välisministri kohast loobunud Marina Kaljurand alustab esmaspäeval poole kohaga tööd välisministeeriumi küberjulgeoleku nõuniku ametikohal, mis on loodud tähtajaliselt ehk järgmise aasta lõpuni.

Välisministeeriumi pressiesindaja ütles Postimehele, et Kaljurand asub esmaspäeval ministeeriumi teenistusse Euroopa Liidu eesistumise küberjulgeoleku nõuniku tähtajalisele ehk järgmise aasta lõpuni moodustatud ametikohale 0,5 koormusega. Kaljuranna kuupalk on tema sõnul 1250 eurot.

Kaljuranna peamiseks tööülesandeks on nõustada ministeeriumi küberjulgeoleku küsimustes ELi eesistumise ja selle ettevalmistuste vältel. «Meie huvides on, et Euroopa Liidus tekiks ühine arusaam, kuidas reguleeritakse küberjulgeolekut, ning oluline on liikmesriikide seni erinevate praktikate suurem ühtlustamine. Üheks eesmärgiks on tagada ka tihedam infovahetus küberjulgeoleku küsimustes NATO ja ELi vahel,» ütles ministeeriumi pressiesindaja.

Lisaks jätkab Kaljurand tööd Eesti esindajana ÜRO riiklike küberekspertide rühmas, kus ta on osalenud alates 2014. aastast.

Nädala alguses kirjutas Kaljurand sotsiaalmeedias, et on saanud mitmeid pakkumisi ka erinevate projektide juhtimiseks ning loenguteks rahvusvahelistest suhetest ja diplomaatiast. Novembris alustab ta enda sõnul esimese nädalase kursusega Kiievi riigijuhtimise ja poliitika koolis.

«Ja loomulikult jätkan kohtumiste ja loengutega Eestis. Mul on väga hea meel, et noored soovivad kohtuda ja arutada nii välispoliitikat kui ka laiemalt ühiskonnas toimuvat,» kirjutas ta ning lisas, et samuti jätkab ta tegevust heategevusprojektidega.

Tasakaaluliikuriga liikleja sõitis ratturile tagant otsa

Politsei otsib 20. oktoobri õhtul Tartus Kroonuaia tänaval juhtunud liiklusõnnetuse tunnistajaid.

Lõuna prefektuuri teatel juhtus liiklusõnnetus neljapäeva õhtul kella 17.30 ajal Kroonuaia sillal spordihoone poolsel kergliiklusteel jalgratta ja tasakaaluliikuri vahel.  Politseile teadaolevalt liikus 43-aastane naine rattal Kroonuaia sillalt spordihoone suunas, talle sõitis tagant otsa tasakaaluliikur.

Liiklusõnnetuse osapooled sündmuskohal omavahel kokkuleppele ei saanud, sestap palub politsei kõigil, kes oskavad anda infot juhtunud õnnetuse kohta, helistada politsei telefonil 730 8814 või kirjutada louna.ate@list.politsei.ee.

Foto: politsei otsib taga eeluurimisest kõrvale hoidvat meest

Politsei otsib taga kohtueelsest menetlusest kõrvale hoidvat 48-aastast Tarmo Tinkust, kes on tagaotsitav seoses isikuvastase kuriteoga.

Kõigil, kes omavad teavet tema praegusest võimalikust asukohast, palutakse sellest teada anda politseile telefonil 7668171, politsei infotelefonil 612 3000 või meilitsimerle.saavel@politsei.ee.

Politsei otsib taga eeluurimisest hoiduvat meest

Seoses isikuvastase kuriteoga otsib politsei taga kohtueelsest menetlusest kõrvale hoidvat 48-aastast Tarmo Tinkust.

Lõuna prefektuur palub kõigil, kel on informatsiooni mehe praegusest asukohast, anda sellest teada politseile telefonil 7668171, politsei infotelefonil 612 3000 või meilitsi merle.saavel@politsei.ee.

Linn muutus varguste hirmus valgeks

Mõisaküla linnapea Ervin Tamberg ütles eile, et ta pole viimase juhtumiga täpselt kursis, aga linnaelanikel on turvatunne kadunud ja seetõttu on ka linnavalitsus asunud tegutsema. Kui seni kustus tänavavalgustus nädala sees kell 23, siis 1. oktoobrist põlevad lambid öö läbi. «Tahaks ikka inimesi kaitsta ja meie võimuses on seda nii teha,» lausus Tamberg.

Samas tunnistas ta, et inimesed, kes on sattunud varguste ohvriks, pole sellest paljudel juhtudel isegi politseile teatanud. «Ütlevad, et sellest pole mingit kasu. Mina olen seda meelt ja ka inimestele olen rääkinud, et tuleb helistada 112,» lausus Tamberg. 

Kuigi selles, kes on varguste taga, pole seni selgust, ütles linnapea, et kahtlustab Lätit. «Meie arvamus on see, et keegi meie linnast on informaator, aga vargapoisid on mujalt,» lisas ta. 

Naabrivalve jättis aiakäruga saaki kokku vedanud varga töö pooleli

Ööl vastu neljapäeva Mõisaküla äärelinnas Paju tänaval tegutsenud varga töö katkestas kõrge kuuseheki taga elav naaber Raimond Elblaus, kes läks koera haukumise peale õue ja kuulis kolkimist.

Kella ühe paiku öösel helistas Raimond Elblaus kahtlase heli peale ka lähedal elavale vennale. Kui ta oli soojemad riided selga pannud, hakkas Elblaus minema naabrite maja poole, kui märkas kuuvalguses mõnekümne meetri kaugusel inimest. Elblaus pidas teda esialgu oma vennaks, kes oli lubanud samuti välja tulla, kuid see oli hoopis suli, kes jooksu pani. 

Jäi tabamata

Kehvade jalavarjude tõttu ei saanud Elblaus talle kohe järele joosta. Peagi nägi ta keset teed seismas tühja aiakäru ning selle lähedal kraavis vedelemas  kaablit ning hiljem kuuseheki alla peidetud saagi ja autorehve. «Paistis, et varas oli oma asjadega lõpule jõudnud,» ütles Elblaus. Taskulambi valgel ringi vaadates siras eemalt vastu helkur – põgenema saanud mees oli pannud jalgratta äraviimiseks valmis teise kuuseheki juurde.

Minema lipsas ta kahe naabri vahel olevast aianurgast, kus polnud võrku ees. See, et suure kuuse all niisugune auk peitub, tuli elanikele endilegi üllatusena. Ahto Kirikal, kes varga tegutsemise ajal kodus rahulikult maganud oli ja tänu naabritele üles ärkas, tunnistas, et varas pidi ümbruskonda hästi tundma. Seda, kes suli oli, kohalikud aga ei tea. 

Politsei välja kutsunud mehed olid varajaste hommikutundideni väljas ja sõitsid autoga ringi, kuid asjatult.  

Ahto Kirikal ütles, et ööl vastu neljapäeva tegutsenud varas oli tal kontvõõraks käinud arvatavasti juba varemgi. Viimati kuu aega tagasi, mil tema auto paagist läks kaduma 20 liitrit kütust. Samal korral oli naabritel minema viidud kompressor, elektrimootor ja pisemaid esemeid, millega tekitati omanikule rohkem kui tuhande euro väärtuses kahju. 

Et Mõisakülas on viimasel ajal olnud palju vargusi, oli Kirikal pärast kuu aja tagust bensiinivargust, mis oli järjekorras kolmas, üht-teist oma vara kaitsmiseks ette võtnud. Näiteks oli ta pannud kuuriakendele trellid ja paigaldanud ustele sissepoole riivid. Need lõhkus varas seekord nii ära, et peremehel tuli hiljem uks pikkade kruvidega kinni lasta. 

Seekord jättis varas maha koti, mille sisu näitas, et ta on lisaks kõigele muule spetsialiseerunud just nimelt bensiinivargustele. Nimelt tuli põgenemishoos murule vedelema jäänud tööriistakotist välja kümmekond autovõtit. Nende seas võis olla ka Kirikali enda võti, sest see oli tal autost, kust varas kütust oli võtnud, kaduma läinud. Lisaks autovõtmele leidus suuremas kotis muukimiseks vajalikke tööriistu ning Kirikali trimmeripea. Varga tööriistakoti võtsid politseinikud sündmuskohalt kaasa. 

Külma kõhuga tegelane

Raimond Elblaus leidis, et pätt peab olema ääretult külma kõhuga, kui ei lasknud end häirida naabruses olevate koerte haukumisest ja tegutses lärmakalt enam-vähem Ahto Kirikali akna all, samal ajal kui pererahvas toas magas. Elblaus ütles, et tema on seni õnneks pääsenud, sest tal on kõva häälega koer, tänu kellele ta on varemgi kahtlase liikumise peale välja läinud. 

Viljandi politseijaoskonna juhtivuurija Kaarle Kumer ütles, et politseile on viimase nelja kuu vältel teatatud neljast Mõisakülas toimepandud vargusest, mille üksikasjade uurimiseks on alustatud ka kriminaalmenetlust. «Võib-olla on kannatanuid veel, kuid sellisel juhul ei ole nad süütegu veel avastanud või on jätnud politsei juhtunust teavitamata,» lisas Kumer. Seetõttu palus ta elanikel hoovid ja kõrvalhooned üle vaadata.

Mõisakülas asetleidnud varguste puhul on muster olnud sarnane: valdavalt on varastatud kõrvalhoonetest ja kuuridest esemeid, mida on õnnestunud sealt lihtsalt kätte saada.

Kumer pani südamele, et iga kohalik elanik saab kuritegude ennetamisse oma panuse anda, kui paneb tähele piirkonnas liikuvaid kahtlasi isikuid ja sõidukeid ning jagab seda infot politseiga. Politsei soovitab inimestel oma elukoht ja hinnalisem vara võimalust mööda kindlustada. 

Kolleegi mõrvata üritanud taksojuhi süüdimõistmine jõustus lõplikult

Kolleegi mõrvata üritanud Virumaa taksojuhi Toivo süüdimõistmine jõustus riigikohtu neljapäevase lahendiga lõplikult.

Riigikohus leidis, et Toivo süüküsimus on lahendatud veatult ning kassatsioon jääb selles osas tagajärjetuks. «Kohtud on järginud faktiliste asjaolude tuvastamisel kriminaalmenetlusõigust, samuti on kohtuotsused piisavalt põhjendatud ning kohtute siseveendumuse kujunemine Toivo süü tõendatuse osas on lugejale jälgitav ning loogiline. Kohtuotsustes esitatud järeldused põhinevad selgetel, ammendavatel ja vastuoludeta seisukohtadel,» märkis riigikohus.

Samas leidis riigikohus, et alam kohtuaset eksis, kui karistust määrates viitas Toivo varasemale karistatusele. «Registrist kustutatud karistusandmed ei saa olla aluseks isikule mõistetava karistuse individualiseerimisel eripreventiivses tähenduses, kuna see ei arvesta süüdistatava vahepealset õiguskuulekat käitumist. Iseäranis ilmne peaks see olema praegusel juhul, kus Toivo viimased kuriteokaristused pärinevad Eesti taasiseseisvumise eelsest ajast,» märkis riigikohus.

Siiski polnud see õiguslik rikkumine piisav, et oleks seadnud kahtluse alla Toivole määratud karistuse, mille riigikohus jättis jõusse.

Viru maakohus leidis mullu novembri lõpus, et 68-aastane Toivo on konkurendi mõrvakatse korraldamises süüdi ning tal tuleb selle eest kanda 16-aastane vangistus. Toivo kaitsja leidis aga apellatsioonkaebuses, et Toivo süü ei ole tõendatud ja ta tuleks õigeks mõista. Alternatiivselt palus kaitsja maakohtu otsuse osalist muutmist ning Toivole määratud karistuse kergendamist. Tänavu märtsi alguses jättis Tartu ringkonnakohus süüdimõistmise siiski muutmata. Seejärel pöördus Toivo kaitsja kassatsioonkaebusega riigikohtusse.

Kohtueelsel uurimisel kogutud andmetel tekkis taksojuhi ametit pidanud Toivol tüli oma 61-aastase konkurendi Stanislaviga ning mees otsustas Stanislavi mõrvata. Selleks valmistas Toivo oma Jõhvi kodus lõhkeseadeldise ning viis selle 2013. aasta 18. novembril Stanislavi kodu juurde. Ta kuhjas pommi peale prügi ning sättis asjad nii, et sodi eemaldamisel oleks plahvatanud ka pomm.

Järgmise päeva hommikul märkas prügihunnikut Stanislavi abikaasa, kes palus oma mehel sodi ära koristada. Viimane asuski hunnikut likvideerima, käivitades sellega ka lõhkeseadeldise. Tänu õnnelikule juhusele pommi põhilaeng siiski ei plahvatanud, küll aga sai Stanislav põletushaavu näole ja kätele pommist välja paiskunud süttinud gaasisegu tõttu.

Politsei asus lõhkekeha paigaldajat otsima ning jõudis möödunud aasta alguses Toivoni. Kohus võttis mehe tunamullu 28. jaanuaril vahi alla ning kohtueelse menetluse lõppedes sai ta süüdistuse mõrvakatses, plahvatuse tekitamises, samuti lõhkeaine ja pommi ebaseaduslikus käitlemises.

Elukaaslase peksmise tellinud naine sai šokivangistuse

Harju maakohus karistas täna šokivangistusega naist, kes tellis oma elukaaslase peksmise, samuti said karistada naise mahitusel tegutsenud rusikakangelased.

Süüdistuse järgi oli Gerli oma elukaaslasega tülli läinud. Tänavu 8. mail palus naine oma tuttavatel Raivol ja Kristol mees n-ö «õppetunniks» läbi peksta.

Gerli valis kuriteo toimepanemiseks sobiva koha, helistas elukaaslasele ja kutsus ta Tallinnas Sõle tänav 16 asuvasse parki endaga kohtuma. Samal ajal juhatas ta kohtumispaika ka Kristo ja Raivo, kes asusid pargis varitsema.

Kui varitsetav jõudis kella 12.35 ajal parki, ründasid teda Kristo ja Raivo, tungides talle selja tagant kallale ja tõugates ta kõhuli maha. Seejärel peksis Raivo kannatanut puidust kaikaga vastu pead ja keha ning Kristo peksis samal ajal jalgadega vastu pead ja keha.

Saades teada, et juhuslikud pealtvaatajad kutsuvad kohale politsei, hoiatas peksmist eemalt pealt vaadanud Gerli oma kamraade, kes lõpetasid peksmise ja põgenesid sündmuskohalt koos Gerliga. Peksmisega põhjustati kannatanule eluohtliku tervisekahjustuse, kuid tänu sellele, et üks möödujatest kutsus kohale kiirabi, õnnestus meedikutel tema elu päästa.

Harju maakohus tunnistas Gerli süüdi tervisekahjustuse tekitamises, millega on põhjustatud oht elule, ja mõistis talle karistuseks kuueaastase vangistuse. Lühimenetluse tõttu vähendati mõistetud karistust kolmandiku võrra, mille tulemusel jäi karistuseks neli aastat. Sellest tuleb naisel kohe ära kanda kuus kuud vangistust, ülejäänud karistusosa aga kanda tingimisi nelja-aastase katseajaga.

Raivo sai elule ohtu kujutanud tervisekahjusutse tekitamise eest lühimenetluses kolme aasta ja nelja kuu pikkuse vangistuse, millest tulnuks kohe ära kanda neli kuud ja ülejäänud karistusosa kanda tingimisi kolmeaastase katseajaga. Kuna Raivo oli nõutud vangistusaja juba eeluurimisel trellide taga veetnud, pääses ta otse kohtusaalis vabadusse.

Kristo jäi süüdi tervisekahjustuse tekitamises, millega on põhjustatud oht elule, ja võttis selle eest lühimenetluses vastu kahe aasta ja kaheksa kuu pikkuse vangistuse. Sellest kaks kuud peab ta trellide taga veetma ja kohus võttis ta otse saalis vahi alla. Ülejäänud karistusosa tuleb mehel kanda tingimisi kolmeaastase katseajaga.

Motoklubi liikme tapnud Indrek Kruuv kaebab hoolega

Neli aastat tagasi Pärnus motoklubi Klan liikme surnuks peksnud Indrek Kruuv tahtis 30 miljonit eurot hüvitist ning taotles riiklikku õigusabi, et esitada kaebus Euroopa inimõiguste kohtusse (EIK).

Möödunud nädalal jõustunud ringkonnakohtu otsusega ei määratud Kruuvile õigusabi. Ka tema muud kaebused pole vilja kandnud.

Juba 2013. aastal, kui Kruuv süüdi mõisteti, avaldas ta arvamust, et menetlejad on tema õigusi rikkunud. Nii jõudis vaidlus riigikohtuni, kes jättis maakohtu määratud 11aastase vanglakaristuse jõusse.

Järgmisel aastal esitas ta hagi halduskohtusse, et kohus tuvastaks sündmuskoha vaatlusprotokolli vormistamises rikkumisi ja nõudis kahju hüvitamist. Halduskohus jättis hagi rahuldamata. Möödunud aastal jõudis vaidlus jälle riigikohtuni, mis asja enam menetlema ei hakanud.

Seejärel esitas Kruuv Lääne ringkonnaprokuratuurile neli taotlust kahju hüvitamiseks. Kui esimeses taotluses nõudis ta 25 000 eurot, siis viimases juba 30 miljonit. Sel aastal jätsid need nõuded rahuldamata ringkonna- ja riigiprokuratuur, maa-, ringkonna- ja riigikohus. 

Kolm korda kõikides kohtuastmetes kaotuse saanud Kruuvi kaebused pole veel lõppenud.

Selle aasta augustis esitas ta järjekordse taotluse Pärnu maakohtule, et riik maksaks talle kinni õigusabi Euroopa inimõiguste kohtusse minemiseks. 

Maakohus märkis, et tapmises süüdi mõistetu oli EIKi minemiseks hiljaks jäänud, sest kohtuasjast oli möödas üle kuue kuu.

Seega jättis sellegi taotluse rahuldamata kaks kohtuastet. Ringkonnakohtu sellekohane otsus jõustus 13. oktoobril.

Süüdistuse järgi peksis Indrek Kruuv 2012. aasta aprillis jõhkralt motoklubi Klan liiget ja jättis pekstu surema. Kaaskodaniku tapnud mees ja tema advokaat arvasid, et tapmise süü oleks tulnud ümber hinnata surma põhjustamiseks ettevaatamatusest.

Peterburi teel Tallinnast väljasõidul oli hiigelummik, veok sõitis teelt välja

Tallinnas Peterburi teel oli päeval kella poole ühe paiku linnast väljasuunduval rajal veoauto külili paiskunud, mistõttu tekkisid ummikud. Liiklus avati uuesti õhtul kella 19 paiku.

Kell pool üks teatati politseile, et Peterburi teel, linnast väljasuunduval suunal on veoauto teel külili paiskunud, kinnitas politsei- ja piirivalveameti valvepressiesindaja.

Päästjad lõikasid mehe veokist välja ja kiirabi toimetab ta haiglasse, kus selguvad tema täpsemad vigastused.

Üks sõidusuund oli kinni ning tekkisid suured ummikud.

Politsei reguleeris kohapeal liiklust, kuid palus võimalusel antud marsruuti vältida ning ümbersõiduks kasutada Vana-Narva maanteed.

Kella 16.15 paiku teatas Põhja prefektuur, et Peterburi tee linna sisenev suund on avatud ning lahti on ka üks väljuv suund.

Teates lisati, et toimub koorma ümberlaadimine ja seejärel hakatakse veoautot ratastele tõstma. Tõenäoliselt suletakse linnast väljuv suund tõstmise ajaks täielikult.

Põhja prefektuuri pressiesindaja teatas, et liiklus avati uuesti kella 19 paiku õhtul.

Politsei palub liiklusõnnetuse pealtnägijatel võtta politseiga ühendust
telefonil 6 123 000.

Jalakäijad kaebavad autojuhtide peale, aga rikuvad eeskirju sohvritest enam

Täna hommikupoolikul pööras liikluspolitsei Tartus suuremat tähelepanu jalakäijate ja ratturite ohutusele vöötradadel. Just kergliiklejatelt on politsei saanud viimasel ajal ohtralt kaebusi, et autojuhid ei arvesta nendega. Sohvrite arvates pole aga ka jalakäijad patust puhtad.

Tartu patrulli- ja liiklusjärelevalvetalituse vanemkomissar Enn Virk kinnitas Tartu Postimehele, et politsei tegi järelevalvet just nendes kohtades, millele linnaelanikud ise kõige enam tähelepanu on juhtinud. Kergliiklejad on edastanud, et autojuhid ei arvesta nendega piisavalt, ei anna neile reguleerimata ülekäigurajal teed ega isegi aeglusta vöötrajale lähenedes, et veenduda, kas keegi on teeületamise ootel. Probleem on aga seegi, et jalakäijad ja ratturid ei ületa teed õiges kohas või teevad seda keelava fooritulega.

Tartus osales tänases aktsioonis neli liikluspatrulli. Nelja tunni vältel avastas ja fikseeris politsei ülekäiguradadel järelevalvet tehes 15 rikkumist, mille olid toime pannud kergliiklejad, ning kolm sõidukijuhtide põhjustatud rikkumist. Veel avastati viis turvavööta autojuhti ning üks joobetunnustega sõidukijuht.

Enim rikkumisi oli seotud fooritulede eiramisega. 14 jalakäijat ja üks rattur eirasid fooris põlenud keelavat tuld. Kui inimene varem seesuguseid rikkumisi toime pannud ei ole, määratakse sellise teo eest rahatrahv 12–20 eurot.

Kolme kinnipeetud autojuhi rikkumised olid seotud kiiruse ületamisega ülekäiguraja vahetus läheduses. Neist kaks ületasid lubatud sõidukiirust kuni 20 kilomeetrit tunnis, üks sõitis aga lubatust kiiremini enam kui 21 kilomeetrit tunnis.

Kiiruseületamine võib äsja juhiloa saanud naise jalameheks jätta

Eile hommikul pidas politsei Tartus Turu tänaval kinni sõiduauto Saab, mille kiiruseks mõõdeti 79 km/h. Roolis istunud neiu rääkis, et sooritas just edukalt sõidueksami ning eufoorias läks liikluseeskiri meelest.

Liikluspatrull peatas Saabi 19. oktoobri hommikul kell 10.19. Kohas, kus sõidukiiruseks on kehtestatud 50 km/h, sõitis 1994. aastal sündinud naine 79 km/h. Ta rääkis politseile, et tuli just sõidueksamit sooritamast maanteeameti büroost ja eksam läks hästi. Värskete emotsioonide ajel unustas ta aga väidetavalt ära liiklusseaduse ja et linnas on lubatud kiiruseks autoga sõites 50 km/h.

Nüüd võib värsket juhiloa omanikku oodata karistusena rahatrahv ja/või juhtimisõiguse äravõtmine kuni kuueks kuuks.

Maanteeameti büroos sõidueksami sooritamine annab juhtimisõiguse kohe, kui vastavad andmed on registrisse kantud, ning sõitu võib alustada enne juhiloa füüsilist kättesaamist. Kui aga loa saamist kihutamisega tähistada, siis sõiduõigust kauaks ei jätku.

Raplamaal hukkus tulekahjus mees

Eile hilisõhtul põles Raplamaal elumaja, mille tagajärjel hukkus 54-aastane meesterahvas.

Eile hilisõhtul sai häirekeskus 22.54 äreva teate Raplamaalt Kaiu alevikust, kus Kasvandu tänaval põles ühekorruseline elumaja ning et seal võivad ka inimesed sees olla, kinnitas Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Viktor Saaremets.

Päästjate saabudes olid leegid katusest ning osalisel ka akendest väljas. Päästjad alustasid kohe puitmaja kustutamist ja võimaliku kannatanu otsinguid. Enne südaööd leitigi ühest tänava poolsest toast hukkunu, 54-aastane meesterahvas.

Majas ilmselt ei olnud suitsuandurit, päästetööde juhi sõnul hoone juurde jõudes ning seal töötades töötava suitsuanduri häält kuulda ei olnud, selgitas Saaremets.

Kustutustööd lõpetati veidi peale poolt kahte öösel. Tulekahjus hävis kogu maja katus. Tule-, suitsu- ja veekahjustusi sai kogu esimene korrus.

Piiririkkujateks osutusid vietnamlased

Viimastel aastatel on just sügiseti muutunud surve Eesti kagupiirile suuremaks ning illegaalseid piiriületusi tuleb ette tavapärasest rohkem. Möödunud nädalavahetusel pidasid piirivalvurid kinni viis väga kaugelt saabunud külalist.

Lõuna prefektuuri kinnitusel andis tähelepanelik inimene 13. oktoobril kell 17.30 piirivalvuritele teada, et nägi Võrumaal Misso vallas Leimani külas viit kahtlast meest, seljakott seljas. Sündmusele reageerinud piirivalvurid pidasid nad sealkandis kinni ning selgitasid, et tegu on Vietnami sotsialistliku vabariigi kodanikega vanuses 19–31 eluaastat.

Tartu halduskohtu otsusel paigutati mehed kinnipidamiskeskusesse ning juhtunu üksikasju selgitatakse menetluse käigus.

«Radar»: Kuidas pääses lapse surnuks löönud mees reaalse vangistuseta?

Kahe aasta eest vapustas Eestit uudis, et ema ja kasuisa on peksnud väikest last, mille tagajärjel on tüdruk eluks ajaks sandistatud. Karistuseks said nii ema Keiti Voogre kui kasuisa Egert Must reaalsed vanglakaristused. Selle juhtumi taustal on aga suurema tähelepanuta jäänud üks väike Viljandi tüdruk Kristella, kelle surma põhjustamise eest süüdi mõistetud Jaanus Lind kohtusaalist kaks kätt taskus minema kõndis.

Lugu sai alguse Viljandis Vaksali 32 asuvas kahetoalises korteris, kus 16. märtsil 2013 kell 18.40 helistas Jaanus Lind kiirabisse ning teatas oma kartusest, et tema kasutütar, kaheaastane Kristella, on suremas. Jaanuse elukaaslast, Kristella ema Siirit, ei olnud sellel hetkel kodus. Kiirabi viis Kristella ära. Tagasi koju tüdruk enam ei jõudnud.

17. märtsil ehk järgmisel hommikul peale Kristella haiglasse viimist, pöörduti sealt politsei poole. Tüdruku juhtumiga hakkas tegelema 22 aastase töökogemusega Lõuna prefektuuri Viljandi politseijaoskonna ennetus-ja menetlustalitluse teenistuse vanem, leitnant Leana Lemming.

«Haigla teatas, et neile on toodud üliraskes seisundis peatraumaga väike laps, kaheaastane tüdruk,» meenutab asja uurinud leitnant Leana Lemming.

Põhjus, miks haigla politseisse teate tegi, olid vanemate poolt antud vastuolulised põhjendused vigastuste kohta. Arstide sõnul vanemate jutt lapse kukkumisest või haigusest ei saanud põhjustada lapsel olnud vigastusi.

Vägivalda kahtlustati algusest peale

«Ja nemad kahtlustasid ka algusest saadik vägivalda,» ütleb Lemming, kes juba samal hommikul võttis ühendust Kristella ema Siiriga ja lisab, et ema oli väga endast väljas ning rääkis, et laps oli haige.

Algselt viidi Kristella Viljandi haiglasse, kuid veel samal õhtul edasi Tartusse Maarjamõisasse. Kristella seisund oli äärmiselt tõsine - tal oli tuvastatud peaajuturse ja ta oli koomas. Neli päeva hiljem ehk 20.03 kell 11:17 Kristella suri. Järgmisel päeval oleks ta saanud kahe aasta ja kolme kuu vanuseks.

Esimene asi, mille uurija Lemming toimiku vahele pani, oli Kristella pilt.

«Et prokurör ja kohtunik ja kõik, kes seda toimikut kunagi nägema peavad, et nad teaks, kellest me räägime. Et ta ei oleks lihtsalt nimi ja sünniaeg, vaid et ta oleks laps,» põhjendab uurija.

Politsei käis ka Kristella koduks olnud üürikorteris sündmuskohaga tutvumas.

«Kuna lapse tervisekahjustus või surma põhjustanud tervisekahjustus oli sisemine, siis me ei lootnud väga sealt sündmuskohalt midagi leida. Ja ei leidnud ka,» räägib Lemming.

Kristella elas koos ema Siiri ja kasuisa Jaanus Linnuga kahetoalises korteris. Midagi ebatavalist uurijatel silma ei jäänud - elutoas oli kahe-ja kolmekohaline nahkdiivan, laud, arvutilaud, ahju kõrval tool. Põrandat kattis vaip. Kuna tüdruku mänguasjad olid elutoas, siis enamuse ärkveloleku ajast veetis Kristella just seal.

Sündmuskohalt polnud võimalik asitõendeid leida, seega tuli oodata kohtuekspertiisi tulemusi ning aktiivselt koguda tunnistusi ja ütlusi.

«Erinevatest kohtadest ütlused, kuidas laps oli käitunud kasuisaga koos olles, arstitõendid. Ma küsisin ka perearstilt, sest laps oli ka varem pöördunud perearstile seletamatute traumadega, et sinikas siin ja sinikas seal,» meenutab juhtumi uurimist Leana Lemming.

Lapsel pidevalt sinikad

Viiratsi lasteaias Rüblik jõudis Kristella käia alla poole aasta. Kord ilmus Kristella lasteaeda sinikatega kaetult - sinikad olid kehal, rindkerel, seljal ja jalgadel. Selgituseks saadi lapsevanematelt, et kasuisa Jaanus Lind oli madratsit ühest toast teise transportides komistanud ja Kristellale peale kukkunud. Uurija sõnul oli sündmusi eraldi vaadeldes võimalik sinikaid ja marrastusi tekitanud olukordi eluliselt seletada. Kuid kõiki marrastusi ja sinikaid ühte kogumisse võttes sai neid lõpuks liiga palju.

«Tervikpildina hakkas tunduma, et kasuisa on selle asja taga,» ütleb Lemming.

Kristella keha saadeti lahkamiseks morgi juba surmapäeval. Töö võttis päev hiljem, 21. märtsil, ette 19 aastat kohtuarstina töötanud Tanel Vaas, kes on elu jooksul nii mitmeidki lapsi lahanud. Kuid ta tõdeb, et lihtne see ei ole.

«Lapsed on lapsed ja surnud lapsed - see on see kurb pilt,» tõdeb kohtuarst Tanel Vaas, kes uuris ka uurija Lemmingu kahtlusi Kristella peksmise osas. «Tunnistajate seletused, need viitasid sellele, et last on füüsiliselt väärkoheldud. Mina kohtuarstina seda otseselt tõestada ei saa, aga need tõendid viitasid sellele.»

 Lapse võimalikust peksmisest räägiti ka Kristella ema Siiriga, kes ei olnud avatud ning politseiga koostööd ei teinud.

 «Seletasin ka, miks ma küsin kõiki neid asju, aga ta suhtus pigem nagu vaenlasesse,» meenutab Lemming.

«Ütelda, et tegemist oli vägivaldse kasuisaga Jaanus Linnu näol, selle kohta ei ole kindlasti mingeid tõendeid,» ütleb ringkonnaprokurör Raul Heido, kellega nõustub lõpuks ka Lemming.

«Sellised viited küll olid olemas, aga nii palju meil tõendeid ei olnud, et talle kahtlus selles osas esitada,» ütleb Lemming.

Laps kukkus löögi tagajärjel

Ehk siis pikemat füüsilist väärkohtlemist Tanel Vaas tõestada ei saanud. Küll aga olid häirivad leiud, mida ta lahkamisel avastas.

Nimelt jõudis kohtuarst järeldusele, et last oli löödud näkku.«Ja selle tagajärjel on ta siis kukkunud peaga vastu põrandat või mingit pinda ja saanud peaajupõrutuse ja siis on tekkinud see verevalum, kõvakelmealune verevalum, mis siis põhjustas ka mõned päevad hiljem tema surma,» ütleb Vaas, kelle sõnul tegi järelduste tegemise keerukaks asjaolu, et surma taustast ei olnud piisavalt teada.

«Mul olid ainult see, mis ma nägin lahangul, mida ma arvasin ja järeldasin nendest vigastustest,» meenutab Vaas.

Kuna õnnetuspaigalt asitõendeid leida polnud võimalik, oli lahangu tulemus äärmiselt oluline. Just sellele ning tunnistajate ütlustele sai uurija Lemming toetuda. Kuna tunnistuste ja ütluste kogumine võttis aega, läks mitu kuud enne, kui Jaanus Lind lõpuks politseisse ülekuulamisele toodi.

«Selle jaoks just, et mitte süüdistada kedagi ilma asjata. Et lapse kaotus on niigi väga raske asi ja kui meie siis mingi vale versiooniga lagedale ilmume, siis me võime tekitada nagu hingelisi traumasid inimesele,» selgitab Lemming.

Ülekuulamiste ajal pidas Jaanus Lind end üleval rahulikult.

«Esialgu oli ta ise ka ikka väga hirmul ja ehmunud sellest, et me siis nagu järeldustega sinnamaani jõudsime, aga pärast ta nagu pisut kogus ennast ja lihtsalt ütles, et ta ei ole teinud seda,» meenutab uurija, et algselt väitis Lind, et laps kukkus.

«Tema ennast süüdi ei tunnistanud. Siis mingil hetkel tekkis see versioon, et ta mängis lapsega, hüpitas teda ja siis kogemata laps kukkus,» räägib uurija Lemming.

Lõuna ringkonnaprokurör Raul Heido tegeleb väärkoheldud laste asjadega igapäevaselt, ta on prokurörina töötanud 23 aastat, enne seda olnud viis aastat prokuratuuri uurija. Tema viis kohtusse ka Linnu süüasja.

«Jaanus Lind tunnistas juba kaitsja juuresolekul, et see kahetsusväärne juhtum, mis lõppes kaheaastase Kristella surmaga, et see sai alguse sellest, et ta kahekesi lapsega jäi koju ja kuna lapsele väga meeldis hüpitamine õhku, siis ta hüpitas last. Ja kuna neid hüpitamisi oli korduvalt, siis ühel hetkel ei suutnud ta last haarata, laps kukkus ja laps muutus loiuks ning mõne aja pärast helistas ta kiirabisse,» räägib Heido.

Kuigi Kristella ema Siiri uskus, et laps on surnud haiguse tõttu, jäi Jaanus Lind ütluste juurde, et laps oli just hüpitamise ajal kukkunud ja pead vigastanud. Kuna asjaolusid ei saanud täpsemini tuvastada ning lahkamisel selgunud vigastused sobisid oma olemuselt ka Linnu hüpitamise versiooniga, siis sellest lähtuvalt esitas Raul Heido lõpuks veidi enam kui aasta peale Kristella surma tema kasuisale, Jaanus Linnule süüdistuse.

«Kõigepealt esitati Jaanus Linnule süüdistus karistusseadustiku paragrahv 117 lõige 1 järgi, see on ettevaatamatuse tõttu surma põhjustamine,» ütleb Heido.

Märtsis 2015 mõistis Tartu Maakohus Jaanus Linnu õigeks. Prokuratuur kaebas otsuse edasi ja kolm kuud hiljem tunnistas Tartu Ringkonnakohus Linnu siiski süüdi. Jaanus Linnu kaitsja Mart Sikut kaebas jõustumata kohtuotsuse edasi ja riigikohus saatiski selle tagasi maakohtusse uueks läbivaatamiseks. Põhjus, miks Riigikohus seda tegi, peitus asjaolus, et Jaanus Lind oli vahepeal tagasi võtnud oma uurimise ajal antud ütlused Kristella hüpitamise kohta. Võimalik, et seda juttu oligi Lind ajanud ainult seetõttu, et lootis nõnda õnnetusjuhtumile mängides karistusest üldse pääseda. Kui aga asi ikka kohtusse läks, otsis ta juba muid vabandusi ja väitis, et laps oli haige. Igal juhul langes nii ära versioon, mille alusel prokurör alguses süüdistuse üldse esitas.

Lind lõi last meelega

«Leidis tuvastamist asjaolu, et Jaanus Lind tahtlikult lõi Kristellat. Ma ei näinud muud võimalust kui esitada uus süüdistus Jaanus Linnule,» ütleb Heido.

Lõplikult tuvastas kohus, et Jaanus Lind lõi last meelega, kuid see, et laps selle tagajärjel suri, oli õnnetus. Karistuseks määrati Linnule selle eest üks aasta ja kolm kuud tingimisi vangistust. Ehk reaalselt trellide taga veetis ta kaks päeva ja seda eeluurimise ajal.  

Käesoleva aasta märtsis ilmus uudis, et kohus karistas väikelapse surma põhjustanud meest tingimisi karistusega. Inimestes tekitas otsus kummastust ja tundus ebaõiglane. Vaid aasta varem olid ühe teise lapse peksmise eest tema vanemad saanud reaalse vanglakaristuse. Kohtu kõneisik, Tartu Maakohtu esimees Liivi Loide sõnab, et oluline on teada kõiki fakte, mis erinevates kohtutasandites esitatud on.

«See otsus võib tunduda ebaõiglasena asjaolusid teadmata,» ütleb Liivi Loide, kelle sõnul on oluline teada, et otsust tehes oli kohus seotud esitatud süüdistusega ning pidi karistust mõistes arvestama sellega, et kuigi Lind lõi last tahtlikult, oli selle tagajärg ehk lapse surm siiski õnnetus.

«Lisaks oli kohus seotud seda otsust tehes ka ühe varasema otsusega, mis Jaanus Linnu suhtes sama teo eest kohus oli ta süüdi tunnistanud, kuid oluliselt kergema süüdistuse järgi,» räägib Loide.

Ehk teisisõnu on kerge karistuse põhjus juriidikas. Kuna Lind oli oma hüpitamise-ütlustest taganenud, langes ära esimene õnnetuse versioon. Lihtsamalt öeldes – kadus ära selgitus, miks lapsel üldse vigastused tekkisid. Ja kuna see oli kadunud, esitas prokurör kohtupidamise uuel ringil rängema süüdistuse. Kuid kohtu käed olid juba seotud varasema otsusega.

«Hilisemal süüdimõistmisel ei saa süüdistatava olukorda raskendada,» lisab Loide.

Kristella surmas süüdi mõistetud Jaanus Lind on tänaseks 25-aastane. Ta on instruktor Teesoo Laskeklubis. Veel pool aastat enne Kristella surma osales Jaanus Lind Teesoo klubi poolt korraldatavatel «Mulgi Põder 2012», kus võistlesid parimad jahilaskurid. Lind võitis tol aastal kolmanda koha. Tema endised õppejõud Viljandimaal kirjeldavad teda kui täiesti tavalist poissi.

Juhtumiga tegelenud asjaosalistel on Jaanusest tekkinud oma pilt

«Esimene mulje, mis tuleb, on külm, emotsioonitu,» meenutab Jaanus Lindu kohtuarst Tanel Vaas.

«Kahetsust, kui ma nüüd meenutan kõiki neid kohtuistungeid, siis tema silmis ma seda näinud ei ole. Nagu teada, süüdi ei ole ta ennast tunnistanud,» ütleb Raul Heido.

Selleks, et lapse surma põhjustanud Jaanus Linnult kommentaari saada, pöördusime esialgu tema advokaadi Mart Sikuti poole, kes kliendi soovil ei saanud protsessist rääkida. Viljandis olles helistasime ka Jaanus Linnule, kes teatas, et ei soovi rääkida ning katkestas seejärel kõne.

Kaamera ees ei soostunud rääkima ka Kristella ema Siiri. Ta ütleb vaid, et Jaanus Linnuga nad tänaseks enam koos ei ela. Nad läksid lahku varsti peale lapse matuseid. Kuid ta ei eita, et lugu on meelel nii temal kui ta lähedastel.

 Kristella surm on sügava jälje jätnud kõigile, kes sellega aastate jooksul kokku on puutunud.

Selle taustal tekib küsimus, kas Jaanus Lind sai lapse surma põhjustamise eest liiga väikse karistuse?

«Ma olen selle peale mõtelnud ja olengi leidnud, et ükski karistus ei muuda seda, mis juhtus. Ma loodan, et temast saab korralik isa kunagi,» ütleb Leana Lemming.

«Ma pean õigeks seda, et Jaanus Lind on süüdi tunnistatud ja saanud karistada,» lisab Liivi Loide.

«Kas tingimisi.. Võib olla, et oleks olnud šokivangistus kuu aega. Mul on hea meel, et ta lõpuks karistuse kätte sai,» ütleb Tanel Vaas.

«Kahjuks ei ole võimalik ajaratast ümber pöörata ja Kristellat tagasi tuua,» sõnab Raul Heido.

Tallinn Fashion Week: suurejooneline moesõu Elu24s

Kuidas kärnkonnavorstid maineka teadusauhinnani viisid?

Austraalia iga-aastane «Peaministri teadusauhind» läks bioloogile, kes madudele ja sisalikele kärnkonnadega õppetunni andis.

Aagad ehk merikärnkonnad on ühed suuremad konnalised, mõnikord kasvavad nad lausa 22 sentimeetri pikkuseks. Teised loomad peaksid aagasid kartma, sest ehkki suur konn täidab kõhtu, on see tegelikult üks surmav suutäis, sest nende näärmed on mürgised. Iroonilisel kombel võivad merikärnkonnad ise toiduks saades teised liigid piirkonnast «välja süüa».

Sydney Ülikooli bioloog Rick Shine üritab juba aastaid teisi loomi merikärnkonna söömisest võõrutada. Tänavu premeeriti teda selle eest maineka «Peaministri teadusauhinnaga». Shine’i saladus peitub merikärnkonnavorstikestes. Vorstikestes on küll merikärnkonna mürk sees, ent võrreldes terve kärnkonnaga on mürgi kogus vorstikeses nii palju väiksem, et söömiselamus on küll ebameeldiv, ent isukat looma see ära ei tapa. Korra kärnkonnavorsti söönult kukkurloomad või sisalikud enam kärnkonni süüa ei taha.  

Inimesed polegi nii targad? Pärdikud valmistavad kivitööriistu tahtmatult

Tähelepanek manitseb antropolooge muististe tõlgendamisel täiendavale ettevaatusele ja seab kahtluse alla inimeste esivanemate nupukuse.

Nii vahendas ERR-i teadusportaal Novaator ajakirjas Nature ilmunud uurimust, mis näitas, et Brasiilias metsades elavad kaputsiinahvid valmistavad kive lõhkudes teadvustamatult kivikilde, mis meenutavad ligilähedaselt iidsete inimeste poolt miljonite aastate kasutatud tööriistu.

Kui võrreldavaid kivikilde tekib tahtmatult, poleks pidanud iidsed inimlased otseselt taipama, kuidas neid valmistada, vaid «pelgalt» mõistma, et neid saab kasutada millekski kasulikuks. 

Laiem avalikkus ei peaks siiski arvama, et teadlased on kirjutanud aastaid loomade tegevuse läbi kogemata tekkinud kivikilde põhjendamatult inimeste arvele. «Esiteks on kivitööriistadel kasutusjäljed ja kui peensustesse minna, siis tabab vilunud silm isegi vanimate kivitööriistade puhul ära, et nende valmistusviis on olnud siiski veidi keerukam ja neid leitakse korraga väiksemas koguses,» rääkis uuringu autor Oxfordi Ülikooli antropoloog Tomos Proffitt Novaatorile. 

Loe edasi Novaatorist. 

Maandur kadus Marsile jõudmise asemel kosmosesse

Kuigi üleeile punasel planeedil maanduma pidanud esimene Euroopa maandur Schiaparelli jäi laskumisel kadunuks, polnud Euroopa Kosmoseagentuuril (ESA) tervenisti must päev. Jääkgaase analüüsiv sond Trace Gas Orbiter (TGO) jõudis edukalt orbiidile ning töötab veatult.

Esimesed TGO andmed jõudsid juubeldavate ESA teadlasteni üleeile õhtupoolikul. Nende nägudest pakatavat põnevust selgitab tõsiasi, et TGO saadeti Marsi atmosfäärist kosmosesse «lekkivaid gaase» välja nuuskima. Just need gaasid võivad viidata elutegevusele punasel planeedil, mille uurimine ongi aastaid kestva missiooni ExoMars laiem eesmärk.

Kui TGOga läks hästi, siis Schiaparelli saatus polnud eile selge. Valdav osa kuueminutilisest maandumisest möödus plaanipäraselt, ent vaid paarkümmend sekundit enne Marsi pinnaga kokkupuutumist selle signaalid lakkasid. Mis maandurist edasi sai, ei osanud eile öelda ka ESA töötajad, kes jälgisid selle jaama saadetavaid andmeid viimase hetkeni.

«Meil on palju andmeanalüüsi veel tegemata, aga praegu saame öelda, et Schiaparelli jõudis atmosfääri kõrgematesse kihtidesse ning kõik maandumiseks vajalikud seadmed avanesid plaanipäraselt,» ütles ESA kosmoselaevade operatsioonide juht Andrea Accomazzo. «Peaaegu lõpuni töötas kõik veatult ja see on meile oluline info, sest eesmärk oligi näha, kas maandumiseks vajalik riistvara töötab.»

Kuigi Accomazzo keeldus eile hommikul pressikonverentsil ajakirjanikele otseseid vastuseid andmast – selleks on tema sõnul liiga vara –, möönis ta, et kõige tõenäolisema stsenaariumi järgi avanes maandumiseks vajalik «langevari» liiga vara.

Tasub mainida, et Marssi ümbritseb hõre ja õhuke atmosfäär, kus on pardal olevate uurimisseadmete terveks jäämiseks vajalikku ohutut maandumisaeglustust väga keeruline saavutada. Samas on see piisavalt tihe, et vales asendis pinna poole liikuv maandur ära põletada.

Schiaparelli kadumisest või õhku lendamisest hoolimata peavad ESA juhid missiooni õnnestunuks. Kui TGO ülesanne on uurida atmosfääri, siis Schiaparelli abil loodeti küll saada olulisi andmeid Marsi kliima kohta, kuid maanduri peamine eesmärk oli katsetada punasele planeedile maandumise võimalusi ning tegu pidi olema peaprooviga, et saata kümnendi lõpuks Marsile juba pinda puuriv kulgur Bridget.

Nii Accomazzo kui ka ESA peadirektor Jan Wörner rõhutasid korduvalt, et Schiaparellilt saadi andmed kätte ja see on kõige olulisem. 

Vastuseks küsimusele, kas Schiaparelli maandumisprobleemid võivad tulevikus Marsi-missioonide rahakraane kinni keerata, tõdes Wörner, et keskenduda tuleb TGO saadetavatele andmetele.

«TGO töötab ja see on ülioluline, sest just sealt tuleb 99 protsenti Marsi-missiooni teadusandmetest ja see on nurgakivi ka 2020. aasta Marsi-missioonidele, kui sinna läheb puur pinnasest proove võtma,» selgitas Wörner.  

Ehkki skeptikud võivad ESA juhtide juttu näha õigustamisena, rõhutasid sama ka Postimehega Londonis kõnelenud kosmoseeksperdid.

Aastakümneid kosmosetehnoloogiale keskendunud ajakirjanik ja raamatu «How we’ll live on Mars» («Kuidas me Marsil elame») kosmosevisionäärist autor Stephen Petranek ütles, et orbitaaljaamaga kaasa lendavasse väikesesse maandurisse investeeritav rahakogus erineb oluliselt sellest, kui tegu oleks suurema, kasvõi inimesi kandva maanduriga.

«Lõppude lõpuks taandub kõik rahale. Kui panustada Marsi maandumisprojektidesse piisavalt raha, siis saadab meid tõenäoliselt ka edu,» rääkis Petranek.

Samuti tuleb ekspertide sõnul tähelepanu pöörata tõsiasjale, et missiooni põhieesmärk oli siiski TGO.

«ExoMarsi kontrollkeskuse otseülekandest nägime töötajate elevust, aga see oli orbitaaljaama pärast. Üle 90 protsendi nende tööst läks kaasleja orbiidile saamisele ja ka ligi 90 protsenti missiooni teadusandmetest hakkab tulema just TGO-lt,» ütles Postimehele Marsil maandumise võimalikuks muutmisega tegelev USA kosmoseinsener Robert Braun.

«Missiooni peamine fookus oligi orbitaaljaam, millega oli väikese eksperimendi korras ka maandur kaasa pandud,» lisas Braun. «See ei ole kaugeltki võrreldav nelja aasta pärast tuleva jätkumissiooniga, mille peamine eesmärk ongi kulguri Marsile saatmine. Arvan, et siis näeme sootuks teistsuguseid tulemusi.»

USA kosmoseinsener Postimehele: Schiaparelli kadumine ei näita, et me peagi Marsil maanduda ei suuda

Et Schiaparelli maandumine oli pigem kõrvalmissioon, ei saa selle põhjal järeldada, et nelja aasta pärast Marsil maanduda ei suudeta. 

Kolmapäeva õhtu oli Euroopa Kosmoseagentuuri jaoks ajalooline, sest Marsile pidi maanduma esimene Euroopa masin – siiani on see õnnestunud vaid ameeriklastel. ExoMarsi missiooni esimeses etapis tuli kohale toimetada Trace Gas Orbiter (TGO, otsetõlkes «jääkgaaside orbitaaljaam») ning maanduri Schiaparelli peal katsetada, kuivõrd praegune tehnoloogia punasele planeedile laskuda lubab.  Kui TGO ülesanne on uurida atmosfääri, siis Schiaparelli pidi katsetama punasele planeedile maandumise võimalusi, et kümnendi lõpuks Marsile juba pinda puuriv kulgur BRIDGET saata. Ehkki maandudes mõõtnuks sond ka Marsi kliimat, oli selle peamine eesmärk läbi viia maandumise peaproov ja täita seal katsejänese rolli. 

Praeguste andmete kohaselt on aga Schiaparelli kas kadunud või õhku lennanud – Marsile sond igatahes ei jõudnud. Kuigi enamik kuueminutilisest maandumisest möödus plaanipäraselt, katkes paarkümmend sekundit enne Marsi pinnale jõudmist Schiparelli signaal. Sondilt jaama jõudnud andmete põhjalt järeldavad ESA insenerid, et tõenäoliselt avanes maandumiseks vajalik langevari liiga vara. 

Kas see tähendab, et Marsile maandumine on unistus, mille peaksime praegu maha matma? ESA ise seda ei usu, sest nende juhtide sõnul töötab missiooni peamine eesmärk TGO veatult. Ka oligi Schiaparelli eesmärk näidata, kas ja mida annaks maandumises parandada. 

Sama meelt on ka Londonis National Geographicu uue, Marsi koloniseerimisest rääkiva sarja «Mars» esilinastusel viibinud eksperdid. Aastakümneid kosmosetehnoloogiale keskendunud ajakirjanik ja raamatu «How we'll live on Mars» autor, kosmosevisionär Stephen Petranek ütles Postimehele, et orbitaaljaamaga kaasa lendavasse väikesesse maandurisse pandav rahakogus on väga erinev sellest, mis pandaks suuremasse, kasvõi inimesi kandvasse maandurisse. «Lõppude lõpuks taandub kõik rahale. Kui panustada Marsi maandumise laadsetesse projektidesse piisavalt raha, siis saadab meid tõenäoselt ka edu,» rääkis ta. 

Samuti tuleb nende sõnul tähelepanu pöörata tõsiasjale, et missiooni põhieesmärgiks oli siiski TGO. «Ka ExoMarsi kontrollkeskuse otseülekandest oli näha missiooniga töötavate elevus, aga nad olid elevil just orbitaaljaama pärast. Üle 90 protsendi nende tööst läks just täpselt kaasleja orbiidile saamisele ja ka ligi 90 protsenti missiooni teadusandmetest hakkab meile tulema just TGO’lt. Põhimõtteliselt oligi missiooni peamine fookus orbitaaljaam, millega oli väikese eksperimendi korras ka maandur kaasa pandud,» selgitas igapäevaselt Marsil maandumise võimalikuks muutmisega tegelev, USA kosmoseinsener Robert Braun. «See ei ole kaugeltki võrreldav nelja aasta pärast tuleva jätkumissiooniga, mille peamine eesmärk saabki olema maanduri Marsile saatmine. Ma arvan, et siis näeme sootuks teistsuguseid tulemusi,» põhjendas ta. 

Uuring: inimene võtab tuleviku-mina kui kedagi teist

Inimene võtab oma tuleviku-mina kui inimest, kelle huve on võimalik arvesse võtta või eirata.

Nii vahendas ajakirjas Science Advances avaldatud teadlaste teadustulemusi ERR-i teadusportaal Novaator. 

Seni teame, et enesekontrolliga tegeleb ajus eesajukoor, nüüd näitab aga šveitsi ja saksa teadlaste uurimistöö, et enesekontrolli ja impulsiivsuse taset reguleerib ka üks teine ajukoore piirkond, mis asub natuke tagapool – oimu- ja kiirusagara piiril. Selle piirkonna kohta on teada, et see aitab asetada meid teiste inimestega suheldes nende olukorda.

Kui teadlased mõjutasid katseisikute oimu- ja kiirusagara piiriala magnetiliselt, nii et selle töö sai ajutiselt häiritud, siis olid katseisikud ühest küljest tulevikku mõjutavates valikutes impulsiivsemad. Teisest küljest aga isekamad teiste inimeste huve puudutavates valikutes.

Loe täpsemalt Novaatorist

Vigu näitav peaproov: Schiaparelli kadus Marsile jõudmise asemel kosmosesse

Maandumist kontrollima pidanud Schiaparelli töötas veatult pea lõpuni, viimasel hetkel aga signaal katkes. Missiooni olulisim osa TGO on seevastu õnnelikult kohal ja töötab. 

Eilne õhtu tõi Euroopa Kosmoseagentuurile (ESA) hea ja halva uudise. Hea uudis on see, et Marsi orbiidile jõudnud Trace Gas Orbiter (TGO, otsetõlkes «jääkgaaside orbitaaljaam») töötab veatult. TGO ülesanne on ülitäpsete instrumentide abil Marsi atmosfäärist kosmosesse «lekkivaid» gaase  välja nuuskida. Need gaasid on olulised, sest just need võivad viitada elutegevusele punasel planeedil. Eile õhtul said ESA teadlased TGO-lt esimesed andmed kätte.

ESA peadirektor Jan Wörner

«See on ülioluline, sest just sealt tuleb 99 protsenti Marsi-missiooni teadusandmetest ja see on nurgakivi ka 2020. aasta Marsi-missioonidele, kui sinna läheb puur pinnasest proove võtma,» selgitas ESA peadirektor Jan Wörner täna hommikul antud pressikonverentsil.

Teisalt püsib jätkuvalt küsimus, mis juhtus eile õhtul Marsile maanduma pidanud maanduri Schiaparelliga. Kui TGO ülesanne on uurida atmosfääri, siis Schiaparelli pidi katsetama punasele planeedile maandumise võimalusi, et kümnendi lõpuks Marsile juba pinda puuriv kulgur BRIDGET saata. Ehkki maandudes mõõtnuks sond ka Marsi kliimat, oli selle peamine eesmärk läbi viia maandumise peaproov ja täita seal katsejänese rolli. 

Vähemalt praegu näib aga, et Schiaparelli ohverdas end BRIDGETI nimel, sest maanduri signaal katkes paarkümmend sekundit enne maandumist. Õnneks saatis sond viimse hetkeni maapealsesse jaama andmeid.

«Meil on palju andmeanalüüsi veel tegemata, aga praegu saame öelda, et Schiaparelli jõudis atmosfääri kõrgematesse kihtidesse ning kõik maandumiseks vajalikud seadmed avanesid plaanipäraselt. Peaaegu lõpuni töötas kõik veatult ja see on meie jaoks oluline info, sest eesmärk oligi näha, kas maandumiseks vajalik riistvara töötab,» selgitas ESA kosmoselaevade operatsioonide juht Andrea Accomazzo. 

Ehkki enamiku aja maandumiseks läinud kuuest minutist läks kõik plaanipäraselt, näitavad Schiaparellilt tulnud andmed, et «langevarju avanemise» faasi järel hakkas aga sond isemoodi käituma. Ehkki «langevari» avanes, võis maandur olla sel hetkel kas liiga kõrgel või liiga madalal – rohkem stsenaariumeid Accomazzo ajakirjanike rohketest küsimustest hoolimata välja ei käinud, sest tema sõnul vajavad andmed veel analüüse. Nii jäi vastuseta ka küsimus, kui suur on tõenäosus, et Schiaparelli on veel ühes tükis. Küll aga kinnitas Accomazzo, et võimalus juhtunut välja selgitada püsib.

Siiski jääb praegu mulje, et Schiaparelli tõenäoliselt Marsile ei maandunud. Ometigi  näevad ESA juhid missiooni õnnestununa, sest Schiaparelli saadetud andmed aitavad tulevikus BRIDGETIT paremini maandada. Küsimusele, kas Schiaparelli näitlikustatud maandumisprobleemid võivad tulevikus Marsi-missioonide rahakraane kinni keerata, tõdes Wörner, et keskenduda tuleb sellele, et TGO saadab andmeid ning kuni peaaegu viimase hetkeni läks Schiaparelli puhul kõik veatult – nii peaks kõik minema plaanitult. 

Mis oli Schiaparelli eesmärk?

Schiaparellist pidi saama esimene Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) Marssi uuriv masin. Seni on Marsile jõudnud vaid USA kosmoseaparaadid. Nii oli eilne päev ajalooline. Ometigi püsib võimalus, et Schiaparelli maandur Marsile ei jõudnud. 

Marsile maandumine on keerukas protsess, sest punast planeeti ümbritseb hõre ja õhuke atmosfäär, kus vajaliku aeglustuse saavutamine on pehmelt öeldes keerukas. Samas on ta ikkagi piisavalt tihe, et vales asendis pinna poole tormav kosmosejaam ära põletada. Schiapirelli peab suutma vaid kuue minutiga aeglustada ligi 21 000 kilomeetrilt tunnis nullini ja maanduda piisavalt pehmelt, et selle pardal olevad uurimisseadmed terveks jääksid.

Schiapirelli pardal olev «väike teaduspakett» pidid maandumisele järgnevatel päevadel mõõtma maandumispaigas valitsevaid tuuli, õhuniiskust, -rõhku ja -temperatuuri ning ka planeedi pinna elektrivälju. Ka see ei pidanud kaua kestma, sest  akudel töötava maanduri eluiga oli vaid kaks päeva.

Seni on rohkem kui pooled Marsi kosmosemissioonidest ebaõnnestunud. Paljud neist katkesid juba teel planeedile, sõitsid eesmärgist mööda või hävisid maandumisel. Loe Marsi missioonide kohta lähemalt teisipäevases Postimehes ilmunud loost. 

Vaata visualisatsiooni Schiaparelli plaanitud maandumisest siit: 

Marsi-maandur kadus tõenäoliselt viimastel minutitel enne maandumist

Eile õhtul pidi Marsile maanduma Euroopa Kosmoseagentuuri Schiaparelli maandur. Ehkki maandur jõudis edukalt läbi atmosfääri, teatas ESA eile kella kümne paiku toimunud pressikonverentsil, et masinast signaali ei ole. 

Schiaparellist pidi saama esimene Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) Marssi uuriv masin. Seni on Marsile jõudnud vaid USA kosmoseaparaadid. Nii oli eilne päev ajalooline. Ometigi püsib võimalus, et Schiaparelli maandur Marsile ei jõudnud. Missiooni eestkõneleja Paulo Ferri ütles eile õhtul, et signaalid lakkasid paar minutit enne maandumist, ent mis edasi sai, pole selge. Ferri kinnitas, et teadlased töötavad asja selgitamise nimel kogu öö ning esimest infot loodetakse Eesti aja järgi kell 11 toimuvalt pressikonverentsilt. 

Siiski kinnitas ESA Eesti aja järgi kell 21.50, et Trace Gas Orbiter (TGO, otsetõlkes «jääkgaaside orbitaaljaam») töötab hästi. See on oluline, sest just sealt tuleb 99 protsenti Marsi-missiooni teadusteavet. 

Schiaparelli Marsi-maandur on ESA Marsi-uuringute esimene samm, millega hinnataksegi just nimelt Marsil maandumise võimalusi ja tehnoloogiaid tulevaste missioonide jaoks. Seda nähakse peaproovina enne puuriva kulguri maandumist nelja aasta pärast. Nii peetakse missiooni edukaks isegi siis, kui maandur tervena Marsile ei jõudnud, sest õppida on palju. 

Marsile maandumine on keerukas protsess, sest punast planeeti ümbritseb hõre ja õhuke atmosfäär, kus vajaliku aeglustuse saavutamine on pehmelt öeldes keerukas. Samas on ta ikkagi piisavalt tihe, et vales asendis pinna poole tormav kosmosejaam ära põletada. Schiapirelli peab suutma vaid kuue minutiga aeglustada ligi 21 000 kilomeetrilt tunnis nullini ja maanduda piisavalt pehmelt, et selle pardal olevad uurimisseadmed terveks jääksid.

Schiapirelli pardal olev «väike teaduspakett» mõõdab maandumisele järgnevatel päevadel maandumispaigas valitsevaid tuuli, õhuniiskust, -rõhku ja -temperatuuri ning ka planeedi pinna elektrivälju. See ei kesta aga kuigi kaua, kuna akudel töötaval maanduril on väga selgelt määratletud kahepäevane eluiga, pärast seda vaikib ta igaveseks.

Seni on rohkem kui pooled Marsi kosmosemissioonidest ebaõnnestunud. Paljud neist katkesid juba teel planeedile, sõitsid eesmärgist mööda või hävisid maandumisel. Loe Marsi missioonide kohta lähemalt teisipäevases Postimehes ilmunud loost

Vaata visualisatsiooni Schiaparelli plaanitud maandumisest siit: 

Uuring: Eesti taimetoitlased ei ela tervislikumalt kui lihasööjad

Suur osa taimetoitlastest ei ela segatoitlastega võrreldes kuidagi tervislikumalt ning sealjuures on neil pigem risk aneemia tekkeks, selgus Eesti taimetoitlaste seas tehtud uuringust. Tulemustest kirjutavad Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Anna-Liisa Tamm ja Ülle Parm.

Toitumisega seotud teemad on jätkuvalt aktuaalsed. Ühest küljest räägitakse inimestest, kellel pole piisavalt toitu või sissetulekut selle soetamiseks, teisalt aga üha enam ka varjatud nälgusest, mille korral küll süüakse enda arvates hästi ja piisavalt, kuid siiski ei saada kõiki vajalikke toitaineid. Et viimasel ajal muutub taimetoitlus üha populaarsemaks, kerkib küsimus, kuivõrd selle räägitud kasulikud mõjud kinnitust leiavad.

Olukorra selgitamiseks uuriti Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis koostöös Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudiga taimetoidu mõju luutihedusele, keha koostisele ja erinevatele vere parameetritele. Lisaks sellele pöörati tähelepanu uuritavate üldisele tervisekäitumisele, nagu kehaline aktiivsus, suitsetamine, alkoholi tarvitamine ja muu seesugune.  

Kes on taimetoitlane?

Siinjuures peaks märkima, et taimetoitluse all peame silmas toitumisvormi, mille valinud inimesed ei tarbi sea-, kana- ega kalaliha (ovolaktovegetaarlased). Mõned neist välistavad  menüüst  ka  munad  ja  piimatooted (veganid). Viimaseid on taimetoitlaste hulgas arvatavasti kõige vähem. Kuna meie uuringus kahe taimetoitlaste grupi tulemused ei erinenud, siis käsitletakse neid koos.

Uuringus osales 171 inimest. Taimetoitlasi oli neist umbes 40 protsenti – 27 veganit ja 41 ovolaktovegetaarlast. Uuringusse kaasati taimetoitlased, kes polnud liha tarbinud vähemalt viimased kaks aastat – keskmiselt olid nad lihavabalt elanud viimased seitse aastat.  

Võib öelda, et tegemist on varjatud nälgusega ja selle kompenseerimisega tuleb tegeleda. Kõnekas on fakt, et paljud taimetoidu kasuks otsustanud ei tähelda tervise paranemist.
Erinevad motiivid

Taimetoitlaseks hakatakse väga erinevatel põhjustel. Kui veel sajand tagasi seisid taimetoitluse taga eelkõige usulised põhjused, siis tänapäeval otsustab suurem osa inimesi taimetoidu kasuks pigem tervislikel kaalutlustel. Lisaks sellele soovitakse loomade õiguste eest seista, rolli mängivad perekondlikud mõjutused, aga ka lihtsalt tahe harrastada midagi populaarset. Meie töö tulemused näitasid, et ka eestlased otsustavad taimetoitluse kasuks samadel põhjusel, kui usk välja jätta. Üllatuslikult eelistasid aga naised taimetoitu maitseeelistustest lähtuvalt. Meeste puhul see ei ilmnenud.

Taimetoitlus ei piirdu sageli üksnes söömisviisidega, vaid suurt rõhku pannakse elustiilile üldiselt. Nii on taimetoitlased sagedamini mittesuitsetajad, alkoholi ja kofeiini tarbitakse vähem või üldse mitte, eelistatakse ökotooteid, ollakse kehaliselt rohkem aktiivsed, ei kanta karusnahast riideid jms.

Kahjuks näitavad meie uuringu tulemused, et Eesti taimetoitlased ei ela segatoitlastega võrreldes kuidagi tervislikumalt: enamik taimetoitlastest ei järgi söögikordadel kindlaid kellaaegu, nende füüsiline aktiivsus on madal (kaks kolmandikku on väheaktiivsed), üle poole tarbivad alkoholi ja 15 protsenti suitsetab. Siinkohal tuleks märkida, et taimetoitlastest mehed käitusid tervislikumalt kui naised. Näiteks oli nende seas vähem suitsetajaid ja nad arvestasid rohkem asjaoluga, et taimetoidus on teatud toitained puudu.

Üldiselt ei olda rahul oma kehakaaluga, mis võib tuleneda vähesest liikumisest. See on ootamatu tulemus, sest ülekaalulisust taimetoitlaste seas ei esinenud. Taimetoitlased ei kipu rasvuma, sest nad söövad rohkelt puu- ja köögivilju ja  väldivad lihasaadusi. Lisaks sellele tarbivad nad segatoitlastega võrreldes olulised vähem ka küllastatud rasvhappeid ja söövad rohkem antioksüdante ja kiudaineid. Selline menüü vähendab vere lipiiditaset ning seekaudu ka rasvumise tõenäosust.

Väidetakse, et taimetoitlastel on väiksemad suremusnäitajad. Erinevad uuringud näitavad tõepoolest, et taimne toit mõjub ainevahetusele positiivselt. Lisaks sellele soodustab taimne toit seedimist, aitab ära hoida südameinfarkti ja teise tüübi diabeedi tekkeriski ning hoiab kolesterooli, glükoosi, insuliini jm metaboolsele sündroomile iseloomulikud verenäitajad ja vererõhu madalal.

Enam-vähem selliseid tulemusi andis ka meie uuring, kuigi sarnaselt mõne varasema uuringuga oli taimetoitlastel küll madalam vere üldkolesterooli tase, aga ka nn hea kolesterooli tase. Just viimase kõrgemaid väärtusi seostatakse madalama metaboolse riskiga. Kui välistasime kontrollgrupist üle- ja alakaalulised ja võrdlesime normaalkaaluliste ja taimetoitlaste vere parameetreid, siis olid need normaalkaalulistel siiski paremad kui taimetoitlastel. Seega järeldasime, et oluline metaboolse riski vähendaja on normaalne kehakaal.

Taimetoitlusega seotud ohud

Erinevate uuringute tulemused on näidanud, et taimetoit ei ole ainult tervislik. Taimetoitlastel (eriti veganitel) on veres madalam B12-vitamiini, kaltsiumi ja raua tase ja see võib viia luude hõrenemise ja aneemiateni. Täpsemalt sel teemal peatumata võib öelda, et meie töö tulemuste põhjal on taimetoitlastel suurem risk aneemiate tekkeks, kuna näiteks nende hemoglobiini, raua ja B12-vitamiini väärtused olid võrreldes kontrollgrupiga madalamad ning punavereliblede maht erinev.

Ka taimetoitlaste luutihedus on segatoitlastega võrreldes oluliselt väiksem, eriti ilmneb see lülisamba lumbaarosa ja reieluukaela piirkonnas. Antud teemale on ka varem erilist tähelepanu pööratud, kuna taimne toit on seotud kaltsiumipuudusega, mis on aluseks osteoporoosi tekkele ehk luude hõrenemisele. Kuna luud muutuvad hapramaks, siis võivad nad kergemini murduda. Seega peab taimetoitlane väga arvestama, et saadav kaltsiumi ja D-vitamiini kogus oleks piisav. Piimatoodete mittetarbimist on võimalik kompenseerida küll mõne taimse toiduga (nt tumerohelised köögiviljad), kuid piisava koguse saamiseks tuleb nende tarbimist regulaarselt jälgida. Oluline on nentida, et kuna uuring tehti varastel kevadkuudel, siis oli kõigi uuringus osalenute D-vitamiini tase madal ja seega peaksime me kõik oma D-vitamiinide taset jälgima.

Kuna taimetoit ei sisalda piisavalt kõiki toitaineid, siis soovitatakse nende kompenseerimist toidulisanditega. Neid kasutas alla poole taimetoitlastest. Enimkasutatav oli vitamiin D (28 protsenti), mis oli näha ka verepildis. Kolmandik taimetoitlastest kasutas B12-vitamiini kas eraldi või kompleksis teiste B-grupi vitamiinidega. Vähesed manustasid ka magneesiumi, kaltsiumi ja rauda. Samas nende kasutamine vastava näitaja taset veres võrreldes mittetarvitajatega ei parandanud. Kuna üle poole uuritavatest lisaaineid ei kasuta, siis saame vaid oletada, et inimesed ei teadvusta taimetoitlusega seotud ohte. Tegelikult tekib küsimus, miks eelistatakse kunstlikult valmistatud preparaate ega tarbita täisväärtuslikku toitu?

Lähtudes varasematest ja selle uuringu tulemustest, võib öelda, et oleks vaja täpsemalt teada, missugune on taimetoitluse pikaajaline mõju. Võib öelda, et tegemist on varjatud nälgusega ja selle kompenseerimisega tuleb tegeleda. Kõnekas on fakt, et paljud taimetoidu kasuks otsustanud ei tähelda tervise paranemist. Taimetoitlusele pühendumine peab olema teadvustatud ning läbimõeldud tegevus. Eriti tähelepanelik tuleks piisava hulga toitainete saamiseks olla mõningate tervislike seisundite ja raseduse puhul ning kindlasti ei tohiks seda rakendada lastel – las nad otsustavad ise täisealiseks saades.

Kuna uuring näitab, et kõigi taimetoitlaste eluviis ei ole kaugeltki tervislik (näiteks madal kehalise aktiivsuse tase, ebaregulaarsed toidukorrad, suitsetamine jne), siis tuleks seda korrigeerida ja jälgida regulaarselt oma tervisenäitajaid. Teisalt võib eriti ülekaalulistele segatoitlastele kehakaalu kontrollimiseks soovitada mõneajalisi taimetoidu perioode.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rakendusuuringute tulemustega saab tutvuda 24. novembril konverentsil «Terves kehas terve teadmine»: www.nooruse.ee/konverents

Suur kaart: millistes riikides elavad kõige empaatilisemad inimesed? Eestis mitte

Kõige empaatilisemad riigid on Ecuador ja Saudi Araabia. Eestlased kuuluvad koos leedukatega vähim empaatilisemate riikide hulka. 

Michigani, Chicago ja Indiana ülikoolide teadlased koostasid küsimustiku, mille põhjal hinnata erinevate maade elanike empaatiavõimet. See on esimene taoline uuring. Kaastunnet ja teiste inimeste mõistmist hindavatele küsimustele vastas rohkem kui 104 000 inimest üle maailma. Tulemuste kirjapanekul jäeti välja riigid, kust vastuseid piisavalt ei saadud – nende hulka kuulus palju Aafrika ja Kesk-Aasia riike.

Ajakirjas Journal of Cross-Cultural Psychology avaldatud tulemused näitasid, et kõige kõrgema empaatiavõimega inimesed elavad Ecuadoris, vähem mõistavad teisi aga leedukad.

Ühe uuringu autori, William Chopici sõnul tulid talle Lähis-Ida riikide kõrged kohad üllatusena, arvestades riikide vägivaldset ja sõjalist ajalugu. Põhjuseks võib olla aga asjaolu, et uuringus vaadeldi empaatiavõimet üldiselt ning ei eristatud empaatiavõimet kaasmaalaste ja välisriikide elanike suhtes.

Märkimisväärne on seegi, et kümne kõige väiksema empaatiavõimega riigi hulka mahtus ligi seitse Ida-Euroopa riiki – nende hulgas ka Eesti.

Chopici sõnul on empaatiavõime kultuuriti pidevas muutumises ning seda ilmestab USA, kus tudengite peal tehtud uuringud näitavad, et 20 aasta jooksul on empaatiavõimet pigem vähem. Tema sõnul võib seda seletada sotsiaalmeedia võidukäiguga, peremudelite muutuse ning edujahtimiskultuuriga.

Kõige empaatilisemad maad

 1. Ecuador
 2. Saudi-Aaraabia
 3. Peruu
 4. Taani
 5. Ühendatud Araabia Emiraadid
 6. Lõuna-Korea
 7. Ameerika Ühendriigid
 8. Taiwan
 9. Costa Rica
 10. Kuveit 

Kas hoopis Veenus võis olla esimene eluks sobilik planeet?

Veenusest räägitakse sageli kui Maa kaksikust. Praegu on Veenus Päikesesüsteemi kuumi planeet, ent hiljutised uuringud näitavad, et kunagi võisid mõnusa kliimaga Veenusel möllata hiiglaslikud ookeanid ja seekaudu tekkida elu. 

Nii selgus NASA teadlaste poolt läbiviidud ja ajakirjas Geophysical Research Letters avaldatud uuringust, mis näitab, et ajal kui Maal tekkisid esmased bakterid, võis Veenusel olla elukõlbulik kliima ja möllata kuni kahe kilomeetri sügavusele ulatuvad ookeanid. Jutt käib kolme miljardi aasta tagusest ajast.

Sellisele tõdemusele jõudsid NASA teadlased pärast seda, kui nad lõid Veenuse kliima simulatsiooni ajavahemikus 2,9 miljardit kuni 715 miljonit aastat tagasi. Selleks kasutasid nad sarnaseid meetodeid, mille põhjal praegu ka Maa tulevikukliimat arvutatakse.  Seejärel lisasid nad mudelisse vee olemasolu võimaluse, päikesevalguse intensiivsuse ja Veenuse pöörlemiskiiruse. Virtuaalne mudel näitaski, et näiteks 2,9 miljardit aastat tagasi võis Veenuse keskmine pinnatemperatuur olla 11 kraadi ning kuni ajani 715 miljonit aastat tagasi tõusis see vaid neli kraadi. Alles siis hakkas Päike võimsamaks muutuma ning Veenus selle võrra kuumenema.

Uuringu autorid usuvad, et mõnes planeedi osas sadas lakkamatult vihma. Kui nende arvutused on õiged, võisid ookeanid Veenusel püsida miljoneid aastaid ning kaduma hakkasid nad kusagil 715 miljonit aastat tagasi. See on piisavalt pikk aeg, et planeedil võinuks mikrobioloogiline elu tekkida. Seni on arvatud, et ka Maal tekkis elu ookeanis.

Samuti uuringust kirjutanud The Guardiani artikkel toob välja, et teooriat toetavad ka uuringuga mitte seotud teadlased, kes usuvad, et hoolimata erinevast saatusest, olid Veenus ja Maa kunagi üpris sarnased. 

Video: teadlaste nutihäll uinutab lapse automaatselt

Ehkki enamik lapsi magavad vaikses toas tasapinnalises voodis, näitab Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi teadlaste loodud häll, et see pole tarvilik. 

Üle tuhande dollari maksev lapsevoodi peaks üles ärganud beebi minutite jooksul magama saama.

«Ema kõhus olles kogevad beebid lakkamatult ühtlast müra ja liikumist ning see liikumine viib nad mõningasse transsi. Emakas toimuv müra teeb aga hullemat häält kui tolmuimeja! See on artereid mööda voolava vere hääl. Samal põhjusel jäävad ka täiskasvanud rongides, lennukites ja autodes magama,» selgitas USA väljaandele Tech Insider pediaater Harvey Karp.

Sõidukites tekkiv rütmiline liikumine mõjub meile rahustavana ning eriti mängib see rolli just beebide magamajäämisel. «Kui aga beebi üksinda vaiksesse tuppa ja lamedasse voodisse jätame, on see sama hea, kui sunniksime täiskasvanut ilma padjata põrandal magama. See on lihtsalt ebaloomulik,» ütles Karp.  

Laps riietatakse spetsiaalsesse mähkmesse ning asetatakse siis hälli. Nutihäll tekitabki beebile vajalikku liikumist ning reageerib  beebi liikumisele. Häll mängib ka kõrvadele meeldivat müra. Kui beebi keha annab märku, et beebi hakkab ärkama, läheb müra valjemaks, kui laps aga rahulikult magab, püsib see vaiksena.

Vaata täpsemalt Tech Insideri videost siit:

Koopamaalingute müstilised sarvelised osutusid lehma-piisoni hübriidiks

Muistse DNA uuringud näitavad, et jääaegsete koopamaalingute autorid salvestasid koopaseintele seni tundmatu piisoni ja lehma hübriidi.

Muistse suurimetaja tuvastamine oli teadlastele mõnda aega nii raske ülesanne, et teatud ringkondades hakati teda nimetama koguni Higgsi piisoniks, viitena kuulsale elementaarosakesele, mille olemasolu tõestamisest sai üks 20. sajandi teise poole suurematest saavutustest osakestefüüsikas.

Nüüd on teadlased näidanud, et koopamaalingutel kujutatu oli üllataval kombel mitte ükski tänapäeval teadaolev liik, vaid hoopiski Eesti aladelgi elanud muistse tarvase ja jääaegse stepipiisoni hübriid.

Adelaide’i Ülikooli teadlased avaldasid oma uuringu tulemused ajakirjas Nature Communications ja sealt selgub, et aega mööda arenes sellest müstilisest hübriidist välja hoopis tänapäevane Euroopa piison, kelle asurkond piirdub tänaseks kahjuks peamiselt Białowieża rahvuspargiga Poola ja Valgevene piiril.

«See, et hübriidist tuli täiesti uus liik, oli meie jaoks tõeline üllatus, kuna selliseid asju ei tohiks tegelikult imetajate seas juhtuda,» ütles uuringu kaasautor professor Alan Cooper Adelaide’i Ülikoolist. Ka liigi lõplik määramine võttis oma keerukuse tõttu oma aja.

«Muistsete piisonite geneetiline materjal oli väga imelik ja keeruline, aga me ei saanud olla kindlad, et see liik ka päriselt olemas oli, mistõttu rääkisimegi sellest mõnda aega kui Higgsi piisonist.»

Lisaks austraallastele osales avastuseni viinud uuringus ka grupp ameerika, poola ja mitmete Euroopa riikide piisoniuurijaid. Kasutades DNA raadisüsinik-dateerimise meetodeid uurisid nad mitmetest paigust üle Euroopa, Uuralite ja Kaukaasia leitud loomajäänuseid ja jõudsid ootamatu tulemuseni.

Nimelt näitasid tulemused,  et tolleaegsed Euroopat tollal asustanud piisonid olid oma Euraasia kaasaegsetest piisoniliikidest geneetiliselt oluliselt erinevad. Müstiline Euroopa variant oli siinsetel aladel domineeriv tuhandeid aastaid, kuid nendegi ülemvõim vaheldus perioodiliselt teise liigi – stepipiisoniga - , keda peeti varem hilise jääaja viimaseks piisoniliigiks Euroopas.

«Dateeritud luujäänuste põhjal tegime järelduse, et meie uus liik ja stepipiison pidid Euroopa muutuvate kliimaoludega korduvalt domineerivat positsiooni vahetama,» ütles uuringu juhtiv autor Julien Soubrier Adelaide’i Ülikoolist. «Küsisime selle kohta ka oma prantsuse kolleegidelt, kes teatasid seepeale, et tõepoolest – ka koopamaalides on selgelt näha kahe erineva piisonitüübi vaheldumist erinevatel ajaperioodidel»

Liikide vaheldumine prantslaste koopamaalides ühtis täpselt ka DNA-analüüside tulemustega.

«Me ei oleks kunagi arvanud, et leiame oma müstilise liigi pildid koopamaalidest,» kommenteeris professor Soubrier seda avastust.

Koopamaalingutel on piisonid ühes variandis kujutatud pikkade sarvede ja jässaka rinnakuga, nagu näevad välja tänapäeva Ameerika piisonid, või teises lühikeste sarvede ja väikeste küürudega, mis sarnaneb omakorda kaasaegsete Euroopa piisonitega.

«Näib, et kui nad juba kord välja kujunesid, lõid meie avastatud piisonid ka oma kaasaegsesse loodusse endale sobiliku ökoloogilise niši. Ilma suvedeta külmadel tundralaadsetel perioodidel saigi see valdavaks ja nii oli see iidne piison ka ainus liik, kes elas üle tol ajal toimunud suurte imetajate hävimised. Tänapäevane Euroopa piison näeb aga väga erinev välja. Tema genoomi on mõjutanud pudelikaela-efekt, kus ühel hetkel oli alles vaid 12 isendit, pärast mida arvukus jälle tõusis. Seetõttu nägi ka iidne piisoni vorm meile nii võõras välja,» ütles professor Cooper.

40 kohalikku korjust ja tuleb juurde: lennuõnnetuste fetiši eripärad

Lennuõnnetuste anatoomiat analüüsinud teadlased märgivad, et huvi katastroofi vastu kaob nädalaga, olenemata sellest, kas selles hukkub 50 või 500 inimest.

Nii vahendas ERR-i teadusportaal Novaator Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes ilmunud uurimust, kus analüüsiti tuhande lennuõnnetustega seotud Vikipeedia-artikli loetavust. Artiklid olid inglise või hispaania keeles. 

«Võiks oletada, et suuremad õnnetused süüvivad mällu pikemaks ajaks, kuid tundub, et ohvrite arv ei mängi inimeste tähelepanu köitmise juures mingit rolli. Keskmiselt kolm kuni kümme päeva pärast õnnetust tunneb selle vastu huvi juba poole vähem inimesi,» vahendas Novaator uurimuse esimese autori Ruth García-Gavilanesi sõnu. 

Küll aga oleneb ohvrite arvust see, kui palju artikkel algselt tähelepanu tõmbab. Ingliskeelses Vikipeedias tähelepanu äratamiseks peab ohvrite arv ületama 40, hispaaniakeelses 70 hukkunu piiri. 

Loe edasi Novaatorist

Teadlased kasvatasid naharakkude kaudu uue hiire

Jaapani teadlased on teinud hiire naharakkudest katseklaasis hiire munarakke, millest on omakorda kasvanud täiesti paljunemisvõimelised uued hiired. 

Nii vahendas ERRi teadusportaal Novaator ajakirjas Nature avaldatud tulemusi. See on tähtis saavutus, sest mitte kunagi varem pole hiire munarakke loodud täielikult väljaspool hiire keha. Ikka on vaja olnud vähemalt viimasel etapil need hiire munasarja siirata, et nad seal korralikult valmiksid.

Kui nüüd sama võtet õnnestuks korrata ka inimese rakkudega, siis võiks sel olla kasulikke rakendusi viljatusravis. Kui munarakk valmib täielikult väljaspool looma või inimese keha, siis saab selle arengul paremini silma peal hoida.

Loe põhjalikumalt Novaatorist. 

Ülekaalulised emad sünnitavad «vanemaid» lapsi

Ülekaalulisele emale sündinud laps põeb elu jooksul rohkem haigusi ning tema eluiga võib lüheneda. 

Nii näitas täna ajakirjas BMC Medicine avaldatud Belgia teadlasterühma uuring

Bioloogiline vanus pole pelgalt sõnakõlks, vaid see seostub meie kehas asuvate teleomeeride pikkusega. Telomeer on kromosoomi otstes asuv DNA-ahela piirkond, mille ülesanne on kromosoomi kahjustuste eest kaitsta. Telomeerid kahanevad iga kord, kui meie rakud jagunevad ning muutuvad ka inimese elu jooksul väiksemaks. Lühemaid telomeere seostatakse aga südamehaiguste, II tüüpi diabeedi ja ateroskleroosiga (veresoonkonnahaigus).

Inimeste telomeeride pikkus erineb juba sündides ning teadlased ei teagi päris täpselt, miks see nii on. Hasselti Ülikooli teadlased eesotsas Tim Nawrotiga üritasidki välja selgitada, kas ema kaal võib siin rolli mängida. Selleks analüüsisid nad rasestunud naise kehamassiindeksit. Kui naised sünnitasid, võeti nende platsentast ja nabanöörist vereproovid ning mõõdeti nii vererakkudes asuvate telomeeride pikkust. Selgus, et naise kehamassil ja lapse telomeeride pikkuse vahel on selge seos. Ülekaalulistele naistele sündinud laste telomeerid olid umbes 2,5 protsenti lühemad kui normaalkaalulistele emadele sündinud beebide telomeerid. Rasvunud naiste puhul oli aga vahe juba 5,5 protsenti.

«See on suur ja tähenduslik erinevus, sest eluea jooksul kulub telomeeri 5,5 protsendi võrra lühenemiseks viis kuni kümme aastat,» ütles Nawrot. Samas rõhutas ta, et see ei tähenda nagu rasvunud emadele sündinud lapsed tingimata teistest viis aastat vähem elaks – selleks on vaja väga pikaajalisi uuringuid.

Kuidas aga kaal telomeere mõjutab? Nawrot  usub, et põhjus peitub liigses rasvkoes. Rasv võib tekitada põletikku ning toota kemikaale, mis võivad põhjustada oksüdatiivset stressi, mis omakorda kahjustab rakke ning võib telomeere lühendada. See kõik jõuab aga platsenta kaudu beebi kehasse, usuvad teadlased.

Samas pole kindel, kas seos on ikka põhjuslik. Nii arvab osa teadlasi, et võib-olla on ülekaalulistel emadel juba eos lühemad telomeerid ning need antakse lastele geenidega edasi. Sel puhul võib rolli mängida ka isa kaal. 

Suur pildigalerii: TFW teise päeva fotosein ja melu

Neljapäeval, 20. oktoobril jätkus Kultuurikatlas meeleolukas Tallinn Fashion Week. 

Teisel päeval sai näha moeloojate Anu Hindi, Katre Arula, Iris Janvier'i, Piret Ilvese ja Diana Arno värskeid kollektsioone.

Kohal oli taas hulk värvikaid moehuvilisi.

Vaata mahukat pildigaleriid TFW melust!

Tallinna kesklinnas saab tänasest rendirattaga sõita

Alates tänasest kuni lume tulekuni on Tallinnas liikuvate inimeste käsutuses kümme rattarendipunkti kokku saja jalgrattaga.

Kõik rendipunktid asuvad kesklinnas ning rattarendi kasutamiseks on kolm võimalust. Neist kaks on seotud äpiga, mis tuleb kõigepealt nutiseadmesse tõmmata ja seal kasutajaks registreeruda. Kolmas võimalus ratta rentimiseks on telefoni teel, kus rentija peab kontakteeruma rattal oleva kõnekeskusega, kes peale isiku tuvastamist võimaldab ratta rendi. Rohelise kaardi omanikul on aga võimalik peale esmaste seadistuste tegemist järgnevatel kordadel rentida ratast vaid rohelise kaardiga.

Teoorias kõlab see kõik väga lihtsalt, kuid praktikas on rendirataste automaatika pisut aeglasevõitu ning nõuab kasutajalt vähemalt esialgu mõningast kannatust. Ratta nn pardaarvutil vilgub kiri «Please Wait» mõnikord üsna pikalt. Oluline on teada ka seda, et ratta tagastamiseks ei piisa sellest, kui see uuesti hoidjasse lukustada. Sellele lisaks tuleb «pardaarvutisse» sisestada ratta rentimisel saadud neljakohaline kood ning alles pärast seda loetakse ratas tagastatuks.

Mis aga saab siis, kui rentija toob ratta rendipunkti, aga seal on kõik kohad täis? Firma esindaja sõnul pole ka siis probleemi. Tuleb ratas lihtsalt teiste kõrvale jätta ning toimida, nagu alati. Ainus erinevus on see, et rattalukuna toimiv trossi otsas olev pulk pistetakse lihtsalt esiratta juures olevasse pessa nii, et seda ei panda rattahoidja vastavast avast läbi. Jällegi tuleb sisestada neljakohaline kood ning liikumisvõimetu ratas loetakse tagastatuks.

Hinnakirja järgi on jalgrattarent esimesed 30 minutit tasuta, 30-60 minutit maksab üks euro, iga järgnev tund samuti üks euro ja 24 tundi kümme eurot.

Praegu on kesklinna paigaldatud kümme rattarendipunkti koos saja jalgrattaga. «Edaspidi soovime laiendada rattaringlust ka teistesse linnaosadesse ja olulisematesse sõlmpunktidesse nagu näiteks lennujaam ja sadam, et tekiks terviklik ülelinnaline võrgustik. Loodetavasti soodustab pakutav rattateenus alternatiivse liiklusvahendi kasutamist näiteks taksole,» märkis Sarapuu.

Rataste rendipunktid asuvad Eesti Kunstiakadeemia ees Teatri väljakul, Mere puiesteel Kanuti aia juures, Narva maanteel Tallinna Ülikooli ees, Toompargis (Nunne tn 17), Rannamäe teel Linnahalli trammipeatuse lähedal, Keskturu juures (Lastekodu 14 ees), Odra tänaval Autobussijaama peatuses, Pirita tee promenaadil (Russalka lähedal), Vabaduse väljakul Jaani kiriku kõrval  ning Kaarli puiesteel kahe sõidusuuna vahel Kaarli kiriku poolses otsas.

Galerii: Hõbenõel 2016 võitja, Roberta Eineri värvikas kollektsioon

Tallinn Fashion Weeki avapäeva lõpetas suurejooneline Kuldnõela gala, mille käigus kuulutati välja Eesti kõige tähtsamate moeauhindade tänavused võitjad. Loomingulist järjepidevust, ilu ja kvaliteeti hindav auhind Kuldnõel anti Lilli Jahilole, aasta säravaima panuse eest meie moeellu pälvis Hõbenõela Roberta Einer.

Roberta Einer on Eesti noor moelooja, kes on Londonis püsti pannud oma moeateljee. Tema moeloomingut on kandnud nii Rihanna kui ka Lady Gaga.

«Ma arvan, et hästi palju on õnnes kinni, sest ma pole kunagi kellelegi asju ise saatnud, pigem stilistid ja artistid tulevad minu juurde,» rääkis Roberta Einer vahetult enne Tallinn Fashion Weeki. Ta lisas, et kui kellelegi jääb midagi silma, siis see liigub Londoni küllaltki kitsas moeskeenes kiiresti ka edasi.

Hea disaini saladuseks on Eineri sõnul tugev aluspind. Kvaliteet ja tootmine peavad olema tasemel. Viimase üheksa tegutsemiskuu edu oskab Einer ainult õnne nimele kirjutada. «Ajastus on tähtis, kogu selle minimalismitrendi keskel maksimalismi, värvide ja tekstuuriga peale lennata... Paljudele see ei meeldi, aga neile kellele meeldib, meeldib väga.»

Roberta loomingu hinnad algavad 100 eurost ja küündivad 4500-6000 euroni. Ühe kleidi valmistamine, mida kaunistavad erinevad litrid ja muud kirevas tehnikas tehtud detailid, võtab kümnel töötajal üle kahe nädala aega. Näiteks selliste jakkide hinnad võivad küündida kuni 6000 või enamagi euroni.

Roberta Eineri looming on hetkel müügil USAs, Saks Fifth Avenue kaubamajas.

Vaata võidukollektsiooni moegaleriid!

 

Kuidas meeldib?

Astu TFW melusse: Kokomo sillerdavad nohikud

Sädelus koos sokkide ja pehmelt liidetud pastelltoonidega astus Kokomo etenduses otse argipäeva. Viimaks ometi halastus kõigile pidupäevadesse pagendatud litrirõivastele!

Kokomo, Tallinn Fashion Week 2016 / Erlend Štaub

Kuidas siis säravat rõivast taltsutada? Veidi fliisi, pehmeks pestud trikotaaži, sokid varba otsa, nohikuprillid ninale ning ülemäärane glamuur saab siuhti maha keeratud. Kuid nii mõnigi neist litterkleitidest, läbipaistvatest plisseerseelikutest ja über-edevatest toppidest kepsutaks rõõmuga ringi ka aastalõpu pimedates ja pidudetihedates öödes.

Kokomo, Tallinn Fashion Week 2016 / Erlend Štaub

Kui oled moealal üle kahekümne aasta töötanud, võib kergesti tunduma hakata, et jaa – mu maitse on arenenud... Küllap olen kiiskavast ja sädelevast harakakraamist välja kasvanud. Aga vaatasin Kokomo defileed ja tõde tabas mind kui panniplaks lagipähe! Sisemine harakas tõstis rõõmsalt pead ja sihtis isukalt üht superkirevat ja sillerdavat kaheosalist komplekti.

Kristina lemmik - kirev, särav, vaimustavalt pöörane! / Erlend Štaub

Tallinnas pidi selle sügise esimest libedust tõrjuma

Tallinnas tehti täna hommikul selle sügise esimest libedusetõrjet kohtades, kus sõiduteed olid härmatise tõttu libedaks muutunud.

Kommunaalamet manitseb liiklejaid lähinädalatel arvestama öökülmade võimalusega, samas pikemad prognoosid enne detsembri algust püsivat lumekatet ei näita.

Lepingutingimuste kohaselt algab teede talvine puhastusperiood 1. novembrist, kuid vastavate ilmastikutingimuste korral peab olema partneritel valmisolek ka varasemalt libeduse- ja lumetõrjetöödeks, ütles kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. Tänaseks on talviste ilmaoludega valmis võitlema 25 masinat.

Kommunaalametil on sõlmitud peatänavate ja nendel asuvate rajatiste hoolduseks seitsmeaastased hoolduslepingud. Lepingupartnerite talveks valmistumine algab juba suvel, kui tellitakse ära puistematerjalid. 

Postimehe ristsõna: 21. oktoober 2016

 

Postimehe ristsõna: 20. oktoober 2016

 

Postimehe ristsõna: 19. oktoober 2016