Inglismaa tuleb Eesti vastu noore koondisega

Võrreldes aastataguse mänguga Lillekülas on Inglismaa jalgpallikoondise peatreeneri Roy Hodgsoni valikus koguni 13 uut nime.

Eestisse 21 mängijaga tulnud Hodgsoni seekordsesse nimekirja kuulub kolm meest enam, enamuses on tegu järgmise põlvkonna tähtedega: kui välja jätta inglaste talisman Wayne Rooney (107 mängu), on koondisemängude arvult järgmine mees alles James Milner 56 mänguga, vahendab Soccernet.ee.

Võrreldes Tallinna külastanud koosseisuga on erinevatel põhjustel välja jäänud Fraser Forster, Ben Foster, Leighton Baines, Calum Chambers, Fabian Delph, Jordan Henderson, Andros Townsend, Jack Wilshere, Danny Welbeck ja Rickie Lambert.

Võimalike debütantidena on sel korral kaasatud Burnley 29-aastane väravavaht Tom Heaton, suvel Liverpooliga liitunud 23-aastane ründaja Danny Ings ja 19-aastane Tottenhami tulevikulootus Dele Alli. Lisaks on Eesti vastu valmis üles rivistuma Jack Butland, John Stones, Ryan Bertrand, Phil Jones, Chris Smalling, Ross Barkley, Michael Carrick, Harry Kane, Jamie Vardy ja Theo Walcott.

Kokaks õppiv Kaur Kivistik küpsetab toetajatele maitsva koogi

Takistusjooksja Kaur Kivistik, kes võitis sel suvel üliõpilaste maailmameistrivõistlustel ehk universiaadil Eesti kõigi aegade teise tulemusega 8.32,23 hõbemedali ning sai Pekingis kergejõustiku MMil 34. koha, käivitas koostöös Stardipaigaga projekti, milles vajab heade spordisõprade abi Ameerika Ühendriikide laagri jaoks.  

Stardipaik.ee on ühisrahastusplatvorm spordi edendamiseks, kus kõigil on võimalik toetada Eesti sportlaseid või meeskondi erinevate projektide elluviimiseks. Kivistik vajab käima lükanud projektiga toetust Ameerika laagri tarvis, mis on suureks alustalaks järgmise aasta tiitlivõistlusteks - eelkõige juulis Amsterdamis Euroopa meistrivõistlustel ja augusts Rio olümpiamängudel.

Seekordne treeninglaager kulmineerib sealsete kõrgetasemeliste võistlustega aprillis ja mais. Kogu eelarve on umbes 10 000 eurot. Kuna eelarve on pika laagri kohta päris suur, siis pöördub Kaur Kivistik kaasmaalaste poole, et täita sellest oluline osa. Stardipaik.ee kaudu kogutud toetust kasutaks ta eelkõige lennupiletite soetamiseks (900 EUR), sealsete spordibaaside kasutamiseks (750 EUR). Samuti kulub raha veel võistlusreisidel, massaaži ja elamise juures.

Kaur Kivistikku saab toetada alates 5 eurost. Toetuste eest on ette nähtud ka auhinnad. Näiteks 300 eurose panuse eest on Kivistik valmis küpsetama heale toetajale maitsva koogi. Tartu Kutsehariduskeskuse koka erialal õppiv Kivistik ei pelga seda üldse. «Õpin hetkel teisel kursusel ja koogi tegemist tuleb ette nii koolis praktikal kui ka kodus. Seega ei ole probleemi eduka projekti lõppedes mõned maitsvad koogid küpsetada. See on minu suur hobi ja köögis tunnen ennast peaaegu sama hästi kui staadionil naelikud jalas higi valamas,» lausus Kivistik Jooksuportaalile

Kivistikku saab toetada vajutades siia

Vaata, kes on 50 mõjukaimat inimest maailmas

Juba viiendat korda koostab ajakiri Bloomeberg Markets Magazine maailma 50 mõjukaima inimese edetabelit. Sel aastal tunnistati valiti maailma mõjukaimaks USA keskpanga juhi Yanet Yelleni.

Edetabelis on erinevate elualade inimesi – need, kes on loonud ettevõtteid või loonud väärtusi, kes juhib panka või loodab need likvideerida, kes kujundavad maailmamajandust või levitavad ideid. Esmakordselt koostasid maailma mõjukaimate inimeste edetabelit finantsajakirja toimetajate kõrval ka üheksa finantseksperti.

Yellenile järgnevad

2. Xi Jinping – Hiina president

3. Tim Cook – Apple’i tegevjuht

4. Larry Fink - maailma ühe suurema varahalduskontserni BlackRock kaasasutaja ja tegevjuht

5. Warren Buffett – legendaarne investor ja maailma üks rikkamaid inimesi

6. Barack Obama – USA president

7. Carl Icahn – aktivistinvestor

8. Lloyd Blankfein – investeerimispanga Goldman Sachs tegevjuht

9. Angela Merkel – Saksmaa kantsler

10. Reid Hoffman – spetsialistide suhtlusportaali LinkedIn kaasasutaja, mitme olulise ettevõtte, nagu PayPal ja Facebook ingelinvestor.

11. Jamie Dimon – maailma ühe suurema panga, JP Morgan Chase’i tegevjuht

12. Abigail Johnsson – maailma ühe suurema varahalduskontserni Fidelity Investments suuromanik ja tegevjuht.

13. Naredndra Modi – India peaminister

14. Mario Draghi – Euroopa Keskpanga president

15. Jeff Bezos – Amazoni asutaja ja tegevjuht

16. Ana Botín – Hispaania suurima panga Santander nõukogu esimees

17. Jorge Paulo Lemann – investeerimisfirma 3G Capital kaasasutaja ja Brasiilia rikkaim inimene.

18. Ray Dalio – maailma suurima riskifondi Bridgewater Associates asutaja.

19. Elizabeth Warren – USA senaator, riigi hoiustekaitse büroo looja.

20. Thomas Piketty – majandusprofessor, kes ütles 2014. aastal ajalehele Die Zeit: «Saksamaa on riik, kes pole mitte kunagi oma võlgu tagasi maksnud».

21. Jeffrey Gundlach – maailma suurima võlakirjafondi DoubleLine Capital asutaja.

22. Fan Bao – Hiina investeerimispankur.

23. Tidjane Thiam – Šveitsi suurpanga Credit Suisse tegevjuht.

24. Ruth Porat – Google’i finantsjuht.

25. Elon Musk – Elektriautode tootja Tesla ja kosmosetehnika tootja SpaceX juht.

26. Paul Singer – riskifondi Elliott Management asutaja.

27. Marc Andreessen – riskikapitalifirma Andreessen Horowitz, kes on muuseas ka TransferWize’i üks olulisi investoreid, kaasasutaja.

28. Renaud Laplanche – otselaenamisettevõtte LendingClub kaasasutaja.

29. Akio Toyoda – Toyota Motorsi juht.

30. Paul Krugman – majandusteadlane, president Toomas Hendrik Ilvese ja paljude Eesti finantsspetsialistide oponent.

31. Franciscus – Rooma paavst.

32. Ellen Kullman – keemiatööstusgigandi DuPont tegevjuht.

33. Wang Quisham – Hiina kommunistliku partei revisjonikomisjoni sekretär. Varem oli peamine korruptsioonivastane võitleja, nüüd suurim telgitagune mängija Hiina aktsiaturgude ja majanduse stabiliseerimisel.

34. Jonathan Gray – erakapitalifirma Blackstone Group globaalse kinnisvaraüksuse juht. Kinnisvarafondi Eften Capital juhi Viljar Arakase sõnul on Blackstone maailma suurim kinnisvarafond.

35. Ken Griffin – Varahaldusfirma Citadel asutaja.

36. John Stumpf – USA kõige suurema turuväärtusega panga Wells Fargo tegevjuht.

37. Wang Jianlin – investeerimisfirma Dalian Wanda Group asutaja, Mandri-Hiina rikkaim inimene.

38. Christine Lagarde – Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) tegevdirektor.

39. Jiang Jiangquing – Maailma suurima panga, Hiina tööstus- ja kommertspanga nõukogu esimees.

40. Jimmy Lay – Hiina valitsusevastaste jõudude häälekain inimene ning meediaettevõtte Next Media asutaja.

41. Aliko Dangote – Aafrika edukaim ärimees.

42. Michael Kim – erakapitalifirma MBK Partners asutaja.

43. John Taylor – Stanfordi ülikooli professor, USA keskpanga järgmine võimalik president.

44. Blythe Masters – varahalduskompanii Digital Asset Holdings tegevjuht.

45. George Osborne – Suurbritannia rahandusminister.

46. Richard Thaler – Chicago ülikooli professor, brändikäitumise uurija.

47. Elizabeth Holmes – meditsiinitehnoloogiat tootva idufirma Theranos asutaja.

48. Mo Ibrahim – Sudaani ärimees ja Aafrika investeerimiskliimat hindava Mo Ibrahim Foundation nõukogu esimees.

49. Jane Gladstone – investeerimispanga Evercore Partners tegevdirektor.

50. Ruchir Sharma – investeerimispanga Morgan Stanley arenevate turgude ja globaalse makromajanduse üksuse juht kes hoiatas hiljuti, et Hiina võib viia maailma majanduse järgmisse kriisi.

PSG väravavahi unistuste õhtu lõppes Rihanna suudlusega

Saksamaa tabloid Bild kirjutab, et Pariisi Saint-Germaini väravavahi Kevin Trapi pühapäeva õhtu ühendas endas lihavõtteid, jõule ja sünnipäeva.

Unustamatu õhtupoolik algas 2:1 võiduga Marseille’i üle ning Trapp tõrjus 55. minutil ka vastaste penalti. Seejärel läks 25-aastane mees pidutsema ning ööklubis sai ta kuuma suudluse popstaarilt Rihanna.

Pärast puhastust jalatsid enam kandmiseks ei kõlvanud

Salamandri kauplusest ostetud tennistega vihma kätte jäänud inimene pidi jalanõudes pettuma, sest pärast puhastamist hakkasid need värvi andma.

Kuna jalatsid ostnud inimene jäi neid kandes vihma kätte, hakkas ta neid pärast määrdumist pesema, mille vältel kandus voodri sinine värv üle valgele pealseosale. Kui ta murega kaupluse poole pöördus, öeldi sealt, et tegu pole tootmisdefektiga ning määrdumine tekkis seetõttu, et jalatsite puhastamisel ei kasutatud spetsiaalseid puhastusvahendeid. Kuna ostja selle seisukohaga ei nõustunud, esitas ta kaebuse tarbijakaebuste komisjonile, soovides müüjalt tagasi saada jalanõude maksumuse summas 75,95 eurot.  

Kaupleja selgitas, et ostutšekil olevas ostja meelespeas on märgitud, et jalatseid tuleb hooldada ainult Salamandri kauplustest ostetud vahenditega ning värvitud sisevooder võib anda värvi, sest selle värvimiseks on kasutatud naturaalvärve. Kaupleja oli arvamusel, et antud vabaajajalatsid ei ole mõeldud halbades ilmastikutingimustes kandmiseks, mistõttu on defekt tekkinud jalatsite valest hooldamistehnikast.

Jalanõude ostja selgitas, et ta puhastas jalatseid pärast määrdumist veega - ta ei pesnud neid voolava vee all, vaid proovis märja käega mustust maha hõõruda, mille tulemusel kandus voodri sinine värv pealseosale. Ta sai müüja soovitatud puhastusvahendist teada pärast defekti ilmnemist, sest pärast ostu anti talle ainult ostu tõendav dokument. Kui ta kauplusest nõu küsis, öeldi sealt, et tegelikult oleks pidanud jalatseid töötlema vastava vahendiga. Seepeale proovis klient ka selle spetsiaalse vahendiga jalanõusid puhastada, kuid sinine värv ei eemaldunud.

Ostja on veendunud, et tegemist on tootmisdefektiga ning voodrimaterjal ei olnud värvikindel. Ta näitas jalatseid ka Hilfiger esinduskaupluses, kus talle öeldi, et tegemist on tootmisdefektiga. Ta esitas komisjonile ka Tommy Hilfiger brändi esindaja arvamuse, mille kohaselt on jalatsi värvi andmise näol tegu tootmisdefektiga. Defekt seisneb valgest ja heleroosast riidest sisevoodri värvi valgumises ka vähese niiskuse (sh higi) toimel välisele pinnale.

Komisjon hindas ilmnenud defekti oluliseks, mida ei ole võimalik kõrvaldada parandamise ega asendamisega, mistõttu on müügilepingust taganemise nõue põhjendatud.

Eesti käsipallurid välismaal: Patraili klubile võit, Mägi püsib väravasoonel

Saksamaa meeste käsipallimeistrivõistluste kõrgliigas sai TSV Hannover-Burgdorf võõrsil Mait Patraili kolme tabamuse toel 30:27 jagu HBW Balingen-Weilstettenist.

Kaks punkti teenis turniiritabelisse juurde ka HSV Hamburg, kes alistas kodus ThSV Eisenachi 37:23. Hamburgis leiba teeniv Dener Jaanimaa viskas oma endise tööandja vastu ühe värava. Hamburg on kaheksa vooru järel üheksa punktiga kaheksas ning Hannover-Burgdorf hoiab kaheksa silmaga 11. positsiooni. Juhib täisedu 16 punktiga Rhein-Neckar Löwen, Eisenach on 15. ja Balingen-Weilstetten eelviimasel ehk 17. kohal.

Saksamaa esiliigas tegi EHV Aue võõrsil 23:23 viigi SG BBM Bietigheimiga. Janar Mägi viskas Aue kasuks üleväljamehena seitse väravat. HSG Nordhorn-Lingen alistas kodus Jürgen Rooba kuue tabamuse abil TV 1893 Neuhauseni 27:24 ning Dormageni TSV Bayer kaotas võõrsil 22:25 DJK Rimpar Wölfele. Mikk Pinnonen tõi Bayerile kolm väravat.

Aue on turniiritabelis 5. (9 punkti/7 mängu), Nordhorn-Lingen 7. (9/8), Rimpar 8. (9/8), Dormagen 16. (6/8), Bietigheim 20. (3/8) ning Neuhausen viimasel ehk 21. (2/7) kohal.

Hispaania kõrgliiga viiendas voorus alistas Villa de Aranda kodus Cuenca GlobalCaja C. Encantada 32:28. Arandat esindav Armi Pärt väravaid ei visanud. Aranda on kaheksa punktiga neljas ning Cuenca eelviimane ehk 15.

Rumeenia kõrgliiga kaheksandas voorus oli Bukaresti CSA Steaua Alexandrion kodus 33:27 üle seitsmendal kohal olevast Calarasi AHC Dunareast. Martin Johannson tegi 19 punktiga kolmandat positsiooni hoidva Steaua kasuks skoori ühe korra. 

Šveitsi eliitseltskonnas jätkab Stäfa Lakers kuue vooru järel punktita. Viimati kaotati teisel kohal olevale Thuni Wackerile kodus 23:33. Marius Lepp viskas külaliste puuri ühe palli, Lakersi väravasuul toimetanud Marius Aleksejev tõrjus 34-st pealeviskest 11 ning lasi sisse ühe seitsmemeetri viske.

Sloveenia kõrgliiga viiendas voorus sai täiseduga jätkav Velenje Gorenje kodus 31:27 jagu turniiritabeli üheksandast meeskonnast Maribori Branikust. Andris Celminš Gorenje nimekirja ei kuulunud.

Lugeja küsib: miks supermarket müüb apelsiniviile?

«Märkasin üks päev Rimis üksikuid apelsini- ja meloniviile. Kellele need üksikud viilud ohtras pakendis küll mõeldud on?  Kui keskkonnasõbralikuks peab poekett kauba sellist müümist?Kuidas saab ostja olla kindel, et need on värsked ja nende lõikamisel on kasutatud puhast nuga? Kes neid lõigub ja pakendab?» küsib ostja.

Vastab Rimi pressiesindaja Katrin Bats.

Kaupluses kohapeal viilutatud puuvilju (arbuuse, ananasse, meloneid) hakkasime pakkuma just suveperioodil. Eelkõige selleks, et klientidel oleks mugav midagi tervislikku kaasa haarata näiteks piknikule või lõunapausiks. Hetkel aga näeme, et klientidel on jätkuvalt huvi selliselt puuvilju osta ning seepärast neid ka oleme pakkunud.

Puu- ja köögivilja lõigatakse ning pakendatakse Rimi kauplustes kohapeal. Selle jaoks on Rimil töötajatele koostatud juhend, kuidas seda teha nii, et oleks tagatud hügieen, toodete ohutus ja vastavus seadusest tulenevatele nõuetele. Kõik Rimi kauplustes toimuvad toidukäitlemise protsessid, sealhulgas puu- ja köögivilja lõikamine, omavad tegevusluba veterinaar- ja toiduametilt. Rimi teeb koostööd tunnustatud toidumikrobioloogialaboriga, kes võtab kaupluste puu- ja köögivilja lõikamisvahenditelt nende puhtuse kontrolliks regulaarselt mikrobioloogilisi proove.

 

Keskkonnasõbralikkus on mõistagi õigustatud küsimus. Samas, ilmselt on väiksemas peres või lausa ühel inimesel sootuks keskkonnasäästlikum osta väiksem kogus. Suur arbuus on üksikule inimesele söömiseks reeglina liialt suur ning seejärel peab ta hoopis toitu ära viskama.

Ahvenamaa jalgpallurid tegid Aksalule suure teene

Soome jalgpalli kõrgliigas toimus täna tiitliheitlust arvestades ülioluline mäng. Meistritiitli pretendent Rovaniemi jäi võõral väljakul 0:1 alla Ahvenamaa meeskonnale IFK Mariehamn.

Tänane tulemus tähendab, et 31. vooru järel juhib põhjanaabrite meistriliigat Mihkel Aksalu koduklubi Seinäjoki, kellel on koos 54 punkti. Rovaniemi jääb maha ühe ning HJK kahe punktiga. Mareihamni tänane üllatusvõit tekitas seega taas olukorra, kus Aksalu klubi on ise oma saatuse peremees – kui kõik allesjäänud mängud võidetakse, siis on tiitel nende.

Rimi müüjate töötingimused panid kliendi muretsema

Mitmed lühikesed jutuajamised Rimi kaupluste müüjatega panid ühe kliendi muretsema, kas müüjatele on ikka tagatud normaalsed töötingimused ja inimlik kohtlemine tööandja poolt.

«Käisin paar päeva tagasi Rimis ja ostsin lati vorsti, ostmise hetkel olin aga ainuke inimene lihaleti juures, kes oli suhtluskaugusel müüjale, mistõttu ei võtnud ma järjekorranumbrit,» kirjeldas Andres. Müüja ütles seepeale, et seda peab tegema, sest neid jälgitakse kaamerast ja hiljem võib sellest pahandus tulla, kui nähakse, et klient sai teenindatud ilma järjekorranumbrita.

«See ei ole esimene kord, kui mulle lühikese vestluse järel poe töötajatega tundub, et inimesi ei kohelda tööandja poolt inimlikult, näiteks ühes teises Rimis pidid infoleti müüjad töötama talvel automaatuste läheduses, samal ajal kui neile antud soojapuhur ei töötanud,» ütles mees ning leidis, et oleks vaja midagi ette võtta, et teenindajad saaksid elada inimväärset elu.

«Nemad on ju need, kes hoolitsevad siiski meie kõigi eest - igaüks meist sööb ja käib poes, kaasaarvatud need juhid, kes õiendavad järjekorranumbri pärast,» lisas Andres.

Rimi pressiesindaja Katrin Bats leidis aga, et ilmselt on antud juhul teenindaja korraldustest pisut valesti aru saanud. «Peame väga oluliseks, et pika järjekorra puhul teenindusleti ees peaks töötajad kinni reeglist teenindada kliente järjekorranumbrite alusel, küll aga pole me kindlasti võtnud vaevaks teenindajaid spetsiaalselt jälgida, kas nad seda terve päeva vältel teevad,» selgitas Bats. Kaamerapilt võetakse tema sõnul abiks juhul, kui mõni klient kurdab, et teda ei teenindatud järjekorra alusel.

Bats lisas, et töötajate heaolu kui ka mugav töökeskkond on firmale väga olulised. «Reeglina antakse hea töökeskkonna tagamiseks vajaminevatest puudustest kontorisse teada ning näiteks katkine soojapuhurgi asendatakse esimesel võimalusel,» ütles ta.

Galerii: jalgpallikoondis alustas ettevalmistust ülirasketeks mängudeks

Eesti jalgpallikoondis alustas täna ettevalmistust viimaseks kaheks EM-valikmänguks. Reedel mängitakse võõrsil Inglismaaga ning järgmisel esmaspäeval kodus Šveitsiga. Hetkel hoiab Eesti E-alagrupis kümne punktiga neljandat kohta. Kolmandal kohal asuv Sloveenia on kahe punkti kaugusel ning neil seisavad ees mängud Leedu ja San Marinoga.

Kaitseväelane Ilja Antonov: tänan neid, kes lubasid mul tulla koondist esindama

Äsja kaitseväeteenistusse asunud poolkaitsja Ilja Antonov sai loa esindada Eesti jalgpallikoondist mängudes Inglismaa ja Šveitsiga.

29. septembril teenistusse asunud Antonovil on põhitõed juba selgeks õpitud – kaitseväe tegemistest meedias ei räägita. «Sellele ma ei saa vastata,» lausus Antonov naeratusega, kui ajakirjanikud temalt uurisid, kas mees on juba saanud ka relva käes hoida. «Aga mitte midagi rasket ei ole, tunnen end hästi. Tänan neid, kes lubasid mul tulla ja nendest kahest mängust osa võtta. Tunnen end hästi ja olen õnnelik, et sain koondisele appi tulla. Levadia mängudele ega treeningutele ma pole seni pääsenud, aga olen saanud teha individuaalset trenni,» sõnas Antonov.

Reporter.ee video: ristmike ümberehitamine leevendab Tallinna ummikuid?

Järgmise aasta majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eelarverealt leiab rahastamise nii Haabersti kui ka Russalka ristmike täieliku uuendamise alustamiseks.

Lugeja küsib: kas perearstikeskusel on õigus nõuda retsepti eest visiiditasu?

«Mul tekkis küsimus, miks osades kohtades maksab haigekassa kindlustuseta isikule retsepti väljastamine maksab 5 eurot? Nimelt pöördusin oma perearsti poole, kes töötab Favorek ehk Hiiu perearstikeskuses ja öeldi, et beebipillide retsepti jaoks pean ise kohale tulema ja maksma nagu sellest ei piisaks, et maksan visiiditasusid ja ilmselgelt ei saa soodusravimeid. Samal päeval pöördusin ühte suuremasse haiglasse sama murega, kõne oli meeldiv ja raha ei nõutud. Kas pisikesel perearstikeskusel on õigus sellist asja üldse nõuda?» uurib lugeja.

Vastab haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse peaspetsialist Vivika Tamra.

Raviasutused, sh ka pererarst võivad ravikindlustamata isikutele teenuse osutamise eest küsida tasu vastavalt asutuses kehtiva hinnakirja järgi.

Erakorralist abi osutatakse kõikidele isikutele olenemata ravikindlustuse olemasolust või kehtivusest.

Sünnipäevalaps Lindpere: sain väikese koogitüki ja küünla ära puhuda

Täna 34. sünnipäeva tähistanud Eesti koondise poolkaitsja Joel Lindpere lausus meeskonna kogunemisel enne valikmänge Inglismaa ja Šveitsiga, et pidupäeva tähistamine koondisedressis on tema jaoks juba tavapäraseks muutunud.

«See on vana, tavaline traditsioon. 15 aastast kahel ehk on nii olnud, et saan kodus olla – enamasti on ikka mängupäev või laagerdamine. Aasta tagasi olid oktoobrikuised mängud täpselt 5.-6. oktoobri paiku ja vahel on sünnipäev ka mängupäeval olnud, see oleks veel toredam,» sõnas Lindpere.

Torti ta siiski meeskonnakaaslastele pakkuma ei pidanud. «Meil on hotellis koogivalik täitsa olemas,» muigas ta. «Ise sain küll väikese koogitüki ja küünla ära puhuda!»

Vaata videost, mida Lindpere rääkis veel koondise vanima väljakumängija rollist, Wembley murue astumisest, eelmisest kohtumisest inglastega ja eelseisvast mängust.

Islamiriik: majandus, kus maksuametnik käib ringi piitsaga

Enne, kui Islamiriik (IS) anastas Faten Humayada kodulinna Põhja-Süürias pisut alla kahe aasta tagasi, maksis balloon majapidamisgaasi pool dollarit. Nüüd maksab see 32, sundides 70-aastat vanaema tegema süüa tagahoovis lõkke peal.

«See oli paradiis,» meenutas ta Jordaanias põgenikelaagris oma varasemat elu meenutades. Üle piiri aitasid ta inimkaubitsejad, vahendab Washington Post.

IS on üritanud teha midagi, mida mitte ükski rühmitus varem ei ole – luua riiki koos toimivate asutuste ning majandusega. Kuigi valitsemise alal on neil mõningast edu olnud, on nende anastatud piirkondade elanikel raskusi toidu, kütuse ja muude igapäevaste vajaduste rahuldamiseks.

Inimesed kirjeldavad, et toitu on lihtsam leida piirkondades, kus kasvatatakse puu- ja köögivilju või loomi. Ent isegi sellised asjad nagu lapse piimaasendaja või suhkur on kas naeruväärselt kallid või tuleb üle piiri tuua salakaubana. Paljud on töötud – tehased ja suured poed on suletud, kuna omanikud on põgenenud või ei jaksa enam materjale sisse osta.

Arstiabi on raskesti kättesaadav ning paljud haiglad kas ravivad ainult ISi võitlejaid või eraldavad neile parimad tingimused. Paljud meditsiinitöötajad põgenesid. Need, kes seda ei teinud, peavad esitama viis inimest tagasituleku garantiiks, et ISi aladelt väljuda. Ning kui nad ei naase, noid inimesi kas karistatakse või nad hukatakse.

IS on seadnud üles asutused, mis väljastavad ehituslube ja isegi reguleerivad kalastust (dünamiidiga kalal käia enam ei tohi). Samuti väljastavad nad abielutunnistusi ning ISi palgatud töötajad hoiavad tänavad puhtana. On rajatud kohtud ning usupolitsei laadne asi.

Mitmed inimesid kirjeldasid, et ISi palgalised altkäemaksu ei võta – erinevalt Süüria valitsuse omadest. Ent kirjeldati ka, et inimeste igapäevaelu parandamise asemel on IS keskendunud sõjategevusele.

IS saab raha naftast, pankadest, väljapressimisest, röövimistest, antiigi mustal turul müümisest ning kohalike elanike maksustamisest. Inimesed, kes varem annetasid ära 2,5 kuni 10 protsenti oma sissetulekust, maksavad seda nüüd Islamiriigile.

Humayada ütles, et pidi kümnendiku oma nisusaagist ISile andma, väidetavalt vaeste heaks. Paar korda aastas saadeti külla abisaadetis. «Ma arvan, et nad tahavad meile meeldida. Aga siis tuleb maksuametnik, kes piitsutab vaeseid tasumata maksude pärast,» sõnas ta.  

Aigar Leok sai MMil neljanda koha

Prantsusmaal Requistas lõppesid käesoleva aasta enduro maailmameistrivõistlused, kus osalesid sarnaselt eelmistele etappidele ka Aigar Leok ja Rannar Uusna. Leok sai E3 klassis hooaja kokkuvõttes kõrge neljanda koha, Uusna lõpetas E2 klassis 12. kohaga.

Laupäeval sõitis E3 klassis osalev Aigar Leok (TM) enda arvestuses esimesel katsel välja teise aja ning seejärel olid tema kohad teisest viiendani ja ta tõusis päeva teises pooles ka kolmandaks. Kahjuks näitas seni neljandal kohal olnud soomlane Matti Seistola (Sherco) kahel viimasel katsel Leokist paremat minekut ja edastas teda lõpuks 10 sekundiga.

Päeva võitis austraallane Matthew Phillips (KTM), kes edestas prantslast Mathias Bellinot (Husqvarna) 15,5 sekundiga, Seistola jäi prantslasest omakorda 19 sekundit. Tänu sellele seisule oli kindel, et Leok enam Seistolat ei püüa ning neljas koht oli kindel.

Eile sõitis Leok kindla peale ja ei hakanud riske võtma ning tulemuseks kuues koht. Päeva kiireim oli Bellino, kellele järgnesid Seistola (+10 sek) ja hispaanlane Jonathan Barragan (Gas Gas, +12,6), kes Leokiga koos motokrossi MMil võistelnud.

E3 klassi maailmameistriks tuli Bellino (254 punkti), teise koha sai Phillips (221 p) ja kolmanda Seistola (195 p), Leoki saagiks jäi 169 punkti ja neljas koht.

E2 klassis osalev Rannar Uusna (KTM) kukkus avapäeval ja vigastas oma jalga, kuid suutis valu kiuste päeva lõpetada. Kahjuks oli tal hooldealasse sisenemise ajaga segadus, mille tõttu eestlane sai kirja katkestamise. Eile sai Uusna valutava jalaga ikkagi nii palju sõita, et päev kümnendal kohal lõpetada. E2 ilmameistriks tuli laupäeval teise koha saanud ja eile katkestanud prantslane Antoine Meo (KTM, 245 p), hõbeda sai finaaletapil mõlemad päevad võitnud itaallane Alex Salvini (Honda, 231 p) ja pronksi Pierre Alexandre Renet (Husqvarna, 175 p), kes pidi vigastuse tõttu viimase etapi vahele jätma. Esimest aastat E2 klassis osalenud Uusnale kuulus 47 punktiga 12. koht.

E1 klassis tuli aga maailmameistriks Leoki tiimikaaslane soomlane Eero Remes.

Leok pühendub nüüd oma tervise turgutamisele ja läheb esimese asjana oktoobri keskel õlaoperatsioonile. Uusna hooaeg ei ole aga veel lõppenud ja teda ootab ees Euroopa meistrivõistluste finaal, mis sõidetakse 31.10 – 1.11 Saksamaal Rüderstorfis.

Koduga seotud erimeelsused võivad suhte rikkuda

Öeldakse, et enne, kui suhe jõuab väga tõsiseks areneda, tuleks maha pidada mõned vestlused, mis annavad omavahelisest sobivusest parema ülevaate. Üks äärmiselt oluline teema on see, millist kodu kumbki tulevikus tahaks.

Muidugi ei tule pärast paari kohtingut panna paika, missugust värvi seinad teie kodus olema saavad ja kui suure teleri te ostate, aga see, kas teie ettekujutused üldjoontes klapivad, tuleks selgeks teha küll, soovitab ApartmentTherahpy. Vastasel juhul võib näiteks selguda, et täielik maaelu pooldaja on kokku saanud inimesega, kes pole mingil juhul nõus loobuma linnaelust ja kompromisse on sellises olukorras juba keeruline teha. Nii suured eriarvamused võivad lõppkokkuvõttes suhtele saatuslikuks saada. Et seda ei juhtuks, aruta üsna varakult läbi järgnev.

Südalinnas või sügaval metsas?
Kui oled alati kujutlenud end ühel hetkel maal elamas, on raske haakuda kaaslase plaanidega veeta kogu elu linnas, kus kõik on käe-jala juures. Sa võid tema soovidest aru saada nii nagu tema ka sind suurepäraselt mõista võib, aga kui kumbki peab nii olulises küsimuses järele andma, ei tule sellest pikas perspektiivis kindlasti head nahka.

Üüri- või päriskodu?
Eluaegse üürniku staatus pole ka siinmail enam nii vastuvõetamatu mõte, aga ülekaalus on siiski inimesed, kes eelistavad pangalaenu abil ühel hetkel kinnisvara päriselt oma nimele saada. Ka see on üsna suur erimeelsus, mis peaks olema enne väga tõsiseid plaane selgeks räägitud.

Väljakutsed või mugavad lahendused?
Kas tahad muretseda kodu, mis on juba nii valmis, et mingeid suuri remonttöid ette võtta ei tule, või unistad just vastupidi täielikku renoveerimist vajavast elamisest? Kas üks suudaks elada keset remondikaost või teine leppida olukorraga, kus kogu aeg tahaks midagi nokitseda, aga ei saa?

Suur või väike elamine?
Mitte just tingimata valik maja ja korteri vahel. Üha enam läheb moodi väike eluruum, mis vähendab ökoloogilist jalajälge, ja paljudel on raske sellest unistustest loobuda üksnes seepärast, et kaaslane on alati unistanud mitmesajaruutmeetrisest eramust.

Millistest kodu puudutavatest eelistustest sina mingil juhul ei loobuks?

Prillturako - kes see veel on?

Mis või kes on soola-anabass ehk bijurgunn, uimastav elevanditapp ja neegri-uimapuu? Taimed. Aga värbmotmot, lokut-nõlvahoko, tutt-pihobülbül ja karbus-türanntikat? Linnud.

Homses Tartu Postimehes ilmub artikkel «Kuidas kõõmakõrvits ja prillturako endale nime said», milles on toodud rohkesti näiteid kummalistest eestikeelsetest taime- ja linnunimedest.

Juttu tuleb ka Tartus tegutsevatest botaanika terminoloogia komisjonist ja linnunimetuste komisjonist.

Politsei eest põgeneda püüdnud Messi vend võeti vahi alla

Jalgpalluri Lionel Messi vend võeti Argentina politsei poolt kinni.

Politsei peatas laupäeva õhtul rutiinse kontrolli käigus Matias Messi auto, kuid mees keeldus politseile oma dokumente esitamast ning politsei otsis auto läbi. Kui korravalvurid leidsid 22 kaliibrise käsirelva, siis püüdis Messi põgenda.

Politsei sai kuulsa jalgpalluri venna siiski kätte ning Matias Messi toimetati jaoskonda. Teda ootavad süüdistused ebaseaduslikus relva omamises ja politseile vastuhakkamises.

Ronda Rousey tegi ajalugu, kuid vihastas sellega paljud mehed välja

MMA võitleja Ronda Rousey tegi Austraalias ajalugu, kui ta jõudis esimese naisena sealse ajakirja «Men’s Fitness» esikaanele.

Antud ajakirja esikaas on seni alati olnud meeste päralt ning uue numbri esikaanega välja tulles said paljud lugejad pahaseks. Peamiselt oldi pettunud tõsiasjas, et esikaanele pandi naine. Samas leidsid mõned, et maailmas on ka kuulsamaid naissportlaseid, keda oleks võidnud Rousey’le eelistada, kirjutab ESPN.

Rousey viibis hiljuti Austraalias, et promoda enda peatset matši Holly Holmiga, mis toimub 15. Novembril Melbourne’is. Senise profikarjääri jooksul on Rousey võitnud kõik enda 12 matši, neist 11 on ta võitnud juba esimeses raundis.

Vaata kõnealust esikaant Rousey Instagramist.

Munandivähiga võidelnud tipprattur lõpetas karjääri

Kahel korral Itaalia velotuuri võitnud Ivan Basso otsustas tippspordiga lõpparve teha.

Suvisel Prantsusmaa velotuuril diagnoositi Saxo-Tinkoffi meeskonna ratturil munandivähk ning itaallane jättis Tour de France’i pooleli. Kuigi mees sai vähkkasvajast kiiresti jagu, siis otsustas ta tippspordist lahkuda. «Täna on minu jaoks eriline päev. See pole kurb hetk, kuna jään rattaspordiga siiski seotuks,» ütles Basso.

37-aastane Basso tõusis 2002. aastal Tour de France’i parimaks noorratturiks ning Itaalia velotuuril triumfeeris ta 2006. ja 2010. aastal.

Keskerakond hakkab Savisaare toetuseks allkirju koguma

Keskerakond loodab järgmise kümne päeva jooksul koguda 40 000 allkirja Edgar Savisaare toetuseks, vahendab Tallinna TV.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal ütles linnameedias, et erakonna poole on pöördunud mitmed Edgar Savisaare valijad, kes ei ole rahul, et linnapea on ametist kõrvaldatud, sestap otsustati homsest hakata toetusallkirju koguma.

Allkirju hakkavad koguma linnas mitmed noorte meeskonnad. Põhiline tähelepanu pööratakse seejuures Lasnamäele ja Piritale, kus Edgar Savisaar kandideeris.

Kogutud allkirjad edastatakse Tallinna linnavolikogule, kes peaks seejärel pöörduma riigikohtu poole, küsimaks, kas üksnes kahtlustuste põhjal saab ametist kõrvaldada valitud linnapea.

Pehrsson: inglaste koosseisu äraarvamine on meile raske ülesanne

Eesti jalgpallikoondise peatreener Magnus Pehrsson lausus tänase treeningu eel, et meeskond on heas seisus ning 

«Mul on hea meel, et enne üheksandat mängu kümnest on meil veel võimalus edasi pääseda. Loomulikult on tegu kahe väga raske ülesandega, sest edasipääsuks peaksime võitma mõlemad mängud. Praegu aga peame valmistuma esimeseks kohtumiseks, et näidata fantastilist mängu,» sõnas Pehrsson.

Inglased on alagrupi võidu juba kindlustanud, kuid Pehrsson nentis, et mõnes mõttes muudab see tema elu keerulisemaks. «Jah, Inglismaa on juba edasi jõudnud, nad ei pea seega meiega peetavat mängu võitma. Ilmselt tahavad ja on nad sunnitud vigastuste tõttu katsetama mõningaid uusi ideid. Teadagi tahavad uued mängijad ennast treenerile tõestada. Nende algkoosseisu äraarvamine on meie jaoks seega raske ülesanne, aga küllap tahab iga treener mängida parima koosseisuga. Päris seda nad teha ei saa, sest nende ridades on palju vigastatud mängijaid,» lausus rootslane.

Eesti koondis lendab Inglismaale kolmapäeval, kohtumine Wembley staadionil algab reede õhtul Eesti aja järgi kell 21.45.

Eestlannad alustasid Soomes resultatiivselt

Kui viimastel hooaegadel Soome parimas naiskonnas Salo LP Viestis mänginud Anu Ennok siirdus alanud hooajaks Šveitsi kõrgliigasse, siis on Eesti naiste võrkpall põhjanaabrite juures endiselt esindatud.

Tartu Ülikool/Eedenist Rovaniemi Woman Volley naiskonda siirdunud Kristiine Miilen on koduklubil aidanud kolmest mängust võita kaks. Kui avavooru 0:3 (-22, -19, -22) kaotusmängus Orivesi Ponnistusele märgiti eestlanna arvele 10 (+4) punkti ja teise vooru 3:1 (-23, 21, 23, 20) võidumängus LiigaPloki üle 16 (+7) punkti, siis kolmandas voorus oli Millen tõeliselt hoos. Nimelt pidas Rovaniemi esindus esimese etteaste kodupubliku ees, mis lõppes rakse 3:0 (23, 22, 22) paremusega eelmise hooaja finalisti LP Kangasala üle. Eestlanna realiseeris rünnakuid 51 protsendiliselt (37-st 19) ja kogus lõpuks 23 silma, jäädes koguni 16 punktiga plusspoolele. Suurepärase soorituse teinud Miilen valiti ka mängu parimaks, kirjutab volley.ee.

«Esimestes võõrsil toimunud mängudes pabistasin natukene rohkem, kui oleks pidanud. Kahju, et OrPo-lt tuli vastu võtta kaotus, sest mängisime ise 6-7 punktilised eduseisud maha. Eilne kodumäng oli juba hoopis teisest puust. Suutsime rasketest seisudest edukalt välja tulla ning iga geimi lõpus enda tahtmise maksma panna. Kangasala vastu mängisin julgelt ja mis seal salata, ka publiku tugi aitas. Olen rõõmus, et olen ennast põhikuuikusse võidelnud,» rääkis Miilen.

«Trennide ja treenerite kohta jätkub mul ainult kiidusõnu. Peatreener Teemu on ülimalt rahulik ja tasakaalukas mees, kes tõstab oma häält harva. Trennides käib kõva töö, samas õhkkond on pingevaba ja mõnus. Võin öelda, et oma esimese Rovaniemis veedetud pooleteise kuuga olen enam kui rahul ning ootan juba huviga, mis edasine hooaeg toob,» lisas eestlanna.

Pieksämäki Volley temporündaja Eliise Hollas on kaasa teinud kõigis kolmes senitoimunud voorus. Hollase arvele märgiti kahes võidumängus vastavalt 13 ja 10 silma. Viimati kaotati eelmise hooaja kolmandale HPK naiskonnale 1:3 (23, -15, -23, -23). Hollas lõi üheteistkümnest rünnakust punktiks kuus, lisas kaks blokipunkti ja ühe serviässa.

Barcelona saadab Neymari eridieedile

Brasiilia jalgpallur Neymar saab järgmised paar nädalat ilma mängukoormuseta olla ning klubi loodab ta selle aja jooksul oktoobri ja novembri rasketeks mängudeks tippvormi saada.

Brasiilia täht on hetkel koondiste tasemel mängukeelu all ja jäi seetõttu Selecao viimasest valikust välja, vahendab Soccernet.ee.

Järgmised kaks nädalat tuleb Neymaril Barcelonas veeta ning selle jooksul peaks ta läbima omamoodi ettevalmistusperioodi, mis peaks ta Barcelonat ees ootavateks rasketeks kuudeks, mille jooksul mängitakse muu seas Real Madridiga, paremasse vormi viima.

Goal.com vahendab, et brasiillasele on valmistatud väga spetsiifiline treeningkava, mis koosneb tööst treeningväljakul ning kodus. Lisaks on tema kokk koostöös toitumisekspertidega mehele uue dieedi välja töötanud, et treeningutest maksimum välja võtta.

Barcelonal on heas vormis Neymarit hädasti vaja, sest Lionel Messi on vigastuse tõttu mõnd aega platsilt eemal. 

Martin Loo saavutas Kreeka mitmepäevasõidul teise koha

Kreekas, Salamina saarel peetud maastikurataste UCI kategooria mitmepäevasõidul saavutas Martin Loo kokkuvõttes teise koha.

Kolmest etapist koosnenud jõuproovil Loo viimase etapi võitis, kuid üldarvestuses tuli võitjaks prantslane Stephane Tempier. Kahte paremat jäi lõpuks lahutama 13 sekundit, kolmanda koha saavutanud austerlane Alexander Gehbauer kaotas võitjale 15 sekundit.

«Tuur läks tõusvas joones, tulemused etappidel paranesid ja tõusin ka kokkuvõtte arvestuses. Teise etapi kohad otsustati sprindi finišiga ja saavutasin seal kolmanda koha. Kolmas ja ka viimane etapp oli kõige raskem ja hea, et olin raja eelnevalt läbi sõitnud. Esimene pool koosnes peamiselt tõusudest ja väga lühikestest laskumistest, järjest ronisime mööda väga kiviseid ja lahtise pinnasega teid,» kommenteeris Loo.

Ta jätkas: «Teadsin, et see on kõige keerulisem osa sõidust ja tuleb grupis püsida. 3km enne lõppu peale lühikest seina-tõusu panin minema. Vahed kokkuvõtte arvestuses olid väikesed ja viimane osa rajast kiire, kivine ja liivane ning seal hea võimalus aega võita või kaotada. Võitsin etapi ning lisaks tõusin kokkuvõttes teiseks.»

Martin Loo osaleb sel nädalavahetusel Eesti meistrivõistlustel cyclocrossis.

Tänu jalgrattakärule saab puudega poisi isa oma pojaga kalale sõita

Tartu Ülikooli Kliinikumi lastefond toetab 346 euroga jalgrattakäru soetamist raske puudega 17-aastasele Tanelile. Poisi aitamine on võimalik tänu püsiannetajatele, kes iga kuu lastefondi panustavad.

Tanel ei käi, ei räägi ega istu iseseisvalt ning vajab iga toimingu juures abi. Kuigi poisile on tehtud palju uuringuid, ei ole talle tänaseni suudetud meditsiinilist diagnoosi panna.

Tanelile tähendab jalgrattakäru võimalust läbida mugavalt ka pikemaid vahemaid, sest teda transportiv isa liikleb enamasti jalgrattaga. Autot perel ei ole.

Taneli eest hoolitsemine ongi alates poisi beebieast olnud suuremalt jaolt isa õlul, sest pere üleelamiste tõttu sattus lapse ema sügavasse depressiooni.

Taneli õde suri kahekuuselt ajukasvaja tõttu, ema esimene rasedus katkes viiendal kuul ning Tanelil ilmnes puue.

Isa on väga pühendunud poja eest hoolitsemisele ning jalgrattakäru kergendaks seda oluliselt. «Ma ise liigun põhiliselt rattaga, ja ma saaksin Taneli käruga ratta taha panna ja siis liikuda temaga kas metsa vahele, kalale, telkima või kuhu iganes. See on meie ammune unistus,» rääkis isa.

Spetsiaalne erivajadustega lastele mõeldud jalgrattakäru koos lisavarustusega maksab 2946 eurot. Valdava osa sellest hinnast ehk 2500 eurot tasub laekunud annetustest MTÜ Lastekaitse Liit ning 100 euroga toetab peret ka Tartu linn. Puudujääva 346 eurot panustab Lastefond.

Inimesed, kes soovivad anda oma panuse Taneli ning teiste haigete laste toetamisse, saavad seda teha aadressil  http://lastefond.ee/annetajale/pusiannetus.

 

 

Vallatud kurvid: Serena Williams naudib rannapuhkust

Tennisemaailma valitsejanna Serena Williams teatas mõne aja eest, et tänavu teda enam tenniseväljakutel ei näe. Küll näeb teda aga supelrannas, kus sportlane lõõgastub ning uueks hooajaks akusid laeb.

Williams avaldas Instagramis foto, kus ta koos telestaari Colton Haynesiga mõnusalt aega veedab.

Suri treeningul kukkunud 16-aastane vigursuusataja

Möödunud aastal vigursuusatamises USA juunioride meistriks kroonitud 16-aastane Sam Jackenthal suri treeningul saadud peavigastuse tagajärjel.

Jackenthal harjutas kahe hooaja vahel Austraalias, kuid septembri alguses kukkus saatuslikult. Noormees oli mitu nädalat koomas, kuid suri eelmisel neljapäeval, vahendab Daily Mail. «Teatame murtud südametega, et Sam suri eile õhtul Austraalias. Kuigi tema füüsiline keha pole enam meiega, siis usume, et tema hing särab endiselt ning toob meile rõõmu ka edaspidi,» teatas vigursuusataja isa Facebooki vahendusel.

Otsitakse ligi kuu aega tagasi kadunud Kristot

Sotsiaalmeedias on levimas teade, kus sihtasutus Kadunud palub abi 28. augustil Aakrest oma kodust lahkunud ja kadunuks jäänud 21aastase Kristo leidmisel.

Viimati nähti Kristot 28. augustil kella 11 paiku Aakre bussipeatuses. Tema edasine teekond on teadmata.


Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul pöördus möödunud nädalal, 28. septembril politseisse naine, kes teatas, et tal oli viimati kontakt oma pojaga kuu aega tagasi, kui poeg talle SMSi saatis. Sõnumis kirjutas noormees, et on metsas ja seal levi ei ole. Pärast lühisõnumi laekumist ei õnnestunud emal poega telefonitsi tabada ning ühtlasi on sellest ajast saati noormehe asukoht emale teadmata.   
 
Valga piirkonnapolitseinik Jaana Toode ütles, et politsei püüab välja selgitada noormehe võimalikke käike enne arvatavat kadumist, tema võimalikku asukohta ning sedagi, kas ta politsei abi vajab või mitte.
 
«Kuigi praegu on noormehe asukoht teadmata ja asjaolud vajavad selgitamist, ei ole välistatud, et täisealine mees ei soovi lähedastega kontaktis olla. Ka on sama noormees varemgi ja väga pika aja vältel oma vanemate eest enda tegemisi ja asukohta tahtlikult varjanud. Sellisel juhul on inimesel õigus politseile öeldagi, et ta ei soovi lähedastele endast teadet jätta, ning politsei saab siis vaid lähedastele edastada, et inimesega on kõik korras,» selgitas Toode.
 
Kristo on 190 sentimeetrit pikk, pruunide juuste ja kõhna kehaehitusega, kannab prille. Kodust lahkudes oli tal seljas musta värvi kapuutsiga dressipluus, jalas musta värvi kiledressid ja sama värvi botased, kaasas oli musta-oranživärviline seljakott kirjaga Jägermeister. 

Eesti ratturid võitsid Prantsusmaal karika

Prantsusmaal sõidetud 116 km pikkusel GP Culanil said amatöörklubis Pro Immo sõitvad jalgratturid Endrik Puntso ja Mihkel Räim meeskondliku võidu.

«Endale heaks üllatuseks olen hooaja lõpuks jälle head jalad leidnud,» rääkis teise koha saanud Endrik Puntso, kes viiendana lõpetanud Mihkel Räimega sai parima meeskonna karika, vahendab Saaremaasport.ee.

Kohe sõidu alguses sai Endrik Puntso kuue mehega eest ära, viimasel kahel ringil õnnestus ühe kõva prantslasega omakorda ära minna. Viimane spurtis omakorda saarlase eest tõusu peal 2 km enne lõppu minema. «Tahtsin väga võita ja seega olen veidi pettunud, et vedasin ennast ja Mikut alt,» tunnistas Puntso. «Teisalt on positiivne, et suudan võidu peale sõita, mida see hooaeg Prantsusmaal väga palju juhtunud pole.»

Kunda linnapea võeti ametist maha

Kunda linnavolikogu avaldas linnapea Jüri Landbergile umbusaldust.

Umbusaldusavalduse poolt hääletas üheksa, vastu oli kaks volikogu liiget. Kaks liiget jäid erapooletuks.

Umbusaldusavalduse esitajate kinnitusel on linnavalitsuse töö olnud korraldatud asjatundmatult ja lohakalt, eelnõusid on esitatud ebaseaduslikult ning kodanike pöördumistele on jäetud vastamata. Ka on suuremahulisi töid vormistatud konkreetseid pakkumisi võtmata.

Kuni uue linnapea valimiseni täidab linnapea kohuseid rahandusosakonna juhataja Urmas Lepik.

Uue linnapea leidmiseks kuulutatakse välja avalik konkurss.

Linnavolikogu esimehe Kaido Veski tagasi astumise avalduse arutelu lükati esialgu edasi kuni uue linnapea valimiseni.

Rain Karlson alustas sõjaväelaste MMi kindla võiduga

Eesti raskekaalu poksimeister Rain Karlson alustas Lõuna-Koreas toimuvaid sõjaväelaste maailmameistrivõistlusi kindla võiduga. Karlson alistas Mongoolia poksija Tulyek Yerbolati kindlalt 3:0.

«Vastane oli agressiivne ja jõuline, kuid matši lõpus tundsin end kindlamalt ja realiseerisin enda kombinatsioonid. Seda tõestavad ka kohtunike punktikaardid. Tunnen järgmise matši eel suurt enesekindlust,» lausus Karlson pärast võitu.

Veerandfinaalis läheb Rain Karlson kokku tuneeslase Hassen Chaktamiga, kes alistas avaringis Kameruni poksija Ulrich Rodrigue Yombo.

Ainar Karlson alustab turniiri poolraskekaalus teisipäeval.

Hundita mängiv Bengals tunnistab tänavu vaid võite

Ameerika jalgpalli profiliigas NFL püsib tänavu võitmatuna eestlase Margus Hundi koduklubi Cincinnati Bengals. Viimati võideti 36:21 Kansas City Chiefsi.

Lisaks Kansas Cityle on eelnevalt üle oldud ka Oaklandi Raidersi, San Diego Chargersi ja Baltimore Ravensi meeskondadest. Järgmise mängu peab Bengals pühapäeval Seattle Seahawksi vastu.

Suve lõpus vigastuspausilt naasnud Hunt pole esimeses neljas põhihooaja mängus Cincinnati koosseisu kuulunud.

Õiguskantsler: Kalaranna detailplaneeringu menetlus peab olema aus ja avatud

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul peab Kalaranna detailplaneeringu menetlus olema avatud ja aus.

Telliskivi Selts palus õiguskantslerilt hinnangut Tallinnas asuva Kalasadama ümbruse detailplaneeringu menetlusele ning Kalaranna kallasrajale juurdepääsu piiramisele. Õiguskantsleril pole õigust langetada Tallinna linna, maavanema või kohtu asemel otsuseid ega neid ette kirjutada, ent võimalik on hinnata kohaliku omavalitsuse tegevuse kooskõla hea halduse ja avatud menetluse põhimõtetega ning anda selgitusi.

Antud juhul on huvide põrkumine terav ja planeeritav ala ruumiliselt keeruline, seepärast on õiguskantsleri hinnangul mõistlik planeeringu joonised ja seletuskirjad vormistada eriti arusaadavalt, kui vaja, siis vaidlusaluseid küsimusi tavapärasest enamgi üle täpsustades. «Planeeringu avalik arutelu on vaid siis ka tegelikult aus ja avatud, kui on üheselt selge, mida üldse arutatakse ja milles kokku lepitakse,» rõhutas Ülle Madise.  

Näiteks kui vaidlus käib selle üle, kas Kalaranna looduslik avatud supelrand säilib vähemalt praegusel kujul ja suuruses, on võimalik see ka planeeringudokumentides selgelt kajastada. Kui loodusliku supelranna asemel on kavas rajada uus suplemist võimaldav liivarand, on võimalik see fikseerida. Planeerimisdokumentides üheseltmõistetavalt kajastamata väited tõenäoliselt ei võimalda maa-ala arendamise järgmistes etappides suuliste või ajakirjanduses avaldatud lubaduste pidamist, sh avatud supelranna säilimist nõuda.

Õiguskantsleri nõunikud käisid 14.09.2015 kontrollimas, kas ja mil moel on tagatud ligipääs mere äärde. Selgus, et Kalasadama tänava ja Kalaranna tänava ristumiskoha lähedal oli avatud värav, mille kaudu pääsesid soovijad segamatult mere äärde.

Juurdepääsu mererannale tohib piirata sadama-alal, samuti tuleb maaomanikul piirata juurdepääs ohtlikele rajatistele, nt lagunevale kaile või varinguohtlikule pinnasekuhjale. Ohtlike rajatiste ärakasutamine hädavajalikust ulatuslikumaks kallasraja kasutamise piiramiseks on aga lubamatu.

Vaidlus käib ka selle üle, kas tegemist on sadama-alaga. Selle küsimuse palub õiguskantsler Tallinna Linnavalitsusel, Veeteede Ametil ja Keskkonnainspektsioonil koostöös selgeks teha. Tegutseva sadama tõttu õigustatud kallasraja puudumisest lähtuvaid piiranguid ei tohi aga meelevaldselt laiendada tegeliku sadamaga külgnevatele aladele.

Pildid: Venemaa rahvusstaadion mattus musta suitsu sisse

Täna levisid sotsiaalmeedias fotod, kus on näha musta suitsu sisse mattunud Moskva Lužniki olümpiastaadionit.

Väidetavalt läks põlema renoveerimistööde käigus tekkinud ehituspraht. Spordiminister Vitali Mutko kinnitas meediale, et staadion põlengus kannatada ei saanud. Lužniki staadionil toimuvad renoveerimistööd seoses 2018. aasta jalgpalli MMiga. Tööde lõpuks peaks  1980. aasta olümpiamänge võõrustanud maailmakuulus staadion mahutama 81 000 inimest.

 

Teisipäev tuleb sajuta, ent külm

Kirdevool toob meile järjest külmemat õhku, homme on sooja vaid kuni 9 kraadi.

Termomeetrinäidud jäävad öösel plusspoolele vaid rannikualadel, kuhu kandub veepinna kohal mahenenud õhumass. Sisealadel langeb temperatuur aga miinustesse.

Külm kinnitab kanda pikemaks ajaks ja paneb punkti taimede kasvule.

Homme on pilves selgimistega sajuta ilm. Puhub kirde- ja idatuul 4–10 m/s, pärastlõunal rannikul puhanguti 13 m/s.

Õhutemperatuur on 6–9 soojakraadi.

Raskete aegade kiuste kõrge kolmas koht

RATSUTAMINE. Kertu Klettenberg tegi eile Saku suurhallis Tallinn International Horse Show’l võimsa esituse, kui sai maailmakarika sarja kuuluval takistussõidul kõrge kolmanda koha. 26-aastane ratsutaja oli pärast võistlust loomulikult rahulolev, kuid samas enesekriitiline: «Isegi natuke julgem oleks võinud olla ja veel kiiremini sõita.»

Baltimaade suurimale hobuüritusele pandi eile punkt 140–160 cm klassi takistussõiduga, mis oli Saku suurhalli meelitanud rohkearvulise publiku. Kõrgetasemelisel võistlusel oli stardis viis eestlast, neist nimekamad Eesti tippude hulka kuuluvad Gunnar Klettenberg ja Rein Pill. Neljale eesti mehele, sealhulgas oma isale silmad ette teinud Kertu Klettenbergi sõnul ei läinud ta otseselt nii kõrget kohta püüdma, sest hobune Ulrike R oli aasta aega kõõlusevigastusega eemal olnud ning see oli tal esimene võistlus sel aastal.

«Rohkemat ei oskaks kuidagi tahta,» tunnistas Klettenberg, kelle sõnul sai Ulrike R suurepäraselt hakkama ka kodupubliku ees esinemise pingega. «Oi, mulle tundus, et täna (eile – toim) nautis ta seda väga, kui plaksutati ja kaasa elati. Ta üldiselt ei lase end väga häirida sellistest asjadest, autasustamise ajal seisab alati rahulikult.»

Loomulikult oli rohkearvulise kodupubliku ees esinemine eriline kogemus ka Klettenbergile endale. «Eks ikka on eriline, kui kodupublik kaasa elab. Sa ju kuuled, kuidas nad ohkavad ja kriiskavad. Isegi välismaalased tunnistavad, et Tallinna publik on parim,» kiitis ratsaneiu Eesti pealtvaatajaid.

Lisaks Klettenbergi suurepärastele esitustele sai publik eile nautida viimase hetkeni õhus olnud pinget, kui kaheksa ümberhüppaja seast viimasena oli rajal Lukasz Troszczynski hobusel Coltrane. Poolakas oli rada läbimas parima ajaga ning oleks sellega Klettenbergi lükanud neljandale kohale, kuid just viimasel takistusel eksis ning nelja karistuspunkti tõttu tuli leppida hoopis viienda kohaga.

«Ikka põksus süda siis natuke kiiremini, sest kolmas olla on alati parem kui neljas. Aga kui nii pikalt viimase tõkke peale tuleb minna, siis ikka juhtub, et riskitakse liiga palju,» selgitas Klettenberg.

Kuigi eilne kolmas koht oli igati väärt tulemus, tunnistas ta, et üldine olukord on Eestis keeruline. «Ütleme ausalt, et Eesti takistussõidu tase ei ole praegu väga kõrge,» rääkis Klettenberg.

Ratsaspordi keerulist seisu kinnitasid ka Rein Pill ja vanem Klettenberg. «Hetkel pole meil parimad ajad,» nentis napisõnaliselt Pill, kes sai eile hobusel A Brok kümnenda koha.

Talle sekundeeris Klettenberg, kelle sõnul kummitab ratsutajaid teada-tuntud rahatont, mis mõjub pärssivalt ka andekatele noortele. «Üldiselt on nutune olukord, sest pole õigeid sponsoreid. Need, kes varem ihu ja hingega toetasid, paigutavad nüüd raha mujale,» nentis Klettenberg.

«Kindlasti on (noori peale tulemas – K. P.), aga eks see jääb stiimulite taha. Üleminek noorte ja juunioride klassist täiskasvanute klassi on väga keeruline ja kui noored ei saavuta loodetud tulemusi, siis tekibki sageli nördimus ja mitmed jätavad ka pooleli,» lisas Klettenberg, kes sai eile hobusega Traffic 23. koha.

Teistest eestlastest olid eilsel GP-sõidul stardis veel hobusega Carlos 8. koha saanud Urmas Raag ning hobusega Vanco Z 24. ehk eelviimase koha saanud Oliver Karma. 

 

Galerii! Kihnu Viiulifestival sai lõpu kunstioksjoniga ja suure peoga rahvamajas

2.-4.oktoobrini toimus Kihnus kirev viiulifestival, mis sai avapaugu kirjandusõhtuga Evelin Ilvese ja Andrus Kivirähki saatel ning lõppes suure kontserdiga rahvamajas, kus noored esitlesid õpitubades meelde jäänut. Loomulikult ei puudunud ka saarele omane tantsupidu.

Laupäeval, 3.oktoobril said kunstihuvilised kokku muuseumi ees, et soetada omale andekate laste maale ja joonistusi, mis katsid värvikireva muuseumi seinu. Esimese ostu tegi rahvakirjanik Andrus Kivirähk, kes soetas omale Pärnu noore kunstniku Liisamari Viiki töö. 

Päev jätkus klassikalise muusika kontserdiga Kihnu rahvamajas, kus sai nautida ka noorte õpitubades õpitud ettekandeid. Esinesid külalised ja Kihnu Pillilapsed.

Lisaks kostitas külalisi muusikaga ansambel Rüüt ning jalga pani keerutama ansambel Kentukid. Tantsuplatsi hoidsid kuumana ka Evelin Ilves, Andrus Kivirähk ja sihtasutuse Kihnu Kultuuriruum juht Mare Mätas.

Vaata galeriist!

 

Anastassia Kovalenko lõpetas ajaloolise sarja üldarvestuse teise kohaga

Nädalavahetusel lõppes hooaeg European Junior Cup (EJC) karikavõistlustel esmakordselt kavas olnud naiste sarjas Woman's Cup. Eesti parim naismotosportlane Anastassia Kovalenko sai viimasel etapil kolmanda koha, sarja kokkuvõttes oli ta teine.

Naiste sarja võitis Uus-Meremaad esindav Avalon Biddle, kes kogus kokkuvõttes 166 punkti. Teise koha saanud Kovalenko kontosse jäi 112 silma, kolmanda koha sai 105 punktiga šveitslanna Laura Rodriguez.

Tartu Titans kaotas Balti liiga finaalis Riia meeskonnale

Eile lõpetas oma hooaja Ameerika jalgpalli meeskond Tartu Titans, kes kohtus Balti liiga finaalis Riia Lionsitega.

Riias peetud mängus pidi Tartu meeskond pärast pikka heitlust tunnistama vastaste 12-44 paremust.

Kus lapsed õpivad: klassiruumid üle terve maailma

Kõige paremini varustatud koolidest katuse ja õpikuteta klassiruumideni. Reutersi fotograafid pildistasid klassiruume üle terve maailma, et näidata nende erinevusi ja sarnasusi. Kõik need õpilased fotodel on siiski õnneseened. Maailmas on veel 57 miljonit last, kellel pole üldse kooli, kuhu minna.


Panama

Kümnenda klassi merenduse õpilased Artes y Oficios Melchor Lasso de la Vega-nimelises kutsekoolis Panama pealinnas Panama City's.
Foto: REUTERS/Carlos Jasso


Keenia

Kuue- kuni seitsmeaastased lapsed poseerivad Gifted Hands Educational Centre (eesti keeles Andekate Käte Hariduskeskus) klassiruumis Keenia pealinna Nairobi Kibera-nimelises agulis.
Foto: REUTERS/Noor Khamis


India

Õpetaja Archana Shori seitsmenda klassi õpilaste keskel Rukmini Devi-nimelises üldhariduskoolis New Delhis, Indias.
Foto: REUTERS/Adnan Abidi


Tšiili

Õpetaja Guillermo Valenzuela oma esimese klassi õpilaste keskel. Laura Vicuna on täiskasvanutele mõeldud õhtukool ühes populaarses piirkonnas Santiagos, Tšiilis.
Foto: REUTERS/Ivan Alvarado


Lõuna-Aafrika

12nda klassi õpilased Khabazela Keskkoolis Durbani lähedal Embos, Lõuna-Aafrikas. 
Foto: REUTERS/Rogan Ward


Lõuna-Aafrika

Klassiruum Tyburn Algkoolis Chatsworthis, Durbanis, Lõuna-Aafrikas.
Foto: REUTERS/Rogan Ward


Brasiilia

India Hõimu Satere Mawe kool Sahu Ape külas, Amazonase osariigis, Brasiilias.
Foto: REUTERS/Bruno Kelly


Kanada

Õpetaja Kathy Stauch üheksanda klassi prantsuskeelses geograafia tunnis Ottawas, Kanadas. 1843. aastal asutatud Lisgar Collegiate Instituut on ajalooline üldhariduslik kool, mis asub Parliament Hill'i lähedal.
Foto: REUTERS/Chris Wattie


Gruusia

Õpetaja Ekaterine Tsipuria viienda kassi õpilastega Gruusia üldhariduskoolis Tbilises.
Foto: REUTERS/David Mdzinarishvili 


Burundi

Ave Marie-nimeline klassiruum Burundi pealinnas Bujumburas. Foto: REUTERS/Thomas Mukoya


Afganistan

11nda klassi tüdrukud Zarghona keskkoolis Kabulis, Afganistanis.
Foto: REUTERS/Omar Sobhani


Jordaania

Õpetaja Hanan Anzi UNICEFi klassiruumis Jordaania Al Zaatari-nimelises pagulaslaagris, mis asub Süüria piiri lähedal Mafraqis. Pildil on Süüria pagulaste lapsed.
Foto: REUTERS/ Muhammad Hamed


Brasiilia

Sao Jose II ujuv üldhariduskool Amazonase jõekaldal maapiirkonnas Manauses, Brasiilias.
Foto: REUTERS/Bruno Kelly


Ukraina

Kunstiõpetaja Hanna Snitko viimase aasta õpilastega Ukraina Humanitaarlütseumis Kiievis, Ukrainas. 
Foto: REUTERS/Gleb Garanich


Brasiilia

Üldhariduskooli Nossa Senhora da Conceicao õpilased Solimoes'e jõekaldal Iranduba linnas, Brasiilias.
Foto: REUTERS/Bruno Kelly


Colombia

Õpetaja Father Juan Humberto Cruz koos neljanda klassi õpilastega koolis nimega Semillas de Esperanza (Lootuse Seemned). Kool asub Bogota lähedal Soachas, Colombias.
Foto: REUTERS/John Vizcaino

 


Ecuador

Don Bosco Tehnikakolledži õpilased Quitos, Ecuadoris.
Foto: REUTERS/Guillermo Granja


Suurbritannia

Üheksanda klassi bioloogia tunni õpilased koos õpetaja Suzanne Veitchiga Forest School'is, Londonis, Suurbritannias.
Foto: REUTERS/Russell Boyce


Tuneesia

Õpilased panevad käed risti näitamaks, et nad kuulavad hoolega õpetaja Al Hakim El Kassarit. Algkool, Tunis, Tuneesia.
Foto: REUTERS/Anis Mili


Jaapan

Esimese klassi lapsed koos õpetaja Teruko Takakusakiga lõuna ajal Takinogawa Algkoolis Tokyos, Jaapanis. 
Foto: REUTERS/Toru Hanai


Pakistan

Mohammad Ayoub koos viienda klassi õpilastega Islamabadi pargis, Pakistanis. Riigiametnik Ayoub on vähekindlustatud lapsi harinud 1985. aastast alates. Ta ise ostab oma palgast õppematerjale, õpetada aitavad aga vabatahtlikud ja õpilased. Õpetatakse inglise ja urdu keelt ning matemaatikat. Kui väljas on kuiv ilm, õpivad lapsed pargis, vihmahooajaks lähevad nad aga kohaliku agula ruumi.
Foto: REUTERS/Caren Firouz


Hispaania

Üldhariduskooli San Frantzisko algkooli õpilased koos õpetaja Marisa Solagureniga Baskimaa kalurikülas Bermeos, Põhja-Hispaanias.
Foto: REUTERS/Vincent West


Pakistan

Kolmanda klassi õpilased koolis nimega Mashal Model School, Pakistani pealinna Islamabadi äärealadel. See kool, mille asutas Zeba Husain, jagab vähekindlustatud lastele teadmisi. Bari Imami külas elavate õpilaste perekonnad on pärit erinevatest Pakistani ja Afganistani piirkondadest. Väljaspool kooli otsivad lapsed äraelamiseks võimalusi tänavatel - kerjavad, müüvad asju, pesevad autosid, tuhnivad prügikastides.
Foto: REUTERS/Caren Firouz


Venemaa

Kümnenda klassi õpilased Gümnaasiumis 1567 koos ajalooõpetaja Tamara Eidelmaniga Moskvas, Venemaal. 
Foto: REUTERS/Maxim Shemetov


Uruguay

Õpetaja Ana Dorrego õpilastega maakoolis Agustin Ferreira, Minas City äärealadel Uruguays. Koolis on 12 õpilast vanuses neli kuni 11. Ferreira on ainus õpetaja. Tegevuste hulka kuuluvad lehma lüpsmine, taimede istutamine ja toidu valmistamine.
Foto: REUTERS/Andres Stapff


Afganistan

Õpetaja Mahajera Armani ja tema klassitäis tüdrukuid, kes õpivad lageda taeva all. Kooli lõi Bangladeshi Maapiirkonna Edendamise Komitee ja see asub väljaspool Jalalabad linna, Afganistanis.
Foto: REUTERS/Parwiz


Suurbritannia

Õpetaja Yasmin Hussain ja kuuenda klassi õpilased Londoni algkoolis.
Foto: REUTERS/Suzanne Plunkett


Vietnam

Nguyen Thi Phuong õpetab kolmanda klassi õpilasi Van Chai algkoolis. See asub Dong Van piirkonnas, Hiina piiri lähedal, Vietnamis. Phuong, kes õpetab kohalikus Hmongi keeles, on ise selles külas elanud 23 aastat. Neil pole elektrit ega õpikuid.
Foto: REUTERS/Kham


Malaisia

Koraani õpilased Madrasah Nurul Iman internaatkool Malaisia pealinnas Kuala Lumpuris. Koolis õpib 36 poissi vanuses 11 kuni 18.
Foto: REUTERS/Olivia Harris

 

 

Kodune segu eemaldab ebameeldivad näokarvad

Paljud naised on kimpus näopiirkonna karvade eemaldamisega, mis võib olla tüütu ja valus.

Lisaks kitkumisele, epilatsioonile ja laserravile võiks proovida iidset retsepti looduslikest vahenditest, mida kasutasid naised Lähis-Idas juba sajandite eest, kirjutab feelhealthylife.com.

Tegemist on seguga, mis lubab lisaks karvade eemaldamisele ka pehmemat ja siledamat nahka. Segu koostisained on vitamiinide ja antioksüdantiderikkad.

Selleks tuleb segada üks supilusikas kaerahelbeid, kaks supilusikat sidrunimahla ja kolm supilusikatäit mett. Segu tuleb kanda nahapiirkonnale, kus karvad kasvavad ning lasta mõjuda 15 minutit. Seejärel tuleb segu sooja veega maha pesta ning kanda peale näokreemi.

Protseduuri võiks korrata 2-3 korda nädalas ning kuu aja pärast peaksid karvad kadunud olema.

Politoloog: Savisaare artikli põhjuseks oli ilmselt kapo leitud sularaha

Ametist kõrvaldatud Tallinna linnapea ja Keskerakonnna esimehe Edgar Savisaare artikkel «See oli mõrvakatse!» ajalehes Pealinn pole midagi muud kui katse juhtida segaduse külvamisega avalikkuse tähelepanu korruptsioonijuurdlusest kõrvale ning tekitada lugejates kaastunnet, arvab politoloog Erik Moora.

Politoloog märkis saates «Ringvaade», et Savisaare toodud paralleelid poliitikast on harva nii läbinähtavalt valed kui kõnealuses artiklis, vahendab ERRi uudisteportaal.  Savisaar kirjutab, et IRLi elamislubade skandaali püüti varjata idaraha skandaaliga. Tegelikult oli idaraha skandaal 2010. ning elamislubade oma 2011. aastal.

Kui Savisaar ütleb, et on justkui eksiilis linnapea, nagu oli Otto Tief Stockholmis, siis see on vale. Teatavasti võeti Eesti valitsusjuht Otto Tief 1944. aastal vahi alla ja saadeti Siberisse. Ta suri hiljem Eestis.

Moora tõstis artiklist esile ka selle koha, kus Savisaar kirjeldab, kuidas temalt võeti läbiotsimise käigus ära 65. sünnipäevaks saadud kingitused ja tema rahasäästud ning kumminui, mis kingiti talle siseministri ametiajal.

Moora selgitas, see on üks võtmelauseid, miks artikkel üldse ilmus: ilmselt oleks varem või hiljem tulnud välja, et leiti suurem summa, ja nüüd Savisaar annab ise sellele rahale tähenduse - see on tal kõhu kõrvalt kogutud.

Eestlased kahtlevad diskrimineerimisega võitlemise tõhususes

Eesti elanikud hindavad võitlust diskrimineerimisega märksa vähem tõhusaks kui Euroopa Liidus keskmiselt, selgub äsja avaldatud Eurobaromeetri uuringust.

Eestis tehtavaid jõupingutusi diskrimineerimisega võitlemiseks hindas tõhusaks või mõõdukalt tõhusaks 45 protsenti küsitlusele vastanutest, Euroopa Liidus keskmiselt ulatus sama näitaja 63 protsendini.

Suurem erinevus ilmnes selles hinnanguskaala osas, kus inimesed leidsid, et diskrimineerimisega võideldakse tõhusalt. Selline seisukoht oli 15 protsendil eestlastest ja 27 protsendil Euroopa Liidu kodanikest. Mõõdukalt tõhusaks pidas diskrimineerimisvastast võitlust 30 protsenti eestlastest ja 36 protsenti ELi elanikest.

Väitega, et tema kodumaal ei tehta mingeid jõupingutusi diskrimineerimisega võitlemiseks nõustus spontaanselt 15 protsenti eestlastest, samas kui Euroopa Liidus keskmiselt nõustus sellega ainult viis protsenti vastanutest.

Eestlaste seas oli ka keskmisest märksa suurem osakaal neid, kes ei osanud teema kohta midagi arvata - 17 protsenti ELi keskmise seitsme protsendiga võrreldes.

Samas kaldusid eestlased keskmisest eurooplastest vähem toetama uusi meetmeid diskrimineerimisriskiga gruppide kaitseks. Eestis pooldas selliseid meetmeid 52 protsenti ja uute meetmete vastu oli 31 protsenti vastanutest. Euroopa Liidus keskmiselt pooldas diskrimineerimisriskiga gruppide kaitseks uute meetmete rakendamist 62 protsenti ja vastu oli 27 protsenti elanikest.

Eurobaromeetri küsitlus korraldati kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides mai lõpus - juuni alguses, Eestis küsitleti 1018 inimest. Uuringu tulemused avaldati oktoobri alguses.

Tudeng TV keskendub internetis levivatele valedele ja vihakõnele

Postimees kandis kell 21 üle Tudeng TV «Fookuse» uue hooaja avasaate, mis võttis luubi alla internetis levivad valed ja vihakõne reguleerimise vajalikkuse Eestis.

Suur osa netikommentaaridest kirjutatakse emotsioonide ajel, fakte kontrollimata. Pagulaskriis, kloordioksiid ja Savisaare tagandamine annavad põhjust vandenõuteooriate kahtlustamiseks ja lihtsustatud tõdedeks, mis avalikus ruumis kiiresti levivad ja agressiivset kaitset leiavad.

Agressiivsed verbaalsed väljendused tõstatavad omakorda vihakõne reguleerimise vajaduse. Seda, kas ja kuidas kallutatud tõed ühiskonna tervisele mõjuvad, arutasid saatekülalised Erkki Bahovski, Martin Helme, Janek Luts ja Joosep Tiks. Saadet juhib Marian Võsumets. 

Saade läks otse-eetrisse Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumist.

Vaatajad saavad kaasa rääkida Twitteris kasutades teemaviidet #fookus.

Reporter.ee video: Soome politsei käis Tartus pätte püüdmas

Nädalavahetusel võis trehvata Lõuna-Eesti kriminaalsetel sündmuskohtadel korrakaitsjaid, kelle mundrile oli kirjutatud POLIISI. Tampere politseinikud uudistasid Tartu kandis Eesti politseitöö eripärasid.

Reporter.ee video: millise riigi teed on parimad - Eesti, Läti või Leedu?

Eelmise sajandi viimasel kümnendil levis palju linnalegende Läti ja Leedu politseinike altkäemaksuhimust ja ka meie Balti naabrite maanteede seisukorrast. Reporter sõitis autoga Eestist Leetu ja tagasi. Üle 1300 kilomeetrisel teekonnal selgitasime, millise riigi maanteed on kõige paremad ja millise omad kõige viletsamad.

 

Reporter.ee video: endised Keskerakonna liikmed soovitavad Simsonil ja Ratasel erakonna esimeheks kandideerida

Kogenud pikaajalise poliitikud, endised Keskerakonna liikmed Ain Seppik ja Siiri Oviir soovitavad Kardi Simsonil ja Jüri Ratasel kandideerida Edgar Savisaare kõrval Keskerakonna esimeheks. Simson ja Ratas ise veel otsust langetama ei tõtta.

NATO mõistis hukka Vene sissetungid Türgi õhuruumi

NATO mõistis esmaspäeval «äärmiselt ohtlikuna» hukka Vene lennukite sissetungid Türgi õhuruumi ning nõudis, et Moskva lõpetaks rünnakud Süüria opositsiooni ja tsiviilelanike vastu.

«Liitlased protestivad jõuliselt Türgi suveräänse õhuruumi rikkumiste vastu ning taunivad sissetunge NATO õhuruumi. Liitlased rõhutavad säärase vastutustundetu käitumise äärmist ohtlikkust,» märkis allianss pärast erakorralist Süüria-teemalist kohtumist.

USA välisminister John Kerry märkis, et Vene sõjalennuki sissetung NATO liitlase Türgi õhuruumi oleks võinud põhjustada tõsise eskalatsiooni.

«Oleme vahejuhtumi pärast väga mures, sest kui Türgi oleks reageerinud vastavalt oma õigustele, võinuks see kaasa tuua lennuki allatulistamise,» ütles Tšiilis visiidil viibiv Kerry.

10 uudist, mida võiksid teada: esmaspäev, 5. oktoober

 

 1. Kapo viis Hundisilmalt suure summa sularaha

  Kaitsepolitsei otsis läbi Hundisilma talu Foto: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

  Kapo viis Hundisilmalt ära suure summa sularaha, mis Edgar Savisaare sõnul oli kogutud mitme aasta jooksul, kirjutab Pealinn. «Naeruväärne on aga see, et kapo poolt võttis ära mu 65. sünnipäeva kingitused, mitme aasta jooksul kogutud ja põhiliselt pangast välja võetud säästud ning muu hulgas ka kumminui, mis kingiti mulle siis, kui olin siseminister,» kirjutab Edgar Savisaar.

  ÜLEVAADE

  Keskerakonna sularahast loe postimees.ee-st

 2. Kas tunned ära? Riigijuhtide esimesed õpetajad räägivad

  Arto Aas (trakside ja veepudeliga) ajab Estonia teatri kõrval taga näitsikut. Reaalkooli tutipidu kevadel 1998. Foto: erakogu

  Millised olid praegused ja endised ministrid kooliajal? Kes oli probleemivaba, kes oli oivik, kes oli visa hingega?

  Õpetajate päevaks valminud erilahendust vaata ja loe postimees.ee-st

 3. Sven Mikser: Putini perspektiivitu avantüür

  Sven Mikser. Foto: Tairo Lutter

  Venemaa jõu näitamine Lähis-Idas on suurel määral bluff ja Putin ei kõnele praegu maailmaga jõupositsioonilt, kirjutab riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser (SDE).

  OLULIST

  • Tegelikult on Venemaa jõu näitamine Lähis-Idas suurel määral bluff ja Putin ei kõnele praegu maailmaga jõupositsioonilt.

  • Omaette küsimus on Süüria-avantüüri mõju Venemaa siseriiklikule julgeolekule.

  Sven Mikseri artiklit loe postimees.ee-st

 4. Suri Kurt Wallanderi looja Henning Mankell

  Henning Mankell (1948-2015) Foto: wikipedia

  Ööl vastu 5. oktoobri suri Göteorgis 67 aasta vanuselt tähelepanuväärne Rootsi kriminaalromaanide autor Henning Mankell. Surmateade saabus esmaspäeva lõuna ajal. Surma põhjuseks oli vähk.

  OLULIST

  • Mankell oli Skandinaavia noir’ina tuntud kirjandusvoolule üks alusepanijaid.

  • Mankelli teoseid on müüdud üle 40 miljoni eksemplari ja neid on tõlgitud 40 keelde.

  Henning Mankelli taustast ja loomingust loe postimees.ee-st

 5. Jaak Jõerüüt: miks domineerib selfipoliitika?

  Illustratiivne foto. Foto: TASS/Scanpix

  Nii kodused kui laia ilma poliitikud ja ametnikud käituvad sageli nagu selfitegijad. Nende jutud ja teod sisaldavad peamiselt neid endid, mille puhul muu maailm kõlbab taustaks, kirjutab arvamusportaali kolumnist Jaak Jõerüüt.

  OLULIST

  • Otsus 700 inimest aastas avalikust teenistusest koondada on õige. Aga kui hakkab kujunema, et alustada tuleks mõne haigla töötajatest või mõne orkestri viiuldajatest, siis tuleb jälle selfi tunne.

  • Hellitavalt kuluhüvitisteks nimetatud lisaraha määrav reeglistik on selliste rahvaesindajate arvates langenud taevast nagu Moosesele kümme käsku.

  Jaak Jõerüüdi artiklit loe postimees.ee-st

 6. Venemaa tahab esitada Balti riikidele elektrisüsteemist lahkumise arve

  Kõrgepingeliin. Foto: Ants Liigus/Pärnu Postimees

  Ajal kui Balti riigid on hakanud valmistuma Venemaa elektrisüsteemist lahkumiseks, on Venemaa president Vladimir Putin hakanud rääkima sellega seoses uute ülekandeliinide ehitamisest, mis minevat maksma 2,5 miljardit eurot ja mille arve kavatsetakse esitada Balti riikidele.

  OLULIST

  • Euroopa Liit võib veenda meid Vene elektrisüsteemist lahkumise kompenseerimises.

  • Elering: me ei pea Venemaale elektrisüsteemist lahkumise eest maksma

  Venemaa elektrisüsteemist lahkumisest loe postimees.ee-st

 7. Teadlane: petavad kõik diiselautode tootjad

  Dr James Tate. Foto: Leedsi ülikool

  Suurbritannias asuva Leedsi ülikooli teadlase uuringutulemused näitasid, et lisaks juba teadaolevatele heitgaasipettust tunnistanud autotootjale ületavad Euroopa Liidus lubatud norme veel vähemalt nelja autotootja  - Fordi, BMW, Mazda ja Mercedes-Benzi - sõidukid.

  OLULIST

  • Kontrolliti enam kui 300 diiselmootoriga sõidukit.

  • Väikesed linnaautod reostavad õhku rohkem kui kahekorruselised linnaliinibussid.

  Autode heitgaasiskandaalisto loe postimees.ee-st

 8. Kas Tänak lasi tiimikaaslase lõplikult eest?

  Ott Tänak. Foto: Timo Anis

  Karjääri esimesel Korsika rallil osalenud Ott Tänak tunnistas võidukihutamise kümnenda kohaga lõpetanuna, et nii halba võistlust ei olegi ta kunagi teinud. Eelmise nädala alguses avaldas Tänak veel arvamust, et Saksamaa asfaldirallil saadud kogemused lubavad tal ka Korsikal teha hea etteaste, kuid tegelikkuses eestlasest parematele vastast ei olnud. Samal ajal tegi hooaja parima võistluse tema tiimikaaslane Elfyn Evans.

  OLULIST

  • Rallit kokku võttes tiimijuht Malcolm Wilson Tänaku kümnendal kohal ei peatunudki.

  • Eestlane kinnitas, et auto oli paremaks tulemuseks valmis, tulemus jäi tema enda enesekindluse taha.

  Tagasivaadet Korsika rallile loe postimees.ee-st

 9. Mees kirjutab: mida sa jooksed – loll oled või?

  Tervisejooksjad. Foto: Caro / Scanpix

  Meile kirjutas lugeja Franz K. ja tõstatas huvitava küsimuse: kas jooksmisega saab «üle pingutada» ja end lolliks teha?

  «Kas keegi ei saaks talle öelda, et see ei ole ju päris viisakas sedasi poolpaljalt mööda teid joosta… Tea, mis teised mõtlevad veel! Et on veidi uhhuu või sedasi… Oleks veel, et metsas, kus keegi ei näe,» pöördus vanaisa suure murega suguvõsa poole. Vanaisal oli nimelt suur mure – ta tahtis mind korrale kutsuda ja panna piiri sellisele lollusele nagu sihitu mööda teid jooksmine. Olin siis teismeline, harrastasin juba mitu aastat kergejõustikku ning loomulikult jooksin ka pikemaid distantse.

  OLULIST

  • Mina olin ju suvel joostes lühikeses dressis, tema mõistes ikka poolpaljas.

  • Jooksmine ongi aeg ainult iseendale, ka küsimuste esitamiseks ja vastuste saamiseks.

  Arvamuslugu jooksmisest loe postimees.ee-st

 10. Tutvumisäpid Tinder ja Grindr võitlevad süüdistusega suguhaiguste levitamises

  Tutvumisrakenduste vastu suunatud kampaania paneb paari rakenduse ja suguhaiguse Foto: AIDS Healthcare Foundation

  Tutvumisrakendusi Tinder ja Grindr on tervishoiuorganisatsioonide poolt süüdistatud seksuaalse riskikäitumise propageerimises. Los Angeleses asuva peakorteriga ülemaailmne AIDS-i fond tellis Tinderi ja Grindr’i vastu suunatud reklaamikampaania, mille plakatid katavad nüüdsest suurlinna seinu, bussipeatuseid ja tänavaposte, teatab Medicaldaily.com.

  Tutvumisäppide vastasest kampaaniast loe postimees.ee-st

Narvas arutletakse lennuvälja arendamise idee üle

Narvas ja naabervallas Vaivaras on küpsemas idee avada lennuväli reisijatele, paraku on probleeme ideele rahastuse leidmisega.

Narva külje all Vaivara territooriumil asuval murukattega Olgina lennuväljal saavad praegu maanduda kuni viis tonni kaaluvad lennumasinad ning lennuvälja kasutavad aktiivselt hobilendurid ja langevarjurid, kuigi potentsiaali arenguks on, vahendas ERRi uudisteportaal.

Endine Euroopa Komisjoni transpordivolinik Siim Kallas ütles paar kuud tagasi Tallinna Tehnikaülikooli logistikainstituudi suvekoolis esinedes, et Eesti järgmine suur taristuinvesteering võiks olla Ida-Virumaale logistikakeskuse rajamine ja olulist rolli võiks keskuse töös etendada Narva lennujaam, mille arendamisesse võiks keegi investeerida.

Kui Siim Kallas pidas eelkõige silmas kaupade ümberlaadimiskeskust, siis Narva tööstuspargi juhataja Vadim Orlov peab tähtsaks Narva õhuväravate avamist reisijatele ja eelkõige tööstuspargi arenguga seotud investoritele, sest kui Narva lennuväljal oleks vähemalt passikontrolli ja piiriületuse võimalus, oleks see investoritele lisaargumendiks ja suurendaks tööstuspargi tegevuse kasutegurit.

Vaivara vallavanem Veiko Luhalaid ütles, et esimene etapp oleks detailplaneeringu koostamine, aga rahastamise leidmisega on raskusi - lennuvälja arendamiseks ei leidu raha valla eelarves ning panustama pole nõus ka naaberomavalitsus Narva, kuna sellist ideed peetakse valdavalt utoopiaks.

PPA kaalub lisajõu saatmist Frontexi piirivalvemissioonile

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) ei ole veel otsustanud, kas vastata jaatavalt piirivalveagentuuri Frontex palvele, mille kohaselt vajatakse piiride valvamisel ja põgenike tausta kontrollimisel lisajõudu.

Euroopa Liidu piirivalveagentuur Frontex teatas reedel, et palub Euroopa välispiiride valvamiseks lisajõudu, kokku 775 piiriametnikku. «Aasta algusest saati on Kreekasse ja Itaaliasse saabunud üle 470 000 migrandi. Ükski riik ei suudaks sellist rändesurvet üksi ohjeldada. On väga oluline, et kõik Euroopa Liitu saabujad oleksid põhjalikult registreeritud ja identifitseeritud,» ütles Frontexi juht Fabrice Leggeri pressiteate vahendusel.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Olja Kivistik sõnas Postimehele, et tegemist on agentuuri lisavajadusega ja PPA veel kaalub ametnike saatmise võimalusi. Sealjuures tõi ta välja, et septembri seisuga on meie ametnikud osalenud Frontexi ühisoperatsioonidel Kreekas, Itaalias, Hispaanias ja Bulgaarias.

«Kahel korral, jaanuaris ja veebruaris on merepiiride valvet toetatud kiirpaadiga, ühel korral on ühisoperatsioonil viibinud lennuk. Aasta ringi toetatakse maapiiride valvet Bulgaarias süsihappegaasidetektoritega ning piiri vaatlusseadmetega,» kirjeldas ta.

Frontex palus Itaaliasse ja Kreekasse juurde 670 inimest, kes aitaks põgenike isikuid kindlaks teha ja lisaks 105 inimest ELide välispiiridele. Reedel teatas agentuur, et Euroopa Liitu on tänavu ebaseaduslikult sisenenud umbes 630 000 inimest.

Keiser kahel pool piiri

Tallinna kino Sõprus on toonud ekraanile valiku ehk maailmas tuntuima Jaapani režissööri Akira Kurosawa rohkem kui 50-aastase karjääri jooksul valminud 30 linateosest.

Hoolimata sellest, et meil on Kurosawa paremikku varemgi näidatud, peamiselt ammuste Tallinna Kinomaja jaapani filmi päevade, aga ka PÖFFi raames, on selline retrospektiiv suursaavutus omaette. Seda nii ülevaatliku, sisulise filmivaliku kui ka retrospektiivi toimumise fakti enese tõttu, sest hoolimata Kurosawa kõikehõlmavast tuntusest on seis nii tema filmide käsitluste kui üldse nendele juurdepääsuga siiani küllaltki vastuoluline - nii Jaapanis kui ka väljaspool selle piire.

Kurosawast ja tema filmidest tõenäoliselt parima mittejaapanikeelse ülevaate kirjutanud Mitsuhiro Yoshimoto on väitnud, et Kurosawa kujutab omamoodi probleemi, «biograafilist legendi», millel puudub ühene tõlgendus. Ta seisab korraga justkui kahel pool piiri, olles sisu ja olustiku poolest jaapanlik, vormi ja mõtte poolest aga rahvusvaheline.

Kodumaal keisriks tituleerituna suutis Kurosawa tohutus stuudiosüsteemis ikka ja jälle läbi suruda iseenda visiooni ja linnalegendide järgi kontrollis võtteplatsil iga viimast kui detaili alates stsenaariumist ja lõpetades kaamera asukohaga. Samas oli ta omamoodi käsitöömeister, kelle taiestele andsid hinguse mitmed sama kõrge kaliibriga tegijad, nagu näitleja Toshiro Mifune, helilooja, üks jaapani nüüdismuusika alusepanijatest Toru Takemitsu või Oscariga pärjatud legendaarne kostüümikunstnik Emi Wada. Viimaks ka ehk Suur Humanist, kes tõestas sõjajärgsele Jaapanile ja ühtaegu rahvusvahelisele filmikogukonnale, et jaapani filmil on midagi öelda ka maailma mõõtkavas ning seda ikka ja jälle üle aastakümnete, žanritest ja koostööpartneritest sõltumata. 

Omamoodi kurb on tõdeda, et Kurosawa nime teab tänapäeval pea iga jaapanlane, kuid tema filme mäletavad peale erialaspetsialistide ehk veel režissööriga samasse ajastusse jäänud pensionärid, kes Tokyo filmimuuseumis või mõnes väikeses filmoteegis koos käputäie fännidega neid nautimas käivad.

Tavakodanikule jääb Kurosawa hoomamatuks, olles tänini oma ja võõras samaaegselt - Jaapani suurele filmiareenile toonud rahvuskangelane, keda hea kasvatuse märgina seltskondlikus vestluses mainida. Teisalt aga globaalse humanismi ja perfektse vormiga kunstnik-relikt minevikust, kellel on kiirgavate Fukushima tuumakatelde, Ida-Aasia eskaleeruva poliitilise olukorra ning sisepoliitiliste keeriste taustal argireaalsusest teleseebi ja lõppematu pehmete uudiste voo abil põgenevale jaapanlasele vähe öelda.

Kindlasti pole Kurosawa uputamisele rahvuslikku formaliinipurki kaasa aidanud ka sekeldused vanameistri pärandiga. Oma 50-aastase karjääri jooksul jõudis Kurosawa töötada nii suurstuudiote heaks, vedada isiklikku filmifirmat ning lõpuks rahastada oma šedöövreid selliste välismaiste jüngrite abil nagu Lucas, Spielberg ja Coppola.

Kui mõned üksikud erandid välja arvata, sealhulgas tänavusel Tokyo filmifestivalil 4K-kvaliteedis linastuv restaureeritud «Ran» ning ka Sõpruse programmis väärikal kohal olev ja Kurosawale 1951. aasta l Veneetsia filmifestivalil Kuldlõvi toonud sürrealistlik mõrvamüsteerium «Rashomon», on Jaapani esirežissööriks tituleeritu filmid jäänud tolmuma stuudiote arhiividesse, kes maailmanimega autori teoste linastamisõiguste eest hingehinda küsivad.

Segastel asjaoludel luhtus skandaalselt ka Kurosawa sajandaks sünniaastapäevaks planeeritud ning riiklikult toetatud filmide taastamisprogramm, mille vahendid kadusid samavõrd keerukasse stuudiote ja autoriõiguste rägastikku. Sestap on suur ime, et Jaapani fondi toel ning Sõpruse kino pingutusel on meilgi võimalik osa saada Jaapani vanameistri filmide paremikust.

Kurosawa ise on kirjutanud autobiograafiliste meenutuste kogumikus oma ambivalentsusest niiviisi: «See mina, kes mulle meenub minevikust, pole see Kurosawa Akira, keda teised teavad, ning see üllatab mind väga ebameeldivalt.»

Paratamatult tuleb nõustuda, et Kurosawa puhul ei olegi võimalik lihtsas keeles režissöörist ja tema filmidest rääkida, sest piir nende kahe - reaalsuse ja filmimaailma, autori ja legendi - vahel on ammugi hägustunud. Pigem on Kurosawa üks tohutu humanistlik filmihoovus, mis hoolimata oma Jaapani juurtest suudab kõnetada kultuurist ja ajast sõltumatult - tuleb vaid lasta end sel hoovusel kaasa tõmmata.

 

 

RETROSPEKTIIVI KAVA

«Hulkuv koer» (1949)

«Rashomon» (1950)

«Ikiru» (1952)

«Seitse samuraid» (1954)

«Yojimbo» (1961)

«Dersu Uzala» (1975)

«Akira Kurosawa unenäod» (1990)

2.-8. oktoobrini Tallinna kinos Sõprus

 

Reformierakond esitab Siim Kallase Euroopa liberaalide presidendikandidaadiks

Reformierakonna juhatus otsustas esitada Siim Kallase üleeuroopalise liberaale ühendava erakonna ALDE presidendi kandidaadiks, ALDE valib juhtkonna 21. novembril Budapestis toimuval kongressil.

Siim Kallase sõnul on liberaalsel liikumisel hea koostöö korral võimalik oluliselt suurendada liberaalse poliitika mõju Euroopa Liidus.

«Seda koostööd saab arendada tõstes liberaalsete erakondade liidu profiili, osaledes aktiivselt Euroopa Liidu poliitikakujundamise kõige kõrgematel tasemetel,» lausus Kallas.

Tema sõnul ei kanna tänane Euroopa demokraatlik juhtimismudel juhuslikult liberaalse demokraatia nime.

«Samas on küsimus, kas Euroopa Liidu tänane, demokraatlik, juhtimismudel suudab vastata kõikidele väljakutsetele, kas ta on kodanlike silmis legitiimne, kas ta on tõhus ja kas ta suudab tagasi lüüa populismi rünnakud? Liberaalidel on ajalooline kohustus olla demokraatliku juhtimise uuendamisel esirinnas,» sõnas Kallas.

Liberaalide liit, üleeuroopaline erakond ALDE ühendab 55 erakonda ning sinna kuulub seitse Euroopa valitsusjuhti. Euroopa Parlamendis moodustab liberaalide rühm koos konservatiivide ja sotsialistidega niinimetatud valitsuskoalitsiooni (Commission Majority), jagades valitsusvastutust Euroopa Liidus.

Amet kutsub üles salakaubandusest teavitama

Maksu- ja tolliamet kutsub üles teada andma salakaubandust, sest seda ostes või ebaseaduslikku tegevust teadlikult märkamata jättes aidatakse kaasa igapäevaselt toimuvatele kuritegudele.

«Näeme oma töös, et salakaubandus on üks esimestest lülidest pikas kuritegelikus ahelas, salasigareti või -alkoholi ostja aga annab oma käitumisega sellele vaikiva heakskiidu,» lausus MTA tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu, lisades, et andes salakaubitsejale võimaluse illegaalset kaupa müüa, aitab ostja kaasa kuriteole.

Lisaks salakaubast loobumisele on oluline reageerida ka sellele, kui märkad salakaubanduslikku tegevust. Koidu sõnul viis hiljuti MTA-le edastatud info oluliste avastusteni, kui Tallinnas Mustamäelt avastati kokku 533 540 salasigaretti ning 1843 tabletti ravimeid Viagra, Kamagra ja Cialis. Kokku tekitati sellega maksukahju 62 423 eurot.

MTA on selle aasta esimese üheksa kuuga avastanud 11,2 miljonit salasigaretti, mis on möödunud aasta sama perioodiga võrreldes peaaegu kaks korda rohkem. Selle aasta statistikas mängib olulist rolli märtsikuine avastus, kui Paldiski sadamas Rootsi laevale suunduva veoauto haagisest tabati 7,7 miljonit salasigaretti.

Alates eelmisest nädalast on käimas kampaania «Kuriteod ei toimu pakis. Salakaubandus toob need tänavale», mis tuletab meelde, et salasigaretid on üks oluline osa kuritegevuse ahelast. Need on kergesti kättesaadavad alaealistele ning salakaubitsejad kaasavad oma kriminaalsetesse tegudesse ka teismelisi. Salakauba ostmisest loobumisega on igaühel võimalus seda ära hoida. Kampaania on loodud koostöös Philip Morris Internationaliga ning sõnum on nähtav kõigis kolmes Balti riigis.

 

Tutvumisäpid Tinder ja Grindr võitlevad süüdistusega suguhaiguste levitamises

Tutvumisrakendusi Tinder ja Grindr on tervishoiuorganisatsioonide poolt süüdistatud seksuaalse riskikäitumise propageerimises.

Los Angeleses asuva peakorteriga ülemaailmne AIDS-i fond tellis Tinderi ja Grindr’i vastu suunatud reklaamikampaania, mille plakatid katavad nüüdsest suurlinna seinu, bussipeatuseid ja tänavaposte, teatab Medicaldaily.com.

«Asukohapõhised tutvumisäpid on milleeniumilaste pärusmaa, mis tähendab, et iga järgmine seksuaalne vahekord ja suguhaigus on kõigest paari sammu kaugusel,» selgitas AIDS-i fondi vanemteadur Whitney Engeran-Cordova kampaania vajadust.

Kampaania plakatitel on kujutatud nii hetero- kui homoseksuaalseid paare, kellest üks pool on tembeldatud Tinderiks ja tema paariline süüfiliseks või vastavalt Grindr’iks ja gonörreaks jne.

«Soovime seksuaalselt aktiivsetele inimestele – eriti noortele – meelde tuletada, kui lihtne võib olla suguhaigusesse nakatumine. Tutvumisäppidest tekkinud seksuaalvahekorrad on enamasti põgusad, kuid edasikanduvatel haigustel võivad olla pikaajalised tagajärjed,» lisas Engeran-Cordova.

Tinder saatis seepeale fondile kirja, milles nõudis plakatite eemaldamist ja leidis, et kampaania esitab nende firmast eksitava kuvandi ega ole reaalsusega kooskõlas.

«Süüdistustel ei ole absoluutselt mingisugust tõenduspõhja ning fond teeb seda teadlikult meie kahjustamiseks ja loodab, et seetõttu tulevad inimesed teie juurde rohkem HIV-teste tegema,» ütles Tinderi esindaja Jonathan Reichman LA Times’i andmetel fondile saadetud kirjas.

Ka Grindr on eemaldanud fondi reklaamid enda leheküljelt. «Oleme fondi võetud seisukohtadest väga üllatunud ning otsustasime nende reklaami näitamise peatada, et nendega omavahel sel teemal rääkida,» ütles Grindr’i esindaja LA Times’ile.

Hetkel ei leidu ühtegi teadusuuringut, mis tutvumisrakenduste seost suguhaiguste levikuga kinnitaks.

Sel nädalal võib sadada lumekruupe

Ehkki see nädal toob küll miinuskraadid, lumiseks veel maa ei saa. 

50-60 protsendise tõenäosusega võib Ida-Virumaal selle nädala jooksul sadada lumekruupe, tõdes ilmateenistuse sünoptik Taimi Paljak Postimehele.  «Kuid vaevalt, et [lumist] kihti maha jääb, kuid taevast pudeneb midagi küll,» ütles ta.

Sadu pole välistatud kolmapäeval ja neljapäev, ehkki see võib jääda ka idapiiri taha. «Lumest kui sellisest praeguse radaripildi järgi rääkida ei saa,» lisas Paljak.

Ilmateenistuse sõnastik selgitab, et lumekuubid on sademed, mis langevad maapinnale läbipaistmatute ümmarguste või koonusekujuliste lumekuulidena diameetriga 2-5 mm. Näpuga on neid võrdlemisi kerge katki suruda. Lumekruupe sajab rünksajupilvedest ning sageli esinevad nad natuke aega enne hooglund või ka sellega üheaegselt. Saju ajal on õhutemperatuur 0 kraadi ümber.

Millal esimene lumi maha peaks tulema, on Paljaku sõnul praegu ennustada vara. «Oktoobrikuu teine pool peaks olema pigem heitlikum ja muutlikum, siis jälle õhk soojem. Kuu esimene pool on jahe küll,» lausus sünoptik.

Nädala ilmaprognoosi järgi laieneb homme põhjapoolne kõrgrõhuala servaga üle Eesti. Ilm on sajuta. Temperatuur langeb öösel õhus 0..+4 kraadini, kohati juba -1 kraadini, maapinna lähedal aga laialdaselt miinustesse, rannikul on veel sooja kuni 7, päeval 6..9 kraadi.

Kolmapäeval muutub kõrgrõhuala võimsamaks, kuid ida pool seisab sellele vastu madalrõhuala ja seetõttu suureneb Ida-Eestis saju võimalus 50 protsendini. Õhutemperatuur on öösel -3..+3, meremõjuga rannikul kuni +6, päeval 5..8 kraadi.

Neljapäeval saavutab põhjapoolne kõrgrõhuala taas ülekaalu. Ilm on sajuta, võrdlemisi nõrga põhjakaare tuulega ja külm. Õhutemperatuur on öösel -3..+2, meremõjuga rannikul kuni 7, päeval 5..8 kraadi.

Sarnane sajuta, rahulik ja jätkuvalt külm on ka nädalavahetusel - õhutemperatuur on öösel -3 ja +4 kraadi vahel, päeval 5-10 kraadi.

Eesti ekspert teeb Itaalias põgenike valimisprotsessiga algust juba lähinädalatel

Hiljuti Itaalia visiidilt naasnud siseminister Hanno Pevkuri sõnul suundub eeldatavasti juba lähinädalatel Itaaliasse meie sideohvitser, kelle ülesandeks on meile saabuvate põgenike valimise protsessi ettevalmistamine.

Pevkur külastas ka ise möödunud nädala lõpus toimunud Itaalia visiidil Rooma lähistel asuvat pagulaslaagrit. Ministri sõnul on tegemist meie mõistes nn Vao keskusega, kus on rahvusvahelist kaitset taotlevad inimesed.

Laagris oli kokku umbes 900 inimest, kuid Eestisse sealt tõenäoliselt migrante ei tule. Pigem saabuvad meile üle Vahemere Lampedusa saarele jõudnud põgenikud.

Ehkki minister jõudis vanasse kriisikeskusesse majutatud migrantidega ka paar sõna vahetada, oli külaskäigu laiem eesmärk saada aru Itaalia vastavast protsessist – milline tervisekontroll riiki saabuvatele varjupaigataotlejatele tehakse, milline on dokumentatsioon neil riiki sisenedes ja ka keskusest lahkudes.

«Meie põhihuvi oli teada saada, kui palju infot on meil juba ette olemas siis, kui meie inimesed peavad hakkama seal hindamisprotsesse läbi viima,» rääkis Pevkur.

Laagris nähtu andis Pevkuri sõnul kindlustunnet, et näiteks tervisekontroll tehakse eelnevalt väga korralikult ära. «Ka muu taust on Itaalias kohapeal küsitluste käigus selgeks tehtud – mis on inimese oskused, haridus. See teeb meie töö kindlasti natuke lihtsamaks,» ütles minister.

Sideohvitser läheb peagi kohapeale

Pevkuri sõnul saadetakse esimese sammuna Itaaliasse juba lähinädalatel meie sideohvitser, kelle ülesanne on kogu põgenike valimise protsess ette valmistada ja kõikides tehnilistes detailides kokku leppida. Seal hulgas peab ta tegema selgeks, millised dokumendid saame me Itaalia käest ning mida Eesti pool lisaks vajab.

«Samuti peab ta vaatama, kas ja kui palju on vaja meie eksperte lisaks tuua. Kas on vaja inimesi kaitsepolitseist, sotsiaalministeeriumist või veel kuskilt,» sõnas Pevkur. Sealjuures on Itaalia lubanud, et tõlgiteenuse korraldavad nad ise.

Lisaks peab sideohvitser vajadusel hakkama kohapeal kokku panema Eestisse saabuvate põgenike profiile ning tegema kindlaks, kui suure osa hindamise saab ära teha kohapeal ning kui palju saab ära teha Eestis.

«Üldpõhimõtted on nüüd itaallastega kokku lepitud. Itaalia ütles, et nemad on valmis üsna kiiresti edasi liikuma ja võib-olla pakkuma juba lähiajal meile välja esimesed inimesed, loodetavasti terve perekond, et me saaksime n-ö näidisprotsessi läbi teha.»

Hindamisprotsessist sõltub palju

Sotsiaalministeerium on varem avaldanud soovi, et esimesed põgenikepered võiksid Eestisse jõuda juba käesoleva aasta lõpus. Seda ei välista ka Pevkur, mõistagi juhul, kui hindamisprotsess sujub tõrgeteta.

«Meil on kõige olulisem see, et hindamisprotsess kenasti toimiks,» ütles minister, lisades, et protsessi kiirus sõltub suures osas ka põgenike taustast. «Kui meile antakse perekond, kelle kohta ei ole muud teada kui nimed, siis on kogu tausta selgitamine oluliselt pikem protsess kui siis, kui antakse perekond, kelle taust on selge.»

Fotod ja video: Rae vallas põles ehitusjärgus hoone

Päästjad kustutasid täna Rae vallas Kurna külas ehitusjärgus hoonet, kus põles madalpinge kilp.

Täna kell 11.28 teatati päästjatele, et Rae vallas Kurna külas põleb asutuse logistikakeskusele kuuluv ehitusjärgus hoone.

Põleng toimus hoones olevas alajaama elektrikilbi ruumis, kus põles madalpinge kilp.

Päästemeeskonnad panid Kurna külas toimunud tulekahjule piiri kella 12.37ks.

Norde Centrum ehitatakse kaks korda suuremaks

Tallinnas D-terminali lähedal asuva Norde Centrumi omanik Capfield teatas täna, et keskus ehitatakse kaks korda suuremaks.

Norde Centrumi laienduse ehitamine toimub ühes etapis ja algab 2016. aasta esimeses pooles plaaniga avada uus keskus 2017. aasta kevadel. Kavandatud laiendus sobib kokku keskuse praeguse detailplaneeringuga ja Capfield loodab ehitusloa kinnitatud saada aasta lõpu poole. Ehitamine läheb hinnanguliselt maksma 10 miljonit eurot ning vajalikud vahendid on eduka refinantseerimisega Capfield oma 150 miljoni euro suuruse portfelliga taganud Nordea pangalt.

Norde Centrumi laiendus hõlmab endas eelkõige täienevat moekaupade valikut, laienevat Sportsdirect.com-i ning uuenevat Rimi kauplust. Täiendav jaemüügipind pühendatakse peamiselt noortemoele ning ka perekauplustele. Lisanduvad tervise- ja ilukaupade ning teenuste jaoks mõeldud galerii ning mitmed uued restoranid.

«See laiendus võimaldab meil pakkuda ostjate jaoks parimat võimalikku üürnike kogumit. Me oleme kindlad, et suurema moekaupade pakkumise ja laiema söögikohtade valikuga saab Norde Centrum kergesti Tallinna kesklinna kõige mugavamaks ostukeskuseks, kuhu ostjad saavad tulla, et siin oma aega veeta,» ütles Capfieldi juhtkonna liige Ruben Gornischeff.

Arhitektuurilisest plaanist on kaubanduskeskuse laiendusplaani võtmeosa keskendunud sadamapoolsete tulijate äärmiselt suurele liikumisvoole. Seetõttu tuleb sadama suunas uus sissepääs ning Tallinna kesklinna poolt keskuse nähtavust parandavad kaasaegsed täiendused praegusele fassaadile. Keskusele ligipääsu parandatakse linna poolt uue jalakäijate ülekäigukohaga üle Ahtri tänava.

«Me tervitame ideed avada ostukeskus ka Tallinna sadama suunas, mis parandab jalakäijate liikumist linnakeskuse ja sadamaala vahel, eriti kuna need plaanid muudavad Norde Centrumi kaasaegseks tervitavaks väravaks nii tallinlastele kui Tallinna külastajatele,» ütles Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd.

Laiendusplaan puudutab ka praeguseid üürnikke.  Keskuse ümberehitamise käigus saab värskenduskuuri Tallinna kesklinna ainus Rimi hüpermarket, mis pakub pärast avamist ostjatele veelgi paremat kaubavalikut. Hästivarustatud uus alkoholikauplus Calle Bordershop saab kaasaegse poeruumi sadamakülje uue sissepääsu juures.

Norde Centrum on viimse paari aasta jooksul oma  100%-lise täituvuse ja stabiilse külastajate arvuga väga edukas olnud. «Norde Centrumi uuendused on väga mõistlikud ning lihtsad ellu viia Tallinna kesklinna jaemüügi kontekstis. See on loogiline samm suurendamaks sadama ja kesklinna vahel asuva kaubanduskeskuse atraktiivsust,» kommenteeris Urmas Laur ettevõttest Seven Real Estate Advisors.

«Baltika grupp osaleb rõõmuga Norde Centrumi laiendusplaanides. Me loome uues keskuses ainulaadse mitme kaubamärgi kontseptsiooni, mis loob mängulised võimalused esitleda meie moebrände vastavalt sellele, mida ostjad soovivad. See uus kauplus muudab kohalikele lihtsamaks Baltika kaubamärkide ostmise ühest kesklinnas asuvast keskusest ja on heaks Eesti disaini tutvustamise võimaluseks turistidele,» ütles Baltika grupi brändimise ja jaemüügikontseptsiooni juht Maire Milder.

Süüdistuse meedias käsitlemine tõi prokuröri taandamise

Harju maakohus taandas korruptsioonis süüdistatava keskkonnaametniku Oleg Bolotovi kaasuses Põhja ringkonnaprokuröri Kristiina Savtšenkova, kuna polnud rahul, et meedia oli enne kohtuprotsessi algust süüdistust käsitlenud.

Boltovi kaitsja Aadu Luberg leidis, et ringkonnaprokurör Savtšenkova osalemine kriminaalasja arutamisel maakohtus ei taga ausa kohtupidamise põhimõtte järgimist. Luberg viitas tänavu 29. mail Eesti Päevalehes ja Delfis ilmunud artiklile «Räpane jäätmeäri: Kuusakoski maksis kohtutee vältimiseks riigile 100 000 eurot», milles on käsitletud süüdistuse detaile.

Lubergi võitel polnud prokuratuuril selliseks süüdistuse meedias hindamiseks ja avalikustamiseks maakohtult luba.

«Viidatud materjalidest selgub, et ajakirjaniku käsutuses oli süüdistusakt ja/või on süüdistusakti vahetult kommenteerinud ja Bolotovi süüstavas suunas põhistanud ka ringkonnaprokurör Kristiina Savtšenkova. Prokurör on meedias selgelt väljendanud oma hoiakut ja eelarvamust,» märkis Luberg.

Harju maakohtu kohtunik Leo Kunman nõustus esmaspäeval kaitsjaga ning taandas prokuröri.

Prokuratuur: kohtu otsus on raskesti mõistetav

Põhja ringkonnaprokuratuuri majanduskuritegude osakonna vanemprokurör Maria Entsik kinnitas, et prokuratuur austab kohut ning kohtumäärused on täitmiseks.

«Sellegipoolest on kohtu otsustus seekord prokuratuurile raskesti mõistetav. Ajakirjanik on oma loos tuginenud suuresti jõustunud ja avalikult leitavatele kohtuotsustele ja –määrustele,» selgitas Entsik. Ta lisas, et prokuratuurilt küsiti kommentaari, millele vastates lähtuti süütuse presumptsioonist ning juhiti tähelepanu asjaolule, et antud isikuid süüdistatakse, nad ei ole süüdi mõistetud kirjeldatud korruptsioonikuritegudes.

«Avalikkusele jõustunud menetlusotsuste kohta kommentaari andmine on prokuratuuri kui avaliku võimu teostaja üks ülesanne, mida ei peaks prokurörile ette heitma. Kuna seadus otseselt taandamismäärust edasi kaevata ei võimalda, analüüsime hetkel oma õiguslikke võimalusi. Prokuratuur kinnitab, et sõltumata prokuröri taandamisest ja asjaolust, et tegemist on mahuka kriminaalasjaga, tagatakse riikliku süüdistuse esindamine ja üldmenetluse istungid jätkuvad alates 2. novembrist,» lisas Entsik.

Eesti Päevaleht kirjutas tänavu mais, et jäätmekäitlusfirma juhatuse liige sai keskkonnainspektorilt meelehea eest infot konkurentide kohta.

LHV pakub avalikult allutatud võlakirju

LHV Grupp alustas täna allutatud võlakirjade avalikku pakkumist, mis kestab 26. oktoobrini ning mis on suunatud ka Eesti jaeinvestoritega.

Kümneaastase lunastamistähtajaga allutatud võlakirju maht on kuni 10 miljonit eurot. Ülemärkimisel saab emissiooni mahtu suurendada kuni 15 miljoni euroni.

Uue allutatud võlakirja nimiväärtus on 1000 eurot. Allutatud võlakirjade intress on 6,5 protsenti aastas ja intressimakseid tehakse kord kvartalis. Võlakirjad väljastatakse 10-aastaseks perioodiks ehk aastani 2025, kuid LHV-l on õigus lunastada võlakirjad pärast viie aasta möödumist, kui selleks annab nõusoleku Finantsinspektsioon.

Võlakirjadega hakatakse kauplema Tallinna börsil.

Allutatud võlakirjadega ei rahastata mitte panga tegevust, vaid need lähevad panga bilansis omakapitali. Allutatud võlakirjad on ka tavalistest võlakirjadest riskantsemad, sest kui pangaga midagi juhtub, siis saavad võlakirjade omanikud oma vara kätte eelviimasena – enne aktsionäre, millest on tingitud ka võlakirjade üsna korralik intress. Samas tuleb märkida, et võlakirjadelt teenitud intressi maksustatakse tulumaksuga.

Lisaks alustati täna Tallinna börsil kauplemist eelmisel aastal emiteeritud allutatud võlakirjadega kogunimiväärtusega 15,9 miljonit eurot. Võlakirjade  koguarv on 318 ja nimiväärtus 50 000 eurot. Väärtpaberite lunastamiskuupäev on 20. juuni 2024, aga LHV-l on õigus need lunastada viis aastat varem.

Foto: Pirita linnaosavalitsus saatis vanurile küttepuudeks hiigelpakud

Pirita linnaosavalitsus saatis küttpuid soovinud eaka inimese hoovile koorma hiigelsuuri lõhkumata puupakkusid.

Puukoorma pilti jagas Pirita Selts oma Facebooki-lehel. Praeguseks on linnaosavanem vanurilt vabandust palunud ja lubanud puud täna ära viia.

«Linnaosa vanem on kodaniku ees vabandanud ja puud viiakse inimese palvel hoovist tänase päeva jooksul ära,» teatas Pirita pressiesindaja Andre Hanimägi.

Ta selgitas ka, miks selline asi juhtus. «Mõnikord palutakse linnaosalt küttepuid, kuid sellist abi me otseselt ei paku. Anname soovijale aga märku, kui on saada tuulemurdu või puid, mis linnaosas maha võetud. Need on puud, mis kohe ahju ei kõlba panna, vaid tuleb alati endal väiksemaks teha ja seda me ka inimestele ütleme. Praegusel juhul aga üllatas puude suurus, mida linnaosa lepingupartner hoovi viis, nii kodanikku kui ka linnaosavalitsust,» rääkis Hanimägi.

«Nii linnaosavalitsus kui ka lepingupartner soovisid kodanikku aidata, kuid omavaheline suhtlus ja suhtlus kodanikuga jäi paraku lihtsalt vajaka ning pooltel ei olnud päris täpselt aimu puude tegelikust suurusest. Vabandame veel kord ja viime need puud soovija enda palvel hoovilt ära,» lisas ta.

Fotod: kesklinnas vajus veok läbi asfaldi

Täna ennelõunal vajus Tallinna kesklinnas Aedvilja tänaval tsisternveoki ratas läbi asfaldi.

Liiklus on sündmuskohal häiritud.

Pühapäeval toimub Nõmmel 84. rabajooks

Pühapäeval, 11. oktoobril toimub Harku raba teedel 84. rabajooks.

Rabajooks on traditsiooniline Nõmme spordiüritus, mis toimub kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Rabajooks on kõigile osavõtjatele tasuta ning üritusele on oodatud ka kepikõndijad.

Rabajooksu stardipaik on Pääskülas, Suvila ja Kalda tänava ristmiku läheduses. Raja pikkus on 6,3 km. Esimene ühisstart antakse kell 11. Järgnevad stardid on iga viie minuti tagant kuni kella 12ni. Esimeses ühisstardis startinute vahel selgitatakse välja kolm paremat meest, naist, poissi ja tüdrukut. Esimesed 1800 lõpetanut saavad täidetud osavõtjakaardi vastu traditsioonilise vimpli. Osavõtjakaardi saab täita enne starti kohapeal.

Rabajooksu korraldustoimkond juhib tähelepanu, et tegemist on eelkõige rahvaspordiüritusega, osalejatel tuleks võimalike vigastuste vältimiseks valida kindlasti sobiv jooksutempo. Samuti on palve kõigile koeraomanikele, et loomi rajale kaasa ei võetaks, sest see häirib teisi jooksjaid.

Üritust korraldavad Nõmme linnaosa valitsus ja Sweco Projekt AS. 84. Rabajooksu toetajad on AS Jalajälg, Viking Line, Postimees, Oriflame, Diner, Kaitseliidu Nõmme malevkond ja Naiskodukaitse Nõmme jaoskond.

Nädal keskendub ettevõtlikkusele

Tänasest algab Tartu ettevõtlusnädal «Nutikas ettevõtlus!». Kuue päeva jooksul leiab 80 tasuta ürituse hulgast endale huvipakkuvat igaüks, kooliõpilasest firmajuhini.

Tartu linnavalitsuse ettevõtluse arengu spetsialisti ja nädala ühe korraldaja Kaili Ojametsa sõnul mõeldi ettevõtlusnädala korraldamisega üksteist aastat tagasi alustades, et see poleks suunatud ainult ettevõtjatele, vaid eelkõige tutvustatakse kõigile ettevõtlikku eluviisi, aktiivsust ja loomingulisust.

«Muidugi on nädala üks eesmärke tõsta ausse ettevõtjat kui inimest, kes on hästi tubli, riskialdis ning töökas,» rääkis ta.

Üritusi õpilastele

Noorteüritustest on suurimad teisipäevane õpilaste ettevõtlusprojektide tunnustamise konkurss Ahhaa keskuses ja reedene konverents, kus on kõne all õpilasfirmad.

Lisaks saavad kooliõpilased ettevõtlusnädala esimestel päevadel võistelda loomemajanduskeskuses õppemängus «Ettevõtlusküla» ning 8.-9. klassi noored võivad end neljapäeval proovile panna majandusteemalises e-viktoriinis.

Kõikidel soovitatakse varem end üritustele registreerida, sest huvi on tihti suurem kui kohtade hulk. Ojamets ütles, et kõige populaarsemad on alati ettevõtete külastused, kus kohad saavad paari tunniga täis.

Ta lisas, et inimesed on sel aastal tundnud suurt huvi ka pehmemate teemade vastu, nagu näiteks joogaseminarid.

Rohkem üritusi

Aastast aastasse on kasvanud ettevõtlusnädala ürituste arv. Kui 2005. aastal toimus nädala jooksul nelikümmend üritust, siis eelmisel aastal oli neid üle seitsmekümne.

Ojametsa sõnul mõtlesid korraldajad tänavu, et ürituste hulka enam ei suurendata, vaid pakutakse kvaliteetset programmi. «Maht pole meie suur eesmärk, vaid pigem teha paremini ja tuua kvaliteetsemaid üritusi,» ütles ta.

Täna avab ametlikult ettevõtlusnädala konverents «Kuidas teha Eesti majandust targemaks?», kus teiste hulgas esinevad Anne Sulling, Mihkel Nestor ja Kuldar Leis.

 

Tartu ettevõtlusnädal

5.–10. oktoober

Konverentsid, konkursid, seminarid, õpitoad, õppemängud, infopäevad jpm

Kokku 80 üritust

Täna

Dorpati konverentsikeskuses

Kl 10.30–12 seminar «Meeste ja naiste tähelepanuvõime erinevusest»

13–18 avakonverents «Kuidas teha Eesti majandust targemaks?»

Homme

9.30–16 Tartumaa ettevõtluspäev «Äri teevad inimesed!»

19–20.30 «Kuidas juhtida tiimitööd start-up-maastikul?»

Kogu programm ettevotlus.tartu.ee

Narva politsei otsib 16-aastast tüdrukut

Politsei otsib 16-aastast tüdrukut, kellega ei lähedastel õnnestunud kontakti saada septembri keskpaigast alates.

17. septembril lahkus 16-aastane Jekaterina oma elukohast Narvas ja ei ole käesoleva ajani koju naasnud ning lähedastel pole õnnestunud temaga kontakti saada.

Jekaterina on umbes 160 sentimeetrit pikk ja keskmise kehaehitusega. Neiul on tumedad õlgadeni juuksed. Viimati kandis Jekaterina musti pükse, kampsunit, musta vesti ja siniseid sportjalanõusid.

Kõigil, kes on kirjeldusele vastavat neiut nainud või oskavad anda muud infot tema võimalikust asukohast, palutakse sellest teada lühinumbril 112.

 

Kaljurand: Lavrovi jutt ei kattunud sellega, mis toimus tegelikkuses

New Yorgist ÜRO Peaassambleelt naasnud välisministri Marina Kaljuranna hinnangul kasutab Venemaa terrorismi ettekäändena selleks, et pommitada Süürias ka president Bashar al-Assadi vastaseid opositsionääre.

«Huvitav oli vaadata, et jutt, mida rääkis näiteks Venemaa välisminister Sergei Lavrov, ei kattunud sellega, mis toimus tegelikkuses. Kolmapäeval, kui alustati rünnakuid, rääkis minister sellest, kuidas on vaja koostööd teha, kuidas terrorismi vastu saab võidelda ainult koos. Samal ajal toimusid aga õhurünnakud, millest oli eelnevalt teavitatud USAd, ühte liitlast, andes neile 45 minutit aega, et õhuruum tühjaks teha. Kindlasti see pole koostöö ja selliselt terrorismiga võidelda on võimatu,» rääkis Kaljurand ETV saates «Terevisioon», vahendab ERRi uudisteportaal.

Pikemalt loe ERRist.

Möödunud nädala algul kadunuks jäänud 12-aastane tüdruk leiti üles

Põhja prefektuuri kinnitusel leiti 29. septembril kodust lahkunud 12-aastane Sarah üles. Tüdrukuga on kõik korras.

12-aastane Sarah lahkus oma kodust teisipäeval, 29. septembril ning vanemad ei saanud temaga kuni laupäevani ühendust. Viimati nähti tüdrukut Tallinnas Kristiine keskuse juures.

 

Edgar Savisaar kaalus Hundisilma müümist, kuid korraldab seal hoopis riituse

Savisaar kaalus Hundisilma talu müümist, kuid otsustas seal korraldada hoopis puhastusriituse, et kaitsepolitsei ametnikest «määrdunud» talu puhastada, kirjutab Pealinn.

Savisaar kirjutab tänases linnavalituse väljaandes Pealinn, et eriti huvitasid kaitsepolitsei ametnike Hundisilmal toimunud läbiotsimise käigus arhiivid ja raamatukogu, mida põhjalikult läbi tuulati. Kui aga inimesed arvavad, et see Edgar Savisaarele kuidagi kerge sündmus oli, siis nii see ei ole.

«Määritud tunne oli, kui see seltskond Hundisilmalt lahkus. Nagu oleks röövlid käinud!» kirjeldab Edgar Savisaar. « Segamini paisati raamatukogu, kaasa viidi minu fotoalbumid ja pildid. Mis muud see oli, kui mitte Hundisilma rüvetamine.»

«Kapo käsutusse läksid ka minu tuttavate tüdrukute telefoninumbrid. Milleks neil seda vaja oli, ei saa aru. Loodan, et ei hakka öösiti helistama ja sõnumeid saatma,» lisas Savisaar.

Kaalus talu müümist

«Istusin sel õhtul veel kaua ja mõtlesin, mida peale hakata. Esimene mõte oli, et müün Hundisilma maha ja kolin Tallinnasse elama. On lähemal kohtumajas käia, mis polegi väike asi, arvestades, et Annus käis kohut kaheksa aastat. Aga mõned mu sõbrad juhtisid tähelepanu sellele, et Hundisilmast on saanud sümbol ja ajalugu, millest ei tohiks loobuda,» kirjeldab Edgar Savisaar läbiotsimise järgseid emotsioone.

«Mis saab Hundisilmast? Saate ise aru, et ebamugav on elada nõnda rüüstatud kohas, kus käidi peaaegu vargil ja tassiti kõik laiali, ilma pererahvalt luba küsimata. Ma arvan, et Hundisilmal peab tegema puhastusriituse, mis kaotaks need jäljed, mida kutsumata külalised kaasa tõid,» kirjutas Savisaar artiklis. «Muidugi on palju inimesi, kes tahavad näha rüüstatud Hundisilmat. Mõelge sellele, kui palju ainuüksi ajakirjanikke ja fotograafe on käinud ukse taga. Hundisilma uksed on vaja lahti teha, kõik külalised on teretulnud. Teeme sellel sügisel ühe Hundisilma puhastamise päeva, nii nagu toimuvad kevadtalgud.»

Linnapea eksiilis

Eeluurimiskohtunik kõrvaldas Edgar Savisaare ametikohustuste täitmisest, kuid endine meer leiab, et see ei muuda midagi. «Kas tõesti keegi arvab, et ametikoht mõjutab kedagi? Kuulatakse mitte linnapead, vaid Savisaart, ja see mõju ei kao kuhugi,» selgitas Savisaar. «Niisiis olen linnapea eksiilis, nagu Otto Tief oli Stockholmis Eesti eksiilvalitsuse peaminister.»

Harju maakohus rahuldas möödunud kolmapäeval prokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare linnapea ametist.

Savisaart kahtlustatakse neljas altkäemaksu võtmise episoodis, mis puudutavad rendilepingu põhjendamatut pikendamist, puuduva ehitusloaga seotud ehitustööde jätkamist, kruntide vahetamist ja hankemenetlust.

Soomes korraldasid pagulased sotsiaaltöötajatele tänumeeleavalduse

Varjupaigataotlejad tulid Oulu linnas tänavale plakatite ja piltidega, et tänada pagulaskeskuses töötavaid inimesi.

Pea sada põgenikku tulid möödunud laupäeval Kastelli maakonna gümnaasiumi abihoonesse rajatud varjupaigakeskuse ette, väljendamaks tänu neile osutatud abi eest, kirjutab Yle. Tänada sooviti hea suhtlemise, elutingimuste ja pakutud toidu eest.

Tänumeeleavaldusel osalejad rääkisid soome politseile, et on mures pagulasvastaste sõnavõttude pärast, mis meedias levivad.

Oulu politsei andmetel möödus kogunemine rahulikult ning neid oli selle toimumisest informeeritud.

Lihula võitleb tervisekeskuse eest

Lääne maavanem Neeme Suur ning Lihula ja Hanila vallavanem nõuavad, et Lõuna-Läänemaa saaks täiemõõdulise tervisekeskuse.

Sotsiaalministeerium leiab, et Lihulas ei piisa patsiente, et sinna piirkondliku tähtsusega tervisekeskus ehitada, jätkuks Haapsalu filiaalist, kirjutab Lääne Elu. Kohalikud elanikud aga kardavad, et sel juhul pole neil iga päev perearsti vastuvõttu, väiksem tuleb ka investeering keskuse hoonesse.

Suur saatis protestikirja uuele tervise- ja tööministrile Jevgeni Ossinovskile, nõudes, et ministeerium loobuks kahtlustest ja nõustuks piirkondliku tervisekeskusega.

Suure sõnul vastab Lihulasse kavandatav tervisekeskus kolme perearsti ja 4500 patsiendi nõudele. Planeeritava tervisekeskuse teeninduspiirkond on ligi 5000 elanikuga Lihula, Hanila ja Koonga ning nendega piirnevad alad nagu Martna valla lõunaosa ja Varbla valla põhjaosa.

Lõuna-Läänemaa ja osa Pärnumaast moodustab eraldiseisva, maakonnakeskustest kaugel paikneva piirkonna. Lihula on oma asukohalt ja funktsionaalsuselt teine tõmbekeskus Läänemaal ja oluline piirkondlik tõmbekeskus Pärnumaa lääneosale.

Ekspert: paljud peavalupatsiendid ei jõua kunagi õige spetsialistini

USA peavalueksperdi sõnul ei jõua väga paljud peavalupatsiendid kunagi õige spetsialisti vastuvõtule.

Nende aitamiseks on välja töötatud veebilahendused, mis lühendaks õige diagnoosi saamise aega, parandaks arsti diagnostilist võimekust ning viiks parema ja tõhusama ravini, vahendab Med24 Rahvusvahelise Peavaluseltsi endise presidendi professor Alan M. Rapoporti intervjuud Eesti Arstile.

«Praegu on Ameerika Ühendriikides korraldatud süsteem selliselt, et peavaluga pöördutakse kõigepealt esmatasandi arsti poole, kes üldjuhul ei ole peavalude teemal väga hästi koolitatud. Kui patsiendil veab, siis paneb arst õige diagnoosi ning määrab õige ravi. Kui mitte, siis läheb vähemalt kuus kuud, enne kui patsient või tema arst mõtleb spetsialisti poole pöördumisele.»

Seejärel peab visiidiga nõustuma patsiendi kindlustusandja ning pärast nõusoleku saamist mõne kuu pärast suunatakse patsient neuroloogi juurde: «Ka sinna on vähemalt 3–4 kuu pikkune järjekord. Kurb tõsiasi on aga see, et ka kõik neuroloogid ei ole peavaludest väga teadlikud – loomulikult nad peaksid olema –, sest tihti on nad huvitatud hoopis epilepsiast, insuldist või sclerosis multiplex’ist. Seega ei pruugi ravi olla väga tõhus ja heal juhul alles 18 kuud pärast kaebuste algust jõuab patsient peavaluspetsialistini.»

«Ameerika Ühendriikides on 60 miljonit peavalupatsienti ja peavaluspetsialiste on vaid 490. Seega ei jõuagi väga paljud patsiendid kunagi spetsialisti juurde. Sellest lähtuvalt mõtlesime koos Stanfordi ülikooli neuroloogiaprofessori Robert Cowaniga, kuidas saaksime neid inimesi aidata. Tulime mõttele luua veebipõhine programm, milles patsient saaks vastata küsimustele oma peavalu kohta ning seejärel printida välja kokkuvõtte, milles kajastub kõige olulisem info tema haiguse kohta,» rääkis Rapoport.

«Kokkuvõtte genereerib arvuti algoritmi põhjal, mida me pidevalt arendame ja testime. Lisaks infole haiguse sümptomite kohta sisaldab see ka otsust, mida kutsutakse kliiniliseks arvamuseks, kuid mis meie hinnangul on väga lähedane diagnoosile. Samuti sisaldab see infot kõikide ravimite kohta, mida patsient on võtnud ja mida praegu võtab. Selle kokkuvõtte saab patsient välja printida ning esmatasandi arsti juurde kaasa võtta. Põhimõtteliselt oleks sel juhul esmatasandi arstil spetsialisti konsultatsioon olemas juba enne, kui ta asub patsienti uurima. Usume, et see lühendab õige diagnoosi saamise aega, parandab arsti diagnostilist võimekust ning viib seeläbi parema ja tõhusama ravini, mis kokkuvõttes maksab vähem,» lisas ta.

Saaremaa lähistel sattus jaht uppumisohtu

Nädalavahetusel käivitati Saaremaa lähistel päästeoperatsioon, et päästa madalikule sattunud ja seejärel kreeni vajunud jaht ja üksi selle pardal olnud 22-aastane noormees.

Laupäeval, 2. oktoobril kell 11.16 võttis merevalvekeskus vastu hädasignaali, millega teatati, et Saaremaa lähistel on jaht madalikule sattunud ja on uppumisohus. Mereseire kaameraga tuvastati tugevas kreenis jaht Saaremaa lähistel Tagamõisa poolsaare otsas Undva nina juures, teatas Lääne prefektuuri pressiesindaja.

Õnnetuse piirkonda suundusid nii lennusalga kopter kui ka Kuressaare politseijaoskonna merepäästepatrull.

Kell 11.42 anti hättasattunud aluselt teada, et saadi madalikult lahti ja liigutakse lähimasse sadamasse, alus võttis vett sisse, kuid leke on kontrolli all. Kopter kutsuti tagasi ning abi läks osutama merepäästepatrull mootorpaadil.

Kell 12.47 jõuti abivajaja juurde, jaht liikus Veere sadama poole ja kinnitati, et jahi pardal on kõik kontrolli all. Mootorpaadiga julgestati jahi teekonda sadamasse, kus silduti kell 13.22.

Jahi pardal oli 22-aastane mees üksinda, temaga oli kõik korras ja arstiabi ta ei vajanud. Jahil tuvastati kerge leke ja pragunenud oli jahi kiil.

Kapo viis Hundisilmalt suure summa sularaha

Kapo viis Hundisilmalt ära suure summa sularaha, mis Edgar Savisaare sõnul oli kogutud mitme aasta jooksul, kirjutab Pealinn.

«Naeruväärne on aga see, et kapo poolt võeti ära mu 65. sünnipäeva kingitused, mitme aasta jooksul kogutud ja põhiliselt pangast välja võetud säästud ning muu hulgas ka kumminui, mis kingiti mulle siis, kui olin siseminister,» kirjutab Edgar Savisaar tänases linnavalitsuse ajalehes Pealinn.

Lisaks eelolevale viis kaitsepolitsei Hundisilmalt veel erinevaid asju, sealhulgas arvutid, elektroonilised seadmed ja käsikirjad.

Riigiprokuratuur praeguses menetluse staadiumis üksikasju ei avalikusta, sestap ei ole täpselt teada, kui suurt summat sularaha Edgar Savisaar Hundisilmal hoidis.

Harju maakohus rahuldas möödunud kolmapäeval prokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare linnapea ametist.

Savisaart kahtlustatakse neljas altkäemaksu võtmise episoodis, mis puudutavad rendilepingu põhjendamatut pikendamist, puuduva ehitusloaga seotud ehitustööde jätkamist, kruntide vahetamist ja hankemenetlust.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon pöördus septembri alguses Keskerakonna poole, pidades mulluse majandusaasta aruande kohaselt erakonna kassas olevat sularahajääki tavatult suureks. Kui 2013. aasta lõpus oli partei sularahajääk kassas veidi üle 59 000 euro, siis eelmise aasta lõpu seisuga oli seda juba 174 427 eurot. Keskerakonna peasekretär Priit Toobal põhjendas toona kassajäägi suurenemist kassareservi moodustamisega erakonna likviidsuse tagamiseks.

Suure koguse sularaha tõttu on Savisaar varemgi uurimisasutuste tähelepanu all olnud. 2010. aasta lõpus lahvatas skandaal «Kolmandik sulas», kui sai avalikuks Savisaare rahaküsimine Venemaalt. Kaitsepolitsei avaldas andmed sellest, kuidas Venemaa Raudtee juht Vladimir Jakunin lubas Eesti-visiidil juunis 2010 Savisaare juuresolekul rahastada Keskerakonna valimiskampaaniat 1,5 miljoni euroga, millest kolmandik pidi tulema sularahas.

 

Korstnapühkijate hiigeljärjekord paneb seadust rikkuma

Sellest septembrist peab igal kütteseadmega maja omanikul olema ette näidata kutselise korstnapühkija akt, kuid tänu viimasel hetkel ärkajatele upuvad korstnapühkijad töösse.

«Hommikul kell seitse alustan ja õhtul kell kuus lõpetan. Täielik tööuputus, pole aega hingetõmbepausikski,» tunnistas Põhjarannikule  korstnapühkija Aivar Needo, kes ei võta uusi tellimusi vastu varasemaks kui novembri teiseks pooleks. «Sel aastal on olnud 30 protsenti töölisa ja tööjärg on ette umbes kaks kuud.»

Leino Aasmets ütles, et ehkki ta töötab praegu kuus-seitse päeva nädalas, on juba detsembri esimene nädal tellimustega täidetud. Niipea kui ilmad külmenesid, hakkas tulema massiliselt kõnesid. «Kõigil on kiire ja kõik tahaks juba täna,» kirjeldas ta olukorda, lisades, et ühe majapidamise korstnate pühkimine maksab 30-50 eurot.

Ida päästekeskuse pressiesindaja Helen Tammetsi sõnul pole pikad järjekorrad ainult Ida-Virumaa probleem. «Ei ole nii, et ainult siin ei jätku kutsetunnistusega korstnapühkijaid. Korstnapühkijad üle Eesti räägivad: tööd on nii palju, et ei jõua ära teha.»

Tuleohutuse seaduse nõue, et igas kodus peab olema korstnapühkija akt, ei saanud siiski tulla inimestele üllatusena, lisas Tammets.

Pikemalt loe Põhjarannikust.

Pangabuss on Virtsu pensionäride viimane võimalus pangaasju ajada

Swedbanki otsus pangabussi teenusest loobuda ja sularaha väljavõtmise võimalus selle asemel kauplustesse viia, tekitab nii mõneski senises pangabussi truus kliendis tuska.

«Kui pangabussi enam ei tule, siis ma ei oskagi öelda, kuhu ma pangaasju ajama lähen -  autoga ma Haapsallu enam sõita ei jaksa,» rääkis Virtsu endine muuseumitöötaja, praegu pensionäripõlve pidav Laine Vesker, vahendab Lääne Elu.

Swedbank suleb pangabussiteenuse, mida on ligi üheksa aastat pakutud poolesajas Eesti külas, põhjendades seda külastatavuse vähendamisega. Läänemaal käib pangabuss ühe või kaks korda kuus neljas külas: Pürksis, Kullamaal, Lihulas ja Virtsus ja viimast korda tuleb buss sinna detsembris.

Pangabussi asendamiseks hakkab Swedbank pakkuma kauplustele, kohvikutele ja bensiinijaamadele sularaha väljamakse terminale, kust saaks sularaha võtta, kuid näiteks Läänemaal ei ole pangal seni ühtegi sellist lepingut.

Refereeritud artiklit saab täismahus lugeda Lääne Elust.

Kommenteerib Swedbanki kommunikatsioonijuht Mart Siilivask:

Kinnitan teile, et meie kliendid ei jää Virtsus teenindamata ning pangabuss pole viimane võimalus Virtsus oma rahaasju ajada. Kahjuks on loo autor jätnud mainimata loos, et pangabussi asemel hakkab alates 1. jaanuarist kohapeal käima Swedbanki nõustaja, kelle juures saab teha peaaegu kõiki tehinguid, mida seni sai teha pangabussis.

Me kohtume Virtsu kohaliku omavalitsuse esindajatega sel nädalal ning arutame täpsemalt, kuidas, kus ning mis aegadel hakkab nõustaja teenust kohapeal pakkuma. Buss peatub Virtsus praegu neljapäeviti, kaks korda kuus ning korraga tund aega. Meie minimaalne pakkumine kohalikule omavalitsusele saab olema sama aeg – kui kohalik omavalitsus leiab, et see aeg peaks olema pikem või tihedam, siis oleme muidugi valmis seda läbi rääkima.

Ka jääb Virtsu alles meie sularahaautomaat, kus saab peale sularaha väljavõtmise teha ka nt määratud makseid.

Ministeerium kutsub välismaale tööle minnes teadma oma õigusi

Oktoobris algas sotsiaalministeeriumi teavituskampaania «Kui välisriiki, siis targalt!», mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust välismaal töötamise riskidest ja töövahendajate kohustustest töö pakkumisel.

Töövahendusfirmal on keelatud võtta tasu töövahendusega seotud tegevuste eest, näiteks vabade töökohtade kohta info avaldamise, elamis- ja töötingimustest teavitamise, lennupiletite broneerimise jms eest. 

Töövahendaja võib töövahenduse eest tasu nõuda üksnes tööandjalt või teiselt ettevõtjalt. Kampaaniale eelnenud küsitluse kohaselt ei teadnud seda, et töövahendus peab olema inimese jaoks tasuta, ligikaudu kaks kolmandikku küsitletutest. 

«Teada on üksjagu juhuseid, kus vahendajate kaudu välismaal töö leidnud inimesed on puudulike teadmiste tõttu sattunud pettuste ohvriks. Probleemide ennetamiseks on oluline tunda oma õigusi ja koguda piisavalt infot sihtriigi seadusandluse, sealhulgas seal töötamise reeglite kohta. Tööleminekut kavandades tuleb otsida usaldusväärsetest allikatest lisainfot ning enne kirjaliku töölepingu allkirjastamist lugeda leping põhjalikult läbi,» selgitas sotsiaalministeeriumi tööhõive osakonna peaspetsialist Marina Jefrosinina.

Välismaale tööle minnes loodetakse enamasti saada paremat palka ning selle nimel ollakse valmis võtma ebamõistlikke riske. Näiteks on inimesed valmis maksma vahendajatele töö saamise eest raha ning sõitma kohale veel enne, kui tööleping allkirjastatud. Aastate jooksul on ilmsiks tulnud hulk tööalase ärakasutamise juhtumeid, kus töötasu on välismaal töötajale makstud kas osaliselt või jäetud üldse maksmata või on töölevõtmise eest küsitud ebaseaduslikku tasu. Kokku on puututud aga näiteks ka vägivalla ja ähvarduste, dokumentide äravõtmise, liikumisvabaduse piiramise ja puhkusevõimaluste eiramisega. Sageli algavad probleemid juba Eestis, kus värbamise käigus lubatakse tööotsijale tegelikkusele mittevastavaid töötingimusi. 

Infot turvaliselt välismaale tööle mineku kohta leiab Tööelu portaalist www.tooelu.ee. 

Statistikaameti andmete järgi rändas aastatel 2012 ja 2013 Eestist välja üle kuue tuhande inimese aastas, möödunud aastal see arv langes ja lahkujaid oli veidi alla viie tuhande. 2013. aasta EMORi uuringu kohaselt on 51 600 tööealisel inimesel Eestis kindel soov välismaal töötada ning nad on teinud selleks ettevalmistusi.

Inimeste teadlikkuse tõstmiseks jõuavad «Kui välisriiki, siis targalt!» kampaania raames avalikkuse ette teleklipid, korraldatakse vastavasisulisi infopäevi maakondades, sealhulgas koolides ja jagatakse infot interneti vahendusel. 

 

Majaperemees tabas sissetungija

Saaremaal anti möödunud nädalal politseile teada sissetungist, kus majaperemees pahategija ise kinni pidas ja politseile üle andis.

Kuressaare politseijaoskonna juht Rainer Antsaare sõnul leidis juhtum aset Salme vallas Vintri külas, kus 48-aastane Kaido tungis 29. septembri õhtul sisse kahte majapidamisse, kirjutab Saarte Hääl.

Järgmise päeva õhtul tabas ühe maja omanik sissetungija ja andis ta politseile üle.

Antsaare sõnul mõisteti reedel, 2. oktoobril Kuressaare kohtumajas toimunud istungil Kaidole ebaseadusliku sissetungimise eest 30 päeva aresti.

«Siinkohal avaldan asjaosalistele julge sekkumise eest politsei poolt tänu,» ütles Antsaar Kadi raadio uudistele.

Prokuratuur lepib kohtu otsusega: Kallo jääb menetluse ajaks ametisse

Riigiprokuratuuril oli kümme päeva aega, et vaidlustada kohtumäärus, mis jättis Kalev Kallo kriminaalmenetluse ajaks ametisse. Prokuratuur kinnitas, et aktsepteerib kohtu seisukohta ning määrust ei vaidlusta.

«Prokuratuur aktsepteerib kohtu seisukohta. Määruse tegemisest on möödunud kümme päeva ning prokuratuur määrust ei vaidlustanud,» kinnitas riigiprokuratuuri avalike suhete juht Ilmar Kahro.

Harju Maakohus otsustas 25. septembril mitte rahulda taotlust Tallinna linnavolikogu esimehe Kalev Kallo ametist kõrvaldamiseks. Kohus leidis, et Kallol puudub tulenevalt tema ametipositsioonist Tallinna linnavolikogu esimehena võimalus mõjutada Tallinna linnavalitsuse töötajaid. 

Prokuratuur taotles Kalev Kallo ametist kõrvaldamist, leides, et Kallo omab staatusest ja ametipositsioonist tulenevalt mõjuvõimu, millega saab vahetult või teiste inimeste kaudu tunnistajaid mõjutada.

Kallot kahtlustatakse altkäemaksu võtmisele ja andmisele kaasaaitamises.

Keskerakonna esimeest ja Tallinna linnapead Edgar Savisaart kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises möödunud aasta jooksul. Kahtlusaluseid on kokku seitse: peale Savisaare veel Aivar Tuulberg, Aleksander Kofkin, Kalev Kallo, Hillar Teder, Vello Kunman ja Villu Reiljan.

Harju maakohus rahuldas 30. septembril prokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare linnapea ametist. Savisaare kaitsja Oliver Nääs lubas otsuse vaidlustada.

Toll leidis veoki tagavararehvidest ligi 50 000 salasigaretti

Tollitöötajad avastasid nädalavahetusel Koidula piiripunktis Venemaalt tulnud veoauto tagavararehvidest ligi 50 000 salasigaretti.

29-aastane Venemaa kodanik saabus laupäeval Mercedese veokiga Koidula piiripunkti riiki sisenevale suunale, teatas Lõuna prefektuur.

Tollitöötajad avastasid kontrolli käigus veoki tagavararehvidest kokku 46 800 Venemaa maksumärkidega sigaretti.

Tollitöötajad konfiskeerisid sigaretid ja väljastasid veokijuhile riiki sisenemise keelu.

Maakri tänava laibatükeldaja astus Soomes taas kohtu ette

Varakevadel vanglast tingimisi vabanenud Maakri tänava laibatükeldaja Markus Pasi Pönkä astus täna Helsingis uute süüdistusega kohtu ette.

31-aastane Pönkä ja veel kolm meest on kohtu ees seoses kahe erineva süüasjaga. Prokuratuur süüdistab Pönkät pettustes, võltsimistes ja rahapesus. Süüdistus koosneb kokku 28 kuriteoepisoodist, kirjutab Ilta-Sanomat.

Uurija Sami Kalliomaa sõnul kasutasid süüalused laenu võtmiseks identiteedivargust. Kokku jõudsid kelmid võtta võõraid identiteete kasutades laenu kümnete tuhandete eurode väärtuses.

Prokuratuur süüdistab Pönkät ka raske isikuvastase kuriteo ettevalmistamises ja tulirelvade ebaseaduslikus käitlemises. Politsei võttis selle süüdistusepisoodiga seoses kevadel hoiule mitu tulirelva.

Pönkä on tänavu kevadest alates Soomes vahi all.

Eesti kohus mõistis Pönkä 2007. aasta veebruaris süüdi ärikaaslase mõrvas ja laiba tükeldamises ning mõistis ta 12 aastaks vangi. 2007. aasta augustis saatis Eesti Pönkä karistust kandma Soome vanglasse.

Süüdistuse järgi tulistas Pönkä 2005. aasta 12. detsembril Tallinnas Maakri tänava üürikorteris surnuks oma Soome kodanikust sõbra Keijo, tükeldas ohvri laiba ja pakkis kilekottidesse. Pönkä jättis kilepakid üürikorteri esikusse.

Süüdistuse järgi tappis Pönkä oma sõbra pettustega saadud raha jagamisel tekkinud tüli ajal. Korteriomanik avastas tapetu tükeldatud ja kottidesse pakitud surnukeha 2005. aasta 14. detsembri õhtul.

Politsei pidas Pönkä Tallinnas kinni 2005. aasta 12. detsembri õhtul teise kriminaalmenetluse raames, kuna Soome politsei oli kuulutanud mehe suurkelmustes kahtlustatuna rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Paar päeva pärast seda tuli ilmsiks ka jõhker veretöö.

Soome kohus mõistis Pönkä pärast tema Soome saatmist süüdi mitmetes pettustes ja kelmustes.

Tänavu varakevadel pääses Pönkä tingimisi vabadusse.

Kurjategija pussitas Kohtla-Järvel meest

Tundmatu kurjategija pussitas laupäeva õhtul Kohtla-Järvel tänaval meest, kes sai raskelt vigastada.

Politsei sai laupäeval kell 21 teate, et tundmatu isik pussitas Maleva tänaval 30-aastast meest, teatas Ida prefektuur.

Politsei alustas juhtunu uurimiseks kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb kehalist väärkohtlemist. Kohus võib süüdimõistmisel sellise teo eest karistada rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Viru ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja sõnul ei ole praegu kedagi juhtunuga seoses kahtlustatavaks tunnistatud.

Politsei tabas 39 joobes juhti

Politsei tabas eelmise ööpäeva jooksul Eesti teedel 39 alkoholi tarvitanud mootorsõiduki juhti.

Kui autojuht on tarvitanud alkoholi üle liiklusseaduses lubatud piirmäära ehk vahemikus 0,2-1,49 promilli, võib teda väärteokorras karistada kuni 1200-eurose trahviga, arestiga kuni 30 päeva või juhtimisõiguse äravõtmisega kuni 12 kuuks.

Kui juht on narkojoobes või vähemalt 1,5-promillises alkoholijoobes, saab kohus teda karistada kriminaalkorras kas rahalise karistusega 30-500 päevamäära või kuni kolmeaastase vangistusega.

Lisakaristusena võib kohus võtta sel juhul juhtimisõiguse kuni kolmeks aastaks. Samuti saab kohus konfiskeerida sõiduki kui kuriteo toimepanemise vahendi.

Purjus ja lubadeta mees tagurdas parklas jalakäijale otsa

Haapsalus tagurdas eile joobes ja ilma juhtimisõiguseta autorooli istunud mees otsa eakaaslasele. 

Liiklusõnnetus juhtus eile kell 20.42 Haapsalus Jaama tn 2 asuvas parklas. Alkoholijoobes ja ilma juhtimisõiguseta 29-aastane Karel tagurdas sõiduautoga BMW 520i otsa jalakäijale, 29-aastasele Railile.

Jalakäija toimetati Läänemaa haiglasse kontrolli.

Last seksuaalselt ahistanud mees sai karistada

Pärnu maakohus määras lõppeval nädalal tingimisi vangistuse eakale mehele, kes süüdistuse järgi ahistas seksuaalselt 11-aastast tüdrukut.

Eeluurimisel kogutud andmetel võttis 1940. aastal sündinud Uno end tunamullu juulis Raplamaal asuvas talus alasti ning krabas kinni samas ruumis viibinud 11-aastasest tüdrukust. Uno surus lapse vastu seina, kallistas teda ning üritas suule suudelda. Hiljem, kui laps üritas toast lahkuda, haaras mees temast uuesti kinni ja katsus lapse rindu.

Lõppeval nädalal mõistis Pärnu maakohus Uno süüdi lapseealise seksuaalses ahvatlemises ning määras talle 680 euro suuruse rahalise karistuse. Mehel ei tule seda siiski tasuda, kui ta ei soorita kaheaastase katseaja jooksul uut kuritegu.

Emajõest toodi välja mehe surnukeha

Pühapäeva õhtupoolikul leiti Emajõest mehe surnukeha. 44-aastane mees jäi kadunuks 25. septembril.

Lõuna prefektuuri kinnitusel leiti mees Emajõest Oeconomicumi ja Narva mnt 27 lähistelt, mitte kaugel jõe ääres asuvast vaateplatvormist pühapäeval kell 15.25. Mees jäi kadunuks 25. septembri õhtul lodjakoja juures, kus seltskond käis end tünnisaunast vette kastmas.

Päästjad reageerisid 25. septembri õhtul kell 21.06 saabunud väljakutsele, kuid jõest neil kedagi leida ei õnnestunud.

Politseinikul lasub süüdistus liigse vägivalla kasutamises

Järgmise aasta aprillis peab Jõgeval astuma kohtu ette politseinik, kellel lasub süüdistus purjutaja suhtes liigse vägivalla kasutamises.

Kriminaalasja materjalidest nähtub, et sündmus leidis aset 2013. aasta aprillis, kui Jõgeva politseijaoskonna 36-aastane patrullpolitseinik täitis koos kolleegiga Jõgevamaal Tartu-Jõgeva Aravete maanteel tööülesandeid.

Süüdistuse kohaselt kontrollisid politseiametnikud peatatud sõidukis viibinud inimesi ja avastasid, et üks reisijatest oli alkoholijoobes. Politseiametnik otsustas ta kainenemisele viia. Süüdistuse kohaselt kasutas politseiametnik sealjuures mehe suhtes aluseta jõudu, mille tagajärjel sai kannatanu kehavigastusi.

Reedel panid menetluspooled Tartu maakohtus toimunud eelistungil paika, et kohus hakkab võimuliialduses süüdistatava politseiniku süüasja arutama järgmise aasta aprillis.

Näosaate vanal tõllal on uus, viisakam kutsar

«Mina olen selle hooaja saatejuht Märt Avandi. Ma olen mõnel korral kuulnud arvamust, et Ott Sepp ja Märt Avandi töötavad tandemina suurepäraselt - nad on sädelevad, nad on vaimukad, nad sobivad lavale imeliselt. Aga eraldi võttes nad ei ole midagi erilist - üks on hall ja teine on keskpärane. Aga siin ma seisan, täiesti üksi. Juhin seda saadet ja annan endast parima. Ja võibolla tõestan ajapikku, et see arvamus vastab tõele,» Lubas TV3 saate «Su nägu kõlab tuttavalt uus saatejuht pühapäeva õhtul televaatajatele.

TV3 paroodia-show neljas hooaeg tuli uue saatejuhiga. Mart Sanderi kingadesse astus ettevaatlikult Märt Avandi, kes muutis mõnevõrra saate tooni. Esiplaanil sädeleva värvika tegelaskuju asemele tuli tagasihoidlikum saatejuht, kes vestleb osalistega pingutamata, pehmelt ja sõbralikult, hoidudes piiripealsetest naljadest.

«Ma ütlen ausalt - kui sa seisad kontsadel, siis selle numbri puhul on see juba pool võitu, kui mitte kolmveerand. Kõigepealt seisa, hakka vaevaliselt liikuma ja siis sa oled võidumees,» andis Avandi enne esitust julgustavat nõu Mikk Mäele, kellel oli ees hirmuäratav ülesanne kehastada Push Upi. Pärast etendust märkis saatejuht, et Mikk on «üle keskmise kole naine».

Ükski neist kommentaaridest ei tekitanud kelleski ebamugavust, ehkki kõne all oli väga küsitav number. Kohtunikelaua taga sel aastal uusi tuuli ei puhu. Kohal on oma tuntud headuses Andrus Vaarik, kelle vaimukustele pole võrdset ja kes ei pelga ka pisukest poliitilist ebakorrektsust. «Ma arvan, et selle loo mõte oli meid pagulastega harjutada, et see nii suure šokina ei tuleks,» teatas Vaarik Rolf Roosalule, kelle nägu oli saates pruuniks võõbatud.

Tanja Mihhailova paistis oma tavapärast särtsu veidi tagasi hoidvat, kuid Olav Osolin pildus fakte ja elukogemusi nagu muiste. «Ma olen käinud Macy Gray kontserdil kaks korda. Kui Riias hakkas Macy Gray laulma, siis lätlased jooksid kõik šašlõkki ostma. Teine kord sattusin sellisele kontserdile, kus ta ise oli natuke šašlõkine. See oli esimene normaalne Macy Gray kontsert, kus ma käinud olen,» kiitis Osolin Juss Haasma etteastet. Külaliskohtunik ja endine võistleja Mart Müürisepp passis ametisse hästi ja pole midagi imestamisväärset, kui teda sellises rollis tulevikus veelgi näha saab.

Kaheksa võistlejat on valitud vana valemi järgi. Mõned kogenumad lauljad (Lenna Kuurmaa, Rolf Roosalu), uustulija (Mikk Mäe), koomik (Sepo Seeman) ning rohkem ja vähem tuntud näitlejad (Liina Vahtrik, Juss Haasma, Saara Kadak ja Piret Krumm). Esimese saate pani ülekaalukalt kinni Kate Bushi hiilgavalt jäljendanud Saara Kadak, kelle andekuse ulatusest Eesti televaataja nüüd teadlikuks sai. Võimalik, et Kadak teeb Müüriseppa ja tema tõeline tähelend algabki tänu näosaatele.

«Su nägu kõlab tuttavalt» veereb ka neljandal hooajal edasi nagu hästi õlitatud, värvikirev tõld, millel on uus ja vaoshoitum kutsar. Sest milleks parandada midagi, mis pole katki?

Video: teadlased uurisid Marsil süsihappelume laviini

Planeet Marss on juba pikka aega olnud uurimisobjekt, kuid nüüd uurisid teadlased satelliidi Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) fotosid selle planeedi põhjapooluse kuiva jää ehk süsihappelume laviinist.

Sellised suured laviinid on Punase planeedi põhjapoolusel Marsi kevadel tavaline nähtus, kuid nüüd jäädvustatu oli varasematest suurem, edastab Daily Mail.

Kui Maal toimuvad lumelaviinid, siis Marsil tekitab poolustel laviini kuiv jää.

Marsil on kevad ja soojem aeg, mis toob kaasa laviinid, kui tahke süsinikdioksiid hakkab sulama.

Teadlaste sõnul tekib osa Marsi laviini meteoriitide tõttu, kuid teised tekivad aastaaegade vaheldudes, sest Marsil on ka aastaajad nagu Maal.

Marsi orbiidil olev uurimisalus jälgib pidevalt Punasel planeedil toimuvat.

«Nii nagu laviinid, nii ka lendav liiv ja tolmutormid näitavad, et Marss on aktiivne ja dünaamiline planeet, millel toimub kogu aeg midagi,» teatasid USA Arizona ülikooli teadlased, kes laviinist pildi avaldasid.

USA California tehnoloogiainstituudi teadlased olid esimesed, kes leidsid Marsilt 2003. aastal kuiva jääd.

Enamik Marsi poolustel olev jääst koosneb külmunud veest, kuid seda katab õhuke süsihappelume kiht.  

NASA teatas hiljuti, et Marsil leidub voolavat soolast vett, mida on paikades, kus temperatuur on üle miinus 23 kraadi, kuid see jäätub, kui temperatuur langeb.

 «Marss ei ole kuiv tühi planeet nagu varem arvati, vaid teatud oludes on seal voolavat vett,» sõnas NASA endine astronaut ja nüüdne juht John Grunsfeld.

 

 

 

Galerii: Paide-Türi rahvajooksu vahvamad kostüümid

Rahvajooks on viimastel aastatel üha kasvanud, kuid jooksusõprade juurdetulek ei tähenda, et rajalt palju kostümeeritud tegalasi leiaks.

Vaata galeriid. Siin teile mõned stiilinäited. 

Galerii: Tallinn International Horse Show publiku, võistlejate ja korraldajate silme läbi

Tallinn International Horse Show pakub kolmel päeval publikule hasartset kaasaelamist ning võistlejatele ja korraldajatele närvikõdi.

Saku Suurhallis peetavad maailmakarika etapid nii kooli- kui takistussõidus on toonud kohale 133 sportlast 11 riigist 214 hobusel.

Vaata galeriid Horse Show võistlustest, show-programmist ning ürituse telgitagustest.

Fotod ja video: purjus juht sõitis Audiga teelt välja

Harjumaal Peetri alevikus juhtus täna kella 17.30 paiku Vana-Tartu maanteel liiklusõnnetus, kui Audit roolinud juht sõitis teelt välja.

Esialgseil andmeil sõitis sõiduki juht kurvis paremale teelt välja vastu betoonposti.

Kohe pärast õnnetust oli juht minema jooksnud, kuid hiljem politsei tabas ta siiski.

Juht toimetati jaoskonda.

 

Fotod: Kihnu Virve sildus Pärnu sadamas

Pärnakatel on suurepärane võimalus uudistada sadamas uut parvlaeva Kihnu Virve, mis hakkab sõitma Kihnu saart teenindavatel liinidel ja laeva operaatorfirma on AS Kihnu Veeteed.

Eile kanti vast valminud reisiparvlaev Kihnu Virve Eesti laevaregistrisse, ehitaja AS Baltic Workboats andis aluse veeteede ametile kui tellijale üle septembri viimasel päeval.

Täna õhtupoolikul sõitis laev Pärnu sadamasse.

Esimese ametliku reisi Munalaiu ja Kihnu vahel teeb 45 meetri pikkune ja 200 reisijat mahutav laev esmaspäeval.

Kartulikasvatajad naudivad kvaliteetset saaki

Kartulikasvatajad, kes panid kevadel maha kvaliteetse seemne, naudivad nüüd korralikku saaki.

Raplamaa põllumees Kalle Hamburg kogus ühelt hiliselt sordilt koguni 52 tonni mugulaid hektari kohta, ka varase kartuli saagikuse üle pole põhjust nuriseda, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».

«Kui teravilja puhul räägitakse rekordaastast, siis kartuli puhul tänavu rekordaasta saagi poolest kindlasti ei ole, aga selle-eest on kvaliteetne. Külma kevade tagajärjel lihtsalt moodustus vähem mugulaid ja pigem on kartul suur, aga arvuliselt vähem,» rääkis Hamburg.

«Kui vähem mugulaid on all, siis vegetatsiooniperioodi lõpus on kasv väga intensiivne ja kes õigel ajal pealseid maha ei saanud, siis ilmselt võttis kaalika suuruseid kartuleid,» ütles ta.

Coca-Cola ja McDonald's: Blatter peab jalamaid tagasi astuma

Jalgpalli MMi kolm suurimat sponsorit Coca-Cola, McDonald's ja Budweiser nõuavad, et korruptsiooni tõttu kriminaaluurimise alla sattunud Sepp Blatter taanduks otsekohe FIFA presidendi postilt.

Kolme suursponsori üleskutsega liitus ka Visa, kirjutab Financial Times. Oma advokaadi kaudu andis FIFA president aga teada, et keeldub kuuletumast firmadele, kellelt on ajavahemikus 2011–2014 laekunud organisatsioonile enam kui 1,6 miljardi dollari jagu rahalist tuge.

«Mängu enda nimel kutsub Coca-Cola Company FIFA presidenti Joseph Blatterit otsekohe tagasi astuma, et usaldusväärne ja jätkusuutlik reformiprotsess võiks tõeliselt alata,» ütles joogitootja. «Iga päevaga, mis mööda läheb, määrduvad FIFA kuvand ja reputatsioon üha enam.»

McDonald’s teatas: «Viimaste nädalate sündmused on jätkuvalt vähendanud FIFA reputatsiooni ning avalikkuse usaldust selle juhtkonna vastu. Me usume, et mängu huvides on parim, kui FIFA president Sepp Blatter otsekohe tagasi astub, et reformiprotsess võiks jätkuda vajaliku usaldusväärsusega.»

Jalgpallijuhi advokaat Richard Cullen büroost McGuire Woods vastas: «Blatter jääb antud seisukoha suhtes lugupidavalt eriarvamusele ning usub kindlalt, et tema lahkumine ametikohalt praegusel hetkel ei teeniks FIFA parimaid huve ega edendaks reformiprotsessi, ning seetõttu ta ei astu tagasi.»

Postimehe ristsõna: 5. oktoober 2015

 

Postimehe ristsõna: 4. oktoober 2015

 

Postimehe ristsõna: 3. oktoober 2015