Neetud Trofodermin: Johaugile saatuslikuks saanud kreem lõpetas itaallase karjääri

Suusatähe Therese Johaugi dopinguskandaalist jätkuvalt raputatud Norra ajakirjandus võttis ühendust Itaalia jalgratturi Stefano Agostiniga, kes andis 2013. aastal samuti klostebooli sisaldanud positiivse dopinguproovi ja sai 15 kuu pikkuse võistluskeelu. Huvitaval kombel selgitas ka Agostini keelatud aine sattumist peaaegu samal moel nagu Johaug – süüdi olevat olnud seesama kurikuulus nahakreem Trofodermin, mida tarvitas Johaug.

Cannondale’i tiimist dopingukaristuse tõttu minema löödud Agostini selgitas Rahvusvahelisele Jalgratta Liidule (UCI) saadetud kirjas, et klostebooli sisaldas Trofodermin, mille ta sai haavade ravimiseks oma arstilt. «Minu arvates ei ole karistus aus, sest ma ei tunne, et oleksin iial kasutanud teadlikult saavutusvõimet tõstvat ainet. Mu bioloogiline pass on veatu, mitte üheski mu veretestis pole ilmnenud ebakõlasid,» apelleeris Agostini toona enda süütusele, kuid edutult.

Ka nüüd väljaandega VG rääkides vandus Agostini endiselt, et talle tehti liiga. Tema meelest on vale, et Trofodermini saab apteegist osta ilma retseptita. Pakendil on küll keelumärk, mis viitab dopingainele, kuid Agostini leidis, et see võib jääda kasutajal märkamata. «Tegin elu suurima vea. Piisas lollist eksimusest ühelainsal päeval ning see röövis minult kõik. Süsteem on mäda. Loodetavasti see Norra suusataja suudab võitjaks jääda, kuid ausalt öeldes kahtlen ma selles,» tunnistas Agostini.

Jungar: Parempopulism on siin, et jääda

Parempopulistlike parteide tõus Põhjamaades näitab valitsusparteide tegemata tööd ja on märk demokraatia toimimisest, leidis kolmapäeval Tartus rahvusvahelisel parempopulismi levikut käsitleval konverentsil «The Impact of the Populist Radical Right in Northern Europe» ettekande pidanud Rootsi politoloog Ann-Cathrine Jungar.

-Kuidas ja millal algas Rootsi Demokraatide populaarsuse kasv?

Rootsit peeti pikka aega erandlikuks, kuna seal ei olnud parlamendis ühtegi parempoolset populistlikku parteid. Kuid see muutus 2010. aastal, mil Rootsi demokraadid said viis protsenti rahva häältest ja kahekordistasid oma toetust 2014. aasta valimistel.

Algul saatis Rootsi Demokraate edu ainult teatud piirkondades, eelkõige Lõuna-Rootsis. See algas millalgi 2002. aasta paiku, ent on sellest ajast üha kasvanud. Kuid miks mitte varem?

Rootsi parteisüsteem on olnud üsna polariseeritud, aga kui Fredrik Reinfeldtist (2003. aastal – M. P.) konservatiivide juht sai, liikus partei poliitilisele tsentrumile palju lähemale. Sellega tekkis Rootsi parteimaastikul koondumine, mis jättis Rootsi Demokraatidele vaba niši. See on üks võimalik seletus.

Rootsi Demokraadid on kindlustanud endale ka immigratsioonivastasuse niši, kuna teised parteid koondusid liberaalsete seisukohtade taha. Nad on monopoliseerinud immigratsioonivastasuse.

Paralleelselt Rootsi Demokraatide tõusuga hakkasid teised parteid väljendama aga seisukohta, et ei kavatse nendega koostööd teha ega soovi neid valitsusse. Seega alustasid Rootsi Demokraadid omakorda oma immigratsioonipoliitika liberaliseerimist. Koostööst keeldumise taga oli muidugi ka Rootsi Demokraatide varasem taust – nad pärinevad ju neonatsistlikust subkultuurist.

-Seega üritavad Rootsi Demokraadid ise endast leebemat muljet jätta?

Loomulikult. Jimmie Åkessoni (RD praegune liider – M. P.) suur eesmärk 2010. aastal parlamenti saades oli nulltolerantsi kehtestamine. Inimesed, kes kuulutasid äärmuslikke vaateid, antisemitismi, heideti parteist välja. Rootsi Demokraadid on hulga liikmeid välja visanud, see on osa mõõdukamaks muutumise protsessist.

Seda on märgata ka nende käitumises. Samasugust protsessi võib näha teisteski Euroopa riikides, mõelge kasvõi Marine Le Penile, kuidas nad (Prantsusmaa Rahvusrinne – M. P.) on oma minevikust kaugenenud. Nad väidavad, et on nüüd hoopis teist tüüpi partei. Seda tehakse samuti kindlaid gruppe parteist välja heites.

-Seega on võimalus, et Rootsi Demokraadid muutuvad üha enam peavooluparteiks?

Nad on sinnapoole juba liikunud. Kui mõelda Rootsi Demokraatidele 1988. aastal, siis olid nad abordivastased, pooldasid surmanuhtlust, neil oli sidemeid Prantsuse Rahvusrindega. Nad on sellest ajast pika tee läbi käinud.

See algas juba Mikael Janssoni juhtimise ajal, enne Jimmie Åkessoni aega. Kuid eelmised parteijuhid ei suutnud toimivat organisatsiooni üles ehitada. See on see, mida Åkesson praegu teeb. Avaliku rahastuse toel on nad suutnud üles ehitada stabiilse organisatsiooni oma väljaannetega.

Mõõdukamaks muutumist näitab ka see, et aasta tagasi likvideerisid nad oma toonase noorteorganisatsiooni, kuna see oli liiga äärmuslik. Nüüd on Rootsi Demokraatidel sisemine noorteorganisatsioon, mida kontrollib parteiladvik. Seega on näha, et Jimmie Åkesson on loonud väga tsentraliseeritud võimu.

See suund on loomulikult saanud palju kriitikat ja osa parteiliikmeid ei ole rahul parteijuhtide liiga tugeva positsiooniga. Åkesson on aga öelnud, et kui nad tahavad saada legitiimseks võimuparteiks, on need sammud vajalikud.

-Kas mõõdukamaks muutumisega ei kaasne oht toetajaid kaotada?

Jah, aga kui vaadata, siis ei ole äärmuslastel kuigi palju valijaid. Selliste parteide kasvu põhjus on see, et nad on muutunud mõõdukamaks. Enamik valijaid koondub kuhugi keskele sõltuvalt vastava poliitilise süsteemi sisedünaamikast. Seega ei kaota nad mõõdukamaks muutudes nii palju, kui võidavad.

See strateegia on osutunud edukaks ja pärast 2015. aasta põgenikekriisi on ka valitsus oma poliitikat radikaalselt muutnud, sulgedes piiri ja kehtestades passikontrolli. Rootsi Demokraadid küll kaotasid kaks-kolm protsenti häältest, kuid nüüd on nad tagasi 17 protsendi juures.

Isegi kui teised parteid võtavad nende poliitika üle või liiguvad neile lähemale, ei kaota Rootsi Demokraadid oma köitvust. Ma arvan, et selle põhjus on Rootsi Demokraatide teistele vastanduvates vaadetes ja valijate usalduse puudumises suuremate parteide vastu.

See on ka põhjus, miks valijad nii lihtsalt oma varasemate eelistuste juurde tagasi ei liigu. Eelmisel aastal hakkasid konservatiivid rääkima rootsilikest väärtustest ja rootsi identiteedist ning võtsid üle retoorika, et Rootsis on midagi katki. Kuid see on täpselt see, mida Rootsi Demokraadid on kogu aeg teinud. On näha, et nende poliitikat adapteeritakse, kuid lisaks võetakse üle ka nende retoorika.

Huvitav on näha, mis hakkab toimuma järgmistel valimistel: kas peavooluparteid suudavad Rootsi Demokraatidelt valijaid tagasi võita. Tegelikult võidavad nad juba sellega, et nende tõstatatud küsimusi avalikult arutatakse.

-Seega on suurematel parteidel passiivne surve, mis on Rootsi Demokraatide jaoks väga hästi töötanud.

Jah. Rootsi Demokraatide põhipunktid olid eelmisel aastal kogu Rootsi poliitilise debati aluseks. Seega ei ole nad praktiliselt midagi teinud, aga lõikavad sellegipoolest olukorrast kasu.

-Väga üldistatult on parempopulistide põhilised valijad traditsiooniliselt töölisklassi kuuluvad mehed. Millised on Rootsi Demokraatide võimalused saada teiste valijate toetust?

Praegu on näha, et partei kasvuga on ka nende valijaskond muutunud mitmekesisemaks. Loomulikult on see seotud sotsiaalmajanduslikus mõttes keskvoolu poole liikumisega. Nad räägivad palju ressursside ümberjaotamisest, eriti pensionäridele, haigetele, suurperedele – inimestele, kes on haavatavas positsioonis. Samal ajal säilitavad nad retoorika, et immigratsioon neelab meie sotsiaaltoetusi ja eelkõige tuleks mõelda «meie» populatsiooni peale.

Sellega on nad suutnud meelitada valijaid nii vasakult kui ka paremalt. Nad on olnud üsna strateegilised.

Soolise võrdõiguslikkuse ja samasooliste abielu kohta tehtud küsitlustest on näha, et Lääne-Euroopa parempoolsete parteide valijad on enamasti neis küsimustes liberaalsemad kui parteid ise. Seega ei peaks me lootma, et parteid võtavad sellel teemal oluliselt liberaalsema suuna.

Samas on Rootsi Demokraadid öelnud, et on homoseksuaalide jaoks parim valik, kuna erinevalt islamist austavad nad läänelikke väärtusi ja isikuvabadust. End läänelike väärtuste kaitsjana positsioneerides on võimalik oma poliitika sobivalt ümber raamistada.

-Kui Rootsi Demokraadid alustasid, ei olnud neil ligipääsu avalikule meediale, seega pidid nad oma sõnumi levitamiseks hakkama aktiivselt sotsiaalmeediat kasutama. Kuidas selline strateegia töötanud on?

Nad on sotsiaalmeedias väga aktiivsed, rohkem kui teised parteid. Neil on oma foorumid ja rahastatud veebilehed, kus toimuvad rühmaarutelud natsionalistlikel teemadel. Partei suurenedes ja toetuste kasvades on neil nüüd ka oma ajalehed, mis töötavad nii kohalikul kui üleriigilisel tasandil. Lisaks on neil oma telekanal. Nad üritavad oma vaadete levitamiseks end pildil hoida, nii parteiliikmed kui kaasaktivistid.

Kuid sotsiaalmeedia on ka ohtlik platvorm, kuna parteiliikmete postitusi ei ole võimalik kontrollida. Rootsi Demokraadid oma sotsiaalmeediat ei kontrolli, kuid näiteks Taani Rahvaparteil ja Prantsusmaa Rahvusrindel on inimesed, kes üritavad sotsiaalmeediat ohjata. Liiga äärmuslike vaadete levitajad heidetakse parteist välja.

-Tuleviku ennustamine on küll tänamatu töö, aga kas Rootsi Demokraatide edulugu jätkub?

Nad on siin, et jääda. Nad on Rootsi parteisüsteemis suuruselt kolmas partei. Neil on kohad valitsuses ja väga hästi toimiv parteiorganisatsioon, nad on ainus kasvava liikmeskonnaga partei ja neil on aktiivne noorteorganisatsioon. Nad on siin, et jääda.

Varem oli levinud arusaam, et populistlikud protestiparteid on ajutised nähtused, aga vaadates põhjamaade populistlike parteide ajalugu, näeme, et Põlissoomlased pärinevad 50 aasta tagusest ajast, Rootsi Demokraadid asutati 1988. aastal, Taani Rahvapartei 1995. ja Progressipartei 1972. aastal. Nende parteide suurem valimisedu on saabunud alles nüüd, seega ma ei arva, et nad vähemalt lähitulevikus kuhugi kaoksid.

-Kahtlemata on neil mõju ka üldisele poliitmaastikule?

Loomulikult. Nad panustavad valitsuse moodustamisse, me näeme poliitilise süsteemi killustumist, Põhjamaades on tekkinud rohkem parteisid.

-Kas võib öelda, et parempopulismi tõusul on ka häid tulemusi?

Jah, loomulikult. Demokraatia on rahva esindus, seega on nende parteide tõus ilmselgelt seotud valitsusparteide läbikukkumisega valijate esindamisel mõningates küsimustes. Loomulikult on need teemad näiteks immigratsioon ja Euroopa Liit. Parempopulistlike parteide tõus näitab demokraatliku süsteemi toimimist.

FACTBOX:

Rootsi Demokraadid

 • Asutati 1988. aastal
 • Praegune liider Jimmie Åkesson
 • Populaarsuselt Rootsi kolmas partei
 • Parlamendis kohti 49

Allikas: PM

Õppige olümpiamedalimehe ebakindlusest!

Mustal maal saab samuti suusatada. Eesti kõigi aegade paremaid suusamehi Jaak Mae rahustab teid, et isegi kui iga algus tundub raske, tehke see veel pisut raskemaks – ja te veendute, kuidas vilumus tuleb vilkalt.

 

Ma tean, et te kardate. Aga rahu – see on täiesti normaalne. Oleks te näinud, mida tegi Jaak Mae, suusatamise olümpiapronksi- ja MMi hõbemedalimees, kui tal sel sügisel ühe jala alt sõiduvahendi ära võttis. Ebakindel oli, vägagi. Nagu poleks varem rullsuuskadel ehk rullidel olnudki. Loomulikult on. Aastaid ja tuhandeid kilomeetreid.

Aga te ei ole ju Jaak Mae. Ja kui Mae on ebakindel, on enam kui mõistetav, et olete samuti. Et kardate. Ja ütlete, kui keegi soovitaks või ahvatleks: ei-ei-ei, aitäh, mina rullsuuskadele ei astu. Ning lähete sooja saali aeroobikat õõtsutama.

Ilmaaegu kardate. Tõsi, kõrvalt vaadates võib rullsuusatamine paista imelihtne – eriti siis, kui seda näitab oma parematel päevadel ette Mae-sugune äss –, aga kui ise saapad jalga tõmbate, need klambritega lühikeste, jäikade rullide külge kinnitate ning kepid kätte võtate, tajute ilmselt, värin hinges: oh õudust, mis nüüd edasi saab?

Tean, mis teid pabinasse ajab. Isegi siis, kui olete mitu talve sadu kilomeetreid suusatanud. Kui seisate suuskadel, toetute nendega ju enam-vähem täies pikkuses pehmele lumele. Jalgealune tundub kindel. Aga kui seisate rullidel, kerkite maapinnast kolm-neli sentimeetrit kõrgemale ning toetute kummagi jala all kahele väiksele rattale. Ja kui kukkumisele mõelda – siis seda küll ei tahaks: pinnaseks on ju pehme lume asemel kõva asfalt.

Kuid uskuge, kogu selle hirmu ja ebakindluse vastu leidub rohtu. Tuleb teha täpselt sedasama, mida tegi sel sügisel paar nädalavahetust tagasi endine suusatuus Mae ning mis tekitas temas ebakindlust. Tuleb üks rullsuusk jala alt sootuks ära võtta. Metafoori kasutades: Peltsebuli tuleb ikka ajada välja Peltsebuliga. Ei ole vaja oma hirmuga umbsesse spordisaali põgeneda.

Niisiis, olete otsustanud, et proovite rullsuusatamist. Palju õnne, õige valik! Sest kui lumi kunagi uuel aastal maha sajab – vaevalt eriti varem, nagu viimased aastad kinnitavad –, jääb ikka neetult vähe aega, vaevalt poolteist kuud, et Tartu maratoniks vajalik võhm ja vilumus kätte saada. Tark alustab ettevalmistust varakult, juba mustal maal.

Väga vale algus

Umbes tosin aastat tagasi, kui rullsuuskadel esimesi samme ja tõukeid tegin, tekkis kuri kahtlus, et selle ala finessid jäävad tabamatuks. Jalad vajusid laiali, sest rada ees ju pole; kepid kriipisid asfalti, sest ei osanud neid õigesti maha lüüa; ja keha kõikus, nagu olnuks kerges joobes. Kõrvaltvaatajaile võis pilt näida haletsusväärne.

Viga oli selles, et ma ei teinud seda, mida pani hiljutisel nädalavahetusel Tartus Tähtvere spordipargi asfaldiovaalil Jaak Maed tegema Suusaakadeemia eestvedaja Vahur Teppan (omaaegne USA sprindimeistrivõistluste kolmas mees). Ta lasi Mael teha nn juurdeviivaid harjutusi – selliseid, mis annavad kätte rullsuusatamise a, b ja c. Kuna Mae, olgugi vana suusahunt, polnud neid elu sees kunagi teinud, tulidki need harjutused tal välja ebakindlalt. Ehk teisisõnu: ta alustas nendega, nagu alustaks enamik algajaid. Kuid kogemus kogunes.

Seega, reljeefselt väljendades: ärge alustage rullsuusatamisega nii, nagu aastaid tagasi mina, vaid alustage nii, nagu alustas sel sügisel Mae.

Kuidas täpsemalt, sellest kohe, aga enne kolm soovitust. Esiteks, pange jalga hüppeliigest toetavad kõrged uisusuusa-, mitte madalad klassikasaapad. Teiseks, eelistage uisurullidele klassikarulle, sest nonde rattad on laiemad. Ja kolmandaks: kiiver pähe! Kui peaks juhtuma, et jalad ühtäkki omatahtsi alt sõidavad, ei taha te ju peaga asfaldi tugevust kontrollida.

Aga nüüd võtke üks rullsuusk jalast ära. Täpselt nii, nagu tegi Mae. Esimene harjutus, mis aitab rullsuusatamisega sina peale saada, on tõukerattaharjutus. Tõukate rullsuusata jalaga end liikuma ning püüate teisel jalal, rullsuusal, võimalikult kaua veereda. Sedasi lihvite suusatamiseks vajalikku libisemisoskust ja tasakaalu.

Kui väike enesekindlus saavutatud, soovitab Teppan harjutust veidi keerulisemaks teha. Näiteks libisete rullil, tõstate samal ajal tõukejala põlvest üles ning lööte kahe käega reie all plaksu. Või kükitate kergelt ning püüate mõlema käega puudutada veerevale rullile toetuvat suusasaabast. Harjutuste mitmekesistamine, kinnitab Teppan, ei aita suurendada üksnes oskuste pagasit, vaid muudab ka harjutamise huvitavamaks.

Ärge unustage, et kui alustasite nn tõukerattaharjutusi, rullsuusk näiteks vasaku jala all, siis mõne aja pärast tehke vahetus ning kinnitage rullsuusk parema jala alla ning kasutage tõukejalana vasakut.

Lisaks neile on veel mitu nõksu, mis kasuks tulevad.

Aga kus on pidurid?

Kui ühel jalal harjutused tehtud, soovitab Teppan, et harjutaksite ka keppideta sõitu. Seegi arendab tasakaalu, lisaks pöörake tähelepanu veeremisele.

Lõpuks võtke ka kepid kätte. Aga ärge hakake kohe paaristõukeid rapsima, vaid harjutage esmalt sõidu ajal sõidusuuna muutmist. Teisisõnu: tehke väikeste astumistega slaalomit. See harjutus õpetab ka keharaskust jalalt jalale kandma, mis on oluline uisutehnikasõidus.

Küllap olete nüüdseks märganud, et rullsuuskadel puuduvad pidurid. Aga eales ei või teada, kunas mõni koer või laps ette jookseb. Niisiis, enda ja teiste ohutuse nimel tuleb õppida pidurdama. Selleks tuleb suruda jalad laiali, tekitades rullsuuskadega justkui kiilu. Mõnes mõttes meenutab see sahkpidurdust lumel, ainult et küljed ees libisemist ei teki.

Juhul, kui pidurdamine ei aita, peab rajalt ehk asfaldilt välja sõitma. Sel juhul aitab probleeme mahendada, kui põlvedest kõverdades üks jalg teisest murul ettepoole tõugata. Sedagi tasub harjutada.

Mäletan, et mul kulus omal ajal rullsuuskadel kolm trenni omaette pusimist ja koperdamist enne, kui enam-vähem talutavalt sõitma õppisin. Teppan kinnitab tervisesportlaste juhendamise viie aasta pikkuse kogemuse põhjal, et kui algaja teeb enne iga trenni rullsuuskadel juurdeviivaid harjutusi, millega isegi Mae algul vaeva nägi, vähemalt veerand tundi, hakkab ta juba kahe-kolme treeningu järel end kindlalt tundma.

Siis veendute, et esialgsel hirmul olid tõesti suured silmad.

Ja kui keegi seejärel suuri silmi teeb, miks mitte kuulus Mae, kes võiks imestada: kuidas te küll nii kiiresti sõitma õppisite! Tal endal ei läinud sel sügisel ju esimesed sammud sugugi libedalt.

Treener Vahur Teppan õpetab, mis moodi teha tõukerattaharjutust. / Kristjan Teedema

Jalad harki, ninad sissepoole - nii tuleb pidurdada, näitab eeskuju Vahur Teppan. / Kristjan Teedema

Ettevaatust, ohud!

Rullsuusatamisel, nagu igal muulgi spordialal, seiravad oma ohud. Kui nendega arvestada, saab riske maandada.

Ohtlikud on:

* väikesed kivikesed, samuti oksad jms, mis ratta ette jäädes toimivad pidurdava kiiluna ning võivad kukutada ninuli;

* märjad puulehed, millel rattad võivad kergesti libiseda;

* jääkirme, mis niidab jalad väga hõlpsalt ja kiiresti alt;

* järsud, kiired ja kurvilised laskumised, sest rullsuuskadel puuduvad pidurid;

* kergliiklusteede äärekivid ja randid, kust on mõistlik vaikselt üle sõita, et mitte suurel kiirusel takerduda.

Tahtsime maailmataset – miks ka mitte?

22 aastat tagasi esimese eestikeelse muusikajaamana alustanud raadio Uuno vahetas sel nädalal välja nooruslik ja uuendustemeelne raadiojaam My Hits, mille kolmandat hommikut oma silmaga kaemas ja kõrvaga kuulamas käisime.

Tallinnas Veerenni ärikeskuse ümber on enne kella kuut hommikul karge ja vaikne, aga kui vastse raadiojaama My Hits programmijuht Nele Laev meid keskusse kutsub ning liftiga neljandale korrusele jõuame, on hommikuprogrammi särasilmsed saatejuhid Indrek Vaheoja ja Piret Laos stuudios kohad juba sisse võtnud. Mõlemal on varasemast ette näidata aukartust äratav eetrikogemus. Vaheoja on ärksa hommikumootorina mujal tegutsenud üle kümne aasta, Laos seitse aastat, ning just sel nädalal sai teoks see, millest kumbki varem unistada ei osanud – et nüüd äratavad nad rahvast koos.

Mõistavad teineteist poolelt sõnalt

«Isegi pikaajalised, kaua koos elanud kaasad sageli ei abiellu, sest tahavad veenduda, kas on ikka õige ja vääriline inimene,» nendib Laos. «Eks me peame veel vähemalt paar aastat tööd tegema, et aru saada, kas sobime,» jätkab Vaheoja ehteestlaslikult. Kumbki ei pane seda vist tähelegi, aga nad räägivad juba praegu nagu kaua koos olnud paar!

Indrek Vaheoja. / Jaanus Lensment

Piret Laos. / Jaanus Lensment

Noored tunnistavad, et tegelikult läks nende töine paaripanek hämmastavalt kiiresti. Tutvus ulatub vaid paari nädala taha ning tegelikku töökogemust on hetkeseisuga kaks päeva. «Suhe on lapsekingades, aga tundub, et ta on kindel partner,» muigab Laos ning kirjeldab töökaaslast kui äärmiselt rõõmsameelset, optimistlikku ja laia silmaringiga inimest, kellega võib ükskõik mille üle isegi otse-eetris arutleda, ilma et oleks varem teemade suhtes kokku leppinud.

«Ta on ju Otepäält pärit, mina Põlvast, seega oleme lõunaeestlased. Ma võtan inimesi tõsisemalt, kui nad on Lõuna-Eestist,» tähendab Vaheoja, «ja tänavuse parima hommikutöötaja auhinna ulataksingi Piretile.»

Stuudiouks läheb nüüd kinni, vaja on ka rahvaga rääkida, ning kohati on stuudio ees asuvasse suurte valgete laudadega ruumi, kus istub programmijuht Nele Laev, kuulda noorte saatejuhtide lustimist.

«Ülihead raadiohääled,» kommenteerib Laev rahulolevalt. «Piret suudab varasele kellaajale vaatamata alati elavalt ja aktiivselt oma mõtteid edasi anda, ja meil vedas, et Indrek oli juba enne My Hitsi loomist Raadio 2st ära tulnud. Õnne peab ka olema!»

Varem Ekspress Meedias reklaami ja müügitööga tegelnud Laev nimetab esimesi päevi kiireteks. Isegi tormilisteks. «Mõtled küll, et kõik on põhjalikult ette valmistatud ja viimase peal, aga tegelikult, kui päev kätte jõuab, on adrenaliin laes,» kirjeldab ta. «Mul on alati nii olnud, et mida suurem väljakutse, seda parem. Ja see oli pöörane väljakutse – luua kahe ja poole kuuga raadiojaam, ehkki taustatööd oli palju tehtud.» Tema asus tööle juba 1. augustil.

Ainult see, mida rahvas soovis

Et enam kui 20 aastat tegutsenud Uuno eetrist kaduma peab, olnud kitsamas otsustajate ringis selge juba tänavu jaanuaris. 80 000 kuulajat nädalas polnud edasikestmiseks  piisav ning sihiks võeti sootuks suuremad kuulajanumbrid. Ühtlasi võeti kohe luubi alla uuring, mida teostati koostöös EMORi ja ühe Rootsi konsultatsioonifirmaga, soovides leida vastust küsimusele, milline peaks uus jaam olema. Vaatluse alla võeti nii turundus, eetris kõlav muusika kui ka igas raadiojaamas erilise tähelepanu all olev hommikuprogramm. Olgu juba ette öeldud, et isegi hommikuprogrammi juhid selgitati välja vastavalt potentsiaalsete kuulajate hulgas korraldatud küsitlusele.

«Tulemuseks oli formaat, mis mängib ainult uusimaid ja kuumimaid hitte, just neid, mida rahvas soovib, ja teeme vähem katkestusi lugude vahel,» avaldab Laev. Ta peab eelkõige silmas hommikuprogrammi järgset eetriaega, mil muusika kõlab 45 minutit järjest ning lugude vahel pause ei tehta – see kulgeb ühtse voona. Ja kuigi hoogsate poplugude pleilisti koostab muusikajuht Ahto Kruusmann, valib isegi eetris kõlavad meloodiad ja rütmid tegelikult välja rahvas.

«Popmuusika fännide seas korraldatakse uuringuid, kus selgitatakse välja lemmiklood,» selgitab Laev, lisades, et detaile, kuidas täpselt sellist uuringut tehakse, ta avaldada ei saa. «Igatahes: lood, mis kõlavad, ongi need, mis rahvale kõige enam meeldivad.»

Laule ühendavad kõllid ehk lühikesed ingliskeelsed signatuurid on programmijuhi sõnul valminud ühes Suurbritannia ettevõttes. «Kindlasti tehakse ka Eestis häid kõlle, aga tahtsime saada värsket kõla,» põhjendab ta. «Tahtsime maailmataset – miks ka mitte? Neis kõlab just briti, mitte ameerika hääldus, ja meie ambitsioon on suurem kui ainult Eesti turg.»

Peaaegu ainult head uudised

Kui paljude raadiojaamade hommikuprogrammid paistavad silma saatejuhtide tüütu heietamisega, mis – sõltuvalt nende intelligentsusest – vahel päris kiiresti jaama vahetama sunnib, siis nüüd on neil jutustamiseks vähem aega. Tempo on peal, minutiga peab asi arutatud saama. Ning kuna heatujuline tempokus on seaduseks, ei leia saatejuhid mõttetuks lobisemiseks ja kellegi-millegi kirumiseks või kellegi kallal vingumiseks isegi parima tahtmise juures aega.

Isegi igas tunnis kõlavad uudised on võimalikult minimalistlikud, et mitte öelda askeetlikud – kokku on neid viis-kuus, ühe uudise pikkus ei ületa paari-kolme lauset ning kindlasti ei leidu nende seas selliseid, mis viiksid kuulaja tuju hoobilt nulli.

Kell ongi seitse saamas ning kohale ilmub sotsiaalmeedia- ja uudistetoimetaja Kristjan Ruus. Ta on just kõrval stuudios sisse lugenud esimese uudisteploki ning annab saatejuhtidele märku, et see on eetrissesaatmiseks valmis.

«Lugesin natuke korvpalliuudiseid, Kalevi jahtklubi regatist, et McDonald’s kavatseb Vatikanis ühe restorani avada ja kohalikud kardinalid pole seetõttu kõige rõõmsamad, ja kui palju inimesi on Eesti Rahva Muuseumi külastanud. Kõik see, mis mind ennastki huvitab,» teeb ta ülevaate valikust.

Kristjan Ruus. / Jaanus Lensment

Kuigi ajakirjaniku kogenud silm ei tuvasta Ruusi kirja pandud lausetest mitte ühtki kirja- või muud viga, salvestab noormees selle enne ära just sellepärast, et otse-eetris mitte eksida, kokutada ja häälikuid venitada – kes seda kuulata viitsiks?

«Teen ülevaate kõigest aktuaalsest, aluseks vaid usutavad allikad, et libauudiste otsa ei satuks,» kirjeldab mullu Otsa-nimelises muusikakoolis rütmilaulmise eriala lõpetanud noormees enda ja sel nädalal õhtuse ajavööndi uudistetoimetaja Silver Palmi tööd.

Uudiste kompaktsuse huvides ei hakka ta isegi ilmateadet vahendades kummi venitama. Kui olulist põhjust pole, et teavita ta kuulajat isegi sellest, millisest ilmakaarest ja mitu meetrit sekundis tuul puhub. Detailsemasse ilmastikuanalüüsi laskub vaid juhul, kui oodata on midagi tõeliselt anomaalset ja ebatavalist. Koos uudistega ei kesta see kõik aga palju üle minuti.

Surnud punkt

Nüüd saame taas korraks stuudiosse nina pista. Indrek Vaheoja ja Piret Laos on krapsid nagu ennegi. Kuna stuudio seinad on klaasist, ei ole nad Arterile kordagi isegi haigutamisega vahele jäänud. Ja siiski: millal saabub nn surnud punkt?

«Sellist hetke, et kummalgi mõte ei liigu, ei ole – üks meist toob ikka kastanid tulest välja,» on Vaheoja veendunud. «Olen seni vähemalt kaks korda jutuga kinni kiilunud, aga Piret on väga terane. Rõõmustan oma noore kolleegi üle, et kui minusugune taat heietama jääb, torkab ta kohe vahele.»

Laose sõnul tekib tõeline surnud punkt õnneks alles pärast saadet. Siis, kui saatele järgnev koosolek peetud, kõht täis söödud ja peaks hakkama järgmise päeva teemasid välja mõtlema. Kell näitab siis tavaliselt keskpäeva. Kuidas tahaks magada!

Tundub, et tegijatel on vaid üks probleem – Veerenni ärikeskuse ümbruses on vaid kaks kohta, kus lõunatamas käia. Üks on hamburgeriputka, aga kiirtoitu ju iga päev süüa ei taha, teine seevastu kahe lahke vene mammi peetav söökla, kus peamiselt pakutakse biifsteeki munaga. Raadiotöötajatele kui stammkundedele tõstetakse seal ette eriti suured portsjonid ning valatakse soovi korral isegi õliga üle, et kõik libedamalt alla läheks. Kristjan Ruus on igatahes täna kaasa võtnud omakeedetud tangupudru peekoniga.

Aga praegu on sellele kõigele liiga vara mõelda. Kell hakkab alles pool kaheksa saama.

PROGRAMMIJUHT NELE LAEV

Nele Laev. / Jaanus Lensment

«My Hits on elustiilibränd, mitte ainult raadio. See tähendab, et inimene ei saa enam My Hitsita elada. Jah, aastaid on räägitud, et teleri vaatamine ja raadio kuulamine väheneb, et enam ei loeta paberile trükitud ajalehte, aga tegelikkuses pole vaatajad, kuulajad ja lugejad kuhugi kadunud. Ja meie tegimegi raadio, mida inimesed kuulata tahavad.»

Otse: Eesti epeenaiskond jõudis kodusel MK-etapil poolfinaali

Tallinnas toimuval epeevehklemise MK-etapil on täna kavas naiskonnavõistlus, kus kõrget kohta püüab ka Eesti naiskond. Avamatšis alistati 41:35 Poola, kahe viimase minimatšiga tõid Eestile kaotusseisust võidu Katrina Lehis ja Irina Embrich. Veeradfinaalis alistati närvide mängus 21:18 Ungari ja jõuti poolfinaali. Kohtumine algab orienteeruvalt kell 12.50.

Enne võistlust:

Värskelt uue koosseisu saanud Eesti naiskonda kuuluvad Irina Embrich, Katrina Lehis, Erika Kirpu ja Kristina Kuusk. Eesti vastaseks on avamatšis Poola, kes alistas esimeses ringis 45:36 Iisraeli.

47. Tallinna Mõõga laupäevasel individuaalturniiril sai Eesti naistest parima koha Embrich, kes jõudis poolfinaali, kuid kaotas seal 11:15 venelannale Tatjana Logunovale. Lehis sai kokkuvõttes 11., Kirpu 19., Nelli Paju 23., Kuusk 35. ja Karoliine Loit 57. koha. Julia Beljajeva laeks jäi seekord alagrupiturniir.

Hukkunud noormehe mälestuseks tuuakse küünlaid ja lilli

Laupäeva varahommikul Elva koolimaja katuselt alla prantsatanud ja surma saanud 19-aastane noormees polnud selle kooli õpilane, ega ka seal õppinud. Küll aga tõi tema õnnetu surm paljude linlaste südameisse kurbuse. Tema hukkumispaika tuuakse lilli ja küünlaid.

Nii hukkunud noormees kui tema samuti 19-aastane sõber elavad Elva lähedal maal. Sel ööl tulid nad koos linna pealt pidutsemast. Miks neile just see koolimaja tagune redel kella 6 paiku hommikul ette jäi, pole teada.

Redeli pulgad ei alga küll kohe maapinna lähedalt, kuid need asuvad hüppamisulatuses. Noorel mehel, eriti sellisel, kellele on ka varem meeldinud erinevatesse kohtadesse üles ronida, pole raskust end seda mööda üles vinnata.

Nii astus noormees uljalt redelist üles. Sõber, kes polnud mööda jääkülma raudredelit ronimisest just vaimustuses, jäi alla ootama. Ootamine lõppes aga ootamatult kiiresti. Suure prantsatusega kukkus sõber ülepeakaela maapinnale tagasi ja jäi liikumatult lamama.

Sõbra väljakutsele kiiresti reageerinud meedikud konstateerisid, et kukkunu on surnud ning nende hinnangul saabus surm kohe, kui noormehe keha oli maapinda puutunud.

Redelit silmitsedes on näha, et sellel puudub ülemine pulk. Sellesama keevituskohast lahti murdunud redelipulga leidsid politseinikud hiljem hukkunu kõrvalt. Niisiis sai noormehele saatuslikuks redeli viimane aste, mis tähendab, et ta kukkus alla paarikümne meetri kõrguselt. Neljakorruselise koolimaja kõrgus maapinnast on ehitusregistri andmetel 22,8 meetrit.

Tegemist on nõukogudeajast jäänud evakuatsiooniredeliga, millel praegu funktsioon puudub, kinnitas Elva gümnaasiumi direktor Tarmo Post. Vastavalt nõuetele on koolile rajatud alternatiivsed evakuatsioonipääsud. Ka päästeameti esindajad on Tartu Postimehele kinnitanud, et koolil kui ühiskondlikul objektil peavad olema evakuatsiooniväljapääsud. Redeli nõuet aga ei ole.

Millal keegi viimati enne õnnetust redelit kasutas, pole teada. Neli aastat tagasi lõppenud remondi käigus värviti redel värske värviga üle.

Praegu on teada, et noormehed liikusid pärast meelelahutusasutuses viibimist koolimaja juurde ning üks neist ronis mööda redelit üles, kukkudes sealt alla. Politsei püüab välja selgitada kõik juhtunu asjaolud, kinnitas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Maria Gonjak.

Noormehe surnukeha saadeti kohtuarstlikule lahangule.

Ermamaa kaasus. Kümme küsimust ja 4,5 vastust

Sakala sõnastas kümme olulist küsimust, mille vastused peaksid president Toomas Hendrik Ilvese kodutalu ümber juba poolteist nädalat keenud teravasse mõttevahetusse selgust ja jahutust tooma. Alljärgnevad vastused tulenevad kahest Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatuse otsusest. Et aga sihtasutus keeldus selle artikli nimel lehetoimetusega koostööd tegemast, on mõni küsimus endiselt vastuseta.

 • Millal ja mille jaoks sai president Toomas Hendrik Ilvese eelmisele abikaasale Evelin Ilvesele kuulunud osaühing Ermamaa EAS-ilt toetust?

EAS-i juhatus otsustas 2006. aasta 13. märtsil rahuldada Ermamaa rahataotluse projektile „Turismiobjekt ERMA PARK: külalistemaja-raamatukogu-konverentsikeskus rajamine Viljandimaale Abja valda” ning anda turismi arendamise meetmest selleks 190 392 eurot ehk toona 2 979 000 krooni. Ettevõtte omaosalus projektis oli 50 protsenti. Otsus ei näinud ette konkreetseid töid, mida toetuse eest peab tegema. Tegemist oli osalusega arenduses kui tervikus.

Dokumentide kohaselt oli projekti eesmärk rajada Eestis unikaalne toode Erma Park, kujundades välja avalikuks kasutamiseks mõeldud kultuuri- ja puhkeobjekt inimestele, kes väärtustavad intellektuaalseid harrastusi, hoolivad loodusest ning huvituvad paikkondlikust kultuurist ja eripärast. Keskuse loomise kaudne eesmärk oli suurendada Lõuna-Eesti kui turismisihi mainet nii Eestis kui välismaal.

 • Kas Ermamaa taotlus oli toona mingil moel erandlik või sai analoogset turismitalu arendamise toetust samast allikast veel keegi? Kui oli teisigi, siis kas on võimalik kedagi konkreetset nimetada?

EAS ei ole sellele küsimusele vastanud, ehkki Sakala on seda kolm korda küsinud.

 • Miks ja millal Erma Pargi algse äriplaani elluviimine takerdus?

2007. aasta 20. novembril langetas EAS-i juhatus Ermamaa taotluse alusel otsuse, millega lubas juba valmis ehitatud külalistemajas peatada majutus- ja turismiteenuste osutamise avalikkusele. Seda põhjendati toetuse saajast mittesõltuva asjaoluga ehk Ermamaaga perekondlikult seotud inimese Toomas Hendrik Ilvese saamisega Eesti presidendiks. Riiklikult kehtestatud turvanõuded poleks lubanud kompleksis külalisi vastu võtta, kui president samal ajal seal viibib. Et aga projekti mitte lõpetada, sõlmis Toomas Hendrik Ilves oma abikaasa ettevõttega üürilepingu ning sai sel moel juriidiliselt turismitalu ainsaks kliendiks.

 • Miks otsustati võimaliku tagasimakse määr just 2012. aasta märtsis? Miks ei võinud seda teha alles nüüd, mil Ermamaa oli Toomas Hendrik Ilvese suu läbi teatanud, et ei kavatse pärast presidendi ametiaja lõppu erinevalt seni kehtinud kokkuleppest avalikku turismitalu pidama hakata?

Struktuuritoetuste seadus näeb ette, et toetuse tagasinõudmise otsuse võib langetada viie aasta jooksul pärast viimast väljamakset toetuse saajale. Osaühingule Ermamaa tehti kõnealuses projektis viimane väljamakse 2007. aasta varakevadel ning seega täitus ettenähtud aeg just 2012. aasta märtsis.

 • On öeldud, et kui Ermamaa otsustanuks nüüd siiski avalikku turismitalu pidama hakata, pidanuks ta seda tegema 2020. aasta 31. juulini. Miks just nii kaua?

Toetuse määramise otsus pani Ermamaale kohustuse toetusega soetatud vara sihtotstarbeliselt kasutada 60 kuud ehk viis aastat. Sihipärane kasutamine kestis tõrgeteta algul 17 kuud. Seega tekkis Ermamaale kohustus pärast takistavate asjaolude äralangemist vara sihtotstarbeliselt kasutada veel 43 kuud. Loetuna 2017. aasta algusest annabki see tähtajaks 2020. aasta keskpaiga.

 • Objekti sihipärase kasutamise ajaks arvatakse ka talukompleksi ehitamise aeg. Miks? Miks ei hakanud kell tiksuma alates turismitalu avamisest?

EAS pole seda asjaolu kommenteerinud.

 • Miks peab Toomas Hendrik Ilvese ettevõte EAS-ile tagasi maksma just kümme protsenti saadud toetusest? Miks ei olnud määr väiksem või suurem?

Ermamaa andis 2011. aasta 5. novembril EAS-ile teada, et projekti elluviimist takistavad asjaolud ei ole muutunud, sest Toomas Hendrik Ilves valiti teist korda presidendiks ning tema ametiaeg lõpeb 2016. aasta oktoobris. Seejuures märkis ettevõte, et turismitalu kasutati algul täiel määral sihtotstarbeliselt 17 kuud. Edaspidisel perioodil olevat talu võõrustanud 1056 ametlikku ja umbes 3000 mitteametlikku külalist. Selle põhjal leidis EAS, et toetuse saaja on projekti eesmärki osaliselt täitnud ja jätkab täitmist ehk tutvustab Eestit kui turismi sihtkohta ning on avatud presidendi külalistele, kellele pakub äriplaanis lubatud teenuseid. Sellest lähtuvalt tegi EAS-i juhatus kaalutlusotsuse, mille kohaselt pole põhjust firmalt kogu summat tagasi nõuda, vaid piisab kümneprotsendilisest tagasimaksest.

Otsuse tekstis viidatakse muu hulgas võimalusele tagasi küsida viis ja 25 protsenti toetusest, kuid miks valiti määraks just kümme protsenti, pole  EAS endiselt üheselt lahti rääkinud.

 • Kas Ermamaa võis ise pöörduda EAS-i poole palvega, et talle määratav tagasimaksesumma oleks võimalikult väike? Kas EAS võis tagasimakse määra otsustades arvestada, et firma laenukoormus ja EAS-i toetus kokku olid 2011. aasta lõpus enam kui poolt miljonit eurot, samas kui firma varade väärtus oli vaid 328 170 eurot ja omakapital koos jaotamata kasumiga 7453 eurot?

Info toonaste läbirääkimiste mitteametliku tooni ja sisu kohta puudub.

 • Millised on olnud käesoleval aastal EAS-i vahetud kontaktid Toomas Hendrik Ilvese või mõne teise Ermamaa esindajaga? Millal ja milliste isikute vahel on kõnealust teemat arutatud?

Seda pole kumbki pool täpselt selgitanud. Üksnes Toomas Hendrik Ilves on väitnud, et oli kuni eelmise nädalani kõnealuse teemaga vaid pealiskaudselt kursis. 

 • Miks EAS ei avalikustanud juba septembris, kui Sakala seda küsis, et kehtib otsus, mille kohaselt langeb Ermamaale kümneprotsendiline tagasimakse kohustus, kui ta peaks äriplaanist loobuma? Miks seda infot 12. oktoobrini avalikkuse eest varjati?

EAS-i kommunikatsioonijuht Kadri Kütt on korduvalt Sakalale öelnud, et info avalikustamist ei peetud mõistlikuks, kuid pole täpsustanud, miks.

Verine äri elevantidega

Laste lõbusad kilked ja ootevalmis sõrmed päästikul, et tabada kaamerasilmaga loomaaia aedikus ringi askeldavat elevanti. Sel rõõmsal hetkel ei adu paljud meist, et sama valvsad on tuhandeid kilomeetreid eemal Aafrikas põõsaste taha varjuvad salakütid. Nende näpud on aga karmimal relval ja südames soov tappa hinnalise vandli pärast järjekordne londiline.

Teadlased hoiatavad üha sagedamini, et juba paarikümne aasta pärast ei pruugi elevante vabalt ringi müttamas näha. Kuigi rahvusvaheline looduskaitse liit peab ohustatud liikide sekka arvatud aasia elevandi olukorda tõsisemaks kui haavatava liigi staatusega aafrika elevandi oma, on viimasel ajal enam kõneainet pakkunud just aafrika elevant, kelle arvukus on salaküttide süül aasta-aastalt silmanähtavalt kahanenud. Nii võib USA looduskaitseühingu Wildlife Conservation Society asepresidendi Elizabeth Bennetti sõnul aafrika metsaelevant vabast loodusest kadunud olla juba kümne aasta pärast.

Hinnanguliselt tapavad salakütid Aafrikas igal aastal ligi 30 000 elevanti ehk iga 20 minuti tagant ühe looma. Kui 1979. aastal oli veel 1,3 miljonit aafrika elevanti, siis nüüdseks on neist järel vähem kui 400 000 isendit. Ühingu Elephants Without Borders augusti lõpul avalikustatud uuringu kohaselt vähenes elevantide arvukus vaid seitsme aastaga – 2007–2014 – vähemalt 30 protsenti, mistõttu on loomade olukord seni arvatust veelgi viletsam.

Euroopa Komisjon peab salaküttimist seetõttu narko-, relva- ja inimkaubanduse kõrval üheks suuremaks ebaseaduslikuks äriks maailmas. Isegi USA president Barack Obama teatas hiljuti, et nende majesteetlike loomade kaitseks tuleb viivitamatult midagi ette võtta. Briti prints William kutsus samuti üles kiiresti tegutsema, et ka meie lapsed ja lapselapsed seda imelist looma näha saaksid.

Siiski ei vaevle kõik Aafrika riigid ühtemoodi. Kõige arvukamalt leidub aafrika elevante mandri lõunaosas, aga enim kannatavad loomad salaküttimise all Kesk-ja Lääne-Aafrika, kus elevantide populatsioon on viimase kümne aasta jooksul vähenenud keskmiselt 60 protsenti. Näiteks Mosambiigis ja Tansaanias on salaküttimise tõttu vaid viimase viie aastaga elevantide arvukus kahanenud enam kui poole võrra. Kongo Demokraatlikus Vabariigis asuvas UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Garamba rahvuspargis on viimase 40 aastaga elevantide arv vähenenud aga 22 000 loomalt 1500-ni.

Kihvad ja küüslauk

Probleemi tõsidus oli kõne all aprilli lõpus Keenias toimunud Aafrika liidrite kohtumisel, kus arutati elevantide laienevat salaküttimist ning põletati 105 tonni konfiskeeritud elevandiluud. Paar nädalat varem hävitati miljonite dollarite väärtuses toorvandlit ja elevandiluust kunstiobjekte Kamerunis ning märtsikuus purustati Roomas esimest korda Itaalia ajaloos avaliku ettevõtmisena sadu kilogramme konfiskeeritud elevandivõhku. Kuigi massilise hävitamisega saavutatakse kiirelt maailma tähelepanu, võiks kriitikute sõnul võhkude põletamise või purustamise asemel Aafrika valgeks kullaks nimetatud elevandiluud kasulikumal moel taaskasutada. Heaks näiteks on 2015. aastal Botswana lennujaama püstitatud vandlist elevandiskulptuur, millega soovitakse inimestele meelde tuletada, et nende väärtuslike loomade kaitse on meie ühine vastutus.

Salaküttide vastu võitlemine ei ole kerge, sest selle taga on keerulise struktuuriga kuritegevusvõrgustik, mille jäljed viivad sageli terroristlike rühmitusteni. Vandlikaubandust pea 30 aastat uurinud Briti keskkonnauuringute keskuse EIA sõnul on suurde rahvusvahelisse võrgustikku kavalalt pikitud väikesed kriminaalsed jõugud, kes võhad (korraga tavaliselt 1–4 tonni) koos seadusliku kaubaga salaja laevakonteineritesse topivad. Nii on elevandiluud leitud küüslaugu-, tee- või merekarpide laadungite hulgast. Kuna võrgustikku on haaratud suur hulk vahendajaid ja korrumpeerunud ametnikke, on kurjamitest ninamehi raske tabada.

Tavapäraselt teenivad musta töö tegijad, kes loomi mürginoolte või tulirelvadega kõmmutavad või kividega surnuks loobivad, selles kuritegelikus ahelas kõige väiksemaid summasid ehk sageli umbes 50 dollarit kilogrammi toorvandli kohta, samal ajal kui ahela lõpus võib ühe kilo toorvandli hind küündida paari tuhande dollarini.

Salakaubandusele jälile jõudmist raskendab ka lokkav korruptsioon, sest nii mõnedki tolliametnikud pigistavad tihtilugu silma kinni ning lasevad kahtlase laadungi krabiseva eest kiiresti edasi. Samuti on paljud metsavahid nigela teenistuse tõttu äraostetavad. Seega võimendab Aafrikas leviv vaesus salaküttimist veelgi, sest paljud ametnikud on valmis rahanatukese nimel ebaseaduslikult käituma. Elevante uuriva eksperdi Julian Blanci sõnul esineb vaesuse ja salaküttimise vahel tugev side, sest suure laste suremuse näitajaga (mida peetakse ka vaesuse mõõdikuks) paikades on täheldatud rohkem elevantide salaküttimist.

Terroristide elatusallikas

Olukorra muudab veelgi tõsisemaks tõik, et salakütid on muutunud üha nutikamaks ja jõhkramaks ega pelga isegi pargivahtide tapmist. Tagatipuks on leitud, et salaküttimisega toetatakse kohalikke mässulisi ja terrorivõrgustikke. Nõnda väidab National Geographicu uuriv ajakirjanik Bryan Christy, kes jälgis pikaajalise katse käigus jälitussüsteemiga kunstlike elevandivõhkade teekonda. Mehe uurimus näitas, et peibutusvandel rändas algpunktist Kesk-Aafrika Vabariigist sadu kilomeetreid edasi põhja, kõigepealt Lõuna-Sudaani ning sealt edasi Sudaani ja Lõuna-Sudaani piiril asuvale Sudaani sõjalise kontrolli all olevale Kafia Kingi territooriumile. Seal tegutseb aga mässuliste rühm Issanda Vastupanuarmee (LRA), mis on aastaid hoidnud inimesi hirmul röövimise, tapmise, vägistamise ja lapssõdurite värbamisega. Pärast kolmenädalast pausi rändas kaup edasi Sudaani.

Christy järeldas võhkade teekonnast ja uuringu käigus tehtud intervjuudest, et LRA müüb vandlilaadungeid Sudaani sõjaväele, saades vastu relvi. Lisaks leidis mees, et terroristid sunnivad lapsi võhku kandma või elevandikorjuseid puhastama. «See ei ole äri, vaid sõda,» võtab Christy keerulise olukorra lakooniliselt kokku. Terrorismi ja salaküttimise kurjale sümbioosile on viidanud ka Hillary Clinton, kutsudes üles tegutsema nii elevantide kui ka Aafrika julgeoleku nimel.

Elevandiluu salaäritsemisega on seostatud veel näiteks Sudaanis tegutsevat rühmitust Janjaweedi, 2013. aastal Kesk-Aafrika Vabariigis riigipöörde korraldanud Séléka mässulisi, Somaalia islamiäärmuslaste rühmitust Al-Shabaabi ning isegi Nigeerias tegutsevat islamistliku terroriorganisatsiooni Boko Harami. USA mittetulundusliku ühingu Elephant Action League’i sõnul moodustab elevandiluu salaküttimisega teenitud tulu Al-Shabaabi kasumist kuni 40 protsenti ehk kuni 600 000 dollarit kuus.

Appi tulevad koerad ja robotid

Salaküttide jälitamine ja korrumpeerunud ametnikele sule sappa andmine on küll olulised sammud ebaseadusliku äri tõkestamisel, aga paljude analüütikute sõnul on veelgi tähtsam tegeleda probleemi algpõhjuse ehk suure nõudluse vähendamisega. Kui ei oleks inimesi, kes on valmis elevandiluu eest suuri summasid välja käima, ei oleks salaküttidel põhjust nii verise äriga oma käsi määrida. Siinkohal näidatakse enim näpuga Aasia peale. Kui 1970-80ndatel oli suurim nõudlus elevandiluu järele Jaapanis, siis nüüd on suurimaks murelapseks Hiina, aga ka Tai, Vietnam ja Malaisia. Hiina suurt mõju salaküttimisele demonstreeris ilmekalt 2013. aasta Hiina presidendi Xi Jinpingi, valitsusametnike ja ärimeeste visiit Tansaaniasse, mis tõstis vandli hinna mustal turul lausa kahekordseks. Sama asi juhtus ka Hiina eelmise presidendi Hu Jintao visiidi ajal seitse aastat tagasi.

Salaküttimise vastu võitlemiseks proovitakse kasutada üha nutikamaid lahendusi. Lisaks spetsiaalselt treenitud koertele, kes oma hea ninaga kauba seast vandlit otsivad, võetakse üha sagedamini appi tehnoloogiat. Ühe uue viisina tahetakse salaküttide tegevust peatada tehisintellekti abiga. Selleks arendasid Lõuna-California ülikooli arvutiteadlased välja uuendusliku mänguteoorial põhineva süsteemi PAWS, mis olemasoleva teabe alusel üritab ennustada ja kaardistada salaküttide järgmisi sihtmärke. Samuti tahetakse üha rohkem kasutada salaküttide tabamisel robotite ja droonide abi.

Mureriigis Hiinaski on hakatud salaküttimise vastu aktiivsemalt võitlema. Näiteks lubatakse teha suuremat rahvusvahelist koostööd ja hävitatakse konfiskeeritud vandlit avalikult. Lisaks on algatatud teavituskampaaniad, kuhu on kaasatud kohalikke kuulsusi. Teavitustööd on riigis hädasti vaja teha, kuna uuringute kohaselt ei ole seitse hiinlast kümnest teadlikud, et hinnalise vandli saamiseks elevante tapetakse.

/ Scanpix

Aafrika elevant (Loxodonta africana)

 • Isasloomad kaaluvad keskmiselt kuni 6 tonni, emasloomad kuni 3 tonni ning vastsündinud poeg ligikaudu 100 kilogrammi.
 • Täiskasvanud loom vajab päevas umbes 150 kilogrammi toitu ja 190 liitrit vett.
 • Tiinus kestab 22 kuud.
 • Erinevalt aasia elevandist on aafrika elevandil suuremad ja ümaramad kõrvad ning nii emas- kui ka isasloomal võhad (aasia elevandil ainult isasel).
 • Suured kõrvad aitavad elevandil keha jahutada ning 100 000 lihasega lont on loomal haistmiseks, hingamiseks, kompimiseks, häälitsemiseks, joomiseks ja toidu haaramiseks. Võhku kasutab loom vee ja toidu hankimiseks ja võitlemiseks.

Elevandiluu kasutusalad läbi aegade: klaveriklahvide, malelaudade, piljardikuulide, nööpide, ehete, juukseklambrite, kammide, pannalde, söögipulkade ja skulptuuride valmistamiseks; meditsiinis purustatuna näiteks epilepsia, kurguvalu, krampide, luuhõrenemise raviks; usutakse, et elevandiluu toob head õnne ja muudab näonaha säravaks, ning vanasti usuti, et elevandiluust söögipulgad muudavad mürgitatud toidu korral värvi. 

/ Scanpix

Vigastatud Rooney ei sõitnud õhtuseks suurmänguks koos Unitediga Londonisse

Väljaanne Sportsmail kirjutab, et Manchester Unitedi ründaja Wayne Rooney ei sõitnud koos ülejäänud meeskonnaga eile Londonisse, kus United läheb täna õhtul Eesti aja järgi kell 18.00 vastamisi peatreeneri Jose Mourinho endise tööandja Chelseaga.

Teadaolevalt vaevab Rooneyt treeningul saadud lihasevigastus, mistõttu ta jäi maha ka eilsest rongist, millega Unitedi meeskond Manchesterist pealinna sõitis. Mourinho on jätnud Rooney kolmes viimases liigamängus varumeeste sekka, kuid neljapäeval peetud Euroopa liiga kohtumises pääses ründaja väljakule algkoosseisus, kandes ka kaptenipaela.

Chelsea on Inglismaa kõrgliigas enne tänaseid mänge 16 punktiga viiendal tabelireal, kaks punkti vähem kogunud United on neist kahe punkti kaugusel. Võidu korral läheb United Chelseast mööda, kui aga võidab kodumeeskond, kerkitakse hetkeliidritest Arsenalist ja Liverpoolist vaid ühe punkti kaugusele.

Teise pealtnägija kirjeldus: nagu rakett tõusis taevasse

Nii sotsiaalmeedias kui digiajakirjanduses on viimastel päevadel elevust tekitanud neljapäeval Viljandi kohal nähtud mõistatuslik tulekera.

Seni seletamatut päritolu objekti õnnestus ligi minuti vältel filmida Janar Meesil.

Mees märkas leegitsevat objekti neljapäeval kell 18.15. Filmima hakkas ta seda paar minutit hiljem.

"Ta oli Viljandi kohal ja liikus üle linna lääne poole. Igal juhul lendas ta kiiremini kui lennuk ning silma järgi otsustades oli lennukist ka paarkümmend korda suurem. Midagi sellist ei ole ma igal juhul enne kunagi näinud, puhas tuli oli taevas," rääkis Mees paari päeva eest Sakalale.

Pühapäeval pöördus Sakala poole Martin Merisalu, kes oli samuti tulekera silmanud. Oma sõnul sõitis ta eelnimetatud ajal Tartust Viljandi poole ja arvas end esialgu nägevat õhku tõusvat lennukit. "Samas mida aeg edasi, seda enam tundus, nagu suur rakett tõuseks taevasse. Video on tehtud, nagu objekt langeks, aga mina nägin seda liikuvat väikeses kaares tõusvas joones."

Merevee tase langes taas väga madalale

Tallinna tehnikaülikooli meresüsteemise instituudi andmete järgi langes merevee tase Pärnus eile õhtul 82 sentimeetrini alla keskmise.

Nii madal veetase oi viimati kahe nädala eest, vahepeal tõusis veetase 40-50 sentimeetrini alla keskmise.

Pühapäeva hommikuks oli veetase tõusnud 62 sentimeetrini keskmisest allpool.

Ehkki veetase Pärnus on sel kuul langenud 80-90 sentimeetrit alla keskmise, jääb siinsest veetaseme madalseisu rekordist veel küünarvarre jagu puudu. Pärnus on kõige madalamaks veetasemeks mõõdetud 122 sentimeetrit alla keskmise – see juhtus 1976. aasta 14. oktoobril.

Pärnumaal on kõige madalam veetase olnud 1959. aasta 9. detsembril, kui Kihnus langes meretase 135 sentimeetrit alla keskmise.

Eesti rekordmadal mereveetase oli 1914. aastal Narva-Jõesuus, kui vesi langes 141 sentimeetrit alla keskmise.

Täna: Hamilton peab asuma USA etapil Rosbergiga vahet kärpima

Vormel-1 sarjas on hooaja lõpuni jäänud veel vaid neli etappi ning täna kihutatakse võidu USAs Austini ringrajal. Mercedese sõitjate tiitliduellis on hetkel paremas seisus Nico Rosberg, kuid ajasõidus suutis Lewis Hamilton meeskonnakaaslast edestada. Postimees toob Eesti aja järgi kell 22.00 algava sõidu tähtsamad sündmused lugejateni.

Enne sõitu:

Hamilton oli kvalifikatsioonis omaette klassist ja edestas Rosbergi 0,216 sekundiga. Kolmandast-neljandast ruudust stardivad Red Bulli mehed Daniel Ricciardo ja Max Verstappen, nende järelt Ferrari sõitjad Kimi Räikkönen ja Sebastian Vettel.

Hamilton stardib tänavu esikohalt juba üheksandat korda, ent on suutnud parima stardikoha etapivõiduks muuta vaid kolmel korral. Rosbergi sama näitaja on kaheksast kuus. Kokku on sakslane tänavu noppinud üheksa ja britt kuus etapivõitu, lisaks neile on tänavu korra poodiumi kõrgeimale astmele tõusnud Verstappen ja korra Ricciardo.

Austini rada on samas olnud Hamiltonile seni õnnelik, sest seal on sõidetud neljal korral ja kolm korda on võitnud just Hamilton, sealhulgas mullu, kui parimalt stardikohalt läks rajale Rosberg. Mullu kindlustas Hamilton tiitli just USAs, kui sõita jäi veel kolm etappi nagu tänavugi.

Enne nelja viimast etappi on Rosbergi edu üdltabelis Hamiltoni ees 33 punkti. Kuna etapivõidu eest saab 25 ja teise koha eest 18 punkti, tähendab see, et isegi kui Hamilton võidaks kõik neli allesjäänud etappi, piisaks Rosbergile tiitliks ka teistest kohtadest.

Barcelona kaotas kuni kaheks kuuks meeskonna kapteni

Barcelona jalgpallimeeskond sai küll Hispaania kõrgliigas magusa 3:2 võidu Valencia üle, lüües võiduvärava penaltist lisaminutitel, kuid kaotas ka umbes kaheks kuuks kapteni Andres Iniesta.

Poolkaitsja vigastas 14. minutil Enzo Pereziga palli pärast võideldes põlve ja viidi kanderaamil väljakult minema. Klubi teatel tegi Iniesta viga parema põlve ristatsidemele ja esialgsel hinnangul venib tema vigastuspaus kuue kuni kaheksa nädala pikkuseks.

Barcelona, kes kohtub 1. novembril Meistrite liigas teistkordselt Manchester Cityga, peab lähiajal läbi ajama ka ilma kaitsjate Gerard Pique ja Jordi Albata, kes said mõlemad vigastada kolmapäeval koduväljakul Cityga peetud alagrupikohtumises.

83-aastane naine sai auto käivitamisel viga

Laupäeva hommikul juhtus liiklusõnnetus Viimsi vallas, kus vanem naine käivitas kogemata sõiduki, millel oli käik sees. Naine sai vigastada ja toimetati haiglasse.

Liiklusõnnetus juhtus kella 11.00 paiku Harjumaal Viimsi vallas Püünsi külas, kus esialgsetel andmetel käivitas 83-aastane naine sõidukit Citroen Berlingo, millel oli käik sees. Käivitudes liikus sõiduk kohalt ja poolenisti autos olnud naine kukkus sõidukist välja ja vigastas ennast.

Juht toimetati Ida-Tallinna keskhaiglasse.

V(ä)ints, K.I.T.T. ja Testarossa

Et Eestis ilmub korraga kaks autoraamatut, on päris erakordne sündmus. Autolehe autorite kollektiiv on üllitanud esimese osa «Autoentsüklopeediast», mis näitab tagatulesid ka maailma tunnustatud (auto)kirjastuste teostele, Väino Laisaare «4x4 reiside» reisikirjad võiks aga ajada kadedaks nii Odüsseuse kui ka Marco Polo.

Autoentsüklopeedia

1980ndad automaailmas

/ Erik Prozes

Koostaja Tõnu Korrol, tekstid Tõnu Korrol, Margus-Hans Kuuse, Margus Pipar, Tarmo Tähepõld

Väljaandja Presshouse OÜ, 2016, 84 lk

Entsüklopeedia seostub enamasti kergelt tolmuse ja kogukamat sorti raamatuga, mille järele sirutatakse käsi vaid siis, kui vaja. Aga see uus autoentsüklopeedia – lubatakse rõõmu valmistada tervelt 12 köitega – pole teps mitte mingi kuivik. Piltidega pole koonerdatud, aga see ei lörtsi kuidagi teabe hinnalisust. Ega tegemist pole ju sõnastikuga.

Minul kui 1980ndate lapsel jooksis seda lugedes silme ees mälestuste virvarr. Piisas Ferrari Testarossa pildist, kui meenus, kuidas hiilisin uneaega eirates koridoris teleri poole, sest vanemad vaatasid Soome televisiooni lahkel vahendusel «Miami Vice’i». Jäin muide vahele. Aga lubati vaatama. See, kui Daytona (millega oli taga aetud ajastu teisi pärle Corvette’i ja Lamborghini Diablot) õhku lasti ja kui Testarossa välja toodi… Või mida tähendas Mossede, Žigulide ja Volgade maailmas elades K.I.T.Ti nägemine… Seda oli vaja ise läbi elada. Loodetavasti leiab iga lugeja endale siit lektüürist sama võrdväärselt mällu jäänud hetke.

Uskumatu, mida 1980ndad meile ikka andsid. Nelikvedu, IKEA-sõbralikud Volvod, turvavarustuse pealetung (raudse tervisega mehed lõikasid «köied» ära, et ei peaks tüütusi kasutama), pliivaba bensiin ja voolujoonelisus on vaid mõned märksõnad. Nelikveost rääkides ei saa muidugi üle ega ümber Audi Quattrost, mis muutis maailma. Mitte ainult rallimaailma. Kes pole kunagi näinud Ari Vataneni Pike’s Peaki sõitu, võiks ju täitsa vaadata.

Ahjusoojast teatmeteosest saate teada, mitme Porsche 911 hind oli Veyroni eelkäijal Porsche 959-l, kellel oli Euroopas ABS baasvarustuses esimesena (S-klassil või Scorpiol?), kelle õhutakistustegur oli väiksem (Audi 100, Mercedes 190 või Opel Omegal?) ja nii edasi ja edasi. Pärast saate teistele öelda, et lugesite entsüklopeedia kaanest kaaneni läbi. Nii et pange Jan Hammer või Phil Collins taustale musitseerima ja nautige. Mehed teavad, millest kirjutavad.

4x4 reisid

Elu läbi kolme silma

/ Erik Prozes

Autor Väino Laisaar

Väljaandja Helios Kirjastus, 2016, 304 lk

Väintsi (Väino, veel vähem hr Laisaar, ei saa nii muhedalt vestva reisiselli kohta öelda) lugusid sisse ahmides lööb nii autoreisikauge kui ka kogenud matkahundi sõõrmetesse diislihõngu ning tekib tunne, et oled ise selle seltskonnaga elule taaskäivitust tegemas käinud. Muide, just sellise tooniga, hingekriipivalt isiklikult, raamat algabki. Kui oled maas ja madalamale enam ei vaju, on aeg tõusta. Taaskäivitada. Krokodillid appi võtta. Mõni tõuseb püsti, mõni ronib redelipulk haaval kõrgemale, Väints pani raketiga nagu kuulus vuntsidega parun. Maailmakuulsa persooni raamatuid lugedes on alati hindamatuks lisadetailiks autori hääl, millega teksti endale peas jutustad. Kõik tundub kuidagi ehtsam. Ja Väintsiga on sama lugu. Tema telesarjad on hääle pähe söövitanud ja lugedes on isegi kõnemaneeri variatiivsed eripärad järjekindlalt kaasas. Muide, raamat annab igati eheda ja värvika kogemuse ka siis, kui te pole autori suust piuksugi kuulnud. Nii et telesarjad pole kohustuslik soojendusharjutus.

Ühiste kaante vahele pandud kuues reisikirjas on suur osa mängida inimestel, kes näitavad end me liigi parimast ja halvimast küljest. On uusi sõprussuhteid, on ähvardusi, on abivalmidust ja äärmist põikpäisust. Igas külas on keevitaja ja keevitusega parandab kõike. Ainult puksid nutavad. Nii mõnigi asi loksutab vaatenurga paika neil, kelle arust on elu äärmiselt ebaõiglane juba siis, kui uusima nutitelefoni ootejärjekord ulatub paari nädalani.

Aastatega rikutud ja ära hellitatud huumorimeel on andnud üha vähem põhjust südamest naerma pursata (lähedalasuvate inimeste rõõmuks), aga selle raamatu lugemisel neid rõkkavalt kõlavaid naerupaugatusi ikka tuli. Mitu korda.

Nagu heale reisikirjale kohane, tuleb huvitavaid fakte uksest ja aknast. Millest sõltub panga võimekus raha vahetada? Mida tähendab Mongoolias «lähedal»? Kuidas rikastasid Maarjamaa rändurid mongolite folkloori? Mis või kes on zimnik? Miks pool Abezi küla sohu kinni jäi? Kes on moška? Kas -30 kraadi tähendab, et on külm või alles läheb külmaks? No ja nii edasi.

Lõpu poole on näha teatava väsimuse ja tülpimuse märke. Kaua sa ikka jaksad. Eriti veel sellise tempoga. Mõni ei jaksa kuus üle korra Otepääle sõita. Võtab kaua aega ja tee on üksluine. Selle kõrval on 25 000 km täiesti adumatu mõõde. Kellele Venemaa avarused võõramad on, kujutage võrdluseks ette, et sõidate autoga Eestist Austraaliasse ja tagasi. Või 90 korda Tallinnast Riiga. Aga kõik ei lõpe kuskil ahastuse küüsis. Nagu algas. Tulevikus terendab midagi väga lahedat.

Verstappeni tulipäisus sundis vormel-1 sarja juhte reegleid karmistama

Vormel-1 sarja juhtkond otsustas neli etappi enne hooaja lõppu karmistada reegleid, mis puudutavad möödasõite ja nende takistamist. Suuresti Red Bulli sõitja Max Verstappeni ulja sõidumaneeri tõttu on nüüd oma kohta kaitsval sõitjal keelatud pidurdusmaal suunda muuta, vahendab BBC.

Hollandlane on tänavu mitu korda kaasvõistlejate pahameele ära teeninud, sest takistab möödumist üsna agressiivselt. FIA võidusõidudirektor Charlie Whiting pidi ka USA etapi eel kuulma konkurentide kurtmist, et Verstappen põhjustab sel moel jätkates peagi suure avarii. Sestap otsustatigi, et seesugused liigutused on nüüdsest keelatud.

Ungaris ja Belgias kaitses Verstappen oma kohta agressiivselt Ferrari sõitja Kimi Räikköneni, viimasel etapil Suzukas aga Mercedesel kihutava Lewis Hamiltoni vastu. Kui Hamilton pidi Suzukas Verstappeni manöövrite tõttu šikaani otseks sõitma, andis Mercedese tiim hollandlase käitumise osas sisse ka protesti, kuid võttis selle siis Hamiltoni enda palvel tagasi.

Sõitjatele valmistavad Verstappeni tegutsemise puhul meelehärmi kaks asja – esiteks pidurdusmaal suuna muutmine ning teiseks «oota-ja-reageeri» võtted ehk hollandlase komme vaadata, kummalt poolt konkurent mööduma hakkab, ning alles seejärel teda blokeerida. Paljude sõitjate arvates on tegu väga ohtliku sõidustiiliga, mis jätab neile kokkupõrke vältimiseks väga vähe võimalusi.

Seni on Whiting kahel korral Verstappeniga nelja silma all vestelnud, kuid samas tunnistanud, et hollandlane pole otseselt ühegi reegli vastu eksinud. Kasvav rahulolematus sundis teda nüüd siiski teiste sõitjate survele järele andma. Sõitjate ühenduse juht, neljakordne maailmameister Sebastian Vettel sõnas, et tegelikult on asi väga lihtne.

«Kui mina vormel-1 sarjaga liitusin, oli kirjutamata reegel, et niimoodi möödasõitu ei takistata. Viimasel ajal on rajal tekkinud olukordi, kus sõitja pääseb puhtalt. Nii et seni on sõnum ühene – kõik võivad nii teha. See on vale ja nagu me äsja omavahel arutasime, on õnnetus vaid aja küsimus. Seetõttu arvan, et tegemist on hea otsusega,» kiitis sakslane reeglite täpsustamise heaks.

Verstappen ise võttis otsuse vastu rahulikult. «On nagu on. Hea, kui on selgelt paika pandud, mida võib teha ja mida mitte. Mina sõidan vaid võidu, eks siis ole näha, kuidas mul õnnestub vajadusel kohta kaitsta ja kuidas see võidusõitu mõjutab,» sõnas 19-aastane hollandlane.

Purjus juhti takistanud mees sai autolt löögi

Harjumaal Vaida alevikus juhtus ööl vastu eilset liiklusõnnetus, kus alkoholijoobes ja juhtimisõiguseta mees tagurdas otsa temast vanemale mehele, kes väidetavalt püüdis enne takistada tal edasi sõitmast.

Liiklusõnnetus juhtus laupäeval kell 02.15 Vaida alevikus, kus alkoholijoobes ja juhtimisõiguseta 18-aastane mees esialgsetel andmetel tagurdas sõiduautoga Mercedes-Benz E220 ning tabas sõiduki avatud uksega 28-aastast meest.

Sama mees püüdis eelnevalt sõidukilt eemaldada süütevõtit, takistamaks joobes juhil edasi sõitmast. Juht sõidukiga lahkus sündmuskohalt ja peeti hiljem politseipatrulli poolt kinni.

Jalakäija toimetati Põhja-Eesti regionaalhaiglasse. Sündmuse täpsemad asjaolud on selgitamisel.

Täna: teist võitu jahtiv Kalev kohtub Ühisliigas Minski meeskonnaga

Kalev/Cramo korvpallimeeskond läheb täna Ühisliigas vastamisi Tsmoki-Minski meeskonnaga. Kohtumine algab Valgevenes Eesti aja järgi kell 15.00, Postimees hoiab lugejaid selle käiguga kursis.

Enne mängu:

Kalev ja Tsmoki on varem Ühisliigas kohtunud neljal korral ning mõlemal on kirjas kaks võitu. Viimati mängiti aprillis Tallinnas ning siis oli Kalev tänu Rolands Freimanise 31, Gregor Arbeti 17 ja Shawn Kingi 15 punktile parem 81:73. Minskis mängiti viimati 9. jaanuaril ja Tsmoki võitis suurelt 100:77, Kalevi parim oli 15 punktiga Rain Veideman.

Eelmise põhihooaja tabelis kogus Minski meeskond üheksa võitu ja lõpetas 12. kohal, võidu vähem saanud Kalev jäi kaks kohta tahapoole. Hooaeg varem jäi Kalev 13 võiduga esimesena joone alla, Tsmoki oli seitsme võiduga eelviimane. Toona sai Kalev lõpusekunditel Minskis valusa 88:89 kaotuse, kodumäng oli võidetud 93:84.

Sel hooajal on Kalevil kirjas võit ja kaotus, sest avamängus alistati võõrsil 86:72 Permi Parma. Teises kohtumises püsiti Peterburi Zeniti vastu mängus kuni teise poolaja alguseni, ent lõpuks tuli tunnistada vastaste 89:73 paremust. Tsmoki alustas 58:71 kaotusega Zenitile, kuid seejärel võideti kodus 89:83 Saraatovi Avtodori.

Tsmoki parim korvikütt on senises kahes mängus keskmiselt 16,5 punkti visanud ning 5,5 korvisöötu andnud ameeriklasest tagamees Dru Joyce. Lisaks talle veavad meeskonda leedukas Laimonas Kisielius, serblasest keskmängija Dorde Gagic ja montenegrolane Nemanja Milosevic. Tsmoki ridadesse kuulub ka mõne hooaja eest Kalevis pallinud valgevenelane Pavel Uljanko.

Just Tsmoki ridadest saabus tänavuseks hooajaks Kalevisse valgevenelasest ääremängija Vitali Ljutõtš. Kalevi parim on senises kahes mängus olnud keskmiselt 19 punkti visanud, 5,0 lauapalli võtnud ja 5,5 korvisöötu andnud Demonte Harper, Ljutõtš on teda toetanud keskmiselt 14, Mickell Gladness 12,5 ning Rain Veideman 10,5 punktiga.  

Üks võimalus miljonist: jabur tehniline äpardus röövis Korjuselt võimaluse tiitlit püüda

Renault Sport Trophy sarjas kihutava Kevin Korjuse viimasedki võimalused sarja üldvõitu püüda kadusid Estorili ringrajal peetud kestvussõidus, kui eestlane pidi tehnilistel põhjustel katkestama. Probleemi põhjus oli sedavõrd jabur, et niisugust juhust tuleb ilmselt ette umbes ühel korral miljonist.

Korjus vajas Estorili etapilt, kus PRO-klassis jagati punkte nii kestvussõidu arvestuses kui ka eraldi pühapäevases PRO-klassi sõidus, lisaks enda heale tulemusele ka üldarvestuses juhtinud Pieter Schothorsti ebaõnnestumist. Kvalifikatsioonis suutiski eestlane Schothorsti edestada ja tõusis stardiga kolmandalt kohalt teiseks, kuid jäi õige pea raja äärde, sest autol kadusid käigud.

Nagu hilisem ülevaatus näitas, oli põhjuseks imepisike, umbes kolmemillimeetrise läbimõõduga asfalditükike, mis auto õhuvõtuavast sisse imeti. Ehkki selles pole midagi erakordset, sattus tükk sedapuhku kuidagi käiguvahetusmehhanismi ja blokeeris käiguvalitsa anduri. Selle tulemusel kadus Korjusel võimalus käike vahetada ja auto tuli raja äärde jätta, vahendab sündmuste käiku Korjuse Facebooki-lehekülg.

Täna peetavas PRO-klassi sõidus on Korjusel võimalus veel punktilisa teenida, kuid Schothorst on juba püüdmatus kauguses. Katkestamise tõttu langes eestlane PRO-klassi üldtabelis kolmandaks, temast möödus ka soomlane Markus Palttala. Schothorstil on enne viimast sõitu koos 141, Palttalal 93 ja Korjusel 86 punkti.

Endurance-arvestuses ehk kestvussõitude pingereas lõpetas Korjus hooaja neljanda kohaga, võitjaks krooniti 87 punktiga Palttala ja Fabian Schiller. Teise koha sai aasta alguses Korjusega autot jaganud rootslane Fredrik Blomstedt 82 punktiga ning kolmas oli 78 punktiga Miguel Ramos. Korjus kogus 67 punkti.

Video: 18-aastase tulevikutähe iluvärav tõi Milanile võidu Juventuse üle

Jalgpalli Itaalia kõrgliigas alistas AC Milan koduväljakul 1:0 Torino Juventuse ja vähendas liidrikohal jätkava vastasmeeskonnaga vahet.

Kohtumise ainsa värava lõi 65. minutil 18-aastane Manuel Locatelli, saates karistusala nurgast pommlöögi Gianluigi Buffoni selja taha. Lisaminutitel kerkis Milani teiseks kangelaseks 17-aastane väravavaht Gianluigi Donnarumma, tõrjudes ristnurgast Sami Khedira kauglöögi.

Tabeli teisel kohal jätkav Milan vähendas vahet Juventusega, neil on nüüd 19 punkti. Seitsme võidu kõrvale teise kaotuse saanud Juventus on endiselt tabeliliider 21 punktiga. Kolmandal kohal oleval AS Romal on 16 punkti.

Vaata Locatelli iluväravat SIIT ja Donnarumma suurepärast tõrjet SIIT.

Eesti baaridaam Hirja Niit baarmenite maailmameistrivõistlustel hõbemedalil!

Jaapanis Tokios 16-21. oktoobrini toimunud baarmenite maailmameistrivõistlustel võidutses taas kahekordne baarmenite Eesti meister Hirja Niit.

Jaapanis Tokios 16-21. oktoobrini toimunud baarmenite maailmameistrivõistlustel võidutses taas kahekordne baarmenite Eesti meister Hirja Niit.

Rahvusvahelise Baarmenite Assotsiatsiooni (IBA) poolt ellukutsutud maailmameistrivõistlused toimusid tänavu juba 65-ndat korda, esimesel korral tuldi võistluseks kokku 1951. aastal kui eelmärgitud organisatsiooni seistme riigi poolt loodi. Tänaseks kuulub assotsiatsiooni 65 riiki ning iga-aastane oodatuim üritus on kindlasti baarmenite kokteilivõistlus.

Short Drink ehk Sour kategooria kokteilivõistlustel saavutas eestlane Hirja Niit oma kokteiliga auväärse 2. koha. Sama kategooria maailmameistriks krooniti Jaapani baarmen Kenji Tsubokura. Kolmanda koha saavutas armeenlane Stepan Abrahamyan.

Flairi finaali võitis Poola esindaja Marek Posluszny, teiseks tuli Hispaania showbaarmen Leonardo Galvez Calderon, kolmandaks flairis ennast Danielo Oribe Uruguayst. Eestlane Georgi Voomets kahjuks seekord finaalikohale ei jõudnud.

Maailma parimaks kokteiliks tunnistati superfinaalis Hirjaga koos võistelnud jaapanlase Kenji Tsubokura kokteil “The Best Scene.”

Venus Club ja Jahtklubiresto üks omanikke ja baarmene Hirja Niit sai pääsme baarmenite maailmameistrivõistlustele kevadel, kui ta võitis siinsed EBA poolt korraldatavad Eesti meistrivõistlused.

Hirja tõi võistlustel inspiratsiooniallikatena välja Jaapani uhked kirsiaiad ning sidus oma kokteili koostisosad teatavaks sillaks Jaapani ja Eesti vahele. Hirja on saavutatu üle õnnelik ning väga tänulik oma toetajatele ja kaasaelajatele.

EBA president Margit Kikas: “Eesti on pääsenud maailmameistrivõistlustel juba  viimasel viiel aastal järjest medalikohtadele. Seega võib julgelt väita, et Eesti baarmenid on maailmas väga hinnatud kokteilimeistrid.”

Tänavusest võistlusest võtsid osa 57 riigi rahvusvaheliste baarmenite võistluste võitjad, keda hinnati nii kokteilide valmistamise, tehnika kui joogi maitse osas.

EBA asutati 26. mail 1994 Viru hotellis.

Alates 1995. aastast toimuvad igal aastal EBA meistrivõistlused, mille võitja esindab Eestit alates 2000. aastast rahvusvahelisel kokteilide maailmameistrivõistlusel. EBA on alates 1999. aastast IBA täisliige.

Hirja Niit 2. koha kokteil maailmameistrivõistlustel:

The Queen of Cherry

4 cl Angostura 1919

2 cl Luxardo Marachino

1 cl Teisseire Elderflower

2 cl lime juice, fresh

1 Egg white, white

2 Dashes Fe Brothers Cranberry Bitters

Tallinnas esineb kitarrivirtuoos Estas Tonne

 

 

7. novembril toimub Vene Kultuurikeskuses kontsert “Bridging The Worlds — Ühendades Maailmu”, kus publiku ette astub maailma kitarrivirtuoos Estas Tonne koos Pepe Danza ja Dimitri Artemenkoga. Tegemist ehk polegi lihtsalt kontserdiga, vaid kirjeldamatu väravaid avava muusikalise kogemusega, mida igaüks kogeb omanäoliselt ja unikaalselt just selles kohas ja sellel hetkel.

Sügisturneel olev Estas Tonne on öelnud, et tema ise ei mängigi, vaid see kõik sünnib läbi meie kõigi ja saabub läbi tema käe — ühendades erinevaid maailmaruume.

Tema muusika on mitmekesiste stiilide peaaegu märkamatu üksteise sisse sulamine, andes tõuke võimsale sisemisele ärkamisele.

Joseph “Pepe” Danza on unikaalne nähtus tänapäeva põlvkonna muusikute hulgas, ta on omandanud laia kultuurilise mitmekülgsuse ja teda on kutsutud “maailmamuusika kehastuseks” ja “ekstreemseks multiinstrumentalistiks”.

Tema pillide kogumikus on üle 300 instrumendi: löök-, puhk- ja keelpillid ning mõningad peaaegu tundmatud instrumendid, lisaks spetsiaalselt Pepele tehtud ainulaadsed käsitööpillid, sealhulgas Eestis valminud kannel.

Eestist pärit Dimitri Artemenko on erakordselt delikaatne ja tundlik muusik, kes on liikunud läbi mitmete muusikažanrite ja -stiilide enne, kui leidis tee enda unikaalse heli juurde.

Dimitri kasutab kaht viiulit — akustilist ja elektrilist — mis teeb tema helipaleti väga eredaks ja mitmekülgseks.

Estas Tonne, Pepe Danza ja Dimitri Artemenko maailmad kohtuvad ja ühilduvad 7. novembril Vene Kultuurikeskuses.

Reformierakondlane: meie võitlused paistavad väljast suuremad kui seest

Reformierakonna Viljandi piirkonna juhi Madis Timpsoni sõnul on jutud selles parteis käärivast suurest võimuvõitlusest üle pingutatud.

Nii Keskerakonnas kui Reformierakonnas käib praegu võimuvõitlus. Keskerakonnas on asjad üpris mustvalged, aga Reformierakonnas märksa keerulisemad. Madis Timpson, palun selgitage, mis toimub.

No Keskerakonna kohta ei tahaks ma eriti midagi öelda. Aga mis puudutab Reformierakonda, siis meie võitlused paistavad väljast oluliselt suuremad kui seest. Mina küll erakonna liikmena ei tunneta, et meil oleks teab mis suur lõhe, kus vastandlikud jõud hirmsasti rivaalitsevad.

Erinevaid arvamusi on meil alati olnud, ainult NLKP-s oli üks arvamus. Mina pean normaalseks, kui inimesed eri teemadele erinevalt lähenevad ning enne otsuste langetamist vaidlevad.

Mulle on kõrvalseisjana jäänud mulje, et nüüdseks võimule saanud nooremad reformierakondlased ei talu seda, et Siim Kallas on aktiivses Eesti poliitikas tagasi.

Mina ei tea, kas ta nüüd ikka on nii tagasi. Eks Siim pea mõtlema, mida ta tahab teha ja saavutada. Jah, presidendivalimiste aegu oli Reformierakonnas neid noorema põlvkonna poliitikuid, kes eelistasid kandidaadina Marina Kaljuranda, aga mind küll Siimu tagasitulek ei häiriks.

Äkki polegi nii suure poliitilise kogemusega mehel nagu Kallas Eestis kohta? Nii peaministri kui presidendi ametikohaga läks tal halvasti ja seda ei kujuta ilmselt keegi ette, et ta järgmisel sügisel Viimsi linnaosavanemaks kandideeriks.

Vastab tõele, et kahel suurel katsel on tal viltu vedanud, kusjuures eri põhjustel. Mina ei tea, mida ta sisimas tahab. Aga jah, ka mina ei kujuta teda ette linnaosavanemana.

Kuidas teie arvates on Taavi Rõivas peaministri ja erakonna esimehena hakkama saanud?

Ma ei näe tema puhul põhjust eriliseks kriitikaks. Niipalju kui mina olen kõrvalt vaadates aru saanud, on Taavi olnud välismaal Eestile väga hea müügimees. Ja olgem ausad, nii väikese riigi puhul tulebki järjekindlalt seda tööd teha.

Reformierakonna esimehena... No ma ei tea...

Küsin seda sellepärast, et viimasel ajal on ikka ja jälle kuulda olnud väiteid, et Rõivas on liiga pehme ja otsustusvõimetu.

Tema juhtimisstiil on suunatud kompromissi otsimisele. Aga see ei tähenda, et ta pehme oleks. Mina ei saa aru, kust tuleb ihalus nõukaaegsete kolhoosiesimeeste või autobaasi direktorite stiili järele. Peaminister ei peagi tegelema mingite majade ja kruntide jagamisega.

Väga pikka aega on elanud legend, et Reformierakonda tüürib kõige rohkem hoopis Rain Rosimannus. Kui palju on selles varem tõtt olnud ja mis positsioon tal praegu parteis on?

Kahtlemata on Rain väga võimekas ja tark inimene, aga tema roll on ilmselgelt üle müstifitseeritud. Tegelikult ei ole Eesti poliitikas nii mõjuvõimsaid halle kardinale.

Lõpetuseks võiksime juttu teha Viljandi reformierakondlastest. Kuivõrd tugevalt te end tunnete maakonnakeskuses, mõeldes 2017. aasta kohalikele valimistele? Seni pole teie nimekirjas uusi ja noori nägusid eriti näha olnud.

Ma ei ole sellega päris nõus. Kui võrrelda meie nimekirja 2009. ja 2013. aastal, on erinevus märgatav ning ma ei oleks väga kindel, et teistele erakondadele tuli noort täiendust rohkem. Seda võin küll lubada, et järgmisel aastal on meil neid märksa enam.

Teisalt ma ei vaidle vastu, et uute inimeste toomine kohalikku poliitikasse pole lihtne. Väga ei viitsita ühiskondlikku vastutust võtta. Parema meelega vedeletakse vabal ajal ujulas mullivannis. Poliitika pole eriti popp hobi. Eks sellest pea ka aru saama, sest üldiselt pole eesti inimestel kombeks poliitikutele nende saavutuste eest aitäh öelda. Küll aga ollakse kritiseerides väga helded.

Rait-Riivo Laane aitas uue koduklubi teise järjestikuse võiduni

Eesti korvpallikoondises varumängujuhi kohta täitnud Rait-Riivo Laane koduklubi Pireuse Ethnikos alistas Kreeka tugevuselt teises liigas võõrsil Ateena Pagrati 81:80.

Laane arvele jäi kuus punkti, Pireuse meeskonna resultatiivseim oli Anastasios Antonakis 21 punktiga.

Hooaja avamängu kaotanud Ethnikos on nüüd võitnud kaks mängu järjest. Pagrati on kogunud ühe võidu ja kaks kaotust.

Rosbergi jälitav Hamilton stardib USA etapile esikohalt

Homme Austinis sõidetavale vormel-1 sarja USA etapile stardib esimesena tiitlikaitsja Lewis Hamilton. Teise koha sai kvalifikatsioonis Hamiltoni meeskonnakaaslane Nico Rosberg, kes kaotas britile 0,216 sekundiga.

Enne nelja viimast etappi on Rosbergi edu Hamiltoni ees 33 punkti. Kui Hamilton võidaks kõik neli etappi, piisaks Rosbergile ka teistest kohtadest.

Teine rida kuulub Red Bulli pilootidele Daniel Ricciardole ja Max Verstappenile, viiendalt ja kuuendalt kohalt lähevad rajale Ferrari sõitjad Kimi Räikkönen ja Sebastian Vettel. Homne võistlus algab Eesti aja järgi kell 22.

Kogu stardirivi:

Tänak järgmise aasta Fordist: ausalt, see on väga eriline auto

Sel hooajal DMACKi rallitiimis sõitev Ott Tänak on viimasel ajal usinalt testinud uute reeglite järgi kohandatud 2017. aasta M-Spordi Ford Fiesta WRC autot ja seni on masin talle väga hea mulje jätnud. Suure tõenäosusega kolib eestlane järgmisel hooajal tagasi just M-Spordi ridadesse.

«Uus auto on suur samm edasi. Saan ausalt öelda, et tegemist on väga erilise masinaga. Sellel on nii palju potentsiaali - kui olen autot testinud, siis meie praegune WRC masin tundub uue kõrval N-rühma sõidukina,» rääkis Tänak väljaandele Autosport.

«Aerodünaamika on uskumatu. See on isegi parem, kui ma oleks osanud loota. Loomulikult on ka 2016. aasta masinatel survejõudu, aga nüüd tunnen teatud kiiruseni jõudes, et autot surutakse tõepoolest vastu maad. See on imeline,» lisas ta.

M-Spordi boss Malcolm Wilson on samuti arengutega rahul. «Oleme juba pikka aega näinud, kuidas see masin valmib ja võistluskõlbulikuks voolitakse. Väga hea tunne on näha seda teel sõitmas. Oleme sõitjatelt saadud tagasiside üle väga õnnelikud.»

2017. aasta Ford Fiesta WRC testimine Soome teedel:

Lähisuhtevägivalla ohver: küsid, miks ma seda suhet ei lõpeta ega ära tule

Olen lähisuhtevägivalla ohver juba pea 15 aastat. See on osa minu elust. Otsene füüsiline, materiaalne ja seksuaalne vägivald lõppes, kui tulin Pärnu naiste varjupaika. Ilmselt lakkab vaimne vägivald olemast, kui noorim laps on iseseisvunud. Lapsed on vahend, kuidas minu kunagine abikaasa saab mind jätkuvalt vaimselt terroriseerida.

Kooselu vägivaldse mehega suudab naise tunnetest teha külmunud lumepalli või hernetera. Soovisin olla kivi, et mitte midagi enam tunda. Mul ei tohtinud olla oma soove. Hingevalu oli nii lõputu, et muutusin iseenda varjuks. Tundsin end abituna, mees ja lähedased olid hukkamõistvad. Hirm ja usaldamatus võtsid otsustusjulguse. Vastutuse mõiste hägustub, sest sa vastutad selle eest, mida oled teinud või tegemata jätnud. Keha reageerib, otsustab ja töötab ainult ellujäämise režiimil.

Mõte, et see kõik juhtub kodus kui inimesele tavaliselt kõige turvalisemas paigas ja et vägivallatseja on ikkagi kunagi olnud väga armas inimene, halvab üdini.

Ja siis tuled sina ja küsid, miks ma seda suhet ei lõpeta ega ära tule.

Kust võtta see julgus, et minna ei tea kuhu? Tööle pole mind ammu lubatud. Mis saab lastest? Kust leian töö ja kodu? Miks tulla ära sealt, kus olen omandanud oskused toime tulla? Tean, kuidas end kaitsta löökide eest, tean, kuidas olla nähtamatu.

Ja siis küsitakse minult kohe esimesel ülekuulamisel, kas ma tahan kokkuleppemenetlust.

Minult oodatakse kiiret valikut, aga mul pole aimugi nendest paragrahvidest ja seadustest. Mu ümber on esimestel päevadel palju vormis ja vormita inimesi ja ma pean kõigile tõestama-tõestama-tõestama. Näen, et minu sõnades kaheldakse. Mind ei ole ammu keegi uskunud. Miks peaks nüüdki? Vägivallatseja on ju ideaalne sell igal kohtumisel ametnikega.

Nii olen nõus igale poole oma allkirja panema. Tahan pääseda, kõigest rahu saada.

Vaid mõnel meie seast jätkub julgust minna kohtusse. Ega nad vist teagi, mis katsumused seal ees ootavad. Need võivad kesta aastaid.

Kirjutan neid mõtteid enda ja Pärnu lähisuhtevägivalla ohvrite tugigruppi kuuluvate naiste nimel. Andke, palun, meile natuke aega! Püüdke mõista, mis meie elus toimunud on, ja aru saada, et sellest väljatulek on pikaajaline protsess. Küsige meie käest enne, kui annate hinnanguid meie eest. Me oleme olemas, iga neljas naine Eestis.

Haini Ilonen, Pärnu naiste varjupaigast

Liverpool võitis, Klavan platsile ei pääsenud

Inglismaa jalgpalli meistriliigas alistas Eesti koondise kapteni Ragnar Klavani koduklubi Liverpool kodus West Bromwich Albioni 2:1. Klavan väljakule ei pääsenud, taas oli Liverpooli keskkaitsepaariks Joel Matip-Dejan Lovren.

Liverpooli viis 20. minutil juhtima Sadio Mane, 35. minutil kasvas Liverpooli eduseis tänu Philippe Coutinho väravale kahekordseks. 81. minutil lasti üks värav tagasi lüüa, kui täpne oli Gareth McAuley.

Liverpoolil on nüüd koos Londoni Arsenaliga 20 punkti, aga Arsenali parem väravate vahe annab neile tabelis esikoha. Kolmas on 19 punktiga Manchester City, aga neil on üks mäng vähem peetud.

Neptuuni taga võib tiirutada senitundmata üheksas planeet

Neli kõige pikema tiirlemisperioodiga Kuiperi vööndi taevakeha osutavad oma liikumisega võimaliku planeedi olemasolule ja tagatipuks ka selle võimalikule asukohale.

Nii vahendas ERR-i teadusportaal Novaator Arizona ülikooli teadustulemusi, mida tutvustati Californias Pasadenas toimunud planeediteadlaste konverentsil. Teadlased märkisid, et arvutuste järgi kulub hüpoteetilisel planeedil ühe tiiru tegemiseks ümber Päikese 17 000 aastat ja selle orbiidi kõige kaugem ots on Päikesest enam kui 660 korda kaugemal kui maakera.

Kääbusplaneete ja tuhandeid komeedisarnaseid taevakehi sisaldav Kuiperi vöönd asub võimalikust planeedist enamjaolt umbes kümmekond korda Päikesele lähemal, aga on võimalik, et planeet mõjutab siiski mõnede sealsete taevakehade liikumist oma raskusjõuga.

Malhota ja kolleegid analüüsisid niisuguste Kuiperi vööndi kehade orbiite, mis on väga pikaperioodilised ja ekstsentrilised ehk tulevad aeg-ajalt Päikesele väga lähedale, kuid seejärel taanduvad väga suurtesse kaugustesse.

Kuidas seekaudu üheksanda planeedini jõuti, loe edasi Novaatorist. 

Video: Messi lõi üleminutitel võiduvärava, Barcelona staare visati pudeliga

Hispaania jalgpalli meistriliigas sai raske võidu Barcelona, kes alistas võõrsil Valencia 3:2. Külaliste võiduvärava lõi neljandal üleminutil penaltist Lionel Messi.

Messi viis Barcelona 22. minutil juhtima, aga Munir El Haddadi (52') ja Rodrigo (56') tabamused viisid ette omakorda Valencia. 62. minutil suutis Luis Suarez viigistada ja just uruguailane tõmmati üleminutitel karistusalas nii selgelt maha, et Barcelonale anti 11 meetri karistuslöök. Messi suutis penalti realiseerida ja seega tõusis Barcelona 19 punktiga tabeliliidriks. Tõsi, 18 punkti peal olevad Madridi klubid Real ja Atletico on pidanud ühe mängu vähem.

Pärast Messi penaltit juhtus üpris inetu intsident, kui pealtvaataja otsustas väravat tähistavaid Barcelona mängijad pudeliga visata. Kõige valusamalt sai pihta Brasiilia staar Neymar, oma osa sai ka Suarez.

Neymar karjub pärast Lionel Messi penaltit midagi pealtvaatajale...

...ja saab hetk hiljem pudeliga vastu pead. Fotod: AFP/Scanpix

Messi penalti ja selle järgnenud pudelisaaga:

Luiged lund veel ei luba

Tänavusügisene linnuränne on tavalisest mahedama ilma tõttu olnud mõneti erandlik ja hilisem. Kured läksid küll „õigel” ajal – neil ju vaja kaugemale, Aafrikasse jõuda, aga haned on alles meie kandis ja luiged saavad osalt veel Põhjala järvedelgi viibida, kuid on meie läänerannikule jõudnud juba tuhandetena.

Ilmaennustajad ei arva kõvemat külma tulevat detsembriski, nii et talve Euroopas veetvatel lindudel meilt ärarändega kiiret pole.

Luiged on oma suuruse ja sulestiku poolest ühed silmapaistvamad linnud. Veel kuus aastakümmet tagasi nähti neid Eestis peaaegu üksnes kevadel ja sügisel. Need olid meist põhja ja kirde pool pesitsevad laulu- ja väikeluiged, kes siit läbi rändasid ja toidu suhtes sobivatel merelahtedel, harvem järvedel mõne nädala peatusid. Kuna nende arv küündis kümnetesse tuhandetesse, siis püsisid nad jahilindude kirjas, hoolimata loodusesõprade protestist. Linnu-uurijate taotlusele kehtestada luigejahikeeld Matsalu lahel vastati, et jahimeeste abistamine annab seal rannarahvale arvestatavat tulu ...

Luiged on suured linnud: kühmnokk-luige pikkus 125 kuni 170 cm, tiibade sirulaius kuni 2,4 m, isaste kaal kuni 16 kg, emastel 10 kilo ümber. Laululuigel on pikkust üle pooleteise meetri, tiibade sirulaius on 2,2 kuni 2,4 m, kaal 8 kuni 15 kilo. Väikeluiged on märksa pisemad – nende pikkus on kuni 125 cm, tiibade sirulaius 1,8 kuni 2,1 m ja kaal 5 kuni 9 kilo. Luikede kogukus nõuab lendu tõustes pikka hoovõttu – lausa mööda vett jooksmist.

Kindlaim moodus luiki määrata on noka järgi. Laululuige ülanokk on enamjaolt kollane ja tipuosa must. Väikeluige nokk on tavaliselt musta värvust ja ülanokk on kollane vaid tüvikuosas (umbkaudu veerandi noka pikkusest). Kühmnokk-luige ülanokk aga on hoopis oran˛punane ja isastel musta laubakühmuga.

Ka häälitsuste järgi saab luiki eristada. Kühmnokk-luiged on tummad, ent lennul teevad nende hoosuled valju vuhisevat heli. Laululuikede kluugutamine on 3–4silbiline trompetiheli, väikeluikedelt kuuleme kaht lühikest poolklähvivat lühituututust.

Eesti lindude nimistus on neli liiki luiki. Peale eelloetletute nähakse aeg-ajalt mõnd mustluike. Need on Austraaliast Euroopasse ilulindudeks toodud ja linnutarandikes peetud ning sealt pagenud lindude järglased; Lääne-Euroopa vabas looduses pesitseb mitmeid väikesi kolooniaid.

Eelmise sajandi alguveerandil pesitses üks paar kühmnokk-luiki Kuressaare lähedal Linnulahel ja seejärel kulus kolmkümmend aastat, enne kui see liik Eesti looduses jälle kanda kinnitas. Esialgu pesitseti merelahtede roostikus, siis hõivati mitmed saarekesed ja asuti ka suurematele järvedele. Nüüdisajal küünib kühmnokk-luige haudepaaride arv meil juba üle 4000, nii et nad on valge-toonekure ja sookure kõrval ühed meie edukamad suurlinnud. Noored, mittepesitsevad linnud valendavad sadadesse ulatuvate parvedena suvi läbi madalatel merelahtedel ja kümnetena järvedel. Sama-aastased noored on aga hallid à la inetu pardipoeg H. C. Anderseni muinasjutus. Viimastel aastakümnetel on kühmnokk-luiged üliedukalt pesitsenud ka Lõuna-Soomes, kus alul arvati tekkivat olulisi elupaigatülisid samal ajal lõuna poole levivate laululuikedega – siiski jäid kardetud lahingud olemata.

Kühmnokk-luige levila hõlmab Euroopas põhiliselt Läänemere maid, aga neid on introdutseeritud muudessegi maailmajagudesse. Paiguti on nad seal ilulindudest muutunud tülilindudeks, kes tõsiselt häirivad teisi veelindude pesitsemist ja on USAs seepärast koguni lindpriideks kuulutatud.

Veel poole sajandi eest ainult läbirändajatena tuntud laululuiged on viimastel kümnenditel leidnud sobivaid pesapaiku Eesti rabajärvedel ja suurtel laugastel, hiljem järjest enam ka varjulistel väikejärvedel. Nende hulk küünib meie juhtiva luigeuurija Leho Luigujõe andmetel praegu juba veerand tuhande paarini. Läbirändavate laululuikede arvukus aga ilmutab pidevat langust, sest põhilised pesitsusalad lõunapoolses tundravööndis ja taigajärvedel on seal järjest suureneva majandustegevuse surve all. Kogu levialal – Islandist Anadõrini hinnatakse liigi koguarvuks 180 000 lindu. Luiki rangelt kaitsvas Soomes aga on laululuige, Soome rahvuslinnu pesitsemine järjest rohkenenud ja kolmveerand sajandiga on nende arvukus kasvanud 250kordseks – kuue tuhande paarini.

Väikeluige pesitsuslevila hõlmab Euraasia arktilisi tundraid Kanini poolsaarest Jenissei suudmelaheni ja Leena suudmest Tšuktšimaani (vahepealselt aladelt on ta peaaegu hävinud). Läänepoolsed asurkonnad (neid säilinud vaid 18 000 isendit) rändavad talveks Briti saartele, Madalmaadele ja Normandiasse, vähesel hulgal ka Vahemere äärde Lioni lahel ja Aadria merel ning Mustale merele. Tihtipeale laskuvad väikeluiged hanede kombel toituma rohumaadele. Nende sugulased aga küünitavad endale toitu ikka veekogu põhjalt, mõnikord end lausa tirelseisu ajades, nii et vaid sabapool ja jalad paistavad.

Väikeluikede olulisim rändetrass kulgeb läbi Eesti, mis paneb meie linnuteadlastele kohustuse liiki uurida ja kaitset korraldada. Liigi tutvustamiseks korraldasid maaülikooli ornitoloogid 10. oktoobril Tartus luigekonverentsi ja perepäeva, millel kuulati ettekandeid ja lennutati luigekujulisi tuulelohesid. Veelgi põnevamat selle luigeliigi rändeseikadest võib ilmneda inglanna Sasha Denchi uurimislennust läbi 11 riigi. See väikeluikede uurimise entusiast startis 19. septembril Petššora jõe suudmealalt paraplaani ehk tiibvarjuga, et lauelda koos luikede rändevooluga kuni nende talvituskohtadeni Inglismaal. Eelmisel nädalal jõudis ta Novgorodi kanti, kus Ilmeni järv on üks olulisi rände-vahepeatusi laulu- ja väikeluikede rändeteel. Edasine teekond läbib sel nädalal ka Eestit: Luhamaalt üle Võru, Tartu ja Kesk-Eesti Matsalu lahele ning sealt piki läänerannikut Riia poole. Kindlasti juhtub keegi lugejaistki seda lennuretke uudistama.

Kangert: loodetavasti on tänane edu millegi suure algus

Täna Abu Dhabi velotuuri kolmanda etapi võitnud jalgrattur Tanel Kangert ütles portaalile Cyclingnews.com, et loodab järgmisel aastal senisest rohkem tulemuste peale sõita ja tänane edu näitab, et ta on ilusateks esitusteks võimeline.

Aastaid on Kangert pidanud aitama Astana liidrit Vincenzo Nibalit, aga itaallane siirdub järgmisest hooajast uude Bahrein-Merida klubisse. Loomulikult ei hakka Kangert otseselt Nibali kohta täitma, aga varasemast rohkem võimalusi peaks eestlasel tekkima küll.

«Järgmisel aastal asjad muutuvad. Meil on häid sõitjaid, näiteks Fabio Aru, aga loodan ise rohkem tulemusi teha. Ma ei tea veel oma programmi, aga mind huvitaks ühenädalased velotuurid nagu Dauphine või Šveitsi tuur, kus on ka mägiseid etappe. Lisaks tahaks suurtuuridel kokkuvõttes hea koha peale sõita. Loodetavasti pole tänane edu lihtsalt suur päev minu karjääris, vaid millegi suurema algus,» rääkis Kangert.

Täna kehastus hoopis Nibali Kangerti abiliseks, sest itaallane pole veel Rio olümpial saadud rangluumuruust sajaprotsendiliselt taastunud ja Kangerti seis on praegu parem. «Ma tean, et meeskonna tänamine kõlab nagu klišee, aga täna tahaksin Astanat tõesti tänada, sest mul oli vabadus teha, mida tahan. Mul on ka varem olnud võimalusi midagi ilusat korda saata, näiteks kaks aastat tagasi sihtisin Vueltal üldarvestuses kõrget kohta, aga jäin haigeks. Siin liidriks tõusmine on minu jaoks päris eriline,» sõnas Kangert.

30 vatti ja 30 sekundit

Vändrast pärit Kangert ründas koos Sky meeskonna ässa Nicolas Roche'iga pika lõputõusu peal umbes kuus kilomeetrit enne lõppu. Kolm kilomeetrit hiljem lükkas ta korraks sisse järgmise käigu ja Roche ei suutnud spurdile vastata.

Lõpuks edestas Kangert Roche'i 17 sekundiga ja kokkuvõttes on tema edu iirlase ees 21 sekundit. Et homne etapp on viimane ja see peetakse siledal Abu Dhabi vormelirajal, siis suure tõenäosusega on Kangerti näol tegu ka Abu Dhabi tuuri üldvõitjaga.

«Roche on sellel tuuril Sky liider ja ta ütles mulle sõidu ajal, et hoiab mul silma peal. See tähendas, et ta tahab võita ja seega hakkasin ka ise teda jälgima. Proovisin tõusul ühtlast tempot hoida. Teadsin, et jõuan teha ühe rünnaku ja arvutasin välja, et kui ma panen 30 sekundiks 30 vatti juurde, siis ei pruugi ta sellele tempole vastu pidada. Õnneks nii läkski,» selgitas Kangert tänast taktikat.

Karikakaitsja Kehra jõudis poolfinaali lävele

Eesti meeste käsipalli karikavõistlustel alistas karikakaitsja HC Kehra/Horizon Pulp&Paper veerandfinaali avamängus esiliigas mängiva Tartu Ülikool/Glassdrive'i 37:27.

Tartlased suutsid Lähte Spordihoones peetud kohtumise avapoolaja võita 17:15, kuid teisel poolajal pani Kehra oma paremuse maksma.

Kaspar Lees viskas Kehra parimana 9 väravat. Marko Slastinovski ja Dmytro Yankovskyi lisasid 7 tabamust. Margo Piksööt oli Tartu parim 11 väravaga.

Korduskohtumine peetakse 2. novembril kell 19:00 Kehra Spordihoones.

1/4-finaalid:

Põlva Serviti - Viimsi/Tööriistamarket 80:60 (40:30; 40:30)

HC Tallas - HC Tallinn 21:23

SK Tapa - Viljandi HC 21:35

Tartu Ülikool/Glassdrive - HC Kehra/Horizon Pulp&Paper 27:37

Kohila võrkpallinaiskond tegi ajalugu ja pääses Meistrite liigas teise ringi

Eesti viimaste aastate edukaim võrkpallinaiskond Kohila VK/E-Service tagas Meistrite liigas edasipääsu teise eelringi, kui võõrsil suudeti Montenegro klubi Bari Lukat võita geimidega 3:2. Kodus oldi Balkani klubist paremad 3:1.

Esimese geimi võitis kodunaiskond 25:18, aga teises geimis oli parem Kohila 25:19. Kolmas geim kuulus taas Barile 25:18, aga neljanda geimi suutis võita Kohila 25:22. Edasipääsuks piisaski Kohilale kahest geimivõidust, aga hea emotsiooni toel alistati Bari ka viiendas geimis 15:13.

Bari Luka on Montenegro ajaloo edukaim võrkpallinaiskond, kes on Euroopa klubisarjades kaasa teinud alates 1990. aastate keskpaigast. Riigi meistritiitleid on klubil kokku seitse, karikavõite kuus.

Ajalugu tegi Kohila juba sellega, et osaleb esimese Eesti naiskonnana Meistrite liigas, esimesest eelringist edasi pääsemine on seega taas oma nime ajalukku kirjutamine. Teises ringis minnakse vastamisi Serbia klubi Belgradi Vizuraga.

Post ja uus leegionär vedasid Rakvere Tarva magusa võiduni

Eesti korvpalli meistriliigas alistas Rakvere Tarvas võõrsil TLÜ/Kalevi 65:61. Tarval on koos kaks võitu ja kaks kaotust, TLÜ/Kalev pole nelja mänguga veel võiduarvet avanud.

Tarvas viskas viimastel momentidel küll ohtralt vabaviskeid mööda, aga FIBA eurosarjas mängiv TLÜ/Kalev ei suutnud tekkinud võimalusi ära kasutada.

Tarva resultatiivseim oli Siim-Markus Post 17 punktiga, uus võõrleegionär Justin Baker panustas võitu 14 punkti ja kuue lauapalliga. TLÜ/Kalevile tõi Reimo Tamm 14 punkti.

Vaata järele: Tallinn Fashion Weeki glamuurne lõpuõhtu

Täna jõuab lõpule Tallinn Fashion Week. Vaata Postimehe otseülekannet!

Laupäev 22.10

18.00 Kriss Soonik

20.00 Baltman: Born Fearless

Põltsamaa gümnasistid õpivad ka häkkimist

Haridus- ja teadusministeerium valis tänavuse aasta haridusteoks küberkaitse õppesuuna Põltsamaa ühisgümnaasiumis. Et aimu saada, mida gümnasistid seal õpivad, käis Tartu Postimees küberkaitsetunnist osa saamas.

Enne tunni algust sõnas küberkaitseõpetaja ja kooli IT-spetsialist Ats Teppan, et tunniteema pole ehk leheloo jaoks väga atraktiivne. Selle saateks ladus ta lauale viis traadita interneti ruuterit ning selgitas, et nüüd tuleb 11.b klassi õpilastel hakata neid seadistama.

Hetkeks tekkis tõesti tunne, et ei sünni midagi märkimisväärset, sest ruuteri seadistamine on ju juhendi järgi üsna lihtne ettevõtmine. Tunni käigus selgus, et päris nii see ikka pole.

Kuigi nimetus küberkaitse kõlab tavainimesele üsna kosmiliselt, on ses tunnis rohkem elulähedust, kui esmapilgul tundub.

Ruuter turvaliseks

Nimelt on tavakasutajal kombeks, et vastselt soetatud ruuter lülitatakse sisse, laaditakse selle tarkvara CD-lt arvutisse, pannakse traadita võrgule nimi ja parool ning sellega asi piirdub.

Paraku pole selline teguviis võrgu turvalisuse huvides kõige õigem. Nii on lihtne kurjade kavatsustega inimestel võõrasse wifivõrku häkkida ning seda internetiühendust enda huvides kasutada.

Selle stsenaariumi vältimiseks nipitasid Põltsamaa ühisgümnaasiumi 11.b klassi õpilased ruuterite kallal teisipäevases küberkaitsetunnis üle tunni aja. Samm-sammult muudeti  ruuter turvalisemaks ja töökindlamaks, kui see oleks olnud tavaseadistusega.

«Need, kes kortermajades elavad, on kindlasti vahel tundnud, et wifi levi ja interneti kiirus peaks olema piisavad, kuid millegipärast ikka jooksevad netilehed aeglaselt lahti,» rääkis Ats Teppan.

Ta selgitas, et tavaliselt on selles süüdi teadmatu või hooletu ruuteriomanik, kes on seadistamise lõpetanud ruuterile nime ja parooli määramisega. Enamasti kipuvad ruuterid tehase seadistusega valima ühe ja sama kanali, millega netilevi edastada. Sellisel juhul hakkavad kortermajas üsna lähestikku asetsevad ruuterid üksteise tööd segama.

Põltsamaa ühisgümnaasiumi üheteistkümnendikud seadistasid õpetaja näpunäidete põhjal ruuteri nii, et häkkeritel oleks sinna keeruline sisse muukida ning netijagaja töötaks ka kortermajas teiste omasuguste kõrval tõrgeteta. Kuigi kulus terve tund, arvasid noored, et järgmisel proovimisel saavad nad ülesandega vähemalt kaks korda kiiremini hakkama.

Kuigi nimetus küberkaitse võib kõlada tavainimesele üsna kosmiliselt, on ses tunnis rohkem elulähedust, kui esmapilgul tundub.

Näiteks sõnas Põltsamaa ühisgümnaasiumi 11.b klassi noormees Sander Sults, et seadistab küberkaitses õpitu põhjal kodus julgemalt isiklikku arvutit ning on aidanud ka vanematel ja vanavanematel arvuteid turvalisemaks muuta.

Tema klassivend Mario Sild loodab, et küberkaitsetundides omandatu on talle suureks abiks kõrgkooli pääsemisel. «Tahan pärast gümnaasiumi lõppu Tallinna tehnikaülikooli minna,» tunnistas Sild.

Hea häkkimise kogemus

Kuigi sel teisipäeval tegelesid üheteistkümnendikud üksnes ruuterite seadistamisega, on nad küberkaitsetunnis õppinud ka häkkimist. Kuuldes, et õpilased on juba arvutihäkkeritena kätt proovinud, kerkib küsimus, kas parim kaitse on rünnak.

Ats Teppan selgitas, et eesmärk pole noori häkkima õpetada, vaid näidata, millised on veebilehtede või võrguseadmete nõrgad küljed.

«Järgmises tunnis me proovime näiteks nendesse samadesse õpilaste seadistatud ruuteritesse sisse häkkida,» täpsustas küberkaitseõpetaja. Ta selgitas, et halva häkkimise kõrval on olemas ka hea häkkimine, mida kasutavad luureagentuurid, näiteks FBI.

Põltsamaa ühisgümnaasiumi küberkaitseõpilased on vägagi teadlikud, mis juhtub, kui uudishimust kellegi arvutisse või andmebaasi sisse muukida. «Sellele järgneb kriminaalkaristus,» ütles 11.b klassi õpilane Andres Heiskonen resoluutselt.

Küberkaitseklassi taga asuvatel riiulitel seisavad droonid, mille praegused üheteistkümnendikud eelmisel õppeaastal kaitseliitlaste valvsa pilgu all ehitasid. On siililegi selge, et droonid pole just kõige odavamad tehnikavidinad.

Ka on ruuterid ja küberkaitsetunnis hädavajalikud sülearvutid tavalistest koolivihikutest sadu kordi kallimad. Siiski kannab haridusministeerium selle eest hoolt, et tunnis jaguks vajalikku tehnikat. Rahaga on küberkaitseõpetust toetanud ka kaitseliit, kes muretses tunni tarvis droonid.

Peale Ats Teppani käivad küberkaitsetunde andmas välislektorid. Veebruaris väisas Põltsamaa kooli vastselt ametiaja lõpetanud president Ilvese abikaasa Ieva Ilves, kes enne presidendiprouaks saamist töötas Läti kaitseministeeriumis küberjulgeolekupoliitika koordineerimise juhina.
----------------------

Küberkaitse Põltsamaa ühisgümnaasiumis

•    Õppesuund avati 2015. aasta septembris esimest korda Eesti üldhariduskoolis.

•    8. oktoobril pälvis õppesuund 2016. aasta haridusteo tiitli.

•    Küberkaitse õppesuunal õpib 35 last: 10. klassis 18 ja 11. klassis 17 õpilast.

Arsenal kaotas kodus punkte ja andis Liverpoolile võimaluse

Inglismaa jalgpalli meistriliigas leppis Londoni Arsenal kodus 0:0 viigiga tabelis 17. kohal asuva Middlesbrough' vastu, aga tõusis ajutiselt esimeseks.

Arsenalil on üheksa mänguga koos 20 punkti, Manchester City'l kaheksa mänguga 19, Tottenhamilt üheksa mänguga 19 ja Eesti koondise kapteni Ragnar Klavanil koduklubil Liverpoolil kaheksa mänguga 17 punkti.

Et Liverpool peab üheksanda vooru kohtumise täna ja Manchester City homme, siis on Liverpoolil võimalus vähemalt hetkeks tabelis esimesele kohale tõusta. Selleks on täna kell 19.30 algavas matšis vaja alistada West Bromwich Albion vähemalt kahe väravaga. Klavanit täna algkoosseisus pole.

Tänased tulemused:

Edgar Savisaar: Ma ei näe Ratase-Simsoni seltskonnal pikka iga

Väike-Maarja seltsimajas keskerakonna 25. sünnipäevale pühendatud peol kõneles erakonna esimees Edgar Savisaar nii päevapoliitikast kui oma puuduvast jalast.

Savisaar meenutas, et võttis omal ajal Jüri Ratase Tallinna linnavalitsuse nõunikuks. "Ta oli ka abilinnapea ja siis tegin temast linnapea," rääkis Savisaar. "Eks ta tahab veel saada, meeldima hakkas," lisas ta.

Edgar Savisaare sõnul on kolm ülejäänud suuremat erakonda noored mehed etteotsa pannud. "Ega nad midagi teinud pole, aga nad räägivad Simsonile ja Ratasele, et meil on noored, aga kuidas teile ei ole," lausus poliitik. Savisaar lisas, et ta on noorem kui USA presidendiks kandideerivad Donald Trump ja Hillary Clinton.

Ta leidis, et riigikogus töötamine rikub inimesed ära. "Riigikogu elab oma elu ning 101 inimest mõjutavad kõik üksteist väga palju ja aasta-paariga hakatakse hoopis teistmoodi mõtlema," selgitas Savisaar.

Nad on natuke õnnetud, et ei saa hakkama ja tahavad Savisaarele ära teha.

"Simson tahtis Pärnu linnapeaks - ei saanud, Ratas tahtis olümpiakomitee presidendiks - ei saanud, tütarlaps Reps koguni vabariigi presidendiks - ei saanud. Nad on natuke õnnetud, et ei saa hakkama ja tahavad Savisaarele ära teha," oli veerand sajandit keskerakonda juhtinud Edgar Savisaare selgitus erakonnas toimuvale.

Võimaliku uue erakonnaloomise osas jäi Savisaar kidakeelseks. "Ma ei ütleks, et ma uut parteid tegema hakkan. Minu jaoks käivad üsna hullud asjad," kõneles ta ja viitas sellele, et mitmed tema tulihingelised toetajad on keskerakonnas oma positsiooni kaotanud. "Ja see ei ole veel lõpp," lisas ta.

Savisaar arvas, et keskerakond jääb püsima, sest erakonnal on varemgi raskeid aegu olnud, kuid need on üle elatud.

Ta rääkis, et Tallinnas loodi kahe nädala eest mittetulundusühing Savisaare toetuseks, kus on juba 1300 liiget. "Ja nendest on üllatavalt paljud noored," lausus ta.

Keskerakonna sünnipäev Väike-Maarjas. / Kasper Mäe

"Võib-olla on see keskerakonna järelkasv, aga ma ei tea, kas nad tahavad keskerakonda tulla, sest neil on üks siht - toetada Savisaart, kesk

Keskerakonna sünnipäev Väike-Maarjas. / Kasper Mäe

erakonnas on aga ju igasugust kraami," rääkis keskerakonna esimees.

5. novembril Paides toimuva keskerakonna kongressi kohta ütles Savisaar, et ehkki seal on "nii valitud seltskond, et tavaline keskerakondlane sinna ei pääse", pole tegemist veel maailma lõpuga.

"Ma ei näe Ratase-Simsoni seltskonnal eriti pikka iga," lausus Edgar Savisaar.

Oma tervislikku seisundit kommenteerides ütles Savisaar, et nägi mõni aeg tagasi dokumentaalfilmi tantsijannast, kes Bostoni maratoni pommiplahvatuses jala kaotas, endale bioonilise proteesi sai ja nüüd jälle tantsib.

"Ma tahaks ka sellist," lausus Edgar Savisaar ja lisas, et läheb nädala pärast Helsingisse kohtuma inimestega, kes seda tegema hakkavad.

Vestlus kahe Hasaniga Hezbollah’st ja soengumoest

“Aga kui palju sa meile maksad?” uurib konteinerisse sisse seatud juuksurisalongi nahkdiivanil lösutav hallipäine hõredate juustega mees mind teraselt takseerides. On raske öelda, kas tema küsimus on tõsimeelne või viskab ta nalja. Ma ei taha talle midagi maksta, ma ei taha temaga isegi rääkida.

Tahan teha intervjuu Hasaniga. Kohaliku noore mehega, kes Liibanonis Soome-Iiri pataljoni patrullbaasis, kus Eesti rahuvalvajadki teenivad, juuksuriametit peab. “Jah, muidugi,” ongi moodsates, lõhkirebitud säärtega teksades ja valge T-särgiga Hasan rõõmsalt intervjuuga päri. Oodaku ma teda vaid konteineri ette puu varju asetatud laua taga. Ta lõikab päeva viimasele kliendile soengu ja tuleb.

Minutit kümme hiljem väljubki salongist pügatud peaga Iiri rahuvalvaja ja tõmbab endale helesinise UNIFILi nokatsi pähe. Tema järel Hasan. Suleb salongiukse ja astub minu poole. Saatjaks, nägu naeru täis, seesama intervjuu eest raha kasseerida üritanud vanem mees.

“Asso,” ütlen ja sirutan käe juuksurile. “Hasan,” surub ta mu kätt. “Hasan,” teatab teine mees ja sirutab mulle käe. “Tore,” mõtlen hämmelduses kätt andes, “tuleb intervjuu kahe Hasaniga.”

Me ei hooli sellest, kust sa tuled või millised on su usulised tõekspidamised. Tähtis on, et sa oleks hea inimene.

Hasanid sätivad end mu vastu istuma ja jäävad küsimusi ootama. Pean plaanist kinni ja pöördun juuksur Hasani poole.

Kes on teie lemmikkliendid, kas iirlased, eestlased või soomlased?

Tegelikult on nad kõik head sõdurid. Ma olen siin juba neli aastat. Ja ma olen väga õnnelik. Loodetavasti saan siin olla kogu oma elu. Sõdurid on mulle nagu vennad. See on tõsi!

Aga seda võin küll öelda, et Soome sõdurid on vaiksed ega räägi eriti palju. Eestlased on umbes samasugused. Iirlased räägivad rohkem.

Jah, me oleme põhjamaa rahvad, ei kipu väga lobisema.

Vanem Hasan: Tegelikult see pole nii. Nad on hakanud rääkima. Siin on üks vanem Eesti mees, ma ei tea tema nime. Küsisin temalt, miks eestlased ei ütle kunagi tere ega räägi meiega.

Ja nüüd tundub, et see on 100 protsenti muutunud. Nad on hakanud lehvitama ja tere ütlema. Ja see on hea. Me oleme selle üle õnnelikud. Ma ei palugi rohkem, kui et minuga räägiksid. Sellega näitad, et oled inimene.

(Pöördun uuesti juuksur Hasani poole.) Ütlete, et olete siin töötanud neli aastat. Kuidas teist sai juuksur?

Kolm aastat lõikasin juukseid siit 24 kilomeetri kaugusel kodukülas, prantslaste laagri lähedal. Ja siis oli mul natuke Prantsuse sõduritest kliente. Aga mitte palju, kuna mu salong oli laagrist väljas. Seejärel kolisin äri siia, laagrisse.

Mulle tundub see lausa geniaalne – avada sõjaväebaasis juuksurisalong. Klientidest ju puudust ei tule, kuna sõdurid peavad kandma lühikest soengut.

Tõsi. Aga ei ole sugugi nii, et kõigil ühtemoodi juuksed maha ja ongi kõik. On väga palju lühikesi soengutüüpe. Sealjuures väga keerukaid. Mõni sõdur näitab mulle pilti ja ütleb, et tahab just sellist lõikust. Seda pole üldse keeruline teha, kuna ma olen professionaal. Ma tean juuste lõikamisest kõike. Ja olen oma töös väga kiire.

Vanem Hasan: Ta on sellega juba harjunud. Tegelikult oskab ta sulle juba peale vaadates öelda, millist soengut sulle vaja on või milline soeng sul varem olnud on. Tal on väga hea mälu ja ta teab kõiki stiile.

Juuksur Hasan: Siin on praegu umbes 600 sõdurit ja ma tean neid kõiki.

Vanem Hasan: See on tõsi. Teinekord istuvad nad tooli, ei ütle sõnagi ja Hasan lõikab neile täpselt sellise soengu nagu tarvis.

Räägime Liibanonist. Milline on elu teie kodukülas?

Minu küla on väga ilus. Ja Liibanon on väga ilus. Mis sina arvad Liibanonist? Ilus?

Jajah. Mulle meeldib kliima. See on ... soe. Maastik on väga ilus, ent sellel näib olevat väga raske midagi kasvatada.

Tõsi. Töö on väga raske. Aga elu on meil ilus. Väga ilus.

Juuksur Hasan otsib sõnu, pöördub siis nimekaimu poole ja räägib midagi araabia keeles.

Vanem Hasan (kes nüüd intervjueeritava rolli minu vaikival nõusolekul üle võtab): Ta ütleb, et tal on väga hea meel Liibanoni üle. Mul on küll selles suhtes eriarvamus. Aga jah, ma arvan, et Liibanon on üks ilusamaid riike maailmas. Liibanon on seedripuude riik. Ja Liibanonis sai alguse tähestik. On väga palju ilusaid asju, mida Liibanonis vaadata. See on väga paljurahvuseline riik, meil elab siin 28 rahvust. Isegi võib-olla eestlasi.

Me ei hooli sellest, kust sa tuled või millised on su usulised tõekspidamised. Tähtis on, et sa oleks hea inimene.

Küladest läbi sõites märkasin, et kui juba maja ehitatakse, siis ikka loss.

(Siin ja edaspidi vanem Hasan, A. P.) Jah, inimesed on siin väga rikkad ja ma arvan, et ühed maailma intelligentsemad. Paljud aga lahkuvad kodumaalt, et elada ja töötada Ameerikas või Euroopas. Esimene asi, mida me võõrasse riiki elama minnes teeme, on uurida välja, kuidas saaks äri teha. Legaalset äri. Et saaksime oma elu paremaks muuta. Me ei taha olla odav tööjõud.

Näiteks on üks minu pereliikmeid väga tähtis doktor Prantsusmaal. Töötab välja verevähivastast ravimit. Ja on nii hinnatud teadlane, et Liibanoni panevad prantslased talle turvamehed kaasa.

Ent millega tegelevad need, kes ei ole nii targad, et välismaal suurt raha teenida? Kuidas nemad toidu lauale saavad?

Osa on põllumehed. Mõni teeb mingit palgatööd. Aga enamikul on pojad välismaal tööl. Nii et nad ei sõltu siin teenitud rahast, vaid elavad sellest, mida pojad väljamaal teenivad.

Seega on siin esikohal religioon ja seejärel kohe perekond.

Just nii. Pere on väga oluline. Iseäranis emad ja isad.

Ja teie, kaks Hasani, olete samuti üks pere?

Ei, me oleme kahest eri perekonnast. Aga me oleme sõbrad. Mõnikord, kui ta on haige, on mul temast kahju. Ja kui mina olen haige, on temal minust kahju.

Kui tal on raha vaja, ei pea ta isegi küsima, ainult tulgu minu juurde ja öelgu, et tal on raha tarvis. Ja kui mina vajan raha, ma samuti ei küsi temalt, vaid võtan selle ta rahakotist.

Mida te arvate UNIFILi missioonist? Kas see teeb Liibanonist veel parema paiga maailmas?

Kui räägime majanduslikust küljest, siis jah. Majandusele on see hea. See loob töökohti. Hasanile ja veel mõnele. Samuti saavad sellest kasu turud. Rahuvalvajad ostavad puuvilju, saiakesi või kommi. Raha liigub ja majandus areneb.

(Otsekui midagi õhku rippuma jättes, paneb Hasan suu kinni ja jääb mulle oma kavalate pruunide silmadega äraootavalt otsa vaatama.)

Ma pean nüüd midagi küsima, midagi, millele te ei pea vastama.

Oleneb, mida te küsite.

Milline on Hezbollah’ positsioon Liibanoni poliitilisel maastikul ja siin, Lõuna-Liibanonis?

Kas sa soovid, et ma räägiks nii (teeb käega laual usja liigutuse), või tahad, et ma räägiks otse?

Ma tahan, et te räägiks otse.

Hezbollah on väga oluline mängija Liibanonis. Ka poliitiliselt. Tähtis kõigile liibanonlastele. Kõik teavad seda. Kui Hezbollah’d ei oleks siin, poleks siin kedagi. Ja nii lihtne ongi.

Kas te selgitaksite seda?

See on nii, nagu on. Hezbollah on meile ülioluline. Nende ministrid on meie valitsuses.

Kas nad kannavad inimeste eest hoolt?

Jah, muidugi. Nad aitavad inimesi ravimite, toiduga. Nad hoolitsevad inimeste eest. Vaeste inimeste eest.

Samuti kaitsevad.

Muidugi.

Eestis on meil naabrivalve süsteem: naabrid hoiavad su majal silma peal, kui ennast parasjagu kodus pole. Kas Hezbollah tähendab midagi samalaadset?

Jah. Sa võid jätta oma maja uksed lahti, kui magad. Või kodunt lahkud. Keegi ei lähe isegi su maja ligi. Sest silmad on kõikjal. Eriti siin, Lõuna-Liibanonis. Meil pole kuritegevust. Juristid ja kohtunikud võivad tugitoolis tukastada, kuna neil ei ole siin midagi teha. Siin ei ole vargusi, rööve – mitte midagi.

Ja selles on oma osa Hezbollah’l?

Muidugi. Kui lähed minu linna, teavad nad kohe, kes sa oled ja mis su jalanumber on. Ja ma vannun, et see on tõsi! Hetkest, kui lennukilt maha astud, on sinu kohta teada, kes sa oled, kust tuled ja kuidas siia said. Ja mis eesmärgiga tulid.

Ja me oleme selle olukorra üle väga õnnelikud.

Varem võis igaüks meile vastu nägu virutada. Minu maja on sõdades neli korda maatasa tehtud, enne kui Hezbollah tuli tagasi ja selle territooriumi enda kontrolli alla võttis. Enne seda ei hoolinud meist keegi.

Iisrael pommitas meie mošeid, kirikuid, tappis tsiviilelanikke. Minu vanaisa, vanaema ja naaber hukkusid 1978. aastal. Punane Rist korjas vaid nende tükid üles. Ja kedagi ei huvitanud. Ei ÜRO ega Ameerika – keegi ei hoolinud neist. Täpselt nagu oleks koer tapetud. Aga tapeti kolm inimest! Ma ei tea midagi oma isast. Mul pole temast isegi pilti. Olin väga väike, kui ta suri.

Kuidas saab naaber lihtsalt tulla üle aia ja teha, mida iganes tahab? Aga nüüd piisab, kui ta oma sõrme püsti ajab. Kohe tuleb keegi, kes selle mõõgaga maha raiub.

Ma ei saanud varem osa oma kruntide poole vaadatagi. Aga nüüd saan tänu Hezbollah’le sinna minna ja kasvatada, mida aga tahan.

Sellepärast nimetamegi Hezbollah’ liikmeid vastupanuvõitlejateks, mitte terroristideks. Terroristid hoiavad vägivallaga alasid oma kontrolli all, aga Hezbollah ... Kui olid valimised, hääletasid Lõuna-Liibanonis kõik inimesed nende poolt. Kõik! Ja neile ei avaldatud selleks mingit survet, see oli nende oma vaba tahe.

Tänan selle selgituse ja sirgeselgse arvamuse eest!

Ei ole probleemi. Tead, meil oli siin ajakirjanik Robert Fisk, võib-olla oled temast kuulnud, ta on väga oluline ajakirjanik maailmas. Tuli minu majja ja küsis mult sama. Ja ma andsin talle sama vastuse: “Kui sa tahad, et ma räägiks otse, siis ma räägin. Aga kui tahad, et ma räägiks seda, mida sa kuulda tahad, ei räägi ma üldse. Nii lihtne ongi. Isegi kui kaotan oma töö, mis siis. Ma ütlen täpselt seda, mida öelda tahan.”

Ma elasin kümme aastat Iirimaal. Ja ainus, mida inimesed seal Liibanonist kuulsid, tuli ühelt, Iisraeli poolelt. Aga kui on probleem, tuleb alati ära kuulata mõlemad pooled.

Aga võtame paralleelharu – Liibanoni armee. Milline on tema roll ja positsioon?

Liibanoni armee on samuti väga oluline. Ma ei usu, et Hezbollah teeks siin, Lõuna-Liibanonis, midagi ilma Liibanoni armeele ütlemata.

Liibanoni armeel on väga head silmad. Ma usun, et nad on võimelised magamata vastu pidama 24 tundi. Ja nad mängivad väga suurt rolli. Nendeta ei oleks me keegi ja meil ei oleks seda maad.

Jah, nagu ma kuulnud olen, ühendab Liibanoni armee inimesi, kuna kõikide usulahkude esindajad teenivad kõrvuti.

Just. Armees ei ole lubatud öelda või näidata, oled sa kristlane või moslem. Kõik kannavad vormi. Oled armees ja religioon ei loe.

Kui midagi saaks Liibanonis parem olla, mis see olla võiks?

Me sooviks, et siin oleks rohkem õiglust. Õiglus on kõige olulisem.

Vihjate Iisraeli tegevusele.

Jah, osa meie aladest on endiselt Iisraeli okupeeritud, näiteks Sheeba farmid. Ja see teeb väga haiget. Sest kõik ju teavad, et need kuuluvad Liibanonile. ÜRO teab samuti, et need kuuluvad Liibanonile. Aga seal kestab Iisraeli okupatsioon. Nende selja taga on USA, mis ei taha Iisraeli solvata. Nii saabki Iisrael teha, mida tahab.

Kas UNIFIL ei saaks teid selles küsimuses aidata?

Ma ei usu, et UNIFIL saaks siin midagi teha. UNIFIL on siin ainult selleks, et raporteid kirjutada. Kui nad kuulevad Iisraeli sõjalennukeid üle lendamas, tõmbavad nad oma sinised mütsid sügavamale silmile.

Ükskord oli siin keegi prantslane ja üritas midagi selgitada. Ma ütlesin, et ma ei taha rääkida poliitikast. Iseäranis siin, ÜRO laagris. Siiski, ütlesin, et oma sõnutsi kaitsete siin meid. Tema vastas: jah. Mille peale mina ütlesin, et “hea küll, sa kuulsid Iisraeli lennukit üle lendamas, võid nüüd selle oma raportisse kirja panna. Aga sa ilmselt isegi ei näinud ega kuulnud seda lennukit, kuna sul on müts sügavale pähe tõmmatud”. ÜRO näeb vaid ühe silmaga, kuuleb ühe kõrvaga ja kõneleb pooltõdesid.

Juba 1970ndatest kehtib resolutsioon, et Iisrael peab oma väed Liibanonist välja tõmbama. Aga siiani ei ole seda juhtunud. Kui vaatame Iraaki või mõnd teist riiki: nii kui otsus vastu võetakse, hakkavad asjad juhtuma. Aga mitte siin. Suhtumine on selline, et me oleme mingi kolmas maailm. Ja nad ei hooli sellest, mis toimub Lähis-Idas. Ainus, mida nad soovivad, on nafta.

Aga me peame proovima asju paremaks teha. Me võime koos elada. See on suur maa, siia mahuvad kõik. Nii eestlased, leedukad, venelased, ameeriklased kui ükskõik kes. Ei ole nii, et “mina pean tapma sinu” või “sa tapad minu”. Ruumi leidub kõigile. Aga poliitika tuleb kõrvale jätta, siis elame nagu inimesed.

UNIFILi mandaat

“ÜRO rahuvalvemissiooni UNIFIL ülesanne Liibanonis on jälgida vaherahust kinni pidamist, assisteerida kohalikku võimu piirkonnas kontrolli saavutamisel ja hoidmisel ning aidata kohalikku elanikkonda läbi turvalise elukeskkonna tagamise. See tähendab, et UNIFILi sõdurite ülesanne on läbi patrullimise ja kohalikega suhtlemise võimaliku vaenutegevuse ennetamine ja tuvastamine, sellest ette kandmine ning seejärel olukorra lahendamise kohalikule armeele üle andmine.

UNIFILi mandaat lubab jõuga sekkuda vaid siis, kui tekib oht kas UNIFILi üksuste või kohalike elanike eludele.”

TTÜ sai esimese kaotuse, Tartu korvpallurid tõusid ainuliidriks

Eesti korvpalli meistriliigas sai nelja võidu kõrvale esimese kaotuse TTÜ, kes jäi võõrsil 79:82 alla Pärnu Sadamale.

Pärnu juhtis veel kolmanda veerandaja keskpaigas 55:35, aga lõpp läks põnevaks. Viimane rünnak jäi kolmepunktilises kaotuseseisus TTÜ-le, aga midagi tarka nad 19 sekundi jooksul korda ei suutnud saata. Kiur Akenpärg sai raske kolmepunktiviske küll teele saata, aga pall kukkus maha juba paar meetrit enne korvirõngast.

Pärnule tõi Vaidotas Volkus 27 punkti, teine leedulane Edvinas Šeškus lisas 17 ja Norman Käbin 16 silma. TTÜ resultatiivseim oli Sten Olmre 23 punktiga.

Meistriliigas on ainsana kaotuseta Tartu Ülikool, kellel on kolm võitu. Neli võitu ja üks kaotus on lisaks TTÜ-le ka Valga-Valkal. Pärnul on viiendana kaks võitu ja kaks kaotust.

Video: Viljandi kohal nähti suurt tulekera

Sotsiaalmeedias on palju elevust tekitanud neljapäeva õhtul Viljandi kohal filmitud tulekera, mille lendu õnnestus talletada ligi minuti vältel. Kummalise objekti jäädvustas Janar Mees Viiratsis.

«Ta oli Viljandi kohal ja liikus üle linna lääne poole,» kirjeldas Mees. «Igal juhul lendas ta kiiremini kui lennuk ning silma järgi otsustades oli lennukist ka paarkümmend korda suurem. Midagi sellist ei ole ma igal juhul enne kunagi näinud, puhas tuli oli taevas.»

Leegitsevat objekti märkas Mees neljapäeval kell 18.15. Filmima hakkas ta seda paar minutit hiljem.

«Rohkem, kui on videost näha, ma seda suumida ei saanud,» rääkis Mees. «Lõpuks kadus pilve taha.»

Asjatundjate esimesel hinnangul ei ole filmitu meteoor.

«See võib olla mõni atmosfäärinähtus,» pakkus meteoriitika komisjoni esimees Jüri Plado. «Meteooriga ei saa tegemist olla, sest tema langemiskiirus on peaaegu olematu.» 

Kolleegiga on sama meelt teine sama valdkonna ekspert, meteoriitika komisjoni liige, kivimiteadlane Juho Kirs.

«Arutasime omavahel asja ning olen täiesti päri, et see on mingisugune peegeldus, näiteks loojuva päikese kuma mingilt pilvelt või õhukihilt,» lausus ta. «Langeva keha jaoks on video vältus liiga pikk.»

Välja on pakutud, et tulekerana võis näida mõne Viljandi kohal liikuva lennuki peegeldus. Lennujuhtimiskeskusest kinnitati, et pärast kella 18 on tippaeg, mil õhus on palju lennukeid, ning neid liigub ka Viljandi kohal, sest siit läheb läbi mitu lennutrassi.

Lennujuhtimisosakonna juhataja Üllar Salumäe lausus pärast videoklipi ülevaatamist, et lennuk see ilmselt siiski pole.

«Lennukina või ka peegeldusena lennukilt see mulle ei tundu,» ütles Salumäe. «Pigem julgeksin pakkuda samuti mingit ilmastikunähtust atmosfääris. See tundus olevat ka üsna staatiline, aga selles võib video muidugi päris kenasti petta. Väga huvitav igal juhul.» 

Doktor, kelle otsusest sõltub pilootide käekäik

Kui Saksamaal on lennundusarste ehk neid, kelle tööst suuresti oleneb, kas reisijad tervena sihtkohta jõuavad, 500, siis meie lennumeditsiinikeskuses on selliseid tohtreid neli. Üks neist, doktor Toomas Põld, lubas Arteril oma ametisaladustesse süüvida.

Erandkorras astus doktor Toomas Põld ise testitava rolli. Ülemisel pildil näitab ta, kuidas testitakse kuulmist audiomeetriga, alumisel väntab veloergomeetrit. / Eero Vabamägi

Varem oli lennumeditsiinikeskus lennujaama eraldi üksus, nüüd aga juba aastaid Qvalitase arstikeskuse osa, ning keskuse peaarst Toomas Põld on pilootide, stjuardesside ja teiste lennundusega otseselt seotud töötajate tervisel oma teravat pilku hoidnud kuus aastat. Lennundusarstiks ei saa iga tohter – eelduseks on eriarstiharidus (doktor Põld on näiteks töötervishoiuarst) ning lisaks tuli mitmes etapis õppida Euroopa lennumeditsiini koolis Saksamaal, mis tegutseb Lufthansa meditsiinikeskuse baasil. Osa õppetööst toimus aga isegi kosmoseuuringute keskuses. Kursused läbinud meedikud atesteeritakse ning hindamiskomisjoni ees tuleb seista tihti – kui ennast ei täienda ja sellest aru ei anna, siis kaob ka kvalifikatsioon.

Oskab lennukiga maanduda

Üheks elamuslikumaks kogemuseks olid õppetunnid lennuki simulaatoris, nii et doktor Põldki on piloodina, pulsi- ja vererõhuandurid küljes, õhku tõusnud ja maandunud, mis sest, et virtuaalselt. Nii et juhul, kui kaks pilooti kahetsusväärsel moel korraga südameataki saaksid, oskaks ta raudlinnu õnnelikult maale tuua küll.

«Mul oli pulss 180 ja vererõhk 160, ehkki teadsin, et tegu oli simulaatoriga ja instruktor istus kõrval. Kõik tundus nii reaalne. Kui aknast välja vaatasid, olid näha lennujaam, lennurajad, majad ümberringi, saateks müra, rappumine… Päris jube oli, aga maandusin suure Boeinguga rajale nii nagu peab, ehkki lennuk kiskus natuke kiiva, osa sellest oli murul,» meenutab Põld muiates simulaatoris veedetud aega. Arst peab ju omal nahal teadma ja tunnetama, mida piloot iga päev üle elab. Põlevast lennukist evakueerumise õppusel murdis üks Šveitsi arst kolmest kohast jalaluu.

«See on huvitav väljakutse, sest lennundusega hõivatud inimesed on väike ja põnev seltskond, kellel on võrreldes teiste kodanikega hea tervis. Lisaks pilootidele käivad vastuvõtul lennujuhtimiskeskuse töötajad, samuti stjuardessid, kes on ju väga hoolikalt valitud kenad inimesed,» põhjendab Põld, miks teda see valdkond huvitab.

Huvitava tõigana toob ta välja, et hiljutisel lennundusarstide konverentsil Norras võis täheldada, et selles seltskonnas teevad ilma just vanemaealised arstid. «Tundsin seal ennast noorena,» muigab Põld, «aga nähtavasti peabki lennundusarstil olema suur kogemus.»

Ta võtab riiulilt mahuka klade, kus on kõik rahvusvahelised regulatsioonid üksipulgi kirjas. «Usun, et Euroopa meditsiinis polegi teist nii hästi reguleeritud ala kui lennumeditsiin,» tõdeb Põld. «Kogu aeg peab näpuga järge ajama, sest kõike seda meeles pidada ei suuda keegi.»

Mõni üritab petta

Üldiselt võetakse lennundusega tegelevaid inimesi vastu kahel päeval nädalas, aga arstikeskuses ollakse valmis ka selleks, et vahel tuleb meedikul tööle tulla mõnel muul ajal. Näiteks siis, kui piloodil on vaja tõendit, et ta hambaravil käigu tõttu lennukit juhtida ei saa – pärast põhjalikumat hambaraviprotseduuri ei tohi ta istuda kokpitti enne ööpäeva möödumist.

Lennumeditsiinikeskuses ei teenindata sugugi mitte ainult Nordica töötajaid – sisse võivad astuda kõik, kel vaja. «Kellel tervisetõend hakkab läbi saama, on õigus meile tervisekontrolli tulla,» ütleb Põld. Tõsi, tulijatest moodustab ühe osa seltskond, kes oma riigis pole tervisekontrolli läbinud ja tulevad proovima, et äkki siin õnnestub.

Praegu ongi väljatöötamisel ühise andmebaasi loomine, et sellised külaskäigud muutuksid mõttetuks. Kui meie lennumeditsiinikeskust väisavad sel eesmärgil eeskätt soomlased ja lätlased, siis Saksamaal üritavad sama skeemi kasutada austerlased. «Ette on tulnud isegi seda, et kaksikud on teineteist asendada proovinud. Ütleme, et ühel neist on südame rütmihäire, ja siis läheb kaksikvend tema asemele,» toob ta elust võetud näite.

Doktor Põld nendib, et hoolimata tõhusast arstlikust kontrollist on lennuõnnetuste peamiseks põhjuseks inimlik eksimine, ja õnnetuste toimumine on eeskätt juhusepõhine.

«Ja ikkagi suudab intelligentne inimene testid ära petta,» tõdeb ta ja lisab, et suures osas peab tervisekontrolli läbija vastama testide valikvastustele. Organismi depressioonihulka mõõta ei saa ning kuigi koostöös tehnikaülikooli aju uurimise laboriga on välja töötatud meetod, mille tulemusena võib aju elektriliste lainete liikumise põhjal hinnata inimese stressi- ja depressioonitaset, pole ükski piloot seda läbida tahtnud. Tõsi, need uuringud on alles pooleli ja neis osalemine on vabatahtlik. «Aga järelikult on pilootidel ikkagi hirm, et äkki on võimalik midagi leida, mis neid lennata ei lase,» selgitab Põld.

Kuigi tervisekontrolli läbija võib üritada kontrollijat petta, jälgib doktor lisaks testidele vastaja vegetatiivseid reaktsioone – silmade pilkumise kiirust, vererõhku, hingamise ja südamelöögi sagedust. Kui selgub, et testitav on teadlikult mõnd oma haigust varjanud, võetakse lennukijuhtimise õigus kohe ära.

Hing, süda ja selg

Tervisekontrollis peavad piloodid ja stjuuardid-stjuardessid laskma ennast mõõta, kaaluda, külastama mitte lihtsat optometristi, vaid koolitatud silmaarsti, kõrvaarsti, mõõdetakse vererõhku, tehakse kardiogramm ning uuritakse uriini, kuulmisteravust… «Regulatsioon sätestab, et kõiki uuringuid ei pea igal külastuskorral tegema,» ütleb lennundusdoktor.

Ent suurimat tähelepanu omistatakse tervisekontrollis pilootide psüühika kontrollile. «Külm ja arutlev mõistus, keerulistes olukordades külma närvi säilitamine,» loetleb ta põhilisi omadusi. Juba piloodiks pürgijatele on psühholoogilised testid olulisim proovikivi – testitakse isiksuseomadusi, koostööd teiste inimeste ja arvutiga. Saksamaal võetakse igal aastal luubi alla 5000 piloodikandidaati, katsed ja testid kestavad terve nädala ning välja valitakse vaid sada, kellel lubatakse õppimist alustada. Kes teste läbida ei suuda, neile jääb lennukooli uks alatiselt suletuks.

Psühholoogilistest testidest on olulisteks emotsionaalse enesetunde küsimustik, vaimse seisundi minutiuuring, ärevus- ja depressiooniskaala test, milles leidub hulgaliselt ka nn peidetud küsimusi. Üht ja sama küsimust esitatakse mitmel eri viisil ja eri kohtades, et tõde välja selgitada.

Väga oluliseks on ka kõik südame tööga seonduv. «Noorte pilootidega on tihti nii, et kui koormust pole, on nende südame töö väga loid, tekitades küsimust, et ega tal ometi rütmihäireid ole,» toob doktor Põld näite. «Koormustesti tehes muutub aga neil südame töö normaalseks. Pilootidega ongi nii, et koormuse all funktsioneerib organism paremini.»

Mõnel testitaval esineb ka nn valge kitli sündroom. See tähendab, et valges kitlis arsti nähes on pulss kohe 120 ning seega tehakse nende tervisele kohe ka lisakontroll. See eeldab aga, et enne tekitatakse selliste patsientidega usalduslik suhe, minnes kiiresti – erinevalt teistest – sina peale üle.

Kuna piloot peab kokpitis palju istuma, on nende probleemiks tihti lülisamba haigused ning seegi, et ajavahe tõttu kipub ööpäevarütm segi minema.

Tööpõld laieneb veelgi

Alla 40-aastased käivad lennundusarsti visiidil üle kahe aasta, vanemad igal aastal ning 60-aastased ja vanemad kaks korda aastas. Kõige vanem vastuvõtul doktor Põllu vastuvõtul käinud piloot oli 68-aastane.

Mõnel lenduril on tulnud lendamisluba äragi võtta. «Kui leiame, et nende uuringute põhjal ei saa me patsiendile positiivset otsust anda, saadame ta eriarstide juurde lisauuringutele. Uurimistulemused tuuakse meile ja siis vaatame ravi üle, sest on päris palju ravimeid, mida piloot kunagi tarvitada ei tohi. Näiteks unerohtu või antidepressante – nende kasutamise ajal ei tohi ta lennata. Samas leidub lendureid, kes tegutsevad oma alal edasi isegi pärast edukat eesnäärmevähi operatsiooni.»

Doktor Põld tunnistab, et arstile on kõige raskem inimesel keelata õpitud erialal töötamise jätkamist. «Kõik nad on aga haritud inimesed ja mõistavad, et mängus on nii enda kui ka teiste ohutus,» sõnab ta. «Vastutustundlikkust näeb pilootide hulgas tegelikult märksa rohkem, kui neid võrrelda tavalise töötervishoiuarsti juures käijaga.»

Muide, doktor Põllu tööpõld ei näi sugugi otsa saavat. Kuuldavasti peavad mõne aasta pärast tema vastuvõtule tulema ka kõik need, kes igapäevaelus droonidega töötavad, ning läbima ka 50-tunnise õppekava.

Oliver Venno tegi Türgi klubi särgis hiilgava debüüdi

Möödunud hooajal Türgi meistrivõistlustel Ankara Ziraat Bankasi ridades viienda koha saavutanud Oliver Venno siirdus alanud hooajaks linnarivaali juurde, tõmmates selga Ankara Maliye Milli Piyango võistkonna särgi. Täna tegi Eesti koondise diagonaalründaja uues klubis soliidse debüüdi. 

Möödunud hooajal jäi Venno Ziraat Bankasis enamasti Rootsi koondise liidri Marcus Nilssoni varju, misjärel otsustas eestlane koduklubi vahetada. Vähemalt esimese mängu põhjal võib öelda, et otsus oli õige, sest Venno sai hooaja esimeses voorus kirja täismängu, kirjutas Volley.ee.

Eestlane aitas Türgi kõrgliiga esimeses voorus Maliye Milli Piyango koduväljakul 3:0 (23, 22, 21) võiduni eelmise hooaja neljanda Fenerbahce üle. Võitjate suurima koormuse saanud Vennole tõsteti palli 33-l korra, millest koguni 19 (58%) eestlane ka punktiks realiseeris. Lisaks lõi Eesti koondislane koguni viis serviässa. 24 punktiga üleplatsimängijaks kerkinud Venno kasutegur +15 oli konkurentsitult kohtumise parim. 

Juba kolmapäeval peab Maliye Milli Piyango teise vooru mängu, kohtudes võõrsil Galatasaray esindusega. 

Kriminaalbüroo juht: teeme praegu auto süütajat kindlaks

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre kinnitas, et politsei on praeguseks vestelnud nii Pirita-Kosel Audi A6 süütamise tunnistajaks olnutega kui ka sõiduauto omanikuga ja teeb süütajat kindlaks.

Politsei sai 19. oktoobri öösel kella 3.45 ajal teate, et Pirital-Kosel põleb Audi A6. Kui päästjad oli leegid summutanud, alustati sündmuskohal asitõendite ja igasuguse olulise info kogumisega.

«Praeguseks oleme vestelnud nii tunnistajate kui ka omanikuga ja teeme süütajat kindlaks,» selgitas Tambre.

Tambre tõdes, et vara kaitsmisele ja süütegude uurimisele aitavad kaasa inimeste paigaldatud videokaamerad. «Igasuguse salvestise avaldamine ja avalikkuse abi palumine tuleb uurijaga läbi rääkida, et mitte oma tormakusest mõnda olulist fakti välja näidata või rääkida ja asitõendit kohtukõlbmatuks muuta. Kannatanu ja uurija peavad töötama üheskoos, mitte üksteisele vastu. Kuigi inimene tahab süütaja tabamisele kaasa aidata, võib see hoopis kurjategijat aidata,» rõhutas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht.

Kuritegude uurimisele saavad alati kaasa aidata tähelepanelikud inimesed. «Näiteks kui mõnele tankla teenindajale jäi silma kanistrit ostev või kanistrisse bensiini tankiv inimene, kes mingil moel eristus ja pälvis teenindaja tähelepanu, tuleks sellest meile teada anda» kutsus Tambre üles.

Tambre tõdes, et süütamised on ohtlikud, kuna tuli levib ettearvamatult ja kiiresti ning hävitab valimatult kõik ette jääva. Kurjategija ei mõtle, et näiteks kättemaksuks või erimeelsuste lahendamiseks tikkudega mängimine võib halvemal juhul põhjustada kellegi surma.

Üldiselt saab sõidukite süütamised Tambre sõnul Eestis jagada kolmeks.

«Oleme töös kokku puutunud inimestega, kes süütavad oma auto ise eesmärgiga kindlustusseltsidelt raha välja petta. Vara kahjustamise taga on olnud ka kättemaks. Paraku leidub arutuid inimesi, kes armuvalu, mõne vaidluse või tüli, kadeduse või võla välja nõudmiseks süütab sõiduki. Kolmandana võib välja tuua vandalismi, kus vandaal lõhub talle ette juhtuvat avalikus ruumis asuvat vara,» ütles Tambre.

On olnud ka juhtumeid, kus auto süttib ise ilma kellelgi kurja kavatsuseta. Selliste põlengute taga on lühis elektrisüsteemis.

Asja rikkumine ja hävitamise paragrahvi alusel on tänavu üle Eesti alustatud enam kui sada kriminaalmenetlust. Uurimist alustatakse selle paragrahviga, kui kuriteoga on tekitatud olulist kahju.

Linda Line tühistas esmaspäevahommikuse väljumise Helsingist

Tallinna-Helsingi liini kiirlaevadega teenindav Linda Line tühistas ebasoodsate tuuleolude tõttu lisaks kõigile pühapäevastele reisidele ka esmaspäevahommikuse väljumise Helsingist.

Halbade ilmastikuolude tõttu merel ei välju Linda Line'i kiirlaevad pühapäeval Tallinnast ega ka Helsingist.

Esmaspäeval ei välju ka hommikul kell 8 graafikus olev reis Helsingist.

Linda Line'i laevad ei välju, kui tuule kiirus merel on üle 15 m/s ja lainekõrgus üle 2 meetri.

Linda Line teenindab kaubamärgi Linda Line Express all Tallinna-Helsingi liini kiirkatamaraanidega Karolin ja Merilin.

Kuidas sai Ärma talu kinnistu endale tüki järvest?

Maa-ameti kaardilt selgub, et Viljandimaal asuva Toomas Hendrik Ilvesele kuuluva Ärma talu kinnistu juurde kuulub ka tükike Kariste Väikejärvest, samas kui teiste järve ääres asuvate kinnistute piirid lõpevad järve kaldal.

Maa-amet põhjendab erinevust sellega, et Ärma talu kinnistu ehk Erma katastriüksus tagastati omanikule 1990. aastate alguses. Hiljem jõustus seadusemuudatus, millega muutusid krundi piiride arvestamise põhimõtted.

Maa-ameti pressiesindaja Agnes Jürgens ütles Postimehele, et Erma katastriüksus Halliste vallas Päigiste külas moodustab tõepoolest osa Kariste Väikejärvest.

Ärma talu maaüksuse tagastamise otsustas Halliste vallavalitsus oma määrusega 1993. aasta juulis ja maakatastrisse kanti maaüksus sama aasta septembris.

«Taluseaduse alusel püüti maade tagastamise algusaastatel 1993-1994 järgida põhimõtet, et kui maaüksus asus jõe või järve kaldal, siis määrati piir jõe teljele või järve keskele. Teised Kariste järve kaldal asuvad kinnistud on moodustatud hiljem ning nende piiride määramisel järgiti juba teisi põhimõtteid - välditi kaitsealuste maade eraomandisse andmist. Tegemist on Kariste järve hoiualaga ja riik üritas vältida veekogude tükeldamist,» selgitas Jürgens.

Kariste järve alune Erma katastriüksusest ülejääv osa on jäetud keskkonnaministri otsusega 2015. aastal riigi omandisse ja selle katastriüksuse riigivara volitatud asutus on riigimetsa majandamise keskus.

Liitlaste lennukid teevad treeninglende Eesti õhuruumis

Alates esmaspäevast teevad töönädala vältel Eesti kohal madallende kaks Ämari lennubaasis paiknevat Saksa õhuväe hävituslennukit Eurofighter.

Lennukid lendavad üle Eesti madallennu aladel ning mitte madalamal kui 152 meetrit (500 jalga) ja eelistatavalt asustatud punktidest eemal. Lennud toimuvad päeva esimeses pooles.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Ka Balti riikide valitsused on eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks. Madallende sooritatakse kokkuleppel lennuameti ja Lennuliiklusteeninduse aktsiaseltsiga.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, mil Balti riigid said NATO liikmeks. Balti riikide õhuturve moodustab osa NATO targa kaitse kontseptsioonist, mille eesmärk on säästa alliansi liikmesriikide ressursse panustades erinevatesse võimekustesse ühiselt.

Saksa õhuväe lennusalk võttis Balti riikide õhuturbe üle 31. augustil. Šiauliai lennubaasis paikneb praegu Prantsusmaa õhuväe õhuturbesalk, mille relvastuses on hävitajad Mirage 2000.

Fotod: Tartus sõitis joobes mees elektriposti maha

Tartu linnas Kalevi tänaval sõitis eile hilisõhtul joobes mees Audiga puidust elektriposti maha.

Eile hilisõhtul kell 23.35 teatati politseile, et Tartus mööda Kalevi tänavat liikunud sõiduauto Audi, mida juhtis 31-aastane mees, kaldus paremale poole kõnniteele ja sõitis selle käigus maha puidust tänavavalgustusposti.

Politsei tuvastas, et sõiduki juht oli joobes, ta kõrvaldati juhtimiselt ning peeti kahtlustatavana kinni. Juhtunu käigus viga keegi ei saanud.

«Sündmuskohal oli sõidutee asfaltkattega, sirge ja kuiv. Politsei tähistas liiklusõnnetuse toimumiskoha politseilintide ja koonusega, et muuta see teistele liiklejatele nähtavamaks,» selgitas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Maria Gonjak.

Kohapeale saabunud elektrikud vaatasid pressiesindaja sõnul kahjustatud posti üle ning tuvastasid, et A-kujulisel valgustuspostil kukkumisohtu esialgu ei ole ja peagi alustati posti vahetusega.

Video: Pirita-Kosel auto süüdanud huligaani tabamiseks on välja pandud suur vaevatasu

Sotsiaalvõrgustikus Facebook levib video kolmapäeval Pirita-Kosel põlema pandud sõiduautost Audi A6, süüdlase tabamiseni viiva info eest pakutakse 5000 eurot.

Postimees avaldab Facebooki kasutaja Audi Põleng avaldatud postituse:

Tere, kõik Eestimaa inimesed!

Ei oleks uskunud, et aastal 2016 peame pöörduma teie poole sellise murega, mis võiks jääda 90ndatesse.

Nimelt käis üks kuri inimene kas omal algatusel või siis tellimise peale 19.10.2016 kell 3.00 Pirita-Kosel ja süütas põlema Audi A6 sõiduki otse tänavavalgustuse all ja kaamera vaateväljas. Videolt on näha, et tegemist ei ole just professionaaliga sellel alal ja veel selgemalt paistab, et süütaja pidi ise samuti põletada saama.

Seega on meil palve, et kui keegi teab sellest teemast midagi, omab infot, miks selline tegu toime pandi, teab kedagi, kellel on viimasel ajal näos või kätel tekkinud põletuse tunnused, või tunneb ära inimese allpool olevas videos, siis teo sooritaja või tellija tabamiseni viiva info eest paneme välja tasu 5000 eurot sularahas.

Igasugune abi jääb diskreetseks ja konfidentsiaalseks.

Anname süütajale endale ka võimaluse: kui sellel teol oli tellija, siis tule ja räägi suu puhtaks. Päästad ennast sellega kõvasti ja saad samamoodi raha ning keegi sind ei puutu.

Arusaadavatel põhjustel ei soovi me avaldada nii sõiduki omaniku nime kui ka juhtumi täpset aadressi.

Seega, kes teab, see jätab selle oma teada, ja kes ei tea, see ei hakka palun spekuleerima asukoha ja nime ümber.

Sõbrad, sõprade sõbrad ja kõik inimesed, kelleni see postitus jõuab: jagage seda ja paluge ka kõigil teistel jagada, et see jõuaks võimalikult paljude inimesteni.

Me kõik tahame elada rahulikus ja turvalises Eestis, kus ei käida öösel kanistri ja tikkudega ringi, halvad mõtted peas.

See on üks võimalus sellele kaasa aidata.

Aidake leida see pätt.

audipoleng@gmail.com

56139205

Eesti peab äärmuslikeks ilmaoludeks senisest paremini valmis olema

Eesti teadlased on kirja pannud tulevikustsenaariumid, mis meid lähema saja aasta jooksul seoses kliimamuutustega ees ootavad. Põhisõnum on see, et Eesti peab äärmuslikeks ilmaoludeks senisest paremini valmis olema.

Purustavad maavärinad ja tsunamid Eestit ei ähvarda, ent igasugune äärmuslikkus hakkab toimuma tunduvalt sagedamini, kirjutas ERRi uudisteportaal.

«Selle tuleviku kliimastsenaariumite üks komponente oli see, et välja arvutada, millise sagedusega on tulevikus rohkem sademeid ja äkksadusid, kus tuleb korraga rohkem kui 30 mm maha ja kõik arvutused ja stsenaariumid näitasid, et selliste olukordade tõenäosus kasvab tulevikus,» selgitas keskkonnaagentuuri asedirektor Timo Uustal «Aktuaalsele kaamerale».

Arengukava toob välja meid kõige rohkem mõjutavad ekstreemsused: äärmuslikud kuuma-, põua- ja vihmaperioodid, õhutemperatuur tõuseb 4,3 kraadi, tormid sagenevad ja tuule kiirus kasvab 18 protsenti, puudub püsiv lumi- ja jääkate, kusjuures jää ulatus Läänemerel väheneb 2,5 korda.

Narkoäri tõi Saaremaal kahele mehele pikad vangistused

Kuressaare kohtumaja kinniste uste taga jõudis reedel lõpule Saaremaa viimase aja suurim narkoprotsess 10-mehelise kamba üle, mis tõi kahele süüalusele enam kui nelja aasta pikkuse reaalse vangistuse, kirjutab Meie Maa.

Kohus tunnistas Marko Pruuli süüdi grupis toime pandud narkootilise aine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises ja narkootilise aine väikeses koguses ebaseaduslikus edasiandmises alla 18-aastasele isikule. Veel tunnistati Pruul süüdi teisele isikule varalise kahju tekitamise katses andmete ebaseadusliku sisestamise teel varalise kasu saamise eesmärgil. Kokku mõistis kohus Pruulile liitkaristusena kokku 4 aastat ja 7 kuud vangistust, kirjutab Meie Maa.

Raido Lehiste tunnistas kohus süüdi grupilises narkootilise aine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises ning mõistis talle karistuseks 3 aasta ja 8 kuu pikkuse reaalse vangistuse. Kohus liitis sellele otsa Harju maakohtu möödunud aasta 16. juuni otsusega mõistetud 8 kuud vangistust, mis tähendab, et Lehiste karistuseks kujunes kokku 4 aastat ja 4 kuud vangistust.

Kohus tunnistas Karel Puri süüdi mootorsõiduki ilma juhtimisõiguseta juhtimises, kui see on toime pandud süstemaatiliselt. Lisaks süüteo toimepanemise tulemusena saadud vara hoidmises ja turustamises, grupis toime pandud narkootilise aine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises ning vägivalda kasutades toime pandud varalise kasu üleandmise nõudmises. Kokku mõistis kohus Purile kuritegude eest 4 aastat ja 6 kuud vangistust. Kohus arvas Puri kahtlustatavana kinnipidamise ja vahi all viibimise alates 31. märtsist kuni 21. oktoobrini karistusaja hulka. Ärakandmata karistuse 3 aastat, 11 kuud ja 7 päeva jättis kohus kohaldamata tingimisi 4 aasta ja 6 kuu pikkuse katseajaga, mis tähendab, et Puri pääses reedel kohtusaalis vahi alt vabaks.

Kohus tunnistas Viljar Tugimi, Artur Kovaljovi ja Ken Rätsepa süüdi narkootilise aine grupis toime pandud suures koguses ebaseaduslikus käitlemises ning mõistis neile karistuseks kolm aastat vangistust tingimisi kolmeaastase katseajaga ühes käitumiskontrollile allutamisega. Pearu Singi tunnistas kohus süüdi narkootilise aine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises ja avalikus kohas toime pandud käitumise üldnõuete rikkumises ning mõistis talle liitkaristuseks kolm aastat vangistust tingimisi kolmeaastase katseajaga.

Samasuguse karistuse sai ka Risto Kaunissaar, kelle kohus tunnistas süüdi Grupis toime pandud narkootilise aine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises ning teisele isikule varalise kahju tekitamise katses andmete ebaseadusliku sisestamise teel varalise kasu saamise eesmärgil.

Kohus tunnistas Rauno Blauhuti süüdi narkootilise aine väikeses koguses ebaseaduslikus edasiandmises ja mõistis talle karistuseks üheaastase vangistuse. Kohus pööras täitmisele Blauhutile Harju maakohtu 22. veebruari otsusega auto purjuspäi juhtimise eest mõistetud 7 kuud vangistust ja mõistis liitkaristuseks kokku üheaastase vangistuse. Kohus jättis vangistuse kohaldamata tingimisi kaheaastase katseajaga.

Karlis Kavaku tunnistas kohus süüdi avalikus kohas käitumise üldnõuete rikkumises, kui see on toime pandud vägivallaga, ja mõistis talle karistuseks 8 kuud vangistust. Kohus liitis sellele otsa Kavakule Pärnu maakohtu 11. mai otsusega vägivallatsemise eest mõistetud 4 kuud vangistust ja mõistis kokku liitkaristusena vangistuse 8 kuud tingimisi 18-kuulise katseajaga ühes käitumiskontrollile allutamisega.

Algselt andis prokuratuur sama kriminaalasjaga seoses kohtu alla 16 meest. Neist kahe osas eraldati kriminaalasi kohtus iseseisvalt arutamiseks ja nende kohta on otsus juba varem tehtud. Detsembris hakkab kohus arutama nende alles jäänud nelja mehe kriminaalasja, kes veel kohtu ette jõudnud ei ole.

Fotod ja video: kalastajad valvavad lõheliste kuderahu

Alates 15. oktoobrist algas jõgedel lõheliste kuderahu, püük on kuni 15. novembrini keelatud. Erandiks on vaid Jägala ja Narva jõgi, kus on lubatud püük kalastuskaartide alusel. Eesti Kalastajate Seltsi vabatahtlikud on ööpäevaringselt aktiivselt väljas korda valvamas.

Igal sügisel kasvab lõhe ja meriforelli saabumisega röövpüüdjate arv. Selleks, et ebaseaduslikku tegevust piirata on vabatahtlikud tulnud oma vabast ajast kodudest välja, et mööda jõeääri patrullimas käia.

Eesti Kalastajate Seltsi juhatuse liige Erki Tammleht sõnas, et mitmel jõel on tehtud ringkäike ja tulemused ei ole rõõmustavad. «Röövpüüdjatest on maha jäänud surnud isalõhed, kes pole röövpüüdja jaoks atraktiivsed, kuna puudub hinnaline punane kalamari,» märkis Tammleht. Kõige jälgim on Tammlehe sõnul elektripüük, sest see tapab kogu elava käesoleval jõelõigul.

Pea igal õhtul võib jõgedel kohata arrogantse käitumisega meesterahvaid, kes silmnähtavalt käivad mööda jõeäärt taskulambiga vett valgustades kala otsimas. Vabatahtlike küsimuste peale väidavad mehed, et on loodusesõbrad ja naudivad õhtust jalutuskäiku. Mõnel on lausa auto juures võrk valmis, mis viitab tegelikule kavatsusele piirkonnas, mitte õhtusele jalutuskäigule.

Saame kokku vabatahtlikega Keila-Joal, mil toimub vahetuse üleandmine. Kõigepealt saadakse Keila jõe ääres kokku, et pidada plaani järgmise patrullimise koha suhtes. Vahetuse algul tuli ka infot kahtlasest kaubikust, mis läheduses tiirutab ning see andis ka meestele adrenaliini juurde – täna võib minna actioniks. Samuti räägitakse üle, mida teha, kui jõel mingit kahtlast tegevust märgatakse. Kõige tähtsam on muidugi helistada koheselt keskonnainspektsiooni numbril 1313.

Pärast kiiret ülevaadet asutakse teele mööda jõeääri. Koheselt on kuulda jõest tulevaid sulpsatusi, võimsate lampidega valgust näidates on näha vees liikumas nii lõhe kui ka forelli. Ühe vabatahtliku sõnul oli päevasel ajal vees sulitanud üks meesterahvas, kes arvatavasti käis uurimas, kas kala ikka on. Kala on ja kuidas veel. Tegemist oleks nagu kalakasvandusega, pane kahva sisse ja kala tuleb.

Peagi pannakse mehed tiimidesse ja asutakse otsima kohta, kus varitsust pidada. Pärast tunni ajast ootamist, miskit kahtlast kõrvu ei jää ja otsustatakse sooja saamiseks teha uus tiir mööda jõge. Öö möödus vabatahtlikele rahulikult ning keegi ebaseadusliku tegevusega silma jäi jäänud.

Kui soovid samuti liituda Eesti Kalastajate Seltsi vabatahtliku kalakaitsega, et anda oma panus lõheliste arvukuse kasvule, siis saada lühike vabas vormis sooviavaldus meiliaadressile: valvuriks@kalastajateselts.ee .

Hoiame loodust!

Virumaa tuuril käinud Savisaar: mult lausa nõuti kandideerimist

 

 

Keskerakonna esimehel Edgar Savisaarel oli täna tihe päev Lääne-Virumaal – üheskoos Siret Kotkaga peeti maha kolm kohtumist toetajate ja erakonnakaaslastega.

Savisaare Virumaa tuur sai alguse Rakveres, kust ta sõitis edasi Väike-Maarjasse ning pani oma päevale punkti Tapal Tarekese trahtris. Savisaar ütles Tapal, et sai kohtumistel kinnitust, et peab kandideerima erakonna esimeheks. «Igal pool mult lausa nõuti seda, minu veendumused said tuge juurde,» ütles ta Postimehele.

Keskerakonna erakorraline kongress toimub 5. novembril Paides.

Pöörane video: slackline'i maailmameister kõnnib Valaste joa kohal

Ida-Virumaal Valaste külas sai täna näha ebatavalist vaatepilti - adrenaliinijanused noormehed tegid joa kohale pingule tõmmatud slackline'il trikke.

Teiste seas oli ka oma ala maailmameister Jaan Roose, keda näeb ka videos slackline'il kõndivat. Video tegi Maris Hellrand.

Roose pole mitte ainult slackline'i ehk köieakrobaatika tippmeister, vaid on vaatamata oma noorele eale püüdnud juba suurt tähelepanu ka väljaspool Eestit. Nii on ta osalenud Madonna 2012. aasta MDNA-i maailmatuuril ja esinenud megastaariga USA suurimal spordisündmusel Super Bowl Half Time Showl, mida vaatas 114 miljonit inimest.

Slackline on kahe tugipunkti vahele paigaldatud elastne nailonlint, millel harjutatakse tasakaalu seismist, kōndimist ja oskuste arenedes tehakse trikke alates spagaadist, lōpetades saltodega, kirjutab Vabadussport.

Tavaliselt paigaldatakse slackline kahe tugeva puu vahele. Kinnitamiseks kasutatakse ka tugevaid poste ja rasketehnikat.

Fotod ja video: avariis viga saanud mootorrattur toimetati haiglasse

Harjumaal Sauel Tallinna ringteel juhtus täna päeval kella 15.30 paiku liiklusõnnetus, kus põrkasid kokku sõiduauto Mercedes-Benz ja mootorratas Honda.

Esialgseil andmeil alustas Mercedese juht bussipeatusest väljasõitu ja mööda Tallinna ringteed liikunud mootorrattur püüdis sõiduautost paremalt mööduda. Samal hetkel hakkas autojuht mööda peateed liikunud mootorratturile teed andma ja kaldus sõidukiga paremale tee äärde. Mootorrattur ei jõudnud enam sellisele manöövrile reageerida ja sõitis Mercedesele tagant sisse.

Kokkupõrke tagajärjel vigastada saanud mootorrattur toimetati haiglasse.

Salaobjekt Hara lahel

Juminda ja Pärispea poolsaare vahel Hara lahel paikneb jäänuk nõukogude ajast – see, mis on alles Hara sõjalaevade demagnetiseerimise baasist.

Sõjaajaloolane Mati Õun teab rääkida, et Hara laevapolügoon tegutses 40 aasta jooksul mitme nime all. Rajati see 1953. aastal sõjalaevastiku 1. polügoonina ja see lõpetas 1993. aastal tegevuse laevade varjatuse ja kaitse teadusuuringu- ja katsetuspolügooni nime all. Nõukogude Liidus oli selliseid rajatisi vaid kaks, teine asub Kaug-Idas. Siia toodi Leningradi laevatehastest nii allvee- kui ka pealveelaevu, et neid teha märkamatumaks, näiteks vähendada neist kiirgavat magnetvälja ja mürafooni. Kokku käis siit läbi tuhat laeva.

Lahepõhja oli viidud meetripaksune kiht betoonposte ja kaablirägastikku, mis nüüdseks on koristatud. Andurid, mille abil andmeid tõlgitseti, asusid majades. Muide, seal olid ka Eesti esimesed kolm arvutit, rääkimata igasugustest seadmetest, millest mõne otstarvet ei osanud ära arvata ka Õun. Majad seisavad veel püsti, aga suur osa sisseseadest on viidud Primorski lähedale – töö käib seal vaikselt edasi…

Õuna sõnul oli 1990ndatel veel alles kõvasti rauda, nüüd on palju ära veetud. Betoonmonstrumitele pole aga kellegi hammas hakanud, alles on veel ka sadamasillad. Kohalikud tahaksid teha sellest turismiatraktsiooni ja väikelaevade sadama.

10 olulist uudist, mida võiksid teada

Galerii: Tallinnas toimub rahvusvaheline kassinäitus

22-23. oktoobril toimub Tallinnas lauluväljakul kassinäitus, millest võtavad osa nii Eesti kui välismaa kassiomanikud.

Kokku osaleb näitusel 111 kassi, sealhulgas koguni 39 kassipoega. Esindatud on 24 erinevat kassitõugu. Kodukasside kategoorias osaleb viis kassi, kellest kolm ootavad kodupakkumisi. 

Kes täna näitusele ei jõua, saab seda teha veel homme. Rohkem infot näituse kohta leiate Facebookist

Minister Reinsalu tahab alatasa suuri asju ära teha. Aga tulemused?

Justiitsminister Urmas Reinsalu kohta ei saa kindlasti öelda nagu ta oleks oma ametiajal madalat profiili hoidnud. Vastupidi, minister on näinud hulgaliselt võimalusi muudatusteks ning neid alati rõõmuga ka tutvustanud. Iseasi, kas need plaanid ka reaalsuseks on saanud.

Varem kaitseministri ametit pidanud Reinsalust (IRL) sai Taavi Rõivase teises valitsuses justiitsminister mullu 9. aprillil. Sellest ajast saati on ta ette võtnud kõikvõimalikke muudatusi, mida tema haldusalas ära teha annab.

2015. aasta suvi - vähem seadusi ja pankrotikuriteod

Mullu juulis teatas Reinsalu, et tema hinnangul tuleks pankrotikuriteod võtta riiklikult rangema järelevalve alla ja kurjategijaid senisest jõulisemalt karistada.

«Pankrotikuriteod ja pahatahtlik maksejõuetuse tekitamine on edaspidi riigi kriminaalpoliitiliseks prioriteediks,» ütles Reinsalu 2015. aasta suvel BNSile. «Selliste kuritegude menetlemisel tuleb kehtestada jõuline riiklik sund,» toonitas ta toona veelgi.

Seda, et asi pole kuigi kaugele jõudnud, näitab see, et aasta aega hiljem, tänavu suvel, tuli Reinsalu taas sama sõnumiga välja. «Peitkuritegevus, pahatahtlik maksejõuetuse tekitamine, selle kaudu omastamine, see on justministeeriumi prioriteet lähiajal. See olukord praegu ei ole normaalne,» kordas minister pea sõna-sõnalt aastavanust eesmärki.

Justiitsministeerium teatas nüüd Postimehele, et selles küsimuses on siiski toimunud edasminek - on algatatud maksejõuetusõiguse revisjon, mille eesmärk on süstemaatiliselt kehtiv pankrotimenetlus, saneerimismenetlus ja võlgade ümberkujundamise menetlus läbi töötada ja esile kerkinud probleemidele lahendused pakkuda. Revisjoni tulemusi on oodata järgmise aasta sügisel.

Kuid tagasi 2015. aasta suvesse - augustikuus saatis justiitsministeerium avalikule konsultatsioonile õigusloome mahu vähendamise kava, mille eesmärk oli peatada seaduste ületootmine ja vähendada bürokraatiat.

Uurisime justiitsministeeriumist, mis on kavast saanud. Reinsalu tõi välja, et kui õigusloome mahu vähendamise kava on sõnum, mida justiitsministeerium pidevalt meelde tuletab nii oma kooskõlastuskirjades kui ka erinevate tegevustega, siis eraldi on veel rakendusplaan, milles on mitmed olulised koolitustegevused, et parandada õigusloomega tegelevate inimeste teadmiste taset.

«Kava raames on ära hoitud rida riskantseid asju, näiteks elektrituru seaduse eelnõu ja energiamajanduse arengukava. Välisteenistuse seaduses on viidud osa detaile määruse tasemele,» loetles Reinsalu seniseid tulemusi. Lisaks märkis, ta et jusiitsministeerium on enda poolt esitatud avaliku teenistuse seaduse puhul loobunud teatud asjade reguleerimisest kooskõlastamise käigus.

2015. aasta sügis – roolijoodikud, õigusabi ja okupatsioonikahjud

2015. aasta oktoobris on justiitsministeeriumi pressisaalis kohal suur hulk ajakirjanikke, sest Reinsalu tutvustab koos ministeeriumi spetsialistidega ettepanekuid roolijoodikute korrale kutsumiseks. Sisuliselt näevad muudatused ette karistuste karmistamist.

Ehkki plaanitavad muudatused tekitasid üksjagu küsimusi just selles osas,  kas karistuste karmistamine on päris õige viis, on aasta hiljem reform reaalsuseks saamas. Nimelt saatis justiitsministeerium möödunud nädala algul valitsusse sellesisulise eelnõu. «Taotleme, et kõnesolev eelnõu jõustuks alates 2017. aasta algusest,» kommenteeris Reinsalu.

Samal sügispäeval, kui laiem avalikkus kuulis roolijoodikute ohjeldamise kavast, rääkis Reinsalu ERRi uudisteportaalile, et kavatseb lähiajal välja tulla õigusabi reformi ettepanekutega ja selle alusel kavandada ka seadusemuudatusi. 

Samal hommikul oli advokatuuri esimees Sten Luiga «Terevisioonis» rääkinud, et riigi osutatav tasuta õigusabi kättesaadavus on pea olematu ning asi on poliitiliste prioriteetide taga.

«Ma olen tema hoiakuga 100 protsenti nõus. Riigi õigusabi poliitika vajab reformi,» nõustus Reinsalu koheselt ning avaldas lootust, et muudatuses õigusabisüsteemis rakenduvad 2017. aastal. Ministri sõnul on selleks juba ette nähtud ka raha riigieelarvest.

2015. aasta novembris teatas Reinsalu, et hakkab koos teiste Balti riikide justiitsministritega nõukogude okupatsiooni kahjusid kokku arvestama, et need siis idanaabrilt tagasi nõuda. Selline käik tuli ootamatult teistele valitsusliikmetele, kes Reinsalu soolost hämmingus olid ja seda ei toetanud.

Loe lisaks: 

Reinsalu ei ole kriitikast hoolimata peatunud - veel tänavu augustis lõpus kogunes justiitsministeeriumis Eesti ja Läti kahepoolne ekspertide ümarlaud, kus arutati edasisi tegevusi.

2016. aasta sügis – korduvkurjategijad, puuküürnikud ja põhiseadus

Veel alles möödunud nädalal kutsus justiitsminister kokku toatäis ajakirjanikke, et tutvustada plaani, kuidas vähendada Eestis korduvkuritegevust. Plaan on mõistagi üllas, kuid tasub märkida, et tegemist on üksnes ettepanekutega, eelnõu väljatöötamiskavatsustki veel ei ole.

«Riik peab kaitsma ausaid kodanikke ja ühiskonda kõige ohtlikumate kurjategijate eest ehk selliste inimeste eest, kes on korduvalt tapnud, vägistanud või pannud toime mõne muu ühiskonna turvatunnet oluliselt mõjutava teo,» teatas Reinsalu. «Meie eesmärk on tõhustada korduvalt vägivallatsenud isikute karistamist ning vähendada vanglast vabanenute retsidiivsust,» lisas minister.

Reinsalu selgitas, et justiitsministeeriumil on plaan sel aastal väljatöötamiskavatsus kooskõlastusele saata. Eelnõu parlamenti saatmine jääb ministri ootuste kohaselt 2017. aasta algusesse. 

Loe lisaks: Reinsalu retside karistamise plaan võtab ilmet

Möödunud nädalal oli Reinsalu tavapärast vast aktiivsemgi, sest avaldas ajakirjanduse vahendusel soovi veel kahe teema reformimiseks. Kui riigikogu liige Rait Maruste rääkis «Aktuaalses kaameras», et Eesti vajab konstitutsioonikohut, siis Reinsalu selle ideega päri ei olnud. Küll aga ütles, ta et põhiseaduslikkuse järelevalve süsteem tervikuna vajab reformimist. 

Möödunud nädala keskel kirjutas rahvusringhäälingu uudisteportaal, et justiitsministeerium kavatseb analüüsida võlaõigusseadust, et üüriturgu paindlikumaks muuta ja niinimetatud puuküürnike probleemi lahendada.

«Minu selge seisukoht on, et Eesti üüriõigust tuleb muuta, niinimetatud puuküürnike probleem tuleb lahendada. Nende jultunud käitumine heausklike omanike suhtes ja fiktiivsete lepingute sõlmimise võimalus tuleb seadusega tõkestada,» ütles Reinsalu.

Ka teatas minister hiljuti BNSile, et teeb valitsusele ettepaneku viia kolme aasta jooksul Tallinnast Ida-Virumale tuhat ametikohta. Ettepanekule eelnes arutelu Jõhvis, kus osalenud eksperdid ja Ida-Virumaa riigiametnikud seisukohale, et riigiasutuste Ida-Virumaale ümberpaigutamine aitab vältida ääremaastumist, edendab lõimumist ja parandab sisejulgeoleku olukorda.

Suhtekorraldaja: Ilvese mainest on alles riismed

Suhtekorraldaja Ivo Rull leidis Toomas Hendrik Ilvese eile õhtul tehtud avaldust kommenteerides, et eelmise presidendi mainest on alles vaid riismed.

«PRi mõttes liiga hilja ja liiga vähe. Tekstis on väide, et Ilves ei teadnud 2012 Ermamaa ja EASi vahel sõlmitud kokkuleppe detaile – no ei ole võimalik selline asi, kui Ilves on Ärma talu arendanud nagu oma südameasja,» kirjutas Rull Facebookis.

Toimiv suhtekorralduslik lahendus oleks Rulli hinnangul olnud veel Ilvese ametiaja lõpul kokkulepe, et tagastamata jäetakse 10 protsenti ja tagastatakse mingi perioodi jooksul 90. Veelgi parem lahendus olnuks presidendi ametist lahkumisel teade, et tagastatakse 100 protsenti.

«Täna aga juba teame, et Ilvesel on nii palju laene kaelas, et neid tagastamise variante ta ilmselt pikalt ei kaalunud. Nüüd on ekspresidendi mainest alles riismed ja niipea ei paranda seda ka ükski audit ega kellegi kaitsekõne. Parimal juhul need üksnes tõestavad, et oli jokk. Halvemal juhul a la Siim Raie teevad need Ivese mainele (kes polevat olnud väga suutlik asjaajamises jmt) veelgi suuremat kahju,» lisas Rull.

Pildid ja video: Tallinna lennujaamale tehti pommiähvardus

Täna kümme minutit pärast kella 12 tegi ühes Eesti vanglas viibiv ja vene keelt kõnelev mees vangla taksofonilt Tallinna lennujaamale pommiähvarduse, lennujaama avatud alalt evakueeriti kõik inimesed ja väljuvad lennud peatati. Pärast kella 14 lasti inimesed tagasi lennujaama, lõhkeainet ei leitud.

Lennujaamale pommiähvarduse teinud mees on tuvastatud.

Prokuratuur saatis kell 14.50 täiendava info:

Täna kell 12.15 tegi vene keelt kõnelev meesterahvas telefoni teel pommiähvarduse, kus väitis, et Tallinna lennujaamast Pariisi suunduvale lennukile on paigutatud lõhkekeha. Lisaks väitis helistaja, et lõhkekehasid on ka mujal lennujaama territooriumil.

Koheselt peatati lennujaamast väljuvad lennud, lennujaama avatud alad evakueeriti ning päästeameti pommigrupp asus lennujaama ruume kontrollima. Pommigrupp lõpetas kontrolli mõni minut pärast kahte, ühtegi ohtlikku eset ei tuvastatud. Jätkub pisteline pagasikontroll ning reisijad on lubatud taas lennujaama.

Praeguseks on menetlustoimingute käigus kindlaks tehtud, et pommiähvardus tehti taksofonist ja helistajaks on mees, kes hetkel kannab karistust kinnipidamisasutuses. Talle esitatakse kuriteokahtlustus karistusseadustiku avaliku korra rasket rikkumist käsitleva paragrahvi järgi.

«Arusaadavalt riivavad sellised ähvardused ühiskonna turvatunnet. Seetõttu on ilmselge, et õiguskaitseasutused suhtuvad taolistesse ähvardustesse äärmise tõsidusega. Praeguseks on kahtlustatav tuvastatud ja jätkuvad edasised menetlustoimingud, mille käigus selgitame välja ka selle, miks kahtlustatav oma teo toime pani,» kommenteeris Põhja ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Natalja Vester.

Kriminaalmenetlust viib läbi Põhja prefektuur ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Kell 14.40 lõpetas pommigrupp töö lennujaamas. Selgunud on, et ähvarduse tegi vene keelt kõnelev mees. Ähvardaja tegi mitu kõnet ja kõned tulid ühest Eesti vanglast.

Kuigi ähvardus käis Tallinna lennujaamast Pariisi väljuva lennu kohta, täna ühtegi lendu Pariisi ei läinud, mistõttu tundus see politseile kohe kummaline. Siiski reageeriti tehtud ähvardustele suurte jõududega.

Lennujaama valjuhäälditest kutsutakse väravate juurde neid inimesi, kelle lennud peaksid nüüd väljuma.

Pärast kella 14 teatas Põhja prefektuuri pressiesindaja Seiko Kuik teatas, et pommigrupp lõpetas lennujaama kontrollimise. Midagi ohtlikku, sh lõhkeaineid ei leitud. Inimesed lastakse tagasi lennujaama alale, sh varem evakueeritud inimesed, kes toimetati bussidesse sooja.

«Saabuvatelt lennukitelt, mis vahepeal tulid, lastakse inimesed terminali, aga veel terminalist läbi ei lasta,» märkis Kuik. Reisijad kontrollitakse ükshaaval läbi.

Kuik kinnitas, et ähvardus ei olnud kuidagi Amsterdami lennuga seotud.

Jätkuvad pistelised kontrollid pagasile. «Ohtu ei ole,» kinnitas Kuik. Liiklus piirkonnas taastub. Üks lennuk on juba väljunud, aegamisi hakatakse taastama ka teisi ärajäänud väljalende.

Pilt kell 13.32 Amsterdamist tulnud ja maandunud lennult. «Tuletõrjeautod võtsid meid vastu ja pole sellest ajast liikunud. Infot lubati jagada 15 minuti jooksul,» teatab lennukis olev reisija Postimehele.

Vaade Amsterdamist saabunud lennuki aknast. / Lugeja foto

Täna kümme minutit pärast kella 12 tehti telefoni teel Tallinna lennujaamale pommiähvardus. Politsei reageeris väljakutsele suurte jõududega ja asus hoonet kontrollima.

«Seni, kuni ei ole 100-protsendiliselt kindel, et ohtu ei ole, on inimesed avatud alalt evakueeritud,» ütles Põhja prefektuuri pressiesindaja Seiko Kuik Postimehele.

Lennujaama alal turvakontrolli läbinud inimesi evakueeritud praegu ei ole. Kohal on politsei ja päästeameti demineerijad, samuti koerajuhid koertega.

Kõik Tallinna lennujaamast väljuvad lennud on praeguseks peatatud. Saabuvad lennud võetakse vastu, kuid lennukite pardal olevaid inimesi terminali ei lasta. Samuti ei lasta kedagi lennujaama sisse.

Viimase tunni jooksul saabusid lennud Amsterdamist, Frankfurdist ja Varssavist. Nendel lennukitel olnud inimesi lennujaama praegu ei lubata. Järgmine, kell 14.20 Helsingist saabuma pidanud lend hilineb.

Asjaolude väljaselgitamiseks alustati kriminaalmenetlust avaliku korra raske rikkumise paragrahvi alusel.

Eesti-Saksa lende ähvardanud mees siiani kadunud

Kaitsepolitsei ei ole seni tabanud meest, kes tegi juuli lõpus Tallinna lennujaamale ning Eesti ja Saksamaa vahelistele lendudele pommiähvarduse.

«Meil on olemas juhtlõngad, mida uurida, kuid pommiähvardajat seni kätte saadud ei ole,» ütles kaitsepolitsei pressiesindaja Harrys Puusepp Postimehele augustis.

25. juuli öösel pärast kella 2 helistas Tallinna lennujaama ning kaitsepolitseisse end Daeshi liikmeks kutsuv mees, kes teatas kavatsusest õhkida nädala jooksul Tallinnast Saksamaale suunduv lennuk. Telefonikõned olid tehtud inglise keeles, Eesti mobiilinumbrilt ja Eesti territooriumilt.

Puusepp märkis septembris, et juhtumi asjaoludes on midagi, mille tõttu ei ole selle inimese väljaselgitamine nii lihtne. «Seda me oleme juba öelnud, et tegemist pole niiöelda klassikalise pommiähvardajaga, kes on purjus ja teeb omast arust nalja.»

Kaitsepolitsei alustas juhtunu uurimiseks kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb lennuohutusvastast rünnet, menetlust juhib riigiprokuratuur. Lennuohutusvastase ründe eest karistatakse rahalise karistuse või kahe- kuni kümneaastase vangistusega.

Politsei oli nädal pärast pommiähvardust Tallinna lennujaamas väljas tugevdatud jõududega, Lisapatrullid olid varustatud püstolkuulipildujatega. Tallinna reisisadamas ja kesklinna piirkonnas olid sel ajal politseipatrullid varustatud samuti püstolkuulipildujatega, lisapatrulle seal siiski ei olnud.

Narva piirkond esitas esimehe kohale Toomi ja Savisaare kandidatuuri

21. oktoobril toimunud Keskerakonna Narva piirkonna juhatuse koosolekul otsustati kandidaatide esitamine erakonna erakorralisele kongressile. Esimehe kandidaatideks otsustati seada Euroopa Parlamendi liige Yana Toom ning erakonna esimees Edgar Savisaar.

Juhatuse kandidaaditeks esitati Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart, Tallinna linnavolikogu esimees Kalev Kallo, riigikogu liikmed Peeter Ernits, Siret Kotka, Olga Ivanova, Mihhail Korb, Enn Eesmaa, Kadri Simson, Mailis Reps ning peasekretäri kohusetäitja Jaak Aab.

Aukohtu esimehe kandidaadiks esitati Urmas Tamm, revisjonikomisjoni liikmekandidaadiks Anton Stalnuhhin ja Andres Jaadla.

Keskerakonna noortekogu esitas esimeheks Jüri Ratase

Eilsel Keskerakonna noortekogu juhatuse koosolekul esitati konsensuslikult erakonna esimehe kandidaadiks Jüri Ratas. 

«Kesknoored toetavad muudatuste ellu viimist erakonna juhtimises ja näeme, et just Jüri Ratas suudab Keskerakonnas olla ühendajaks ning juhtida ühtse meeskonna võiduka tulemuseni eesootavatel valimistel,» teatas Keskerakonna noortekogu juht Urmo Saareoja ja täpsustas, et kindlasti ei tähenda aga see, et keegi tahaks loobuda Edgar Savisaare nõuannetest ning toest.

«Jüri Ratas suudab kõnetada nii noori kui vanu, mehi ja naisi, eesti ja vene emakeelega inimesi. Ta on parim kandidaat erakonna esimehe kohale,» ütles Keskerakonna noortekogu peasekretär Julianna Jurtšenko. 

Keskerakonna juhatuse kandidaatideks esitasid kesknoored riigikogu liikmed Kadri Simsoni, Mailis Repsi, Mihhail Korbi, Jaanus Karilaidi, peasekretäri kohusetäitja Jaak Aabi, Tallinna linnavolikogu esimehe Kalev Kallo, Tallinna abilinnapea Taavi Aasa, Põhja-Tallinna linnaosavanema Raimond Kaljulaidi ja Pirita linnaosavanema Tõnis Mölderi. 

Aukohtu esimehe kandidaadiks esitati Kalle Klandorf, revisjonikomisjoni liikmekandidaatideks Lauri Laats ja Kalle Jõks.

«VEB-fond. Kadunud raha» autor Toomas Kümmel: minu tegevus on olnud ebamugav vastuvoolu ujumine

Eesti staažikamaid uurivaid ajakirjanikke Toomas Kümmel ütleb ajalehes Põhjarannik intervjuus Teet Korstenile, et ilma visaduseta poleks ta suutnud kaevata VEB-fondi mädasoos, millest tema sulest ilmus äsja ka põhjalik raamat «VEB-fond. Kadunud raha». Samuti räägitakse intervjuus ohtudest, mis kaasnevad, kui ajakirjandus asendub suhtekorraldusega.

Olen Kohtla-Järve poiss ja uhke tunne on jagada sinuga seda staatust.

Mulle oli Kohtla-Järve nagu asumisele saatmise paik ja ausalt öeldes pean end eelkõige Viljandi poisiks. Aga elu läks nii, et vanemad tulid Kohtla-Järvele. Isal oli raskekujuline infarkt ja pääle seda asusime kaevurilinna. Seal läksin viiendasse klassi ja olin kaheksanda klassini. See aeg polnud pikk, aga see-eest oli tegu vahva perioodiga elus. Paljude tollaste klassivendade, sõprade ja hoovikaaslastega suhtlen siiani.

Kes pole pingsalt Eesti elu jäginud ja/või piisavalt vana, ei tea, et sul oli oluline roll Moskva alt vaba Eesti õigeusu kiriku taastamisel.

Kirik oli 1940. aastani Konstantinoopoli vaimse eestkoste all. 1990. aastate alguses tekkis Eesti õigeusu preestrite seas liikumine, taastamaks kanooniline side Konstantinoopoliga ja ühtlasi väljumaks Moskva patriarhaadi alt. Tundsin teatud auvõlga oma vanaisa ja vanaonude ees. 1940. aastal, kui Eesti apostlik õigeusu kirik võeti uuesti jõuga Moskva patriarhaati, oli 21 preestrit, kes sellest keeldusid ja sa kujutad ette, mis see tollal tähendas. Minu vanaisa ja mõlemad vanaonud olid nende 21 seas − see oli kindlasti minule motivaator, miks selles liikumises aktiivselt osalesin.

Teine oli muidugi õiglustunne: taastada ikkagi see, mis oli enne 1940. aastat. Kiriku ülevõtmine oli sarnane kogu Eesti okupeerimisega. Kuskilt Petseri kogudusest justkui kirjutati Moskvasse palvekiri, et Eesti õigeusu kirik võetaks tagasi Moskva rüppe. Siis tehti sellest suur sõu, preestrid pidid kahetsema Konstantinoopoli- ehk iseseisvusperioodi. Ka Gruusial õnnestus muuseas oma autokefaalia kehtestada, aga näiteks Lätis ja Leedus see ei õnnestunud.

Sul on küll geograafiharidus, aga oled end realiseerinud peamiselt ajakirjanikuna. Kuidas see valdkondade vahetus toimus?

Tuli pakkumine minna doktoriõppesse Helsingi ülikooli. Aga mind ei lastud välismaale, pääsesin N. Liidust välja käima alles 1988. aastal. Ent siis läks elu Eestis juba nii huvitavaks, et kui Hans H. Luik hakkas tegema Eesti Ekspressi ja kutsus mind sinna, siis läksingi. Olime enne seda teinud poolpõrandaalust ajakirja Heinakuu. Seal olid Mait Raun ning praegugi poliitikas tegevad Mart Nutt ja Andres Herkel. Tunne Kelam oli asjaga tihedalt seotud. Koos Mart Soidroga olime tollasesse Edasisse mõned lood kirjutanud, Sealt alates olen ajakirjandusvagu kündnud. Pärast Eesti Ekspressi tuli Eesti Aeg. Ekspressis toimusid alguses igasugused mullistused, nagu ikka − mindi riidu ja mindi laiali. Vahepeal aeti Luik Ekspressist ära, seal olid keerulised omandisuhted. Siis tuli Hans tagasi ja me tegime oma lehe − Eesti Aja.

Meenub, et oli hea ajaleht.

Jah. Kui seda täna lugeda − ütlen ausalt: ei pea mitte millegi pärast häbenema.

Mis juhtus uuriva ajakirjandusega Eestis? Kas meie väiksus aitab kaasa, et see ei õitse?

Jah, peab tunnistama, et uuriva ajakirjanduse seis on paha. Üldse tundub, et ajakirjanduse tase on alla käinud. Siin on palju põhjusi. Esiteks, jah, see turu väiksus. On jäänud vähe väljaandeid ja kõik püüavad ennast müüa. Ja ma teen väga selget vahet meelelahutusel ja ajakirjandusel. Kui võtta kolm suurt plokki − suhtekorraldus, mis on viimastel aastatel kohutavalt vohama hakanud, meelelahutus ja ajakirjandus −, siis see viimane on kogu valdkonnas kõige pisemaks sektoriks jäänud. Eks ajakirjandus ole väga suures muutumises − just seoses digitaalse netiajakirjanduse pealetungi ja sotsiaalvõrgustikega.

On segane üleminekuaeg ja ega me tea, milline näeb meediapilt kümne aasta pärast välja. Isiklikult arvan, et kogu meediategevus suundub veel enam nišši. Lihtsalt inimesed saavad valida teemasid, mis neile meeldivad, ja mitte üldist rosoljet, nagu praegused ajalehed sageli on. Maailm on avardunud ja kui tahad oma lemmikteemal − näiteks spordi- või muusikavaldkonnas kirjutatus − lugeda, teed seda inglise keeles. Võib-olla on ka ajakirjanike ettevalmistamises küsitavusi. Ma pole ajakirjandust õppinud, aga arvan siiski, et ajakirjanikel võiks olla väga tugev maailmavaateline taust. Ajakirjanikud võiksid ka näiteks sotsiaalteadustes, geograafias ja ajaloos tugevad olla, see aitab kaasa.

Kui nimetada kõrvu sind ja sõnapaari «uuriv ajakirjandus», siis paratamatult on esimene märksõna, mis meenub, VEB-fond.

Kunagi, 2000. aastate alguses komistasin sellise otsa. Alati hakkab asi huvi pakkuma, kui küsid enda arust äärmiselt lihtsaid ja otsekoheseid küsimusi, aga vastuseid ei saa. Või saad riigi kõige kõrgemate institutsioonide juhtidelt või silmapaistvatelt poliitikutelt sellised vastused, et mõtled tükk aega, kas oled ise idioot või on nemad seda. Tavaliselt oled ikka kindel, et ise sa idioot ei ole, ja siis tekibki kummaline tunne, et midagi tahetakse varjata, midagi ei räägita lõpuni. Võtame või sama Rail Baltica, kus valetatakse tuimalt või räägitakse lihtsalt mingeid muinasjutte, millel pole tõega vähimatki pistmist, ja salastatakse dokumente. Nii tehakse, kui tahetakse midagi varjata või on asjad hämarad.

Ajakirjandusel jäävad käed tõeni jõudmiseks tihtipeale lihtsalt lühikeseks. Ajakirjanikud peavad olema topeltleidlikud − näiteks uurijad, kohtunikud või poliitikud saavad asju uurida hoopis teisel tasemel ja evivad ligipääsu dokumentidele, mida ajakirjanikel pole. Aga see ongi see, mis teeb ajakirjanikust ajakirjaniku. Allikani jõudmine on kõige tähtsam ja raskem asi, aga siiski võimalik. Ega ausad inimesed ole ühiskonnast kadunud. Igas valdkonnas on ausaid inimesi, nad tuleb lihtsalt üles leida ja võita nende usaldus, et nad sinuga räägiksid. Teine asi on see, mis on minule ajakirjanduses praegu samuti probleem, et inimesed ei usalda enam ajakirjanikke. Tavatsen öelda, et kui ajakirjanik teab asjast sada protsenti, saab ta tihtipeale sellest avaldada vaid kümme protsenti. Aga mulle tundub, et meil on sageli vastupidi.

Hea näide on USA juhtum, mille eest ajakirjanikud said hiljem ka Pulitzeri preemia. Oli terve rida katoliku kiriku preestreid, kes olid noori poisse pilastanud. Väga õpetlikud olid teemat käsitlenud ajakirjanike töömeetodid. Oli juba tohutult palju tunnistusi kõige juhtunu kohta, aga leiti, et kõigi tunnistajate ütlused ei pruugi olla objektiivsed: tunnistajate peal on pilastuse vari, nad võivad olla kättemaksuhimulised ja muud motiivid, mis samuti tõde hägustavad. Siin mindi seda teed, et uuriti välja fakt, et kirik oli kõnealuste poistega sõlminud kirjalikke lepinguid − neile maksti eluaegset kompensatsiooni, et nad vaikiksid. Need lepingud saadi kohtu kaudu kätte ning alles siis tõsteti teema ja kirjutati. Asetame selle Eesti konteksti: kas meil oleks ajakirjanikud nii kaugele läinud? Arvan, et oleks leitud üks tunnistaja ja kohe oleks materjal paisatud tohutu kära saatel meediasse. Ajakirjanikel pole turu väiksuse ja meie vaesuse tõttu aega süveneda ning asju põhjalikumalt uurida. See on probleem!

Hiljuti ilmus sinult raamat «VEB-fond. Kadunud raha». Kuidas leidsid ressurssi, et ühes teemas nii süvitsi minna?

Minu tegevus on olnud ebamugav vastuvoolu ujumine. Kas sa arvad, et seda kõike on meeldiv teha olnud? Selle teemaga tegelemise tõttu on mulle terve rida ebameeldivusi tekitatud, olen väga palju isiklikku ja sõprade raha raisanud. Kõik see on olnud tegevus, mida paljud inimesed ei harrasta − lihtsam on vooluga kaasa minna. Teine asi on, et alati peab selliste teemade uurimisel ka natukene õnne olema. Pean tunnistama, et VEB-fondi uurimisel oli mul ka kõvasti õnne.

Kas oled võimeline raamatus sisalduva võimalikult kontsentreeritud vormis kokku võtma? Milline oleks minimaalne sõnade arv?

Pole seda kunagi proovinud − vaatame. 1990. aastate alguses läks Moskvas pankrotti selline pank nagu Vneš Ekonom Bank (VEB) − nagu läksid pankrotti N. Liit ja ENSV. Kahe Eesti panga rahad jäid VEBi kinni. Või mis panga raha? − see on tema klientide raha. Mõeldi välja õiguslikult ebaseaduslik «ajutine hädalahendus». Kui mina olen sulle võlgu ja ühel hetkel ütlen, et andsin oma võla kellelegi üle ja nüüd küsi tema käest − asjad nii ei käi. Ilma sinult luba küsimata ei saa ma oma võlga kellelegi üle anda. Ja see seadus kehtis samuti tol ajal. Aga seda tehti. Asi keris ja keris ning kõik asjaosalised isikud ainult valetasid selle kohta.

Isegi riigikogu otsust, millega VEB-fond loodi, ei täidetud. See nägi ette, et fondi juhtimine antakse üle inimeste üldkoosolekule, kes oma raha kaotasid, aga seda ei tehtud. Õigemini − tehti alles aastate pärast, kui sel polnud enam mingit mõtet; see oleks pidanud toimuma kuue kuu jooksul. Kõige tagatipuks tekkisid kummalised nõuded, mis olid kaetud VEB-fondi serifikaadiga. See oli pelgalt paberilipakas, mis näitas vaid nõuet raha kohta, mis ettevõttel või inimesel Moskvasse jäi. See raha lasti kummalisel Eesti päritolu tankistil, kelle nimi oli Aleksander Matt, mingil moel, Vene võimude mahitusel, välja võtta.

Mulle on väidetud, et «ei olnud ju mingit vargust», ja mina olen vastu küsinud: «Kui keegi saab raha, mis ei kuulu talle, ja omastab selle, kas see on vargus või ei ole?» Minu meelest on see vargus. Ehkki ükski uurimisorgan pole seda inetut lugu kunagi uurinud ega tahtnudki uurida ja poliitikud, eriti Reformierakonnast, moodustasid kogu asja ümber väga võimsa ringkaitse, tuli asi lõpuks ikkagi ilmsiks. Ja nüüd on see inetu lugu raamatuna teie ees.

Mind on pikka aega hämmastanud ja hämmastab siiani, miks nii paljud pealtnäha soliidsed ajakirjanikud ja arvamusliidrid, teades seda, millest oma raamatus kirjutad...

Ega nad teadnud enne.

Aga nüüd teavad. Miks nad ikkagi alles veel äsja arvasid, et Siim Kallasest saaks hea peaminister, ja nüüd lausa toetasid tema saamist presidendiks?

Kui mõned aastad tagasi tehti VEB-fondi suhtes Eesti Pangas audit − tänu sellele, et panga presidendiks sai Ardo Hanson − ja kohe selgusid suurvarguse asjaolud, kirjutas Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel umbes nõnda: «Pagan võtaks, ma poleks kunagi suutnud seda uskuda. Aastaid kõik ärimehed ja pangategelased olid kinnitanud, et tegu on Kümmeli luulu ja vandenõuga, et kõik on parimas korras.» Asi on selles, et eestlane on alati olnud võimutruu, ilmselt tänu meie ajaloole. Ja praegugi hääletavad inimesed enamikus võimupartei poolt − mitte et nad seda armastaksid, aga nad on nõnda harjunud. Mine tea, mõeldakse, ja võimu vastu ei taheta minna.

Peale selle on paljud inimesed kuskilt maalt süsteemi osad. Neil on ärisidemed, neil on liisitud majad ja autod − tähendab, nad on sõltuvuses süsteemist. Kolmas põhjus on see, et iga päev kuuleme korruptsioonijuhtumeist ka vanades demokraatiates. Aga üks asi, mille poolest meie oleme ikka veel pigem ida kui lääs, on see, et valetamise suhtes on meie valulävi liiga kõrge. Vanades demokraatiates ei peeta valetamist heaks tooniks ja selle eest peab ta võtma vastutuse, kui vahele jääb. Meil on see asi, et poliitikud võivad vabalt valetada ja sellele ei järgne midagi. Poliitilistes ringkondades on tekkinud karistamatuse tunne, seegi on väga suur kurja juur.

Ja kui ajakirjandus on asendunud suhtekorraldusega, ongi nii, nagu on Taavi Rõivasega, kes on veendunud, et kui on mingid jamad, siis süü ei peitu selles, et tema on rumalat juttu ajanud, vaid tegu on halva suhtekorraldusega. Poliitikutele on suhtekorraldusest saanud imeravim, mis aitab nende enda rumaluse, lolluste ja hämarate tegude puhul; mis peaks need justkui ära siluma. Aga tegelikult ei ole niimoodi.

Kas see, et oled Kohtla-Järvel elanud, on sulle pitseri jätnud?

Muidugi on jätnud, ja seda kolmest aspektist. Esiteks inimesed, kellega seal kohtusin ja kes on saatma jäänud eluteel. Teiseks kogu Ida-Virumaa loodus. Ida-Virumaa on vahest looduslikult kõige kaunim Eesti maakond üldse. Ja paljud eestlased pole sellest isegi teadlikud. Alati mõtled, mis oleks veel siis, kui Nõukogude võim poleks seda lagastanud. Kolmandaks see, et elu Kohtla-Järvel polnud meelakkumine. Mäletan väga hästi, kuidas meie koolimaja, vana 4. kool, asus üle tee vene kooli vastas ja üle päeva tulid koolist sinise silmaga koju. See oli päris mehelik karastus, aga karm. Muidugi paljudele poistele lõppes Kohtla-Järve ka halvasti. Aga kes ennast sealt karmist keskkonnast välja rebisid ja suutsid edasi õppida − Kohtla-Järvelt on ju tulnud väga palju isiksusi. Kohtla-Järve aega ei kahetse, see andis palju jõudu, meelekindlust ja läbilöögivõimet. Ma ei kahetse mitte midagi.

Täisjõus mehel on üle 3000 nätsupaberi ja 500 banaanikleepsu

Ei ole just tavaline, et täisjõus mees nätsupaberite ja banaanikleepsude kogumisega tegeleb. 48-aastane Priit Koppel, inseneriharidusega abielumees ja kahe tütre isa, on aga sel alal vägagi arvestatav tegija, seda nii üle 3000 nätsupaberi kui ka pealt 500 banaanikleepsuga.

Priit Koppel on hariduselt infotehnoloogiainsener, kes töötab arendusjuhina rahvusvahelises ettevõttes YE International. Vabal ajal mängib petanki, milles teeb sääraseid edusamme, et sõidab peagi Madagaskarile maailmameistrivõistlustele, ja joonistab karikatuure, mida aeg-ajalt näitustelgi kaeda saab. Mehe veelgi pikemalt kestnud harrastusest – nätsupaberite ja banaanikleepsude kogumisest – teab aga tunduvalt väiksem hulk inimesi, kui mitte arvestada kollektsionääride seltskonda. Niisiis esitleb ta meile esimese ajakirjandusväljaandena oma albumeid, mis on kirevaid pabereid otsast otsani täis pikitud.

Koppel ise arvab, et kindlasti pole tal ühtki nätsupaberit Põhja-Koreast; teiste riikide suhtes ta nii kindel pole.

Eesti näts kosmonautidele

Priit Koppeli sõnul pole ta mees, kes kõik vabad hetked albumite seltsis veedab ning aastakümnetega kogutut heldinult imetleb. Viimati avas ta need kahe aasta eest, ehkki mingil ajal, umbes viis aastat tagasi, saabus kogumishulluse kõrghetk – siis ei möödunud jahita päevagi.

Enamasti tegelevad kommi- või nätsupaberite kogumisega koolilapsed, ja ka väike Priit polnud erandiks. Oli sügav nõukaaeg ning võimalik, et tõuge tuli Tallinna kondiitritoodete vabrikust Kalev, kui seal olümpiamängude eel närimiskummit valmistama hakati. Eestis valmistatud näts oli kuulus üle nõukogudemaa – paljud vanemad kodanikud meenutavad seniajani toonaseid iiriskommi sarnaseid pakendeid. Koppelil ongi ette näidata peaaegu täiuslik kogu Eestis valmistatud nätsude ümbriseid. Peaaegu sellepärast, et üks on ikkagi puudu. Paljud eestlased ei teagi ilmselt, et juba 1968. aastal toodeti Kalevis ülimalt tabava nimega padjanätsu «Tiri-aga-tõmba», mis polnud aga mõeldud nätsutamiseks mitte lihtrahvale, vaid hoopis kosmonautidele.

«Kusagil nad ringlevad, tean, et turuhind on üle 25 euro, aga kust neid kätte saaks?» laiutab Koppel käsi. Tal endal on kusagil vaid «Tiri-aga-tõmba» fotokoopia, mille saatnud talle tuvastamiseks kolleeg Venemaalt, kellel on ette näidata üle poole miljoni nätsupaberi.

Ning kuigi eestlastele on läbi aastakümnete tundunud, et Eesti oligi ainus paik kuuendikul planeedist, kus tavalist nätsu ja kohvi- või piparmünditäidisega nätsu toodeti, polnud see siiski nii. Albumist särab vastu tõestus: Lätis, Leedus, Valgevenes, Tadžikistanis, Venemaal, Moldovas, Kasahstanis, Gruusias, isegi Kirgiisias jm vennasvabariikides toodetud mälumismaterjali ümbrispaberid. «Neid oli eriti keeruline kätte saada,» tunnistab mees. «Nähtavasti toodeti vähe.»

Iseseisvunud Eestit märgivad tooted nimedega «Star» ja «Meck & Mike», mille ümbrised tunduvad olevat tuttuued ja isegi kokku voltimata. «Need on muretsetud Tšehhimaalt, kus tegutsevad maailma suurimad närimiskummipaberite kollektsionäärid ning kus asub isegi filateelia- ja nätsupaberite pood,» avab Koppel tausta.

Iseseisvusaja «Meck & Mike». / Sander Ilvest

1000 dollarit nätsupaberi eest

Nõukaajal paelusid väikest Rakvere poissi Priitu hoopis kapitalistliku lääne nätsud. «Mul oli üks tuttav meremees, kes aeg-ajalt külas käis ja tõi,» meenutab ta. Kui pabereid kogunes rohkem, sai hakata mõtlema nende vahetamisele, ning oli aeg, mil Koppeli kolleege nätsupaberite vahetamise alal võis loendada kümnete kaupa. Mis sest, et enamasti kujunes paberist tunduvalt kallimaks margistatud ümbrik, millega väärt kraam teise ilma otsa saadetud sai.

Nüüd on Priit Koppel spetsialiseerunud närimiskummide vahe- ja sisepakendite kogumisele, loobudes välimistest pakenditest ja padjapakenditest, mis valmistatud väljaspool Nõukogude Liitu. Samuti väljusid tema tähelepanu alt nätsudega kaasas olnud koomiksid. «On ka hulle, kes koguvad absoluutselt kõike, mis närimiskummiga seotud,» nendib Koppel.

Kõige kallimad on millegipärast Iisraeli nätsupaberid, mille hinnad algavad viiest eurost, kuid kollektsionäär on internetiavarustes tuvastanud müüjaid, kes küsivad ühe paberi eest enam kui 1000 dollarit. Seda küll nätsuga kaasas olnud koomiksi eest, mille vastu, nagu öeldud, Koppelil õnneks huvi puudub. Eriti haruldased ja kallid paberid pannakse, muide, lausa plastmassist raami.

«Kollektsionäärile pole oluline raha, vaid see, et saada paber kätte,» selgitab Koppel, «ja tegelikult – eks nad kõik ole armsad. Mulle endale on emotsionaalselt kallimad Poolas valmistatud ja juba lapsepõlvest tuttavate multifilmikangelaste Boleki ja Loleki kujutistega nätsud.»

Uhkusega näitab Koppel ka saja-aastaseid Wrigley’si nätsupabereid, mille teevad üksteisest erinevaks kas või paberi ülaribale trükitud seerianumbrid.

Priit Koppel nendib, et viimastel aastatel on ta aktiivse kollektsioneerimise vastu huvi kaotanud, sest meie poodides ei müüda enam nätsu lehtedena. Seetõttu on kadunud ka vahepaberid, padjanätsude puhul kasutatakse selleks täiesti ebahuvitavat hõbepaberit.

500 banaanikleepsu

Ja ikkagi – kui nätsupaberite kogumisel on Koppel vähemasti enda teada Eesti suurima kollektsiooni omanik, pole ta seda mitte banaanikleepsude alal. «Tean inimest, kellel on neid vähemalt kaks korda rohkem kui mul,» ütleb ta.

Kleepinud algul banaanide küljest korjatud kleepsud külmkapile, tundus Koppelile, et tegelikult oleks päris huvitav neidki kollektsioneerida, ning nõnda algaski toidupoodide puuviljalettide kammimine. Ja kui tavaostjale tundub, et seal pakutavad banaanid ja nendele kinnitatud kleepsud on üsna ühesugused ja ehk vaid paarilt erinevalt firmalt, lükkab koguja selle kohe ümber. Firmasid on tunduvalt rohkem ning kleepsudki, nagu lähemal vaatlemisel selgub, on kõik erinevad. Kas või numbri poolest, mis on etiketile trükitud banaanifirma koduleheküljele sisestamiseks ning lootmiseks, et võidad niiviisi mõne auhinna. Omaette väärtuseks on kalli hinnaga, see-eest ökoloogiliselt puhaste banaanide kleepuvad etiketid.

Loomulikult pakuvad Koppelile suurt huvi ka teiste riikide toidupoed, sest kogemus ütleb, et mida kaugemale sõita, seda põnevamaid kleepse leidub. Alles äsja saabus ta Ukrainast, kaasas neli uudiskleepsu, kuid tema kogus leidub haruldusi isegi Austraaliast ning Uus-Meremaalt.

«Ega ma konkreetselt midagi igatsegi, ma ei taha lolliks minna. Igaühel võib mingi kiiks olla, peaasi, et mees ei joo,» muheleb Priit Koppel, vastates küsimusele, mida abikaasa tema haruldasest harrastusest arvab.

Valik banaanikleepse. / Sander Ilvest

Ülevaade: endistele riigipeadele kulub aastas sadu tuhandeid eurosid

Riigi kulud ametist lahkunud presidentidele ulatuvad aastas sadadesse tuhandetesse eurodesse, endistele riigipeadele ja nende abikaasadele on ette nähtud ametipension ja esindustasu, samuti katab presidendi kantselei ekspresidentide büroo- ja transpordikulud.

Endistele riigipeadele on presidendi ametihüve seaduse järgi ette nähtud bürooruumid, samuti maksab riik palka nende nõunikele, sekretäridele ja autojuhtidele.

Lisaks presidentidele näeb vabariigi presidendi ametihüve seadus ette ametipensioni ka presidendi abikaasale ning toitjakaotuspensioni presidendi lesele. Endiste riigipeade ja nende abikaasade julgeoleku tagab politsei- ja piirivalveamet.

Ametist lahkunud presidendi ametipension on 3966 eurot kuus ning seda saavad nii Arnold Rüütel kui ka Toomas Hendrik Ilves. Presidendi ametihüve seaduse järgi makstakse ka presidendi abikaasale igakuist esindustasu. Nii Arnold Rüütli abikaasa Ingrid Rüütel kui ka Toomas Hendrik Ilvese abikaasa Ieva Ilves saavad igakuiselt 1058 eurot esindustasu. President Lennart Meri lesk Helle Meri saab samuti 1058 eurot esindustasu, millele lisandub igakuine toitjakaotuspension 1983,15 eurot. Kokku kulub endiste riigipeade ja nende abikaasade pensionideks ja muudeks tasudeks aastas üle 157 000 euro.

Helle Meri

Presidendi kantselei maksis 2015. aastal Lennart Meri lese Helle Meri kuludeks 37 677,06 eurot. Võrreldes varasemate aastatega kulutused Helle Merile veidi vähenesid. Presidendi kantselei kulutas 2014. aastal ekspresidendi lesele 43 050,26 eurot, 2013. aastal 40 352,95 eurot ning 2012. aastal 39 052,92 eurot.

Helle Meriga seotud kuludest moodustas eelmisel aastal töötasu 15 180,89 eurot, mis läks tema autojuhi Tõnu Laeva palgaks.

Helle Meriga seotud majandamiskulud olid eelmisel aastal 22 496,17 eurot. Sellest moodustasid administreerimiskulud 209,58 eurot, kinnistute majandamine 8160,76 eurot, sõidukite ülalpidamine 13 664,51 eurot, infotehnoloogia ja kommunikatsioon 329,32 eurot ning inventar 132 eurot.

Helle Merile hüvitab kantselei president Lennart Meri viimase elukoha korrashoiuga seonduvad mõistlikud kulud ning tagab autojuhi ja sõiduki. Helle Meri käsutuses on 2015. aasta kevadel toimunud hanke tulemusena Subaru Outback 2.5i CVT Summit. Autot rendib Hansarent OÜ ning igakuine renditasu on 487,11 eurot, millele lisandub käibemaks. Igakuine tasu sisaldab liiklus- ja kaskokindlustust, asendusautot, kindlustusjuhtumite käsitlust ja ööpäevaringset hädaabiteenust. Auto rendilepingu tähtaeg on 10. august 2018.

Arnold Rüütel

President Arnold Rüütliga seotud kulud olid presidendi kantselei jaoks aastal 2015 kokku 148 149,41 eurot. Võrreldes varasemate aastatega kulud Rüütlile veidi suurenesid. 2014. aasta kulud olid 142 096,24 eurot, 2013. aasta kulud 127 679,01 eurot ning 2012. aasta kulud 126 639,44 eurot.

President Arnold Rüütli heaks töötavate inimeste töötasudeks kulus eelmisel aastal 80 760,09 eurot. Ametist lahkunud president Arnold Rüütli nõunik on Jüri Kann, sekretär Inna Feldbach ning autojuhid Viktor Lutškin ja Tarvo Valler.

President Arnold Rüütliga seotud majandamiskulud olid 2015. aastal 67 389,32 eurot. Sellest moodustasid administreerimiskulud 594,23 eurot, lähetused 11 913,55 eurot, kinnistuste majandamine 30 489,45 eurot, sõidukite ülalpidamine 22 512,81 eurot, infotehnoloogia ja kommunikatsioon 682,75 eurot ning inventar 1196,53 eurot.

President Arnold Rüütli kasutusse on antud Riigi Kinnisvara AS omandis olev kinnistu koos elumajaga Tallinnas aadressil Kaare 10. Kinnistu haldamisega tegeleb RKAS ja kantselei tasub haldus- ja tarbimiskulud. President Rüütlil on kasutada Volkswagen Sharan 1.4 TSI DSG Comfortline Bluemotion. Leping sõlmiti 2015. aasta kevadel toimunud hanke tulemusena Rentest ASiga kaheks aastaks. Lepingu igakuine makse on 819,50 eurot, millele lisandub käibemaks. Rüütli auto rendileping sisaldab samu lisateenuseid, nagu Helle Meri auto puhul. Auto rendileping lõpeb 21. juunil 2017.

President Arnold Rüütli käsutuses on bürooruumid Tallinnas Kadriorus Rohelise aasa tänaval.

Toomas Hendrik Ilves

Presidendi kantselei pressiesindaja selgitas, et ametist lahkunud president Toomas Hendrik Ilvesega seotud kulud alles selguvad ja neist ei saa praegu kokkuvõtet teha.

President Toomas Hendrik Ilves sai ametist lahkudes enda käsutusse büroo Tallinnas Kadriorus Rohelise aasa tänaval presidendi kantseleile kuuluval kinnistul. Ametist lahkunud president Toomas Hendrik Ilvese nõunik on Urve Eslas, sekretär Erika Kampus ja autojuht Tõnu Janter.

Toomas Hendrik Ilvest sõidutatakse ametijärgselt sõidukiga Mercedes-Benz V 250, hanke võitjaks ehk lepingupartneriks Silberauto. Summa suurus on lepingu kohaselt 776,77 eurot, millele lisandub käibemaks. Leping sisaldab samu lisateenuseid nagu Helle Meri ja Arnold Rüütli sõiduki rendileping.

Eelmisel aastal, kui president Ilves veel ametis oli, kulutas presidendi kantselei riigipea elukohale, Viljandimaal asuvale Ärma talule 61 721,58 eurot. Ärma talu korrashoiuga tegeles kaks inimest ning nende töötasu koos maksudega oli 2015. aastal kokku 31 360,65 eurot. Ärma talu majandamiskulud olid 30 360,93 eurot. Sellest moodustasid administreerimiskulud 73,08 eurot, kinnistute majandamine 21 179,06 eurot, sõidukite ülalpidamine 3621,84 eurot, infotehnoloogia ja kommunikatsioonikulud 2659,45 eurot ning kulud inventarile 2827,50 eurot.

Kulud Ärma talule olid eelmisel aastal mõnevõrra madalamad, kui varasematel aastatel. 2014. aastal kulutas presidendi kantselei Ärma talule 68 113,25 eurot, 2013. aastal 64 835,78 eurot ning 2012. aastal 72 808,01 eurot.

Endised presidendid on politsei kaitse all

Ametist lahkunud presidentide ja president Lennart Meri lese julgeoleku tagab politsei- ja piirivalveamet (PPA).

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Helen Uldrich ütles Postimehele, et endiste presidentide julgeolekule panustab PPA vastavalt vajadusele ja ohuhinnangule.

«Kindlasti ei taga me sellist isikukaitset nagu praegusele presidendile, kuid kõiki detaile - kuidas, kes ja mismoodi, ei saa me turvalisuse huvides avalikustada,» lausus Uldrich.

Tema kinnitusel suuri väljaminekuid endiste presidentide kaitse ei nõua, kuna suuremad väljaminekud, eeskätt just tehnika, on soetatud ametis olemise ajal.

Ekspresidentide julgeoleku eest vastutavate politseinike töötasu PPAle lisakulu ei too, kuna politseinikud teevad endisi riigipäid kaitstes oma tavapärast tööd.

Tartumaa esitas Keskerakonna juhiks Savisaare, Toomi ja Ernitsa

Keskerakonna Tartumaa piirkonna juhatus esitas erakonna esimehe kandidaatideks Edgar Savisaare, Yana Toomi ja Peeter Ernitsa.

Keskerakonna Tartumaa piirkonna juhatus esitas reede õhtul Elvas toimunud koosolekul erakonna esimehe kandidaatideks partei praeguse esimehe Edgar Savisaare, europarlamendi liikme Yana Toomi ja riigikogu liikme Peeter Ernitsa.

«Keskerakond vajab tänasel ülimalt kriitilisel hetkel tugevat, tasakaalukat ja selge pilguga juhti,» ütles Tartumaa piirkonna esimees ja riigikogu liige Peeter Ernits pressiteate vahendusel.

Tartumaa juhatus esitas juhatuse liikme kandidaatideks üksmeelselt europarlamendi liikme Yana Toomi ning riigikogu liikmed Siret Kotka, Olga Ivanova, Marika Tuus-Lauli ja Peeter Ernitsa ning Viljandimaa piirkonna esimehe Helmut Hallemaa.

Vastavalt eelmisel nädalavahetusel kogunenud volikogu otsusele kutsutakse Keskerakonna erakorraline kongress kokku 5. novembril Paides. Otsuse poolt hääletas 109 Keskerakonna volikogu liiget ja vastu 29. Erapooletuks jäi viis volinikku.

Eesti Pank: tööturg käib ülejäänud majandusest erinevat jalga

Hoolimata aeglasest majanduskasvust püsis tööjõunõudlus majanduses suur: 2016. aasta esimesel poolel kasvas koguhõive 1,8 protsenti ja keskmise palga kasv kiirenes 7,8 protsendini eelneva poolaasta 6,7 protsendilt, kirjutab Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar oma reedel avaldatud ülevaates.

Erinevusi tööturu ja majanduse olukorra vahel saab osaliselt selgitada erinevustega majandussektorite käekäigus. Kapitalimahukas tööstussektoris hõive veidi kahanes ning palgakasv oli majanduse keskmisest väiksem; tööjõumahukas teenindussektoris samal ajal hõive kasvas ja palgakasv kiirenes. Osaliselt tänu suurele nõudlusele, mille mõjul kasvasid palgad jõudsasti, kuid teisalt ka tänu tööturu struktuurireformidele kasvas tööturul aktiivselt osalevate inimeste hulk enam kui protsendi võrra.

Töötuse määr jäi 2016. aasta esimesel poolel 6,5% juurde, umbes samale tasemele kui aasta varem:  lühiajaline töötus kasvas, pikaajaline aga kahanes. Töötukassa andmed registreeritud töötuse kohta näitasid, et suurenes nende inimeste arv, kes registreerisid end töötuna eelneva töösuhte lõpu tõttu, kuid samal ajal kasvas ka nende arv, kes lahkusid registrist tänu töö leidmisele.

Keskmise palga kasv 2016. aasta esimesel poolel aasta võrdluses kiirenes. Palgad kasvasid kiiremini erasektoris: esimeses kvartalis välisomanikega ning teises kvartalis Eesti omanikega ettevõtetes. Avalikus sektoris palgakasv samal ajal aeglustus. Kuigi miinimumpalga tõstmine mõjutab otseselt vaid väikest protsenti palgasaajatest, võib see koos palgakasvuga avalikus sektoris mängida olulist rolli palgakasvuootuste kujunemisel. Üldine suur palgakasvuootus muudab ettevõtjale raskemaks palgakulusid oma ettevõtte käekäigu järgi seada.

Võrreldes 2015. aastaga kahanes 2016. aasta esimesel poolaastal veidi erinevus tööjõukulu ja tööjõu tootlikkuse vahel.  Tootlikkuse langus oli varasemast väiksem ja palgafondi kasv ühe töötaja kohta aeglustus mõnevõrra.  Võrreldes eelnevate aastatega kasvas 2015. ja 2016. aastal palgafondi osakaal majanduses loodavast lisandväärtusest aga märksa kiiremini. Kui 2013. aastal moodustas see SKPst 45%, siis viimase nelja kvartali keskmisena juba 48%. See näitab, et olukord tööturul on jätkuvalt pingeline ja tööjõupuudus tekitab palgasurvet. Tööjõukulu osakaalu kasv tähendab, et ettevõtete kasumimarginaal väheneb ja teistel võrdsetel tingimustel muutub Eesti tootmise asukohariigina vähem atraktiivseks. Arvestades aga seda, et viimastel aastatel on varasemaid hinnanguid palgafondi suuruse kohta allapoole ja samas SKPd peamiselt üles revideeritud, ümbritseb ka 2015.–2016. aasta tööjõu ühikukulu kasvu hinnangut ebakindlus.

Hiiumaa laevatee lihviti 20 sentimeetri võrra sügavamaks

Meremõõdukeskus OÜ alustas täna öösel TS Laevade tellimusel Väinamerel Rukkirahu kanali süvendustöid. Kanalis on nüüdseks tagatud sügavus -5,25 m.

Meremõõdukeskuse teatel teisaldati tänase öö jooksul Rukkirahu kanalist tuukrite abiga madalamad navigatsiooni ohud. Tuukritööd on tänaseks lõppenud.

Meremõõdukeskuse juhataja Peeter Ude sõnul on hetkel kogu kanalis tagatud sügavus  -5,25 meetrit. Enne tuukritööde tegemist oli see -5,05 meetrit.   

«Täna saabub Rohuküla sadamasse puksiir, millele paigaldame traali ja esimesel võimalusel, kui ilmastikutingimused lubavad, alustame merepõhja traalimisega,» lisas Ude.

Seoses madala meretasemega Väinamerel tellis TS Laevad Rukkirahu kanali süvendamistööd. Süvendustööde eesmärk on puhastada Rukkirahu kanal (ligikaudu 60–65 meetri laiune) kividest ja kanali keskele kogunenud pinnase vallist, mille tagajärjel muutub kanal 20-30 sentimeetrit sügavamaks kuni 5,3 meetrini. Tööde tulemusena tekib võimalus suurematel laevadel sõita ka madalama veega Hiiumaa ja mandri vahel.

Tööde maksumus on kokku koos käibemaksuga 42 000 eurot ja neid teostab Meremõõdukeskus OÜ. Süvendustööd algasid reedel ja tööde orienteeruv lõpp on teisipäeval. Parvlaevaliiklust süvendustööd ei  takista.

TS Laevad juhatuse esimees Kaido Padar tunnustab Meremõõdukeskuse kiiret reageerimist ning tänab kõiki teisi koostööpartnereid operatiivse tegevuse eest süvendustööde läbiviimise tagamisel.

Rukkirahu kanali süvendamine toimub koostöös Tallinna Sadama, Saarte Liinide, Hiiu maavalitsuse, Meremõõdukeskus OÜ, Veeteede ameti ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi vahel.

Harjumaal vajas majapõlengus tervisekahjustusi saanud mees haiglaravi

Harjumaal põles eile kahekordne elumaja, tulekahjus sai tervisekahjustusi vanem mees.

Eile õhtul kell 18.17 teatati häirekeskusele tulekahjust Harju maakonnas Rummu alevikus, kus kahekorruselise puidust elamu esimesel korrusel põles praht.

Kiirabi toimetas tervisekahjustusi saanud vanema mehe haiglasse. Kustutustööd lõpetati kell 19.06.

Ajakirjandus Saaremaa moodi – kahjumid makstakse kinni

Saare maakonna 33 000 elanikul on oma raadiojaam ja kaks päevalehte: Saarte Hääl ilmub viis ja Meie Maa lausa kuus korda nädalas. See on võimalik tänu kahe kange mehe, Vjatšeslav Leedo ja Arne Pagili rahakotile.

Leedo firma kannab nime Raadio Kadi, Pagili oma aga Saaremaa Raadio. Kogu see lehelugejatele meelepärane luksus tuleb kõne alla seetõttu, et kumbki äriühing ei tundu pööravat üleliia suurt tähelepanu kasumi teenimisele.

Raadio Kadi on olnud vähemasti aastatel 2013–2015 järjepidevalt kahjumis. Mullune kahjum oli 152 000 eurot. Pagili firma kohta värskemaid andmeid pole, sest Krediidiinfo andmetel pole Saaremaa Raadio esitanud 2015. majandusaasta aruannet. Seegi ettevõte oli aastatel 2012–2014 siiski kahjumis, tunamullu 171 000 euroga. Kahjumis oli firma Postimehe andmetel ka eelmisel aastal.

Nii nagu Leedo firma peab ka raadiojaama, nii annab Pagili ettevõte Hiiumaal välja kaks korda nädalas ilmuvat Hiiu Lehte. Pagil on tegelikult väliseestlane, kes elab Rootsis Göteborgis.

Meie Maa nimeline eelkäija ilmus aastatel 1919–1944, ent praegune Meie Maa pole tegelikult selle ega nõukogude ajal ilmunud Kommunismiehitaja järglane. Saarte Häälel on aga vaid kümneaastane ajalugu, ehkki 1990. aastate algul nimetati just Kommunismiehitaja ümber Saarte Hääleks – toonane ajaleht läks aga pärast Oma Saareks ümbernimetamist hingusele.

Saarte Hääle keskmine päevatiraaž oli septembris ajalehtede liidu andmetel 4700, Meie Maal 6500. Kui tegu on ka Leedole ebameeldiva uudisega, hoolitseb Pagili Meie Maa selle eest, et info kenasti avaldatud saaks.

Kadi Raadio (Saarte Hääl) praegune juhatuse nõunik ja endine vastutav väljaandja Kaie Rõõm-Laanet tunnistas, et saarele mahuks kasumlikult majandama üks päevaleht. «Niiviisi oleks lahe ja mugav tegutseda, aga põlise saarlasena ütlen, et tänu kahele lehele on oluliselt paranenud kohaliku ajakirjanduse tase,» lausus ta.

Sama kinnitas ka Meie Maa peatoimetaja Veiko Visnapuu. Toimetused on ka korralikult mehitatud.

Leedo ajalehepidamist on seni toetanud tema tulud muudest äridest, Pagili raha kogunes eduka tööstusjuhi karjääri jooksul. Rõõm-Laanet ei tee mingit saladust, et mäng käib selle peale, kumma meediaettevõtte omanik enne alla annab. «Absoluutselt tõsi!»

Leedo on aga lahkumas dotatsioonirikkast mandri ja saarte vahelisest parvlaevaärist ning Pagil saab peagi 76-aastaseks. Väliseestlane ütles, et seni, kuni Meie Maa on maakonna suurim leht, on tähtis, et väljaanne püsiks. Tema hinnangul on küll hea, et saarel on tugevaid ettevõtjaid, aga teisalt on ohtlik, kui nii suur osa äritegevusest on sama inimese (loe: Vjatšeslav Leedo) käes.

Niisiis peabki Pagil oluliseks Leedo mõju tasakaalustamist. «Tähtis on ka see, et riik oleks demokraatlik ja me ei oleks mingi banaanivabariik.» Mingit isiklikku vimma Pagilil Leedo vastu pole, õigupoolest on nad kohtunud vaid ühe korra.

Ent keegi meist pole igavene ja Pagil pole enam esimeses nooruses. «Meile on varem tehtud ostupakkumisi, mis on seotud eesti inimeste ja eesti rahaga,» kinnitas ta siiski usku tulevikku. «Ei ole võimatu, et tulevikus võib tulla omaniku muudatus, aga praegu pole see absoluutselt aktuaalne.»

Ühes asjas on ka Pagil kindel: Saaremaale mahub kasumlikult toimetama üks päevaleht.

Maakonnaajakirjandus elab valdavalt peost suhu

Praegu veel on igas Eesti maakonnas vähemalt üks oma ajaleht, aga lähiaastad võivad viia mõne hingusele ning järjest vananeval lugejaskonnal tekib küsimus, kuhu panna surmakuulutusi.

Põlvas ilmuv Koit on esiküljest tagaküljeni mustvalge, selle 1990. aastate tasemel kujundusega veebileht ei paku jooksvaid uudiseid, vaid lühikokkuvõtteid kolm korda nädalas ilmuvast ajalehest.

15. oktoobri teise külje kaks põhilugu kirjutas maavalitsus, kolmandal küljel on maksu- ja tolliameti, maa-ameti ning statistikaameti pressiteated. Lehekülje põhilooga sai hakkama Eesti Toiduainetööstuse Liidu (Toiduliidu) juht Sirje Potisepp. Mõni näide ka ajakirjanduslikust panusest: 11. oktoobri lehe kolmanda külje põhilugu räägib Põlva Mehhaniseeritud Ehituskolonni (MEK) juubeli tähistamisest, selle alla mahub nõukogude aja hõnguline artikkel pikaajalise Põlva MEKi töötaja elust ja karjäärist. Koit ei põlga ära ka erafirmade pressiteateid.

Ma ei avaldanud seda ülevaadet ühe väikese maakonnalehe naeruvääristamiseks, vaid siirast murest maakonnaajakirjanduse tuleviku pärast. Koit tundub olevat ühes äärmuses, teises servas on suurepärast ajakirjanduslikku sisu loovad maakonnaväljaanded, ent paraku jääb mõnigi teine maakondlik ajaleht pigem Koidu serva.

Koidu peatoimetaja Kauno Kõima ei soovigi esialgu ajalehest rääkida. Kui jätkusuutlik selline ajakirjandus saab olla? «Ega ma oskagi seda kommenteerida, kui rohkem või vähem jätkusuutlik, aga praegu elame.» Ajalehe arendamisse saab tema kinnitusel panustada täpselt nii palju, kui ettevõte teenib. «Niisama lihtne see ongi.»

Samas tunnistab Kõima, et tulud kahanevad. «Kui hinnad muudkui kerkivad, ega siis meie saa samasuguse protsendiga hinda juurde panna, sest kui seda teha, siis – ütlen ausalt – ongi kõik.»

Muide, Koit on ainus maakonnaajaleht, mis säilitas ka iseseisvuse taastamise järel nime, mis anti päeval, mil Stalin veel elas. Seda nähtavasti seetõttu, et «koit» võib olla sõltuvalt ajastust nii kommunismi kui ka iseseisvuse koidik. Põlva ajalehe aastatellimus maksab 84 eurot.

Juuksekarva otsas

Meil leidub maakonnalehti, mis tekkisid alles nõukogude ajal rajoonilehtedena, aga ka säärased, mille ajalugu ulatub sõjaeelsesse Eesti Vabariiki või mõnel juhul 19. sajandisse. Kõigil neil on olnud üks tähtis ülesanne: täita maakondlikku inforuumi. 15 maakonnas on praegu kokku 16 maakonnaajalehte – Saaremaal lausa kaks.

Üldjuhul on nende ühisnimetajaks tiraažide langus ja kahjum või siis imeväike kasum, mis jätab arenemiseks vähe ruumi. Pigem on pisemad maakonnalehed hakanud loobuma fotograafidest, Võrumaa Teataja toimetuse koosseisus pole aga ühtki inimest, kelle ametinimetus oleks «reporter».

Pangad sellistele äriühingutele naljalt laene ei anna, nii tulebki elada sellest, mida teenitakse. Aga teenistust on vähe, sest ka suurfirmade reklaamid leiavad järjest harvemini tee maakonnalehte.

Suure osa Võru maakonnalehest kirjutavad täis peatoimetaja Kalev Annom ja tema lähikondsed, näiteks reklaamitoimetaja Kadi Annom. Kui maksu- ja tolliamet otsustaks võla sisse nõuda, läheks ka Võrumaa Teatajat välja andev Võru Teataja hingusele. Jutt ei käi sugugi väikesest summast – koos intressidega ootab riik ettevõttelt 293 000 euro suurust summat, mille maksmine on küll osaliselt ajatatud, osaliselt aga mitte. Arvestades 400 000 euro suurust aastakäivet on see hiiglaslik summa.

Annom ise ütleb, et Võrumaa Teataja pole olnud kõigest hoolimata veel ühelgi aastal kahjumis. 2005. aasta septembris oli lehe keskmine päevatiraaž 5500, tänavu aga 3100.

«Digilehe tellijate hulk on kogu aeg tõusuteel,» lausus ta. «Kui panna kokku digileht, veebiväljaanne, paberväljaanne ja meie Facebooki-lehekülg, siis liikleb seal iga päev kokku ligikaudu 50 000 inimest.» Üksiklugejaid on siiski palju vähem.

Ettevõtte maksuvõlg tekkis Annomi sõnul viie aasta eest seoses sellega, et endine raamatupidaja toimetas maksuametile tasumiseks mõeldud raha kõrvale. Lehel on peatoimetaja sõnul mittekoosseisulised reporterid.

Kontserni tiiva all

Laias laastus võib Eesti maakonnalehed jagada kahte rühma. Kuus kohalikku ajalehte kuulub Postimees Gruppi, mille tiiva all ilmub ka Postimees. Need väljaanded on tervikuna kasumis, sest on saanud kulusid kokku hoida ning samal ajal kvaliteeti säilitada ühisel platvormil veebilahenduste ja kõikvõimaliku muu koostöö toel.

Ülejäänud kümme purjetavad globaliseeruva meedia ulgumerel omaette. Nii Tartu Ülikooli pensioneerunud ajakirjandusõppejõud Sulev Uus kui ka Kagu-Eestis LõunaLehe-nimelist nädalalehte välja andev Urmas Paidre kinnitavad, et vedanud on neil pisematel maakonnalehtedel – näiteks Valgamaalasel või Järva Teatajal –, mis said õigel ajal suurema kontserni osaks.

«Valgamaalase areng on olnud selgelt paremas suunas kui Võru või Põlva maakonnalehel: on näha, et kellegi suure rahaga tehakse asju, mida iseseisev Valgamaalane poleks saanud teha,» lausus Paidre.

Uusi sõnul on põhjust maakonnaajakirjanduse pärast muretseda küllaga. «Nad on majanduslikult üsna surutud seisus ja osa toimetusi on kahanenud väikesearvuliseks,» ütles ta. «Mõnel lehel polegi jaksu rohkemat teha kui kasutada palju täitematerjale.»

Lihtne pole ajakirjandusäris kellelgi, isegi üleriigilistel väljaannetel. Maakonnalehtede elu teeb keeruliseks elanikkonna jätkuv kahanemine, paberlehe tellijad surevad sõna otseses mõttes vanadusse.

Inforuumi kadumine

Ent on üks veel suurem mure, selleks on globaliseerumine ja suuresti nõukogude ajal tekkinud, ühe rajooni keskse eraldi inforuumi tähtsuse kahanemine. Noorem lugeja ei pruugi enam huvituda maakondlikest uudistest, kuna infot tuleb kõikjalt maailmast ja see on ka pakendatud paremini kui kodune ajaleht. Kes soovib infot mingis kitsamas nišis – on näiteks võro rahvuslane –, saab rohkem infot mujalt kui maakonnaajalehest. Kagu-Eestis on maakondlik identiteet asendumas suuresti piirkondliku, mitut maakonda katva mõtlemisega.

Sellal kui Kagu-Eesti ajakirjandus elab peost suhu, naudib Saaremaa meedia anomaalse luksusena lausa kahte päevalehte: Meie Maa ilmub kuuel korral ja Saarte Hääl viiel korral nädalas. Toimetused on korralikult mehitatud ja toodavad uudiseid, mis leiavad tähelepanu ka üleriigilises ajakirjanduses. Fenomeni taust on lihtne: mõlema omanikuks on paksu rahakotiga mehed, kes jätkavad sadadesse tuhandetesse eurodesse ulatuvate kahjumite kinnimaksmist seni, kuni jaksu jagub. Ent saarlaste ajalehtedest pikemalt lisaloos.

Postimees Grupi juhatuse liikme Margus Metsa sõnul on lihtne tõde, et mida väiksem leht, seda keerulisem on majanduslikult toime tulla. Praegu on väikseima tiraažiga maakonnalehed Põlvas ilmuv Koit (kinnitamata andmetel 2200), Jõgeval ilmuv Vooremaa (2400) ja Valgamaalane (2500). Alla 3000 jääb ka Hiiu Lehe ja Raplamaa Sõnumite tiraaž – viimane muutuski 2013. aastal nädalaleheks, eks ikka kulude kokkuhoidmiseks.

Võiks ju küsida, kas ehk aitab veebis tegutsemine lugejaid ja reklaamitulusid hoida, aga Metsa sõnul see paraku nii ei ole. «Maakondlikku paberlehte välja andes on võimalik veel kuidagi tulud ja kulud tasakaalus hoida, aga veebi puhul pole see paraku maakonnatasandil võimalik,» märkis ta.

Kahjuks on see Metsa andmetel ühesugune, sõltumata maakonna suurusest: online-ajakirjandust tehes ollakse igal juhul kindlas kahjumis, sest tulu jääb ahtaks.

Kolm stsenaariumi

Lõppkokkuvõttes ei suuda tulevikus eraldi ja üksi Metsa hinnangul toime tulla ükski maakonnaleht. «Stsenaariume on kolm. Need lehed koonduvad kas suuremasse kontserni või saavad lehe omanikuks kohalikud metseenlikud ärimehed, mida näeme Saaremaal ja veel mõne ajalehe puhul,» ütles ta.

Ka Vooremaa enamusomanik on Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv riigikogu liige Aivar Kokk. Jõgeva ajalehte põgusalt sirvides võis seal oktoobris näha vähemalt kahte Kokaga seotud lugu: üks tema arvamustekst ja teine uudis, mis kajastab mehe seisukohti.

«Kolmanda stsenaariumina ei pruugi jääda üle muud, kui anda need ajalehed üle kohalikele omavalitsustele,» lisas Mets. Viimased kaks varianti toovad igal juhul kaasa poliitilise kallutatuse probleemi.

Nüüdki võib mõne maakonnalehe puhul märgata kaht täiesti erinevat tendentsi. Nii näiteks püütakse kramplikult hoida ükskõik kelle kritiseerimisest, sest kõik kohalikud reklaamiandjad on elulise tähtsusega. Iseäranis vajalikud raha sissetoojad teadaannete ja reklaami kaudu ongi omavalitsused ja maavalitsus, enne valimisi ka erakonnad. Teine lähenemine on poliitiline kallutatus ühe jõu poole, seda eeldusel, et ajalehel on piisavalt tugev rahastaja.

Kontserni koondumise all ei pidanud Mets sugugi silmas seda, et Postimees Grupp oleks endiselt huvitatud oma tiiva alla mitte kuuluvate väljaannete ostmisest. Tema sõnul puudub ettevõttel praegu säärane huvi. Isegi omaette kontserniks ühinemise puhul ei näe Mets maakonnalehtedel helesinist horisonti.

Juba praegu võtavad valdade ja linnade väljaantavad ajalehed maakonnalehtedelt ära sedagi väikest tulu, mis neile oli jäänud. Maksumaksja kulul ilmuvatesse lehtedesse müüakse vabalt ka reklaami.

«See on suur probleem nii Võru-, Põlva- kui ka Valgamaal,» lausus Mets. Lisaks läheb tema kinnitusel aasta-aastalt kehvemaks ajalehtede kojukande kvaliteet.

«Selline süsteem ei ole lähima viie aasta jooksul enam lihtsalt jätkusuutlik. On riigi valik, kas doteerida kojukannet maal praegusest rohkem või muutub kojukanne nii kalliks, et leht ei jõua lihtsalt inimesteni,» lisas ta.

Maakonnalehtede tiraaž langeb Metsa hinnangul igal aastal keskmiselt kaks-kolm protsenti ja seda viimased kümmekond aastat. Pelgalt maakondliku inforuumi tähtsuse vähenemist kinnitab ka LõunaLeht, mis levib Võru- ja Põlvamaal ning osaliselt Valgamaal.

Nädalalehe peatoimetaja ja ettevõtte enamusosaniku Urmas Paidre kinnitusel hakkas maakonna tähtsus kahanema seoses inimeste autostumise ja sellega, et paljud hakkasid käima tööl väljaspool Võrumaad. «Elu ei kulge enam ammu mööda rajooni identiteeti,» lisas ta.

Surmakuulutused jäävad

Paidre hinnangul ongi kohaliku ajakirjanduse tulevikumudeliks ilmuda kord nädalas – siis on võimalik anda edasi vajalik info, teha huvitavat lehte ja avaldada vajalikud kuulutused.

«Oleme ankeetides inimestelt küsinud, mis lehte nad loevad, ja meile endalegi tuli suure üllatusena, et Kagu-Eesti maakonnalehti tellib lugejate kõige eakam segment. Silmaga vaadates on need inimesed üle 70,» rääkis ta.

On üks valdkond, kus LõunaLeht on tõstnud käed püsti ja loobunud maakonnalehtede kasuks – surmakuulutused. «Kui Võrumaa Teatajat trükitakse kasvõi üks eksemplar, on seal endiselt kõik surmakuulutused sees,» ütles Paidre. Surmakuulutused on kohalikule lehele väga oluline sissetulekuallikas.

Ajakirjandusõppejõud ja ajalehtede liidu tegevjuht Mart Raudsaar näeb lähitulevikus veel üht kari, mis ohustab maakondlikke ajalehti. «Haldusreformiga hakkavad tekkima suuruse poolest praeguste maakondadega võrreldavad omavalitsused,» lausus ta. «Neil tekivad ka suuremad võimalused hakata välja andma oma ajakirjandust.»

Selliseid väljaandeid jagatakse maksumaksja enda kulul inimestele tasuta, ent teisalt müüakse sinna odavalt reklaami. Mõistagi laulavad need lehed seda laulu, mida kohalikud juhid soovivad. Mõnigi maakonnaleht võib seepeale käed üles tõsta. Raudsaare andmetel on ka näiteks Lätis kohaliku sõltumatu ajakirjanduse olukord pärast haldusreformi järsult halvenenud.

Usaldusväärne sisu

Ehkki Ida-Virumaal ilmuv Põhjarannik ja Haapsalus toimetust pidav Lääne Elu toimetavad samuti kahjumi ja kasumi piiril, on need väiksematest iseseisvatest väljaannetest säärased, mille ajakirjanduslikku taset asjatundjad kiidavad.

Lääne Elu peatoimetaja Andrus Karnau tunnistab, et paberlehe tiraaž on viimasel ajal veidi langenud. Praegu veel on Lääne Elu uudised internetis tasuta, aga lähikuudel muutub see tasuliseks, nii nagu on juba mõnda aega Postimees Grupi maakonnalehtedel.

Karnau on paberlehe tuleviku suhtes optimistlik. «Ma arvan küll, et Lääne Elu ilmub ka kümne aasta pärast paberil – kuhu ta siis ikka peaks kaduma,» kinnitas peatoimetaja. «Paberajaleht on ilmunud niivõrd kaua ja elanud üle kõik tehnoloogiamuudatused, iseasi, kas seda on võimalik äriliselt kasulikult välja anda. Probleemiks on reklaamiandjate käitumise muutus – paberlehe reklaam on kokku kuivamas.»

Karnau sõnul teevad Postimees Gruppi mitte kuuluvad ajalehed viimastel kuudel ka edukat koostööd, müües ühiselt reklaami. Tema sõnul ei pea paika ka väide, nagu sureks paberlehe lugejad vanadusse: «Kui ma vaatasin viimati uuringut, siis jagunes lugejaskond väga ühtlaselt eri vanusegruppide vahel.»

Põhjarannik on üks väheseid väljaandeid, mille enamusosalus kuulub ajakirjanikele endile. See annab ettevõtte juhile ja üksiti ka peatoimetajale Erik Gamzejevile võimaluse südamerahus kinnitada, et Põhjarannik on eluviis, mitte kellelegi kasumi teenimise instrument. Kasumit peaaegu pole, kõik, mis teenitakse, läheb arendusse.

«Eks tuleb toimetada nii, et ei satuks võlgadesse,» rääkis ta. «Mida paremat ajakirjandust teha, seda rohkem tuleb maksta.»

Põhjarannik ilmub nii eesti- kui ka venekeelsena, 6000-eksemplariline kogutiraaž jaguneb laias laastus pooleks.

Sõltumatusega eristumine saabki olla Põhjaranniku suurim trump, sest kohalikud omavalitsused külvavad inimesed üle oma väljaannetega, kus on isegi telekava vahel. Sinnagi müüakse häbematult reklaame.

Gamzejevi sõnul ei teeni praegu nende veebiväljaanne raha, aga sellesuunalised arendused on kavas uuel aastal. Järgmisel aastal läheb ka siin sisu sarnaselt Lääne Eluga tasuliseks.

«Teemade poolest on Ida-Virumaa õnneks alati põnev – siin juhtub asju seinast seina,» lisas ta.

Infokastid

Maakonnalehed ei too omanikele tulu

Meie Maa

Väljaandja: OÜ Saaremaa Raadio

Omanik: Arne Pagil

Ilmub: 6 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 6500

Käive (2014): 657 000 eurot (eelmise aastaga võrreldes langus)

Kahjum (2014): 171 000 eurot

Saarte Hääl

Väljaandja: OÜ Raadio Kadi (ettevõte majandab ka raadiojaama)

Omanik: Vjatšeslav Leedo

Ilmub: 5 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 4700

Käive (2015): 726 000 eurot (langus)

Kahjum (2015): 152 000 eurot

Hiiu Leht

Väljaandja: OÜ Saaremaa Raadio (vaata majandustulemusi Meie Maa alt)

Ilmub: 2 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 2800

Lääne Elu

Väljaandja: OÜ Lääne Elu

Enamusosanik Arne Veske, vähemusosanik Andres Ammas

Ilmub: 3 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 3100

Käive (2015): 396 000 eurot (kasv)

Kasum (2015): 6000 eurot

Harju Elu

Väljaandja: Harjumaa Ühinenud Meedia OÜ

Omanik: Ülo Russak

Ilmub: 1 kord nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 3800

Käive (2015): 211 000 eurot (kasv)

Kasum (2015): 10 000 eurot

Põhjarannik

Väljaandja: PR Põhjarannik AS

Osanikud: Erik Gamzejev, Erik Kalda, Anne Keedus, Kaie Nagelman, Live Nature OÜ

Ilmub: 5 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 6000 (eesti- ja venekeelsena kokku)

Käive (2015): 745 000 eurot (kasv)

Kasum (2015): 1900 eurot

Raplamaa Sõnumid

Väljaandja: OÜ Nädaline

Osanikud: 7 eraisikut ja OÜ Kaiu LT

Ilmub: 1 kord nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 2800

Käive (2015): 254 000 eurot (langus)

Kasum (2015): 1000 eurot

Võrumaa Teataja

Väljaandja: AS Võru Teataja

Omanikud: Anti Annom, Marko Jakobi, Mati Kriis

Ilmub: 3 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 3100

Käive (2014) 405 000 eurot (langus)

Kasum (2014) 20 000 eurot

Koit

Väljaandja: OÜ Põlva Koit

Omanik: AS Avraal (Üllas Jaaska, Avo Mõttus, Aimer Zirk, Madis Talgre)

Ilmub: 3 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 2200 (Postimehe andmetel)

Käive (2015): 236 000 eurot (langus)

Kasum (2015): 11 000 eurot

Vooremaa

Väljaandja: AS Seitung

Omanikud: enamusaktsionär Aivar Kokk, osanikud ka Peipsi Piirkonna Arenduskoda ja Tabivere vallavalitsus

Ilmub: 3 korda nädalas

Septembri keskmine ühekordne tiraaž: 2400

Käive (2015): 288 000 eurot (kasv)

Kasum (2015): 8000 eurot

Postimees Gruppi kuuluvad maakonnalehed

Majandustulemusi ei saa väljaannete kaupa esile tuua, sest väljaanded kuuluvad Postimees Gruppi, kus on ka üleriigiline Postimees.

Tartu Postimees (pole eraldi müügis, ilmub üleriigilise Postimehe vahel peale Tartu maakonna ka Otepää piirkonnas ja Jõgevamaal): ilmub 5 korda nädalas, septembri keskmine ühekordne tiraaž 17 000

Pärnu Postimees: 5 korda nädalas, 11 700

Sakala: 5 korda nädalas, 8200

Virumaa Teataja: 4 korda nädalas, 5900

Järva Teataja: 3 korda nädalas, 4000

Valgamaalane: 3 korda nädalas, 2500

Allikad: Krediidiinfo, Eesti Ajalehtede Liit, ajalehed

Madal veetase häirib jätkuvalt laevaliiklust

Täna hommikul kell 6.30 väljus Rohuküla sadamast parvlaev Kõrgelaid ja Heltermaalt Harilaid. Regula ega St. Ola madala meretaseme tõttu liinile ei tulnud.

Parvlaevad sõidavad vabagraafikuga.

Kõrgelaid väljus Heltermaalt kell 8.35 ja hakkab Rohukülast liikuma orienteeruvalt kell 10.15. Harilaid alustas sõitu Rohukülast kell 8.50 ning väljub Heltermaalt orienteeruvalt kell 10.35, märgib TS Laevad.

Sadamas teenindatakse sõidukeid nende saabumise järjekorras, eelisega saavad laevale liinibussid, operatiivsõidukid, postiautod ja puudega isikud.

Möödunud ööl kell 00.15 väljus Rohukülast parvlaev Harilaid. Kõik sõidukid peale ei mahtunud ja Kõrgelaiu kapten nõustus peale punkerdamist tegema Rohukülast veel ühe reisi.

Tugeva tuule tõttu on tühistatud reisiparvlaev Subsea Seven väljumised kell 8.15 Sõrult ja kell 9.45 Triigilt, teatab Kihnu veeteed. Häireid võib esineda ka päevastes ja õhtustes väljumistel.

Seoses tugeva tuulega võib esineda häireid ka reisiparvlaev Kihnu Virve õhtustes väljumistes.

Lauri Hussar: Keskerakonna valikud

Kas te loobute koostööleppest Ühtse Venemaaga? See küsimus kõlab läbivalt peaaegu kõigis Keskerakonna juhi valimisega seotud intervjuudes.

Erakonna toetajate arvates on tegu väheolulise küsimusega, millele ei maksaks üldse tähelepanu pöörata. Veel enam, mantrana pidev koostööleppe meeldetuletamine olevat lausa kiuslik. Ent paradoksaalsel kombel peitub just selles teemapüstituses eksistentsiaalne pidepunkt kogu erakonna tuleviku mõtestamiseks. Veel enam, paljude arvates on tegu Keskerakonna ideoloogia ühe olulisema nurgakiviga.

Keskerakond on justkui ristteele jõudnud muinasjutukangelane – mis suunda sa ka ei valiks, igal pool ootavad ees ohud: keerad paremale, kaotad pea, keerad vasakule, jääd ilma hobusest, oma parimast abilisest, kui jätkad otse, siis on tee püstloodis ees.

Keskerakonna valikud on samasugused. Öeldes lahti koostööleppest Putini parteiga, riskitakse venekeelse toetaja kaotamisega. Tulevasi valimisi silmas pidades tähendaks see katastroofi. Tunnistades koostööleppe kehtivaks, riskitakse veel olemas olevate eestikeelsete valijate toetuse kadumisega ja templiga mällu igaveseks, et ju siis ongi tegu Venemaa võimupartei käepikendusega Eestis.

Järele jääb vaid kesktee, mille puhul saab öelda, et leping ei kohusta erakonda millekski või et koostööprotokoll on raugenud, nagu väitis riigikogu keskfraktsiooni esimees Kadri Simson Kuku raadio saates «Vahetund Postimehega». Kesktee valinud üritavad tihti ka demagoogiliselt juttu mujale juhtida, küsides, kas te olete üldse seda lepingut lugenud. Hoidku jumal selle eest, kui seda tehtud ei ole, sest siis on kohe võimalik öelda, et leping reguleerib kultuuri- ja noortekoostööd. Tutvudes dokumendiga, millel on Mailis Repsi ja Ain Seppiku allkiri, tuleb tõdeda, et koostööraamistik on oluliselt laiem, nähes ette nii üldist infovahetust, oma organisatsiooni ülesehituse tutvustamist kui ka majanduskoostööd.

Lepingu raugemisest jutlustajad peaksid teadma, et raugenud lepingut saab alati taaselustada. Leping on ju olemas ja kehtib niikaua, kuni seda ei ole kehtetuks tunnistatud. Tõsi, täna seda väidetavalt ei rakendata, kuid homne Keskerakonna juht võib sellelt jälle tolmu pühkida ja siis loeme koostööprotokolli sätteid sama piinliku tähelepanuga kui siis, kui see avalikuks tuli.

Kogu Keskerakonna ladviku käitumismustrit analüüsides jääb paratamatult mulje, et vassimise, keerutamise ja raugemise jutu eesmärk on vaid see, et leping kehtiks ja jääks kehtima. Leping peaks olema haardeulatuses ka selleks, et seda vajadusel enda huvides ära kasutada. Veel kõnekam on seejuures Keskerakonna «riigipöörajate» seisukoht, et Savisaare kukutamise järel jääb erakonna poliitika samaks, sest programmi ja poliitilise agenda on sõnastanud just tänased troonipretendid ise.

Fotod: Elvas hukkus kooli katusele ronida üritanud noormees

Möödunud ööl sai surma Elva gümnaasiumi katusele ronida üritanud 19-aastane mees, kui neljakorruselise hoone seinal oleval redelil murdus üks ülemistest astmetest ja ta alla kukkus.

Täna hommikul pisut enne kella 6 sai häirekeskus teate, et Elvas Tartu maanteel asuvas õppeasutuse juures kukkus 19-aastane noormees kõrgelt alla ja hukkus.

Politsei tuvastas sündmuskohal, et esialgsetel andmetel olid kaks 19-aastast meest liikunud pärast meelelahutusasutuses viibimist koolimaja juurde.

Ühel hetkel otsustas üks noormeestest mööda neljakorruselise koolimaja tagaseinal olevat redelit üles ronida, kui selle käigus murdus üks redeli ülemistest astmetest, mille tagajärjel kukkus mees alla ning hukkus sündmuskohal.

«Töö juhtunu kõikide asjaolude väljaselgitamiseks jätkub,» kinnitas politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Maria Gonjak.

Surnukeha saadeti kohtuarstlikule lahangule.

Fotod: Võrumaal hukkus turvavööga kinnitamata ja juhtimisõiguseta sõitnud 22-aastane mees

Võrumaal Antsla vallas juhtus täna öösel traagiline liiklusõnnetus, milles hukkus 22-aastane turvavööga kinnitamata ja juhtimisõiguseta mees.

Häirekeskusele teatati Antsla vallas Kikkoja külas Tsooru-Kangsti maantee 4. kilomeetril toimunud liiklusõnnetusest täna öösel kell 2.32.

Esialgsetel andmetel oli sõiduauto Mazda liikunud Tsooru poole, kui selle juht kaotas pärast paremkurvi läbimist sõiduki üle juhitavuse ja sõitis vasakule poole teelt välja. Sõiduki roolis olnud 22-aastane mees hukkus sündmuskohal.

Esmastel andmetel viibis juht autos üksi ega olnud turvavööga nõuetekohaselt kinnitatud. Samuti puudus mehel juhtimisõigus. Sündmuspaigal oli sõidutee asfaltkattega ja kuiv ning sõiduki rehvid vastasid nõuetele. Mehe kainus selgitatakse välja ekspertiisi käigus.

Lõuna prefektuuri operatiivjuht Indrek Koemets sõnas, et kuigi mees oli varem karistatud korduvate juhtimisõiguseta sõitude pärast, ei vähendanud see paraku tema riskeerivat käitumist liikluses. «Lahtine turvavöö, arvatavalt liigsuur kiirus kurvis ja kangekaelne sõiduhimu hoolimata juhtimisõiguse puudumisest on need tegurid, mille tõttu olid tänaöise liiklusõnnetuse tagajärjed sedavõrd traagilised,» sõnas Koemets.

Liiklusõnnetuse täpsemad asjaolud selgitatakse välja alustatud kriminaalmenetluse käigus, mida viib läbi politsei- ja piirivalveamet ning juhib Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Tänavu on Eestis liiklusõnnetuste käigus hukkunud 55 inimest.

Matkasellid pääsesid napilt püünise haardest

Ühel päikselisel pärastlõunal jalutas Rain pahaaimamatult koos oma teismelise pojaga Võhu kandis jõe ääres, kuid ühe oja ületamine oleks saanud neile saatuslikuks.

Rain rääkis, et nad kõndisid metsas ja jõe ääres mitu tundi ringi, maanteele pöördudes tahtsid nad ületada kitsamas kohas üht ojakest ning võtsid abiks puuteiba, et proovida, kui sügav seal on. Sügav ei olnud, aga kohe käis kolks. Nii kui Rain teibaga oja põhjas lebavat rauda veidi tõstis, käis püünis kokku ja haaras kaika oma lõugade vahele.

Ehmatus oli suur ning Rain tänas õnne, et ei tema ega ka poiss ise sinna ei astunud, sest tagajärjed oleks olnud üsna valusad.

“Oli puhas juhus, et teiba abiks võtsin ja et me just sealt oja ületama hakkasime, sest olime mööda kallast juba mitusada meetrit tulnud,” lausus ta. “Enam ei julgegi metsas jalutada.”

Mingit märget ega hoiatust Rain sündmuskohal ega selle läheduses ei näinud. Hiljem luges ta internetist, et selline raud kujutab endast koprapüünist.

Kehtiva jahieeskirja järgi võib koprale jahti pidada mõrraga, piirdevõrguga, püünisrauaga, taksi või terjeriga 1. augustist 15. märtsini, kuid püünisel ja varjatud püünise juures peab olema nähtaval kohal märgis püünise omaniku jahitunnistuse numbriga. Märgise loetavus peab olema tagatud kogu püügiperioodi kestel.

Jahieeskirjade järgi peavad püünised olema paigaldatud nii, et nad ei kujutaks ohtu teistele loomadele ja inimestele.

Jahimeeste kinnitusel on koprapüünise asukohad kaugelt äratuntavad ning need on paigaldatud nõnda, et ülevalt astudes ohtu ei kujuta. Küll aga pidavat neile peale sattuvad inimesed sageli neid meelega torkima.

Kaljulaid lõpetas edukalt esimese välisvisiidi

Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid lõpetas eile Riias edukalt oma tutvumisvisiidi kahe Eesti lähima naabri juurde. Neljapäeval sõitis Kaljulaid laevaga Helsingisse, et kohtuda Soome ametikaaslase Sauli Niinistöga, ja sama päeva õhtuks lendas ta juba Riiga.

Vastrenoveeritud ajaloolises Riia presidendilossis võttis Kaljulaidi piduliku õhtusöögiga vastu Läti riigipea Raimonds Vejonis. Eile hommikul külastas Kaljulaid Riias asuvat Eesti saatkonda ning seejärel andsid nad Vejonisega koos pressikonverentsi.

Kahe naaberriigi presidendid kinnitasid, et neil on kolme Balti riigi koostööst ühine arusaam nii julgeoleku, energiasõltumatuse kui ka transpordiühenduste vallas. Juttu oli ka Rail Balticu projektist, millele mõlemad toetust avaldasid. Venemaa riikliku gaasifirma Gazpromi arendatava Nord Stream 2 projekti kohta öeldi, et see ei lähe kokku energialiidu eesmärkidega ja et selle õiguslik põhjendus on ebamäärane.

Läti meedia tundis Eesti uue presidendi külaskäigu vastu arvestatavat huvi: trükimeedias leidis visiit küll vähem kajastust, ent televisiooni huvi oli suurem. Pressikonverentsil pidi president Kaljulaid lätlasi ka rahustama, sest uudisteagentuuri LETA ajakirjanik uuris, miks tegi Kaljulaid esimese visiidi just Soome. «Mind on ainult üks. Ma ei saa olla kahes kohas korraga,» selgitas Kaljulaid ning lisas, et suuri järeldusi sellest tegema ei peaks.

Ühisest pressikonverentsist jäi mulje, et kahe naaberriigi presidendid olid kiiresti leidnud ühise keele – Vejonis tõi esile asjaolu, et mõlemad on saanud bioloogiaalase kõrghariduse. «Kuna me mõlemad oleme bioloogiharidusega, siis usun, et soovime mõlemad, et Eesti ja Läti oleksid ühed maailma kõige rohelisemad riigid,» sõnas Vejonis.

Kaljulaid lisas, et lisaks bioloogiharidusele on presidendid üsna ühevanused ning mõistavad sellegi tõttu teineteist hästi. Vejonis ja Kaljulaid vahetasid ka telefoninumbreid ja lubasid edaspidi ühendust võtta, kui olukord seda nõuab.

Pärast pressikonverentsi kohtus Kaljulaid ka Läti seimi spiikri Ināra Mūrniecega, et arutada Eesti-Läti majandus- ja kultuurikoostööd, samuti Rail Balticu projekti seisu ning Eesti ja Läti Vabariigi saja aasta juubeli tähistamist.

President Kaljulaid rõhutas tiheda koostöö vajadust nii kahe riigi presidendi, valitsuse, parlamendi kui ka mitmesuguste ametkondade tasandil. Esimese välisvisiidi lõpetuseks ütles Kaljulaid Postimehele Riias, et Läti ja Soome on head naabrid, kellega meid liidab ühesugune arusaam olukorrast nii meie piirkonnas kui ka maailmas ning ühesugused ootused-lootused. «Väga palju on sarnast, millele ehitada üles head koostööd.»

Järgmise nädalal läheb Kaljulaid esimesele Eesti-sisesele visiidile Lääne- ja Ida-Virumaale. «See on kirev kant, kus on palju erinevaid sotsiaalseid gruppe, toredaid inimesi ja erinevaid arvamusi. See on väga ilus osa Eestimaast, kuhu alustuseks minna,» põhjendas Kaljulaid sihtkohavalikut. Järgmisel nädalal seisab ees ka Kaljulaidi esimene visiit Leetu.

Petised saadavad kaaperdatud meilikontodelt firmadele libaarveid

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) andmetel on viimasel ajal oluliselt sagenenud häkkerite poolt kaaperdatud e-maili kontodelt liba-arvete saatmine nii eraisikutele kui ka ettevõtetele, kellelt on välja petetud kümneid tuhandeid eurosid.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Roger Kumm rääkis BNS-ile, et meilikontod hõivanud kurjategijad esinevad näiteks ettevõtte juhina, kes paluvad ettevõtte raamatupidajal kiirkorras mõne arve tasuda.

«Juht, kelle konto on üle võetud, võib saata kirja, et olen Ukrainas reisil ja palun tasuda näiteks see ettevõtte arve või kanda mulle raha üle,» ütles Kumm, lisades, et alati ei kaasne meiliaadressi ülevõtmist, vaid võib ette tulla ka selle jäljendamist.

Kummi sõnul jätavad häkkerid mulje, et raha ülekandega on ülimalt kiire ja ootavad raamatupidajalt kohest tegutsemist. «Kelmid jälgivad enne ka hõivatud kontode meililiiklust. Nad kasutavad võimalust, kui saavad aru, et ettevõtte juht on välisriigis ja ta pole niivõrd hästi kättesaadav,» märkis Kumm.

Seega kutsubki Kumm raamatupidajaid üles tähelepanelikkusele, paludes neil enne põhjalikult veenduda, kas esitatud arve on korrektne. «See võib võtta küll aega, kuid raamatupidajal tasuks firma juhile helistada ja saada suuline kinnitus arve õigsuse kohta,» tõi ta välja viisi, kuidas end pettuse eest kaitsta.

«Kui arve on suur ja sellega on erakordselt kiire ja see on tavakliendi baasist erinev, siis tuleks seda alati kontrollida ja kooskõlastada arve juhiga. Võimalus hiljem raha tagasi saada on kaduvväike,» ütles ta. Talituse juht lisas, et politseile on teada antud kümnetest juhtumitest, kus ettevõtteid on üritatud ninapidi vedada.

Kumm tõi välja, et sel nädalal on nende poole pöördunud juba kolm ettevõtet ja asutust, kes on liba-arvete saatjate küüsi sattunud. Ühel juhul sai asutus ligi 20 000 euroga petta, rääkis Kumm.

Küsimuse peale, kes on need kurjategijad ja kus nad tegutsevad, vastas Kumm, et ei ole alust arvata, nagu oleks tegemist Eesti kelmidega. «See on keeruline, kuna need pannakse toime just välisriikides olles ja seda menetleb kohapealne politsei.»

«Siiski tuleks petukatsetest teavitada ka meid. Ei saa välistada, et kontode hõivamise ja liba-arvete saatmisega tegeleb suur ring inimesi, kes on ka Eestiga seotud,» rääkis Kumm.

ÜRO inimõigusnõukogu tahab juurdlust Aleppo suhtes

ÜRO inimõiguste nõukogu kutsus reedel resolutsioonis Süüria vastuseisust hoolimata üles alustama juurdlust Aleppo vägivalla suhtes.

Suurbritannia algatatud resolutsioonis mõisteti hukka Süüria presidendi Bashar al-Assadi valitsusvägede pealetung Ida-Aleppos ning samuti äärmusrühmituse Islamiriik (IS) terroriaktid ja teised Süürias tegutsevad džihadistlikud rühmitused.

Venemaa mõistis enamuse heakskiidu saanud resolutsiooni hukka.

«Kriitika Süüria režiimi ja Venemaa suhtes on haletsusväärne,» sõnas Moskva esindaja Aleksei Goltiajev.

«ÜRO uurimiskomisjonil (COI) tuleb viia läbi põhjalik, sõltumatu juurdlus Aleppo juhtumite suhtes,» kirjutati resolutsioonis, milles kutsuti üles ka tuvastama kõige räigemate rikkumiste kordasaatjad.

Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim on korduvalt keelanud COI uurijatel riiki sisenemast.

Resolutsioonis nõuti ka humanitaarabi võimaldamist Aleppo tsiviilelanikkonnale ning pommitamise ja sõjalise tegevuse lõpetamist.

Aleppo linna idaosa elanikud ei ole saanud humanitaarabi alates 7. juulist, mil režiimiväed hõivasid mässuliste viimase varustustee.

Leht: saarlastel kaob parvlaevasõidul senisel kujul kehtinud soodustus

Saarlase soodustariifi alla teoreetiliselt mineva sõiduki juht võib nüüd piletikassas avastada, et temalt küsitakse kolmekordset hinda, kirjutab Saarte Hääl.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) hakkas koos TS Laevadega tõlgendama saarlaste sõidukitele soodustuste andmist sedapidi, et paljud sõidukid senistel tingimustel enam soodustust ei saa. MKMi väitel tingisid uue tõlgendamise saarlase sooduspiletiga tihti ettetulnud pettused. Samas pole uus vedaja TS Laevad reisijaid raskesti tõlgendatavast uuest korrast teavitanud, märkis leht.

Soodustuse andmise määrusest ja selle seletuskirjast MKMi tõlgendust otsesõnu välja ei loe. Ministeeriumist selgitati, et käitutakse vastavalt sellele, mida soovis määruse kehtestaja.

Saarte Häälele on imestust uute reeglite üle avaldatud mitmel korral. Üliõpilane Paul sõitis nädal tagasi mandrile. Kuressaarde sissekirjutatud noormees kasutas venna autot. Vend on samuti Kuressaarde sisse kirjutatud ja seega oleks auto nagu õigustatud saarlase soodustust saama. Venna auto passi Paul kasutajana märgitud ei ole.

Eelmise vedaja ajal tuli tõestada, et auto passis olevate omanike või vastutavate kasutajate elukoht on Saare maakonnas, väljastati kliendikaart ja kassas pidi vaid seda näitama. Nüüd näitas Paul Kuivastus auto passi ja oma ID-kaarti ning maksis auto eest koos pühapäevase lisatasuga 12 eurot 60 senti tavapärase 4.20 asemel.

TS Laevade pressiesindaja Sirle Arro kinnitas, et nemad täidavad ainult määrust. MKMi avalike suhete juht Rasmus Ruuda ütles, et selline kord pidanuks kehtima kogu aeg. Eelmise vedaja piletisüsteem polevat lihtsalt võimaldanud seda kontrollida. Väinamere Liinidest lükati Ruuda väide ümber ja viidati samuti määrusele, mille järgi ei pea auto eest vastutaja ja sellega parvlaevale sõitev juht olema sama inimene.

Järvamaa koolis avati Harald Nugiseksi pronksbüst

Eesti rahva tänumedali omaniku Harald Nugiseksi 95. sünniaastapäeval, avati Laupa põhikoolis tema pronksbüst.

Laupa põhikooli direktori Kaarel Aluoja meelest on Harald Nugiseksi büst koolimajas õpilastele suur eeskuju ja annab parema võimaluse kasvatada neis isamaalisust.
Aluoja ütles, et kui püüda reastada Järvamaalt pärit inimesi tuntuse järgi, siis kindlasti kuulub Harald Nugiseks selle nimekirja etteotsa. «Eesti rahva tänumedal – see on rahva tunnustus oma sangarile ja kaalub kindlasti üles presidendi jagatavad aurahad,» lausus ta.
Harald Nugiseks sündis toonases Särevere vallas (praegu Türi vald) Karjakülas Vanaõue talus. Laupa kooli lõpetas ta 1937. aastal. (JT)

Galerii: Emajõelinna valgusfestival pakub tavatuid vaatepilte

Festivali Tartu Valgus ajal loodud valgustelg, mis koosneb üheteistkümnes erinevas paigas kesklinnas elektrist särama pandud objektist, võttis täna õhtul vastu esimese giidituuriseltskonna.

Valgustelg ulatub linnamuuseumist toomkiriku varemeteni ja pakub tavatuid vaatepilte.

Sellesse kuuluvad arhitektuurse valgustuse töötoa installatsioon linnamuuseumi juures, mis on valminud Dario Nuñezi juhendusel.

Tuuri järgmine peatus on Ülejõe pargis, kus lähestikku on Timo A. Aalto «Arbores Lux», mis näeb välja nagu valgusseentega kaetud lagendik, ning Ingrid Aasoja-Zverevi ja Aleksandr Zverevi «Salalinn», mille teravatipuliste valguskastide juures on salvestiselt kuulda linnamüra.

Kaarsilla raeplatsi poolsest otsast paarkümmend meetrit turuhoone poole asub loomingulise duo Varvara & Mari «Naerata». Et naeratus sillal süttiks, tuleb huvilisel lähendada oma nägu kaldapiirdele kinnitatud masinavärgi juurde. Soovitav on naeratada.

Kui giidituuri seltskond jõudis raeplatsile valgustatud kuubi juurde, olid seal veel ametis Tartu kõrgema kunstikooli esindajad. Neil oli lõpetamisel valgusobjekt «Mõtle kastist välja, kuid näe selle sisu».

Arhitektuurse valgustuse töötoa installatsioon raekoja juures, juhendajad Micaela Pärsdotter Andersson ja Vivi Katarina Henning, ulatus värvilistest tänavalaternatest varjusiluettideni. Nende vahel vulises värviline purskkaev.

Tartu kõrgema kunstikooli «Dimensiooni rännak» Pirogovi platsil koosneb oma põhilises osas sellisest närviliselt vilkuvast valgusest, et vähemalt giidituuri möödumisel ei olnud seal keegi soovinud istuma jääda.

Jenni Pystyneni «A–B» ripub kaarjalt alla tähetornist pargiraja valgustuspostini. Värvilised valgustorud vihjavad Struve  kaarele.

Tartu kunstikooli «Tunne(l) läbi Tartu» katab nn aeglase surma jalgraja kõrval Toomel mitmekümne meetrilist sahisevate lehtedega kaetud ala. Paarist kohast paistis valgustoru väänduvat nõnda, et moodustus viiulivõti. Just Elleri muusikakooli kõrval!

Einike Leppiku «Kookon» Morgensterni monumendi lähedal Toomel nõuab vaiksel viisil osalemist. Luminestseeruvatest valgustitest ümbritsetud valget värvi niidistik on keritud kookonina kolme puu ümber. Sellesse alasse siseneja kuuleb vaikseid hääli.

Kõige rohkem valgusallikaid on kulunud arhitektuurse valgustuse töötoa installatsiooni loomiseks toomkiriku varemetes, juhendajad Johan Moritz ja Tina Wikström. Seal tõuseb taeva poole võimsaid valgusjugasid, näha saab ajaloolisi pilte Emajõe Ateenast, ühes tornis on hiiglaslik valgusest ja varjust puuvõra ja teises hõljub suitsus seebimulle, kuid mõnel hetkel heljub seal valgustite säras hõbedane kile. Eriti lõbus oli lastel.

Tasuta giidituurid valgusteljel on täna, laupäeval ja pühapäeval kell 19–20.30 (eesti keeles), kell 20–21.30 (inglise keeles) ja kell 21–22.30 (eesti keeles). Algus on linnamuuseumi õuel.

Puidust pakkematerjal tahab tähelepanu

Rahvusvahelises kaubavahetuses kasutatakse kaupade transpordiks väga laialdaselt puidust pakkematerjali ning seejuures tuleb alati tähelepanu pöörata, millised nõuded sellele on kehtestanud sihtriik, toonitas põllumajandusamet.

Kauba transportimiseks kasutatav nõuetele mittevastav puidust pakkematerjal võib sihtriigis kaasa tuua sisseveokeelu, kauba tagasisaatmise või pakendite hävitamise ning kulud peab katma saatja.

Puidust pakkematerjaliga võivad edasi kanduda taimekahjustajad, mis põhjustavad ohtu kohalikule loodusele. Rahvusvaheliselt on kokku lepitud, kuidas puidust pakkematerjaliga seonduvad riske vähendada ning millistele nõuetele pakendid peavad vastama. Puidust pakkematerjal peab olema vaba taimekahjustajatest, valmistatud kooritud ja töödeldud puidust ning nõuetekohaselt vastavusmärgiga märgistatud.

Eesti eksportijatel on soovitav osta puidust pakendeid põllumajandusametilt vastavusmärgi kasutamise õiguse saanud ettevõtetelt või kasutada ringluses olevaid vastavusmärgistusega kaubaaluseid. Samuti saavad eksportijad taotleda vastavusmärgi kasutamise õiguse ja standardile vastavaid pakendeid ise toota.

Vitsuti hinnangul võib Savisaar loobuda Toomi kasuks kandideerimast

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Toomas Vitsuti arvates võib Edgar Savisaar loobuda Yana Toomi kasuks kandideerimast erakonna esimehe kohale.

«Savisaar on täna erakonnas formaalne liider. Kongress on teda küll valinud, aga tal puudub erakonnas initsiatiiv ja puudub ka enamuse toetus ja ta saab sellest väga hästi aru,» vahendas ERRi uudisteportaal Vitsuti sõnu «Aktuaalsele kaamerale».

Tema sõnul on mitteformaalne liider suure toetusega Jüri Ratas ja see määrabki tema kinnitusel Savisaare võimaliku käitumise kongressil.

«Jüri Ratasel on tänaseks juba veenev ülekaal. Savisaar ei lähe kindla peale kaotama. Mina julgen ennustada, et kongressil ta peab suure tõenäosusega dramaatilise kõne ja soovitab toetada Yana Toomi,» arvas Vitsut.

Toom kirjutas eile sotsiaalvõrgustikus Facebook, et ta ei ole mitte ainult Keskerakonna liige, vaid ka Edgar Savisaare välja kujundatud ideoloogia veendunud pooldaja. «Seega olen valmis mulle üles näidatud usaldust õigustama.»

Keskerakondlasest eurosaadiku esitas Keskerakonna esimehe kandidaadiks partei Haabersti piirkond.

Reformierakonna Segway-tuur Tartus päädis liiklusõnnetusega

Reedel saatis politsei meediakanalitesse levitamiseks abipalve, kus otsiti neljapäeval, 20. oktoobri õhtul Tartus Kroonuaia tänaval juhtunud liiklusõnnetuse tunnistajaid. Nimelt sõitis tasakaaluliikurit Segway juhtinud mees otsa jalgrattaga liigelnud 43-aastasele naisele ning lahkus pärast vahejuhtumit sündmuskohalt.

Naine vigastada ei saanud, küll aga on ratas rikutud ja vajab remonti. Sestap helistas ta ka politseisse ning teatas juhtunust, soovides kahju tekitaja tuvastamist ning et ta remondi hüvitaks.

Õnnetus juhtus kella 17.30 ajal õhtul. Täpselt samal ajal korraldas aga Tartu linnapea Urmas Klaas oma parteikaalsastest riigikogu liikmetele linnas Segway-ekskursiooni. Kell 17 starditi Raekoja platsilt ning suunduti üle vaatama linnas valminud või kohe valmivaid objekte, mis on seotud partei valimislubadusega rajada Tartusse nelja aasta jooksul 100 kilomeetrit uusi kõnni- ja jalgrattateid. Tuurile kutsus riigikogu Reformierakonna fraktsioon kaasa ka ajakirjanikke. Taolisi poliitilise reklaamimaiguga üritusi meediakanalid aga reeglina väldivad.

Mehe juhitud tasakaalusõiduki ja jalgratturi vaheline kokkupõrge leidis aset Kroonuaia sillal. Kannatanu väitel sõitis talle otsa välimuselt umbes 60-aastane meesterahvas, kes avarii põhjustamise järel lahkus. Naine rääkis politseile, et tundis seltskonnas ära Reformierakonna poliitikuid, mitte aga talle otsa sõitnud meest.

Tartu Postimehele teadaolevalt ei ole avariisse sattunud riigikogu liige siiski 60-aastane, vaid kõigest neljakümnendates aastates mees. Tema isik on toimetusele teada. Politsei kinnitas Tartu Postimehele, et avarii arvatav põhjustaja on nendega ühendust võtnud ning käsil on juhtumi lõplik lahendamine.

Tasakaaluliikuriga liikleja sõitis ratturile tagant otsa

Politsei otsib 20. oktoobri õhtul Tartus Kroonuaia tänaval juhtunud liiklusõnnetuse tunnistajaid.

Lõuna prefektuuri teatel juhtus liiklusõnnetus neljapäeva õhtul kella 17.30 ajal Kroonuaia sillal spordihoone poolsel kergliiklusteel jalgratta ja tasakaaluliikuri vahel.  Politseile teadaolevalt liikus 43-aastane naine rattal Kroonuaia sillalt spordihoone suunas, talle sõitis tagant otsa tasakaaluliikur.

Liiklusõnnetuse osapooled sündmuskohal omavahel kokkuleppele ei saanud, sestap palub politsei kõigil, kes oskavad anda infot juhtunud õnnetuse kohta, helistada politsei telefonil 730 8814 või kirjutada louna.ate@list.politsei.ee.

Foto: politsei otsib taga eeluurimisest kõrvale hoidvat meest

Politsei otsib taga kohtueelsest menetlusest kõrvale hoidvat 48-aastast Tarmo Tinkust, kes on tagaotsitav seoses isikuvastase kuriteoga.

Kõigil, kes omavad teavet tema praegusest võimalikust asukohast, palutakse sellest teada anda politseile telefonil 7668171, politsei infotelefonil 612 3000 või meilitsimerle.saavel@politsei.ee.

Politsei otsib taga eeluurimisest hoiduvat meest

Seoses isikuvastase kuriteoga otsib politsei taga kohtueelsest menetlusest kõrvale hoidvat 48-aastast Tarmo Tinkust.

Lõuna prefektuur palub kõigil, kel on informatsiooni mehe praegusest asukohast, anda sellest teada politseile telefonil 7668171, politsei infotelefonil 612 3000 või meilitsi merle.saavel@politsei.ee.

Linn muutus varguste hirmus valgeks

Mõisaküla linnapea Ervin Tamberg ütles eile, et ta pole viimase juhtumiga täpselt kursis, aga linnaelanikel on turvatunne kadunud ja seetõttu on ka linnavalitsus asunud tegutsema. Kui seni kustus tänavavalgustus nädala sees kell 23, siis 1. oktoobrist põlevad lambid öö läbi. «Tahaks ikka inimesi kaitsta ja meie võimuses on seda nii teha,» lausus Tamberg.

Samas tunnistas ta, et inimesed, kes on sattunud varguste ohvriks, pole sellest paljudel juhtudel isegi politseile teatanud. «Ütlevad, et sellest pole mingit kasu. Mina olen seda meelt ja ka inimestele olen rääkinud, et tuleb helistada 112,» lausus Tamberg. 

Kuigi selles, kes on varguste taga, pole seni selgust, ütles linnapea, et kahtlustab Lätit. «Meie arvamus on see, et keegi meie linnast on informaator, aga vargapoisid on mujalt,» lisas ta. 

Naabrivalve jättis aiakäruga saaki kokku vedanud varga töö pooleli

Ööl vastu neljapäeva Mõisaküla äärelinnas Paju tänaval tegutsenud varga töö katkestas kõrge kuuseheki taga elav naaber Raimond Elblaus, kes läks koera haukumise peale õue ja kuulis kolkimist.

Kella ühe paiku öösel helistas Raimond Elblaus kahtlase heli peale ka lähedal elavale vennale. Kui ta oli soojemad riided selga pannud, hakkas Elblaus minema naabrite maja poole, kui märkas kuuvalguses mõnekümne meetri kaugusel inimest. Elblaus pidas teda esialgu oma vennaks, kes oli lubanud samuti välja tulla, kuid see oli hoopis suli, kes jooksu pani. 

Jäi tabamata

Kehvade jalavarjude tõttu ei saanud Elblaus talle kohe järele joosta. Peagi nägi ta keset teed seismas tühja aiakäru ning selle lähedal kraavis vedelemas  kaablit ning hiljem kuuseheki alla peidetud saagi ja autorehve. «Paistis, et varas oli oma asjadega lõpule jõudnud,» ütles Elblaus. Taskulambi valgel ringi vaadates siras eemalt vastu helkur – põgenema saanud mees oli pannud jalgratta äraviimiseks valmis teise kuuseheki juurde.

Minema lipsas ta kahe naabri vahel olevast aianurgast, kus polnud võrku ees. See, et suure kuuse all niisugune auk peitub, tuli elanikele endilegi üllatusena. Ahto Kirikal, kes varga tegutsemise ajal kodus rahulikult maganud oli ja tänu naabritele üles ärkas, tunnistas, et varas pidi ümbruskonda hästi tundma. Seda, kes suli oli, kohalikud aga ei tea. 

Politsei välja kutsunud mehed olid varajaste hommikutundideni väljas ja sõitsid autoga ringi, kuid asjatult.  

Ahto Kirikal ütles, et ööl vastu neljapäeva tegutsenud varas oli tal kontvõõraks käinud arvatavasti juba varemgi. Viimati kuu aega tagasi, mil tema auto paagist läks kaduma 20 liitrit kütust. Samal korral oli naabritel minema viidud kompressor, elektrimootor ja pisemaid esemeid, millega tekitati omanikule rohkem kui tuhande euro väärtuses kahju. 

Et Mõisakülas on viimasel ajal olnud palju vargusi, oli Kirikal pärast kuu aja tagust bensiinivargust, mis oli järjekorras kolmas, üht-teist oma vara kaitsmiseks ette võtnud. Näiteks oli ta pannud kuuriakendele trellid ja paigaldanud ustele sissepoole riivid. Need lõhkus varas seekord nii ära, et peremehel tuli hiljem uks pikkade kruvidega kinni lasta. 

Seekord jättis varas maha koti, mille sisu näitas, et ta on lisaks kõigele muule spetsialiseerunud just nimelt bensiinivargustele. Nimelt tuli põgenemishoos murule vedelema jäänud tööriistakotist välja kümmekond autovõtit. Nende seas võis olla ka Kirikali enda võti, sest see oli tal autost, kust varas kütust oli võtnud, kaduma läinud. Lisaks autovõtmele leidus suuremas kotis muukimiseks vajalikke tööriistu ning Kirikali trimmeripea. Varga tööriistakoti võtsid politseinikud sündmuskohalt kaasa. 

Külma kõhuga tegelane

Raimond Elblaus leidis, et pätt peab olema ääretult külma kõhuga, kui ei lasknud end häirida naabruses olevate koerte haukumisest ja tegutses lärmakalt enam-vähem Ahto Kirikali akna all, samal ajal kui pererahvas toas magas. Elblaus ütles, et tema on seni õnneks pääsenud, sest tal on kõva häälega koer, tänu kellele ta on varemgi kahtlase liikumise peale välja läinud. 

Viljandi politseijaoskonna juhtivuurija Kaarle Kumer ütles, et politseile on viimase nelja kuu vältel teatatud neljast Mõisakülas toimepandud vargusest, mille üksikasjade uurimiseks on alustatud ka kriminaalmenetlust. «Võib-olla on kannatanuid veel, kuid sellisel juhul ei ole nad süütegu veel avastanud või on jätnud politsei juhtunust teavitamata,» lisas Kumer. Seetõttu palus ta elanikel hoovid ja kõrvalhooned üle vaadata.

Mõisakülas asetleidnud varguste puhul on muster olnud sarnane: valdavalt on varastatud kõrvalhoonetest ja kuuridest esemeid, mida on õnnestunud sealt lihtsalt kätte saada.

Kumer pani südamele, et iga kohalik elanik saab kuritegude ennetamisse oma panuse anda, kui paneb tähele piirkonnas liikuvaid kahtlasi isikuid ja sõidukeid ning jagab seda infot politseiga. Politsei soovitab inimestel oma elukoht ja hinnalisem vara võimalust mööda kindlustada. 

Kolleegi mõrvata üritanud taksojuhi süüdimõistmine jõustus lõplikult

Kolleegi mõrvata üritanud Virumaa taksojuhi Toivo süüdimõistmine jõustus riigikohtu neljapäevase lahendiga lõplikult.

Riigikohus leidis, et Toivo süüküsimus on lahendatud veatult ning kassatsioon jääb selles osas tagajärjetuks. «Kohtud on järginud faktiliste asjaolude tuvastamisel kriminaalmenetlusõigust, samuti on kohtuotsused piisavalt põhjendatud ning kohtute siseveendumuse kujunemine Toivo süü tõendatuse osas on lugejale jälgitav ning loogiline. Kohtuotsustes esitatud järeldused põhinevad selgetel, ammendavatel ja vastuoludeta seisukohtadel,» märkis riigikohus.

Samas leidis riigikohus, et alam kohtuaset eksis, kui karistust määrates viitas Toivo varasemale karistatusele. «Registrist kustutatud karistusandmed ei saa olla aluseks isikule mõistetava karistuse individualiseerimisel eripreventiivses tähenduses, kuna see ei arvesta süüdistatava vahepealset õiguskuulekat käitumist. Iseäranis ilmne peaks see olema praegusel juhul, kus Toivo viimased kuriteokaristused pärinevad Eesti taasiseseisvumise eelsest ajast,» märkis riigikohus.

Siiski polnud see õiguslik rikkumine piisav, et oleks seadnud kahtluse alla Toivole määratud karistuse, mille riigikohus jättis jõusse.

Viru maakohus leidis mullu novembri lõpus, et 68-aastane Toivo on konkurendi mõrvakatse korraldamises süüdi ning tal tuleb selle eest kanda 16-aastane vangistus. Toivo kaitsja leidis aga apellatsioonkaebuses, et Toivo süü ei ole tõendatud ja ta tuleks õigeks mõista. Alternatiivselt palus kaitsja maakohtu otsuse osalist muutmist ning Toivole määratud karistuse kergendamist. Tänavu märtsi alguses jättis Tartu ringkonnakohus süüdimõistmise siiski muutmata. Seejärel pöördus Toivo kaitsja kassatsioonkaebusega riigikohtusse.

Kohtueelsel uurimisel kogutud andmetel tekkis taksojuhi ametit pidanud Toivol tüli oma 61-aastase konkurendi Stanislaviga ning mees otsustas Stanislavi mõrvata. Selleks valmistas Toivo oma Jõhvi kodus lõhkeseadeldise ning viis selle 2013. aasta 18. novembril Stanislavi kodu juurde. Ta kuhjas pommi peale prügi ning sättis asjad nii, et sodi eemaldamisel oleks plahvatanud ka pomm.

Järgmise päeva hommikul märkas prügihunnikut Stanislavi abikaasa, kes palus oma mehel sodi ära koristada. Viimane asuski hunnikut likvideerima, käivitades sellega ka lõhkeseadeldise. Tänu õnnelikule juhusele pommi põhilaeng siiski ei plahvatanud, küll aga sai Stanislav põletushaavu näole ja kätele pommist välja paiskunud süttinud gaasisegu tõttu.

Politsei asus lõhkekeha paigaldajat otsima ning jõudis möödunud aasta alguses Toivoni. Kohus võttis mehe tunamullu 28. jaanuaril vahi alla ning kohtueelse menetluse lõppedes sai ta süüdistuse mõrvakatses, plahvatuse tekitamises, samuti lõhkeaine ja pommi ebaseaduslikus käitlemises.

Elukaaslase peksmise tellinud naine sai šokivangistuse

Harju maakohus karistas täna šokivangistusega naist, kes tellis oma elukaaslase peksmise, samuti said karistada naise mahitusel tegutsenud rusikakangelased.

Süüdistuse järgi oli Gerli oma elukaaslasega tülli läinud. Tänavu 8. mail palus naine oma tuttavatel Raivol ja Kristol mees n-ö «õppetunniks» läbi peksta.

Gerli valis kuriteo toimepanemiseks sobiva koha, helistas elukaaslasele ja kutsus ta Tallinnas Sõle tänav 16 asuvasse parki endaga kohtuma. Samal ajal juhatas ta kohtumispaika ka Kristo ja Raivo, kes asusid pargis varitsema.

Kui varitsetav jõudis kella 12.35 ajal parki, ründasid teda Kristo ja Raivo, tungides talle selja tagant kallale ja tõugates ta kõhuli maha. Seejärel peksis Raivo kannatanut puidust kaikaga vastu pead ja keha ning Kristo peksis samal ajal jalgadega vastu pead ja keha.

Saades teada, et juhuslikud pealtvaatajad kutsuvad kohale politsei, hoiatas peksmist eemalt pealt vaadanud Gerli oma kamraade, kes lõpetasid peksmise ja põgenesid sündmuskohalt koos Gerliga. Peksmisega põhjustati kannatanule eluohtliku tervisekahjustuse, kuid tänu sellele, et üks möödujatest kutsus kohale kiirabi, õnnestus meedikutel tema elu päästa.

Harju maakohus tunnistas Gerli süüdi tervisekahjustuse tekitamises, millega on põhjustatud oht elule, ja mõistis talle karistuseks kuueaastase vangistuse. Lühimenetluse tõttu vähendati mõistetud karistust kolmandiku võrra, mille tulemusel jäi karistuseks neli aastat. Sellest tuleb naisel kohe ära kanda kuus kuud vangistust, ülejäänud karistusosa aga kanda tingimisi nelja-aastase katseajaga.

Raivo sai elule ohtu kujutanud tervisekahjusutse tekitamise eest lühimenetluses kolme aasta ja nelja kuu pikkuse vangistuse, millest tulnuks kohe ära kanda neli kuud ja ülejäänud karistusosa kanda tingimisi kolmeaastase katseajaga. Kuna Raivo oli nõutud vangistusaja juba eeluurimisel trellide taga veetnud, pääses ta otse kohtusaalis vabadusse.

Kristo jäi süüdi tervisekahjustuse tekitamises, millega on põhjustatud oht elule, ja võttis selle eest lühimenetluses vastu kahe aasta ja kaheksa kuu pikkuse vangistuse. Sellest kaks kuud peab ta trellide taga veetma ja kohus võttis ta otse saalis vahi alla. Ülejäänud karistusosa tuleb mehel kanda tingimisi kolmeaastase katseajaga.

Motoklubi liikme tapnud Indrek Kruuv kaebab hoolega

Neli aastat tagasi Pärnus motoklubi Klan liikme surnuks peksnud Indrek Kruuv tahtis 30 miljonit eurot hüvitist ning taotles riiklikku õigusabi, et esitada kaebus Euroopa inimõiguste kohtusse (EIK).

Möödunud nädalal jõustunud ringkonnakohtu otsusega ei määratud Kruuvile õigusabi. Ka tema muud kaebused pole vilja kandnud.

Juba 2013. aastal, kui Kruuv süüdi mõisteti, avaldas ta arvamust, et menetlejad on tema õigusi rikkunud. Nii jõudis vaidlus riigikohtuni, kes jättis maakohtu määratud 11aastase vanglakaristuse jõusse.

Järgmisel aastal esitas ta hagi halduskohtusse, et kohus tuvastaks sündmuskoha vaatlusprotokolli vormistamises rikkumisi ja nõudis kahju hüvitamist. Halduskohus jättis hagi rahuldamata. Möödunud aastal jõudis vaidlus jälle riigikohtuni, mis asja enam menetlema ei hakanud.

Seejärel esitas Kruuv Lääne ringkonnaprokuratuurile neli taotlust kahju hüvitamiseks. Kui esimeses taotluses nõudis ta 25 000 eurot, siis viimases juba 30 miljonit. Sel aastal jätsid need nõuded rahuldamata ringkonna- ja riigiprokuratuur, maa-, ringkonna- ja riigikohus. 

Kolm korda kõikides kohtuastmetes kaotuse saanud Kruuvi kaebused pole veel lõppenud.

Selle aasta augustis esitas ta järjekordse taotluse Pärnu maakohtule, et riik maksaks talle kinni õigusabi Euroopa inimõiguste kohtusse minemiseks. 

Maakohus märkis, et tapmises süüdi mõistetu oli EIKi minemiseks hiljaks jäänud, sest kohtuasjast oli möödas üle kuue kuu.

Seega jättis sellegi taotluse rahuldamata kaks kohtuastet. Ringkonnakohtu sellekohane otsus jõustus 13. oktoobril.

Süüdistuse järgi peksis Indrek Kruuv 2012. aasta aprillis jõhkralt motoklubi Klan liiget ja jättis pekstu surema. Kaaskodaniku tapnud mees ja tema advokaat arvasid, et tapmise süü oleks tulnud ümber hinnata surma põhjustamiseks ettevaatamatusest.

Peterburi teel Tallinnast väljasõidul oli hiigelummik, veok sõitis teelt välja

Tallinnas Peterburi teel oli päeval kella poole ühe paiku linnast väljasuunduval rajal veoauto külili paiskunud, mistõttu tekkisid ummikud. Liiklus avati uuesti õhtul kella 19 paiku.

Kell pool üks teatati politseile, et Peterburi teel, linnast väljasuunduval suunal on veoauto teel külili paiskunud, kinnitas politsei- ja piirivalveameti valvepressiesindaja.

Päästjad lõikasid mehe veokist välja ja kiirabi toimetab ta haiglasse, kus selguvad tema täpsemad vigastused.

Üks sõidusuund oli kinni ning tekkisid suured ummikud.

Politsei reguleeris kohapeal liiklust, kuid palus võimalusel antud marsruuti vältida ning ümbersõiduks kasutada Vana-Narva maanteed.

Kella 16.15 paiku teatas Põhja prefektuur, et Peterburi tee linna sisenev suund on avatud ning lahti on ka üks väljuv suund.

Teates lisati, et toimub koorma ümberlaadimine ja seejärel hakatakse veoautot ratastele tõstma. Tõenäoliselt suletakse linnast väljuv suund tõstmise ajaks täielikult.

Põhja prefektuuri pressiesindaja teatas, et liiklus avati uuesti kella 19 paiku õhtul.

Politsei palub liiklusõnnetuse pealtnägijatel võtta politseiga ühendust
telefonil 6 123 000.

Jalakäijad kaebavad autojuhtide peale, aga rikuvad eeskirju sohvritest enam

Täna hommikupoolikul pööras liikluspolitsei Tartus suuremat tähelepanu jalakäijate ja ratturite ohutusele vöötradadel. Just kergliiklejatelt on politsei saanud viimasel ajal ohtralt kaebusi, et autojuhid ei arvesta nendega. Sohvrite arvates pole aga ka jalakäijad patust puhtad.

Tartu patrulli- ja liiklusjärelevalvetalituse vanemkomissar Enn Virk kinnitas Tartu Postimehele, et politsei tegi järelevalvet just nendes kohtades, millele linnaelanikud ise kõige enam tähelepanu on juhtinud. Kergliiklejad on edastanud, et autojuhid ei arvesta nendega piisavalt, ei anna neile reguleerimata ülekäigurajal teed ega isegi aeglusta vöötrajale lähenedes, et veenduda, kas keegi on teeületamise ootel. Probleem on aga seegi, et jalakäijad ja ratturid ei ületa teed õiges kohas või teevad seda keelava fooritulega.

Tartus osales tänases aktsioonis neli liikluspatrulli. Nelja tunni vältel avastas ja fikseeris politsei ülekäiguradadel järelevalvet tehes 15 rikkumist, mille olid toime pannud kergliiklejad, ning kolm sõidukijuhtide põhjustatud rikkumist. Veel avastati viis turvavööta autojuhti ning üks joobetunnustega sõidukijuht.

Enim rikkumisi oli seotud fooritulede eiramisega. 14 jalakäijat ja üks rattur eirasid fooris põlenud keelavat tuld. Kui inimene varem seesuguseid rikkumisi toime pannud ei ole, määratakse sellise teo eest rahatrahv 12–20 eurot.

Kolme kinnipeetud autojuhi rikkumised olid seotud kiiruse ületamisega ülekäiguraja vahetus läheduses. Neist kaks ületasid lubatud sõidukiirust kuni 20 kilomeetrit tunnis, üks sõitis aga lubatust kiiremini enam kui 21 kilomeetrit tunnis.

Uus projekt: 100 miljonit ja muudame iga aju targaks

Tahad targaks saada? Paigalda oma ajju väikene plaadike. Just see on Kerneli nime kandva firma missioon, kes investeeris just sada miljonit dollarit, et taoline plaadike valmis saada.

Asjal tasub silma pea hoida, sest plaadi kallal töötavad ühed kõvemad teadlased.

Kerneli asutanud Bryan Johnson rääkis ajakirjale New Scientist, et mõtles pikalt, kuidas kõige paremal moel ühiskonda panustada ning jõudis lõpuks intelligentsuseni, mis on tema sõnul inimkonna kõige väärtuslikum ja võimsam ressurss.

Nüüd üritabki ta inimintelligentsi sama innukusega edasi uurida ja arendada nagu seda on viimastel aastatel tehtud tehisintellektiga. Esimesena minnakse mälu juurde. Ajuuuringute abil loodab ta tulevikus teatud ajuülesandeid matkida ja need tugevamaks muuta.Kaugem eesmärk on luua kiip, mis inimeste endi aju täiustab.

Loe täpsemalt ajakirjas New Scientist ilmunud loost.

Iidseid inimesi kimbutasid ulatuslikud vulkaanipursked

Ligikaudu 320—170 tuhande aasta eest Ida-Aafrika riftivööndit armistanud tulemäed võisid mõjutada inimevolutsiooni kulgu, järeldavad briti teadlased.

Nii vahendas ERR-i teadusportaal Novaator ajakirjas Nature Communications ilmunud uuringust, mis uuris sadade tuhandete aastate eest toimunud vulkaanipurskeid. 

«Vulkaaniliste kivimite alusel saame öelda, et vähemalt 30 kilomeetri raadiuses hävines absoluutselt kõik. Veekogud oleksid sulfaatide mõjul hapestunud. Samal ajal teame, et piirkonnas asuvate järvede kallastel elasid toona inimesed ning samurti kujutas piirkond endast koridori, mida meie esivanemad riftivööndi ühest osast teise liikumiseks läbima pidid. Pursked oleksid vähemalt ajutiselt rändele piiri pannud. Ma olen geoloog, aga see paneb lihtsalt mõtlema, kuidas see meie evolutsiooni mõjutas,» vahendas Novaator Oxfordi ülikooli geoloog William Hutchisoni sõnu.

Loe täpsemalt Novaatorist.

Kiirtoidu kalorite näitamisel tegelikku mõju ei ole

Kaloreid nähes teeb tervislikumaid otsuseid vaid kaheksa protsenti inimestest, näitas New Yorgi Ülikooli uuring.

Iroonilisel kombel avaldati uuringu tulemused kaks kuud enne seda, kui USAs kaloriinfo esitamine restoranides üleriigiliselt kohustuslikuks muutub.

«Kaloriinfo esitamisest on kasu siis, kui seda tehakse koos teiste meedetega,» ütles uuringu autor, New Yorgi ülikoolis töötav Andrew Breck.

2006. aastal sai New Yorgist esimene linn, kus kaloriinfo esitamine kiirtoidurestoranides kohustuslikuks muudeti. Kiiresti võtsid reegli üle ka Seattle ja Philadelphia ning detsembrist tuleb seda teha kõikjal ühendriikides.

Samal ajal ei ole suurem osa uuringuid kaloriinfot väga mõjusana näidanud. Siiski on need välja toonud, et mõju tekib siis, kui on kindel, et inimesed on kaloriinfost teadlikud ja nad on juba varem huvitatud tervislikumalt söömisest. Ka peavad nad teadma kui suur on päevane soovituslik kalorinorm. Huvitaval kombel on vajalik seegi, et kaloriinfo erineks sellest, mida inimene ise usub õige olevat.

New Yorgi Ülikooli uuringus analüüsiti Philadelphia küsitlusandmeid, mis koguti veidi aega pärast seda, kui 2008. aastal sealsetes restoranides kaloriinfo esitamine kohustuslikuks muudeti. Uuring sisaldas 1400 inimese andmeid. Eesmärk oli aru saada, kuivõrd varasematest uuringutest välja toodud mustrid paika peavad ning kui suure osa inimeste puhul kõigi tingimuste täitmine üldsegi reaalne on.

Andmed näitasid et teoreetiliselt peakski kaloriinfo mõjuma kaheksale protsendile kiirtoidurestoranides küsitletud inimestest ning 16 protsendile telefoni teel küsitletud inimestest. Kolmandik uuritud inimestest kaloriinfot ei näinud ja kaks kolmandikku ei pannud seda ka tähele. Nii soovitavad uuringuautorid restoranidele kaloriinfo suuremaks ja silmapaistvamaks muutmist.

Lisaks sellele viitas uuring eksperimentide tulemustele, mis näitasid,  et inimestele mõjub toidu kaloriinfo paremini siis kui see on esitatud ka päevase soovitava kalorinormiga või siis kõrvutatud numbritega kui palju sporti peaks tegema, et valitud toidukorra kalorid tasa teha.

Video: vaata, kuidas innovaatiline vaht üliraskeid kivikamakaid üles tõstab

Tegu on ülitiheda, Polyleveli nimelise materjaliga. See paisuv vaht suudab üles tõsta lausa sadu kilogramme kaaluvaid kivikamakaid.

Kivisse puuritakse umbes 172 cm auk ning selle kaudu piserdatakse vaht kiviplaadi alla, tutvustas USA väljaanne Tech Insider. Keemilise reaktsiooni järel hakkavad aga vahus olevad ühendid paisuma, vaht täidab kõiksugused praod ja augud ning nii hakkab betoon või kivi kõrgemale tõusma. Asja eesmärk on vajunud betooni või muid ehitusmaterjale jälle õigesse asendisse saada.

1000 ruutsentimeetrisel vahul on ligi kolme tonnine ülestõstmise jõud. Materjal on valmistatud nii, et maapinda keemilisi ühendeid ei leki. Ka on Polylevel kergem kui teised samal eesmärgil kasutatavad materjalid, samas on see piisavalt tugev, et suudaks rongirööpaid või lennuki maandumisradu «üleval hoida». Vahu kasutamine on palju odavam kui betooni või kivi asendamine.

Enamiku tugevusest saavutab vaht esimese 15 – 30 minuti jooksul.

Vaata, kuidas vaht toimib siit: 

Kuidas kärnkonnavorstid maineka teadusauhinnani viisid?

Austraalia iga-aastane «Peaministri teadusauhind» läks bioloogile, kes madudele ja sisalikele kärnkonnadega õppetunni andis.

Aagad ehk merikärnkonnad on ühed suuremad konnalised, mõnikord kasvavad nad lausa 22 sentimeetri pikkuseks. Teised loomad peaksid aagasid kartma, sest ehkki suur konn täidab kõhtu, on see tegelikult üks surmav suutäis, sest nende näärmed on mürgised. Iroonilisel kombel võivad merikärnkonnad ise toiduks saades teised liigid piirkonnast «välja süüa».

Sydney Ülikooli bioloog Rick Shine üritab juba aastaid teisi loomi merikärnkonna söömisest võõrutada. Tänavu premeeriti teda selle eest maineka «Peaministri teadusauhinnaga». Shine’i saladus peitub merikärnkonnavorstikestes. Vorstikestes on küll merikärnkonna mürk sees, ent võrreldes terve kärnkonnaga on mürgi kogus vorstikeses nii palju väiksem, et söömiselamus on küll ebameeldiv, ent isukat looma see ära ei tapa. Korra kärnkonnavorsti söönult kukkurloomad või sisalikud enam kärnkonni süüa ei taha.  

Inimesed polegi nii targad? Pärdikud valmistavad kivitööriistu tahtmatult

Tähelepanek manitseb antropolooge muististe tõlgendamisel täiendavale ettevaatusele ja seab kahtluse alla inimeste esivanemate nupukuse.

Nii vahendas ERR-i teadusportaal Novaator ajakirjas Nature ilmunud uurimust, mis näitas, et Brasiilias metsades elavad kaputsiinahvid valmistavad kive lõhkudes teadvustamatult kivikilde, mis meenutavad ligilähedaselt iidsete inimeste poolt miljonite aastate kasutatud tööriistu.

Kui võrreldavaid kivikilde tekib tahtmatult, poleks pidanud iidsed inimlased otseselt taipama, kuidas neid valmistada, vaid «pelgalt» mõistma, et neid saab kasutada millekski kasulikuks. 

Laiem avalikkus ei peaks siiski arvama, et teadlased on kirjutanud aastaid loomade tegevuse läbi kogemata tekkinud kivikilde põhjendamatult inimeste arvele. «Esiteks on kivitööriistadel kasutusjäljed ja kui peensustesse minna, siis tabab vilunud silm isegi vanimate kivitööriistade puhul ära, et nende valmistusviis on olnud siiski veidi keerukam ja neid leitakse korraga väiksemas koguses,» rääkis uuringu autor Oxfordi Ülikooli antropoloog Tomos Proffitt Novaatorile. 

Loe edasi Novaatorist. 

Tartu teadlaste vereproovileiutis pälvis Rootsi innovatsioonipreemia

Vereproove 30 korda odavamalt ja kiiremini analüüsida võimaldav geenitehnoloogia meetod GlobinLock pälvis tänavusel Rootsi äriauhindade ettevõtluskonkursil tehnoloogilise innovatsiooni auhinna.

«Globiinilukk võimaldab analüüsida vereproove, mis on juba kogutud paljudesse geenipankadesse ja mida iga päev patsientidelt võetakse. Nii võib see meetod mõjutada miljonite inimeste heaolu,» selgitas TerviseTAK-i juhtivteadur ja globiiniluku üks arendaja Kaarel Krjutškov.

Vereproovide analüüsi raskendavad peamiselt punased verelibled ning globiini RNA. Praegused lahendused keskenduvad globiini RNA püüdmisele enne analüüse. Globiinilukk aga «vaigistab» punavereliblede globiini RNA vahetult enne analüüsi tegemist. Selleks kasutatakse kahte sünteetilist DNA ahelat, mis avab uue võimaluse globiinist tuleneva probleemi lahendamiseks laboratooriumis.

Ericsson Eesti juht Seth Lackman tõstis auhinda üle andes esile suurepärast teaduse ja ettevõtluse koostööd, kus valdkonna jaoks erakordselt lühikese aja ehk kahe aasta jooksul on jõutud valmis mitte ainult tehnilise lahenduse, vaid ka patendi ja kaubamärgi registreerimisega.

Konkureeriv globiini püüdmise meetod võtab aega 90 minutit, globiiniluku meetodiga aga vaid kümme minutit. Seniste meetoditega on ühe analüüsi hind 30 eurot, kuid globiinilukuga alla ühe euro.

GlobinLock-meetodi arendasid välja TerviseTAK-ist Kaarel Krjutškov ja TÜ reproduktiivmeditsiini professor Andres Salumets. Rootsi Karolinska Instituudist tehti koostööd professor Juha Kerega.

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS on teadusuuringutele ja tootearendusele keskendunud biotehnoloogiafirma, mille peamine tegevusvald on personaalmeditsiin, ravimiarendus ja reproduktiivmeditsiin nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiini alal.

Maandur kadus Marsile jõudmise asemel kosmosesse

Kuigi üleeile punasel planeedil maanduma pidanud esimene Euroopa maandur Schiaparelli jäi laskumisel kadunuks, polnud Euroopa Kosmoseagentuuril (ESA) tervenisti must päev. Jääkgaase analüüsiv sond Trace Gas Orbiter (TGO) jõudis edukalt orbiidile ning töötab veatult.

Esimesed TGO andmed jõudsid juubeldavate ESA teadlasteni üleeile õhtupoolikul. Nende nägudest pakatavat põnevust selgitab tõsiasi, et TGO saadeti Marsi atmosfäärist kosmosesse «lekkivaid gaase» välja nuuskima. Just need gaasid võivad viidata elutegevusele punasel planeedil, mille uurimine ongi aastaid kestva missiooni ExoMars laiem eesmärk.

Kui TGOga läks hästi, siis Schiaparelli saatus polnud eile selge. Valdav osa kuueminutilisest maandumisest möödus plaanipäraselt, ent vaid paarkümmend sekundit enne Marsi pinnaga kokkupuutumist selle signaalid lakkasid. Mis maandurist edasi sai, ei osanud eile öelda ka ESA töötajad, kes jälgisid selle jaama saadetavaid andmeid viimase hetkeni.

«Meil on palju andmeanalüüsi veel tegemata, aga praegu saame öelda, et Schiaparelli jõudis atmosfääri kõrgematesse kihtidesse ning kõik maandumiseks vajalikud seadmed avanesid plaanipäraselt,» ütles ESA kosmoselaevade operatsioonide juht Andrea Accomazzo. «Peaaegu lõpuni töötas kõik veatult ja see on meile oluline info, sest eesmärk oligi näha, kas maandumiseks vajalik riistvara töötab.»

Kuigi Accomazzo keeldus eile hommikul pressikonverentsil ajakirjanikele otseseid vastuseid andmast – selleks on tema sõnul liiga vara –, möönis ta, et kõige tõenäolisema stsenaariumi järgi avanes maandumiseks vajalik «langevari» liiga vara.

Tasub mainida, et Marssi ümbritseb hõre ja õhuke atmosfäär, kus on pardal olevate uurimisseadmete terveks jäämiseks vajalikku ohutut maandumisaeglustust väga keeruline saavutada. Samas on see piisavalt tihe, et vales asendis pinna poole liikuv maandur ära põletada.

Schiaparelli kadumisest või õhku lendamisest hoolimata peavad ESA juhid missiooni õnnestunuks. Kui TGO ülesanne on uurida atmosfääri, siis Schiaparelli abil loodeti küll saada olulisi andmeid Marsi kliima kohta, kuid maanduri peamine eesmärk oli katsetada punasele planeedile maandumise võimalusi ning tegu pidi olema peaprooviga, et saata kümnendi lõpuks Marsile juba pinda puuriv kulgur Bridget.

Nii Accomazzo kui ka ESA peadirektor Jan Wörner rõhutasid korduvalt, et Schiaparellilt saadi andmed kätte ja see on kõige olulisem. 

Vastuseks küsimusele, kas Schiaparelli maandumisprobleemid võivad tulevikus Marsi-missioonide rahakraane kinni keerata, tõdes Wörner, et keskenduda tuleb TGO saadetavatele andmetele.

«TGO töötab ja see on ülioluline, sest just sealt tuleb 99 protsenti Marsi-missiooni teadusandmetest ja see on nurgakivi ka 2020. aasta Marsi-missioonidele, kui sinna läheb puur pinnasest proove võtma,» selgitas Wörner.  

Ehkki skeptikud võivad ESA juhtide juttu näha õigustamisena, rõhutasid sama ka Postimehega Londonis kõnelenud kosmoseeksperdid.

Aastakümneid kosmosetehnoloogiale keskendunud ajakirjanik ja raamatu «How we’ll live on Mars» («Kuidas me Marsil elame») kosmosevisionäärist autor Stephen Petranek ütles, et orbitaaljaamaga kaasa lendavasse väikesesse maandurisse investeeritav rahakogus erineb oluliselt sellest, kui tegu oleks suurema, kasvõi inimesi kandva maanduriga.

«Lõppude lõpuks taandub kõik rahale. Kui panustada Marsi maandumisprojektidesse piisavalt raha, siis saadab meid tõenäoliselt ka edu,» rääkis Petranek.

Samuti tuleb ekspertide sõnul tähelepanu pöörata tõsiasjale, et missiooni põhieesmärk oli siiski TGO.

«ExoMarsi kontrollkeskuse otseülekandest nägime töötajate elevust, aga see oli orbitaaljaama pärast. Üle 90 protsendi nende tööst läks kaasleja orbiidile saamisele ja ka ligi 90 protsenti missiooni teadusandmetest hakkab tulema just TGO-lt,» ütles Postimehele Marsil maandumise võimalikuks muutmisega tegelev USA kosmoseinsener Robert Braun.

«Missiooni peamine fookus oligi orbitaaljaam, millega oli väikese eksperimendi korras ka maandur kaasa pandud,» lisas Braun. «See ei ole kaugeltki võrreldav nelja aasta pärast tuleva jätkumissiooniga, mille peamine eesmärk ongi kulguri Marsile saatmine. Arvan, et siis näeme sootuks teistsuguseid tulemusi.»

USA kosmoseinsener Postimehele: Schiaparelli kadumine ei näita, et me peagi Marsil maanduda ei suuda

Et Schiaparelli maandumine oli pigem kõrvalmissioon, ei saa selle põhjal järeldada, et nelja aasta pärast Marsil maanduda ei suudeta. 

Kolmapäeva õhtu oli Euroopa Kosmoseagentuuri jaoks ajalooline, sest Marsile pidi maanduma esimene Euroopa masin – siiani on see õnnestunud vaid ameeriklastel. ExoMarsi missiooni esimeses etapis tuli kohale toimetada Trace Gas Orbiter (TGO, otsetõlkes «jääkgaaside orbitaaljaam») ning maanduri Schiaparelli peal katsetada, kuivõrd praegune tehnoloogia punasele planeedile laskuda lubab.  Kui TGO ülesanne on uurida atmosfääri, siis Schiaparelli pidi katsetama punasele planeedile maandumise võimalusi, et kümnendi lõpuks Marsile juba pinda puuriv kulgur BRIDGET saata. Ehkki maandudes mõõtnuks sond ka Marsi kliimat, oli selle peamine eesmärk läbi viia maandumise peaproov ja täita seal katsejänese rolli. 

Praeguste andmete kohaselt on aga Schiaparelli kas kadunud või õhku lennanud – Marsile sond igatahes ei jõudnud. Kuigi enamik kuueminutilisest maandumisest möödus plaanipäraselt, katkes paarkümmend sekundit enne Marsi pinnale jõudmist Schiparelli signaal. Sondilt jaama jõudnud andmete põhjalt järeldavad ESA insenerid, et tõenäoliselt avanes maandumiseks vajalik langevari liiga vara. 

Kas see tähendab, et Marsile maandumine on unistus, mille peaksime praegu maha matma? ESA ise seda ei usu, sest nende juhtide sõnul töötab missiooni peamine eesmärk TGO veatult. Ka oligi Schiaparelli eesmärk näidata, kas ja mida annaks maandumises parandada. 

Sama meelt on ka Londonis National Geographicu uue, Marsi koloniseerimisest rääkiva sarja «Mars» esilinastusel viibinud eksperdid. Aastakümneid kosmosetehnoloogiale keskendunud ajakirjanik ja raamatu «How we'll live on Mars» autor, kosmosevisionär Stephen Petranek ütles Postimehele, et orbitaaljaamaga kaasa lendavasse väikesesse maandurisse pandav rahakogus on väga erinev sellest, mis pandaks suuremasse, kasvõi inimesi kandvasse maandurisse. «Lõppude lõpuks taandub kõik rahale. Kui panustada Marsi maandumise laadsetesse projektidesse piisavalt raha, siis saadab meid tõenäoselt ka edu,» rääkis ta. 

Samuti tuleb nende sõnul tähelepanu pöörata tõsiasjale, et missiooni põhieesmärgiks oli siiski TGO. «Ka ExoMarsi kontrollkeskuse otseülekandest oli näha missiooniga töötavate elevus, aga nad olid elevil just orbitaaljaama pärast. Üle 90 protsendi nende tööst läks just täpselt kaasleja orbiidile saamisele ja ka ligi 90 protsenti missiooni teadusandmetest hakkab meile tulema just TGO’lt. Põhimõtteliselt oligi missiooni peamine fookus orbitaaljaam, millega oli väikese eksperimendi korras ka maandur kaasa pandud,» selgitas igapäevaselt Marsil maandumise võimalikuks muutmisega tegelev, USA kosmoseinsener Robert Braun. «See ei ole kaugeltki võrreldav nelja aasta pärast tuleva jätkumissiooniga, mille peamine eesmärk saabki olema maanduri Marsile saatmine. Ma arvan, et siis näeme sootuks teistsuguseid tulemusi,» põhjendas ta. 

Uuring: inimene võtab tuleviku-mina kui kedagi teist

Inimene võtab oma tuleviku-mina kui inimest, kelle huve on võimalik arvesse võtta või eirata.

Nii vahendas ajakirjas Science Advances avaldatud teadlaste teadustulemusi ERR-i teadusportaal Novaator. 

Seni teame, et enesekontrolliga tegeleb ajus eesajukoor, nüüd näitab aga šveitsi ja saksa teadlaste uurimistöö, et enesekontrolli ja impulsiivsuse taset reguleerib ka üks teine ajukoore piirkond, mis asub natuke tagapool – oimu- ja kiirusagara piiril. Selle piirkonna kohta on teada, et see aitab asetada meid teiste inimestega suheldes nende olukorda.

Kui teadlased mõjutasid katseisikute oimu- ja kiirusagara piiriala magnetiliselt, nii et selle töö sai ajutiselt häiritud, siis olid katseisikud ühest küljest tulevikku mõjutavates valikutes impulsiivsemad. Teisest küljest aga isekamad teiste inimeste huve puudutavates valikutes.

Loe täpsemalt Novaatorist

Pildid: Tallinnas sõitis auto otsa 11-aastasele poisile

Politsei sai täna kümmekond minutit enne kella 19 teate Tallinnas Sõpruse puiesteel maja number 232 läheduses juhtunud liiklusõnnetusest, kus linnamaastur Hyundai sõitis otsa 11-aastasele poisile.

Õnnetus juhtus fooriga reguleeritud ülekäigurajal, ütles Põhja prefektuuri pressiesindaja Postimehele.

Esialgseil andmeil oli viga saanud laps pärast õnnetust teadvusel. Poiss toimetati haiglasse jalaluumurruga.

Sõidukijuht oli kaine ja juhtimisõigusega.

Politsei paneb südamele, et olenemata sellest, mis värvi tuli põleb fooris, tuleb liikluses alati olla ettevaatlik, eriti pimedal ajal, sest siis on mõlema osapoole jaoks nähtavus piiratud.

Kuna autojuhi ja tunnistajate ütlused lähevad lahku, palub politsei asjaolude väljaselgitamiseks õnnetuse pealtnägijail helistada telefonil 612 3000 või saata e-kiri aadressile pohja.lmt@politsei.ee.

Suur pildigalerii: TFW teise päeva fotosein ja melu

Neljapäeval, 20. oktoobril jätkus Kultuurikatlas meeleolukas Tallinn Fashion Week. 

Teisel päeval sai näha moeloojate Anu Hindi, Katre Arula, Iris Janvier'i, Piret Ilvese ja Diana Arno värskeid kollektsioone.

Kohal oli taas hulk värvikaid moehuvilisi.

Vaata mahukat pildigaleriid TFW melust!

Tallinna kesklinnas saab tänasest rendirattaga sõita

Alates tänasest kuni lume tulekuni on Tallinnas liikuvate inimeste käsutuses kümme rattarendipunkti kokku saja jalgrattaga.

Kõik rendipunktid asuvad kesklinnas ning rattarendi kasutamiseks on kolm võimalust. Neist kaks on seotud äpiga, mis tuleb kõigepealt nutiseadmesse tõmmata ja seal kasutajaks registreeruda. Kolmas võimalus ratta rentimiseks on telefoni teel, kus rentija peab kontakteeruma rattal oleva kõnekeskusega, kes peale isiku tuvastamist võimaldab ratta rendi. Rohelise kaardi omanikul on aga võimalik peale esmaste seadistuste tegemist järgnevatel kordadel rentida ratast vaid rohelise kaardiga.

Teoorias kõlab see kõik väga lihtsalt, kuid praktikas on rendirataste automaatika pisut aeglasevõitu ning nõuab kasutajalt vähemalt esialgu mõningast kannatust. Ratta nn pardaarvutil vilgub kiri «Please Wait» mõnikord üsna pikalt. Oluline on teada ka seda, et ratta tagastamiseks ei piisa sellest, kui see uuesti hoidjasse lukustada. Sellele lisaks tuleb «pardaarvutisse» sisestada ratta rentimisel saadud neljakohaline kood ning alles pärast seda loetakse ratas tagastatuks.

Mis aga saab siis, kui rentija toob ratta rendipunkti, aga seal on kõik kohad täis? Firma esindaja sõnul pole ka siis probleemi. Tuleb ratas lihtsalt teiste kõrvale jätta ning toimida, nagu alati. Ainus erinevus on see, et rattalukuna toimiv trossi otsas olev pulk pistetakse lihtsalt esiratta juures olevasse pessa nii, et seda ei panda rattahoidja vastavast avast läbi. Jällegi tuleb sisestada neljakohaline kood ning liikumisvõimetu ratas loetakse tagastatuks.

Hinnakirja järgi on jalgrattarent esimesed 30 minutit tasuta, 30-60 minutit maksab üks euro, iga järgnev tund samuti üks euro ja 24 tundi kümme eurot.

Praegu on kesklinna paigaldatud kümme rattarendipunkti koos saja jalgrattaga. «Edaspidi soovime laiendada rattaringlust ka teistesse linnaosadesse ja olulisematesse sõlmpunktidesse nagu näiteks lennujaam ja sadam, et tekiks terviklik ülelinnaline võrgustik. Loodetavasti soodustab pakutav rattateenus alternatiivse liiklusvahendi kasutamist näiteks taksole,» märkis Sarapuu.

Rataste rendipunktid asuvad Eesti Kunstiakadeemia ees Teatri väljakul, Mere puiesteel Kanuti aia juures, Narva maanteel Tallinna Ülikooli ees, Toompargis (Nunne tn 17), Rannamäe teel Linnahalli trammipeatuse lähedal, Keskturu juures (Lastekodu 14 ees), Odra tänaval Autobussijaama peatuses, Pirita tee promenaadil (Russalka lähedal), Vabaduse väljakul Jaani kiriku kõrval  ning Kaarli puiesteel kahe sõidusuuna vahel Kaarli kiriku poolses otsas.

Postimehe ristsõna: 23. oktoober 2016

 

Postimehe ristsõna: 22. oktoober 2016

 

Postimehe ristsõna: 21. oktoober 2016