Arupärimine Eesti Pangale: kuhu kadus pool miljardit krooni

VEB fondi materjalid

FOTO: Peeter Langovits / Postimees

Riigikogu demokraatide ühenduse liikmed esitasid Eesti Panga presidendile arupärimise seoses poole miljardi krooni kadumisega VEB fondist.

«Maikuus saatis VEB fondi likvideerija Rein Järvelill riigikohtule kirja, kus seisab, et enam kui poole miljardi krooni suurune summa on VEB fondist välja liikunud,» ütles demokraatide ühenduse esimees Rainer Vakra.

«Pole teada, kes ja kui palju Eesti Pangale ja riigile kuuluvate sertifikaatide eest raha said,» lisas ta.

«Poole miljardi hulgas on ka märkimisväärne kogus maksumaksja raha. Need nõuded on vahetanud omanikku ja on väidetavalt Venemaal rahaks tehtud, kusjuures kõik tehingud on heaks kiitnud Eesti Pank,» selgitas Vakra.

VEB fondi likvideerija Rein Järvelille kirjas on öeldud, et koguni 360 miljoni krooni eest valitsuse ja Eesti Panga sertifikaate on Venemaal rahaks vahetatud. Seejuures pole valitsus ja keskpank kunagi avalikult tunnistanud, et Venemaalt on õnnestunud raha kätte saada.

«Keskpank võlgneb nüüd avalikkusele selgituse, mis peitub nende hämarate tehingute taga,» lisas Vakra.

Lisaks on VEB fondi arhiivist puudu dokumendid 108 miljoni krooni suuruse tehingu kohta - VEB fondi likvideerija on Riigikohtule esitatud andmed, et fondi sertifikaatidega on tehtud teadmata tehing 108 295 422 krooni ulatuses.

Arupärijad soovivad selgitust, kas Eesti Pank on astunud mingeid samme selle tehingu asjaolude selgitamiseks ja milliseid.

Eesti Pank teatas septembri lõpus, et koostab VEB fondiga seoses üles kerkinud kahtlustuste osas omapoolse auditi.

Tagasi üles