Politoloogid valitsusliidu lagunemist lähiajaks ei prognoosi

Riigikogu saab avaldada umbusaldust valitsusele.

FOTO: Peeter Langovits

Politoloogide hinnangul ei too Reformierakonna rahastamisskandaal ja selle järelmõjud lähiajal kaasa praeguse valitsusliidu lagunemist, pikemas perspektiivis analüütikud aga sellist võimalust ei välista.

Tallinna ülikooli politoloog Tõnis Saarts meenutab, et peaaegu iga poliitilise skandaali ajal on räägitud erakorraliste valimiste võimalusest, selline võimalus on olemas, kuid taasiseseisvunud Eestis pole kordagi erakorralisi valimis olnud, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».

Saarts selgitas, et erakorralised valimised võivad kõne alla tulla siis, kui poliitiline eliit mõistab, et rahva usaldus on täielikult kadunud ning see on viimane abinõu.

«Võimulolevatel erakondadel, ma arvan, on praegusel momendil väga palju kaotada, nii et nad teevad sammu erakorraliste valimiste poole alles siis, kui näevad, et on jõudnud täielikku tupikusse, praegu nad seda tupikut ilmselt ei näe,» nentis Saarts.

Riigikogu opositsiooni häältest ei piisa, et riigieelarve ei saaks vastu võetud märtsi alguseks, millest järgmiseks sammuks oleksid erakorralised valimised, selleks peaks koalitsioon murenema - vähemalt osa sellest, politoloog Rein Toomla hinnangul võiks tegu olla IRLiga või vähemalt osaga IRList.

Tagasi üles