Ilves: iga saadik ei pea meeldima, kuid riigikoguta ka ei saa

President Toomas Hendrik Ilves riigikogus. .

FOTO: Arno Saar/ SL Õhtuleht

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul on Eesti rahvas oma saadikutesse alati väga nõudlikult suhtunud, kuid iga saadik ei pea kõigile meeldima, samas ei tule parlamendist loobumine ka kõne alla.

«Kõik rahvaesindajad ei saa, ei pea ega võigi kõigile meeldida. Oma rahvaesindusest ja parlamentaarsest demokraatiast peame aga jäägitult kinni hoidma,» rääkis president Toomas Hendrik Ilves täna riigikogu 90. aastapäeva puhul toimunud pidulikul istungil kõnet pidades.

Presidendi sõnul on see vastus neile, kes praegu küsivad: kas parlamenti on selle praegusel kujul üldse vaja, kui on olemas internet, haritud ja motiveeritud rahvas.

«See on vastus neilegi, kes taunivad saja ühe inimese igapäevaseid vaidlusi rahva raha eest; kes tahaksid riigikogu koosseisu vähendada või selle rolli pisendada,» lisas Ilves.

Enese valitsemine ja enda eest vastutamine nõuab presidendi sõnul kannatust ja jaksu, enesepiiranguid ja teiste mõistmist. Seda nii üksiku inimese ja kodaniku kui ka riigina.

«Meil tuleb leppida, et meil on kodanikena erinevad soovid, et me peame õigeks erinevaid otsuseid,» sõnas Ilves ja lisas, et need erinevad huvid peavadki just riigikogu saalis, aga ka komisjonide aruteludes välja tulema.

Presidendi sõnul on küsimuste ja erinevate seisukohtade esitamine, vaidlemine, vajadusel ka pidurile vajutamine juhul, kui kõik näib arutamatagi selge, parlamendi töö põhisisu ja ülesanne. Selleks ongi 101 inimest riigikogusse valitud.

«Just selle eest tagavad maksumaksjad neile majandusliku sõltumatuse,» lisas ta.

Parlamentarismi, tervikuna esindusdemokraatia sisu mõistmine ja austamine nõuab Ilvese hinnangul pikka vabana elamise kogemust. Täpselt samamoodi tahab ka parlamendi töökultuur kasvamise ja kujunemise aega.

«Aga see aeg ei saa olla lõputu. Me ei saa peita end ikka ja jälle raske lapsepõlve ja kurja mineviku taha,» pani Ilves saadikutele südamele.

Ta lisas, et Eesti parlamentarismi on vaja iga päev tugevdada. «Vastutustunnet ja riigimehelikkust ei ole kunagi liiga palju. See ongi teie töö,» lisas ta.

Toimiv ja vajadusel häälekas kodanikuühiskond on Ilvese hinnangul toimivas demokraatias parlamendile toeks, aga sellest ei saa kunagi tõhusat alternatiivi või asendajat parlamentaarsele korrale.

Tagasi üles