Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Täname Teid, Tarja!


Soome presidendi kõne oli eeskujulik õppetund Eesti poliitikutele

Soome Vabariigi presidendi Tarja Haloneni eilset aulaloengut Tartu Ülikoolis võib täie õigusega pidada ajalooliseks ja võrrelda 1964. aastal sealsamas aset leidnud president Urho Kaleva Kekkoneni esinemisega.

Ligi 40 aastat tagasi tunnustas Kekkonen eestlasi selle eest, et kõigele vaatamata olime suutnud säilitada oma keele ja kultuuri, ning andis selgelt mõista Soome-Eesti silla taasavamisest. Nii see ka läks. Laevad hakkasid käima, kerkis Viru hotell, Eesti jõudis üha sagedamini Soome teadvusse, Soome televisioonist sai tuhandetele eestlastele aken maailma.

Nüüd seisis Tarja Halonen eestlaste pühas kohas, Emajõe Ateenas, rääkis Soome kogemusest teel Euroopa Liitu, liidu tänasest päevast ja tulevikust ning julgustas eestlasi ajaloolist väljakutset vastu võtma. Tema sõnum oli lihtne ja otsekohene: Eesti ei kao ELis kuhugi, nagu ei kao ka eesti keel ja kultuur; Soome-Eesti sild püsib vankumatu ja enamgi veel, koos Eestiga, koos kõigi uute liikmetega omandab EL uue mõõtme, millel on globaalne tähendus.

Kui mõnigi eestlane on kahelnud, kas ikka Euroopa Liit nii väga soovibki Eestit enda rüppe, siis Tarja Haloneni kõne ei jätnud kahtlust, et on vähemalt üks riik, kes seda väga ootab - ja see on Soome. «Tere tulemast,» kordas Halonen kutset eestlastele ja Eestile.

Nii nagu president Kekkonen omal ajal, nii pidas ka president Tarja Halonen oma kõne eesti keeles. Raske on üle hinnata selle lugupidamisavalduse tähenduslikkust, seda, et teise, olgu pealegi, et sugulasrahva riigipea pöördub meie poole meie emakeeles ja mitte lihtsalt tervituse, vaid koguni poliitilise loenguga.

President Tarja Haloneni loeng ja järgnenud kahekõne publikuga oli eeskujulik õppetund Eesti tipp-poliitikutele, kuidas tuleb kõnelda rahvaga. Igast Haloneni sõnast, sõnu saatvatest žestidest ja emalikust naeratusest õhkus mõista püüdmist, inimlikku lähedust ja soojust, mis tegi ka kõige keerulisemad lause- ja mõttekonstruktsioonid arusaadavaks.

See, mida Eesti ju hetkel enim vajab, on usaldus oma poliitikute vastu ja kõige lihtsam inimest puudutav julgustav sõna. Paraku kipub ka Euroopa Liiduga liitumise küsimuses võidutsema erakondlikust egoismist kantud võistulaul. Sellel taustal mõjus Soome presidendi Tarja Haloneni Eesti-visiit ja esinemine otsekui sõbrast vanema õe soe õlalepatsutus: me saame hakkama.

Täname Teid, Tarja!

Tagasi üles
Back