40-minutilise teose esitavad kaitseväe orkester ja 200-liikmeline ühendkoor meeste- ja poistekooridest, solist on Pirjo Levandi. Oratooriumi kinnine maailma esiettekanne toimub kaitseväe ja Kaitseliidu 85. aastapäeva pidulikul kontserdil 16. novembril, kui teosest saavad osa riigi- ja sõjaväejuhid ning diplomaatiline korpus.
Avalik esmaettekanne on kodanikupäeval, 26. novembril Eesti sõjaväemuusika 85. aastapäevale pühendatud kontserdil. Saani sõnul on võimalik ka oratooriumi salvestamine ja plaadistamine, läbirääkimised käivad nii ETV kui Eesti Raadioga.
Ligi 100 000-kroonise eelarvega projekti suurimaks rahastajaks on kaitseväe orkester, lisaks kultuuriministeerium, rahvastikuministri büroo ja mõned eratoetajad.
Sisask ütles, et tal oli põnev kirjutada oma elu esimest suurteost puhkpilliorkestrile ja koorile. Seda eriti eestlasliku patriootliku teema pärast, mis oli Sisaski sõnul ilma pikemalt selgitamata talle vastuvõetav.
Kaitseväe orkestri tellimustöö oli konkreetse teemaga. Dirigent Saan rääkis heliloojale, et tulemus peab olema selline, mis on igale inimesele arusaadav ja nauditav.
«Minu jaoks peab teos alati olema mõjus,» selgitas helilooja. «Akademismi te «Pro Patrias» palju ei kuule. Näiteks festivalile NYYD teos kindlasti ei sobiks.»
Koos Saaniga valis Sisask lauludele tekste ja sobitasid omavahel eestlaste sõjaajalugu kirjeldavaid lõike. Sisaski sõnul tegid loomeprotsessi lihtsamaks hästi riimuvad tekstid ja konkreetne teema.
Peeter Saan selgitas, et oratooriumi tekstide ehk Jaan Lõo 1916. aastal ilmunud luulekogu juurde juhatas teda kirjandusteadlane Loone Ots.