Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Aroomiõli teeb nooreks ja ilusaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Veel mõned aastad tagasi pandi aroomiõlidega sekeldajad ühte patta posijate, kaardimooride ja muidu müstikutega. Nüüd on aroomilambike ja õlipudel kodus paljudel.

Küllap on aroomiõlide suhtes skeptilistel raske mõista, miks peaks naljakalt lõhnavate õlide siia-sinna tilgutamist eelistama kõigile kenadele tabletipakkidele. Jutt aroomiõlide tervendavast jõust tundub nagu taimetoitlus – rääkigu palju tahavad, ega ei usu küll.
Praeguseks aga on aroomilambike ja paar õlipudelit pea igas korralikus kodus olemas ning vähemalt teepuuõli külmetushaiguste vastasel toimel on suur hulk fanaatilisi austajaid.
Aroomiõlid on üks paremaid, lihtsamaid, odavamaid ja vanemaid viise hoolitsemaks näonaha eest, võitlemaks kortsude ja vistrike vastu ning säilitamaks noorust.

Sügavale naha sisse. Kui enamik kreeme ja õlisid suudab niisutada ja toita ainult naha pealmisi kihte, siis eeterlikel õlidel on võime tungida sügavale nahka, viies vajalikke toimeaineid otse nn kriisikoldesse. See omadus muudab aroomiõlid eriti väärtuslikuks just akne ravis ja ka vananemisvastases kosmeetikas.

Ometi ei mõju kõik aroomiõlid ühtviisi ja pole sugugi ükskõik, mida ja kuidas nahale kanda. Kindlasti peaks arvestama, et aroomiõlid on väga tugevatoimelised kontsentraadid, mis vale kasutamise korral võivad kasu asemel hoopis kahju teha.
Enamikku aroomiõlidest tuleb lahjendada baasõlis või -kreemis. Selleks sobivad hästi neutraalsed pehmed õlid: mandli-, avokaado-, nisuiduõli ja apteegis müüdavad baaskreemid. Sõltuvalt probleemist arvestatakse aroomiõli protsendiks baasõlis umbes 1:3. Näiteks 1 teelusikatäie baasõli kohta tuleks lisada 3-5 tilka eeterlikku õli.
Need, kes katsetamisega kaugemale jõudnud, võivad mõne õli puhul proovida ka pisut suuremat kontsentratsiooni, eeldades, et nende nahk ei ole allergiline ega tundlik. Sellised isetehtud «seerumid» ei jää poes leiduvale superkosmeetikale millegi poolest alla.

Mõned õlid – näiteks lavendliõli – sobivad ka otse nahale kandmiseks. Tavaliselt kasutatakse neid sel viisil vistrike või armide raviks. Ennustamatute ja ebasoovitavate tagajärgede vältimiseks oleks enne seesugust katsetamist siiski mõistlik täpsustada üksikasjad apteekri või aroomiterapeudi juures.

Nõiakatel keema. Aroomiõlid lõhnavad tugevalt ja on inimesi, kes neid ei kannata. Ylang-ylang võib ju olla tugeva vananemisvastase toimega, ent kui selle lõhn on vastumeelne, pole mõtet üritadagi. Aroomiterapeudid ütlevad, et inimene vajab ainult seda aroomiõli, mille lõhn talle meeldib.
Seganud kokku sobiva aroomiõli (või -õlid) baasõliga, tuleb valmis toodet randmel proovida. Kui randme õhukesel ja õrnal nahal mingit reaktsiooni ei teki, võib seda kosmeetikumi panna ka näole. Näoõli on parem kasutada õhtuti, et õli jõuaks imenduda.
Aroomiõlide toime on tõhusam ja need imenduvad kiiremini, kui neid nahale õrnalt masseerida.
Näoõli tuleks valmistada korraga väikeses koguses ja hoida tumedas või läbipaistmatus pudelikeses päevavalguse eest kaitstult ning korralikult suletult – eeterlikud õlid lenduvad! Õli halvaksminekut pole vaja karta, sest aroomiõlid on juba iseenesest bakterivastase ja konserveeriva toimega.
Lisaks näoõlidele-kreemidele võib paar tilka sobivat aroomiõli segada ka näiteks oma igapäevase kreemi või näomaski hulka.

Mitte ainult näoõli. Tegelikult võib aroomiõlidest kodus teisigi kosmeetikume valmistada – näiteks näovett. See on lihtne: puhta mineraalvee (allikavee) hulka tuleb tilgutada 20-30 tilka aroomiõli ja jätta leotis kinnises pudelis paariks päevaks seisma. Filtreerimiseks sobib tavaline kohvifilter ning pärast kurnamist ongi hinnaline näovesi valmis. Kuigi aroomiõli vees ei lahustu, jääb sellest vette kõik kasulik ja mõistagi lõhna.
Parima näovee saab, kui kasutada aroomiõlisid lilledest – klassikalist roosi, jasmiini või lavendlit. Sellisel näoveel on lisaks puhastavale toimele ka vistrikke ja nahapõletikke ärahoidev efekt ja kaob hallikas jume.
Tõhusama vahendi saab, kui segada 6 tilka aroomiõli teelusikatäie viinaga ning lisada hulka umbes liitri jagu keedetud külma vett – sellise seguga võib ravida nii aknet, herpest kui ka väiksemaid pindmisi haavakesi.
Suurepärase juustekasvu soodustava vahendi saab, kui oliivõlisse segada rosmariini ja kummeli aroomiõli. Õlisegu tuleb hõõruda peanahale, hoida seda rätiga kaetud peas paar tundi ja siis juuksed puhtaks pesta. Protseduuri võiks teha korra nädalas.
Kõige lihtsam viis oma ihu ja hinge noorena hoidmiseks on pärit Rooma-aegadest: 5-10 tilka kummeli, lavendli või ylang-ylangi aroomiõli tilgutatuna vannivette kindlustab täieliku stressimaanduse, siidpehme naha ja korraliku ööune.

 

Kellele mida?

Kuiv nahk. Kuivale nahale mõjuvad aroomiõlid hästi, ent vaid siis, kui neid ettevaatlikult kasutada. Kuiv nahk kestendab, pelgab päikest, tuult ja külma ning kortsukesed tekivad kiiremini kui teistel. Kahetsusväärselt tihti on kuiv nahk ka tundlik ning vajab ühtaegu pehmeid ja õrnu ning tugevatoimelisi kosmeetikume.
Sobivad aroomiõlid: roos, kummel, lavendel, patšuli, mürr, jasmiin,
seeder.
Baasõlid: rikkalikud ning toitvad kreeka pähkli ja avokaadoõli.

Rasune nahk. Nahk läigib ja rasu ületootmine põhjustab sageli vistrikke jm. Õigesti valitud antiseptilised aroomiõlid aitavad hoida rasueritust tasakaalus ning vältida vistrike teket.
Sobivad aroomiõlid: bergamott (fototoksiliste omaduste tõttu ei tohi kasutada suvel), küpress, geraanium, sandel, teepuu, rosmariin, saialill.
Baasõlid: aprikoosiseemne- ja jojobaõli.

Vananev nahk. Kortsude tõrjumiseks on aroomiõlid tõhus vahend. Aroomiõlisid, mis stimuleerivad uute rakkude teket, nimetatakse tsütofülaktiliseks ja nende korrapärane kasutamine annab vananemisvastases võitluses häid tulemusi.
Sobivad aroomiõlid: viiruk, neroli, roos, galban, ylang-ylang, porgandiseemned, apelsiniõied, sandel, jasmiin, mimoos.
Baasõlid: soovitatavalt rohke E-vitamiinisisaldusega, nagu nisuidu-, mandli- ja kibuvitsaseemneõli.

• Kummel on aroomiõlidest kõige süütum, seda tohivad kasutada ka lapsed ja lapseootel naised. Seevastu rosmariini, tüümiani, salvei, kadakamarja, majoraani ja piparmündi aroomiõlisid peaks raseduse ajal vältima.
• Geraanium ajavat ühtviisi hästi eemale nii kurjad vaimud kui putukad.
• Lavendliõli kasutati vanades kultuurides haigetubade desinfitseerimiseks.
• Ainuüksi mürri aroom usutakse olevat noorendava toimega.
• Patšuliga on läbi aegade edukalt ravitud kõikvõimalikke nahahaigusi, aga ka näiteks frigiidsust ja ussihammustusi.
• Neroli õli saadakse apelsiniõitest. Oma nime sai neroli ühe Itaalia printsessi järgi, kes olevat apelsiniõiteõli lõhna nii väga armastanud, et piserdas seda kõigele, mis talle kuulus.

Kommentaarid
Tagasi üles