Üle tähtaja veninud kooliehitus meelitab huulile vandesõnu

Nii ehitaja kui tellijad lasevad üle huulte hulga kurje sõnu, kui neilt küsida, miks ikkagi nii Masingu kooli ehitus kui ka Kivilinna gümnaasiumi vanemate klasside maja kahe korruse remont kooli algusele sisse sõitis.

Tarkusepäeval avanes Masingu kooli fuajees mõneti koomiline ja samas kurb pilt: esimesel korrusel pidas koolipere ühes linnavalitsuse esindajatega õppeaasta avaaktust, mis ühtlasi tähistas uue maja valmimist, keldris aga käis samal ajal hoogne värvimine. Õiges kohas seistes võis korraga näha nii maalrit kui linnapead.

Avatav maja oli esimene, mille Tartu linn Riigi Kinnisvara ASi abi kasutades korda teha lasi. Tartu abilinnapea Georg Aher hindas, et koostöö Riigi Kinnisvaraga on olnud suhteliselt hea.

«Aga mulle tundub, et neil on siiski ka küllalt palju arenguruumi, mis puutub nõudlikkusse. Nad ei ole piisavalt järjekindlad nõudmistes ehitajate suhtes,» lisas Aher. «See väljendub selles, et kohati ehituse kvaliteet ei ole see, mida me ootame, ja kohati ka tähtaegadest kinnipidamises.»

Esimesed vandesõnad

Viimastel kuudel kooliremontidega seoses ohtralt (eelkõige töö kalliduse pärast) sarjata saanud Riigi Kinnisvarale olnuks oluline, et esimene koostöö proovikivi Tartus, Masingu kool, oleks korralikult ja tähtajaks valmis saanud.

Riigi Kinnisvara koolide projektijuht Toomas Määrmann lasi kohe alguses käiku mõned vänged sõnad ja palus siis kiiresti öeldut mitte lehte panna.

Viisakamasse keelde tõlgituna ütles ta, et nii kehvas olukorras pole ta oma senise karjääri jooksul veel olnud. (Ka mujalt kommentaaridest on kõik k-tähega ja muud vängemad sõnad võrdsuse huvides eemaldatud.)

«Mis Masingus tegelikult sündinud on, jään vastuse võlgu. Maja pole ollagi, aga teda on ehitatud peaaegu aasta. Ma ei saa aru, me tegime suuri ühikaid kuue kuuga valmis ja polnud probleemi,» ütles Määrmann, kes varem on töötanud Tartu Üliõpilaskülas.

«Saime isegi hea tulemuse, sest augusti alguses arvasime, et see maja ei saagi kooli alguseks valmis. Ehitaja muudkui lubas järjest, aga me nägime, et lubadused ei täitu,» sõnas ta.

Masingu kooli remondilugu ulatub mullu sügisesse, mil oli riigihankekonkurss ja tehti ehitajaga leping.

Hanke võitis Facio Ehitus, aga keegi osapooltest ei salga, et tegelikult on Facio alltöövõtja Tartu Ehitus sisuliselt peatöövõtja ja projekti juhtija rollis. Riigi Kinnisvara võttis ehituslepingu linnalt üle mais.

Esimene objekti valmimise tähtaeg oli tänavu juuni keskel, siis nihutati seda 15. augusti peale, kommenteeris Tartu linna haridusosakonna majandusteenistuse juhataja Priit Metsjärv. Ent seegi tähtaeg paraku möödus.

Metsjärv sõnas, et ainsa tõsise viivituse põhjusena on talle toodud, et Haapsalu Uksetehas oli vahepeal kinni ja maja uksi ei saanud kätte.

Ehitustööde venimine omakorda tõi kaasa selle, et hilines ka maja sisustamine ja koristamine.

Metsjärve sõnul pidanuks möbleerimine algama augusti alguses, aga paraku polnud mööblit kuhugi panna ja ikka veel ehitusjärgus söökla lauad on lihtsalt koolimaja keldris.

Mitmed põhjendused

Tartu Ehituse juhatuse liige Aado Kivi nõustus etteheidetega, et objektil on tähtajad ületatud, ja tõdes, et mõistagi on ehitusettevõte vastutav.

«Loomulikult ei oleks tohtinud mõni tund enne seda, kui linnapea saabub linti lõikama, fassaadile enam värvi rullida,» meenutas Kivi reedeses Tartu Postimehes ilmunud fotosid.

«Kui asja sisusse minna, siis kaks nädalat tagasi oli veel fassaadi lahendus linnaga kooskõlastamata. Väga selgelt oli protokollitud, et kui selleks kuupäevaks ei ole kooskõlastust, siis esimeseks septembriks mingil juhul töö valmis ei saa,» selgitas Kivi. «Püüdsime kõigest väest, mehed töötasid ööpäev läbi, ninad tatised, oma perekonnaõnne hinnaga, aga Postimees kirjutab, et ehitaja on süüdi.»

Kivi tõi esile, et üks suuremaid probleeme oli just hoone projektdokumentatsioon, mis oli valminud Tartu linna tellimusel.

«Pole enne sellist asja näinud, üle 70 muudatuse on tulnud kahe kuu jooksul teha ja lahendada!» ei hoia Kivi emotsioone tagasi. «Mõned muudatused on tänaseni ametlikult kooskõlastamata. Samas ütleb leping, et ei tohi ühtki muudatust enne töösse võtta, kui need on alla kirjutatud.»

Probleeme projektiga möönis ka Määrmann.

Väga suure probleemina nimetas Kivi tõsiaja, mida varem on Tartu Postimehele viidanud ka Metsjärv: ehitusmehi pole suvel, ehituse tipphooajal, piisavalt võtta.

«Üldehituses on seis selline, et need inimesed, kes varem pintslist kauge kaarega mööda käinud, on nüüd ehitajad,» osutas ta.

Vilets kvaliteet

Paraku on kasina ettevalmistusega tööjõud kaasa toonud ka selle, et ehituse või vähemasti viimistluse nigela kvaliteedi märkamiseks ei pidanud koolimaja avapäeval palju pingutama. Mitmel pool seintel oli ka kleebitud märkmepabereid osutamaks, et pahtlit või värvi läheb juurde vaja.

Paarkümmend minutit enne avaaktust küünitas Metsjärv üht sellist maha võtma koridorisopist, mis ajutiseks aulaks kujundatud. Ta märkis, et kehva viimistluskvaliteedi ainupõhjuseks ei saa kindlasti pidada kiirustamist, sest maja ülemistel korrustel hakati viimistlusega pihta mitu kuud tagasi.

«Ehitusvigu seal on, ma pean selles mõttes silmad maha lööma ja punastama,» möönis Kivi. Samas osutas ta, et kvaliteetse tööjõu puudus on tõesti üleüldine.

Kivi tunnistas ka, et osalt on tööjõunappust süvendanud Tartu Ehitus ise, olles võtnud objekte rohkem, kui jaks üle käib. Sellise olukorra tingis aga, et pakkumisi tehes ei võinud ju teada, milline võidetakse. Ootamatult võideti neid riburada.

On veel üks hangetega seotud põhjus.

«See ei ole ainult Tartu ega nende kahe objekti küsimus, see on tervikuna kogu riigis, kus talvel haigutatakse ja siis juunis on pakkumisi nii palju, et ehitajad ei suuda teha,» ütles Kivi. «Kivilinna puhul oli ainult kaks pakkujat, see näitab, et konkurssi pole.»

Kivilinna gümnaasiumi kahe korruse ehitusest edasi rääkides lausus Kivi, et oli kohe alguses osutanud, et tähtajad pole reaalsed ja tulnukski valmimise kuupäevaks nimetada 10. september, kuid vastus olnud, et ei ole võimalik, valimiseelne periood.

Küsimusele, kes nii ütles, vastas Kivi naerdes: «Ei tea, selle mõtlesin ma ise välja.»

Reedene seis oli, et Kivi lubas Kivilinna kooli neljanda korruse valmis saada tänaseks, kolmanda korruse nädala lõpuks. Ja ka Masingu kooli siseruumides peaks tema lubadust mööda tänaseks ehitajad lõpetanud olema.

Tagasi üles