Eesti kulturismi grand old lady Merike Madar naaseb sporti

Merike Madar 1990. aastal tippspordist lahkudes.

FOTO: Lembit Peegel

Eesti kõigi aegade värvikaim naiskulturist, 55-aastane Merike Madar kinnitas eile Postimehele, et osaleb eeloleval pühapäeval Tallinnas riigi meistrivõistlustel.

«Loodan, et mind välja ei vilistata,» tõdes kolmekordne NSV Liidu absoluutne meister ja karikavõitja ning 1989. aastal Euroopa meistrivõistlustel kaheksanda koha pälvinud Madar heatujuliselt.

Esimese naisena Eestis tõsiselt kulturismiga tegelema hakanud Madar meenutas, et 1990. aastal tippspordist lahkudes olevat ta rivaalidele öelnud: annan teile kümme aastat aega, siis tulen tagasi!

Võistluselt pensionile

2000. aastal treenis Madar kuu aega ja sai Eesti meistrivõistlustel teise koha. «Toona ütlesin, et kümmet aastat enam lubada ei saa, aga viis aastat küll,» märkis ta. «Nüüd peab sõnad teoks tegema.»

Madar pillas vanima mehena publiku ette astuvale Indrek Otsusele repliigi korras, et teeb lahkumisetenduse. Mullu areenile naasnud spordimees lausunud: «Mine tea, kõik on veel võimalik!»

«Indrek tõdes naljaga pooleks, et võtan talt au olla Eesti meistrivõistlustel vanim sportlane,» sõnas Madar. «Vastasin: «Indrek, oled minuga võrreldes poisikene, alles 50-aastane.»»

Kui Madar 1984. aasta lõpus Tallinnas kulturismitreeningule läks, oli ta muigamisi teatanud: «Ükskord saadate mu lavalt pensionile!» «Paistab, et asi saabki teoks,» sedastas iginoor daam reipalt.

Peatselt 56. sünnipäeva tähistav Madar on kaks kuud sihipäraselt harjutanud. «Vorm on päris hea,» tõdes ta. «See ei kõla hästi, ent ma ei peagi eriti pingutama, olen väga palju geenidega kaasa saanud. Ka parematel päevadel tuli mul kõik lihtsalt.»

1966. aastal riistvõimlejana NSV Liidu meistersportlase normi täitnud Madar ütles, et vitamiine ja toidulisandeid ei ole ta pika ja eduka karjääri vältel iial kasutanud, kangemast kraamist rääkimata.

«Organism on puhas, seetõttu on kergem tagasi tulla,» lausus Madar. «Olen ühe kuuga ligi kuus kilo alla võtnud, samas ei ole üldse nälginud. Tulgu keegi mulle ütlema, et kõhnuda on raske.»

Kahe lapse ema Madar pooldab sportlikke eluviise, eelistades käimist autosõidule. «See aitab mul end heas vormis hoida,» nentis Saksamaal, Poolas, Soomes, Jugoslaavias, Leedus ja mujalgi võidurõõmu maitsnud eestlanna.

Levitab spordipisikut

Praegu süstib Madar spordipisikut lasteaialastesse, õpetades neile hundiratta ja kukerpalli tegemist ning kätelseisu. «Soovitan kõigil lapsed sportima panna,» tõdes ta. «Vastasel juhul istuvad nad varsti ainult arvuti ees ja jäävad kehaliselt kiduraks,» jätkas Madar. «Tundub, et lapsevanemad on mu tööga rahul, amet meeldib mullegi.»

Paljudel püsib hästi meeles Tõnis Mägi laulu «Veenus» video, kus ka Madar kaasa lööb. Viimastel aastatel kohtunikuna tegutsenud kulturist astub pühapäeval kell 15 Salme kultuurikeskuse lavale.

Meeste konkurentsis sihib aga Ott Kiivikas seitsmendat esikohta. Sama palju võite on kirjas ka tema treeneril, Soomes elaval ja töötaval eksmaailmameistril Olev Annusel.

Indrek Otsus lõpetab karjääri

Mullu edukalt areenile naasnud legendaarne kulturist Indrek Otsus (pildil) teeb tänavuse hooaja järel spordiga lõpparve.

«Otsustasin vanakeste MMil ära käia,» põhjendas Otsus, miks ta veel ühe hooaja lemmikalaga tegeleb. «Olen nüüd veteranide vanemas vanuseklassis – viiskümmend kuni muld.»

50-aastase Otsuse sõnul on veteranide MMil küllaltki kõrge tase. «Ma ei tee endale illusioone ega looda eriti head kohta. Ometi tahan seal osaleda, siis jääb süda rahule,» selgitas ta.

Eesmärgile jõudmiseks on Otsus harjutanud koguni viis tundi päevas. «Karm koormus,» möönis ta. «Ei usu, et väga paljud viitsivad nii treenida. Ja ega peagi, mina lihtsalt ei saa teistmoodi.»

Tagasi üles
Back